Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • λοιπόν κορίτσια να σας κάνω ενημέρωση! σήμερα μπήκα 33 , εχω λίγα πονάκια αλλά μάλλον είναι έντερο! ο γιατρός είπε δευτέρα θα μ σταματήσει τον όρο και αν παω καλα και σταματήσουν οι συσπασεισ θα με στείλει σπίτι να πάρω όσες μέρες με κρατήσει! αν την δευτέρα χωρίς όρο δεν τα παω καλα και αρχίσω πάλι πανηγύρια θα πάμε σε τοκετό! είπε δεν θέλει να πάρω άλλο τοκολυτικο! άρα 33+3 περίπου θα γεννάω , να ναι καλα το μωράκι; λογικά θα είναι κοντά στα 2100! εκανα κ άλλο σετ κορτζιονες προχθές 

Cafe Ιούλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

χαιρετώ όλες τις εγκυούλες!Είμαι ακριβώς 13 εβδομάδων.Τικεράκι δεν κατάφερα ακόμη να βάλω,μάλλον θα καλέσω κάποιον σχετικό να μου το περάσει.Μήπως εσείς είστε λίγο καλύτερα σε σχέση με τα συμπτώματα?Νοιώθω ελαφρώς καλύτερα,έχουν περιοριστεί κάπως κ οι αναγούλες-αηδίες.Στις 18 μπαίνω στον 4ο,να υποθέσω πως όλα καλά?Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοια κ παραξενεύομαι λιγουλάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλέ που είστε όλες; σας έχει πιάσει το άγχος για την αυχενική;

stellini καλωσόρισες και με το καλό το μωράκι σου.

όσον για μένα,μπορώ να πώ οτι είμαι λίγο καλύτερα τα απογεύματα, αλλα ακόμα τις έχω τις ζαλάδες δεν έχω παράπονο,και την τρίτη πάω στον γιατρό μου και είναι πολύ πιθανό να δούμε και τι είναι.αλήθεια γιατι έχετε εξαφανιστεί;


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Εγώ που έχω κλείσει το πρώτο τρίμηνο οι αναγούλες όχι μόνο δεν υποχώρησαν, τώρα έχω τάση για εμετό απο το πρωί ως το βράδυ... και μάλιστα μια φορά δεν πρόλαβα καν να φτάσω ως την τουαλέτα για να τα βγάλω.

Ποολύ ωράια πράγματα.

Δεν πειράζει όμως. Σκέφτομαι οτι πριν απο λίγους μήνες παρακαλούσα να μου στείλει ο καλός θεούλης ένα παιδάκι και , έλεγα, δεν πειράζει, σιγά το πρόβλημα λίγες φορές αναγούλες... Ας τα θυμόμαστε αυτά λιγάκι και θα μας φαίνεται μικρό το πρόβλημα που έχουμε τώρα.

Εγώ έχω αρκετό άγχος γιατί αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση σίγουρα, λόγω ηλικίας, και έχω βαλθεί να ψάχνω πληροφορίες για το κέντρο που θα το κάνω. Είμαι στην επαρχία και σκεφτόμαστε να πάμε Αθήνα σε κάποιο κέντρο που είναι αρκετά εξειδικευμένο, για σιγουριά.

Εσείς τι σκέφτεστε για το θέμα αυτό;


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι την άμνιο την έχω πάρει με στραβό μάτι δεν ξέρω...φυσικά αν μου έλεγε ο γιατρός οτι πρέπει να την κάνω δεν το συζητώ.αλήθεια ο γιατρός σου τι λέει; λόγω ηλικίας εσύ θέλεις η έχεις κάποια υποψία για κάτι;


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι την άμνιο την έχω πάρει με στραβό μάτι δεν ξέρω...φυσικά αν μου έλεγε ο γιατρός οτι πρέπει να την κάνω δεν το συζητώ.αλήθεια ο γιατρός σου τι λέει; λόγω ηλικίας εσύ θέλεις η έχεις κάποια υποψία για κάτι;

Λόγω ηλικίας, και λόγω κληρονομικότητας. Έχω πρώτη ξαδέρφη με σύνδρομο Ντάουν και έχω δει από κοντά πως είναι και πόσα προβλήματα υπάρχουν και δεν ξέρω αν έχω την ψυχική δύναμη να αντέξω κάτι τέτοιο για μια ζωή. Προτιμώ να ξέρω απο τώρα τί γίνεται στα σίγουρα, παρά να παίζω με τις πιθανότητες, όσο μικρές και να είναι αυτές.

Προτιμώ το ρίσκο 0,5% της αποβολής, παρά το ρίσκο για ένα σύνδρομο που σε ακολουθεί για πάντα, κι εσένα, και την ψυχούλα που θα φέρεις στη ζωή.

Μπορεί να σας ακούγομαι πολύ ψυχρή, πιστέψτε με δεν είμαι καθόλου έτσι, μετά από πάρα πολλή σκέψη και συζήτηση έχω καταλήξει να λέω αυτά τα πράγματα, και σίγουρα σέβομαι απόλυτα κάθε κοπέλα που έχει αντίθετη άποψη (μην σας πώ οτι ζηλεύω κιόλας βαθιά μέσα μου όταν κάποιος έχει τη δύναμη να αντιμετωπίσει παιδί με ιδιαίτερες ανάγκες...)

Δυστυχώς εγώ δεν έχω τέτοια δύναμη....:-(:-(:-(


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τότε και φυσικά να την κάνεις.σίγουρα είναι καλύτερα να ηρεμήσεις τώρα παρα να έχεις το άγχος μέχρι να γεννηθεί το παιδί.επειδή είχα συζητήσει και εγώ με τον γιατρό μου για το αν θα έκανα αμνιο και πού, μου είχε πει οτι πλέον αυτοί που την κάνουν είναι αρκετά εξειδικευμένοι και οι πιθανότητες για αποβολή είναι πραγματικά ελάχιστες.αν τελικά την κάνεις πάρε γνώμες απο εδώ, σίγουρα θα έχουν να σου προτείνουνε τα κατάλληλα κέντρα.όλα καλά θα πάνε, θα δείς


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που δεν με κατακρίνεις γι' αυτά που γράφω...

Φοβάμαι να τα πω έτσι ωμά στον περίγυρο, γιατί παίρνω κάποιες κλασικές απαντήσεις, του τύπου "έλα μωρέ, όλα καλά θα πάνε, δεν χρειάζονται εξετάσεις" ή "ό,τι σου στέλνει ο Θεός έχει το λόγο Του που το κάνει".

Τι να πω; Καλό κουράγιο σε όλα τα κορίτσια, φαντάζομαι σε αυτήν την περίοδο οι περισσότερες σκέφτονται αυτά τα θέματα και τα ψάχνουν, γι' αυτό και εξαφανίστηκαν απο το καφέ...

Χαμόγελο και αισιοδοξία πρέπει να έχουμε όλες!!! :D

Φιλάκια σε όλες τις μικρές κοιλίτσες!!! :P:p:p


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει αυχενική;

Έκανα αυχενική σε έναν χάχα στο δημόσιο νοσοκομείο της περιοχής μου, καλά αποτελέσματα είχα, 1,6 αλλά δεν εξηγούσε τίποτα, ότι ερώτηση και να έκανα την άφησε αναπάντητη, δεν μου έδωσε κανένα ποσοστό, περιμένω τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις αίματος, αλλά παρόλ' αυτά, έχω πάρει την απόφασή μου, θα κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Εσύ σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι με τις εξετάσεις;;


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα αυχενική 21 Δεκεμβρίου και απο το τηλ μου είπε ο γιατρός μου ότι η papA βγήκε καλή.την τρίτη έχω ραντεβού και θα μου πεί απο κοντά λεπτομέρειες.φαντάζομαι οτι γλίτωσα την άμνιο,αν και δεν ήταν να την κάνω σίγουρα.τι εννοείς περιμένεις τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις αίματος; δεν έχουν βγει ακόμα;αν επιτρέπετε απο που είσαι; αν θέλεις απαντάς φυσικά


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστώ που δεν με κατακρίνεις γι' αυτά που γράφω...

Φοβάμαι να τα πω έτσι ωμά στον περίγυρο, γιατί παίρνω κάποιες κλασικές απαντήσεις, του τύπου "έλα μωρέ, όλα καλά θα πάνε, δεν χρειάζονται εξετάσεις" ή "ό,τι σου στέλνει ο Θεός έχει το λόγο Του που το κάνει".

Τι να πω; Καλό κουράγιο σε όλα τα κορίτσια, φαντάζομαι σε αυτήν την περίοδο οι περισσότερες σκέφτονται αυτά τα θέματα και τα ψάχνουν, γι' αυτό και εξαφανίστηκαν απο το καφέ...

Χαμόγελο και αισιοδοξία πρέπει να έχουμε όλες!!! :D

Φιλάκια σε όλες τις μικρές κοιλίτσες!!! :P:p:p

καλέ τι να σε κατακρίνω είσαι καλά; εδώ εγώ που δεν έχω στο άμεσο περιβάλλον μου άτομο με πρόβλημα, οπότε και δεν ξέρω στην ουσία τι ζόρια τραβάνε και αυτα τα παιδιά και οι γονείς τους, και πάλι το σκέφτομαι, όχι εσύ που ξέρεις απο πρώτο χέρι.και να σου πώ και κάτι; κανένας δεν μπορεί να πεί προκαταβολικά πως θα αντιδράσει άν του συμβεί κάτι.υποθετικά, όλοι όλα τα αντέχουμε στην πραγματικότητα όμως;


tt151846.aspx

tt151848.aspx

tt146113.aspx

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα αυχενική 21 Δεκεμβρίου και απο το τηλ μου είπε ο γιατρός μου ότι η papA βγήκε καλή.την τρίτη έχω ραντεβού και θα μου πεί απο κοντά λεπτομέρειες.φαντάζομαι οτι γλίτωσα την άμνιο,αν και δεν ήταν να την κάνω σίγουρα.τι εννοείς περιμένεις τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις αίματος; δεν έχουν βγει ακόμα;αν επιτρέπετε απο που είσαι; αν θέλεις απαντάς φυσικά

Από Βόλο είμαι, το κακό είναι οτι έχει γίνει ένα μπέρδεμα με το ποιος γιατρός θα με παρακολουθήσει τελικά.

Είχα από το ταμίο μου (ΤΕΒΕ) κάποιον χρόνια που με παρακολουθούσε και ήμουν ενθουσιασμένη μαζί του. Αυτός όμως δεν μπορεί να είναι και για τον καινούργιο χρόνο στο ταμίο μου, οπότε ή θα πρέπει να πληρώνω κανονικά όλες τις επισκέψεις, ή θα πρέπει να αλλάξω γιατρό.

Γι' αυτό πήγα και στο νοσοκομείο, μέχρι να ξεκαθαριστεί το θέμα τουλάχιστον να με παρακολουθεί κάποιος.

Είναι ένας πάρα πολύ καλός γιατρός εκεί, το κακό είναι οτι υπάρχει πολλή γραφειοκρατεία και άλλος σου παίρνει ιστορικό, άλλος σου κάνει τον υπέρηχο, άλλος σου δίνει οδηγίες στο τέλος και άλλος σου κλείνει το επόμενο ραντεβού.

Μέσα στον χαμό που σου περιγράφω, οι εξετάσεις αίματος που συνοδεύουν την αυχενική (έπρεπε να τις στείλω εγώ προσωπικά με κούριερ στην Αθήνα!) ακόμα δεν έχουν στείλει τα αποτελέσματα, και το επόμενο ραντεβού στο νοσοκομείο είναι σε ένα μήνα για το Αλφα τεστ.

Τίποτα δεν μου είπαν άλλο, ούτε οδηγίες, ούτε τίποτα.

Γι' αυτό και το ψάχνω μόνη μου, τουλάχιστον μέχρι να βρω ποιος γιατρός θα με παρακολουθεί κανονικά.

Σας ζάλισα, συγγνώμη, απλά είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα....


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες!!

ανθουλάκι κι εγώ σε καταλαβαίνω. Μπορεί να μην έχω άμεση σχέση με παιδιά με σύνδρομα, αλλά λόγω ηλικίας + λόγω μη καλών αποτελεσμάτων αυχενικής και ΡΑΡΡ-Α έχω αποφασίσει να κάνω σίγουρα αμνιοπαρακέντηση. Αύριο που θα πάω στον γιατρό μου θα το συζητήσω, δλδ ευελπιστώ να το κλείσω. Θα κάνω στο "Έλενα" που είναι ο γιατρός μου.

Να σου πω, να έχεις υπόψιν ότι εμένα - που έχουμε λίγες μέρες διαφορά - μου είπε ότι πρέπει να γίνει 1-20/2. Στο λέω για να ξέρεις ότι ίσως σιγά σιγά πρέπει να ψάξεις που θα την κάνεις. Είμαι αποφασισμένη - αν το εγκρίνει κι ο γιατρός βέβαια - να την κάνω 1-2 Φεβρουαρίου, δλδ το δυνατόν συντομότερα.

Επίσης, σε καταλαβαίνω για τις ατάκες που ακούς: "Αυτό είναι δουλειά του Θεού, δεν είσαι ανώτερη" μου λέει - αν είναι δυνατόν - ο άντρας μου που είναι τελείως κατά της άμνιο. Κι εγώ του απαντάω: "Ότι ήτανε να κάνει ο Θεός το έκανε, σειρά μου να αποφασίσω τώρα".

Όσο για τα αποτελέσματα του ΡΑΡΡ-Α το έκανα στις 4/1 και πήρα αποτελέσματα στις 8/1. Ψάξ' το κι εσύ, πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Όσο για αναγούλες... καλά κρατούν, αλλά δεν με σταματούν από τη μασαμπούκεν. Έχω πάρει ήδη 5 κιλά η γουρούνα και τώρα με αυτοπεριορίζω για να μην τα κάνω πάλι μαντάρα όπως στην προηγούμενη.

Φιλάκια σε όλες!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες!!

ανθουλάκι κι εγώ σε καταλαβαίνω. Μπορεί να μην έχω άμεση σχέση με παιδιά με σύνδρομα, αλλά λόγω ηλικίας + λόγω μη καλών αποτελεσμάτων αυχενικής και ΡΑΡΡ-Α έχω αποφασίσει να κάνω σίγουρα αμνιοπαρακέντηση. Αύριο που θα πάω στον γιατρό μου θα το συζητήσω, δλδ ευελπιστώ να το κλείσω. Θα κάνω στο "Έλενα" που είναι ο γιατρός μου.

Να σου πω, να έχεις υπόψιν ότι εμένα - που έχουμε λίγες μέρες διαφορά - μου είπε ότι πρέπει να γίνει 1-20/2. Στο λέω για να ξέρεις ότι ίσως σιγά σιγά πρέπει να ψάξεις που θα την κάνεις. Είμαι αποφασισμένη - αν το εγκρίνει κι ο γιατρός βέβαια - να την κάνω 1-2 Φεβρουαρίου, δλδ το δυνατόν συντομότερα.

Επίσης, σε καταλαβαίνω για τις ατάκες που ακούς: "Αυτό είναι δουλειά του Θεού, δεν είσαι ανώτερη" μου λέει - αν είναι δυνατόν - ο άντρας μου που είναι τελείως κατά της άμνιο. Κι εγώ του απαντάω: "Ότι ήτανε να κάνει ο Θεός το έκανε, σειρά μου να αποφασίσω τώρα".

Όσο για τα αποτελέσματα του ΡΑΡΡ-Α το έκανα στις 4/1 και πήρα αποτελέσματα στις 8/1. Ψάξ' το κι εσύ, πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Όσο για αναγούλες... καλά κρατούν, αλλά δεν με σταματούν από τη μασαμπούκεν. Έχω πάρει ήδη 5 κιλά η γουρούνα και τώρα με αυτοπεριορίζω για να μην τα κάνω πάλι μαντάρα όπως στην προηγούμενη.

Φιλάκια σε όλες!!!

Γεια!!

Σε αυτές τις ατάκες μου έρχεται να τους πω οτι και ο Θεός μας έδωσε τα μέσα (πχ ιατρική, εξετάσεις) για να μας κάνει λίγο καλύτερη τη ζωή, ο Θεός έδωσε το μυαλό στους ανθρώπους σαν εφόδιο για να λύνουν τα προβλήματά τους.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τις ημερομηνίες, θα πάρω σήμερα κιόλας τηλέφωνα για να τα ψάξω. Εσένα πως λέγεται ο γιατρός σου; (αν μπορείς να μου πεις...)


dev200pfs__.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μέλλουσες αγχωμένες μανούλες,

εγώ έχω αυχενική την Τετάρτη 13/01. Με εχει πιάσει το άγχος. Ελπίζω μόνο όλα να πάνε καλά και εύχομαι σε όλες σας να έχετε καλά αποτελέσματα.

Ανθουλάκι να σε ρωτήσω κάτι επειδή κι εγώ έχω ΤΕΒΕ.. είπες ότι δεν πληρώνεις τις επισκέψεις στον γιατρό? Δεν δίνεις τίποτα? Γιατί εγώ πληρώνω κανονικά σε κάθε επίσκεψη και το ΤΕΒΕ μου καλύπτει μόνο τις εξετάσεις και τα φάρμακα.


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...