Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου..φοβαμαι πλέον να ξεστομίσω την λέξη είμαστε καλά γιατί κάθε φορά που το λέω μετά κάτι γίνεται...τελοσπάντων θα κάνω τον σταυρό μου και θα πώ πως ναί είμαστε πολύ καλύτερα...

Μαράκι μου τον πήγα στο ιατρείο του δεν εβγαλε πόρισμα απο το τηλέφωνο αν και ο συγκεκριμένος γιατρός είναι κορυφή δεν το συζητώ καθόλου...φαντάσου στην γειτόνισα μας δίπλα που τον εχει της γλύτωσε το παιδί απο άτυπη πνευμονία που πήρε χαμπάρι...φαντάσου στο νοσοκομείο που ειχε παει η κοπέλα για να κανει την πλάκα της είπαν πως είναι δυνατόν να το καταλάβει ο γιατρός με μια απλή ακρόαση???αυτό καλά καλά δεν το βλέπουμε εμείς...τελοσπαντων σου λεω την ιστορία για να καταλάβεις...

Πήγαμε λοιπόν την Τετάρτη μετά απο άπειρα κλάμματα και του μπεμπη κ δικά μου που τον έβλεπα έτσι...είχε χάσει 50 γραμμάρια απο την προηγούμενη εβδομάδα..τον εξέτασε πολύ προσεχτικά παντού, κοίταξε και για στοματίτιδα μήπως γι αυτό δεν ήθελε να τρώει κ έκλαιγε αλλά τελικά είναι οισοφαγίτιδα σίγουρα! Αυτή η οισοφαγίτιδα προκλήθηκε επειδή το γάλα που πίναμε δεν ήταν AR δηλαδή αντιαναγωγικό για την παλινδρόμηση που έχουμε απο πολύ μωρό...και γιατί δεν πέρναμε τέτοιο γάλα? γιατί κάποια στιγμή στο παρελθόν είχαμε σημάδια αλλεργίας στο αγελαδινό με ρόζ βλένες στα κακάκια του και δεν υπάρχει γάλα πηχτό υποαλλεργικό...

Με λίγα λόγια...φτιάξαμε την αλλεργία και χαλάσαμε την παλινδρόμηση η οποία χειροτέρεψε απο τους άπειρους εμετούς και τώρα ο γιατρός μου έδωσε το S26gf γιατί πιστέυει οτι η οισοφαγίτιδα είναι άσχημη κατάσταση και δεν λύνεται με το σιροπάκι που πέρνω κ μόνο..οπότε είμαστε σε επιφυλακή να δούμε τι θα κάνουμε σε περίπτωση που ξαναδούμε σημάδια αλλεργίας...μέχρι τότε πίνουμε γάλα αντιαναγωγικό για να ηρεμήσει ο οισοφάγος... Ο γιατρός μου είπε οτι υπάρχουν λύσεις και να μην στεναχωριέμαι αλλά δεν θέλει εφόσον μέχρι τώρα το παιδί έπαιρνε πολύ καλό βάρος και εχει τέλεια ανάπτυξη να τον βάλουμε στο νοσοκομείο να κάνει άπειρες εξετάσεις και κάποιες οχι τοσο ευκολες για το παιδί..προσπαθεί να ρεγουλάρει την κατάσταση χωρίς να τον επιβαρύνει πολύ. Εγώ απο την πλευρά μου του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και προχωράω όπως μου λέει! Η διαίσθηση μου λεέι οτι τα λέει καλά έτσι απλά!

Αγγελικη μου χαιρομαι που ο μικρος σου ειναι καλυτερα!!Σε ειχα ρωτησει λιγο παραπανω για το τι γαλα πινει το μωρακι σου αλλα μαλλον δεν ειδες το μηνυμα.Θυμομουν οτι του εδινες το Pepti και ηθελα να σε ρωτησω γιατι δεν του δινεις αντιαναγωγικο.Κι εμεις περναμε φαση με την παλινδρομηση αλλα κοψαμε το ΑΡ επειδη του επεφτε βαρυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλησπερα κοριτσακια μου

ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μωρακια σας το ιδιο

εχω χαθει αλλα τα εχω παιξει πραγματικα με τα 2 μωρα και τη δουλεια........

Αγγελικη υπομονη και μπραβο που το αγορακι σου παει καλυτερα. Σου εχω πει οτι και εμεις εχουμε ΓΟΠ και μαλιστα παλι αυτη την εβδομαδα αλλαξαμε γαλα και πινουμε το Novalak AR digest. Τι να πω ελπιζω να παμε καλυτερα γιατι και εμενα ταλαιπωρειται παρα πολυ. Βεβαια την παλευουμε με αντιαναγωγικα γαλατα μονο και το σιροπακι που λεγαμε. Μην στεναχωριεσαι ομως ολα θα πανε καλα. Πρεπει να κανουμε υπομονη μεχρι το εξαμηνο που ξεκινανε στερεα και σταματαει η κολοπαλινδρομηση......

Κουραγιο και σε σενα honey και θα γινει καλα και ο αντρουλης σου και θα φτιαξει και ο υπνος της μικρης. Παντως για τους κυνοδοντες σε λυπαμαι. Μονο που το σκεφτομαι φρηττω και δεν ξερω πως θα το ξαναπερασω με τον μικρο. Οταν ηταν 16 μηνων ο Μαριουλης και εγω στον εβδομο μηνα της εγκυμοσυνης βγαλαμε και τους 4 κυνοδοντες μαζι. Ευτυχως τωρα που το σκεφτομαι γιατι ξεμπερδεψαμε γρηγορα.....Αλλα επι μια εβδομαδα ηταν κολαση και καθε βραδυ ηθελε να κοιμαται στο κρεβατι του και εγω να καθομαι διπλα στην καρεκλα να του κραταω το χερι. Και μολις εκανα να σηκωθω το καταλαβαινε και εκλαιγε και ετσι πηγαινε ολο το βραδυ μεχρι να κοιμηθει κατα της 7 το πρωι. Μιλαμε ειχα φρικαρει γιατι περιμενα και το δευτερο....Μπραβο για τα βαπτιστικ της Δαναης. Ποτε την βαπτιζετε? και εμεις παγωτο ειχαμε στην βαπτιση του Μαριουλη και ολοι ειχαν μεινει πολυ ευχαριστημενοι.....

Ειμαι πολυ χαρουμενη που φτιαχνει ο καιρος !!!!ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΩΡΑ.............να πηγαινουμε καμια βολτουλα το πρωι γιατι δεν βγαινει αλλοιως........

Καλο υπολοιπο σ/κ


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στρωνει ο καιρος!!!

απο βδομαδα θα εχει και 23 βαθμους εδω!

Μελακι ποτε θα βαφτισεις? εμεις λεμε για τον Αυγουστο...θα δειξει..θα την κανουμε την βαφτιση στην Χιο!!

και διακοπουλες μαζι τελεια διπλα στην θαλασσα η εκκλησια κ μετα ταβερνακι παλι διπλα στην θαλασσα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας κι απο εμενα!!! Απ'οτι διαβαζω ολες τραβαμε τα ζορακια μας αυτην την περιοδο.

Θελω τα φωτα σας SOS!!! Εχω μεγαλο θεμα με το μωρο και το θηλασμο. Αφου ξεπερασαμε την βρογχιολιτιδα και βγηκαμε απο το νοσοκομειο και αρχισε να παιρνει τα πανω του η αγαπουλα μου ξαφνικα μια μερα κανει ενα μικρο μπουκωμα... πολυ ελαφρυ τιποτα παραπανω. Απο το φοβο μου μην κανει τιποτα παλι στο αναπνευστικο τον παω παιδιατρο, ολα καλα μου λεει. Τα πνευμονακια του ειναι πια καθαρα.

Και ξαφνικα αποφασιζει το μωρο να κανει απεργια πεινας...!!!! Δεν τρωει!!

Δεν ξερω τι φταιει. Να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα και δεν δινω ξενο.

Επισης το κουφο ειναι οτι αν αποφασισει να φαει εστω και λιγακι θελει να τρωει μονο απο το δεξι στηθος. Αν κανω την κινηση να παω να τον βαλω στο αριστερο γινεται ΧΑΜΟΣ!!! Και ειναι ενα παιδακι που ως τωρα δεν ακουγοταν μεσα στο σπιτι, τοσο καλο σας λεω.

Επισης δεν πιανει με τιποτα μπιμπερο γιατι προσπαθησα να το βγαζω με το θηλαστρο και να του το δινω. Με τιποτα δεν το πιανει, σπαραζει. Και τρωει μετα μανιας τα χερια του, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο (πιπιλα δεν πιανει επισης). Εχει τυχει σε καμμια σας αυτο???? Ειδικα η προτιμηση του ενος στηθους δεν ειναι εντελως κουφο??

Κοριτσια παω να τρελλαθω, με πιανουν τα κλαμματα στεναχωριεμαι αφανταστα που δεν θελει να φαει το μωρακι μου. Κι εχω και τη μεγαλη μου τη ζουζουνιτσα που ερχεται και με ρωταει "γιατι κλαει η μανουλα?". Το αποτελεσμα ειναι οτι βγαζω το γαλα και το πεταω αφου ουτε απο το μπουκαλι το τρωει...

Angelikig διαβασα αυτα που εγραφες για την οισοφαγιτιδα. Λετε να ειναι και στον δικο μου αυτο. Εχει αναγωγες κι εκεινος αλλα δεν θελω να δωσω ξενο γαλα. Δεν υπαρχει αλλη λυση??

Οποια μπορει να βοηθησει ας μου πει...


f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

cleos mummy το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό με την άρνηση στήθους κ την απεργία. Δε ξέρω να σου πω....ρωτησα τις κοπέλες που ξέρουν όταν μου απαντήσουν θα σου πω...

Γιατί δε κάνεις ένα τηλ στην Ενωση θηλασμού να σου πουν? Η να τηλ σε μια σύμβουλο? Σου λένε κ απτο τηλέφωνο κάποια βασικά. Εχει τα τηλ στο πάρεντς. Αμα προλάβω θα δω να σου πω. Τώρα πνίγομαι είμαι μόνηηηη με τα δυο χαμός!

Μην ανησυχείς πάντως συμβαίνει το ξέρω...θα στρώσει.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cleos mummy δεν μου εχει τυχει και δεν ξερω τι να σου πω. απο την εμπειρεια μου ομως οτι οταν ηταν μπουκωμενη η μυτουλα της δυσκολευοταν πολυ να θηλασει και εκλαιγε πανω στο στηθος. βαλτης πολυ ορο! μηπως το οτι κλαιει πιο πολυ στο ενα στηθος εχει να κανει με το ρουθουνακι που ειναι κλειστο-μπουκωμενο?


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις σημερα πηγαμε βολτουλα! σταματησαμε σε ενα παρκιν και θηλασαμε, τι ευκολο πραγμα ο θηλασμος... πηγαμε για φαγητο, κοιμηθηκε μια χαρα στο καροτσι και μετα ξαναθηλασμε στο αυτοκινητο πριν γυρισουμε! περασαμε πολυ ωραια, αντε να ανοιξει ο καιρος και δεν θα μαζευομαστε!!!!

Εγω ξεκινησα σχολη καθε απογευμα και εχω ζοριστει, καθε βραδυ σηκωνεται 2-3 φορες και ολη μερα ειμαι πτωμα, οταν ημουν σπιτι την παλευα, τωρα πρεπει να κανω τις δουλειες μου, να ασχολουμε με το μωρο, να βγαζω γαλα και μετα να πηγαινω στην σχολη, να γυριζω, να κανω αγωνα δρομου για να την προλαβω ξυπνια, να την κανω μπανιο, να την ταισω, να την κοιμησω για να κανω ενα μπανιο και ξανα καμια δουλεια και να αρμεχτω για να εχει το μωρο γαλα την επομενη μερα που θα φυγω! Εδω ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ! χθες θηλαζε 1 ωρα η μικρη(21:30-22:30), την ειχα ακουμπησει πανω σε ενα μαξιλαρι ειχα βαλει και εγω ενα μαξιλαρι στο κεφαλι μου και κοιμομουν του καλου καιρου! ηταν ι αντρας μου ξυπνιος και ειχε τον νου του μην μου πεσει απο τα χερια!

Εχει ολη την ωρα τα χερια μεσα στο στομα και τριβει τα ουλα της, τα σαλια τρεχουν ποταμι, πρεπει να φουσκωνουν τα ολυα της, εσεις τι τους δινεται? η δικια μου δεν εχει πιασει πιπιλα και δεν ξερω αν θελω να της δωσω να μασαει αυτα τα πλαστικα... Εσεις τι κανετε για αυτο?


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας κι απο εμενα!!! Απ'οτι διαβαζω ολες τραβαμε τα ζορακια μας αυτην την περιοδο.

Θελω τα φωτα σας SOS!!! Εχω μεγαλο θεμα με το μωρο και το θηλασμο. Αφου ξεπερασαμε την βρογχιολιτιδα και βγηκαμε απο το νοσοκομειο και αρχισε να παιρνει τα πανω του η αγαπουλα μου ξαφνικα μια μερα κανει ενα μικρο μπουκωμα... πολυ ελαφρυ τιποτα παραπανω. Απο το φοβο μου μην κανει τιποτα παλι στο αναπνευστικο τον παω παιδιατρο' date=' ολα καλα μου λεει. Τα πνευμονακια του ειναι πια καθαρα.

Και ξαφνικα αποφασιζει το μωρο να κανει απεργια πεινας...!!!! Δεν τρωει!!

Δεν ξερω τι φταιει. Να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα και δεν δινω ξενο.

Επισης το κουφο ειναι οτι αν αποφασισει να φαει εστω και λιγακι θελει να τρωει μονο απο το δεξι στηθος. Αν κανω την κινηση να παω να τον βαλω στο αριστερο γινεται ΧΑΜΟΣ!!! Και ειναι ενα παιδακι που ως τωρα δεν ακουγοταν μεσα στο σπιτι, τοσο καλο σας λεω.

Επισης δεν πιανει με τιποτα μπιμπερο γιατι προσπαθησα να το βγαζω με το θηλαστρο και να του το δινω. Με τιποτα δεν το πιανει, σπαραζει. Και τρωει μετα μανιας τα χερια του, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο (πιπιλα δεν πιανει επισης). Εχει τυχει σε καμμια σας αυτο???? Ειδικα η προτιμηση του ενος στηθους δεν ειναι εντελως κουφο??

Κοριτσια παω να τρελλαθω, με πιανουν τα κλαμματα στεναχωριεμαι αφανταστα που δεν θελει να φαει το μωρακι μου. Κι εχω και τη μεγαλη μου τη ζουζουνιτσα που ερχεται και με ρωταει "γιατι κλαει η μανουλα?". Το αποτελεσμα ειναι οτι βγαζω το γαλα και το πεταω αφου ουτε απο το μπουκαλι το τρωει...

Angelikig διαβασα αυτα που εγραφες για την οισοφαγιτιδα. Λετε να ειναι και στον δικο μου αυτο. Εχει αναγωγες κι εκεινος αλλα δεν θελω να δωσω ξενο γαλα. Δεν υπαρχει αλλη λυση??

Οποια μπορει να βοηθησει ας μου πει...[/quote']

Κλεο μου ψαξε μηπως εχετε και εσεις Γ.Ο.Π. γιατι καπως ετσι εκανε και η μικρη μου!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις σημερα πηγαμε βολτουλα! σταματησαμε σε ενα παρκιν και θηλασαμε, τι ευκολο πραγμα ο θηλασμος... πηγαμε για φαγητο, κοιμηθηκε μια χαρα στο καροτσι και μετα ξαναθηλασμε στο αυτοκινητο πριν γυρισουμε! περασαμε πολυ ωραια, αντε να ανοιξει ο καιρος και δεν θα μαζευομαστε!!!!

Εγω ξεκινησα σχολη καθε απογευμα και εχω ζοριστει, καθε βραδυ σηκωνεται 2-3 φορες και ολη μερα ειμαι πτωμα, οταν ημουν σπιτι την παλευα, τωρα πρεπει να κανω τις δουλειες μου, να ασχολουμε με το μωρο, να βγαζω γαλα και μετα να πηγαινω στην σχολη, να γυριζω, να κανω αγωνα δρομου για να την προλαβω ξυπνια, να την κανω μπανιο, να την ταισω, να την κοιμησω για να κανω ενα μπανιο και ξανα καμια δουλεια και να αρμεχτω για να εχει το μωρο γαλα την επομενη μερα που θα φυγω! Εδω ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ! χθες θηλαζε 1 ωρα η μικρη(21:30-22:30), την ειχα ακουμπησει πανω σε ενα μαξιλαρι ειχα βαλει και εγω ενα μαξιλαρι στο κεφαλι μου και κοιμομουν του καλου καιρου! ηταν ι αντρας μου ξυπνιος και ειχε τον νου του μην μου πεσει απο τα χερια!

Εχει ολη την ωρα τα χερια μεσα στο στομα και τριβει τα ουλα της, τα σαλια τρεχουν ποταμι, πρεπει να φουσκωνουν τα ολυα της, εσεις τι τους δινεται? η δικια μου δεν εχει πιασει πιπιλα και δεν ξερω αν θελω να της δωσω να μασαει αυτα τα πλαστικα... Εσεις τι κανετε για αυτο?

Ετσι και εμεις στα παρκιν θηλαζουμε.....καλη υπομονη Κριστυ μου!!!!!!!

οσο για τα σαλακια ειναι φυσιολογικα εκτος αν συνοδευεονται απο πολλες γουλιτσες, εμετους, εκταση του κορμου, δυστροπια

στασιμοτητα βαρους, αρνηση τροφης, τοτε μπορει να ειναι ενδειξη Γ.Ο.Π.


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου και καλη εβδομαδα!!!

Διαβαζω ολα αυτα και στεναχωριεμαι για τα μωρακια μας...

Και μεις δεν ειμαστε πολυ καλα. Εχουμε γκρινια ειδικα απο το απογευμα και μετα.

Το μωρακι μου ειναι μπουκωμενο...ενω την ημερα ειναι καλα το βραδυ μολις θα παρει τον πρωτο υπνο μπουκωνει παρα πολυ!!!! Τον πηγα την Παρασκευη στον γιατρο να δω μηπως ειναι αρρωστος αλλα τον βρηκε καλα...

Επειδη το σπιτι των γονιων μου λογο καλοριφερ εβγαλε μουχλα εδω και ενα μηνα, μου ειπε οτι μαλλον φταιει αυτο και μπουκωνει..

Εγω ομως δεν ειμαι και τοσο πησμενη οτι ειναι απο την ηγρασια.

Και μενα μου κανει καποιες φορες περιεργα με το στηθος. Δεν θελει να τρωει πολυ σε καποια γευματα και καποιες φορες θελει μονο το ενα στηθος. Επισης μου βγαζει οταν ρευεται γαλατακι. Το ειπα στον παιδιατρο και μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο γιατι δεν λειτουργει ακομα σωστα ο σφυκτηρας του. Βρε κοριστια λετε να εχουμε και μεις ΓΟΠ και να μην το εχουμε παρει χαμπαρι? Πως να το σιγουρεψουμε???

Χτες βραδυ το λυπηθηκα πολυ το μικιο μου. Δυσκολευοταν παρα πολυ στην αναπνοη του και στο γαλατακι του..


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας κι απο εμενα!!! Απ'οτι διαβαζω ολες τραβαμε τα ζορακια μας αυτην την περιοδο.

Θελω τα φωτα σας SOS!!! Εχω μεγαλο θεμα με το μωρο και το θηλασμο. Αφου ξεπερασαμε την βρογχιολιτιδα και βγηκαμε απο το νοσοκομειο και αρχισε να παιρνει τα πανω του η αγαπουλα μου ξαφνικα μια μερα κανει ενα μικρο μπουκωμα... πολυ ελαφρυ τιποτα παραπανω. Απο το φοβο μου μην κανει τιποτα παλι στο αναπνευστικο τον παω παιδιατρο' date=' ολα καλα μου λεει. Τα πνευμονακια του ειναι πια καθαρα.

Και ξαφνικα αποφασιζει το μωρο να κανει απεργια πεινας...!!!! Δεν τρωει!!

Δεν ξερω τι φταιει. Να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα και δεν δινω ξενο.

Επισης το κουφο ειναι οτι αν αποφασισει να φαει εστω και λιγακι θελει να τρωει μονο απο το δεξι στηθος. Αν κανω την κινηση να παω να τον βαλω στο αριστερο γινεται ΧΑΜΟΣ!!! Και ειναι ενα παιδακι που ως τωρα δεν ακουγοταν μεσα στο σπιτι, τοσο καλο σας λεω.

Επισης δεν πιανει με τιποτα μπιμπερο γιατι προσπαθησα να το βγαζω με το θηλαστρο και να του το δινω. Με τιποτα δεν το πιανει, σπαραζει. Και τρωει μετα μανιας τα χερια του, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο (πιπιλα δεν πιανει επισης). Εχει τυχει σε καμμια σας αυτο???? Ειδικα η προτιμηση του ενος στηθους δεν ειναι εντελως κουφο??

Κοριτσια παω να τρελλαθω, με πιανουν τα κλαμματα στεναχωριεμαι αφανταστα που δεν θελει να φαει το μωρακι μου. Κι εχω και τη μεγαλη μου τη ζουζουνιτσα που ερχεται και με ρωταει "γιατι κλαει η μανουλα?". Το αποτελεσμα ειναι οτι βγαζω το γαλα και το πεταω αφου ουτε απο το μπουκαλι το τρωει...

Angelikig διαβασα αυτα που εγραφες για την οισοφαγιτιδα. Λετε να ειναι και στον δικο μου αυτο. Εχει αναγωγες κι εκεινος αλλα δεν θελω να δωσω ξενο γαλα. Δεν υπαρχει αλλη λυση??

Οποια μπορει να βοηθησει ας μου πει...[/quote']

Προς Θεου μην σταματησεις τον θηλασμο!!!!!!! αυτα λεει η Αγλαϊα

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Σας μεταφέρω μέρος της μελέτης της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου, που είναι μια καλή κριτική και αξιολόγηση των συνηθισμένων πρακτικών των παιδιάτρων.

...Ο στόχος της θεραπείας, όταν μάλιστα αφορά σε βρέφη και μικρά παιδιά, είναι να υπάρξει ισορροπία μεταξύ της βελτίωσης των συμπτωμάτων και των επιπλοκών από την ίδια τη θεραπεία.

Είναι βέβαιο ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπερθεραπεύεται, επειδή τα συμπτώματα είναι συχνά και μη ειδικά, ενώ δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη διαγνωστική δοκιμασία.

Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει 3 σκέλη (πίνακας 10): τη μη φαρμακευτική, όπως είναι οι οδηγίες σιτίσεως, η θέση και τα ειδικά γάλατα, τη φαρμακευτική και τη χειρουργική.

Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια. Πολλή συζήτηση έχει γίνει για τη θέση που πρέπει να τοποθετείται το βρέφος. Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ. Παρʼ όλα αυτά, πολύ συχνά τοποθετούνται τα βρέφη στα καρεκλάκια ως βασικό μέρος της θεραπείας (εικόνα 2).

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι

γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι

πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα

γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.

(εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η

στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

....

υπαρχουν και αλλα που μπορεις να διαβασεις και εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

φιλακια πολλα..


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου και καλη εβδομαδα!!!

Διαβαζω ολα αυτα και στεναχωριεμαι για τα μωρακια μας...

Και μεις δεν ειμαστε πολυ καλα. Εχουμε γκρινια ειδικα απο το απογευμα και μετα.

Το μωρακι μου ειναι μπουκωμενο...ενω την ημερα ειναι καλα το βραδυ μολις θα παρει τον πρωτο υπνο μπουκωνει παρα πολυ!!!! Τον πηγα την Παρασκευη στον γιατρο να δω μηπως ειναι αρρωστος αλλα τον βρηκε καλα...

Επειδη το σπιτι των γονιων μου λογο καλοριφερ εβγαλε μουχλα εδω και ενα μηνα, μου ειπε οτι μαλλον φταιει αυτο και μπουκωνει..

Εγω ομως δεν ειμαι και τοσο πησμενη οτι ειναι απο την ηγρασια.

Και μενα μου κανει καποιες φορες περιεργα με το στηθος. Δεν θελει να τρωει πολυ σε καποια γευματα και καποιες φορες θελει μονο το ενα στηθος. Επισης μου βγαζει οταν ρευεται γαλατακι. Το ειπα στον παιδιατρο και μου ειπε πως ειναι φυσιολογικο γιατι δεν λειτουργει ακομα σωστα ο σφυκτηρας του. Βρε κοριστια λετε να εχουμε και μεις ΓΟΠ και να μην το εχουμε παρει χαμπαρι? Πως να το σιγουρεψουμε???

Χτες βραδυ το λυπηθηκα πολυ το μικιο μου. Δυσκολευοταν παρα πολυ στην αναπνοη του και στο γαλατακι του..

Κοριτσακι μου γλυκο Καλημερα!!! το οτι θελει μονο το ενα στηθος υπαρχει πιθανοτητα να προκαλειτε απο την γ.ο.π. γιατι μπορει βαζοντας τον απο τα δεξια λογο οτι πιεζεται το στομαχακι του,να ανεβαινουν τα γαστρικα υγρα!!!

εσυ διαβασε εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=72771

κοριτσια σορυ για την επιμονη μου προς Θεου δεν εχω προθεση να πω οτι ολα τα παιδακια εχοπυν Γ.Ο.Π. επειδη εχει το δικο μου, αλλα αν θυμηθουμε τις καουρες που νιωθαμε εμεις στην εγκυμοσυνη καπως ετσι και ακομα χειροτερα νοιωθουν τα μωρακια που πασχουν απο Γ.Ο.Π. εμενα η μικρη μου φτου φτου με ενα σιροπακι που διορθωνει το ph του στομαχου καλο ρεψιμο και θηλασμο σε ημικαθιστη θεση εγινε αλλο παιδι !! δεν τρωει συνεχεια, κοιμαται ηρεμα, δεν κλαιει στον θηλασμο, δες το κοριτσακι μου, φιλακια πολλα πολλα!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...