Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλημέρα!

peka τη γλυκόζη με τη γεύση την είχαν στο μικροβιολογικό; Πινόταν ευχάριστα; Καλά αποτελέσματα να έχεις!

Θα κάνω κι εγώ την καμπύλη την άλλη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!

Όλα μια χαρα θα είναι peka!! Πινόταν η γλυκόζη;

Εμεις πήγαμε χθες στη γιατρο! 1200 γρ! Βρε κορίτσια ποτε εγινε τόσο ολόκληρο παιδάκι! Το κεφαλάκι και την κοιλίτσες την έβγαλε δυο εβδομάδες νωρίτερα αλλα αυτα δεν ειναι αντικειμενικά το ποδαρακι ειναι πιο κοντα συνήθως στην εβδομάδα, ήταν μιάμιση εβδομάδα πιο μεγαλο. Θα κάνω και εγω την καμπύλη απο τις 20-25 Σεπτεμβρίου. Εύχομαι όλα τα μωρακια μας να ειναι καλα!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Επιτέλους συνήλθα!!!

Εκανα σήμερα την καμπυλη. Τι ηλίθια και χρονοβορα εξέταση.

Η γλυκοζη ούτε κρυο ούτε ζεστη. Πινοταν αλλά οχι ευχαριστα. Ηταν γλυκο νερο. Ενταξει το ήπια μέσα σε 6-7 λεπτα. Ηταν και ενα ποτήρι του φραππε ρε παιδί μου, ούτε λιγο ούτε πολύ. Σε καποια φάση μου ήρθε αναγούλα γιατι πιεστηκα αλλά μου ειπαν μπορω να πιω και λιγο νερο μαζι ετσι νερο απο πάνω και όλα καλα. Το απαισιο ήταν μετα, το περιμενε. Μου έδωσαν ενα χρονομετρο που ήταν ρυθμισμένο και οποτε χτυπουσε εδινα αιμα και ούρα.

Την περισσοτερη ωρα ήμουν μονη με τον αντρα μου στο δωματιο αναμονης και ετσι μπορεσα και ξάπλωσα λιγο στον καναπε που ειχε εκει, αφου και πεινουσα και μου ερχοταν ζαλάδα. Μου ειπαν φυσικα αν θελω εχει κρεβατι αλλα εγω προτιμησα να μείνω εκει.

Αχ ευτυχως πάει κι αυτο. Τα αποτελέσμα λογικα εχουν βγει, αφου τελειωσα στις 11:30 και μου ειπαν σε δύο ώρες θα τα εχει ο γιατρος μου απευθειας. Μιλησα με τον γιατρο μου και μου ειπε μολις τα παρει θα με παρει τηλεφωνο. Μακάρι Παναγίτσα μου να ειναι καλα και τα αποτελεσματα!!

Εντομεταξυ ετσι που ρωτησα στο χημειο μου είπαν πως μπορω να καταλάβω αν εχω διαβητη κυησης απο το βάρος του μωρου. Αν το βάρος του είναι περισσοτερο από τις εβδομαδες που ειμαι τότε αυξανονται οι πιθανοτητες, αλλά να μην το δέσω. Απλα λεει αν ειναι αυξημενο το βαρος του ισως να λαμβανει περισσοτερο ζακχαρο απο τι το κανονικα, αρα θα εχουμε διαβητη κυησης. Εμεις προχθες ειμασταν στα 812 γραμμαρια και οταν ρωτησα τον γιατρο μου ειπε πως το βαρος του ειναι φυσιολογικο. Ειδωμεν λοιπον, γιατι ολα τα περιμενω.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κοριτσια ειμαι πολύ πολύ πολύ χαρούμενη!!!!!

Μόλις μίλησα με τον γιατρο μου... τα αποτελέσματα ειναι φυσιολογικά!!!! Μάλιστα μου ειπε πως το ζάκχαρο την πρώτη ωρα δεν μεταβάλλετε, και μετα αρχιζει και πέφτει αισθητα!!!!

Ειλικρινα δεν το περιμενα!!!! Εκει που προετοιμάστικα για διαβητη κυησης λόγω ψηλης ινσουλίνης!!! Αχχχ Ευχαριστώ Θεούλη μου!!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marigula είδες κορίτσι που είναι όλα μια χαρά?εγώ στο είπα.καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη τώρα.

Εγώ σήμερα πήγα και είδα ένα μαιευτήριο, το Διαβαλκανικό συγκεκριμένα, πήγα και στο Αγγειοχειρούργο χθές γιατί με έπιασε ότι θα κάνω θρομβώσεις(έχω ήπια φλεβική ανεπάρκεια εδώ κ χρόνια), αλλά με διαβεβαίωσε ότι δεν έχω πρόβλημα.τζάμπα το triplex πλήρωσα πάλι.

Τώρα προσευχηθείται για την καμπύλη μου, αν και δεν έχω πολλές επλίδες.

Φιλιά σε όλες


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

zoubik μου μακαρι να εχεις καλα αποτελεσματα να παρω κ εγω λιγο θαρρος γιατι η δικη μου η επαναλλυπτικη ειναι στις 6 Οκτωμβριου. Καθως και το μπεμπε μου θα κανω 1μιση μηνα να το δω και δεν μου περνανε οι μερες :(


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Πήρα και εγώ τα αποτελέσματα από την καμπύλη σακχάρου το πρωί. Όλα είναι τέλεια!!!

Η γλυκόζη είχε γεύση πορτοκάλι. Νομίζω ήταν και στο ψυγείο και έτσι πινόταν πιο ευχάριστα.

Καλό σ/κ σε όλες!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω να σας κανω μια ερωτηση..

Εχω να δω γυνναικολογο απο 18 Αυγουστου και το επομενο προγραμματισμενο ραντεβου ειναι 8 Οκτωμβριου επειδη λειπω απο Κυπρο. Λετε να παω ενδιαμεσα σε εναν εδω στην Ελλαδα γιατι μου φαινεται μεγαλο το διαστημα. Η τσαμπα τα 50 ευρω γιατι δεν νιωθω και τιποτα παραξενο.

Δεν ξερω τι λετε;


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε με την καμπύλη. Ο διαβήτης κύησης δεν είναι τόοοοσο συχνός όσο νομίζουμε. 7-10% των εγκύων παθαίνουν. Και από αυτό το ποσοστό ελάχιστες είναι αυτές που χρειάζονται φαρμακευτική αντιμετώπιση.

Η γλυκόζη που μου δώσαν εμένα ήταν με γεύση λεμόνι (αγαπημένη μου γεύση) χωρίς να έχω επιλογή, ήταν κρύα και πινόταν. Δεν ήταν το πιο ευχάριστο πράγμα που ήπια. Ένιωθα να καίει ο λαιμός μου από το πόσο γλυκιά ήταν.

zoubik για πες εντυπώσεις από το Διαβαλκανικό. Εγώ δεν πήγα να ρωτήσω, γιατί είδα στο site ότι κάνουν rooming in μόνο σε μονόκλινα και σουίτες και φαντάζομαι θα ξεφεύγουν οι τιμές. Τι σου είπαν εσένα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες!

Για το Διαβαλκανικό:

1. Από θέμα νοσηλευτηρίου, γιατί είναι Γενική Κλινική, είναι το πρώτο στη ΝΑ Ευρώπη.Διαθέτει ότι μπορεις να φανταστείς ότι μπορεί να χρειαστεί ένας άνθρωπος που θα μπεί είτε για εξετάσεις είτε για χειρουργείου είτε για νοσηλεία.

2. Από θέμα Μαιευτηρίου, έχει το θετικό ότι διαθέτει την πιο σύγχρονη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Νεογνών.

3. Από τιμές:Μονόκλινο για ΦΤ εοπυυ 1.800+μαιευτήρα+αναισθησιολόγο, για ΚΤ 2.500+μαιευτήρα+αναισθησιολόγο.

Το δίκλινο που θέλω εγώ ΦΤ 1.125+μαι/ρα+αν/γο, ΚΤ 1.785+μαι/ρα+αν/γο.

risoto νόμιζα ότι το rooming in είναι μόνο στο μονόκλινο σε όλα τα μαιευτήρια. Στο Διαβαλκανικό είναι σίγουρα.

Εγώ λόγω του γιατρού έχω τις εξης επιλογές Διαβαλκανικό και Γένεσις.Στο Γένεσις έχω την εντυπώση ότι αν το ζητήσεις και στο δίκλινο στο φέρνουν το μώρο, όμως δεν ρώτησα πολλά γιατί δεν πήγα και μάλλον θα πάω και προς τα εκεί.Ο γιατρός μου είναι μέτοχος στο Γένεσις, και είμαι σίγουρη ότι θα μου πει να πάω εκεί.Τώρα αν θέλετε τιμές από Γένεσις, τις έχω είναι μικρές οι διαφορές με το Διαβαλκανικό, συνήθως προς τα επάνω, ανάλογα το δωμάτιο και τον τρόπο που θα γεννήσεις.

Και στο Διαβαλκανικό για δουλειά πήγα και ρώτησα, επι τη ευκαιρία.

Σήμερα, θα μιλήσω για τα θέματα αυτά με το γιατρό.Όπως είπα και παλαιότερα εμένα μου αρέσει ο Αγιος Λουκας, το είχα δει πέρυσι που πήγα πάλι για δουλεία, έχω κάνει και νοσηλεία προσωπικά και ήμουν πολύ ευχαριστημένη.Αλλά ο γιατρος δεν πηγαίνει.

Τώρα γιατί μου έχει κάτσει άσχημα το Γένεσις: μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα ήθελα να υπάρχουν κι άλλες ειδικότητες όταν είμαι σε ένα νοσηλευτήριο.Π.χ, προχθές που ήμουν στον Αγγειοχειρούργο που είναι ο μοναδικός γιατρος που εμπιστεύομαι τόσο τυφλά, μου είπε αν είσαι στο Διαβαλκανικό θα είμαι κι εγώ εκεί, βέβαια δεν αρνήθηκε να έρθει οπουδήποτε για να με δει, απλά θέλω να πώ ότι μπορεί να χρειασθώ οτιδήποτε.

Καλημέρα


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

zoubik το γένεσις είναι πιο φθηνά νομίζω. Rooming in έχεις στο γένεσις σε όλους τους τύπους δωματίου. Στον 1ο όροφο έχουν όλα τα δωμάτια και στο 2ο στο φέρνουν το μωρό σε προκαθορισμένες ώρες.

Για το Διαβαλκανικό το καλό είναι αυτό που λες. Ότι έχει όλες τις κλινικές και όχι μόνο μαιευτικό, γυναικολογικό και ΜΕΘΝ. Εγώ το απορρίπτω, γιατί δεν παίζουν τόσα λεφτά για μονόκλινο ή σουίτα. Οπότε και μιας και όποιον και να ρωτήσω μου λέει ότι αν μπορείς να επιλέξεις να πας στον Άγιο Λουκά, θα πάω εκεί γιατί μου είναι το πιο οικονομικό γι' αυτά που θέλω.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα και στο γένεσις και μετά θα επέλεγα ότι με κάνει να νιώθω πιο άνετα. Πόσες μέρες σου είπαν γι' αυτές τις τιμές; Στο γένεσις μιλάνε για 3 μέρες ΦΤ και 4 ΚΤ.

Θα πάω μεθαύριο Τετάρτη να δω το ζουζούνι μου. Πόσο χαίρομαι! Τακτοποίησα και τη συρταριέρα της με τα πραγματάκια της μέσα. Θα πάω να πάρω και από το ΙΚΕΑ το στρωματάκι-αλλαξιέρα να το βάλω κι αυτό από πάνω και να χαίρομαι. Νομίζω η πιο ωραία γωνία του σπιτιού μου. Θα πάμε σε 10 μέρες να πάρουμε το καρότσι. Μετά βέβαια που θα τα κοιτάω όλα και δεν θα έχω το μωρό, να δω πώς θα περνάνε οι μέρες μέχρι να έρθει. Θα τρελαθώ.

Το περιβόητο nesting σας έχει πιάσει εσάς; Μιλάμε έχω κάνει το σπίτι φύλλο και φτερό. Καθαρίζω τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά. Τακτοποιώ. Πετάω ότι άχρηστο βρίσκω (θεωρώ πολλά πράγματα άχρηστα πια, ενώ πριν δεν είχα την ίδια εντύπωση). Καθαρίζω λες και θα έρθουν από κανένα περιοδικό για φωτογράφηση... Εσάς σας έχει πιάσει; Πείτε ναι!

Link to comment
Share on other sites

Και το σπίτι με έχει πιάσει να το θέλω άδειο και καθαρό και το γραφείο!Άσε που με έπιασε τώρα και το άγχος που δεν πήρα τίποτα για το μωρό.Χθες μας πρίζωσε λίγο και ο γιατρός να ξεκουβαληθούμε και να οργανωθούμε.

risoto επιτέλους μου λέει και κάποιος κάτι θετικό για Γενεσις. Γιατί για μονόκλινο ούτε εγώ είμαι.Πάντως το δίκλινο μου βγαίνει 1430 στο Γένεσις και 1260 στο Διαβαλκανικό για ΦΤ 3 μέρες.Ναι 3 μέρες ο φυσιολογικός και 4 η καισαρική.Στην ΚΤ μου βγαίνει 1965 το Διαβαλκανικό και 1930 το Γένεσις.

Πάλι μου άλλαξε την ΠΗΤ, όπως πάω δεν θα προλάβω τον Δεκέμβρη και ο γιατρός το ίδιο μου είπε.Οπότε αγχώθηκα και ΣΚ έχει ψώνια.Το δωμάτιο το έβαψα το καλοκαίρι που έφτιαξα τη θέρμανση.Επειδη η οικοδομή σταματάει το πετρέλαιο, έκανα τζάκι με σύνδεση στα καλοριφέρ.όπως καταλαβαίνεται τα έξοδα φέτος έχουν φτάσει στο θεό!!!Οπότε στα ψώνια για το μωρό θα είμαι λίγο τσιγκούνα, ούτως η άλλως δεν καταλαβαίνει.

Καλημέρα και Φιλιά σε όλες.

αααα...δεν πήρα κιλα!τους τελευταίους δύο μήνες πήρα 1,5 κιλό!για μένα που έβαζα 3 3 τα κιλά είναι απίστευτο και ογιατρος μου είπε το πολύ να φτάσουμε τα 63-64 κιλά.Πάλι καλά...γιατί είμαι ήδη +11


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Risoto πραγματικά χαίρομαι πολύ που είσαι έτοιμη και τόσο χαρούμενη! Εμένα όχι δεν με έχει πίασει αυτό με τις δούλειες μακάρι δηλαδή αν με έπιανε.

Δεν είναι πολύ καλα βρε κορίτσια η ψυχολογία μου. Από την Κυριακή μόλις μείνω μόνη μου κλαίω,δεν ξέρω τι με έχει πίασει και νιώθω τόσες τύψεις για το μώρο. Τι φταίει να έχει μια τέτοια μάμα να μην είναι χαρούμενη. Με έχει πίασει παράπονο με την μαμά μου. Είναι μακρια τα λέμε σχεδόν κάθε μέρα στο τηλέφωνο αλλά ποτέ δεν με ρωτάει πως είμαι, αν νιώθω το μωρό κάτι να καταλάβω ότι χαίρετε. Με τον άντρα μου έχουν πολύ καλή σχέση μπορεί να μιλάνε και περισσότερο από ότι με εμένα (γιατί γενικά δεν είμαι άτομο που μιλάει πολύ) δεν έχει δηλαδή κάποιο τέτοιο πρόβλημα και είμαστε 3 χρόνια παντρεμένη και γνωριζόμαστε 8,5 δεν προέκυψε δηλαδή στα ξαφνικά. Με πειράζει ρε κορίτσια που άλλες μανάδες χαίρονται και η δίκη μου δεν λεεί τίποτα. Μόνο όταν πάμε στη γιατρό με ρωτάει αν είναι όλα καλά. Την είπα ότι πήγαμε να δούμε για καρότσι να έχουμε μια ίδεα και μου απάντησε νωρίς ότι είναι. Μα δεν θα πάρουμε. Είπα στον άντρα μου να μην την ξαναπεί τίποτα για το μωρό ότι κουνίεται τίποτα άπορησε αλλά δεν με ρώτησε παρα πάνω. Τα λέω σε εσάς γιατί δεν ξέρω που να τα πώ δεν θέλω να πω κάτι στον άντρα μου και δυστυχώς και οι φίλες μου είναι μακρία. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Η πεθερά μου συγκρατημένα μεν αλλά νιώθω ότι χαίρεται τη ακούω που λεεί στις φίλες της πως φαίνεται το μωρό στον 3d υπέρηχο που της πάμε κάθε φορά που πάμε στη γιατρό.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...