Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

ναι οντως ετσι ειναι για τα μωρακια...για εμας δεν εχουμε σκεφτει να βγαλουμε αγγλικα διαβατηρια....λεγαμε να παρουμε το permanent residency για αρχη,.....εδω δεν εχουμε ελληνικα χεχε...με ταυτοτητες ειμαστε εδω κ 7 χρονια

να βγαλετε διαβατηρια η ΝΥ 8 ωρες ειναι απο δω μπορει να θελεις να πεταχτεις για ψωνια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οκ, δεν ηξερα

κ εγω τωρα τα μαθαινω...κ επειδη το εκανε κ φιλη μου πριν 3 βδομαδες για την ακριβεια, ελληνες κ οι δυο γονεις γι αυτο το λεω με σιγουρια. αλλα μην πας την αιτηση στο ταχυδρομειο. πρεπει να την στειλεις στην διευθυνση που εχει πανω ο φακελος

Link to comment
Share on other sites

να βγαλετε διαβατηρια η ΝΥ 8 ωρες ειναι απο δω μπορει να θελεις να πεταχτεις για ψωνια....

χαχαχαχαχαχαχα λες ε!!!! ο αντρας μου ταξιδευει πολυ αλλα μεσα στην Ευρωπη...ποτε δεν ξερεις ομως αμα του τυχει κατι εκτος...

μεχρι προτεινος ειχε το θεμα στρατου κ δεν μπορουσε να βγαλει

τι εξετασεις εδωσε ο αντρας σου για το αγγλικο διαβατηριο? η πηρε υπηκοοτητα?

εγω πολυ μπερδευομαι με ολα αυτα παντως :|:neutral:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα λες ε!!!! ο αντρας μου ταξιδευει πολυ αλλα μεσα στην Ευρωπη...ποτε δεν ξερεις ομως αμα του τυχει κατι εκτος...

μεχρι προτεινος ειχε το θεμα στρατου κ δεν μπορουσε να βγαλει

τι εξετασεις εδωσε ο αντρας σου για το αγγλικο διαβατηριο? η πηρε υπηκοοτητα?

εγω πολυ μπερδευομαι με ολα αυτα παντως :|:neutral:

χεχεχε.... να δεις το καλοκαιρι στην ισπανια που ειχε ταυτοτητα.... δεν ειχαν ξαναδει οι ανθρωποι και μας ειχαν 15 λεπτα στο passport control δυο αστυνομικοι που μιλουσαν μεταξυ τους ισπανικα. Ρωτουσαν ποτε ληγει η ταυτοτητα.... στο τελος κοιτανε τον αντρα μου και του λενε "κιντς νταντ???", εμεις λεμε ναι και μας αφησαν να περασουμε!!!!!!!

ο αντρας μου εδωσε το life in the uk test, το περασε και αυτο το χαρτι που πηρε μαζι με το χαρτι απο το HMRC και την συμπληρωμενη αιτηση τα κατεθεσε. Τα λεφτα τα τραβηξαν απο την καρτα σχετικα γρηγορα, αλλα μετα απο αρκετους μηνες πηραμε ενα γραμμα που ελεγε οτι ειχε γινει δεκτη η αιτηση και θα επρεπε να κλεισει την τελετη στο council. Με την τελετη παιρνεις την υπηκοοτητα, υποσχεσαι οτι "θα εισαι καλο παιδι" και υπογραφεις. Μετα κανεις αιτηση για διαβατηριο, αλλα δεν σου το δινουν αμεσως, περασε απο συνεντευξη και πηρε περιπου 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

μιας κ σας πετυχα να σας ρωτησω :)

θελει πιστοποιητικο γαμου, εχω απο το ληξιαρχειο καποια αντιγραφα αλλα ειναι απο οταν παντρευτηκαμε το 2007. θελουν κατι πιο προσφατο? κ ειδα κ οτι στοιχιζει η μεταφραση 50 λιρες!!! να το δεχθουν στα ελληνικα δεν παιζει ε? αχαχαχαχαχα

Όχι, κι εγώ του 2008 πήγα. Αλλά ναι θέλουν μετάφραση και επικύρωση. Το μεταφραστικό γραφείο που μου έκανε τη μετάφραση τη θεώρησε κιόλας,

sorry, δεν το ειπα καλα.... για το μωρο που με την γεννηση αυτοματα παιρνει βρετανικη υπηκοοτητα αμεσως βγαζει το διαβατηριο.

Αν δεν εχετε ομως βρετανικη υπηκοοτητα και σχεδιαζετε ταξιδι (εκτος ΕΕ) και υπολογιζετε να εχετε το βρετανικο διαβατηριο, να υπολογισετε περιπου ενα χρονο. Ο αντρας μου εδωσε εξετασεις τον δεκεμβριο περσι και το διαβατηριο το πηρε στα χερια του πριν απο μερικες εβδομαδες.

Δεν το ηξερα οτι το εχουν κανει 6 χρονια - περσυ που εκανε ο αντρας μου την αιτηση νομιζω ηταν 5, αλλα και παλι η δικη μας περιπτωση ηταν διαφορετικη γιατι δικαιουταν να το κανει ακομα νωριτερα λογω του οτι εγω εχω την υπηκοοτητα.

Επισης η αιτηση ειναι αρκετα μεγαλη και θελει πολλες πληροφοριες, οπως τα ονοματα, ημερομηνιες γεννησης και γαμου των γονιων και των παππουδων σας και απο τις δυο πλευρες. Τα πεθερικα επρεπε να ψαξουν για να τα βρουν ολα αυτα....

Το χειρότερό μου είναι που θέλει reference από upstanding citizen. Δύο referees για την αίτηση της υπηκοότητας και ξανά έναν για την αίτηση διαβατηρίου, που θα βεβαιώσει ότι ναι είσαι όντως εσύ στη φωτογραφία.

Αν μένεις μόνιμα εδώ χρειάζεσαι 6 χρόνια και όχι 5 για να έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για την υπηκοότητα:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/eligibility/naturalisation/standardrequirements/

If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.

(και όπως ανέφερα και πριν για να πάρεις permanent residence status δεν μετράνε τα χρόνια που είσαι φοιτητής εκτός κι αν είχες ιδιωτική ασφάλιση ή είχες βγάλει ευρωπαική κάρτα υγείας από την χώρα σου και όχι από τη Βρετανία)

Μπράβο, έτσι ακριβώς μας το 'χε πει, σε 5 χρόνια παίρνεις residence status και πρέπει να το 'χεις για έναν χρονο πριν κάνεις την αίτηση, οπότε 5+1. Ήμουν 6 μηνών έγγυος και είχα baby brains, δικαιολογήστε με.

αυτό δε σε εμποδίζει να δώσεις το Life in the UK test πριν κλείσουν τα 6 χρόνια. Εμείς το κάναμε στα 5. Η αίτηση έχει 3 μήνες processing time, αυτοί λένε 6 για να είναι καλυμένοι. Το 97% των αιτήσεων γίνεται δεκτό.

Το checking service του council αξίζει τα λεφτά του (και άλλα τόσα μη σας πω) βγάζουν και θεωρούν αντίγραφα από τα original documents επιτόπου και στα επιστρέφουν, ώστε να μη μείνεις χωρίς διαβατήριο ή ταυτότητα. Επίσης ελέγχουν την αίτησή σου για λάθη και παραλείψεις, ώστε σου φεύγει κι αυτό το άγχος.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χεχεχε.... να δεις το καλοκαιρι στην ισπανια που ειχε ταυτοτητα.... δεν ειχαν ξαναδει οι ανθρωποι και μας ειχαν 15 λεπτα στο passport control δυο αστυνομικοι που μιλουσαν μεταξυ τους ισπανικα. Ρωτουσαν ποτε ληγει η ταυτοτητα.... στο τελος κοιτανε τον αντρα μου και του λενε "κιντς νταντ???", εμεις λεμε ναι και μας αφησαν να περασουμε!!!!!!!

ο αντρας μου εδωσε το life in the uk test, το περασε και αυτο το χαρτι που πηρε μαζι με το χαρτι απο το HMRC και την συμπληρωμενη αιτηση τα κατεθεσε. Τα λεφτα τα τραβηξαν απο την καρτα σχετικα γρηγορα, αλλα μετα απο αρκετους μηνες πηραμε ενα γραμμα που ελεγε οτι ειχε γινει δεκτη η αιτηση και θα επρεπε να κλεισει την τελετη στο council. Με την τελετη παιρνεις την υπηκοοτητα, υποσχεσαι οτι "θα εισαι καλο παιδι" και υπογραφεις. Μετα κανεις αιτηση για διαβατηριο, αλλα δεν σου το δινουν αμεσως, περασε απο συνεντευξη και πηρε περιπου 2 μηνες.

Η ταυτότητα έχει ημερομηνία λήξης τα 10 χρόνια νομικά.

Αυτό το ξέχασα, για πρώτο διαβατήριου ενήλικα δεν έχει fast track.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Η ταυτότητα έχει ημερομηνία λήξης τα 10 χρόνια νομικά.

Αυτό το ξέχασα, για πρώτο διαβατήριου ενήλικα δεν έχει fast track.

εννοεις την ελληνικη ταυτοτητα, σωστα? πρωτη φορα το ακουω αυτο, ολοι οι γνωστοι μου εδω πηγαινοερχονται ελλαδα με ταυτοτητα που σιγουρα ειναι πανω απο 10 χρονια - μια μαλιστα εχει και την παλια (χωρις λατινικους χαρακτηρες)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις την ελληνικη ταυτοτητα, σωστα? πρωτη φορα το ακουω αυτο, ολοι οι γνωστοι μου εδω πηγαινοερχονται ελλαδα με ταυτοτητα που σιγουρα ειναι πανω απο 10 χρονια - μια μαλιστα εχει και την παλια (χωρις λατινικους χαρακτηρες)

αυτο το ξερω κ εγω ισχυει...κανονικα στην 10ετια την αλλαζουμε...αλλα οκ δεν μας ελεχγει κανενας συστηματικα

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ξερω κ εγω ισχυει...κανονικα στην 10ετια την αλλαζουμε...αλλα οκ δεν μας ελεχγει κανενας συστηματικα

δεν το ηξερα αυτο, εχει βεβαια νοημα γιατι η φωτογραφια θα επρεπε να ειναι καπως προσφατη οπως κανουν εδω για το διπλωμα οδηγησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κ εγω τωρα τα μαθαινω...κ επειδη το εκανε κ φιλη μου πριν 3 βδομαδες για την ακριβεια, ελληνες κ οι δυο γονεις γι αυτο το λεω με σιγουρια. αλλα μην πας την αιτηση στο ταχυδρομειο. πρεπει να την στειλεις στην διευθυνση που εχει πανω ο φακελος

Και εγώ ήμουν με την εντύπωση ότι ο ένας τουλάχιστον γονιός πρέπει να έχει βρετανική υπηκοότητα και το παιδι να έχει γεννηθεί εδώ. Εγώ την έχω οπότε το μωρό πήρε βρετανικό διαβατήριο, αλλά για να μαθαίνουμε τι άλλο μπορείς να κάνεις αν οι γονείς δεν έχουν υπηκοότητα; Το P60 αρκεί και ποσων χρόνων p60 χρειάζονται; Σορρυ αν παρανοησα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι εκτός θέματος, απλά επανέρχομαι σε αυτό που ειπώθηκε πριν.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος:

Αν και οι δύο γονείς είναι Έλληνες, αν δεν δηλώσεις το παιδί Ελλάδα, και έχεις δικαίωμα να πάρεις permanent residence, όταν γεννήσεις, στέλνεις όλα σου τα χαρτιά (payslips, passport, αίτηση για PR, etc) μαζί με την αίτηση για βρετανικό διαβατήριο του παιδιού και το παιδί γίνεται βρετανός υπήκοος.

Αν ωστόσο, έχεις κάνει αίτηση και έχεις πάρει τη βεβαίωση permanent residence πριν γεννήσεις, πρέπει να στέιλεις τη βεβαίωση + τα χαρτιά που αποδεικνύουν πως από τη στιγμή που έβγαλες το permanent residence μέχρι to date έχεις ασκήσει τις υποχρεώσεις σου ως permanent resident (να μην έχεις φύγει από τη χώρα για πολύ καιρό, βεβαίωση πως δούλευες και αν δεν δούλευες τι έκανες κτλ).

Αν από την άλλη πάρεις την υπηκοότητα πριν γεννήσεις, τα πράγματα γίνονται πιο απλά, νομίζω!

Ουφ, μπερδεμα!

Link to comment
Share on other sites

Και για τον έλληνα γονιό που ΔΕΝ μπορεί να πάρει permanent residence τη στιγμή που έχει αποκτήσει παιδί μπορεί να δηλώσει το παιδί under section 3(1), μέχρι που θα έχει το δικαίωμα να πάρει τη βεβαίωση permanent residence (ή αλλιώς 'indefinite leave to remain') και να γραφτεί το παιδί ως βρετανός υπήκοος (εφικτό μόνο μέχρι το παιδί να ενηλικιωθεί):

The child of an EEA national who did not become a British citizen at birth may now have an entitlement to be registered as a British citizen under section 1(3), if the parent has since become “settled” here. The parent will have become “settled” if:

- He or she has been granted indefinite leave in the United Kingdom, or

- He or she has been exercising EEA free movement rights in the United Kingdom

for a continuous period of five years ending on or after 3o April 2006.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/nationality/guide_mn1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα όλα κάπως πεταχτά, και εχω κάποιες απορίες.

Τελικά δε χρειάζεται να στέλνουμε τα πρωτότυπα και τα διαβατήρια μας; Υπάρχει τρόπος να κάνουμε επικύρωμένα αντίγραφα;

Και για τη κάρτα μόνιμης κατοικίας, αλλά και για το διαβατήριο της μικρής έστειλα πρωτότυπα.

Κάπου μπερδεύτηκα και με το τι κάνουμε το πιστοποιητικό γέννησης της μικρής για το διαβατήριο. Αλλά πια δεν έχει σημασία, αφού τα κάναμε όλα.

Ακόμα να σημειώσω πως μου φαίνεται πως δε χρειάζεται να βγάλεις κάρτα μόνιμης κατοικίας για να βγάλεις διαβατήριο στο μωρο. Αρκει να στείλεις μαζί με την αίτηση τα Π60 για τα τελευταία 5 τουλάχιστον χρόνια. Αλλα δεν είμαι και απόλυτηα σίγουρη.

Εμείς το διαβατήριο της μπέμπας το πήραμε μετά απο 7 εβδομάδες. Είναι που το χρειαζόμασταν άμεσα για να πετάξουμε (αχ αυτός ο Μέρφυ ποτέ δε κάνει λάθος!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...