Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      τι να σου πω, αν το καλοσκεφτεις έχει κάποια λογικη στο δικό μ μυαλό! ναι μεν ο προεμφυτευτικος σου αυξάνει τις πιθανότητες για εμφύτευση  γιατί είναι εξ αρχής ένα υγιές έμβρυο αλλά είναι μέχρι την ημέρα που πήραν κύτταρα για εξέταση, μετά τι γινεται; ίσως βέβαια κάνω και λάθος , δεν επιμένω!  ίσως τα κορίτσια που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τον προεμφυτευτικο ξέρουν καλύτερα ! θυμαμαι όμως ότι μ είχαν πει αυτό και συγκεκριμένα την ημέρα της αποξεσης που ήμουν έτσι ψυχολογικά πιεσμένη ειπα πως την επόμενη φορά θα κάνουμε προεμφυτευτικο και μ απάντησε η μαια , μη νομίζεις ότι ο προεμφυτευτικος είναι πανάκεια ! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kiki1986 ούτως ή άλλως θα φύγουμε από Ελλάδα, απλώς τώρα λόγω εγκυμοσύνης παίζει και το θέμα μήπως πρώτα γεννήσω εδώ, αν και πολύ μικρή είναι πια αυτή η πιθανότητα.

Κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω αν είναι απαραίτητα και αν όσες δοκίμασαν τα μαθήματα προετοιμασίας τοκετού ή γενικά ότι μαθήματα παρακολούθησαν τους φάνηκαν τελικά χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Επιτέλους. Δύσκολα τα πράγματα στο σπίτι. Είναι άρρωστος ο αντρούλης μου. Όλη μέρα είμαστε μέσα και μαγειρεύουμε εγώ και η μικρή μου σεφ (η κόρη μου)... Την σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την άδεια...συμπτώματα ...σχεδόν τίποτα....λίγο ναυτία μόνο ότνα βγήκα να ψηφίσω....τυχαίο??? χαχαχαχα.


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σας διάβασα όλες απλα μπαίνω απο τη κινητο και μπορει να ξεχάσω κάποια με συνχωρειτε!

Risotto τι ωραιο username!! Καλώς ήρθες! Και αν μην εχεις άσχημη εμπειρία νομίζω παλι έχεις ανχος σε καταλαβαίνω! Εγω νιωθω καλά μονο αν εχω κάποιο συμπτωματακι. Δεν εχω κατι ιδιαίτερο λίγες αναγούλες και το στήθος πρησμένο αλλα όχι έτοιμο να σκάσει.

Κική δεν ειμαι ανχωμένη απλά το λεω αυτό γιατί δεν με ενδιαφέρει αν το παιδι πχεχει down ή οχι. Δεν τα ξέρω καλα γιαυτο θελω να μιλήσω με τη γιατρό απλα εξετάσεις που θα μου δείξουν οτι μπορει να σκεφτούμε διακοπή για οτιδήποτε δεν με ενδιαφέρει. Δεν το παίζω άνετη θα στεναχωρηθω φυσικα αλλά θα το δεχτώ. Απλά δεν ξέρω κάποια πράγματα πρεπει να τα δω μηπως μπορω να κανω κατι, συγνώμη για την άγνοια μου.

Panmare περάστηκα σας!! Τυχερη θα τρως φάγακι απο την κορούλα σου τι ωραια!

Kidenio όπως καταλαβαίνεις όλες σε ζηλεύουμε!! Εγώ φιλη που ειναι στην Ολλανδία και μου ελεγε τα ίδια!

Mylife εμένα απλα η κοιλιά μου ειναι κάτω πρησμένη αλλα γενικα δυστυχώς εχω απο τότε που έμεινα εγκυος θέματα δυσκοιλιοτητας ( :roll:) και κάποια πράγματα δεν ξέρω αν ειναι απο αυτο. Και τρώω μονο πράγματα που βοηθάνε.

Καλή εβδομάδα σε όλες!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας γράφω, αλλά νομιζω οτι κοιμάμαι και ταυτόχρονα!

Τι νύστες είναι αυτές ε? Δε σας προλαβαινω καλε σημερα!

Risoto, συμπτωματα μεχριστιγμης, ανακατωσουρες, αναγουλες που δεν ολοκληρωνονται προς το παρον:rolleyes:,υπνηλια, πρήξιμο, πονοι περιοδου, βαρος χαμηλά, πονος στη μεση(καλά, αυτο μπορει να ειναι κ ασχετο), ζάλη ποτε ποτε.

Kidenio, απο ηράκλειο είμαι, λίγο πιο έξω! Εχεις περασει και απο εδω ε:tongue:?

Panmarne, περαστικα στο συζυγο! Η ναυτια δεν ηταν τυχαια οχι, χιχι!!

liza, μεγάλο θεμα ανοιγεις με σύνδρομο down κλπ. Νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι πώς να ζεις μια ζωή με ενα παιδι με συνδρομο ,αλλά αν μπορεις να ανταπεξελθεις ανταξια κ τι θα απογινει αυτο το παιδι αν παθουμε εμεις κατι.Μεγαλο παντως θεμα..

Κοριτσια, επειδη εκανα μαθηματα ανώδυνου (:roll:) τοκετού, να σας πω οτι με βοηθησαν αρκετα στην ψυχολογια μου, με ηρεμησαν και μου εδωσνα περισσοτερη αυτοπεποιθηση πάνω στην ανασφαλεια που ενιωθα!ΑΛΛΑ..!Οταν πηγα να γεννησω ο καρδιοτογραφος εδειχνε μηδενικους παλμους, οι μαιες πανικοβληθηκαν, ετρεχαν περα δωθε κ μεχρι να ερθει ο γιατρος μονο μαθηματα που δε σκεφτομουν!Μου γυρισε καπως απο κατω το μωρο, ακουστηκαν παλμοι, μου εσπασε τα νερα κ απο κει και περα οι πονοι ηταν τοσο συνεχομενοι χωρις χαλαρωση κ τοσο δυνατοι, που οσες αναπνοες κ να επαιρνα, δεν μου εκαναν τιποτα.Ολα αυτα που σας λεωμε τεχνητους πονου,ς ελπιζω τωρα να ερθουν ολα στην ωρα τους. Αν δεν ειχε συμβει ολο αυτο, ακομα θα γελουσα, επειδη με ξερω! Πιστευω ομως οτι θα βοηθησουν μια μαμα που γενναει φυσιολογικα, χωρις παρατραγουδα, δηλαδη να κυλησουν ολα ηρεμα. ! Εγω ειχα πληρωσει 150 ευρω σε μια μαια απο νοσοκομειο που τα εκανε σπιτι της.

σας καληνυχτώ,δεν την παλεύω άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!!!

Kidenio από ό,τι διαβάζω μπήκε σε δημοψήφισμα το θέμα του κατώτατου μισθού στην Ελβετία και δεν δέχθηκαν την πτώση στα 3200 ευρώ....:lol: Βέβαια, ξέρω ότι η ζωή είναι πανάκριβη εκεί...η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα ήμασταν με το σύζυγό μου στη Σουηδία και ήταν αρκετά ακριβά...σε αντίθεση πχ. με το Βερολινάκι...Με αυτά και μ' αυτά η Ελλάδα για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους είναι παράδεισος....για πάρα πολλούς λόγους πλέον...

Από μαθήματα ανώδυνου τοκετου κορίτσια εγώ δεν γνωρίζω δυστυχώς...:roll:

Όσο για το θέμα των εξετάσεων και για το σύνδρομο Down η καρδούλα μου ξέρει πόσο φοβάμαι κι εγώ...είμαι και μεγαλούτσικη...αχ εύχομαι γερά παιδάκια σε όλες μας...τίποτε άλλο δεν έχει σημασία....


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι επαθα ρε Κοριτσια!!! Δεν μου εβγαζε τα νεα μηνυματα παντα με πηγαινε στην πρωτη σελιδα και τελευταιο μηνυμα μου εδειχνε το τελευταιο της πρωτης σελιδας. Λεω και εγω χαθηκατε!!! Χθες εκανα καποιες αναβαθμισεις στον υπολογιστη και ξαφνικα σήμερα βλέπω 4 σελιδες. Φρικαρα!!! Τελος παντων ολα καλα!!! Χαιρομαι που σας ξαναβρικα. Διαβασα βιαστικα αυτα που γραψετε!!!

Μια ερωτηση εχω: Τι ειναι αυτη η εξειδικευμενη εξεταση που γινετε στην Κύπρο καλε;;; Από την Κύπρο ειμαι και κανω μαύρα μεσανυχτα!!! Εχει καποια καποιες περισσοτερες πληροφορίες;

Τα δικα μου νεα. Την αλλη Δευτερα 26/5 θα κανουμε το τεστ για το συνδρομο Down. Εγω ακομη για αυχενικη δεν εχω κλεισει, γιατι εδω εχουμε προβλημα. Στην περιοχη που μενω δεν εχει καλους γιατρους για αυχενικη. Υπαρχουν αλλα δεν ακουσα τα καλυτερα λογια. Οι καλυτεροι ειναι εκτος επαρχιας και θελω τουλαχιστο 2 ωρες με το αυτοκινητο να παω. Και εδω ειναι το προβλημα. Λογω της αποκολυσης δεν σηκωθηκα ακομη απο το κρεβατι και στο κρεβατι θα ειμαι ακομη για αρκετο καιρο οπως μου ειπε ο γιατρος. Μου ειπε να ξεχασω τα ταξιδια με το αυτοκινητο και μαλιστα 2 ωρων. Αρα κοριτσια, δεν ξερω τι θα κανω. Η ξαδερφη του αντρα μου πήγε σε καποιον εδω στην περιοχη μου και ειναι ευχαριστημενη. Ειλικρινα κοριτσια με προβληματιζει αυτο το θεμα.

Σημερα ραντεβου με την διατροφολογο μου και την Τεταρτη στον Ενδοκρινολογο. Και εγω οζο εχω και ο γυναικολογος μου, μού ειπε να κανω ορμονικες εξετασεις. Αντε να δουμε και απο εδω.

Ασε ρε κοριτσια που το μωρακι που παλλιδρομησε ειναι ακομη εκει δεν εφυγε, και οποτε κανω υπερυχο πιανετε η καρδια μου. Να κλαιω θελω.

Αυτα απο εμενα!!! Φιλια και καλη υπομονη σε ολες!!!

Ξεχασα, ειδα κατι για ουρεοπλασμα. Το περασα και εγω, αλλα ευτυχως το βρηκα με την πρωτη καλλιεργεια που καναμε. Πήρα αντιβιωση αλλα μετα καναμε και υστεροσκοπηση οπου ο γιατρος το καθαρισε τελειως οπως ειπε.

Δεν εκανα ξανα επαναληπτικη.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigula μπορείς να δεις πληροφορίες εδώ για το τεστ με αίμα: http://www.medilabonline.com/site-article-23-36-el.php

Και εγώ δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό ακόμη περί αυτού, στο παραπάνω άρθρο μιλάει για 99% ακρίβεια. Προσοχή οι γιατροί επειδή δεν πληρώνονται από το παραπάνω τεστ (μόνο αιμοληψία κάνουν), ίσως να αποτρέπουν για να πάρουν τα λεφτά της άμνιο (ο δικός μου πχ είναι πιστοποιημένος από τον Νικολαίδη για αυχενική, τροφοβλάστη, αμνιο, Β-επιπεδου κτλ.).


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marigula μπορείς να δεις πληροφορίες εδώ για το τεστ με αίμα: http://www.medilabonline.com/site-article-23-36-el.php

Και εγώ δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό ακόμη περί αυτού, στο παραπάνω άρθρο μιλάει για 99% ακρίβεια. Προσοχή οι γιατροί επειδή δεν πληρώνονται από το παραπάνω τεστ (μόνο αιμοληψία κάνουν), ίσως να αποτρέπουν για να πάρουν τα λεφτά της άμνιο (ο δικός μου πχ είναι πιστοποιημένος από τον Νικολαίδη για αυχενική, τροφοβλάστη, αμνιο, Β-επιπεδου κτλ.).

Και πόσο στοιχίζει βρε κορίτσια αυτή η εξέταση...? φαίνεται να αξίζει τον κόπο...


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kalispera koritsia!!!! oson aforA auth thn eksetash gRAFEI OTI EXEI 99% SWSTA APOTELESMATA.... bebaia egw ton giatro mou ton empisteuomai gt einai kai oikogeniakos mas filos....twra ti na sas pw.... emena einai kata kai gia thn aimatologikh kai gia thn amnio an bebaia h afxeniki diksei kalh.. oso gia thn timh alou grafei oti einai polu poio oikonomikh kai alou oti exei peripou ta idia xrhmata me thn amnioparakentish... dld 650 me 850!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καληςπερα κοριτσια κ καλή εβδομάδα! Γεια σου Marigula! Τώρα περιμένουμε μόνο δυο κοριτσια που έχουν καιρό να μπουν. Τη Γιωργια κ τη Τζενη. Ελπίζω να ειναι καλα!

Panmarne το δημοψήφισμα έγινε για να θεσπιστεί κατώτατος μισθός. Ο οποίος όμως όλοι θεώρησαν πως ειναι πολυ υψηλός γι αυτο κ τον καταψήφισαν. Κ όταν λέω όλοι εννοώ ακόμη κ συνδικαλιστές, οι οποίοι λέγανε πως αν γίνει κάτι τέτοιο θα υπάρχει αντίκτυπο στην ανάπτυξη κ την ανεργία!

Σήμερα κοριτσια έχω μια υπνηλία... Κ ειμαι κ τελείως μονη μου μέχρι την Τετάρτη γιατί λείπει ο άντρας μου. Φρίκη!

Όσο για τα μαθήματα προετοιμασίας τοκετού εμένα με βοήθησαν πολυ. Οχι τόσο στην εξέλιξη του τοκετού όσο ψυχολογικά. Με εξοικιωςαν με την ιδέα της γέννας κ του πόνου ( όσο μπορεί να γίνει αυτο σε μια γυναίκα που γεννάει για πρώτη φορά). Επίσης έλαβα πολλές κ σημαντικές πληροφορίες για το θηλασμο. Κάτι που με ενδιέφερε πολυ. Έτσι όταν ήμουν στο μαιευτήριο ήξερα ακριβώς πως θα μιλήσω κ δεν με τρομάζαν κάποιες μαίες που μου έλεγαν δεν έχεις γάλα, το μωρό πεινάει κ τέτοιες βλακείες!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Τι μουντός καιρός! Και εγώ kidenio έχω υπνηλία! Δεν έχεις κανέναν αλλο φίλο η συγγενή κοντα σας; Η αλήθεια ειναι και εμένα θα με ενδιέφερε ο θηλασμός. Η πεθερα μου το εχει καημό που κανένας δεν τη βοήθησε να θηλάσει και επειδη ο άντρας μου γεννήθηκε 2200 φοβόταν και αυτη.

Πω πω τωρα διάβασα τη Κικη τοςο ακριβή ειναι μια αμνιοπαρακεντρηση; Δεν το ήξερα! Εύχομαι να πανε όλα καλά πρώτα με τις αυχενικες!

Μarigula εύχομαι να πανε ολα καλά με αυτή την εγκυμοσύνη! Δεν καταλαβα είχες μωρακι που παλλινδρομησε και ηταν δίδυμο με αυτο που ειναι καλα; Να πανε ολα καλά και εγω στη θέση σου όσο δύσκολο και να ειναι δεν θα κουνιομουν απο τη θέση μου.

Mylife σίγουρα ειναι προσωπική απόφαση του ζευγαριού ο καθε ένας σκεφτεται διαφορετικά. Εύχομαι και σε εσένα αυτη η εγκυμοσύνη και ο τοκετος να ειναι πολυ ευκολότερος απο τον πρωτο!

Περιμένω πως και πως να περάσει αυτη η εβδομάδα να πάω στη γιατρό!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

..

Μarigula εύχομαι να πανε ολα καλά με αυτή την εγκυμοσύνη! Δεν καταλαβα είχες μωρακι που παλλινδρομησε και ηταν δίδυμο με αυτο που ειναι καλα; Να πανε ολα καλά και εγω στη θέση σου όσο δύσκολο και να ειναι δεν θα κουνιομουν απο τη θέση μου.

Καλησπερα, ξανα!!! :)

Ναι Λιζακι μου. Ηταν διδιμη κυηση. Δυο ξεχωριστα σακουλακια. Στις 5 εβδομαδες όταν ακουσαμε καρδουλες, ακουσαμε καθαρα στην μια. Στο άλλο σακουλακι, κατι επιανε, ιχνη απο χτύπο. Δεν ήταν ξεκαθαρος. Δυστηχως 2 μερες μετα απο τον υπερηχο για τις καρδουλες, ειχα μεγάλη αιμοραγία. Δυστηχως παλλιδρομησε το ενα και πήγε να φυγει και δημιουργησε και την αποκοληση του αλλου. Δυστηχως δεν εφυγε ομως. (αυτη ήταν η πρωτη διαγνωση απο τον γιατρο που ήταν καθηκο στις πρωτες βοήθειες)

Καθησα στην κλινικη μια εβδομαδα γιατι η αιμοραγία δεν ελεγε να σταματησει. Οταν σταματησε και σε συζητηση που εγινε με τον γιατρο μου

μου ειπε πως η αποκοληση ειναι κατι φυσιολογικο και πιθανο να συμβει σε καποια εγκυμοσυνη. Ειναι οπως την γριπη. Το αλλο το σακουλακι μου ειπε πως πολύ πιθανο να μην ειχε ποτε τιποτα μεσα, και τα ιχνη καρδιας που επιανε να ήταν ο δικος μου χτυπος.

Τωρα, οσο για αυτη την νεα εξεταση, ρωτησα την διατροφολογο μου, (κολλητη μου και εγκυος διδιμακια, που τα ψαχνει αυτα παρα πολυ) μου ειπε πως ειναι νεα μεθοδος, δεν ειναι ευρεως γνωστη, δεν την πολυ εμπιστευονται οι γιατροι, και δεν την συστηνουν. Οντως ξεκινησε απο την Κυπρο. Αν αποφαισεις να την κανεις, απλα σου λενε τα αποτελεσμετα απο το τηλεφωνο, και δεν σου δινουν κατι γραπτος γιατι απλα επειδη ειναι στην αρχη ακομη, δεν βγαζουν αποτελεσματα, γραπτως προς τα εξω. Επισης το αιμα ειναι πολύ πιθανο να χρησιμοποιηθει και για πειραματα ή και για αλλες εξετασεις. Φυσικα θα ρωτησω και τον γιατρο μου, την Δευτερα που θα παω και θα σας πω περισσοτερα.

Φιλιααα


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια ασχετο αλλα μου κανει φοβερή εντυπωση.... ειμαι γλυκατζου όσο δεν παει....μπορει να χωρτασω απο γλυκο να φανταστειτε....να μην φαω μεσημεριανο η φαγητο ολη μερα προκειμενου να φαω σοκολατα..... απο τοτε που εμεινα εγγυοσ μου περνανε εντελως αδια φορα!!!!!! πηγα απο του πατερα μου και ειχε ενα κουτι πσστες και ενα ταρτακι λεμονι....ε λοιπον τισ παστεσ σαν να μην τισ ειδα.....τσακισα το ταρτακι..... τι αλλαξοπιστιες ειναι αυτεσ ????


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...