Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! vaso1980 καλώς ήρθες στην παρέα μας! Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και σε σένα όπως και σε όλες μας άλλωστε! Τα δικά μου αποτελέσματα της αυχενικής σε συνδυασμό με το PAPP-A είναι τα εξής: Για Down 1/ 1.372, για τρισωμία 18 1/4.710 και για τρισωμία 13 1/6.197. Ο γιατρός είπε πως για την ηλικία μου είναι πολύ καλά αν σκεφτείς πως είμαι κλεισμένα 40. Παρόλα αυτά, λόγω ηλικίας έκανα όπως έχω πει και πιο πάνω το Harmony test που δεν είναι παρεμβατική μέθοδος. Το απότέλεσμα είναι πιθανότητα λιγότερη από 1/10.000( δηλαδή μικρότερη από 0,01%) για τα τρία βασικά σύνδρομα καθώς και για ανωμαλίες χρωμοσωμάτων του φύλου. Το αν θα κάνεις άμνιο ή όχι δεν μπορεί να στο πει δυστυχώς κανένας ούτε καν ο γιατρός. Είναι απόφαση του ζευγαριού. Βέβαια ο γιατρός σε καθοδηγεί και πρέπει να σου εξηγήσει όλες τις παραμέτρους αλλά η τελική απόφαση πρέπει να είναι δική σου. Αυτά! Με το καλό να δεις κι εσύ το μωράκι σου!

Καλημέρα. Καλώς σας βρίσκω! Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή η ιστορία που σας γράφω με έχει τρομάξει:Μια φίλη που τώρα είναι 42 χρονών πριν κάνει το παιδί που έχει τώρα είχε ξαναμεινει έγκυος και ενώ τα ποσοστά της αυχενικης ήταν καλά, έκανε ΕΥΤΥΧΩΣ αμνιοπαρακεντηση. Και λέω ευτυχώς γιατί με κανέναν άλλο τρόπο (όπως κατόπιν της είπε ο γιατρος) δεν θα είχαν δει ότι το έμβρυο είχε ένα σύνδρομο που τα άκρα του θα σταματαγαν να αναπτυσσονται όταν θα ήταν περίπου 10 χρονων . Και έτσι δεν το κράτησε, και αργότερα έκανε το τωρινό παιδάκι της, μια χαρά.

Απλά θέλω να πω ότι αυτό που με φοβίζει είναι ότι δεν πρόκειται μόνο για αύτα τα 3 συνδρομα που κινδυνεύει το εμβρυο. Είναι και χιλιαδυο αλλά προβλήματα που δυστυχώς μόνο με την αμνιο δείχνουν...Τι να πω, και γω προβληματιζομαι πολύ και στο τέλος νομίζω θα την κάνω..


82ZHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα. Καλώς σας βρίσκω! Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή η ιστορία που σας γράφω με έχει τρομάξει:Μια φίλη που τώρα είναι 42 χρονών πριν κάνει το παιδί που έχει τώρα είχε ξαναμεινει έγκυος και ενώ τα ποσοστά της αυχενικης ήταν καλά, έκανε ΕΥΤΥΧΩΣ αμνιοπαρακεντηση. Και λέω ευτυχώς γιατί με κανέναν άλλο τρόπο (όπως κατόπιν της είπε ο γιατρος) δεν θα είχαν δει ότι το έμβρυο είχε ένα σύνδρομο που τα άκρα του θα σταματαγαν να αναπτυσσονται όταν θα ήταν περίπου 10 χρονων . Και έτσι δεν το κράτησε, και αργότερα έκανε το τωρινό παιδάκι της, μια χαρά.

Απλά θέλω να πω ότι αυτό που με φοβίζει είναι ότι δεν πρόκειται μόνο για αύτα τα 3 συνδρομα που κινδυνεύει το εμβρυο. Είναι και χιλιαδυο αλλά προβλήματα που δυστυχώς μόνο με την αμνιο δείχνουν...Τι να πω, και γω προβληματιζομαι πολύ και στο τέλος νομίζω θα την κάνω..

Δεν έχεις άδικο να προβληματίζεσαι. Νομίζω πως οι περισσότερες γυναίκες μετά από κάποια ηλικία προβληματίζονται με την αμνιοπαρακέντηση. Το θέμα είναι τι προσωπικές εμπειρίες έχεις και τι έχεις ακούσει από το περιβάλλον σου και από το γιατρό σου. Έχω κι εγώ προβληματιστεί από την ιστορία γνωστής μου. Μένει έγκυος στο πρώτο παιδί σε ηλικία 38 ετών. Η αυχενική της χωρίς να είναι κακή δεν ήταν και φοβερή. Κάνει αμνιοπαρακέντηση και τελικά όλα καλά, το αγοράκι της μια χαρά. Ξαναμένει έγκυος μετά από δυο χρόνια στα 40 πλέον. Η αυχενική της μια χαρά αλλά λόγω ηλικίας δεν το συζητούσε να μην κάνει άμνιο. Απέβαλε την επόμενη μέρα. Και το χειρότερο; Το κοριτσάκι της ήταν υγιέστατο. Έπαθε σοκ και έκανε πάρα πολύ καιρό να συνέλθει κι ευτυχώς που είχε κι άλλο παιδί. Με αυτό θέλω να πω ότι ένα είδους ρίσκο το παίρνεις ότι και να αποφασίσεις. Το θέμα είναι να αξιολογήσεις τις πιθανότητες και να αποφασίσεις ποιο ρίσκο θέλεις να ακολουθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μανούλα θα επιλέξει να κανεί οτι είναι καλύτερο για εκείνη και το μωράκι της! Ελπίζω ολες να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις και σε 6 μήνες να έχουμε στην αγκαλιά μας τα υγιέστατα μωράκια μας!!!!!


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μανούλα θα επιλέξει να κανεί οτι είναι καλύτερο για εκείνη και το μωράκι της! Ελπίζω ολες να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις και σε 6 μήνες να έχουμε στην αγκαλιά μας τα υγιέστατα μωράκια μας!!!!!

Έτσι ακριβώς! Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί! Τα καλύτερα εύχομαι για όλες τις μανούλες! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!! Επιτέλους Παρασκευή! Έτσι να περνάνε οι εβδομάδες γρήγορα;);)

Πώς είστε; Τι σχέδια έχετε για το σ/κ;

Bonjour Athinako, τι κάνεις; Εγώ μάλλον θα πάω διήμερο Ελβετία για βόλτα...Αχ πλάκα κάνω, στον καναπέ μου θα είμαι παρέα με το πράσινο ταπερ μου... Αυτό το σκεύος πιστεύω θα γίνει συλλεκτικό μια μέρα...

Εσύ τι θα κάνεις;;;


82ZHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά Vaso στην αρχή σε πίστεψα και μετά πέθανα στο γέλιο! Εμένα έλειπε ο άντρας μου όλη την εβδομάδα για δουλειά και την Δευτέρα θα ξανάφύγει οπότε το σ/κ έχει πολλές αγκαλίτσες στον καναπέ;) Πέρα απο τις αγκαλιές όμως Σάββατο πρωί θα πάω ιατρείο (είμαι οδοντιατρος και ενας ασθενής μου δεν μπορεί καθημερινές) και μετα έλεγα να πήγαινα απο τα h&m να κοιταξω για ρουχα εγκυμοσύνης γιατί σιγά σιγα πετάγετε η κοιλούμπα!! Και κυριακη φαγητό με τα πεθερικά! !!!

Καλά οι υπόλοιπες που χάθηκαν; Ελάτε βρε κορίτσια! !!!!


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά Vaso στην αρχή σε πίστεψα και μετά πέθανα στο γέλιο! Εμένα έλειπε ο άντρας μου όλη την εβδομάδα για δουλειά και την Δευτέρα θα ξανάφύγει οπότε το σ/κ έχει πολλές αγκαλίτσες στον καναπέ;) Πέρα απο τις αγκαλιές όμως Σάββατο πρωί θα πάω ιατρείο (είμαι οδοντιατρος και ενας ασθενής μου δεν μπορεί καθημερινές) και μετα έλεγα να πήγαινα απο τα h&m να κοιταξω για ρουχα εγκυμοσύνης γιατί σιγά σιγα πετάγετε η κοιλούμπα!! Και κυριακη φαγητό με τα πεθερικά! !!!

Καλά οι υπόλοιπες που χάθηκαν; Ελάτε βρε κορίτσια! !!!!

Κατάλαβα, άρα έχουμε αγκαλίτσες με αντρα vs φαγητό με πεθερικά...ενδιαφέρον!!!! Χαχα, μ'αρεσε αυτό το οξυμωρο σχήμα...αστειεύομαι, μην το πάρεις στραβά, ενίοτε τα πεθερικά είναι καλά...


82ZHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαααα.....Καλό!!

Άσχετο, αλλά τι τυχερές που είστε που μένετε σε μεγάλες πόλεις και μπορείτε να ψωνίζετε ανά πάσα στιγμή..εγώ είμαι σε νησί (τουριστικό) και τα πράγματα εδώ εκτός από περιορισμένα είναι και πανάκριβα.


82ZHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...