Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

μακαρι ν πανε ολα καλα γτ φοβηθηκα παρα πολυ...σημερα ειδα μια υπονοια ροζ μονο τ μεσημερι αλλα κ παλι μετα τπτ....υπομονη μεχρι ν περασουν οι μερες να δω πως θα εξελιχθει...σας ευχαριστω πολυ για τ κουραγιο που μ δινετε...

Εγώ δεν έχω εμπειρία από αυτό, αλλά απ ό,τι διαβάζω είναι συνηθισμένο μαλλον. Σου εύχομαι να πάνε ολά καλά!


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι ν πανε ολα καλα γτ φοβηθηκα παρα πολυ...σημερα ειδα μια υπονοια ροζ μονο τ μεσημερι αλλα κ παλι μετα τπτ....υπομονη μεχρι ν περασουν οι μερες να δω πως θα εξελιχθει...σας ευχαριστω πολυ για τ κουραγιο που μ δινετε...

περαστικό θα είναι μην ανησυχείς...χαλάρωσε και κοίτα να μη κουράζεσαι, μη σηκώνεις τπτ βαρύ, και όλα καλα θα πάνε. πιστευω μιλησες και με τον γιατρο σου μετα , οποτε με τα χαπια που παιρνεις τωρα θα πανε ολα καλα!


8LVMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πήγα κι εγώ σήμερα για υπέρηχο και όλα καλά! Τί ανακούφιση..9 εβδομάδων και είδαμε κάτι σαν χεράκια, ποδαράκια και η καρδούλα που χτύπαγε σαν τρελή!Σαν τη χαζή έκανα!

Εν τω μεταξύ, μιλήσαμε για τις εξετάσεις που θα κάνω απο δω και πέρα κι εγώ νόμιζα ότι την αυχενικη διαφάνεια την κάνουν όλοι.. Μου είπε οτι λόγω ηλικίας αν δε θέλωμ δε χρειάζεται, ότι βέβαια έχω την επιλογή και ότι φυσικά αυτη η εξέταση δεν καλύπτεται εξ ολοκλήρου απο την ασφάλεια . Μου είπε οτι εφόσον θέλω, θα με στείλει στο συνεργάτη της που είναι πιστοποιημένος για αυτή την εξέταση( εγω πάλι νόμιζα ότι την κανουν όλοι) Και ότι γίνεται σε συνδυασμό με λήψη αίματος.

Τί να σας πω, η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα αλλά πιστεύω θα την κάνω την εξέταση. Μου έδωσε να υπογράψω και κάποια χαρτιά ότι ενημερώθηκα. Ήθελα να ρωτήσω: και στην Ελλάδα αυτή είναι η διαδικασία; Καποια κοπέλα που την έχει κάνει την εξέταση και μπορεί να διαφωτίσει;ευχαριστώ πολυ!

τι ωραια! και εγω εχω ραντεβου τη παρασκευη , ελπιζω και εγω να διακρινω χερακια -ποδαρακια! οσο αφορα την αυχενικη διαφανεια, πιστευω πως εδω ελλαδα εχει καθιερωθει να την κανουν ολοι, αλλα ισωσ πιστευω περισσοτερο λογω ιατρικων συμφερόντων παρα του οτι ειναι απαραιτητο... ο γιατρος μου ειπε οτι θα την κανω κ εγω αλλά φυσικα δεν δειχνει κατι παραπανω αυτη η εξεταση απο οτι αφορα μονο την πιθανοτητα για συνδρομο down.


8LVMp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι ωραια! και εγω εχω ραντεβου τη παρασκευη , ελπιζω και εγω να διακρινω χερακια -ποδαρακια! οσο αφορα την αυχενικη διαφανεια, πιστευω πως εδω ελλαδα εχει καθιερωθει να την κανουν ολοι, αλλα ισωσ πιστευω περισσοτερο λογω ιατρικων συμφερόντων παρα του οτι ειναι απαραιτητο... ο γιατρος μου ειπε οτι θα την κανω κ εγω αλλά φυσικα δεν δειχνει κατι παραπανω αυτη η εξεταση απο οτι αφορα μονο την πιθανοτητα για συνδρομο down.

Ίσως είναι αυτό που λες, το σκέφτηκα κι εγώ και μάλιστα το συζήτησα και με τη γιατρό. Εδώ επειδή δεν τους πληρώνεις τους γιατρούς, δεν έχουν κάποιο συμφέρον. Η ασφάλεια της κάθε εγκύου καλύπτει τις βασικές εξετάσεις και υπέρηχους κτλ κ απο κει κ πέρα, κάνουν και κάποια πακέτα για να γίνουν πιο ελκυστικες, στην προκειμένη περίπτωση, αν τελικά την κάνω την εξέταση, θα πληρώσω κ θα μου επιστρεψουν ενα μερος των χρηματων. Απλα, δεν ξερω, γιατι μου ειπε οτι αν δειξει κατι,κ σε συνδυασμο με αναλυση αιματος, μετα μπορουν να δουν απο το δικο μου το αιμα το DNA του εμβρυου και αν υπαρχει καποια ανωμαλια. Ειναι καινουρια εξεταση μου ειπε αλλα ειναι πολυ ακριβη.

Γενικα, παρ ολο που χαρηκα τοσο πολυ σημερα, τωρα ειμαι καπως προβληματισμενη..


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικό θα είναι μην ανησυχείς...χαλάρωσε και κοίτα να μη κουράζεσαι, μη σηκώνεις τπτ βαρύ, και όλα καλα θα πάνε. πιστευω μιλησες και με τον γιατρο σου μετα , οποτε με τα χαπια που παιρνεις τωρα θα πανε ολα καλα!

εννοειται πως μιλησα με τ γιατρο μετα, μου ειπε ν παρω τα χαπια οπως ακριβως μ ειπε κ ο ειδικευομενος κ να μην αγχωνομαι αρκει να ξεκουραζομαι...βεβαια ερχομαι κανονικα για δουλεια μιας κ ουσιαστικα η δουλεια μ ειναι γραφειου γτ δεν γινοταν αλλιως...βεβαια η χθεσινη ημερα κυλησε με μια υπονοια ροζ λιγακι τ μεσημερι κ τπτ αλλο...πιστευω πως ολα καλα θα πανε...φανταστειτε οτι ειμαι πολυ αγχωδης τυπος γενικοτερα κ σημερα ειμαι μια χαρα , σα να μη συνεβη τπτ...οσον αφορα την αυχενικη, ο γιατρος μ απλα μ ανακοινωσε οτι θα την κανουμε στις 23(νομιζω πως ολες την κανουμε εδω στην ελλαδα)...το καλο ειναι οτι ειναι ο ιδιος ειδικευμενος πανω στον προγεννητικο ελεγχο και θα μου την κανει αυτος στο νοσοκομειο που πηγαινω...μονο την papp-a θα κανω εκτος νοσοκομειου την ιδια ημερα...


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι ν πανε ολα καλα γτ φοβηθηκα παρα πολυ...σημερα ειδα μια υπονοια ροζ μονο τ μεσημερι αλλα κ παλι μετα τπτ....υπομονη μεχρι ν περασουν οι μερες να δω πως θα εξελιχθει...σας ευχαριστω πολυ για τ κουραγιο που μ δινετε...

καλημερα κοπελα μου. ελπιζω να εισαι πολυ καλυτερα σημερα. κ εγω την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κατι καφετετια υγρα κ φοβηθηκα αλλα ο γιατρος μου ειπε ειναι συνηθισμενα. κ εγω επαιρνα utrogestan στο γιο μου νομιζω μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμηνο. ολα να πανε καλα!


pHNqp3.png9S1np2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πήγα κι εγώ σήμερα για υπέρηχο και όλα καλά! Τί ανακούφιση..9 εβδομάδων και είδαμε κάτι σαν χεράκια, ποδαράκια και η καρδούλα που χτύπαγε σαν τρελή!Σαν τη χαζή έκανα!

Εν τω μεταξύ, μιλήσαμε για τις εξετάσεις που θα κάνω απο δω και πέρα κι εγώ νόμιζα ότι την αυχενικη διαφάνεια την κάνουν όλοι.. Μου είπε οτι λόγω ηλικίας αν δε θέλωμ δε χρειάζεται, ότι βέβαια έχω την επιλογή και ότι φυσικά αυτη η εξέταση δεν καλύπτεται εξ ολοκλήρου απο την ασφάλεια . Μου είπε οτι εφόσον θέλω, θα με στείλει στο συνεργάτη της που είναι πιστοποιημένος για αυτή την εξέταση( εγω πάλι νόμιζα ότι την κανουν όλοι) Και ότι γίνεται σε συνδυασμό με λήψη αίματος.

Τί να σας πω, η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα αλλά πιστεύω θα την κάνω την εξέταση. Μου έδωσε να υπογράψω και κάποια χαρτιά ότι ενημερώθηκα. Ήθελα να ρωτήσω: και στην Ελλάδα αυτή είναι η διαδικασία; Καποια κοπέλα που την έχει κάνει την εξέταση και μπορεί να διαφωτίσει;ευχαριστώ πολυ!

καλημερα! οταν ημουν εγκυος στο γιο μου εκανα αυχενικη στο γιατρο μου,στον υπερηχο μετρησε κατι στο μωρο και μετα πηγα στο μικροβιολογικο και εκανα εξεταση αιματος. ημουν 27 χρονων και εδω νομιζω το κανουν ολες οι κοπελες. σου βγαζει αποτελεσματα για συνδρομο down και για το συνδρομο Edwart,τι ειναι αυτο δεν ξερω.


pHNqp3.png9S1np2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοπελα μου. ελπιζω να εισαι πολυ καλυτερα σημερα. κ εγω την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κατι καφετετια υγρα κ φοβηθηκα αλλα ο γιατρος μου ειπε ειναι συνηθισμενα. κ εγω επαιρνα utrogestan στο γιο μου νομιζω μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμηνο. ολα να πανε καλα!

Προς τ παρον ολα πηγαινουν μια χαρα...ευχαριστω πολυυυυυ :D:D


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!! Πώς είστε;;;;

Εμείς καλά, με πολλές πολλές ναυτίες που κρατάνε όοοοολη μέρα αλλά ευτυχώς χωρίς εμετούς!! Ο γιατρός μου μου έδωσε να πίνω utrogestan γιατί είχα έντονα πονάκια στη μήτρα. Μπυ είπε ότι θα τα παίρνω μέχρι την Παρασκευή που θα δούμε πρώτα ο Θεός καρδιακή λειτουργία. Πιο πολύ για να με ανακουφίσει μου τα έδωσε είπε γιατί είμαι μικρόσωμη και πολύ αδύνατη και λέει θα έχω πολλά πονάκια... Πάντως ευτυχώς με τα χάπια μαλάκωσαν οι πόνοι και νιώθω καλύτερα! Την Παρασκευή έχουμε υπέρηχο για να δούμε και να ακούσουμε καρδιά κι έχω πολλή πολλή αγωνία!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες σας!!!!


xcCgp2.png

tt1bb96b.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι αυτό που λες, το σκέφτηκα κι εγώ και μάλιστα το συζήτησα και με τη γιατρό. Εδώ επειδή δεν τους πληρώνεις τους γιατρούς, δεν έχουν κάποιο συμφέρον. Η ασφάλεια της κάθε εγκύου καλύπτει τις βασικές εξετάσεις και υπέρηχους κτλ κ απο κει κ πέρα, κάνουν και κάποια πακέτα για να γίνουν πιο ελκυστικες, στην προκειμένη περίπτωση, αν τελικά την κάνω την εξέταση, θα πληρώσω κ θα μου επιστρεψουν ενα μερος των χρηματων. Απλα, δεν ξερω, γιατι μου ειπε οτι αν δειξει κατι,κ σε συνδυασμο με αναλυση αιματος, μετα μπορουν να δουν απο το δικο μου το αιμα το DNA του εμβρυου και αν υπαρχει καποια ανωμαλια. Ειναι καινουρια εξεταση μου ειπε αλλα ειναι πολυ ακριβη.

Γενικα, παρ ολο που χαρηκα τοσο πολυ σημερα, τωρα ειμαι καπως προβληματισμενη..

Και έμενα μου αναφεραν την ίδια εξεταση εδω luz μαλιστα μου εδωσαν και για πιο οίκονομικα ενα εντυπο με ενα εργαστηριο στην γερμανια που κοστίζεί 900 ευρω

Παντως μου ειπε η γιατρος οτί απλα η αυχενίκη βασίζεται σε

ποσοστα και μπορει να σου λεει πχ η πιθανοτητα ειναι 1/1000 και να εισαι εσυ αυτη

η μια περιπτωση οποτε σκεφτομαί σόβαρα να την κανω οπως καί να εχεί


CSEnp2.png

rvXxp2.png

OYDzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα! οταν ημουν εγκυος στο γιο μου εκανα αυχενικη στο γιατρο μου,στον υπερηχο μετρησε κατι στο μωρο και μετα πηγα στο μικροβιολογικο και εκανα εξεταση αιματος. ημουν 27 χρονων και εδω νομιζω το κανουν ολες οι κοπελες. σου βγαζει αποτελεσματα για συνδρομο down και για το συνδρομο Edwart,τι ειναι αυτο δεν ξερω.
Και έμενα μου αναφεραν την ίδια εξεταση εδω luz μαλιστα μου εδωσαν και για πιο οίκονομικα ενα εντυπο με ενα εργαστηριο στην γερμανια που κοστίζεί 900 ευρω

Παντως μου ειπε η γιατρος οτί απλα η αυχενίκη βασίζεται σε

ποσοστα και μπορει να σου λεει πχ η πιθανοτητα ειναι 1/1000 και να εισαι εσυ αυτη

η μια περιπτωση οποτε σκεφτομαί σόβαρα να την κανω οπως καί να εχεί

Ευχαριστώ κι εσάς για τις απαντήσεις, ξεμπερδεύτηκα κάπως! :P Διάβασα κι εγώ τι περιλαμβάνει και τι βλέπουν, τον υπέρηχο θα τον κάνω σε άλλο γιατρό που συνεργάζεται με τη δικιά μου και είναι πιστοποιημένος για αυτή την εξέταση και την αίματος όπως πάντα, στη γιατρό κ μετά τη στέλνουν σε μικροβιολογικό αυτοί.

Επειδή όπως λέτε και όπως το βλέπω κιόλας, υπάρχει η τεχνολογία και η δυνατότητα να δούμε κάποια πράγματα, γιατί να μην επωφεληθούμε; Η άλλη εξέταση που λες lila, αν δεν κάνω λάθος, μου είπε ότι κάνει γύρω στα 500-600 ?.


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Σας διαβαζω καθημερινα αλλα δεν προλαβαινω να γραψω! Δυστυχως περναω ολο μου το απογευμα ξαπλωμενη στον καναπε γιατι με την παραμικρη κινηση ανακατευομαι... Εμετους κανω καθημερινα και πλεον δεν εχω καμια διαθεση για φαγητο παρολο που πειναω παρα πολυ! Πιο πολυ ομως στεναχωριεμαι για τον μικρουλη μου που δεν ασχολουμαι μαζι του σχεδον καθολου και φερνει ο καημενος τα τουβλακια η τα αυτοκινητακια του και παιζει διπλα μου για να ειμαστε παρεουλα!! Ποσα καταλαβαινουν ομως κι ας ειναι μια σταλια πλασματακια.....

Luz προσωπικα θεωρω την αυχενικη πολυ σημαντικη εξεταση! Εδω στην Ελλαδα την κανουμε ολες αν και δεν ξερω αν καλυπτεται απο τα ασφαλιστικα ταμεια. Κατ αρχην σου δινουν ενα ποσοστο για το συνδρομο down το οποιο απλως σου λεει τις πιθανοτητες κι οχι με βεβαιοτητα καποιο αποτελεσμα! Απο αυτη την αποψη το θεωρω λιγο αγχωτικο αλλα εφοσον μας δινεται η δυνατοτητα να κανουμε εναν ελεγχο γιατι οχι; Το πιο σημαντικο ομως θεωρω ειναι που βλεπουν με καθε λεπτομερια ολα του τα οργανα!! Αυτο σε διαβεβαιωνει σε πολυ αρχικο σταδιο οτι αναπτυσσεται σωστα και μπορεις να παρεμβεις αν χρειαστει...


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες δυστυχώς εγώ θα αποχαιρετήσω την όμορφη παρέα σας..

Σήμερα πήγα στο γιατρό, αλλά τομικρό μου είχε σταματήσει να μεγαλώνει..

πριν 2 εβδομάδες είχαμε ακούσει την καρδούλα του.. σημερα τίποτα..

Αύριο πάω για απόξεση.. :(

Ελπίζω να είμαιη πρώτη και η τελευταία από την όμορφη παρέα σας που φεύγει..

καλή συνέχεια να έχετε όλες και άλλες τόσες.. να προσέχετε τον εαυτό σας και τα μικρά σας και όλα να πάνε τέλεια :D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες δυστυχώς εγώ θα αποχαιρετήσω την όμορφη παρέα σας..

Σήμερα πήγα στο γιατρό, αλλά τομικρό μου είχε σταματήσει να μεγαλώνει..

πριν 2 εβδομάδες είχαμε ακούσει την καρδούλα του.. σημερα τίποτα..

Αύριο πάω για απόξεση.. :(

Ελπίζω να είμαιη πρώτη και η τελευταία από την όμορφη παρέα σας που φεύγει..

καλή συνέχεια να έχετε όλες και άλλες τόσες.. να προσέχετε τον εαυτό σας και τα μικρά σας και όλα να πάνε τέλεια :D

Λυπάμαι πολύ xrisaki εύχομαι να πάνε όλα καλά στην ζωη σου απο εδώ και πέρα!!


CSEnp2.png

rvXxp2.png

OYDzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες δυστυχώς εγώ θα αποχαιρετήσω την όμορφη παρέα σας..

Σήμερα πήγα στο γιατρό, αλλά τομικρό μου είχε σταματήσει να μεγαλώνει..

πριν 2 εβδομάδες είχαμε ακούσει την καρδούλα του.. σημερα τίποτα..

Αύριο πάω για απόξεση.. :(

Ελπίζω να είμαιη πρώτη και η τελευταία από την όμορφη παρέα σας που φεύγει..

καλή συνέχεια να έχετε όλες και άλλες τόσες.. να προσέχετε τον εαυτό σας και τα μικρά σας και όλα να πάνε τέλεια :D

λυπαμαι παρα πολυ κοριτσακι μ...να προσεχεις ρον εαυτο σου κ συντομα πιστευω πως θα μαθουμε ευχαριστα για σενα...


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...