Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 18 λεπτά , Angot είπε:

      βγάλαμε χθες τον όρο και στο 3 το άρχισε πάλι ο χαμός! ειχα πολλούς πόνους όποτε αναγκαστικά μ το έβγαλαν! θα δει ο γιατρός σήμερα τα nst μου και αν δει ότι ακόμα κ με όρο δεν ηρεμώ θα γεννήσουμε την πεμτπτη! αν όμως δει οτι με πιάνει θα με κρατήσει να πάμε 34 και αν τραβάω ακόμα να πάμε 35! για την ώρα ειμαι καλα 

      Εύχομαι να πάτε 35!!! 🙏Μέχρι τότε θα είσαι στην κλινικη/νοσοκομείο για να σε παρακολουθούν?? 

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

Για να πω την αλήθεια δεν με ενοχλεί και πολυ γιατί και εγώ νωρίς κοιμάμαι και ξυπνάω πολυ νωρίς.. Η παιδίατρος μου εχει κανει εμμονή ιδέα το προγράμμα.. Πάντως πάλι τα ίδια είχαμε σήμερα.. Κοιμήθηκε 22:00 ξύπνησε 4:30 τον κοιμησα και πιστεύω να ξυπνήσει στις 7:00..

Βρε παιδι μου αυτοι οι παιδιατροι κολλανε ωρες ωρες... Σωνει και ντε να κοιμαται 12-6 το μωρο... Εγω ποτε δεν το εκανα γιατι 22.30-23.00 κοιμαμαι οποτε παλι θα επρεπε να ξυπναω στις 12 για ταισμα! Τον μεγαλο τον ταιζα οποτε ξυπναγε μεσα στη νυχτα ενω τον μικρο τωρα προσπαθω να τον ταιζω σταθερες ωρες. Μια βδομαδα τωρα ξυπναει στις 3.30!! Τον ξανακοιμιζω και τον ταιζω στις 4.30 ενω μισοκοιμαται. Καθε βραδυ ομως 3.30 ακουω το νιαουρισμα λες κο εχω βαλει ξυπνητηρι!!! Τι παθαινουν ολα εκεινη την ωρα; Εντωμεταξυ δεν εχει να κανει με την ωρα που κοιμαται το βραδυ γιατι την ιδια ωρα ξυπναει ειτε κοιμηθει στις 21.00 ειτε στις 21.30!

Παντως οφειλω να παραδεχτω οτι αυτο το παιδακι μου ειναι πολυ βολικο και υπναραδικο και κανω καθε μερα το σταυρο μου που δεν ειναι σαν το πρωτο!!!

Το νεφελακι που χαθηκε;


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημεεεεραααα

Σημερα σηκωθηκαμε προυνο προυνο γιατι κοιμηθηκαμε με τις κοτουλες...στις 10!!!ε πεινασαμε ...κανει και ποοοολυυ ζεστη....

Τωρα πεινω το καφεδακι μου με την κορουλα μου στο μπαλκονι και τα λεμε!!!

Eμεις νονο-νονα δεν εχουμε ακομα.....κανεις δεν διαθετει χρηματα...δεν εχουν δηλ...αλλα κατι θα προκυψει δε μπορει...θελω εναν καλο ανθρωπο κυριως ...και τα αλλα βρισκονται!να την νοιαζεται να την βλεπει συχνα και να της μιλαει σαν να της μιλουσα εγω...δυσκολο ε;;;μπααα ο μικρος εχεις καλους νονους...

Εμεις θα την βγαλουμε Ιωαννα..της μαμας μου!και λεμε για ιουνιο του αγ.πνευματος!

Βρε Νεφεληηηη που εισαι,;;;παει σε ξεμυαλισε η κορη εεε;;;


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μου και εμένα ο μπεμπης μου ειναι πολυ καλό παιδάκι! Πολυ βολικό, κοινωνικό και κοιμάται!!! Αφού λέω όταν με το καλό κάνω το δεύτερο θα ειναι κανένα ζουζούνι και θα τρέχω και δεν θα φτάνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Rina εχει δίκιο η Νεφέλη... Να του δίνεις μικρή ποσότητα και σιγά σιγά θα το καταργήσει.. Και εμένα ξυπνάει τον χαϊδεύω λίγο και κοιμάται.. Βασικά θέλω να τον κοιμίζω λίγο πιο αργά αλλα νευριάζει και τον πιάνει ο ύπνος στις δέκα εδώ και λίγες μερες..

Κι εμενα ως τωρα 10-10.30 νυσταζει κ θελει να κοιμηθει...σκρφτομσι να της καθιερωσω 9 9 κ κατι μπανιο,9.39 ταισμα ωστε 10 να κοιμαται κ να μην την πιανει γκρινια. Το βραδινο...οποτε το κοψει...,ποτε ξυπναει 3.30 ποτε 4.30 ποτε 5...θα ρωτησω την παιδιατρο γι αυτο που λετε. Αν κ αν δε χορτασει τσιριζει...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!

εμεις βαπτηση θα κανουμε μαιο-ιουνιο, θελαμε στα γενεθλια της 19 απριλιου αλλα ειναι σαρακοστη κ δεν κανουν βαπτησεις, οποτε παμε μετα το πασχα.

θα την βγαλουμε Ιωαννα-Ειρηνη, του πεθερου κ ταμα. εμεις εχουμε νονους, μια παρα πολυ καλη μου φιλη με τον αντρα της, ηδη τους καναμε τραπεζι για να "δεσουμε" την κουμπαρια.

εμεις κλασσικα, εφαγε στις 11.30, ξυπνησε 4.30 εφαγε κ μετα παλι στις 8.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια πάμε στη παιδίατρο εμεις τώρα! !εμένα έφαγε 11.30 2.30 4.30 6.30 και πριν λίγο δεν προσπαθώ να της κάνω πρόγραμμα γιατί δεν είναι και πολύ εφικτό στα μωρά που θηλάζουν μου αρκεί που καταλαβαίνει ότι είναι βράδυ και κοιμάται αμέσως μετά τον θηλασμό το συνήθισα εξάλλου το ξύπνημα αν και στην εγκυμοσύνη κοιμόμουν όλη την μέρα τώρα και με 4-5 ώρες διακοπτομενου ύπνου είμαι κουλ !


CSEnp2.png

rvXxp2.png

OYDzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά, οπότε δύσκολο να φτιάξουμε πρόγραμμα φαγητού, αφού δεν ξέρω πόσο έχει φάει για να υπολογίζω πόσο θα τον κρατήσει. Αλλά δε με πειράζει καθόλου, αφού προς το παρόν είμαι σπίτι με άδεια και θα είμαι για κάποιο καιρό ακόμη. Έφτιαξε όμως μόνος του το πρόγραμμα της ημέρας του και είμαι πλεον αρκετά ξεκούραστη!! Θέλει οπωσδήποτε το μπανάκι του κατά τις 9-9μιση το βράδυ και μετά τρώει ένα μεγάλο γευμα και κάθεται και νανουρίζεται και κανά μισάωρο στο στήθος και μετά κοιμάται σερί μέχρι τις 3 περίπου. Ξανατρώει στις 6μιση-7 και στις 9 όπου και ξυπνάμε μαζί. Μέσα στη μέρα τρώει άτσαλες ώρες, αλλά δεν θέλω να του επιβάλλω κάτι άλλο, όλα καλά!

Για όνομα εμείς Μάριος, τάμα. Βαφτίσια δεν έχω ιδέα πότε. Ίσως στα γενέθλιά του που πέφτουν Κυριακή του χρόνου, ίσως το τριήμερο της καθαράς Δευτέρας, δεν ξέρω. Νονούς έχουμε και με το παραπάνω! Αφήσαμε και άτομα για το επόμενο!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

steviv συνηθως ετσι παει... Αν το πρωτο ειναι δυσκολο το δευτερο σου ερχεται σε βελτιωμενη εκδοση και το αντιστροφο! Εμεις να σκεφτεις στο πρωτο ημασταν αποφασισμενοι οτι δε θα κανουμε αλλο γιατι δεν αντεχαμε να περασουμε τα ιδια!!! Οταν χρονισε ομως κι εγινε πολυ συνεργασιμος και μας γεμιζε χαρα με τα κατορθωματα του και τις λεξουλες του, αμεσως ειπαμε οτι παμε για δευτερο κι αν βγει κι αυτο ζορικο οκ θα το αντεξουμε γιατι ξερουμε οτι τα καλυτερα ερχονται!!

konsta κι εγω θηλαζω αποκλειστικα αλλα μια χαρα δουλευει το προγραμμα! Εχω μοιρασει τους 8 θηλασμους που θεωρουνται φυσιολογικοι για την ηλικια του μεσα στη μερα, 2 πριν τον πρωινο υπνο, 2 πριν το μεσημεριανο, 3 πριν το βραδινο και 1 τη νυχτα, τον ταιζω δηλαδη καθε 1-1,5 ωρα αν ειναι ξυπνιος κι ετσι κι εγω ειμαι σιγουρη οτι δεν πειναει κι αυτος κανει πιο μεγαλους υπνους!

Εμενα σημερα ξυπνησε 7.30 αντι για 8.15 που τον ξυπναω εγω συνηθως και μας παει ολη η μερα λιγο περιεργα... Δεν πειραζει ομως, εχει το δικαιωμα μια μερα να κανει του κεφαλιου του! Χαχαχαχα!!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καναμε τα πρωτα μας εμβολια...η καημενουλα μ εκλαιγε...κ μαζι της κ γω,παλι ρεζιλι εγινα!!! Ειμαστε 5205 και 57,5 ποντους...η παιδ μου μιλησε για τ εμβολιο της γαστρεντεριτιδας το οποιο ειναι προαιρετικο...αυτη θεωρει οτι δεν υπαρχει λογος ν επιβαρυνω τη μπεμπα κανοντας το γτ εφοσον δεν εχω αλλο παιδι που ν μου φερνει τις ιωσεις σπιτι,με προσοχη θαμαστε μια χαρα...κανει λεει εντονους κολικους σαν παρενεργεια...κ με ενημερωσε για ενα νεο εμβοκιο για τη μηνιγγιτιδα Β το οποιο τωρα ξεκινησε στην Αγγλια στα υποχρεωτικα τους εμβολια..θεωρει οτι πρεπει να τ κανουμε σιγουρα,απλα ν αφησουμρ ν περασει λιγο διαστημα να δουμε κ τις ερευνες που θα κανουν εκεινοι πανω στ παιδια πιυ ηδη εχουν εμβολιαστει...ρωτησα κ φιλες μ και σε ολες τοχουν αναφερει οι παιδιατροι τους κ θεωρουν κ εκεινοι οτι πρεπει ν το κανουμε...βεβαια δεν το καλυπτει καμια ασφαλεια κ κοστιζει γυρω στα 100 ευρω η δοση..κ νομιζω ειναι 3 ..


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καναμε τα πρωτα μας εμβολια...η καημενουλα μ εκλαιγε...κ μαζι της κ γω,παλι ρεζιλι εγινα!!! Ειμαστε 5205 και 57,5 ποντους...η παιδ μου μιλησε για τ εμβολιο της γαστρεντεριτιδας το οποιο ειναι προαιρετικο...αυτη θεωρει οτι δεν υπαρχει λογος ν επιβαρυνω τη μπεμπα κανοντας το γτ εφοσον δεν εχω αλλο παιδι που ν μου φερνει τις ιωσεις σπιτι,με προσοχη θαμαστε μια χαρα...κανει λεει εντονους κολικους σαν παρενεργεια...κ με ενημερωσε για ενα νεο εμβοκιο για τη μηνιγγιτιδα Β το οποιο τωρα ξεκινησε στην Αγγλια στα υποχρεωτικα τους εμβολια..θεωρει οτι πρεπει να τ κανουμε σιγουρα,απλα ν αφησουμρ ν περασει λιγο διαστημα να δουμε κ τις ερευνες που θα κανουν εκεινοι πανω στ παιδια πιυ ηδη εχουν εμβολιαστει...ρωτησα κ φιλες μ και σε ολες τοχουν αναφερει οι παιδιατροι τους κ θεωρουν κ εκεινοι οτι πρεπει ν το κανουμε...βεβαια δεν το καλυπτει καμια ασφαλεια κ κοστιζει γυρω στα 100 ευρω η δοση..κ νομιζω ειναι 3 ..

Λιτσα μου το εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα του το έκανα εγώ όταν ήταν 40 ημερών και θα το ξανακάνουμε τώρα που θα ειναι τριών μηνών.. Μου το έκανε επειδή ο άντρας μου μπορεί να μας φέρει στο σπίτι κανέναν ιο απο το νοσοκομείο.. Πάντως δεν τον πείραξε καθόλου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!!να ρωτησω για τους κολικους και τα ποναλακια τι κανετε στα μωρα ωστε να ανακουφιζονται?οχι με φαρμακο κατι φυσικο!επισης για σας που κανατε το πρωτο εμβολιο ειχατε ανησυχια η πυρετο μετα?γιατι και μενα ειναι να το κανουμε την αλλη βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κάναμε κ εμείς το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας στις 40 ημέρες και δεν είχε καμία παρενέργεια. Ίσα ίσα γελάσαμε και πολύ εκείνη την ώρα με το πόσο λαίμαργα το έπινε! (είναι πόσιμο και όχι ενέσιμο εμβόλιο).

Εμείς κολικούς ευτυχώς δεν έχουμε καθόλου. Αεριζεται συχνά και ανακουφίζεται και είμαστε ήρεμοι από πονάκια! Ξέρω ότι παίζει ρόλο όμως και αν παίρνει μητρικό γάλα ή φόρμουλα, γιατί η φόρμουλα τους πέφτει βαριά και δεν τη χωνεύουν πλήρως και εύκολα και πονάνε τα εντεράκια τους. Από την άλλη αν θηλάζεις, πρόσεχε το φαί σου. Όχι πολλά φαγητά που φουσκώνουν, πχ μπρόκολα, όσπρια, κρεμμύδια κλπ. Εγώ θηλάζω και όσες φορές έχω φάει τέτοια φαγητά κάνει σαν διαρροιούλες και ψιλογκρινιάζει όταν τα κάνει.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εμεις διναμε προβιοτικα για τους κολικους για καμια 10αρια μερες. μετα της το εκοψα απο μονη μου, αφου δεν ποναγε, δεν ζοριζοταν κ εκανε κακα της συχνα.

εμας εμβολιο για γαστρεντεριτιδα δεν μας εχει πει κατι η παιδιατρος, μονο το εξαπλο καναμε κ τελος του μηνα θα κανουμε του πνευμονιοκοκου. θα την ρωτησω ομως.

στο πρωτο εμβολιο δεν ειχαμε καμια παρενεργεια. κ η μεγαλη σε ολα τα εμβολια ποτε δεν μου εκανε τιποτα!

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Χθες ο μικρος κοιμηθηκε 21.00 με 4.30!!! Φαινεται οτι επιασαν τοπο τα ξενυχτια μια βδομαδα που τον καθυστερουσα απο τις 3.30 και τον ταιζα 4.30.... Εμεις εμβολια δεν εχουμε ξεκινησει ακομα. Τελος του μηνα θα κανουμε το πρωτο. Θα ρωτησω κι εγω για αυτο της γαστραντεριτιδας γιατι περσι ο μεγαλος μας το κουβαλησε 3 φορες χωρις να εχει ο ιδιος συμπτωματα!


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Χθες ο μικρος κοιμηθηκε 21.00 με 4.30!!! Φαινεται οτι επιασαν τοπο τα ξενυχτια μια βδομαδα που τον καθυστερουσα απο τις 3.30 και τον ταιζα 4.30.... Εμεις εμβολια δεν εχουμε ξεκινησει ακομα. Τελος του μηνα θα κανουμε το πρωτο. Θα ρωτησω κι εγω για αυτο της γαστραντεριτιδας γιατι περσι ο μεγαλος μας το κουβαλησε 3 φορες χωρις να εχει ο ιδιος συμπτωματα!

Νεφέλη μου να το ρωτήσεις.. Κρίμα ειναι το μωράκι να περάσει κατι τέτοιο.. Εμείς σε λίγες μερες θα το επαναλάβουμε.. Το ήπιε με πολυ ευχαρίστηση την προηγούμενη φορά.. Στο τσίμπημα όμως πλανταζουμε.. Ο δικός μου 22:00-06:45.. Έκανε λίγους θορύβους αλλα δεν άνοιγε μάτι όποτε απλά τον παρακολουθούσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...