Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

Καλημεεεεεραααα...σημερα πινασε νωριτερα η μπεμπα ....και ξυπνησαμε απο τα αγρια χαραματα!!!!βρε κοριτσια εσεις που δινετε μπουκαλακι....ναι ναι εσεις 'κακουργες' χαχαχαχαχα....(γεια σου βρε YOTOU) ποσο δινετε και καθε ποσο;;;

μα ειδες τι ακουω???????

εγω δινω 100ml ανα 3ωρο-4ωρο, το βραδυ τρωει 11-11.30 κ ξυπναει 4-4.30, κανει πενταωρο δηλ. κ μετα στις 8 το πρωι. δεν το τρωει παντα ολο ισως αφησει 10-20 ml.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rina θυμησε μου τι θες να κανεις μηπως μπορω να βοηθησω.. Θελεις να κοιμαται στις 11; Και τι ωρα να ξυπναει; Τωρα τι ωρα κοιμαται, τι ωρα πινει γαλα τη νυχτα και τι ωρα ξυπναει το πρωι;

να της καθιερωσω τον 7ωρο υπνο της 11-6 θελω...γιατι τον κανει οποτε θελει...απο μονη της κοιμαται 10-10.30. Αλλαμ συνηθως εχει φαει νωριτερα..η 8 η 9...η ακομα κ 7. Προσπαθω να κανω θπνο φαγητο να πηγσινουν μαζι. Χθες εφαγε 8, καναμε μπανιο 10, μετα βιας εφαγε 50 γρ 10.30 κ ξυπνησε 3.30 4 παρα ,εφαγε 180 κ τωρα ξυπνησε 9

αν την ταιζες 11-11.30? θα κοιμοταν το αργοτερο 12 κ θα ξυπναγε 5 περιπου. τα γευματα θα τα ανοιξει μονη της σιγα σιγα. ισως ειναι μικρη ακομα για 7 ωρες υπνο. η μεγαλη μου η κορη απο 2,5 μηνων περιπου κοιμοταν 10-7, αλλα το εκανε μονη της κ ειχε κ πιπιλα. ισως βοηθαει η πιπιλα η το χαμομηλι στην εκπαιδευση του υπνου. εγω ακομα δεν το κανω γιατι δεν θελω να χανει γευματα, λογω βαρους, θα το ξεκινησω περιπου στα 6 κιλα, αλλα εμεις ειμαστε ειδικη περιπτωση, αν ηταν τελειομηνη θα το ξεκιναγα στους 2-2,5 μηνες.

αυτο που επιανε παντα σε ολες της αλλαγες που ηθελα να κανω(στην μεγαλη) ηταν η μεθοδος του τεταρτου. δηλ ξεκιναγα ενα τεταρτο νωριτερα η αργοτερα αναλογα τι ωρα ηθελα να την παω. το εκανα για 2-3 μερες,μετα ενα τεταρτο νωριτερα παλι, κ ξανα μανα. σε 10 μερες ειχα φτασει στην επιθυμητη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Mer οκ γιατι τρομαξα ετσι οπως το εγραψες!!!

Τωρα συνειδητοποιω τι βλακεια εκανα... Την Κυριακη που παμε για μπανιο αφηνω το μικρο στη μαμα μου και του δινει ενα μπουκαλι δικο μου γαλα. Την προηγουμενη φορα της αφησα 120ml κι οταν γυρισαμε σπαραζε στο κλαμα!! Τι να του κανουν τα 120 οταν λετε οτι πινουν 150-180!!!!!! Αυτη την Κυριακη θα ειμαι καλυτερα προετοιμασμενη! Χιχιχιχι!!!

Rina μαλλον πρεπει να το ξεκινησεις αναποδα, δηλαδη να της φτιαξεις το προγραμμα απο το πρωι μεχρι να ερθει να σου στρωσει και το βραδινο. Σημερα αστη να κανει οτι θελει! Τη νυχτα που θα ξυπνησει προσπαθησε να την προλαβεις πριν αρχισει να κλαιει και να την ξανακοιμισεις. Ασε να περασει κανα τεταρτο κι αν δεν κοιμηθει ταισε τη τοτε. Με αυτο τον τροπο θα καθυστερησεις το γευμα οσο ειναι δυνατον!! Το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να της μειωνεις την ποσοτητα καθε μερα κατα 20-30ml. Ετσι θα παιρνει μεσα στη μερα το γαλα που χρειαζεται και δε θα ξυπναει τη νυχτα!! Εγω ακολουθω ενα συνδυασμο και των δυο, πρωτα δηλαδη τον ξανακοιμιζω, μετα μιση ωρα τον σηκωνω μισοκοιμισμενο και τον θηλαζω καθε μερα 2 λεπτα λιγοτερο. Το ιδιο ειχα κανει και στο γιο μου και σε 10 μερες ειχε κοψει το νυχτερινο γευμα!! Το πρωι ξυπνησε τη στις 6 και ταισε τη κανονικα! Μετα φτιαξε την υπολοιπη μερα υπολογιζοντας οτι μενει ξυπνια περιπου 2-2,5 ωρες και κοιμαται τουλαχιστον μια ωρα καθε φορα! Μην περιμενεις να το τηρησει κατα γραμμα απλα ειναι ενας μπουσουλας!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Yotou δε σου φτανει ο πονος σου εχεις και την καθεμια με τη λοξα της... Η μικρη σου πως κοιμαται τωρα; Πιπιλα παιρνει; Συμφωνω να κανεις εκπαιδευση υπνου μετα τα 6 κιλα γιατι τωρα ειναι μικρακι ακομα!! Εγω ξεκινησα απο δυο εβδομαδων να τον κοιμιζω στο κρεβατι του με την πιπιλα κι ετσι εχει μαθει χωρις αγκαλια αλλα οχι εντελως μονος του! Ποτε θα μπορει να πιασει την πιπιλα και να την ξαναβαλει; Ζηταω πολλα ε;; Συμφωνω και για την πιπιλα και για το χαμομηλι και για τα 15' διαστηματα που ειπες!!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Yotou δε σου φτανει ο πονος σου εχεις και την καθεμια με τη λοξα της... Η μικρη σου πως κοιμαται τωρα; Πιπιλα παιρνει; Συμφωνω να κανεις εκπαιδευση υπνου μετα τα 6 κιλα γιατι τωρα ειναι μικρακι ακομα!! Εγω ξεκινησα απο δυο εβδομαδων να τον κοιμιζω στο κρεβατι του με την πιπιλα κι ετσι εχει μαθει χωρις αγκαλια αλλα οχι εντελως μονος του! Ποτε θα μπορει να πιασει την πιπιλα και να την ξαναβαλει; Ζηταω πολλα ε;; Συμφωνω και για την πιπιλα και για το χαμομηλι και για τα 15' διαστηματα που ειπες!!

ναι μωρε με την καθε τρελη!!! εγω ξερω τι τραβηξα.. ξερεις τι ειναι τα τραβολογας τα ζιζια σου καθε τρεις ωρες με ενα μηχανημα κ να περιμενεις να δεις το μωρο σου μιση ωρα την ημερα μεσα απο ενα τζαμι???? αστα πικρα! αλλα τωρα αυτα περασαν!!!

η μικρη μου κοιμαται 11.30-12 εως τις 4-4.30, κ μετα μεχρι τις 8. κοιμαται κατευθειαν, δεν με ταλαιπωρει καθολου. τα πρωινα συνηθως μενει ξυπνια καμια μιαμιση ωρα μεσα στα γευματα, τρωει περιπου 8-12-3-6-9-11-4-8. πιπιλα δεν περνει την πιανει αναγουλα, δεν την εμαθε στην θερμοκοιτιδα κ τωρα ειναι δυσκολο, γιατι μπορει στο μεγεθος να ειμαστε 55 ημερων αλλα το παιδακι μου ειναι 4.5 μηνων κ ειναι δυσκολο τωρα να την παρει.

η κορη μου η μεγαλη πηρε πιπιλα απο πολυ νωρις, 15 ημερων νομιζω αλλα δεν θυμαμαι ποτε την επιανε μονη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μπορω καν να φανταστω τι περασες... Ευτυχως περασε ομως και τωρα απολαμβανεις τα κοριτσακια σου!! Εμενα ο μεγαλος δεν επαιρνε πιπιλα κι οταν ξεκινησα εκπαιδευση υπνου ηταν 3,5 μηνων και ανακαλυψε τον αντιχειρα! Τεραστιο αγχος πως θα το κοψει!!!! Λιγο πριν γεννησω το ειχε παραμορφωσει εντελως, ηταν πρησμενος και ματωνε συνεχεια οποτε του βαζαμε γαζα και του λεγαμε να μην το βαζει στο στομα του γιατι θα ποναει και τελικα το σταματησε δυο βδομαδες πριν γεννησω. Μεχρι τωρα δεν το εχει ξαναβαλει, πανε δυο μηνες οποτε ελπιζω οτι τελειωσε! Με τον μικρο ομως δεν ηθελα να την πατησω κι ετσι απο την 3η μερα του εβαζα πιπιλα κι ευτυχως τη δεχτηκε! Το κακο ειναι οτι ετσι οπως στριφογυρναει μεχρι να κοιμηθει του φευγει και καθομαι διπλα του να του την ξαναβαζω και στον υπνο του ξυπναει αρκετες φορες και την ψαχνει... Η μεγαλη σου πως αντιδρα;


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω καν να φανταστω τι περασες... Ευτυχως περασε ομως και τωρα απολαμβανεις τα κοριτσακια σου!! Εμενα ο μεγαλος δεν επαιρνε πιπιλα κι οταν ξεκινησα εκπαιδευση υπνου ηταν 3,5 μηνων και ανακαλυψε τον αντιχειρα! Τεραστιο αγχος πως θα το κοψει!!!! Λιγο πριν γεννησω το ειχε παραμορφωσει εντελως, ηταν πρησμενος και ματωνε συνεχεια οποτε του βαζαμε γαζα και του λεγαμε να μην το βαζει στο στομα του γιατι θα ποναει και τελικα το σταματησε δυο βδομαδες πριν γεννησω. Μεχρι τωρα δεν το εχει ξαναβαλει, πανε δυο μηνες οποτε ελπιζω οτι τελειωσε! Με τον μικρο ομως δεν ηθελα να την πατησω κι ετσι απο την 3η μερα του εβαζα πιπιλα κι ευτυχως τη δεχτηκε! Το κακο ειναι οτι ετσι οπως στριφογυρναει μεχρι να κοιμηθει του φευγει και καθομαι διπλα του να του την ξαναβαζω και στον υπνο του ξυπναει αρκετες φορες και την ψαχνει... Η μεγαλη σου πως αντιδρα;

ειναι παρα πολυ τρυφερη με την μπεμπα, ολο την φιλαει στα πατουσακια, της μιλαει οταν ειναι ξυπνια, της λεει "που εισαι μικρουλα?" την χαιδευει κ της τραγουδαει. μετα τον ερχομο της μπεμπας στο σπιτι καναμε ολες της αλλαγες, κοψαμε την πιπιλα (ναι την ειχε μεχρι πριν 1 μηνα κ στις 14 η μεγαλη κλεινει τα 4!) κ κοψαμε κ την βραδινη πανα (ατυχηματα εχουμε ακομα). παντως δεν εχω διακρινει ιχνος ζηλειας, ισα ισα αμα λενε καμια μακακια τα πεθερικα του τυπου εισαι το καλυτερο παιδι κ αγαπαμε εσενα πιο πολυ λεει οχι κ η μπεμπα ειναι καλο παιδι κ αυτην να την αγαπατε πιο πολυ.

ο αντιχειρας δυσκολο....καλα που τα καταφερατε! η ανηψια μου 5,5 χρ ακομα βαζει 2 δαχτυλα στο στομα μεσο κ παραμεσο!!!

εγω την στερεωνα με το μανικι του υπνοσακου την πιπιλα (αλλα ηταν χειμωνας) κ αργοτερα με το μαξιλαρι, το διπλωνα στα 2 κ εκει που κανει κενο εβαζε την μουρη της μεσα κ η πιπιλα ηταν σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

αν την ταιζες 11-11.30? θα κοιμοταν το αργοτερο 12 κ θα ξυπναγε 5 περιπου. τα γευματα θα τα ανοιξει μονη της σιγα σιγα. ισως ειναι μικρη ακομα για 7 ωρες υπνο. η μεγαλη μου η κορη απο 2,5 μηνων περιπου κοιμοταν 10-7, αλλα το εκανε μονη της κ ειχε κ πιπιλα. ισως βοηθαει η πιπιλα η το χαμομηλι στην εκπαιδευση του υπνου. εγω ακομα δεν το κανω γιατι δεν θελω να χανει γευματα, λογω βαρους, θα το ξεκινησω περιπου στα 6 κιλα, αλλα εμεις ειμαστε ειδικη περιπτωση, αν ηταν τελειομηνη θα το ξεκιναγα στους 2-2,5 μηνες.

αυτο που επιανε παντα σε ολες της αλλαγες που ηθελα να κανω(στην μεγαλη) ηταν η μεθοδος του τεταρτου. δηλ ξεκιναγα ενα τεταρτο νωριτερα η αργοτερα αναλογα τι ωρα ηθελα να την παω. το εκανα για 2-3 μερες,μετα ενα τεταρτο νωριτερα παλι, κ ξανα μανα. σε 10 μερες ειχα φτασει στην επιθυμητη ωρα.

Το προβλημα ειναι οτι κοιμαται το αργοτερο 10,30 κ μετα δεν τρωει με τιποτα...δεν εχω προβλημα να κοιμαται αυτη την ωρα...απλα θελω να τρωρι ρκει κοντα να νην κοιματσι νηστικια. Αλλα ετσι οπως τρωει βγαινει να δχει φαει 1-2 ωρες νωριτερα.το 7ωρο μονη το καθιερωσε. Αλλα δεν το κανρι παντα απαραιτητα τη νυχτα. Μπορει να το κανει σπογευμα

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι κοιμαται το αργοτερο 10,30 κ μετα δεν τρωει με τιποτα...δεν εχω προβλημα να κοιμαται αυτη την ωρα...απλα θελω να τρωρι ρκει κοντα να νην κοιματσι νηστικια. Αλλα ετσι οπως τρωει βγαινει να δχει φαει 1-2 ωρες νωριτερα.το 7ωρο μονη το καθιερωσε. Αλλα δεν το κανρι παντα απαραιτητα τη νυχτα. Μπορει να το κανει σπογευμα

τοτε ισως να καθυστερεις τα γευματα απο το πρωι, λιγο λιγο για να φτασεις να τρωει 10 το βραδυ καλα κ να κοιμαται αμεσως. το 7ωρο το απογευμα εγω δεν θα την αφηνα να κοιμαται τοσο, για να κοιμηθει το βραδυ. στο 4-5 ωρο θα την ξυπναγα. αφου το εχει καθιερωσει κ αντεχει τοσες ωρες χωρις φαγητο, γιατι να μην το κανει το βραδυ? θα ειναι κ πιο ευκολο για σενα. τωρα εσυ ξερεις καλυτερα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Yotou τι καλα που την αγαπαει την αδερφουλα της!!! Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει τι νιωθει... Λεει οτι τον αγαπαει, τον εχει συνεχεια εννοια, τον φροντιζει αλλα ωρες ωρες αντιδρα υπερβολικα πχ τσιριζει, κοπαναει πραγματα, αρνειται να ντυθει κλπ. Δεν ξερω αν εχουν να κανουν με το μωρο ολα αυτα η αν ειναι της ηλικιας... Εμεις ολες τις αλλαγες τις καναμε πριν γεννηθει το μωρο, δηλαδη αυτο με τον αντιχειρα και πανα, κι ολοι μου ελεγαν οτι θα πισωγυρισει αλλα ευτυχως συνεχιζει οπως ηταν πριν!

Rina θα συμφωνησω με την προλαλησασα!! Μην την αφηνεις να κοιμαται 7 ωρες μεσα στη μερα!!!! Προσωπικα και το 4 ωρες σερι υπνος τη μερα μου φαινεται πολυ αλλα αν σε βολευει οκ!

Ειμαι πολυ χαρουμενη σημερα!!! Πρωτη μερα χωρις βοηθεια και νιωθω πολυ περηφανη που τα καταφερα!! Το πρωι ημουν μονη μου και με τα δυο παιδια, μετα εβαλα το μικρο στο μαρσιπο, κατεβασαμε το μεγαλο στο σχολικο, πηγαμε σουπερ μαρκετ και μολις κοιμηθηκε μαγειρεψα και συμμαζεψα λιγο το σπιτι. Το μεσημερι παλι το μικρο στο μαρσιπο, βολτα στη γειτονια για μικροδουλιτσες και να παρουμε τον μεγαλο απο το σχολικο. Τωρα ηταν λιγο δυσκολα που ο μικρος τρωει και κοιμαται κι ο μεγαλος θελει να παει τουαλετα, να ντυθει και να κοιμηθει... Ετρεχα απο δωματιο σε δωματιο επι μιση ωρα αλλα τωρα ευτυχως κοιμηθηκαν και οι δυο!!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο Νεφέλη! Οι μανούλες όλα τα καταφέρνουν!

Διάβασα στον μπέμπη το πρώτο του παραμύθι μετά το φαγητό.. Δεν καταλαβαίνει φυσικά τι λέει αλλα νανουριστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Δε μπορεις να φανταστεις τι αγχος το ειχα... Και ολο το μεσημερι βηχει ο μεγαλος -μαλλον την αρπαξε με τα κλιματιστικα- και πριν λιγο μου εκανε εμετο! Ξυπνησε κι ο μικρος.. Ευτυχως τωρα ξανακοιμηθηκαν και οι δυο! Τι ωραια που διαβασατε παραμυθι!!! Ετσι να αγαπησει το διαβασμα απο μικρος! Α σου εχω στειλει πμ!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

τοτε ισως να καθυστερεις τα γευματα απο το πρωι, λιγο λιγο για να φτασεις να τρωει 10 το βραδυ καλα κ να κοιμαται αμεσως. το 7ωρο το απογευμα εγω δεν θα την αφηνα να κοιμαται τοσο, για να κοιμηθει το βραδυ. στο 4-5 ωρο θα την ξυπναγα. αφου το εχει καθιερωσει κ αντεχει τοσες ωρες χωρις φαγητο, γιατι να μην το κανει το βραδυ? θα ειναι κ πιο ευκολο για σενα. τωρα εσυ ξερεις καλυτερα.:wink:

Καλε δεν την αφηνω...τι σας λεω;; σημερα προσπαθω να την κοιμιζω απο λθγο ενδιαμεσα στα γευματα οταν βλεπω οτι τη πιανει νυστα για να μην ειναι τυφλα το βραδυ...για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...