Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλημέρα! Λοιπόν χτες είχαμε γιατρό και ξαναείδαμε το φασολάκι μας. Είναι όλα πολύ καλά! Μεγαλώνει πάρα πολύ γρήγορα, είναι απίστευτο. Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν μια εβδομάδα μπροστά τώρα είναι 10 μέρες!! Η αλήθεια είναι ότι έχουμε πολύ ψηλό μπαμπά κι εμένα δε με λες και κοντή αλλά δε φανταζόμουν ότι αυτό ξεκινά από τόσο νωρίς. Κουνάει χέρια πόδια ασταμάτητα κι είναι ένα κουκλάκι ζωγραφιστό. Τελικά το ΠΗΤ μου βγαίνει προς το παρόν 28 Μαρτίου αλλά ο γιατρός λέει πως είναι νωρίς ακόμα. Θα έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα μετά τη β' επιπέδου. Εν πάσει περιπτώσει όλα καλά προς το παρόν. Να βγουν και τα αποτελέσματα της αιματολογικής και θα έχω ανέβει άλλο ένα σκαλοπατάκι! Οι ναυτίες έχουν σχεδόν περάσει και επιτέλους τρώω γιατί μέχρι πρότινος δεν είχα πολύ καλή σχέση με το φαγητό. Όσο για την κοιλιά μου μιας και μιλάμε για κοιλίτσες έχει φουσκώσει αρκετά αν και δε φαίνεται στον περίγυρο ακόμη. Γενικά είμαι αρκετά αδύνατη και προς το παρόν δεν έχω πάρει βάρος, οπότε πρέπει να με ξέρεις πολύ καλά για να καταλάβεις πως κάτι φουσκώνει εκεί. Αυτά! Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!!!! Wmb1 θα βγει ψηλός ο γαμπρός δηλαδη!!! Τέλεια τα νέα σου!

Και εμείς πήγαμε γιατρό χτες, ηρθαν οι γονείς μου μαζι αφού ο άντρας μου λείπει, και ξετρελάθηκαν με το εγγονάκι! Και εμείς συνεχίζουμε να μετράμε πιο μεγάλη...ΠΗΤ 31/3 αλλά θα το βλέπουμε στην πορεία. Μέχρι τώρα ολα καλά! !!! Το επόμενο ραντεβού σε 4 εβδομάδες!


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια. Κάναμε και εμείς αυχενικη και πήγε πολυ πολυ καλά. Το μιτσουλι μου ειναι και 2 μερες μπροστά. Φύλο δεν καταφέραμε να δούμε. Όλο κουνιοταν και είχε το χέρι στο στόμα. Απο κοιλια δόξα τον θεό. Ειμαι σαν 5 μηνων, είχα και λίγο κοιλίτςα απο πριν αλλα μου είπε ο γιατρος οτι στο δευτερο φουσκώνει πιο νωρίς. Σημερα ειμαι 13 εβδομάδων. Ραντεβού σε ενα μηνα πάλι με τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πολύ χάρηκα με τα καλά σας νέα. Και εδώ ηρεμία επικρατεί. Εμένα ο επόμενος υπέρηχος είναι σε 3 βδομάδες (4 από την αυχενική) αλλά ο γιατρός μου είπε αν θέλω μπορώ να πάω και νωρίτερα. Μου ξεκίνησε ασβέστιο και σίδηρο γιατί αυτή τη βδομάδα ζαλιζόμουν αρκετά και υπέθεσε ότι έχει πέσει κι αλλο ο αιματοκρίτης μου. Εσείς έχετε ξεκινήσει?

Από κοιλιά, έχω φουσκώσει αρκετά, ειδικά τα απογεύματα κάνει μπαμ, τουρλωτή τουρλωτή... ευτυχώς μόνο η κοιλιά και το στήθος έχουν πρηστεί, το υπόλοιπο σώμα είναι ακόμα στα ίδια και φοράω ακόμα τα ίδια ρούχα.


CMyUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια. Πολύ ευχάριστα τα νέα σας! Λοιπόν εμένα βγήκαν τα αποτελέσματα της αιματολογικής που είχα κάνει και είναι πάρα πολύ καλά. Αυτό σημαίνει πως τη γλύτωσα την αμνιοπαρακέντηση και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Το θέμα είναι πως τελικά τα αποτελέσματα λένε ότι είναι κορίτσι!!! Η αλήθεια είναι πως δεν το περιμέναμε με τίποτα γιατί και στην αυχενική αλλά και προχτές που έκανα πάλι υπέρηχο μου είπαν για αγόρι. Δεν πειράζει, εννοείται, καθόλου και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι, ειδικά ο άντρας μου που ήθελε μανιωδώς κοριτσάκι. Όσον αφορά στο σίδηρο και στο ασβέστιο, εμένα ο γιατρός δε μου έδωσε ακόμη τίποτα. Οι εξετάσεις που είχα κάνει στο δεύτερο μήνα ήταν πολύ καλές οπότε φαντάζομαι θα μου δώσει από την επόμενη φορά δηλ. σε ένα μήνα. Επειδή, όμως παρουσίασα μύκητες μου έδωσε κάτι κολπικά υπόθετα. Μου είπε πως οι μύκητες εμφανίζονται πολύ συχνά στην εγκυμοσύνη γιατί αλλάζει το PH του κόλπου. Καλή συνέχεια σε όλες μας! Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ασβέστιο, μαγνήσιο και συνεχίζω filicine. Σίδηρο θα δούμε απο τις αιματολογικες αυτού του μήνα.

Valsamoula και wmb1 πολύ ευχάριστα τα νέα σας!!!! Ετσι να ακούμε μόνο ευχάριστα οι μανούλες Απριλίου! !!!

Καλό Σαββατοκύριακο εύχομαι! :D


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι μου κανετε?? οι κοιλιτσες ολες καλα?? εγω χανομαι λιγο γιατι εχω κ το ζουζουνι μου που δε με αφηνει να κανω τιποτα.. διαβαζω βεβαια τα νεα σας κβλεπω πως ολα πανε μια χαρα κ χαιρομαι:P:p

simoni μου συγχαρητηρια για τα υπεροχα νεα της αυχενικης σου!!:D

valsamoula μου κ σ΄εσενα συγχαρητηρια για τα ωραια νεακια σου!!:D

wmb1 συγχαριτηρια κ σ'εσενα με το κοριτσακι σου!! εγω ειμαι της αποψης καλα να'ναι κ οτι να'ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ αμνιοπαρακεντηση θα κανω ούτως η άλλως γιατι δεν εμπιστεύομαι μόνο την αυχενικη γιατι σου δίνει πιο μικρο ποσοστό εγκυρότητας της εξέτασης απο την αμνιο και θελω να ειμαι σίγουρη. Εγώ, έτσι? παντα για μένα μιλάμε. Είχα κάνει και στην κόρη μου. Τωρα για συμπληρώματα, πίνω το elevit prenatal, με ενα μόνο χάπι καλύπτω τα παντα. Και φυλλικό,σίδηρο,ασβέστιο,μαγνησιο κλπ. Δεν υπαρχει στην Ελλαδα, ο γιατρος μου το έδινε στην Ελβετία που ήταν και μου σύστησε αν καταφέρω και το βρω να το παρω. Τελικά το πήρα πολυ εύκολα απο το ebay, το είχα σε τεσσερις μερες και το κουτί κρατάει 3 μηνες. Αυτά απο μένα. Τωρα περιμένω τέλος του μηνα να κανω την αμνιοπαρακεντηση. Φιλία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ αμνιοπαρακεντηση θα κανω ούτως η άλλως γιατι δεν εμπιστεύομαι μόνο την αυχενικη γιατι σου δίνει πιο μικρο ποσοστό εγκυρότητας της εξέτασης απο την αμνιο και θελω να ειμαι σίγουρη. Εγώ, έτσι? παντα για μένα μιλάμε. Είχα κάνει και στην κόρη μου. Τωρα για συμπληρώματα, πίνω το elevit prenatal, με ενα μόνο χάπι καλύπτω τα παντα. Και φυλλικό,σίδηρο,ασβέστιο,μαγνησιο κλπ. Δεν υπαρχει στην Ελλαδα, ο γιατρος μου το έδινε στην Ελβετία που ήταν και μου σύστησε αν καταφέρω και το βρω να το παρω. Τελικά το πήρα πολυ εύκολα απο το ebay, το είχα σε τεσσερις μερες και το κουτί κρατάει 3 μηνες. Αυτά απο μένα. Τωρα περιμένω τέλος του μηνα να κανω την αμνιοπαρακεντηση. Φιλία σε όλες.

Εγώ πέρα από την αυχενική και το PAPP-A έκανα μια αιματολογική εξέταση που είναι σχετικά καινούρια και ανιχνεύει στο ίδιο ποσοστό περίπου με την αμνιοπαρακέντηση τα τρία βασικά σύνδρομα καθώς και ανευπλοειδίες που σχετίζονται με τα φυλετικά χρωμοσώματα (Χ, Υ). Προσωπικά, την αμνιοπαρακέντηση τη φοβάμαι γιατί έχει αυτό το πολύ μικρό ποσοστό αποβολής, το οποίο όμως έτυχε σε γνωστή μου. Επιπλέον έχω ήδη 2 παλίνδρομες στο παρελθόν και οι πιθανότητες αποβολής μετά από αμνιοπαρακέντηση σε αυτή την περίπτωση αυξάνονται. Θα έκανα μόνο αν υπήρχαν ενδείξεις από τις άλλες εξατάσεις. Εννοείται όμως πως αυτό εξαρτάται από το πώς το βλέπει η κάθε γυναίκα και τι θα την κάνει να αισθανθεί περισσότερη ασφάλεια. Οπότε, εσύ φυσικά και να κάνεις, αν έτσι νιώσεις σιγουριά και ασφάλεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα. Καλώς σας βρίσκω και ελπίζω όλες οι εγκυμοσύνες μας να έχουν αίσιο τέλος.

Εγώ έχω ΠΗΤ 2 Απριλίου. Είμαι σχεδόν 36 χρονών(τα κατάφερα δυστυχώς να νοικοκυρευτω αργα) και είναι το πρώτο μου, οπότε αντιλαμβανεστε το άγχος. Είμαι και από μόνη μου αγχωδης,οπότε ήρθε και εδεσε... Δυστυχώς μέχρι τώρα νιώθω πιο πολύ άρρωστη πάρα έγκυος. Ανακατευομαι όλο το 24ωρο και τα απογεύματα/βραδια κυρίως κάνω εμετούς.. Το μεγάλο ΜΑΡΤΥΡΙΟ είναι οι μυρωδιές από σαπούνια,μαλακτικα,απορρυπαντικα. Μου μυρίζει ακόμα και το υφασμα του καναπέ, τι να πω!!!! Όλες μου ελεγαν εν τω μεταξύ ότι με το που θα μπω στον 4ο θα υποχωρήσουν όλα, αλλά πού!!! Τελοσπαντων.

Αν θέλετε μπορείτε να μου πείτε για τα ποσοστά των αυχενικων σας; Προσπαθώ να αποφασίσω αν θα κάνω αμνιοπαρακεντηση και είμαι πολύ μπερδεμένη...ευχαριστώ και ελπίζω να τα λέμε...:rolleyes:


82ZHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! !! Vaso καλώς ήρθες στην παρέα μας! Με το κάλο να δεχτείς και εσύ το πρώτο σου μωράκι!

Στην αυχενική έμενα μου έβγαλε 1:8,500 για down, 1:18,000 για την τρισομια 18 και <1:20,000 για την 13. Ο γιατρος μου είπε οτι από την στιγμή που η πιθανότητα για αποβολη με αμνιοπαρακεντηση ειναι 1:200 να μην την κάνω. Αλλά αυτό πρέπει να το αποφασίσεις εσύ. ..η αυχενικη σου δινει πιθανότητες μονο για αυτα τα 3 ενώ στην αμνιοπαρακεντηση βλεπεις σχεδόν τα πάντα. Ούτως ή άλλως θα κάνεις και την β επίπεδου και μεχρι τότε θα είστε σίγουροι για το μωράκι σας.

Εγώ επειδή έχω περάσει προηγούμενη εγκυμοσύνη που δεν είχε αίσιο τέλος δεν θέλω να κάνω τίποτα που θα βάλει την εγκυμοσύνη μου σε κίνδυνο αυτή την φορά. Την προηγούμενη ειχα κανεί τα πάντα! !!! Μέχρι την Αγγλία φτάσαμε για ενα ειδικό laser. Εμεις απλά έχουμε καταλήξει στο ότι είσαι να γίνει θα γίνει....

Ρώτα τον γιατρό σου, να του έχεις εμπιστοσύνη, και συζητά με τον άντρα σου πια ειναι η καλύτερα αποφάση για εσάς! !!!


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Εγώ τα ίδια μέχρι τις 16 που έχω υπέρηχο είμαι σε αγωνία.Με τόσα που έχω ακούσει αν δε γεννήσω δεν ησυχάζω!

Έχω μια ερώτηση!Ξέρετε αν στην αμνιοπαρακέντηση φαίνεται η κυστική ίνωση?Έχω ραντεβού για μία εξέταση αίματος στις 20 για αυτό το θέμα και σκέφτομαι αν πρέπει να το ακυρώσω.Ο γιατρός ήταν απόλυτος για αμνιοπαρακέντηση και είπε οτι θα τα δούμε όλα εκει αλλά σκέφτομαι οτι αν η αυχενική έβγαινε καλή μπορεί και να μπορούσα να αποφύγω την άμνιο...Αυχενική στις 30 Οκτωβρίου!

Valasmoula έχουμε μαζί αυχενική?Μένεις στην Κέρκυρα?Έρχόμαστε κάθε χρόνο το καλοκάιρι!!Τα παιδιά μας θα μπορούσαν να κάνουν παρέα!!Είμαι τρελή εεεε ?:-P


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! vaso1980 καλώς ήρθες στην παρέα μας! Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και σε σένα όπως και σε όλες μας άλλωστε! Τα δικά μου αποτελέσματα της αυχενικής σε συνδυασμό με το PAPP-A είναι τα εξής: Για Down 1/ 1.372, για τρισωμία 18 1/4.710 και για τρισωμία 13 1/6.197. Ο γιατρός είπε πως για την ηλικία μου είναι πολύ καλά αν σκεφτείς πως είμαι κλεισμένα 40. Παρόλα αυτά, λόγω ηλικίας έκανα όπως έχω πει και πιο πάνω το Harmony test που δεν είναι παρεμβατική μέθοδος. Το απότέλεσμα είναι πιθανότητα λιγότερη από 1/10.000( δηλαδή μικρότερη από 0,01%) για τα τρία βασικά σύνδρομα καθώς και για ανωμαλίες χρωμοσωμάτων του φύλου. Το αν θα κάνεις άμνιο ή όχι δεν μπορεί να στο πει δυστυχώς κανένας ούτε καν ο γιατρός. Είναι απόφαση του ζευγαριού. Βέβαια ο γιατρός σε καθοδηγεί και πρέπει να σου εξηγήσει όλες τις παραμέτρους αλλά η τελική απόφαση πρέπει να είναι δική σου. Αυτά! Με το καλό να δεις κι εσύ το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...