Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Απρίλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Αννυ μου δεν ξυπνάει μόνο εσένα! Κάθε μέρα σχεδόν ξυπνάμε με τον καλό μου κατά τις 6.

Τώρα τον έχω δίπλα μου, ξάπλα στον καναπε και ζουζουνίζει.

Ασχετη ερώτηση: σελτεδάκι βάζετε στην κούνια; Πάνω ή κάτω από το κατωσέντονο; Σήμερα βράχηκε τόσο πολύ που βράχηκε ο καλός μου.

Εγώ που τον κοιμίζω ακόμα στην καλαθούνα δεν βάζω, ούτε στο λίκνο έβαζα (στην αρχή είχα κάνει προσπάθειες να τον κοιμίζω εκεί και δεν του άρεσε). Αλλά βάζω μια πετσέτα στο προσκεφάλι του για τα σάλια. Εκεί λερώνετε συνήθως.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    4142

  • angie!

    3932

  • Annie

    3518

  • dim_angel

    2429

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    angel_ 4.142 δημοσιεύσεις

  • angie!

    angie! 3.932 δημοσιεύσεις

  • Annie

    Annie 3.518 δημοσιεύσεις

  • dim_angel

    dim_angel 2.429 δημοσιεύσεις

Posted Images

Θέλω να πάω και σε έναν νεογνολόγο, για να δει ένα κοκκαλάκι που έχει στο κεφαλάκι της μυτερό (σαν καρουμπαλάκι) από τότε που γεννήθηκε. 5 παιδίατροι που την έχουν δει μέχρι στιγμής (οι 4 μέσα στο Έλενα) λένε ότι θα φτιάξει σιγά σιγά όπως αλλάζουν θέση τα οστά του κρανίου, το ίδιο και η παιδίατρος που μας παρακολουθεί, και δεν συστήνει κανείς κάποια περαιτέρω εξέταση. Για ακτινογραφία είναι αρνητικοί γιατί λένε είναι κρίμα να φάει ακτινοβολία τόσο μικρή. Αλλά εμένα με τρώει που δεν ξέρουμε ακριβώς τί είναι. Ο άντρας μου , μου λέει ότι έχει μικρύνει από τότε που γεννήθηκε το καρουμπαλάκι αλλά εμένα μου φαίνεται ίδιο. Λέω να πάω ίσως στο παίδων αν δεν βρώ άκρη. Anyway. Ίσως αργότερα που θα έχει κάνει και τα εμβόλιά της.

Ναι να πας σε νεογνολόγο για να ησυχάσεις εσύ πιο πολύ. Ότι και να είναι, τα οστά αλλάζουν τόσο πολύ που θα διορθωθεί. Της αδερφής μου έχει ένα πρόβλημα με το ποδαράκι του και με μερικές μέρες γύψο έφτιαξε. Απλά τώρα κρατάνε τον γύψο για να μεγαλώσει το οστό και να δουν ότι δεν θα ξαναγυρίσει στην στραβή θέση. Είχε κοντέψει να τρελαθεί από την στεναχώρια της και της είπα "μακάρι τόσο μικρά να είναι τα ζόρια με τα παιδιά μας" και το κατάλαβε!


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη β' επιπέδου είχε δει ένα ασβεστωματάκι. Ρώτησα τον παιδίατρο στο Αλεξάνδρα αν σχετίζονται και μου είπε πως όχι. Ο τύπος όμως ήταν ψιλόμ@λ@κας και δεν το εμπιστεύομαι. Βέβαια κι δική μας παιδίατρος καθησυχαστική ήταν και είπε ότι θα το παρακολουθούμε.

Ναι μου ήρθε κι εμένα σήμερα και έβγαλα τη 1 από τις 3 υπογραφές. :|

Εύχομαι κοριτσάρα μου να έχει περάσει μέχρι να ξανακάνετε την εξέταση!!

Για τις υπογραφές, και εγώ 2 τικεράκια μικρά είχα και ήρθε mail που λέει ότι θα πρέπει να περιοριστούν σε μία γραμμή...:confused::confused:


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες.

Αυτή η έλλειψη ενζύμου δεν είναι κάτι σοβαρό, απ´όσο ξέρω. Απλώς απαγορεύονται τα κουκιά κ κανά δυο αλλα φαγητά νομίζω κ κάποια φάρμακα.

Κ τα φυσιματάκια συνήθως φεύγουν, αλλά κ να μην φύγουν δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Ξέρω αρκετό κόσμο που έχει κ δεν είναι τίποτα.

Με πήρε τηλ η μαία από την Φαιναρέτη σήμερα να δει πώς πάμε κ όταν της περιέγραψα το πρόβλημά μας με τις ρουκέτες μου έδωσε μια πολύ λογική εξήγηση. Μάλλον έχει πονάκια το απόγευμα κ βρίσκει παρηγοριά στο στήθος, γι ´αυτό γκρινιάζει συνεχώς κι ας έχει φάει. Μετά τρώει πολύ κ τελικά τα βγάζει. Το πάθαμε κ σήμερα. Έκλαιγε ασταμάτητα, ενώ είχε φάει πριν μια ώρα. Την έβαλα στο στήθος, έκατσε μισή ωρα κ τελικά κοιμήθηκε. Τώρα περιμένω την ρουκέτα... Δυστυχώς μου είπε πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για τα πονάκια (εφόσον έχω δοκιμάσει στάσεις, μασαζ, χαιδεμα, πιπίλα). Μόνο με το ζιζί ηρεμεί το καημενούλι. Δεν θα της το στερήσω κι ας τα βγάζει μετά...

Σήμερα όλη μέρα θέλω απεγνωσμένα να κάνω ένα μπανάκι κ δεν τα ´χω καταφέρει. Δύσκολη η δουλειά της μάνας, ειδικά τον πρώτο καιρο. Όσες σαραντίσατε είδατε καμμια βελτίωση; Έχουμε ελπίδα για πιο άσπρες μέρες;


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι τρώμε σήμερα γαμωτο??βαριέμαι να κανω το οτιδήποτε κ εχω να συμμαζέψω και το χάος εδώ μέσα!

Γιατί δεν βάζεις μαμά-πεθερά να σου μαγειρεύουν; Εμένα η πεθερά μου μένει από κάτω. Είμαι νύφη εδώ από το 2006 (το 2009 παντρεύτηκα) και δεν μου είχε μαγειρέψει ούτε μια φορά. Πρώτα στη αποκόλληση ένα μήνα και τώρα 40 μέρες την έχω χώσει κανονικά και με το νόμο και έχει αναλάβει το μαγείρεμα εξολοκλήρου. Μου φέρνει την κατσαρόλα/ταψί στη πόρτα μου και με ένα πλατύ χαμόγελο, δεν παραπονέθηκε καθόλου. Βοηθάει τα παιδιά της, έτσι κι εγώ μεθαύριο θα βοηθάω τα δικά μου. Δεν νιώθω ούτε υποχρέωση ούτε τίποτα αφού και ότι μας χρειαστεί τρέχουμε (μόνο εμάς έχει, η κουνιάδα μου είναι ΑΜΕΑ).

Τώρα σκέφτομαι να της πω να μαγειρεύω εγώ αλλά θα σκάσει από την στεναχώρια της και δεν ξέρω πως να της το πασάρω. Φτάνει 40 μέρες, δεν θέλω να κουράζετε άλλο. Θα κάνω μια νύξη να δούμε τι θα μου πει.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι να πας σε νεογνολόγο για να ησυχάσεις εσύ πιο πολύ. Ότι και να είναι, τα οστά αλλάζουν τόσο πολύ που θα διορθωθεί. Της αδερφής μου έχει ένα πρόβλημα με το ποδαράκι του και με μερικές μέρες γύψο έφτιαξε. Απλά τώρα κρατάνε τον γύψο για να μεγαλώσει το οστό και να δουν ότι δεν θα ξαναγυρίσει στην στραβή θέση. Είχε κοντέψει να τρελαθεί από την στεναχώρια της και της είπα "μακάρι τόσο μικρά να είναι τα ζόρια με τα παιδιά μας" και το κατάλαβε!

Μακάρι να είναι περαστικό και το δικό μας. Βασικά, ένας λόγος που έκανα καισαρική ήταν ότι είχε αρχίσει να κάνει προκεφαλή στο κεφάλι το μωρό από την πίεση που ασκούσε στον βλαμμένο τράχηλο που δεν έλεγε να ανοίξει... Ίσως λοιπόν να πρόκειται για κάποιο κεφαλαιμάτωμα ή στην προκεφαλή.

Θα δείξει το μέλλον. Προς το παρόν απλά το βλέπω και τσαντίζομαι γιατί είναι στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού της


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω οσα παιδακια ειχαν σφιχτα ισχυα πως εχουν εξελιχθει? Εμας ειναι καλυτερα ειπε η παιδιατρος αλλα ακομα ψιλοσφιχτα. Μαλλον τελος του μηνα θα κανουμε υπερηχο

Αυτό πως το ξέρεις; Σου το λέει η παιδίατρος ή το είδες μόνη σου; Εμάς δεν μας έχει πει τίποτα για τα ισχία αλλά δεν ρώτησα κιόλας. Και δεν φόρεσα και τις διπλές πάνες να πω την αλήθεια.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοιμηθηκαμε με την μπεμπα 2 ωρες κ εστρωσα.τωρα παλι λαγοκοιμαται πανω μου:D

για την υπογραφη δεν μου ρθε τιποτα...:cool::mrgreen:

Βασω μου το στηθος το καταλαβαινω οτι αδειαζει γιατι μαλακωνει κ χαλαρωνει;)

κ εγω ακομη στην καλαθουνα την εχω κ εγω με πετσετακι.προσπαθησα χθες το μεσημερι να την βαλω στο κρεβατι της στο δωματιο της,αλλα το καταλαβαινε κ ξυπνουσε η σκατουλα....:roll:

παλι ξεχναω τι θελω να πω....


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλη μέρα θέλω απεγνωσμένα να κάνω ένα μπανάκι κ δεν τα ´χω καταφέρει. Δύσκολη η δουλειά της μάνας, ειδικά τον πρώτο καιρο. Όσες σαραντίσατε είδατε καμμια βελτίωση; Έχουμε ελπίδα για πιο άσπρες μέρες;

Μαράκι μπορεί και να ισχύει αυτό που σου είπε η Μαρία, αρα κάνεις υπομονή να περάσουν τα πονάκια λίγες μέρες...

Τώρα για το μπάνιο δύσκολη υπόθεση. Εγώ συνήθως κάνω τα βράδια που κοιμάται βαριά η μπέμπα, γιατί ένα απόγευμα που την άφησα στον μπαμπά της μία ώρα σκάρτη, χάλασε τον κόσμο από το κλάμα. Θα στρώσει πού θα της πάει.... Σιγά σιγά θα μεγαλώσει το στομαχάκι της να τρώει περισσότερο, θα κοιμάται περισσότερο και θα ξεκουράζεσαι ή ότι άλλο δεν προλαβαίνεις τώρα.


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς καταλαβαινουμε οτι αδειάζει το στηθος¨???

Το είχα ρωτήσει κι εγώ στο μαιευτήριο. Υποτίθεται ότι το πιάνεις κ είναι μαλακό. Τώρα, δεν ξέρω αν αδειάζει εντελώς... Αν καμμιά μανούλα ξέρει κανά άλλο κόλπο ας μας πει.


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες.

Αυτή η έλλειψη ενζύμου δεν είναι κάτι σοβαρό, απ´όσο ξέρω. Απλώς απαγορεύονται τα κουκιά κ κανά δυο αλλα φαγητά νομίζω κ κάποια φάρμακα.

Κ τα φυσιματάκια συνήθως φεύγουν, αλλά κ να μην φύγουν δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Ξέρω αρκετό κόσμο που έχει κ δεν είναι τίποτα.

Με πήρε τηλ η μαία από την Φαιναρέτη σήμερα να δει πώς πάμε κ όταν της περιέγραψα το πρόβλημά μας με τις ρουκέτες μου έδωσε μια πολύ λογική εξήγηση. Μάλλον έχει πονάκια το απόγευμα κ βρίσκει παρηγοριά στο στήθος, γι ´αυτό γκρινιάζει συνεχώς κι ας έχει φάει. Μετά τρώει πολύ κ τελικά τα βγάζει. Το πάθαμε κ σήμερα. Έκλαιγε ασταμάτητα, ενώ είχε φάει πριν μια ώρα. Την έβαλα στο στήθος, έκατσε μισή ωρα κ τελικά κοιμήθηκε. Τώρα περιμένω την ρουκέτα... Δυστυχώς μου είπε πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για τα πονάκια (εφόσον έχω δοκιμάσει στάσεις, μασαζ, χαιδεμα, πιπίλα). Μόνο με το ζιζί ηρεμεί το καημενούλι. Δεν θα της το στερήσω κι ας τα βγάζει μετά...

Σήμερα όλη μέρα θέλω απεγνωσμένα να κάνω ένα μπανάκι κ δεν τα ´χω καταφέρει. Δύσκολη η δουλειά της μάνας, ειδικά τον πρώτο καιρο. Όσες σαραντίσατε είδατε καμμια βελτίωση; Έχουμε ελπίδα για πιο άσπρες μέρες;

Δεν δοκιμάζεις να κόψεις λίγο τα παράγωγα αγελάδας μήπως δεις βελτίωση; Εγώ στους πόνους είδα μεγάλη. Τώρα δεν έχουμε κλάματα, μόνο σφιξίματα.

Βελτίωση...δε θα το'λεγα. Ισως λίγο λιγότερο άγχος. Δεν φοβάμαι δηλαδή τόσο να πάω να κάνω ένα μπάνιο ή να μαζέψω τα ρούχα. Αλλά έχω το νου μου εκείνη την ώρα.


X4pTp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το ξέρεις; Σου το λέει η παιδίατρος ή το είδες μόνη σου; Εμάς δεν μας έχει πει τίποτα για τα ισχία αλλά δεν ρώτησα κιόλας. Και δεν φόρεσα και τις διπλές πάνες να πω την αλήθεια.

εμενα μου χε πει ο παιδιατρος να της βαζω ενα νουμερο μεγαλυτερο πανες, αλλα δεν το εκανα γιατι ειχα πολλες συσκευασιες:cool:


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Bίκυ καλησπέρα

τα ίδια φυσικά θα ρωτησω. Εγω ακομα θελω να μθω να μπορω να κανω ποδηλατο μηχανάκι...

Σωστό και αυτό!!!

Αυτο με το πρηξιμο που λες με έχει ανυσυχησει Το έχω ακομα και εγω κ μαλιστα τις τελευταιες μερες μου φαινεται και πιο έντονο. Το ψηλαφω και ειναι αρκετα σκληρο. Εσενα ????? Μου χε πει θα υποχωρησει αλλα τιποτα ακομα.

Εμένα δεν μου φαίνεται ποιό έντονο. Σταθερό μοιάζει. Αλλά αναίσθητο εκείνο το σημείο ρε γμτ και είναι πολύ σπαστικό αυτό. Πάντως είναι σκληρό όντως.

Εχω τη Παρασκευή γιατρο. Εσυ??????????

Όταν πάω στην αισθητικό (όταν προλάβω) θα κλείσω και ραντεβού στον γιατρό.... (στο επόμενο δεκαπενθήμερο δλδ σίγουρα...:D:D)

Θα κάνεις αποτριχωση??? σε ποια περιοχη καλέ???????????

Παντού... πόδια μπικίνι κλπ....

Τώρα εκεί που είναι η τομή δεν ξέρω πώς θα γίνει (μάλλον με ψαλιδάκι...)

Φιλακια

Πάντως ακόμα έχω κάτι ψιλο-υγρά οπότε δεν βιάζομαι να πάω κιόλας...


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, η κατάψυξη δεν είναι κακή ιδέα. Έχω ακούσει ότι το κάνουν πολλές κ κρατάει τις ουσίες το γάλα. Δεν θυμάμαι μόνο για πόσο καιρό διατηρείται.

Μίλησα και με την παιδίατρο και μου είπε να ξεκινήσω τράπεζα γάλατος στην κατάψυξη γιατί όντως έκρινε πως έχω πολύ γάλα. Φοβάται μήπως μου κοπεί ξαφνικά αφού χρησιμοποιώ θήλαστρο. Θέλει οπωσδήποτε να θηλάσω μέχρι να μπουν στερεές τροφές και μετά αν μπορώ πρωί βράδυ. Δηλαδή 4 γεμάτους μήνες και στον 5 θα δώσουμε στερεές σιγά σιγά.


mU4Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ρωτήσει κι εγώ στο μαιευτήριο. Υποτίθεται ότι το πιάνεις κ είναι μαλακό. Τώρα, δεν ξέρω αν αδειάζει εντελώς... Αν καμμιά μανούλα ξέρει κανά άλλο κόλπο ας μας πει.

Εμένα και θεομάλακο να είναι και πάλι μια χαρά γάλα βγάζει. Για να γίνει σκληρό θα πρέπει να μην έχω θηλάσει πάνω από 7 ώρες αλλά και πάλι με τις 4-5 πρώτες ρουφηξιές ξαναγίνεται μαλακό.

Δεν μπορώ να καταλάβω πότε αδειάζει. Αμα την πιάνει λύσσα την ώρα που θηλάζει της αλλάζω στήθος έτσι για να "Αλλάξει περιβάλλον.." :cool:


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...