Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

πηγα να μπω η κοπελα και τελικα ειχαμε διακοπη ρευματος!

λοιπον οσο αναφορα το τι χρειαζεται το μωρο στην κλινικη (ιδιωτικη) εχει σχεση και με τον αν ειναι rooming in ή οχι! δηλ αν το μωρο το εχεις συνεχεια μαζι σου ή οχι.Στο μητερα Κρητης αυτα δεν τα χρειαζεσαι γιατι δεν εχεις το μωρο μαζι αλλα τα εχουν ολα μαζι και τα φροντιζουν οι μαιες.

ομως θα τα χρειαστεις στο σπιτι!

στο Ασκληπειο υποστηριζουν το rooming in και το μωρο το εχεις μαζι σου απο την ωρα που γεννιεται για να ειναι και ο θηλασμος αποκλειστικος και ελευθερος μονο μπανιο το κανει η μαια καθε μερα.Κατα τ'αλλα ολα τα αλλα τα κανει η μανουλα!

οσο για την Αθηνα δεν ξερω ρε κοριτσια!

παντως ενας γενικος μπουσουλας ειναι αυτος και βοηθαει και για το σπιτι θα ελεγα...

τα ζιπουνακια ειναι οντως τα εσωρουχακια του μωρου και τα φορμακια τα εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ποτέ δε κατάλαβα τη διαφορά ζιπουνάκι-κορμάκι-φορμάκι κλπ!

Στα ιδιωτικά πάντως εδώ Αθηνα τίποτα δε χρειάζεται.

Και με rooming in.

Και δε πα να φέρεις ότι θες, οι χρεώσεις είναι στάνταρ. Και αυτά είναι τα ψιλά....άλλα είναι τα χοντρά!

Στο Λητώ πχ το μόνο που θες για το μωρό είναι τα ρούχα εξόδου. Αντε κ μερικά πετσετάκια για τις γουλίτσες.

Μερίδα δεν έχουμε φτιάξει κ μεις, καλέ τίποτα δε μας ζήτησαν, μόνο ταυτότητες, εφόσον το μωρό παίρνει το όνομα του μπαμπά.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε μελακι μου! εδω παλι τα ζητανε..βεβαια σου κανουν δωρο 3 φορμακια και 3 ζιπουνακια αλλα δεν ειναι πλυμενα οποτε.....πρεπει να πλυθουν.

μεριδα ανοιγεις με τον γαμο και μετα αυτοι αν δεν κανω λαθος ενημερωνονται αυτοματα απο το ληξιαρχειο.

εμενα ο αντρας μου στην κορη μας πηρε το χαρτι απο το μαιευτηριο και μετα πηγε στο ληξιαρχειο και την δηλωσε...

δεν θυμαμαι να μας ζητησαν ληξιαρχικη πραξη γαμου και στην τελικη δεν υπαρχουν ζευγαρια που δεν εχουν τελεσει γαμο?? μονο ταυτοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Στα εδώ ιδιωτικά, ακόμα και rooming in να χεις, δε το αλλάζεις-πλένεις εσύ με τίποτα. Στο πλένουν-ντύνουν-αλλάζουν αυτοί.

Εσύ μόνο αγκαλιές και τάισμα. Μια χαράαααααα.

Και σε μας (σε τρίκλινο που ήμουν εγώ) έδιναν εσώρουχα μιας χρήσης (καταπλητικά! αυτά που χα πάρει εγώ τα πέταξα επιτόπου), σερβιέτες, επιθέματα στήθους, μαντηλάκια, αφρό καθαρισμού Φρεζιντερμ για την ευαίσθητη περιοχή (που κρατάει κανα χρόνο, μιλάμε ατελείωτο και απλά τέλειο), παντοφλάκια, καλά εννοείται πετσέτες σεντόνια. Και μια τσάντα-αλλαξιέρα Λητώ γεμάτη δείγματα και πραγματάκια για το μωρό, μπιμπερό Κίκο, πάμπερς κανονική συσκευασία και μωρομάντηλα επίσης. Α και ένα χαζο dvd.

Ολα αυτά στη τιμή είναι, δεν στα κάνουν δώρο, αλλά και να μη χρησιμοποιήσεις κάτι δεν είναι ότι δε το χρεώνεσαι.

Και εγώ πχ ζήτησα και 2ο κ 3ο πακέτο εσώρουχα και σερβιέτες και δεν χρεώθηκαν παραπάνω. Κάτι ψιλά του στυλ 3-4 ευρώ....Σιγά! Αυτό ήταν το πρόβλημα!

Οπότε ουσιαστικά χρειάζεσαι πιτζαμούλες, τα προσωπικά σου καλλυντικά, ρούχο για να φύγεις εσύ και το μωρό, και σουτιέν θηλασμού απαραίτητα.

Αυτάαααααα.

Εγώ είχα και το ημερολογιάκι μου της εγκυμοσύνης, και έχω θησαυρούς....τις πρώτες εμπειρίες, σκέψεις....έγραφα πολύ. Είχα και τα ορμονικά μου....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι θεμα κλινικης!

εμας εδω τα ζητανε και ασχολεισαι αποκλειστικα εσυ με το μωρο.

παντως οτι ολα ειναι πληρωμενα δεν το συζητω!!

και εδω βαζουν παμπερς και διαφορα δωρακια για την μανουλα και το μωρο...

μωρε ας ερθει η ωρα η καλη και ολα βρισκονται!

καλη διαθεση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα εδώ ιδιωτικά, ακόμα και rooming in να χεις, δε το αλλάζεις-πλένεις εσύ με τίποτα. Στο πλένουν-ντύνουν-αλλάζουν αυτοί.

Εσύ μόνο αγκαλιές και τάισμα. Μια χαράαααααα.

Και σε μας (σε τρίκλινο που ήμουν εγώ) έδιναν εσώρουχα μιας χρήσης (καταπλητικά! αυτά που χα πάρει εγώ τα πέταξα επιτόπου), σερβιέτες, επιθέματα στήθους, μαντηλάκια, αφρό καθαρισμού Φρεζιντερμ για την ευαίσθητη περιοχή (που κρατάει κανα χρόνο, μιλάμε ατελείωτο και απλά τέλειο), παντοφλάκια, καλά εννοείται πετσέτες σεντόνια. Και μια τσάντα-αλλαξιέρα Λητώ γεμάτη δείγματα και πραγματάκια για το μωρό, μπιμπερό Κίκο, πάμπερς κανονική συσκευασία και μωρομάντηλα επίσης. Α και ένα χαζο dvd.

Ολα αυτά στη τιμή είναι, δεν στα κάνουν δώρο, αλλά και να μη χρησιμοποιήσεις κάτι δεν είναι ότι δε το χρεώνεσαι.

Και εγώ πχ ζήτησα και 2ο κ 3ο πακέτο εσώρουχα και σερβιέτες και δεν χρεώθηκαν παραπάνω. Κάτι ψιλά του στυλ 3-4 ευρώ....Σιγά! Αυτό ήταν το πρόβλημα!

Οπότε ουσιαστικά χρειάζεσαι πιτζαμούλες, τα προσωπικά σου καλλυντικά, ρούχο για να φύγεις εσύ και το μωρό, και σουτιέν θηλασμού απαραίτητα.

Αυτάαααααα.

Εγώ είχα και το ημερολογιάκι μου της εγκυμοσύνης, και έχω θησαυρούς....τις πρώτες εμπειρίες, σκέψεις....έγραφα πολύ. Είχα και τα ορμονικά μου....

Honey μου καλημέρα!! Ευτυχώς αυτά ήξερα κ εγώ οτι ισχύουν οπότε δεν χρειάζεται να κουβαλήσουμε όλη την προίκα του μωρού! Τι κάνει η ζουζουνίτσα σου εντός κ εκτός κοιλιάς?

τελικα ειναι θεμα κλινικης!

εμας εδω τα ζητανε και ασχολεισαι αποκλειστικα εσυ με το μωρο.

παντως οτι ολα ειναι πληρωμενα δεν το συζητω!!

και εδω βαζουν παμπερς και διαφορα δωρακια για την μανουλα και το μωρο...

μωρε ας ερθει η ωρα η καλη και ολα βρισκονται!

καλη διαθεση!

Γειά σου Μαράκι μου!! Εννοείται οτι ειναι θέμα κλινικής κ η αλήθεια είναι ότι αλλιώς είναι κάποια πράγματα στην Κρήτη αλλιώς στην Αθήνα αλλά δεν εχει σημασία στην τελική γιατί όπως λές ας έρθει η ώρα η καλή κ όλα τα αλλά βρίσκονται!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Αγγελικουλα!

μωρε μακαρι να μην επαιρνα και εγω! 2 βαλιτσες θελω μια για μενα μια για το μωρο!

και το χαρτι λεει οτι πρεπει να ειναι ετοιμα μπαινοντας στον 7ο....

ουφ!

αυτα ειναι ευχαριστα!

ποτε θα δεις τον γιο σου παλι?εγω την Πεμπτη την αλλη και μου φαινετε μακριααα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια εχω κάνει μια λίστα με αυτά που πρέπει να πάρω του μπέμπη και λίστα μαιευτηρίου επίσης. Θα προσπαθήσω να σας την δείξω μήπως θέλετε να πάρετε καμιά ιδέα. :)


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Αγγελικουλα!

μωρε μακαρι να μην επαιρνα και εγω! 2 βαλιτσες θελω μια για μενα μια για το μωρο!

και το χαρτι λεει οτι πρεπει να ειναι ετοιμα μπαινοντας στον 7ο....

ουφ!

αυτα ειναι ευχαριστα!

ποτε θα δεις τον γιο σου παλι?εγω την Πεμπτη την αλλη και μου φαινετε μακριααα

Καλημέρα μανουλίτσα !!!

Πω πω..πράγματι βρε κορίτσι εχεις πολλά να κουβαλήσεις μου φαίνεται..

Άσε συνέχεια το σκέφτομαι οτι κανονικά θα έπρεπε να αρχίζω κ εγώ να ετοιμάζω την βαλίτσα απο τώρα σιγά σιγά αλλά ακόμα περιμένω να δω τι θα βγάλουν για χειμωνιάτικες πυτζάμες έριξα μια ματιά στο mothercare και μου ειπαν οτι απο αρχές Οκτωβρίου θα φέρουν καινούργια σχέδια κ ετσι περιμένω!

Ουυ τον γιό μου τώρα θα κάνω μαύρα μάτια να τον δώ..έχω ραντεβού στις 07/10!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Καλά είναι τα κορίτσια μου Αγγελική! Μια χαρά ζωηρά!!:D Ξεμεσιάζομαι και όλα καλά!

Εχω αμελήσει να κλείσω ραντεβού με ντόκτορ....χμμμ για να τηλ.

Να κάνω μάλλον και καμιά εξετασούλα αίματος πάλι να δω πως πάμε.

Πάααααααααλι λεφτά. Αμάν!

Χτες πήγαμε για τα τελευταία ψώνια για τη μικρή μου, (μάλλον τη μεγάλη μου χαχαχα σαν ανέκδοτο ακούγεται!) για τα χειμερινά μας. Τζάμπο, μάδερκεαρ και ζάρα, παπουτσάκια απο το στοκ του μούγερ, σχετικά οικονομικές επιλογές δηλαδή, και δώσαμε σύνολο 310 ευρώ. Πωπωωωω. Ευτυχώς θα τα φοράει και η νέα μπέμπα. Εννοείται μας πήραν κ δώρα κατά παραγγελία γιαγιά-νονός. Και μας είχαν φέρει κ κάποια στα γενέθλια μας. Και ναναι καλά κ μια φίλη μου που μου δίνει κάποια ρούχα της μικρής της για συμπλήρωμα! Αλλιώς....

Πιτζάμες, κάλτσες, παπούτσια (σπορ κ καλά), παντόφλες, εσωρουχάκια κοντομάνικα κ μακρυμάνικα, κολάν, μπλούζες, μπουφάν, ζακέτα, πουλοβεράκι, καλσόν, σκούφο. Πωπωωωωωωωωω ξαναλέω!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενδοεποικονωνία

Μάρσιππος

Ριλαξ θερμόμετρο με υπέρυχους

Σφηνάκι

φως ασφαλέιας

Μουσικό μαιμουδάκι καροτσιου fisherprice

Fisherprice Nature Bearries C0108 (mobile κούνιας

κουδουνίστρες 1

Λαβέτες (πανάκια μικρά) 23 τεμάχια

Σελτεδάκια 2 Μεγάλα για κρεββάτι & λίκνο

Σελτεδάκια 4 μικρά για Πορτ μπεμπέ,τσάντα αλλαξιέρα)

Αλλαξιέρα μαλακή

Φιάλες μητρικού γαλακτος

Αποστειρωτής

Στεγνωτηρας μπιμπερο

Βούρτσα για μπιμπερο/θηλή και λαβίδα μαζΙ

Θερμός μπιμπερό,θήκη μπιμπερό

Τριπητήρι θηλών

Μπιμπερο 4 μεγάλα

Μπιμπερο 2 μικρά

πιπίλες 3

θήκη για πιπίλες (2)

επιθέματα στήθους

μαντηλάκια καθαρισμού στήθους

θερμόμετρο μπανιου ψαράκι

Λεκανάκι πλυσίματος

Μπανιέρα

βάση μπανιέρας

μπουρνούζι

πετσετες μεσαίου μεγέθους όταν πλένουμε τοπικά 4 τεμάχια

Σφουγγάρι φυσικό chicho 2 τεμάχια κάθε 20 μέρες αλλάζουμε

Σετ χτενίσματος chicho

Ψαλιδάκι ασφαλειας chicho

ομφαλεπίδεσμους chicco

αποφρακτήρας μύτης chicco & ανταλλακτικά

φορμάκια 2 για εξοδο

Φορμάκια για τον υπνο 6 (3-newborn & 3- 0-3)

κορμάκια 14

σκουφάκι 1

γαντάκια 1

καλτσάκια 5 σετ

Ζακετάκι

Παπουτσάκια αγκαλιάς

Σαλιάρες 8

Κουβερτούλα Αγκαλιάς χοντρή & Υπνόσακος μαζί

Κουβερτούλα Αγκαλιάς καλή για μαιευτήριο (λίκνο & καρότσι

)Κουβερτούλα Αγκαλιάς λεπτή (λίκνο & καρότσι)

Κουβερτούλα Αγκαλιάς

Πάνες Χασέ αγκαλιάς 2

Σεντόνια για λίκνο έχουμε: 3 κατωσέντονα

Σεντόνια για κρεβάτι έχουμε: 3 κατωσέντονα

Σεντόνια για κρεβάτι έχουμε: 3 πανωσέντονα γενικά

1 υπόστρωμα κρεβατιού Greco


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι άνοιξε μάδερκεαρ στον Ταύρο, μεγάλο στοκ, με περσινά κομμάτια στη μισή τιμή.

Θα πάω στάνταρ για τυχόν συμπληρώματα μήπως βρω κ τίποτα καλό εγκυμοσύνης.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω ευτυχως για την Εφη εχω μονο πυτζαμες θελω θα παω απο jumbo να παρω...

για την ωρα αθλητικα εχει καλα οχι αλλα δεν πειραζει τον Δεκεμβρη στα γενεθλια της και ασε που το Σαββατο γιορταζει το καλο μου οποτε ολο και κατι θα μας παρουν...

για το μωρο εχω ψωνισει τα συμπληρωματικα ενα καλλυμα πρεπει να παρω για το στρωμα (νομιζα οτι ειχα αλλα μπααα) και ενα στρωμα για το πορτ μπεμπε.

Σωστη την βρισκω την λιστα σου Αγγελικη και σκεψου θα σου κανουν και δωρακια!εγω παντως σε φιλους και συγγενεις ειπα λεφτα αφου τα εχω ολα τι να μου παρουν? στους κουμπαρους μου θα πω μονο και στην κοπελα του κουνιαδου μου αλλα οι υπολοιποι που εχω και θαρρος τους ειπα λεφτα..ε τι να κανω το ρηλαξ ή το καθισμα αυτοκινητο αφου εχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Καλά είναι τα κορίτσια μου Αγγελική! Μια χαρά ζωηρά!!:D Ξεμεσιάζομαι και όλα καλά!

Εχω αμελήσει να κλείσω ραντεβού με ντόκτορ....χμμμ για να τηλ.

Να κάνω μάλλον και καμιά εξετασούλα αίματος πάλι να δω πως πάμε.

Πάααααααααλι λεφτά. Αμάν!

Χτες πήγαμε για τα τελευταία ψώνια για τη μικρή μου, (μάλλον τη μεγάλη μου χαχαχα σαν ανέκδοτο ακούγεται!) για τα χειμερινά μας. Τζάμπο, μάδερκεαρ και ζάρα, παπουτσάκια απο το στοκ του μούγερ, σχετικά οικονομικές επιλογές δηλαδή, και δώσαμε σύνολο 310 ευρώ. Πωπωωωω. Ευτυχώς θα τα φοράει και η νέα μπέμπα. Εννοείται μας πήραν κ δώρα κατά παραγγελία γιαγιά-νονός. Και μας είχαν φέρει κ κάποια στα γενέθλια μας. Και ναναι καλά κ μια φίλη μου που μου δίνει κάποια ρούχα της μικρής της για συμπλήρωμα! Αλλιώς....

Πιτζάμες, κάλτσες, παπούτσια (σπορ κ καλά), παντόφλες, εσωρουχάκια κοντομάνικα κ μακρυμάνικα, κολάν, μπλούζες, μπουφάν, ζακέτα, πουλοβεράκι, καλσόν, σκούφο. Πωπωωωωωωωωω ξαναλέω!

Δεν πειράζει ας ειναι καλά αυτά κ ας κοψωμεσιάζεσαι εσύ χαχαΧΑχΑ

είπαμε τώρα κοιτάμε τα μωρά μας μετά εμάς ετσι ειναι αυτά!!

Καλορίζικα τα ψώνια σας υπέροχα μου φαίνονται!!!:P

Πάλι καλά που υπάρχουν προσφορές απο δεξιά κ αριστερά δεν το συζητώ σωτήριες ειναι!!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι προσφορες εννοειτε!

και εγω οπου προσφορα μεσα ειμαι!

το ζουζου (διπλα απο το Jumbo στην Βαρη) εχει παντως ωραια παπουτσακια και οικονομικα οποτε ερχομαι της περνω της δικιας μου και το καλοκαιρι της πηρε ρουχαλακια η μαμα μου για του χρονου ενα σωρο με 30 ευρω και η ποιοτητα δοκιμασμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...