Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Cafe μανούλες Ιανουαρίου 2011


CoffeeBreak

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

σε ευχαριστω πολυ τζοα,

τα καλα λογια σε αυτο το φορουμ και η θετικη σκεψη που μεταδιδεται, ειναι παντα ο,τι ομορφοτερο!!

May μου και Εμένα τα ίδια μου είπε ο γιατρός και τώρα κάθε μέρα 30 λεπτά περπάτημα και υπομονή και Ελπίζω ότι μέχρι τις αρχές του δεκεμβρίου θα τα έχουμε καταφέρει


0eOLp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με προβληματισε ειναι οτι μου ειπε οτι το μωρο βρισκεται με ισχιακη προβολη και δινει περιθωριο μεχρι την 35η εβδομαδα να γυρισει σε κεφαλικη αλλα να ερθω λεει σε συνεννοηση με τη μαια μου ωστε να μου δειξει καποιες ασκησεις που βοηθουν στην αναστροφη του μωρου.

βρε κοριτσια εγω γνωριζα οτι τα μωρα σε αυτες τις εβδομαδες-31η περιπου- γυρνανε συνεχεια μεσα στην κοιλια και μετα την 36η παιρνουν κεφαλικη θεση 'η τελοσπαντων την τελικη τους θεση.

δεν εχω παρει ακομα τη μαια να με συμβουλευσει, αλλα μηπως τελικα ανησυχησα πολυ χωρις λογο?

οι εμπειροτερες τι λετε?

Να μην σε προβληματίζει καθόλου...

Προσωπικά πιστεύω ότι έχει χρόνο ακόμη να γυρίσει....

Αλλά και αυτό να μην γίνει θα κοιτάξεις το σημαντικό, όπως είπε και η Ιωάννα! Με το καλό να γεννηθεί και αν είναι να έρθει και ανάποδα καλώς να έρθει...

Κατανοώ την επιθυμία σου για φυσιολογικό τοκετό αλλά μερικές φορές δεν γίνονται όλα όπως τα σχεδιαζουμε!

Πιστεύω πως θα γυρίσει πάντως...Κάνε αυτές τις ασκήσεις με την μαία, φίλη μου που πήγαινε για γέννα έχοντας το μωρό ανάποδα τελικά γέννησε φυσιολογικά γιατί είχε γάτα μαία και τελευταία στιγμή της γύρισε το παιδί! Έτσι, απέφυγε την καισαρική!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας!Μέη, θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα και θα πω ότι τα μωρά παρόλο που δεν έχουν χώρο στο τέλος, μπορούν και γυρνάνε μέχρι και τότε, οπότε το όριο της 35ης εβδομάδας δε μου λέει απολύτως τίποτε!!Εσύ κοίτα να περπατάς πιο πολύ όχι για να ... κατέβει αλλά για σένα, για την ψυχολογία σου κι άμα κατέβει κατέβηκε, άμα όχι υπάρχει κι η καισαρική και στο λέω εγώ που θέλω σαν τρελή φ.τ. αλλά τόσα που ακούω και διαβάζω, πίστεψέ με, γερό να γεννηθεί κι ας βγει και ο κ....λ@ς του πρώτα αντί για το κεφάλι...χαχα. Βικάκι, αν μπορείς πες μου πότε γιορτάζουν οι Μυρτούλες (κάτσε να δω τι θα πει κι ο Γιώργος που θέλει να το πούμε Πηνελόπη στη γιαγιά του, έλεος!!).Ε, ναι, τι θα πει κι ο Θεός γιατί άμα είναι να κάνει τσίσα όρθιο μάλλον για Βάγγο το βλέπω, χαχα!Λέμε τώρα!


eNortjKzUjI0MDQ1MlWyBlwwFVECyw,,35.png eNortjKzUjI0MDQ1MlOyBlwwFVQCzA,,86.png eNortjKzUjI0NDUxsVCyBlwwFXwC1A,,33.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα σας!Μέη, θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα και θα πω ότι τα μωρά παρόλο που δεν έχουν χώρο στο τέλος, μπορούν και γυρνάνε μέχρι και τότε, οπότε το όριο της 35ης εβδομάδας δε μου λέει απολύτως τίποτε!!Εσύ κοίτα να περπατάς πιο πολύ όχι για να ... κατέβει αλλά για σένα, για την ψυχολογία σου κι άμα κατέβει κατέβηκε, άμα όχι υπάρχει κι η καισαρική και στο λέω εγώ που θέλω σαν τρελή φ.τ. αλλά τόσα που ακούω και διαβάζω, πίστεψέ με, γερό να γεννηθεί κι ας βγει και ο κ....λ@ς του πρώτα αντί για το κεφάλι...χαχα. Βικάκι, αν μπορείς πες μου πότε γιορτάζουν οι Μυρτούλες (κάτσε να δω τι θα πει κι ο Γιώργος που θέλει να το πούμε Πηνελόπη στη γιαγιά του, έλεος!!).Ε, ναι, τι θα πει κι ο Θεός γιατί άμα είναι να κάνει τσίσα όρθιο μάλλον για Βάγγο το βλέπω, χαχα!Λέμε τώρα!

fangri μου,

σε ευχαριστω πολυ, και εγω χαλαρωσα τωρα κ δε με πειραζει.

το μονο, εκλεισα ραντεβου με τη μαια την αλλη τριτη,

ισως να με συμβουλευσει με τιποτα "πρακτικα", αλλα απο την αλλη και

με τον κ...ο οπως λες, να βγει η μπεμπα κ τι στον κοσμο!!


78xyp2.png

RUAmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

May μου μην ανησυχείς από τα λίγα που ξέρω μπορούν να γυρίσουν μέχρι και την τελευταία στιγμή...το μόνο που πρέπει να σκέφτεσαι είναι το ότι είναι γερή η μπεμπούλα σου αυτό είναι το σημαντικό...

Έρχομαι και στα δικά μου...χτές πήγαμε στο γιατρό η μπέμπα είναι 2.200 γρ και είναι καλά αλλά έχει αρχίσει να μειώνει τους ρυθμούς ανάπτυξης της (ευτυχώς πρόλαβε και έβαλε πρίν) λόγω του ότι έχει αρχίσει και κλείνει η δεξιά μητριαία αρτυρία...η εγκυμοσύνη μου έχει χαρακτηριστεί "υψηλού κινδύνου", απαγορεύεται η οδήγηση και γενικότερα οτιδήποτε μπορεί να με κουράσει-ενοχλήσει...δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω από αυτά και υπομονή...Το σημαντικό είναι να φτάσουμε τουλάχιστον μέχρι τις 6 Δεκεμβρίου (τότε αλλάζω μήνα) για να αποφύγουμε τελείως το ενδεχόμενο της θερμοκοιτίδας, δεν ξέρω γιατί αλλά το βρίσκει δύσκολο βέβαια μου είπε ότι άν καταφέρουμε και πάμε μέχρι τις 14 Δεκεμβρίου θα κάνουμε πάρτι αλλά αυτό είναι ακόμη πιό δύσκολο...τώρα θα με ξαναδεί την άλλη εβδομάδα και μετά θα με βλέπει κάθε 2-3 μέρες, προβλέπω να με βαριέται :D

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν σταναχωριέμαι αλλά γενικά το έχω αντιμετωπίσει πολύ ψύχραιμα...

Επίσης έμαθα ότι με το που θα γεννήσω μπορώ να φάω ότι θέλω!!!!Προφιτερόλ σου'ρχομαι μια ώρα αρχίτερα!!!!!(έτσι για να βλέπουμε την θετική πλευρά των πραγμάτων...:tongue:)


I3hdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα jennaki !!!!

κοριτσακι μου πλησιαζεις προς τον τερματισμο !!!ολα θα πανε καλα!!!!προσπαθησε να ξεκουραζεσαι οσο πιο πολυ μπορεις και λιγο απεχεις ακομη να μπεις στον μηνα σου!!!

Ολα θα πανε τελεια....η μερα του προφιτερολ κοντοζυγωνει ..


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Αιγαίο!

Καλημέρα!

Έρχομαι και στα δικά μου...χτές πήγαμε στο γιατρό η μπέμπα είναι 2.200 γρ και είναι καλά αλλά έχει αρχίσει να μειώνει τους ρυθμούς ανάπτυξης της (ευτυχώς πρόλαβε και έβαλε πρίν) λόγω του ότι έχει αρχίσει και κλείνει η δεξιά μητριαία αρτυρία...η εγκυμοσύνη μου έχει χαρακτηριστεί "υψηλού κινδύνου", απαγορεύεται η οδήγηση και γενικότερα οτιδήποτε μπορεί να με κουράσει-ενοχλήσει...δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω από αυτά και υπομονή...Το σημαντικό είναι να φτάσουμε τουλάχιστον μέχρι τις 6 Δεκεμβρίου (τότε αλλάζω μήνα) για να αποφύγουμε τελείως το ενδεχόμενο της θερμοκοιτίδας, δεν ξέρω γιατί αλλά το βρίσκει δύσκολο βέβαια μου είπε ότι άν καταφέρουμε και πάμε μέχρι τις 14 Δεκεμβρίου θα κάνουμε πάρτι αλλά αυτό είναι ακόμη πιό δύσκολο...τώρα θα με ξαναδεί την άλλη εβδομάδα και μετά θα με βλέπει κάθε 2-3 μέρες, προβλέπω να με βαριέται :D

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν σταναχωριέμαι αλλά γενικά το έχω αντιμετωπίσει πολύ ψύχραιμα...

Τζένη, όλα θα πάνε καλά. Σκέψου ότι έφτασε πλέον σε ηλικία ανάπτυξης που και τώρα να πεις ότι θα χρειαστεί να σου πάρουν την μπέμπα, επιβιώνει άνετα έστω και σε θερμοκοιτίδα...

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, θα τα καταφέρεις μέχρι τον Δεκέμβρη!:D

Το άλλο ζήτημα που πιθανότατα είναι η θρέψη του μωρού ίσως ανησύχησε λίγο τον γιατρό. Για την αρτηρία λέω.Αλλάθα έχεις συχνή παρακολούθηση...

Να σε ρωτήσω...Ο διαβητολόγος σου, σου είπε αν πρέπει να κάνεις εξετάσεις για το ζάχαρο μετά τον τοκετό, πρώτα ο Θεός; Εμένα μου είπε ότι 6 μήνες μετά πρέπει να κάνω και πάλι καμπύλη.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου είπε ότι στις σαράντα μέρες θα πρέπει να κάνω καμπύλη και οτι αν βγεί παθολογική την πάτησα...αλλά μέχρι τότε μπορώ να τρώω ότι θέλω...:D

40 μέρες ε; Εμένα μου είπε σε 6 μήνες!

Ξέχασα να την ρωτήσω αν επηρεάζει ο θηλασμός. Αν θα πρέπει δηλαδή να μην θηλάζω για να την κάνω, γιατί πρόθεσή μου είναι να θηλάσω πάνω από 6 μήνες όπως και στα άλλα 2 μου που τα θήλασα 1 χρόνο


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ελα τα κοριτσακια μου και στα μπεμπακια τους!!!

αααααχ χαθηκα 2 μερες γιατι εχω τη μανουλα μου και κανει γενικη και δεν ειναι και πολυ ευγενικο αυτη να λιωνει απτη κουραση κι εγω να σερφαρω!

ε ολο κατι κανω κι εγω!επλυνα τα ρουχαλακια του μπεμπουλη μου και σημερα προβλεπεται σιδερο!!!πωπωωωωω θα σιδερωσω μετα απο 8 μηνες χαχαχα!

εσεις τι κανετε?τζενακι μου υπομονη κουκλα μου, ολα θα πανε καλα και η μπεμπουλα σου θα ειναι ενα υγειεστατο και τελειομηνο μωρακι!

εμενα η γιατρος δεν μου ειπε για καμπυλη μετα την γεννα, θα την ρωτησω μιας και αναφερθηκε...κι ελπιζω ολες μας να ξεκινησουμε παλι να απολαμβανουμε τα γλυκακια που τοσο μας αρεσουν!

μαριαεφη μου φωτο θα βαλω με την βοηθεια των κουμπαρων γιατι ως γνωστον εχω μαυρα μεσανυχτα απο τεχνολογια χιχιχι

βεβαια ο μπεμπης δεν θα εχει δικο του δωματιο...προς το παρον...το καλοκαιρι ομως που θα φυγουμε θα του το φτιαξουμε!ελπιζω μονο να μην εχω προβλημα να τον βγαλουμε απο κοντα μας!

πολλα πολλα πολλα φιλακια σε ολες σας και πολυ περισσοτερα χαδακια στις κοιλουμπιτσες σας!

βγαινω τωρα γιατι η μανουλιτσα μου σταζει...παω να της σκουπισω τον ιδρωτα χαχαχα

καλο μεσημερι σε ολες και μου λειπετε


ο ζεβρακος μας εδειξε τον δρομο προς την ευτυχια!!!

IB5Vp2.png

σε περιμενουμε με πολυ αγαπη, ειδικα ο αδελφουλης σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...