Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Και γω μια χαρά τη βρίσκω τη λίστα Αγγελική.

Μόνο για τους ομφαλεπίδεσμους δε ξέρω, εμάς μας είχαν πει αυστηρά όχι, να αερίζεται ο αφαλός να πέσει γρήγορα. Και πράγματα δε φάνηκε να χρειάζονται επίδεσμοι, δεν είναι και καμιά τρομερή πληγή. Καλύτερα να ρωτήσεις παιδίατρο.

Το πιθηκάκι το πορτοκαλί και τα στριφογυριστά αρκουδάκια τα χω και γω. Γλύκες είναι!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Χμμμ τι λείπει?

Πάμπερς

Μωρομάντηλα (για να παίρνεις τα πολλά κακά, μετά πλύσιμο)

φυσιολογικός ορός

Σύριγγες

Βαμβακάκια μπουκιές για καθαρισμό τοπικό

κρέμα πωπού

σαμπουαν αφρούλουτρο

μπατονέτες ασφαλείας

κρεμούλα ενυδατική για τα ξεφλουδίσματα της αρχής (μπεπανθόλ θα λεγα)

ντεπόν και πονστάν σιρόπι (να υπάρχει για μετά)

υπόθετα γλυκερίνης βρεφικά (να υπάρχουν και αυτά)

θερμόμετρο

Ισως και ολόσωμη φόρμα μπουφάν (εμείς τη λιώσαμε τέλεια για χειμερινές βόλτες)

Υπνόσακος


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τι λείπει?

Πάμπερς

Μωρομάντηλα (για να παίρνεις τα πολλά κακά, μετά πλύσιμο)

φυσιολογικός ορός

Σύριγγες

Βαμβακάκια μπουκιές για καθαρισμό τοπικό

κρέμα πωπού

σαμπουαν αφρούλουτρο

μπατονέτες ασφαλείας

κρεμούλα ενυδατική για τα ξεφλουδίσματα της αρχής (μπεπανθόλ θα λεγα)

ντεπόν και πονστάν σιρόπι (να υπάρχει για μετά)

υπόθετα γλυκερίνης βρεφικά (να υπάρχουν και αυτά)

θερμόμετρο

Ισως και ολόσωμη φόρμα μπουφάν (εμείς τη λιώσαμε τέλεια για χειμερινές βόλτες)

Υπνόσακος

οντως η ολοσωμη φορμα μπουφαν ειναι καλη ιδεα! εγω την εχω σε ροζ αν κανω αγορακι θα παρω οπωςδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

οντως η ολοσωμη φορμα μπουφαν ειναι καλη ιδεα! εγω την εχω σε ροζ αν κανω αγορακι θα παρω οπωςδηποτε!

Χαχα εγώ έχω 2, μία 0-3 κ μία 3-6 και οι δύο άσπρες!

Και τώρα μετάνιωσααααααααα που δεν της είχα σε ροζ!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

εμενα 3-6 ειναι αλλα ειναι ροζ με αρκουδακια οποτε .....γενικα εχω πολλα κοριτσιστικα εννοειτε και κουβερτες ροζ μου τα ειχαν κανει δωρο αν κανω κοριτσι παει καλα αν παλι ειναι αγορι...κλαφτα!

και ολα ενα και ενα gue laroche pierre cardin ....ακριβα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ευτυχως για την Εφη εχω μονο πυτζαμες θελω θα παω απο jumbo να παρω...

για την ωρα αθλητικα εχει καλα οχι αλλα δεν πειραζει τον Δεκεμβρη στα γενεθλια της και ασε που το Σαββατο γιορταζει το καλο μου οποτε ολο και κατι θα μας παρουν...

για το μωρο εχω ψωνισει τα συμπληρωματικα ενα καλλυμα πρεπει να παρω για το στρωμα (νομιζα οτι ειχα αλλα μπααα) και ενα στρωμα για το πορτ μπεμπε.

Σωστη την βρισκω την λιστα σου Αγγελικη και σκεψου θα σου κανουν και δωρακια!εγω παντως σε φιλους και συγγενεις ειπα λεφτα αφου τα εχω ολα τι να μου παρουν? στους κουμπαρους μου θα πω μονο και στην κοπελα του κουνιαδου μου αλλα οι υπολοιποι που εχω και θαρρος τους ειπα λεφτα..ε τι να κανω το ρηλαξ ή το καθισμα αυτοκινητο αφου εχω?

Χαίρομαι αφου λες οτι ειναι σωστή η λίστα τουλάχιστον να μην μου λείψουν βασικά πράγματα! Πολύ καλά έκανες και είπες μετρητά αφού τα έχεις ολα δεν το συζητω΄!!

Και γω μια χαρά τη βρίσκω τη λίστα Αγγελική.

Μόνο για τους ομφαλεπίδεσμους δε ξέρω, εμάς μας είχαν πει αυστηρά όχι, να αερίζεται ο αφαλός να πέσει γρήγορα. Και πράγματα δε φάνηκε να χρειάζονται επίδεσμοι, δεν είναι και καμιά τρομερή πληγή. Καλύτερα να ρωτήσεις παιδίατρο.

Το πιθηκάκι το πορτοκαλί και τα στριφογυριστά αρκουδάκια τα χω και γω. Γλύκες είναι!

Τέλεια αφού πήρα την έγκριση κ της 2ης μανούλας σούπερ!! Ετσι λες με τους ομφαλεπίδεσμους έ? Εγώ γιατί νόμιζα οτι τους χρειαζόμαστε για να μπορούμε να πλύνουμε τοπίκά το μωρό? Δηλαδή να μην τους πάρω αν δεν ρωτήσω παιδίατρο έ? Εχεις δίκιο..

Ααα είναι καλό δηλαδή αυτό για το καρότσι έ?

Χμμμ τι λείπει?

Πάμπερς

Μωρομάντηλα (για να παίρνεις τα πολλά κακά, μετά πλύσιμο)

φυσιολογικός ορός

Σύριγγες

Βαμβακάκια μπουκιές για καθαρισμό τοπικό

κρέμα πωπού

σαμπουαν αφρούλουτρο

μπατονέτες ασφαλείας

κρεμούλα ενυδατική για τα ξεφλουδίσματα της αρχής (μπεπανθόλ θα λεγα)

ντεπόν και πονστάν σιρόπι (να υπάρχει για μετά)

υπόθετα γλυκερίνης βρεφικά (να υπάρχουν και αυτά)

θερμόμετρο

Ισως και ολόσωμη φόρμα μπουφάν (εμείς τη λιώσαμε τέλεια για χειμερινές βόλτες)

Υπνόσακος

Πάμπερς πήρα κορίτσια τα βρήκα σε καλή τιμή 12,5 τα 57 τεμάχια

και όλα τα καλλυντικά του μωρού τα έχω παραγγείλει απο το φαρμακείο θα πάρω της Frezyderm τελικά τα έχει πάρει μια φίλη μου κ ειναι λεει πολύ καλά

Μελάκι μου σ ευχαριστώ για τα υπόλοιπα θα τα συμπληρώσω κ εγώ


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΜΑΜΑΣ

Αφρόλουτρο

Αντισηπτικό Lactacide

Αποσμητικό

Σαμπουάν

Μαλακτικό

Σφουγγάρι

Βούρτσα

Επιθέματα Στήθους

Εσώρουχα (σουτιέν θηλασμού 2 & σλιπ)

Σνακ τύπου κράκερς

Καλλυντικά

κάλτσες

καλύματα τουαλέτας

κινητό και φορτιστής

κάμερα

mp3

φωτογραφική μηχανή

Dettol μαντηλάκια

Κλάμερ, λαστιχάκια για τα μαλλιά

Purelan 100 κρέμα για θηλές

κρέμα για ραγάδες

Λαστέξ

Ληξιαρχική πράξη γάμου επικυρωμένου εντός 6μήνου

Ταυτότητες

Βιβλιάριο υγείας

Νυχτικά ή Πυτζάμες Θηλασμού 2

Ρόμπα

Οδοντόβουρτσα

Οδοντόκρεμα

Παντόφλες όχι πάνινες από κάτω

Παντόφλες πλαστικές για το μπάνιο

Πετσέτα προσώπου 2

Πετσέτα σώματος 2

Ρούχα & Παπούτσια για την έξοδο από το νοσοκομείο

Σερβιέτες

Βιβλίο

Φάρμακα σίδηρο,ασβέστιο κτλ?

Χαρτί υγείας

Χαρτομάντηλα

Ωτοασπίδες

Μωρομάντηλα

Πλαστική σακούλα για άπλυτα

Αντισηπτικό χεριών για επισκέπτες

Πιστολάκι μαλλιών

Μπατονέτες


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΜΩΡΟΥ

Λαβέτες 4-5

Πανάκι για την αγκαλιά 2-3

Φορμάκι Εξόδου

Ζιπουνάκι

Σεντονάκι για να στρώσουμε στο καθισματάκι αυτοκινήτου

Καπελάκι

Γαντάκια

Παπουτσάκια αγκαλιάς

Ζακετάκι

καλτσάκια

κουβερτούλα


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας έβαλα τις λίστες που έχω κ εγώ ελπίζω να σας βοηθήσουν λιγάκι στην οργάνωση η αλήθεια ειναι οτι χωρίς αυτές δεν πηγαίνω στα μαγαζιά γιατί αλλιώς χάνεσαι με όλα αυτά που βλέπεις!

Ρώτησα κ τις πωλήτριες εκει κ μου ειπαν οτι αυτά ειναι υπέρ αρκετά για την αρχή εννοείται οτι απο ρούχα κανονικά δεν εχω ασχοληθεί αφού όλοι μα όλοι θα φέρουν στο μαιευτήριο οπότε απλά 2 φορμάκια καλά έτσι για να υπάρχουν.


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!!!! βλέπω έχουμε μεγάλη συζήτηση.

Αγγελικούλα, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες...... τελικά είναι πολλά τα πράγματα. πωπω!!!!! πρέπει να αρχίζω να τα μαζεύω και εγώ για να δω αν λείπει κάτι.

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο και έχω μπερδευτεί λίγο γιατί ήταν διαφορετικά τα πράγματα μέχρι πριν ένα χρόνο. ΑΛλά έχω ρωτήσει τα κορίτσια που έχουμε τον ίδιο γιατρό και γεννάνε στο ίδιο νοσοκομείο και θα μου πουν.

Κορίτσια μου μια εβδομάδα έμεινε να δούμε τη μπουμπού μας!!!! αχ τι καλά!!!

Να ανοίξω και ένα αλλο θέμα συζήτησης: πόσο καιρό θα κρατήσετε τα μωρά σας δίπλα σας στο δωμάτιο σας????


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια μου καλημέρα!!!!! βλέπω έχουμε μεγάλη συζήτηση.

Αγγελικούλα, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες...... τελικά είναι πολλά τα πράγματα. πωπω!!!!! πρέπει να αρχίζω να τα μαζεύω και εγώ για να δω αν λείπει κάτι.

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο και έχω μπερδευτεί λίγο γιατί ήταν διαφορετικά τα πράγματα μέχρι πριν ένα χρόνο. ΑΛλά έχω ρωτήσει τα κορίτσια που έχουμε τον ίδιο γιατρό και γεννάνε στο ίδιο νοσοκομείο και θα μου πουν.

Κορίτσια μου μια εβδομάδα έμεινε να δούμε τη μπουμπού μας!!!! αχ τι καλά!!!

Να ανοίξω και ένα αλλο θέμα συζήτησης: πόσο καιρό θα κρατήσετε τα μωρά σας δίπλα σας στο δωμάτιο σας????

Ζουνίτσα μου αυτά που έγραψα είναι για ιδιωτικό νοσοκομείο για Δημόσιο να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω γι αυτό να ρωτήσεις μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Μια εβδομάδα? Καλέ τπτ δεν έμεινε δηλαδή.. άντε με το καλό!! Φαντάζομαι την αγωνία σου να δεις το κοριτσάκι σου.. Που θα πάει θα περάσουν γρήγορα οι μέρες!!!

Κοίτα σχετικά με το πόσο θα κρατήσω τον μπεμπούλη μου δίπλα υπολογίζω γύρω στους 3 μήνες, θα πάρω λίκνο και θα τον εχω δίπλα μου. Πιστεύω όμως οτι το ανώτερο ειναι 6 μήνες κανονικά μετά πρέπει να πηγαίνουν στα δωματιάκια τους με την ενδοεποικοινωνία γιατί πρέπει να συνηθίζουν τον χώρο τους. Πιστέυω οτι αν το κρατήσεις περισσότερο μετά δεν θα μπορέσει να μπει έυκολα στην σειρά του το μωρό.


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αγγελικούλα καλά τα λες....... είπα μήπως είμαι χαζή και υπερβολική!!!! κάποιος είπε στον άντρα μου οτι το μωρό μετά τις 40 μέρες πρέπει να φύγει από το δωμάτιο μας και ρίξαμε ένα σχετικό ματς εχτές!!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αγγελικούλα καλά τα λες....... είπα μήπως είμαι χαζή και υπερβολική!!!! κάποιος είπε στον άντρα μου οτι το μωρό μετά τις 40 μέρες πρέπει να φύγει από το δωμάτιο μας και ρίξαμε ένα σχετικό ματς εχτές!!!!!

Όχι βρε κοριτσάκι 40 μέρων είναι πολύ νινί ακόμα..να του πεις να ρωτήσει και τον παιδίατρο τα ίδια θα του πει σίγουρα! Εντάξει αν δεν θέλεις ως 6 μηνών (ούτε εγώ δεν θα το κρατήσω ως τους 6 μήνες το θεωρώ υπερβολή) τουλάχιστον όμως ως 3 πρέπει να είναι δίπλα μας εκτός και αν δεν υπάρχει χώρος μέσα στην κρεβατοκάμαρα διαφορετικά είναι προτιμότερο να το έχεις δίπλα σου κ να το παρακολουθείς, θηλάζεις κτλ.


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω την ειχα μεχρι 10 μηνων...μετα πηγε στο δωματιο της...ειδικα αμα ξυπναει το βραδυ ειναι σκοτωμα κουτουλας απο την νυστα..οποτε εγω λεω οτι δειξει το μωρο.

Εγω θα το βαλω το νινι στο πορτ μπεμπε το βραδυ διπλα μου και τις αλλες ωρες στο δωματιο (να συνηθιζει) που ειναι και η Εφη (το περιμενει πως και πως)

παντως μονο 40 μερες μου φαινετε λιγο.

Αλλα οτι βολεψει εσας σαν μητερες γιατι σπανια οι αντρες θα σηκωθουν βραδυ να το ταισουν....

εμενα σε αυτα δεν εχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μαρία και εγώ ακριβώς την ίδια άποψη έχω. τη νύχτα μαζί μου και κατά την διάρκεια της ημέρας στο δωμάτιό του.

Αγγελικούλα διάβαζα διάφορα σε forum και λένε ότι η πρώτη απόπειρα πρέπει να γίνει στο 3μηνο, αν το παιδί δυσανασχετεί πάει 6μηνο και παέι λέγοντας μέχρι να το αποφασίσεις (από θέμα κουράγιου τη νύχτα) να το πας στο δωμάτιό του.

Ευτυχώς το λύσαμε το θέμα και φυσικά θα γίνει αυτό που είπα εγώ!!! χαχαχαχαχαχα


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...