Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες!!! ωραια ερωτηση και εγω την ιδια απορια ειχα!! λοιπον οπως μου ειπαν το κορμακι ειναι το εσωρουχακι του μωρου, ενω το ζιπουνακι ειναι το φορμακι που του φοραμε απ εξω δηλαδη σαν ρουχαλακι!!

ααααααααα!!!!!! οκ..... ευχαροστούμε...... :tongue::tongue:


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

αααα, ευχαριστούμε Μαργιούλα!!

Μαράκι ευχαριστούμε και για τη λίστα!!

Πάντως να σας πω την αλήθεια ούτε όταν έκανα υπερατλαντικό ταξίδι δεν είχα τόσα πράγματα μαζί μου...βρε τι μας κάνουν τα μωρακια μας!!:lol:


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα σας βοηθησει αλλα εφτιαξα την λιστα για το μαιευτηριο.

ΛΙΣΤΑ ΜΩΡΟΥ(γεννα σε ιδιωτικη κλινικη):

6-8 φορμακια ( μην παρετε μονο το 0 νουμερο θα το φορεσουν πολυ λιγο γνωμη μου 3 μηδεν ειναι αρκετα εχει προσφορα το Mothercare τα 3 με 24ευρω)

6-8 ζιπουνακια

2 ζευγαρια γαντακια (θα εχουν νυχακια οποτε μεχρι να κοπουν ας μην γρατσουνιστουν ενναλακτικα μπορειτε να χρησιμοποιησετε καλτσακια)

2 καπελακια

1 σετ ρουχαλακια για την εξοδο(ε πρωτη δημοσια εμφανιση ειναι αυτη)

1 σετ σεντονια για το κουνακι

1 ματακι-φυλακτο (για το κακο ματι)

1-2 κουβερτουλες (μαλλινη ή βαμβακερη οχι πολυεστερ)

3-4 πανες αγκαλιας(να μην ακουμπαει το νινακι με τα ρουχα των επισκεπτων)

1 σετ πετσετες

βουρτσα για τα μαλλακια τους(μαλακη)

1 πιπιλα

συνηθως μωρομαντηλα, παμπερς, αφρολουτρο,οινοπνευμα,βαμβακι ,μπουκαλια ,γαλα. τα δινει η κλινικη(ε τοσα λεφτα παιρνουν)!!

στο δημοσιο σιγουρα τα χρειαζεσαι και αυτα ....

ΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ:

3 νυχτικα ή πυτζαμες (με ανοιγμα για θηλασμο και οχι πολυ χοντρα κανει πολυ ζεστη μεσα στην κλινικη)

παντοφλες (φθηνες να τις πεταξετε μετα πριν πατε σπιτι ε μην φερουμε τυχον μικροβια)

1 κουτι επιθεματα στηθους

5 εσωρουχα μιας χρησης

5 εσωρουχα κανονικα

σερβιετες λοχειας(οχι σερβιετακια .λογικα θα σας δωσουν και απο την κλινικη)

2 σουτιεν θηλασμου

καλλυντικα(ειμαστε και γυναικες αν και λιγο ρουζ κρεμα ημερας και ενα λιπ γκλος ειναι οκ)

φωτογραφικη μηχανη-καμερα

κινητο και φορτιστης

χαρτομαντηλα (ε θα πεσει και κλαμα)

σαμπουν αφρολουτρο οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα(τα δινουν συνηθως αλλα αν θελετε τα δικα σας)

1 σετ πετσετες (αν και τα ιδιωτικα δινουν)

και τελος καλη διαθεση!!!!

Καλημέρα γλυκές μανούλες!!!

Μαράκι μου έχω μια απορία σαν χαζή ξανθιά που είμαι? Στα ιδιωτικά μαιευτήρια δεν τους φοράνε φορμάκια και κορμάκια όταν στα φέρνουν στο κουνάκι τους? Γιατί χρειάζεται να πάρουμε στο μαιευτήριο? Ξέρω οτι τα ρουχαλάκια που θα βάλει οταν φύγουμε με το καλό εννοείται οτι θα τα πάρουμε καθώς κ ένα φορμάκι, κ ενα κορμάκι, κτλ κτλ αλλά όλα τα υπόλοιπα χρειάζονται στα ιδιωτικά μαιευτήρια?


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να σου απαντήσει μια μαμα γιατί ούτε εγώ το έχω καταλάβει.... :oops::oops:

επίσης απ'ότι διάβασα πρέπει να έχουμε και κάτι χαρτιά μαζί μας. ληξιαρχική πράξη γάμου και το χαρτί της οικογενειακής μερίδας νομίζω..... θα το ψάξω και θα τα γράψω.

Ζουνίτσα μου για την ληξιαρχική πράξη γάμου ξέρω επίσης οτι πρέπει να ειναι επικυρωμένη το τελευταίο 6μήνο αλλιώς δεν ισχύει για το ληξιαρχείο που είναι μέσα στα ιδιωτικά μαιευτήρια το άλλο που λές τι έιναι? Απο που το πέρνουμε?


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζουνίτσα μου για την ληξιαρχική πράξη γάμου ξέρω επίσης οτι πρέπει να ειναι επικυρωμένη το τελευταίο 6μήνο αλλιώς δεν ισχύει για το ληξιαρχείο που είναι μέσα στα ιδιωτικά μαιευτήρια το άλλο που λές τι έιναι? Απο που το πέρνουμε?

Κοριτσακια ρωτησα και μου ειπανε οτι θελουν επικυρωμενη ληξιαρχικη πραξη γαμου και τις ταυτοτητες και των δυο γονεων μονο αλλα σε δημοσιο μαιευτηριο!! αλλα παντου τα ιδια δεν ειναι εφοσον ειτε απο ιδιωτικο ειτε απο δημοσιο στο ληξιαρχειο δηλωνονται.


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζουνίτσα μου για την ληξιαρχική πράξη γάμου ξέρω επίσης οτι πρέπει να ειναι επικυρωμένη το τελευταίο 6μήνο αλλιώς δεν ισχύει για το ληξιαρχείο που είναι μέσα στα ιδιωτικά μαιευτήρια το άλλο που λές τι έιναι? Απο που το πέρνουμε?

οικογενειακή μερίδα ούτε κι εγώ εχω ανοιξει.....:confused:


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα σας βοηθησει αλλα εφτιαξα την λιστα για το μαιευτηριο.

ΛΙΣΤΑ ΜΩΡΟΥ(γεννα σε ιδιωτικη κλινικη):

6-8 φορμακια ( μην παρετε μονο το 0 νουμερο θα το φορεσουν πολυ λιγο γνωμη μου 3 μηδεν ειναι αρκετα εχει προσφορα το Mothercare τα 3 με 24ευρω)

6-8 ζιπουνακια

2 ζευγαρια γαντακια (θα εχουν νυχακια οποτε μεχρι να κοπουν ας μην γρατσουνιστουν ενναλακτικα μπορειτε να χρησιμοποιησετε καλτσακια)

2 καπελακια

1 σετ ρουχαλακια για την εξοδο(ε πρωτη δημοσια εμφανιση ειναι αυτη)

1 σετ σεντονια για το κουνακι

1 ματακι-φυλακτο (για το κακο ματι)

1-2 κουβερτουλες (μαλλινη ή βαμβακερη οχι πολυεστερ)

3-4 πανες αγκαλιας(να μην ακουμπαει το νινακι με τα ρουχα των επισκεπτων)

1 σετ πετσετες

βουρτσα για τα μαλλακια τους(μαλακη)

1 πιπιλα

συνηθως μωρομαντηλα, παμπερς, αφρολουτρο,οινοπνευμα,βαμβακι ,μπουκαλια ,γαλα. τα δινει η κλινικη(ε τοσα λεφτα παιρνουν)!!

στο δημοσιο σιγουρα τα χρειαζεσαι και αυτα ....

ΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ:

3 νυχτικα ή πυτζαμες (με ανοιγμα για θηλασμο και οχι πολυ χοντρα κανει πολυ ζεστη μεσα στην κλινικη)

παντοφλες (φθηνες να τις πεταξετε μετα πριν πατε σπιτι ε μην φερουμε τυχον μικροβια)

1 κουτι επιθεματα στηθους

5 εσωρουχα μιας χρησης

5 εσωρουχα κανονικα

σερβιετες λοχειας(οχι σερβιετακια .λογικα θα σας δωσουν και απο την κλινικη)

2 σουτιεν θηλασμου

καλλυντικα(ειμαστε και γυναικες αν και λιγο ρουζ κρεμα ημερας και ενα λιπ γκλος ειναι οκ)

φωτογραφικη μηχανη-καμερα

κινητο και φορτιστης

χαρτομαντηλα (ε θα πεσει και κλαμα)

σαμπουν αφρολουτρο οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα(τα δινουν συνηθως αλλα αν θελετε τα δικα σας)

1 σετ πετσετες (αν και τα ιδιωτικα δινουν)

και τελος καλη διαθεση!!!!

Μπράβο βρε Μαρία!!! Βοηθησες πολύ!!!

Αλήθεια τοσα πράγματα χρηάζοντε στο ιδιωτικό??? :confused:


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμενα μου εδωσαν απο το Μητερα ενα χαρτι και γραφει :

Τα απαραιτητα ειδη για την παραμονη στην κλινικη ειναι:

Νυχτικα

Παντόφλες

Εσωρουχα

Μια αλλαξια ρουχα για την εξοδο του νεογεννητου

Φακελος με τις εξετασεις

Αστυνομικες ταυτοτητες

Ληξιαρχικη πράξη γαμου

Δεν γραφει κατι αλλο...Τωρα τι να πω. Ισως αν εχουμε μαζι μας παραπάνω πράγματα τοτε δεν μας τα χρεωνουν..


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακή μερίδα ανοίγεις όταν παντρεύεσαι και το δηλώνεις στο δημαρχείο της περιοχής σου. Αλλά μάλλον δεν χρειάζεται αυτό στο μαιευτήριο. μόνο η ληξιαρχική πράξη και οι ταυτότηες.


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι σας ελεγα για το γραφειο??? Με πηραν τηλέφωνο!!! Το απογευμα παω για δουλειτσα...... :roll:

Αναρωτιεμαι αν οταν θα εχω γεννησει θα γινεται το ιδιο!!! :confused:

καλή η βοήθεια, αλλά μην παραγίνει κιόλας. σε καταλαβαίνω οτι δεν μπορεις να πεις οχι, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να πεις και όχι γιατί πραγματικά δεν θα μπορείς!!! φρόντισε μόνο μην κουράζεσαι....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικουλα μου τι κανεις?? πως ειναι ο μπεμπακος σου?

Καλά είμαστε ψυχούλα μου δόξα το θεό!! Αυτές τις μέρες έτρεχα είχα διάφορες δουλίτσες σήμερα επιτέλους έμεινα σπιτάκι μου και φτιάχνω ψαράκι για να κάνουμε μαμ!! Ο μπεμπακος μου δίνει το παρόν του αν και σήμερα το έχει ρίξει στον υπνο μου φαίνεται.. <θα του έρθει πάλι η έμπνευση το βράδυ!!! Εσύ πως είσαι κοριτσάκι μου? Δεν είδες τπτ άλλο έτσι?

Κοριτσακια ρωτησα και μου ειπανε οτι θελουν επικυρωμενη ληξιαρχικη πραξη γαμου και τις ταυτοτητες και των δυο γονεων μονο αλλα σε δημοσιο μαιευτηριο!! αλλα παντου τα ιδια δεν ειναι εφοσον ειτε απο ιδιωτικο ειτε απο δημοσιο στο ληξιαρχειο δηλωνονται.

Κι'εγώ τα ίδια που λές ξέρω απλά στο ιδιωτικό που θα πάω (Μητέρα) έχει στον 1ο όροφο του μαιευτηρίου Ληξιαρχείο που μπορείς να δηλώσεις το νινί σου χωρίς να τρέχεις εκτός.

Κορίτσια εμενα μου εδωσαν απο το Μητερα ενα χαρτι και γραφει :

Τα απαραιτητα ειδη για την παραμονη στην κλινικη ειναι:

Νυχτικα

Παντόφλες

Εσωρουχα

Μια αλλαξια ρουχα για την εξοδο του νεογεννητου

Φακελος με τις εξετασεις

Αστυνομικες ταυτοτητες

Ληξιαρχικη πράξη γαμου

Δεν γραφει κατι αλλο...Τωρα τι να πω. Ισως αν εχουμε μαζι μας παραπάνω πράγματα τοτε δεν μας τα χρεωνουν..

Μαριλενάκι κ εγώ αυτά που έγραψες παραπάνω ξέρω ως απαραίτητα για το μαιευτήριο αφού το μωράκι το ντύνουν με ρούχα του νοσοκομείου κ το αλλάζουν εκεί δεν το κάνεις εσύ γι αυτό χρειάζονται μόνο την αλλαξιά όταν με το καλό το πάρουμε σπίτι.


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι σας ελεγα για το γραφειο??? Με πηραν τηλέφωνο!!! Το απογευμα παω για δουλειτσα...... :roll:

Αναρωτιεμαι αν οταν θα εχω γεννησει θα γινεται το ιδιο!!! :confused:

Αμάν βρε παιδάκι μου... ελεος!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι σας ελεγα για το γραφειο??? Με πηραν τηλέφωνο!!! Το απογευμα παω για δουλειτσα...... :roll:

Αναρωτιεμαι αν οταν θα εχω γεννησει θα γινεται το ιδιο!!! :confused:

να τους τον κόψεις τον αερα...αυτοι όντως είναι ικανοι να σε παίρνουν μετά τη γεννα!!

Εννοείται ότι μετα δεν θα σηκωνεις για κανενα λόγο το τηλ...ας δουν τελος παντων και ποσο χρησιμη εισαι.

Ουφφφφ αμαν, τα είπα γιατι κι εμένα με εχουν ζαλίσει στη δουλεια! Εγώ τους είπα από Δεκεμβριο να με ξεχασουν...


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...