Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • λοιπόν κορίτσια να σας κάνω ενημέρωση! σήμερα μπήκα 33 , εχω λίγα πονάκια αλλά μάλλον είναι έντερο! ο γιατρός είπε δευτέρα θα μ σταματήσει τον όρο και αν παω καλα και σταματήσουν οι συσπασεισ θα με στείλει σπίτι να πάρω όσες μέρες με κρατήσει! αν την δευτέρα χωρίς όρο δεν τα παω καλα και αρχίσω πάλι πανηγύρια θα πάμε σε τοκετό! είπε δεν θέλει να πάρω άλλο τοκολυτικο! άρα 33+3 περίπου θα γεννάω , να ναι καλα το μωράκι; λογικά θα είναι κοντά στα 2100! εκανα κ άλλο σετ κορτζιονες προχθές 

Cafe Ιούλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπέρα μέλλουσες αγχωμένες μανούλες,

εγώ έχω αυχενική την Τετάρτη 13/01. Με εχει πιάσει το άγχος. Ελπίζω μόνο όλα να πάνε καλά και εύχομαι σε όλες σας να έχετε καλά αποτελέσματα.

Ανθουλάκι να σε ρωτήσω κάτι επειδή κι εγώ έχω ΤΕΒΕ.. είπες ότι δεν πληρώνεις τις επισκέψεις στον γιατρό? Δεν δίνεις τίποτα? Γιατί εγώ πληρώνω κανονικά σε κάθε επίσκεψη και το ΤΕΒΕ μου καλύπτει μόνο τις εξετάσεις και τα φάρμακα.

Καλή τύχη στην αυχενική σου, μακάρι να έχει ένα πολύ ωραίο νούμερο!!! ( <2,5 )

Στον γιατρό μας κανονικά δεν πρέπει να πληρώνουμε τίποτε, απλά σε όλους πληρώνουμε τον υπέρηχο που μας κάνει.

Κανονικά θα έπρεπε και για τον πιο απλό υπέρηχο να μας γράφουν παραπεμπτικό και να πηγαίνουμε σε κάποιο κέντρο ή στο νοσοκομείο να το κάνουμε και μετά να ξαναπηγαίνουμε στο γιατρό που μας παρακολουθεί.

Όμως όλοι οι γιατροί έχουν μηχανήματα και για να είναι πιο ολοκληρωμένη η διαδικασία, τα κάνουν αυτοί όλα (χωρίς να μας ενημερώσουν οτι αν θέλουμε έχουμε και αυτή την εναλλακτική!!!).

Αν πάλι ο δικός σου ο γιατρός σου παίρνει πολλά λεφτά και τα ονομάζει "επίσκεψη" είναι παράνομος και θα σου έλεγα να ρωτήσεις στο ΤΕΒΕ σου τί γίνεται.

Έτσι νομίζω οτι έχουν τα πράγματα, αν κάνω λάθος θα ήθελα κάποια άλλη κοπέλα να πει την άποψή της, και θα το ψάξω κι εγώ έτσι κι αλλιώς αφού αύριο θα πάω στο ΤΕΒΕ για δική μου δουλειά.

Όταν λες "πληρώνω κανονικά" περίπου για πόσα λεφτά μιλάμε;;;


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα!!

Κι εγώ πάω στον γιατρό σήμερα, και πιστεύω να κανονίσω την άμνιο.

Και μάλλον από αύριο... αραχτή στο σπίτι, γιατί κουράστηκα πάνω κάτω στη δουλειά + τον μικρό + το μεταπτυχιακό!! Θα ζητήσω αναρρωτική, λοιπόν.

ανθουλάκι,

ο γιατρός μου ονομάζεται Διακάκης Γιάννης.


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μέλουσες μανούλες.όλα καλά; εμείς σήμερα είχαμε γιατρό.όλα τα βρήκε υπέροχα,το κεφαλάκι τέλειο μέτρησε τα ποδαράκια τα χεράκια είδε το στομαχάκι το συκώτι κανα μισάωρο με ξεψάχνισε όλα τέλεια τα βρήκε.είναι ήδη 17 εκ .πραγματικά τώρα αρχίζω και νιώθω έγκυος.την άμνιο την γλιτώσαμε λόγω πολύ καλής αυχενικής τελικά. ααααα......και είναι κοριτσάκι


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μέλουσες μανούλες.όλα καλά; εμείς σήμερα είχαμε γιατρό.όλα τα βρήκε υπέροχα,το κεφαλάκι τέλειο μέτρησε τα ποδαράκια τα χεράκια είδε το στομαχάκι το συκώτι κανα μισάωρο με ξεψάχνισε όλα τέλεια τα βρήκε.είναι ήδη 17 εκ .πραγματικά τώρα αρχίζω και νιώθω έγκυος.την άμνιο την γλιτώσαμε λόγω πολύ καλής αυχενικής τελικά. ααααα......και είναι κοριτσάκι

Κοριτσάρα μου!!!!!!

Συγχαρητήρια για τα νέα...

Έρχεται η δεύτερη κουκλάρα της ζωή σας εεεε?

Πολλά φιλάκια...

Εύχομαι σε όλες σας με το καλό ένα γερό μωράκι.....(ή δύο όποιες έχουν δίδυμα...)


cIhqp3.png

9knMp3.png

"TO ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ"

Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ό,τι θέλει,αλλά αυτός που θέλει ό,τι έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα την αυχενική και δεν έχω καλά νέα. Η αυχενική πτυχή βγήκε 3,3 και μέχρι τέλος της εβδομάδας πρέπει να κάνω αμινοπαρακέντηση (αν το γραφω σωστά). Έχω ανχωθεί πάρα πολύ και φοβάμαι!

Στην αρχή ήμουν τόσο χαρούμενη. Είχε μεγαλώσει, κουνιότανε όλη την ώρα. Έχουμε φτάσει και τα 7,5 εκατοστά. Είδαμε και ότι είναι αγοράκι!


iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα την αυχενική και δεν έχω καλά νέα. Η αυχενική πτυχή βγήκε 3,3 και μέχρι τέλος της εβδομάδας πρέπει να κάνω αμινοπαρακέντηση (αν το γραφω σωστά). Έχω ανχωθεί πάρα πολύ και φοβάμαι!

Στην αρχή ήμουν τόσο χαρούμενη. Είχε μεγαλώσει, κουνιότανε όλη την ώρα. Έχουμε φτάσει και τα 7,5 εκατοστά. Είδαμε και ότι είναι αγοράκι!

Μη στεναχωριέσαι, να έχεις συνέχεια στο νού σου ότι όλες αυτές οι εξετάσεις βγάζουν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ αποτελέσματα μόνο, αν ψάξεις λιγάκι θα δεις πολλές μανούλες που είχαν κάπως άσχημα αποτελέσματα σε αυτό το στάδιο, αλλά όλα πήγαν καλά στο τέλος.

Αυτά δεν σου τα λέω απλά για να σε καθησυχάσω, τα εννοώ.

Συνέχισε να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου, και θα δεις ότι όλα καλά θα πάνε.

Μόνο αν έχεις στα χέρια σου ΔΙΑΓΝΩΣΗ άσχημη να στεναχωρηθείς, για την ώρα είναι μόνο ενδείξεις, που πολύ συχνά πέφτουν έξω.

Να εξακολουθείς να είσαι χαρούμενη για το αγοράκι σου, μη στεναχωριέσαι άδικα προκαταβολικά!!!


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα την αυχενική και δεν έχω καλά νέα. Η αυχενική πτυχή βγήκε 3,3 και μέχρι τέλος της εβδομάδας πρέπει να κάνω αμινοπαρακέντηση (αν το γραφω σωστά). Έχω ανχωθεί πάρα πολύ και φοβάμαι!

Στην αρχή ήμουν τόσο χαρούμενη. Είχε μεγαλώσει, κουνιότανε όλη την ώρα. Έχουμε φτάσει και τα 7,5 εκατοστά. Είδαμε και ότι είναι αγοράκι!

Να μην φοβάσαι την αμνιοπαρακέντηση, θα κάνω κι εγώ σίγουρα σε λίγες εβδομάδες, άλλη μια εξέταση είναι, έτσι να το δεις και θα έχεις στα χέρια σου σίγουρα αποτελέσματα και δε θα ζεις μέσα στην αμφιβολία.

Πάλι καλά που τα τελευταία χρόνια έχει εξελιχθεί η επιστήμη τόσο, τα μηχανήματα των υπερήχων είναι πολύ πιο ακριβή, με καλύτερη ανάλυση, οπότε και οι γιατροί μπορούν να καθοδηγήσουν την βελόνα με τόση ακρίβια, που σίγουρα το αγοράκι σου δε θα πάθει τίποτα, θα ξεκουραστείς κι εσύ μετά, και σε λίγες μέρες θα ξέρεις με βεβαιότητα τί γίνεται.

Χώρια που πολλές κοπέλες λένε οτι ο πόνος απο όταν τους παίρνουν αίμα είναι πολύ μεγαλύτερος. Για θυμήσου, όταν πήγαινες για χοριακή το σκεφτόσουν καθόλου το τσίμπημα;;;;

Έτσι θα είναι και τώρα, όλα καλά θα πάνε!!

Να μας πεις νέα σου σύντομα!!


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

Mairoula μην στεναχωριέσαι, όπως μου είπε ο γιατρός μου τα περισσότερα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας που προβλέπουν θετικό το σύνδρομο down έχουν αποδειχθεί λανθασμένα. Φυσικά και εγώ θα αγχωνόμουν το ίδιο αλλά γνώμη μου είναι να κάνεις την αμνιοπαρακέντηση γιατί έτσι δεν θα αγχώνεσαι για την πορεία της κύησής σου. Σου εύχομαι να ανήκεις στο ποσοστό των λανθασμένων διαγνώσεων. Αίμα σου πήρε για το test papp-A ?

Εγώ έχω αύριο την αυχενική και πριν 2 εβδομάδες μου είχε πάρει αίμα για το Papp-A. Ίσως για να μπορεί να συγκρίνει και να βγάλει αποτέλεσμα πιό άμεσα, ποιός ξέρει...


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ και τί να κάνω! Την Πέμπτη θα πάω σε άλλον γιατρό για δεύτερη αυχενική γιατί ο σημερινός μου τα είπε λίγο παράξενα. Δεν έδωσα αίμα γιατί ήταν τόσο μεγάλη η τιμή της αυχενικής που δεν χρειαζόταν. Το παράξενο είναι ότι μου ζήτησε να κάνω σήμερα κιόλας την αμνιοπαρακέντιση και εγω διαβάζω παντού ότι είναι πολύ μικρή η εβδομάδα που βρίσκομαι γαι να γίνει αυτή η εξέταση!


iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα

σήμερα πήγα στον γιατρό μου και λόγω άσχημων αποτελεσμάτων αυχενικής + ΡΑΡΡ-Α κανονίσαμε την αμνιοπαρακέντηση.

ανθουλάκι, διορθώνω κάτι που σου είχα πει, και, Μαιρούλα, να σου πω ποιες ημερομηνίες μου είπε εμένα:

10-20 Φεβρουαρίου.

Μάλιστα, μου είπε ότι στο Έλενα που θα μου πάρουν το αμνιακό υγρό κάνει ο ίδιος μόνο Παρασκευές και είναι 12 & 19 και ότι υπάρχει πιθανότητα στις 12 να μην υπάρχει αρκετό αμνιακό υγρό και να πρέπει να ξαναπάω στις 19. Είσαι σίγουρη ότι σου είπε αμνιοπαρακέντηση; Γιατί υπάρχει και ο τροφοβλάστης που γίνεται σε αυτές τις ημερομηνίες. Καλύτερα διευκρίνησέ το, γιατί ακόμα και στον περιβόητο "κύκλο" που έχουν οι γιατροί, οι ημερομηνίες βγαίνουνε 1-20 Φεβρουαρίου.

Κι εγώ αγχωμένη είμαι, είναι φυσιολογικό (για δες τι ώρα κάνω το φάντασμα στο κομπιούτερ). Απλά αυτή τη στιγμή παίζουμε με πιθανότητες. Εάν διαβάσεις στο parents στο γενικό "κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης" στο σημείο "Αμνιοπαρακέντηση" θα δεις ότι μέχρι και με αυχενική γύρω στο 6(!!!!!) το παιδάκι βγήκε υγιέστατο!!

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!

Τίτη: Συγχαρητήρια!!!!!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι κι εγώ μία από εσάς που ελπίζω να πάνε όλα καλά και τον Ιούλιο να κρατήσω στην αγκαλιά μου το μωράκι μου! Την Δευτέρα έχω ραντεβού για την αυχενική και papA και ανυπομονώ!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για μας και τα μωράκια μας!!! Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

tinaki καλωσόρισες σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και θα τα λέμε συχνά.

μαριλίνα και μαιρούλα ειλικρινά λυπάμαι,αλλα όπως σας είπαν και τα κορίτσια το λάθος είναι πολύ συνηθισμένο.μην απελπίζεστε πάρτε και μια άλλη γνώμη ή κάντε την αμνιο και θα δείτε οτι όλα καλά θα πάνε.μαιρι και μόνο το οτι σου είπε ο γιατρός να μην δώσεις αίμα εμένα μου φαίνετε πολύ περίεργο.πήγαινε και σε άλλον γρήγορα.πραγματικά εύχομαι να είναι λάθος και για τις δυό σας και σε λίγο καιρό να είναι μια μακρινή ανάμνηση.περιμένουμε νέα σας


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Mairi μου, νομίζω κατ' αρχήν ότι είναι μεγάλο λάθος του γιατρού σου που δεν πήρε αίμα.

Πρέπει να πάρει αίμα και μετά με ένα πρόγραμμα συνδιάζει τις τιμές της αυχενικής και του αποτελέσματος της Papp-A και βγάζει ένα πιό έγκυρο αποτέλεσμα. Οι πιθανότητες να αληθεύει μόνο η αυχενική είναι μικρές. Εκτός αυτού, η αυχενική διαφάνεια (απ' ότι έμαθα) είναι μια εξέταση όπου πρέπει να έχει εξειδικευτεί ο γιατρός για να την κάνει. Δεν μπορούν όλοι. Έχει αυτή την πιστοποίηση ο γιατρός σου? Επίσης για να γνωρίζεται όλες, μόνο ένα είναι το πιστοποιημένο κέντρο στην Ελλάδα που βγάζει έγκυρα αποτελέσματα για την εξέταση αυτή του αίματος (DiaMedica). Εγώ ζήτησα τις πιστοποιήσεις από τον γιατρό μου και μου τις έδειξε όλες. Δεν λέω όλοι γιατροί είναι, αλλά κάποιες εξετάσεις που έχουν εξελιχθεί καλό είναι να εκπαιδεύονται πάνω σε αυτές ώστε να βγάζουν πιο σωστά και πιστοποιημένα αποτελέσματα. Συγνώμη αν σας κούρασα.


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγα σήμερα για αυχενική και δόξα τον Θεό όλα φυσιολογικότατα. Ο γιατρός μου είχε πάρει αίμα πριν 2 βδομάδες (γιατί σύμφωνα με τις τελευταίες μελέτες, βρέθηκε ότι στην 10η εβδομάδα η αιμοληψία δίνει πιό έγκυρα αποτελέσματα) και κάνοντας σήμερα την αυχενική, έβαλε σε ένα πρόγραμμα όλες τις τιμές και μου έδωσε ένα αποτέλεσμα που αγγίζει το 99% εγκυρότητας.

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες να πάνε όλα καλά!!! Αν χρειαστεί να κάνετε την αμνιοπαρακέντηση να την κάνετε, χωρίς δεύτερη σκέψη, πρέπει να ξέρετε, απλά προσέξτε πολύ που θα την κάνετε και ποιός θα σας την κάνει!!!


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...