Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Cafe Απρίλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Τρεχω να καθαρισω ο,τι προλαβω πριν ξυπνησει!

Βικυ, Αννυ, το παλευουμε κι εμεις! Παντως τα βραδια δεν τον ξυπναω τον Στελιο, εκτος κι αν φτασω στο αμην γιατι σκεφτομαι πως εγω θα κοιμηθω μαζι με τον μπεμπη, ενω εκεινος ΠΡΕΠΕΙ να παει στη δουλεια... Οταν ομως σηκωνεται η βοηθεια του ειναι πολυτιμη!

Αυτο που με παρηγορει ειναι πως συμφωνα με το γιατρο, το χειροτερο με τα πονακια ειναι γυρω στο μηνα και μετα καλυτερευουν ωσπου να περασουν ως τον τριτο μηνα στα περισσοτερα μωρα!

Αντζυ, μπραβο βρε κοριτσακι μου, ελπιζω να αρχισει να στρωνει!

Αντε, παω να αποτελειωσω το νιπτηρα και αν προλαβω να επεκταθω και στο υπολοιπο μπανιο! (τραγικο ε?! κοιταξτε που φτασαμε!)


jp0Lp3.png 1533345xcnw09g7xt.gifA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    4142

  • angie!

    3932

  • Annie

    3518

  • dim_angel

    2429

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    angel_ 4.142 δημοσιεύσεις

  • angie!

    angie! 3.932 δημοσιεύσεις

  • Annie

    Annie 3.518 δημοσιεύσεις

  • dim_angel

    dim_angel 2.429 δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχ, Αννυ τα μεγαλα πνευματα συναντιουνται!

Τι κανετε εσεις;

Δημητρα, περιμενες να εχεις τοσες αντοχες; Εγω οχι, και τη μια νιωθω πολυ πιεσμενη, την αλλη μεσα στην καλη χαρα οταν το μωρο ειναι χαρουμενο και δεν κλαιει...

Που να το φανταστώ!!! Ολη μέρα είμαι με το μωρό. Ευτυχώς όντως που έχω τον αντρούλη μου και καταλαβαίνει πόση κούραση τραβάμε και βοηθάει πάρα πολύ με όλα. Και με τις δουλειές του σπιτιού και με το μωρό. Οι νύχτες όμως είναι δικιές μου. Ξυπνάει πολύ δύσκολα!


X4pTp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αννυ εννοώ μήπως καποια τροφή που ενδεχομένως δεν καταναλωνουμε να βοηθαει. Αν και δεν νομίζω.

Το μυστικό μαλλον είναι στο πόσο συχνά τρώει. Εμένα και μεσα στην ημέρα μπορεί να φάει και στη 1,5 ώρα. Ανάλογα...

Θα ήθελα να το κάνω να τρώει καθε 3 ώρες αλλά δεν παίζει με τίποτα.


X4pTp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα μανούλες. Τελικά αδιαθέτησα οποτε δεν πάω στο γιατρό σήμερα... Θα παω την άλλη Πέμπτη... Είχα ξεχάσει το πως ειναι να εχω νευρα οταν ειμαι αδιάθετη... Με εκνευρίζει το παραμικρο.

Ο μικρος μου το βραδυ εφαγε στις 11.30 και ξύπνησε 5.30!!! Δεν χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί μάλλον ετυχε... Ευχομαι να το συνεχίσει ετσι. Μετά ξύπνησε στις 7.00 και γκρίνιαζε και τον πηρα αγκαλια στο κρεββατι και ημασταν όλη η οικογενεια στο κρεββατι!!! Τον ταισα στις 9.00 και μεχρι τις 12.00 που ξαναεφαγε δεν κοιμοταν κ γκρινιαζε. Τωρα κοιμαται... Να δουμε για ποσο...

Τι καιρός ειναι αυτός? Ουτε βολτα δεν μπορουμε να πάμε... Και ειμαι όλη μερα μόνη σου στο σπίτι και δεν αντέχω...


Qmsgp3.png

ha6zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω να καθαρισω ο,τι προλαβω πριν ξυπνησει!

Βικυ, Αννυ, το παλευουμε κι εμεις! Παντως τα βραδια δεν τον ξυπναω τον Στελιο, εκτος κι αν φτασω στο αμην γιατι σκεφτομαι πως εγω θα κοιμηθω μαζι με τον μπεμπη, ενω εκεινος ΠΡΕΠΕΙ να παει στη δουλεια... Οταν ομως σηκωνεται η βοηθεια του ειναι πολυτιμη!

Αυτο που με παρηγορει ειναι πως συμφωνα με το γιατρο, το χειροτερο με τα πονακια ειναι γυρω στο μηνα και μετα καλυτερευουν ωσπου να περασουν ως τον τριτο μηνα στα περισσοτερα μωρα!

Αντζυ, μπραβο βρε κοριτσακι μου, ελπιζω να αρχισει να στρωνει!

Αντε, παω να αποτελειωσω το νιπτηρα και αν προλαβω να επεκταθω και στο υπολοιπο μπανιο! (τραγικο ε?! κοιταξτε που φτασαμε!)

Και εγώ το βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση να τον ξυπνήσω αφού δουλεύει το πρωί, χτες όμως ήταν ξύπνιος στο pc και χάζευε και αφού τα είχα παίξει και ήθελα για 5 λεπτάκια να μην μιλάω-κουνάω την μπέμπα-βλέπω άνθρωπο, είπα να την κρατήσει για 5 Min....:tongue::tongue:

Για καθαριότητες δεν το συζητάμε... μην επεκταθώ γιατί θα γίνω κακιά...:cool:

Είμαι μέσα στην γκρίνια σήμερα ε?

Κανόνισα για απόψε την παιδίατρο και για αύριο την αισθητικό. Θα παρω το απόγευμα ένα τηλ και τον γυναικολόγο μήπως να το έβαζα για Πέμπτη ένα ραντεβού αν κρίνει ότι πρέπει να με δει.

Σκατόκαιρος σήμερα γμτ... Πάλι καλά που πρόλαβα και καθάρισα το μπαλκόνι καλά.... χα χα χα......


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μενα μανουλακια

Βλεπω αρχισατε τις νοσταλγιες...

Εγω παλι---σε αλλη διασταση--- αυτες τις μερες νοσταλγω τη γεννηση του Στελλακου μου...αφου σαν αυριο πριν δυο χρονια ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΜΑΜΑ!!!

Οσο για τις περιοδους της εγκυμοσυνης...νομιζω πως και δεκα παιδια να εκανα, παλι δεν θα ευχαριστιομουν την εγκυμοσυνη. Ειανι το στυλ μου τετοιο, που σε καθε εγκυμοσυνη εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου απο το αγχος!

Αννυ εννοώ μήπως καποια τροφή που ενδεχομένως δεν καταναλωνουμε να βοηθαει. Αν και δεν νομίζω.

Το μυστικό μαλλον είναι στο πόσο συχνά τρώει. Εμένα και μεσα στην ημέρα μπορεί να φάει και στη 1,5 ώρα. Ανάλογα...

Θα ήθελα να το κάνω να τρώει καθε 3 ώρες αλλά δεν παίζει με τίποτα.

Εγω τελικα εδω και μια βδομαδα το πηρα αποφαση οτι θελει συχνα να τρωει και σκεφτηκα να αλλαξω μεθοδο.

Την ταιζω λοιπον οσο θελει μες τη μερα (καλα...οχι λιγοτερο απο 2ωρο), βλεπω να συμπληρωνουμε 700-800 γρ ως τις 12μιση το βραδυ, με αποτελεσμα να κοιμαται μετα απο τις 1μιση ως τις 9 το πρωι!!!!!!!!

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ

Επιασε το κολπο...6 νυχτες τωρα...ελπιζω να μη χαλασει παλι το προγραμμα


QuW0p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αννυ εννοώ μήπως καποια τροφή που ενδεχομένως δεν καταναλωνουμε να βοηθαει. Αν και δεν νομίζω.

Το μυστικό μαλλον είναι στο πόσο συχνά τρώει. Εμένα και μεσα στην ημέρα μπορεί να φάει και στη 1,5 ώρα. Ανάλογα...

Θα ήθελα να το κάνω να τρώει καθε 3 ώρες αλλά δεν παίζει με τίποτα.

μια απο τα ιδια.....

Ιωαννα μου αληθεια η κορυφωση απο τα πονακια ειναι στον μηνα κ μετα χαλαρωνουν????????μακαρι γιατι δεν αντεχω αλλο να την βλεπω να τυρανιεται ετσι.

Δημητρα λεω να κανω μια δοκιμη να κοψω τα γαλακτοκομικα, αλλα θα κρατησω την φετα γιατι αλλιως θα ειμαι παντ νηστικη....τι να κανω...?


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς μανούλες και μπεμπάκια!

Στρώνουν σιγά-σιγά τα μωράκια σας. Τέλεια!!! Και εγώ δεν έχω παραπονο από το ψυχουλάκι μου, είναι καλό παιδάκι, να μπορούσαμε να στρώσουμε και το θηλασμό θα είμασταν τριισευτυχισμένες! Τώρα την έχω δίπλα μου και γλείφτετε για να φάει, αλλά δεν έχει περάσει μισή ώρα που έβγαλα με το θήλαστρο και την ξεγελάω λίγο με την πιπίλα για να περάσει λίγο η ώρα και να την βάλω στο στήθος.


eNortjKzUjI0Mjc2MlGyBlwwFXYC0A,,71.png

rdESp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμένα!

Μου το μάτιαξαν μάλλον το παιδάκι μου που πήρε 1500 γρ και απο χτες το βράδυ μου χάνει γεύματα, θα δω πως θα πάμε μέχρι το βραδυ και μετά λέω να πάρω τον παιδίατρο.

Το βραδυ ξυπνήσαμε μια στις 2:30 και μετά στις 7:30, γενικά καλά μας πάει με τον ύπνο. το πεντάωρο - εξάωρο το έχουμε οπότε ξεκουραζόμαστε!

Τώρα περιμένω λιγάκι να κοιμηθεί για να πάω να κάνω ένα γρήγορο μπανάκι!

Αννυ , ορίστε η συνταγή για την λεμονόπιτα :

2 λεμόνια ολόκληρα

175γρ βιταμ

350γρ ζάχαρη άχνη ή 300 ζάχαρη

3 αυγά

200γρ αλεύρι

2,5 κουταλάκια του γλυκού μπεικιν

Πλένεις τα λεμόνια και τα βράζεις σε μέτρια φωτια για 30. Αφου κρυώσουν και αφαιρεσεις τα κουκούτσια και τις κορυφές τα κάνεις πολτό στο μπλέντερ.

Χτυπάς όλα τα άλλα υλικά και στο τέλος προσθέτεις τον πολτό.

Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο για 50 - 60 λεπτά στους 160.

Μπορείς να το βάλεις και σε φόρμα του κέικ, εμένα επειδή δε μου φουσκώνει πάντα το κάνω σε ταψάκι. Πάντως είναι τέλειο!!!

Καλη επιτυχία!!!


5Kiep3.png

hAk2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας και απο εμένα!

Μου το μάτιαξαν μάλλον το παιδάκι μου που πήρε 1500 γρ και απο χτες το βράδυ μου χάνει γεύματα, θα δω πως θα πάμε μέχρι το βραδυ και μετά λέω να πάρω τον παιδίατρο.

Το βραδυ ξυπνήσαμε μια στις 2:30 και μετά στις 7:30, γενικά καλά μας πάει με τον ύπνο. το πεντάωρο - εξάωρο το έχουμε οπότε ξεκουραζόμαστε!

Τώρα περιμένω λιγάκι να κοιμηθεί για να πάω να κάνω ένα γρήγορο μπανάκι!

Αννυ , ορίστε η συνταγή για την λεμονόπιτα :

2 λεμόνια ολόκληρα

175γρ βιταμ

350γρ ζάχαρη άχνη ή 300 ζάχαρη

3 αυγά

200γρ αλεύρι

2,5 κουταλάκια του γλυκού μπεικιν

Πλένεις τα λεμόνια και τα βράζεις σε μέτρια φωτια για 30. Αφου κρυώσουν και αφαιρεσεις τα κουκούτσια και τις κορυφές τα κάνεις πολτό στο μπλέντερ.

Χτυπάς όλα τα άλλα υλικά και στο τέλος προσθέτεις τον πολτό.

Ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο για 50 - 60 λεπτά στους 160.

Μπορείς να το βάλεις και σε φόρμα του κέικ, εμένα επειδή δε μου φουσκώνει πάντα το κάνω σε ταψάκι. Πάντως είναι τέλειο!!!

Καλη επιτυχία!!!

Τανια μου σε ευχαριστω πολυ για την συνταγη!!!!:P

μολις βρω λιγο χρονο θα την κανω σιγουρα!!!

αλλα γμτ (η αχρηστη) δεν εχω ζυγαρια κ πολυ μπερδευομαι με τα γρ!:roll::?


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Τανια μου σε ευχαριστω πολυ για την συνταγη!!!!:P

μολις βρω λιγο χρονο θα την κανω σιγουρα!!!

αλλα γμτ (η αχρηστη) δεν εχω ζυγαρια κ πολυ μπερδευομαι με τα γρ!:roll::?

Αν θυμάμαι καλά το βιτάμ στο αλουμινόχαρτο είναι 250γρ άρα έχεις να βάλεις το μισό. Οσο για τη ζάχαρη δεν είναι δύσκολο. Λίγο λιγότερο από το μισό πακέτο. Χρόνο που θα βρούμε να το κάνουμε;;; :mrgreen:


X4pTp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κατι προλαβα να κανω!

Καλα, Τανια, τι λεμονοπιτες??? Εγω για τουαλετα το σκεφτομαι!!! Μπραβο σου και φτου σου! Για τα χαμενα γευματα δε θα ανησυχουσα... Συμβαινει και μπορει να βγαλει τα σπασμενα αυριο!

Αννυ, ετσι ειπε ο παιδιατρος-συμβουλος θηλασμου! Μακαρι να ειναι ετσι και να ησυχασουμε γιατι το βυσσινι χρωματακι δεν του παει του μπεμπη... :? Πολυ ζορι, φανταζομαι κι εσεις τα ιδια!

Βικυ, καλο παιδιατρο, αισθητικο και γυναικολογο! Ολα μαζι! Κι εγω θελω -χρειαζομαι καλυτερα- αποτριχωση στο μπικινι αλλα σκεφτομαι αν ερθει η κοπελα και ο μπεμπης κλαιει και θελει αγκαλιες τι θα κανω; Μαλλον θα το κανονισω να ειναι εδω η μαμα μου, καλη η ιδεα!

Θαλεια, φτου φτου! Θα στρωσει κι ο θηλασμος μην στενοχωριεσαι και θα ειστε τρισευτυχισμενες!

Βαλια, καλως τα δεχτηκες... Δεν πειραζει αν πας λιγο πιο μετα στο γιατρο... Εμενα μου ειπε να παω στις 20 μερες κι αν δεν μπορεσω στις 40. Με βλεπω για το διμηνο τελικα! Μας ηρθε κι εμας χαρτι για ανεπαρκεια του ενζυμου G6PD και πρεπει να κανουμε ποσοτικο προσδιορισμο στους 6 μηνες... Δεν ξερω παντως να το εχουμε ο Στελιος η εγω...

Ειρηνη, εχετε γενεθλια ε?! Μπραβο, να τα εκατοστησετε και να περασετε καλα αυριο! Μην παρακουραστεις ομως! Θα εχετε πολυ κοσμο;

Δημητρα, το σκεφτομαι κι εγω αυτο με τη διατροφη, σπαω το κεφαλι μου να τα συνδιασω αλλα δεν βρισκω κατι...

Ο μπεμπης κοιμηθηκε πολυ, και μου ελειψε! Psyco μαμα! Απο τη μια θελω να κοιμαται, απο την αλλη μου λειπει οταν αργει να ξυπνησει και να τα πουμε! Παντως απο το διαλειμμα του υπνου του νιωθω τοσο κεφατη και ξεκουραστη που ειναι σαν να κοιμηθηκα εγω!

Τις τελευταιες μερες βγαζει πολλες γουλιες ενω του συνεβαινε σπανια. Και πιο παλια δεν τον εβαζα να ρευτει παντα. Τωρα προσεχω και τον κραταω μετα το φαγητο -παρολο που σπανια ρευεται- αλλα και παλι δεν βλεπω βελτιωση. Μου κανει εντυπωση, ετσι ξαφνικα... Θα παρω τον παιδιατρο να τον ρωτησω το απογευμα...

Σημερα ηθελα να παω στον ΟΑΕΔ αλλα με αυτον τον αερα δεν το τολμησα. Θα μας παρει και θα μας σηκωσει μαζι με το καροτσι, τι πραγμα κι αυτο! Δοκιμασα να τον βαλω στο sling αλλα ρε κοριτσια, πολυ νευρο! Σαν τοξο τεντωμενος στεκοταν, και δεν χαλαρωνε με τπτ να καθισει μεσα! Θα δοκιμασω καποια αλλη στιγμη να δω...


jp0Lp3.png 1533345xcnw09g7xt.gifA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είανι ότι εγώ έχω κόψει αρκετά πράγματα που θεωρώ ότι θα μπορούσαν να τον ενοχλούν. Εκτός από γαλακτοκομικά και μοσχάρι έχω κόψει και τα εσπεριδοειδή, όσπρια, λαχανικά με σπόρια, μπρόκολο που το λατρεύω.

Ο δικός μου εντωμεταξύ σφίγγεται ξημερώματα και πρώτες πρωινές ώρες. Σήμερα τα ξημερώματα στις 5 τα κανε και λέω δόξα το θεό θα κοιμηθούμε. Αλλά που! Κανονικά τα πονάκια τον έπιασαν και σφιγγόταν και να τα πριτσ προυτσ. Αντε να περάσει αυτή η φάση! Πάντως είναι δυνατός, δεν κλαίει όσο γκρινιάζει αν τον ενοχλούν πολύ.


X4pTp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είανι ότι εγώ έχω κόψει αρκετά πράγματα που θεωρώ ότι θα μπορούσαν να τον ενοχλούν. Εκτός από γαλακτοκομικά και μοσχάρι έχω κόψει και τα εσπεριδοειδή, όσπρια, λαχανικά με σπόρια, μπρόκολο που το λατρεύω.

Ο δικός μου εντωμεταξύ σφίγγεται ξημερώματα και πρώτες πρωινές ώρες. Σήμερα τα ξημερώματα στις 5 τα κανε και λέω δόξα το θεό θα κοιμηθούμε. Αλλά που! Κανονικά τα πονάκια τον έπιασαν και σφιγγόταν και να τα πριτσ προυτσ. Αντε να περάσει αυτή η φάση! Πάντως είναι δυνατός, δεν κλαίει όσο γκρινιάζει αν τον ενοχλούν πολύ.

Ναι, κι εμεις βραδυνοι τυποι ειμαστε! Χθες και προχθες ηταν το κατι αλλο... Ολη μερα ξυπνιος με κατι τεταρτα υπνου και το βραδυ να κλαιει και να γκρινιαζει που και που η απλως να κοιταζει και τελικα κοιμηθηκε τη μια στις 5+ και την αλλη 6 παρα... Πως αντεχει κι αυτος ο ιδιος δεν ξερω...


jp0Lp3.png 1533345xcnw09g7xt.gifA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...