Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αυτά είναι άριστης ποιότητας,αλλά έχει κ άλλες κατηγορίες εμβρύων τα οποία δεν είναι ΑΑ και δίνουν εγκυμοσύνες

      Για τα ποσοστα του άρθρου έλεγα που λέει καλής ποιότητας ,το ότι δίνουν εγκυμοσύνες δίνουν το θέμα είναι να προχωρήσουν …

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

Ναι το ξέρω.. 6 και 1 είναι πολύ νωρίς.. για να ακούσεις, απλά αρχίζουν οι σκέψεις μήπως κάτι άλλο συμβαίνει και δεν είναι το ότι η σύΛληψη έγινε αργότερα! Γενικά είμαι λίγο έως πολύ αγχωμένη και διαβάζοντάς σας κορίτσια αισθάνομαι λίγο πιο αισιόδοξη!! :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το ξέρω.. 6 και 1 είναι πολύ νωρίς.. για να ακούσεις, απλά αρχίζουν οι σκέψεις μήπως κάτι άλλο συμβαίνει και δεν είναι το ότι η σύΛληψη έγινε αργότερα! Γενικά είμαι λίγο έως πολύ αγχωμένη και διαβάζοντάς σας κορίτσια αισθάνομαι λίγο πιο αισιόδοξη!! :)

Xrisaki μην αγχωνεσαι καθολου! Αν ηταν κατι θα το ελεγε ο γιατρος! Απλα εγινε η συλληψη αργοτερα...λενε πως οταν η συλληψη γινεται μερες μετα ειναι τα θηλυκα σπερματοζωαρια που αραζουν πριν ξαναδωσουν κουραγιο για να φτασουν στο ωαριο! Ισως ειχες απλα αστατο κυκλο! Ολα

Καλα μην βαζεις ασχημες σκεψεις στο μυαλο σου! Βασικα μηπως μετρανε κ αλλιως οι γιατροι; Εγω μετραω απο τη τηπ και ειναι 6 και...ο γιατρος βρισκει ακιρβως ποσο ειναι απο τη συλληψη! Με αυτη τη λογικη κ εμενα ειναι πχ 5 βδομαδων; Δε ξερω, μπερδεμα μη δινεις σημασια απο τη στιγμη που ειναι ολα καλα!


8LVMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εμένα η γιατρός μου έβγαλε την ημερομηνία βασισμένη στο μέγεθος του εμβρύου αν κατάλαβα καλά ( μπορεί να έπαιξε θέμα με τη γλώσσα εννοώ, μιας και δε ζω στην Ελλάδα) Και ήταν 2 μέρες λιγότερες από την τελευταία περίοδο..

Πώς μπορούν να ξερουν πότε έγινε η σύλληψη; Βασιζονται στο μέγεθος του εμβρύου λογικά,ε;

Τόσες απορίες χεχε


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Xrisaki μην αγχωνεσαι καθολου! Αν ηταν κατι θα το ελεγε ο γιατρος! Απλα εγινε η συλληψη αργοτερα...λενε πως οταν η συλληψη γινεται μερες μετα ειναι τα θηλυκα σπερματοζωαρια που αραζουν πριν ξαναδωσουν κουραγιο για να φτασουν στο ωαριο! Ισως ειχες απλα αστατο κυκλο! Ολα

Καλα μην βαζεις ασχημες σκεψεις στο μυαλο σου! Βασικα μηπως μετρανε κ αλλιως οι γιατροι; Εγω μετραω απο τη τηπ και ειναι 6 και...ο γιατρος βρισκει ακιρβως ποσο ειναι απο τη συλληψη! Με αυτη τη λογικη κ εμενα ειναι πχ 5 βδομαδων; Δε ξερω, μπερδεμα μη δινεις σημασια απο τη στιγμη που ειναι ολα καλα!

Να σαι καλά..

Ναι καλα οι γιατροί μετράνε όπως ναι για να υπάρχει ένας μπούσουλας!

Από ότι κατάλαβα είμαστε στα ίδια. Εσύ πότε είχες τπ και σε ποια εβδομάδα είσαι με το καλό?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εμένα η γιατρός μου έβγαλε την ημερομηνία βασισμένη στο μέγεθος του εμβρύου αν κατάλαβα καλά ( μπορεί να έπαιξε θέμα με τη γλώσσα εννοώ, μιας και δε ζω στην Ελλάδα) Και ήταν 2 μέρες λιγότερες από την τελευταία περίοδο..

Πώς μπορούν να ξερουν πότε έγινε η σύλληψη; Βασιζονται στο μέγεθος του εμβρύου λογικά,ε;

Τόσες απορίες χεχε

Από ότι έχω καταλάβει και από φίλες μου, υπολογίζουν συνδιαστικά, μέγεθος ανάπτυξη και τελευταία περίοδος.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι με το μεγεθος του εμβρυου το υπολογιζουν εμενα στις 6 εβδ και 3 ημερ. ηταν μισο εκατοστο παντως μην ανχωνεσαι αμα υπηρχε λογος ανησυχιας θα στο ελεγαν επισης μπορει να αλλαξει το ποσο εισαι στην αυχενικη διαφανεια και η πιθανη ημερομηνια τοκετου,Luz γιατι δεν εψαξες καποιον που να μιλαει ελληνικα ?σιγουρα θα υπαρχει καποιος γυναικολογος που να μιλαει ελληνικα και θα νιωθεις και πιο ανετα κιολας,εμενα ηδη με ανχωνει το γεγονος οτι θα γεννησω(αν ολα πανε καλα πρωτα ο θεος)σε ενα νοσοκομειο και θα μου μιλανε ελβετικα και δεν ξερω καν πως λειτουργει στο συστημα εδω!!!


CSEnp2.png

rvXxp2.png

OYDzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το μεγεθος του εμβρυου το υπολογιζουν εμενα στις 6 εβδ και 3 ημερ. ηταν μισο εκατοστο παντως μην ανχωνεσαι αμα υπηρχε λογος ανησυχιας θα στο ελεγαν επισης μπορει να αλλαξει το ποσο εισαι στην αυχενικη διαφανεια και η πιθανη ημερομηνια τοκετου,Luz γιατι δεν εψαξες καποιον που να μιλαει ελληνικα ?σιγουρα θα υπαρχει καποιος γυναικολογος που να μιλαει ελληνικα και θα νιωθεις και πιο ανετα κιολας,εμενα ηδη με ανχωνει το γεγονος οτι θα γεννησω(αν ολα πανε καλα πρωτα ο θεος)σε ενα νοσοκομειο και θα μου μιλανε ελβετικα και δεν ξερω καν πως λειτουργει στο συστημα εδω!!!

Να σου πω την αλήθεια, δε σκέφτηκα καν να ψάξω για κάποιον που να μιλάει ελληνικά..Όταν έψαχνα γυναικολόγο γιατί δεν είχα εδώ, πριν μέινω εγκυος, συμβουλεύτηκα μια φίλη μου εδώ και μου συνέστησε τη δική της. Η οποία είναι παρα πολυ καλή και μιλάει αγγλικα πολυ καλα, οπότε είμαστε οκ.

Το μόνο που με στενοχωρεί και αγχώνει ειναι που η ιδια δεν ξεγεννάει και οπως ολες οι εγκυοι εδω θα πρεπει να βρω μια μαια που θα με παρακολουθει ( αν ολα πανε καλα οπως λες και εσυ, γιατι εγω ειμαι μες στο αγχος). Η μαια ουσιαστικα αναλαμβανει την εγκυο κ τον τοκετο και μονο αν χρειαστει, επεμβαινει ο γιατρος.


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το ανχος σου και εγω το ιδιό

νιωθω ειναι δυσκολο να μην ανχωνεσαι

ποσο μαλλον σε μια ξενη χωρα (που εγω

προσωπικα δεν εχω συνηθισει ακομα)που

λειτουργουν ολα πολυ διαφορετικα

και οχι οπως τα ειχες φανταστει!


CSEnp2.png

rvXxp2.png

OYDzp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!και γω άκουσα καρδούλα χθες, το μικράκι φτάνει τα 2 εκ. και όλα πάνε μια χαρά.είμαι λοιπόν 8 εβδομάδα και έχω μπει 9! από συμπληρώματα μόνο φυλλικο οξύ μου είπε να πίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ειναι lila23, εγω ενταξει εχω καπως προσαρμοστει αλλα απο την αλλη ειναι κι ολα αγνωστα στο κομματι εγκυμοσυνη κτλ.. Θα πρεπει γενικα να ψαχτω, να βρω πληροφοριες πώς λειτουργεί εδώ το σύστημα, τί πληρώνουν οι ασφαλειες κτλ. Απο ο, τι ξερω, πχ για την αυχενικη διαφανεια, καλυπτουν ενα μερος, μεχρι 90 ?. μα τοσο ακριβη ειναι; εχω καιρο βεβαια αλλα πρεπει να τα ψαξω..Κατα τα αλλα, μεχρι τωρα δεν εχω πληρωσει ουτε ενα ευρω στη γιατρο που παω 2 χρονια, και δωστου υπερηχους κ εξετασεις αιματος κτλ.

vickiflower Τι καλα!!!!Μπραβο, πολυ χαιρομαι!! Εγω εχω ακομα 12 μερες και πώς θα περασουν;;..Και μενα μου εδωσε φυλλικο οξυ


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vickiflower τελεια που ακουσες καρδουλα εγω θα πρεπει να περιμενω μεχρι της 29.12 ανυπομονω!!!!!!!Και εγω πρεπει να ψαχτώ luz δεν εχω ιδεα για το τι πληρωνει η ασφαλεια και γενικως ολα τα σχετικα γυρω απο την εγκυμοσυνη!!!!


CSEnp2.png

rvXxp2.png

OYDzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Λοιπόν, για τις μετρήσεις που λέγατε... Η εγκυμοσύνη ξεκινάει από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Αν όμως ο κύκλος είναι πολύ μεγάλος τότε προσαρμόζεται ανάλογα με το μέγεθος του εμβρύου. Τώρα το πώς μετράνε οι γιατροί είναι μια μεγααααααλη ιστορία!! Εμένα για παράδειγμα το μέτρησε 3 φορές από διαφορετική οπτική γωνία κάθε φορά και έβγαλε 3 διαφορετικές μετρήσεις!! Από τη στιγμή όμως που είναι κοντινές και δε βγάζουν διαφορά πάνω από βδομάδα, κρατάμε τις ημερομηνίες που βγαίνουν βάσει περιόδου. Σκεφτείτε όμως ότι η διαφορά από βδομάδα σε βδομάδα στην αρχή της εγκυμοσύνης είναι λίγα χιλιοστά κι αν κάτι δε μετρήσει σωστά βγαίνει άλλα αντί άλλων! Γι αυτό και οι γιατροί δεν κολλάνε τόσο στις μετρήσεις αυτές καθαυτές όσο στο αν σε κάθε επίσκεψη φαίνεται να αναπτύσσεται σωστά! Μην αγχώνεστε με τέτοια και κυρίως μη μπαίνετε στη διαδικασία να μετράτε πόσα χιλιοστά είναι το δικό σας και πόσα της άλλης γιατί θα τρελαθείτε!!!! Απολαύστε αυτό το υπέροχο θαύμα που δημιουργείται μέσα μας και όποτε έχετε αμφιβολίες κάντε την προσευχούλα σας στην Παναγίτσα που είναι κι εκείνη μανούλα και καταλαβαίνει... Ξέρω ότι στις πρωτομανούλες όλα αυτά ακούγονται "κάπως" αλλά πιστέψτε με, θα είναι πολλές οι φορές που δε θα ξέρετε τι να κάνετε και που δε θα υπάρχει κανείς να σας καθησυχάσει ότι όλα θα πάνε καλά και η μόνη σας παρηγοριά θα είναι μια ανώτερη δύναμη, ότι σημαίνει αυτό για την καθεμία!

Luz μη νομίζεις ότι εδώ είναι διαφορετικά τα πράγματα... Ο γυναικολόγος σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και στον τοκετό είναι μεν παρών αλλά επεμβαίνει μόνο αν χρειαστεί. Όλη την υπόλοιπη δουλειά την κάνεις εσύ και η μαία που θα τύχει να έχει βάρδια! Οπότε από αυτή την άποψη είσαι τυχερή που θα ξέρεις ποια μαία θα έχεις δίπλα σου και θα έχετε συνεργαστεί για αρκετό διάστημα πριν!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου. τα δικα μου νεα δεν ειναι πολυ καλα. πηγα σημερα για τον πρωτο υπερηχο. ειδαμε το σπορακι ειναι κανονικα μεσα στη μητρα αλλα ειναι αρκετα πιο μικρο απο οτι περιμενε ο γιατρος. μου ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει. μου εδωσε να παιρνω προγεστερονη κ μια μικρη ασπιρινουλα για να το βοηθησουμε να μεγαλωσει. αυριο μου ειπε να κανω ξανα β-χοριακη για να δουμε αν ειναι αυξημενη σε σχεση με την προηγουμενη. την αλλη Παρασκευη θα ξαναπαω για υπερηχο κ ο Θεος βοηθος :|


pHNqp3.png9S1np2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου. τα δικα μου νεα δεν ειναι πολυ καλα. πηγα σημερα για τον πρωτο υπερηχο. ειδαμε το σπορακι ειναι κανονικα μεσα στη μητρα αλλα ειναι αρκετα πιο μικρο απο οτι περιμενε ο γιατρος. μου ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει. μου εδωσε να παιρνω προγεστερονη κ μια μικρη ασπιρινουλα για να το βοηθησουμε να μεγαλωσει. αυριο μου ειπε να κανω ξανα β-χοριακη για να δουμε αν ειναι αυξημενη σε σχεση με την προηγουμενη. την αλλη Παρασκευη θα ξαναπαω για υπερηχο κ ο Θεος βοηθος :|

despoina εύχομαι το καλύτερο για εσένα και για το μικρό σου, να πάνε όλα καλά:)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...