Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Γιατί βρε Μαρία κλίσμα? Αφού τα μωρά που θηλάζουν μέχρι κ 7-10 μέρες χωρίς κακά είναι φυσιολογικό...έτσι είναι....τα "θρέφει" το μητρικό γάλα. Τους "πιάνεται" που λεμε....δεν έχει υπολλείματα και περιττά πράγματα να αποβληθούν. Είχα συζητήσει κ με τη σύμβουλο επί του θέματος γιατί μου χε κάνει εντύπωση που κ η δικιά μου κάνει κακά αραια κ που και δεν ενοχλείται καθολου μια χαρά είναι.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα κορίτσια εγώ σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη..Ο μπέμπης εδω και 2 μέρες δεν τρώει με τπτ...μιλάμε για 50 μλ στην αρχή και μετά ουρλιαχτά όχι αστεία..πηρα τον γιατρό χθες και του εδωσε μαλοξ κάθε 6ωρο αλλά μόνο για 1 μέρα σήμερα θα ξαναπάρω τηλέφωνο για νέες οδηγίες..εχει πάθει οισοφαγίτιδα και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι? Δεν θέλει με τπτ να τον ταίζω εγώ..επειδή προφανώς τις προηγούμενες μέρες τον πίεζα για να μην μείνει νηστικός το όλο σκηνικό της αγκαλιάς για μαμ το πήρε με ασχημο μάτι..είμαι σε απόγνωση πείτε μου κάτι..απο χθες κλαίω συνέχεια..μα ειναι δυνατόν να μην μπορώ να τον ταίσω? να μην με θέλει?


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη..Ο μπέμπης εδω και 2 μέρες δεν τρώει με τπτ...μιλάμε για 50 μλ στην αρχή και μετά ουρλιαχτά όχι αστεία..πηρα τον γιατρό χθες και του εδωσε μαλοξ κάθε 6ωρο αλλά μόνο για 1 μέρα σήμερα θα ξαναπάρω τηλέφωνο για νέες οδηγίες..εχει πάθει οισοφαγίτιδα και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι? Δεν θέλει με τπτ να τον ταίζω εγώ..επειδή προφανώς τις προηγούμενες μέρες τον πίεζα για να μην μείνει νηστικός το όλο σκηνικό της αγκαλιάς για μαμ το πήρε με ασχημο μάτι..είμαι σε απόγνωση πείτε μου κάτι..απο χθες κλαίω συνέχεια..μα ειναι δυνατόν να μην μπορώ να τον ταίσω? να μην με θέλει?

Αχ βρε Αγγελικη μου μαλλον μας ματιασανε ολες μας!!!

Και μεις τωρα 3 μερες δεν τρωμε με ορεξη...

Τον βαζω στο στηθος τρωει λιγο και μετα γκρινιαζει.. Ουτε το ξενο γαλα πινει. Παρα πολυ λιγο.. Γενικα ειναι ανορεξος...Ητανε να τον παμε χτες στο γιατρο αλλα με αυτο το καιρο το αναβαλαμε..

Τι ακριβως ειναι η οισοφαγητιδα??? Πως το καταλαβε ο γιατρος αφου δεν τον ειδε? Κανει το μαλοξ στα μωρα? Μην στεναχωριεσαι και μην κλαις..θα περασουν ολα. Εμεις που ειμαστε πρωτομανες τα βλεπουμε μαλλον ολα σκουρα! Υπομονη και θα περασει...

Παιξε τον ποιο πολυ που να ξεχασει το θεμα του φαγητου μαζι σου..


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις δυσκοιλιοι ξαφνικα....καναμε την Παρασκευη κλισμα βρεφικο και παλι σημερα το βλεπω να ξανακανουμε...

Μαρια μου και μεις εχουμε το ιδιο προβλημα..

τους πρωτους μηνες εκανε σχεδον σε καθε γευμα κακα του.Μετα εκανε μια με δυο φορες τη μερα και τωρα κανει σχεδον μερα παρα μερα!!!

Το ειπα και γω στην παιδιατρο και μου ειπε οτι μπορει να περασουν 5-6 μερες χωρις κακα χωρις να υπαρχουν παθολογικοι παραγοντες.

Εμεις κλισμα δεν εχουμε κανει απλα του δινουμε της μιλουπα το χαμομηλακι και το βοηθαει...

Και γω τρομαξα η αληθεια να λεγεται αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι αν υπαρχει αλλο προβλημα δεν θα τρωει και θα κανει εμετο ή θα κλαιει πολυ στα ξαφνικα οποτε προσπαθω τωρα να σκεφτομαι θετικα!!!


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα και ψυχραιμία!!!!!!!

το έχουν οι μέρες με το φαγητό.... εμείς μια χαρά πάμε και το έχουμε ρίξει στη δίαιτα μέχρι που..... τρυπήσαμε κι άλλο τις θυλές!! γι'αυτό κορίτσια ηρεμήστε και καταλάβετε τα παιδάκια σας από τις αντιδράσεις τους. πριν 15-20 μέρες τις άλλαξα και πήρα 4+ (πιο πάνω από την ηλικία της αλλά έτσι έχει μάθει να τρώει με μεγαλύτερη ροή από το κανονικό μιας και το γάλα είναι λίγο πιο βαρύ από τα κανονικά). ξαφνικά άρχισε να τρώει το πολύ 100 με πολύ υπομονή και ζόρισμα (όχι άσχημο) από εμένα. έπινε 50 σε μισή ώρα κλπ. το συζήτησα με την παιδίατρο και μου είπε μπορεί να περνάει κρίση δίαιτας. να περιμένουμε λιγάκι να ξαναξεκινήσει το φαγητό. την έβλεπα μόνη μου οτι ήθελε να φάει και προσπαθούσε επειδή όμως κουραζόταν δεν έκλαιγε και κοιμότανε. της έκανα άλλη μια τρύπα εχτές και ξαναξεκίνησε το φαγητό σε πιο φυσιολογικα πλαίσια.

επίσης επειδή έτρωγε 4 γευματα και κοιμόταν αρκετά πήρε μόνο 120 γρ σε 15 μέρες. και ξεκινήσαμε πάλι τα 5 γεύματα. κατα τα υπόλοιπα μια χαρα. θα πάμε τωρα να κάνουμε το εμβόλιο της βροχιολίτιδας και την τρίτη έχουμε ραντεβού στη Νίκαια για προγραμματισμένο επανέλεγχο.

σχετικά με τα κακάκια γιαπαιδιά που πίνουν ξένο γάλα είναι μέχρι 3 μέρες φυσιολογικό. αλλά και πάλι μην παθαίνεται πανικο. εμένα έκανε μια φορά 4 μέρες αλλά δεν σφιγκόταν για να έχει πρόβλημα, απλά ήταν φυσιολογικό, όπου κορίτσια το βράδυ της τέταρτης μέρας τη βάζω για μπάνιο όπως κάθε μέρα, και χαλάρωσε και τα έκανε μέσα στο μπανιερό.... δεν πρόλαβα να τη βγάλω εγκαίρως και τα μισά τα έκανε μέσα....χαχαχαχαχαχα ο μπαμπάς είχε πολύ γέλιο γιατί ήταν αυτός που έπλενε το μπανιερό!!!! και βρωμάνε λόγω γάλατος και σιδήρου....!!!!!

αυτά πάω να ετοιμαστώ και θα ξαναμπώ μετά. πάμε για το παλιοεμβόλιο, ένα μήνα ακόμα και τέλος αυτό το εμβόλιο!!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπου κορίτσια το βράδυ της τέταρτης μέρας τη βάζω για μπάνιο όπως κάθε μέρα, και χαλάρωσε και τα έκανε μέσα στο μπανιερό.... δεν πρόλαβα να τη βγάλω εγκαίρως και τα μισά τα έκανε μέσα....χαχαχαχαχαχα ο μπαμπάς είχε πολύ γέλιο γιατί ήταν αυτός που έπλενε το μπανιερό!!!! και βρωμάνε λόγω γάλατος και σιδήρου....!!!!!

Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!Αυτό μου το έχει κάνει κι εμένα zounitsa, με τη διαφορά ότι τα έκανε όλα μέσα γιατί τα έχασα εκείνη τη στιγμή και δεν τη σήκωσα κατευθειαν!!Κι εμένα ο μπαμπάς της πλένει το μπανιερό ,οπότε μεγάλο το δράμα του!!!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

άσε babyonline γιατί μέχρι να την πάω στην αλλαξιέρα, "έσπερνε" κάτω..... χαχαχαχαχα

λοιπόν είμαστε 5330. σε 10 μέρες πήραμε 300γρ και δεν έτρωγε και καλά. φανταστείτε να έτρωγε δλδ!!! χαχαχα

Αγγελικούλα μου κάνε υπομονή και θα φτιάξουν όλα και περαστικούλια!!!

Μαριλενάκι μην στεναχωριέσαι για το φαγητό. όλα τα παιδάκια περνάνε μια περίοδο που δεν τρώνε, είτε βαριούνται, είτε δεν έχουν όρεξη.... πάντως έχω παρατηρήσει όταν δεν έχει καλό καιρό κάπως δεν καλοτρώνε, όταν έχει λιακάδες τον αγλέορα κατεβάζουν. κάτι ξέραν οι παλιές που λένε οτι τα παιδιά την άνοιξη και το καλοκάιρι μεγαλώνουν πολύ πιο γρήγορα. τι να πω.....

οι υπόλοιπες μανούλες καλά??? εύχομαι τα καλυτερα για όλες!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

αααααα επίσης κορίτσια στο τέλος Μάρτη - αρχές Απρίλη θα ξεκινήσουμε κρεμούλες. μας είπε η παιδίατρος οτι θα μας δώσει οδηγίες τέλος του μηνός. θα πέσει πολύ γέλιο!!!!!!! και οτι θα την βάλουμε να κωλοκάθεται κανονικά. πάντως και τώρα κάθεται αλλά στο λεπτό τεντώνει τα πόδια της και κάθεται όρθια. την κρατάω όρθια και αλλάζει βήματα. βιάζεται το μικρούλι μου!!!!!!! κουβεντιάζουμε, βγάζουμε κραυγές, αρχίσαμε να ξεκαρδιζόμαστε στα γέλια!!!

είμαι τρελή χαζομαμά το ξέρω αλλά με καταλαβένεται εεεε?????!!!!!!! :wink:


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

οταν το μωρο ζοριζεται κ κλαιαει Μελακι μου ειπε οτι επρεπε να του κανω κλισμα ,αλλιωε δεν θα το συζητουσα καν...κ παλι περασαν αλλες 4 μερες κ τιποτα κ του ξανακανα σημερα στις 3 μερες εκανα απο μονος του 2 φορες κιολας!Πιστευω οτι επανηλθε!

ιαως τον ειχε πειραξει το ξενο που ηπιε οταν ειμασταν στο νοσοκομειο λογω της Εφης!

Αγγελικη τι νεα απο το παιδι? αλλα οντως πως εβγαλε διαγνωση απο το τηλεφωνο??!!

Μαριλενα εσεις καλα!??

Ζουνιτσα κρεμες εεε?ετοιμασε την καμερα!!χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..φοβαμαι πλέον να ξεστομίσω την λέξη είμαστε καλά γιατί κάθε φορά που το λέω μετά κάτι γίνεται...τελοσπάντων θα κάνω τον σταυρό μου και θα πώ πως ναί είμαστε πολύ καλύτερα...

Μαράκι μου τον πήγα στο ιατρείο του δεν εβγαλε πόρισμα απο το τηλέφωνο αν και ο συγκεκριμένος γιατρός είναι κορυφή δεν το συζητώ καθόλου...φαντάσου στην γειτόνισα μας δίπλα που τον εχει της γλύτωσε το παιδί απο άτυπη πνευμονία που πήρε χαμπάρι...φαντάσου στο νοσοκομείο που ειχε παει η κοπέλα για να κανει την πλάκα της είπαν πως είναι δυνατόν να το καταλάβει ο γιατρός με μια απλή ακρόαση???αυτό καλά καλά δεν το βλέπουμε εμείς...τελοσπαντων σου λεω την ιστορία για να καταλάβεις...

Πήγαμε λοιπόν την Τετάρτη μετά απο άπειρα κλάμματα και του μπεμπη κ δικά μου που τον έβλεπα έτσι...είχε χάσει 50 γραμμάρια απο την προηγούμενη εβδομάδα..τον εξέτασε πολύ προσεχτικά παντού, κοίταξε και για στοματίτιδα μήπως γι αυτό δεν ήθελε να τρώει κ έκλαιγε αλλά τελικά είναι οισοφαγίτιδα σίγουρα! Αυτή η οισοφαγίτιδα προκλήθηκε επειδή το γάλα που πίναμε δεν ήταν AR δηλαδή αντιαναγωγικό για την παλινδρόμηση που έχουμε απο πολύ μωρό...και γιατί δεν πέρναμε τέτοιο γάλα? γιατί κάποια στιγμή στο παρελθόν είχαμε σημάδια αλλεργίας στο αγελαδινό με ρόζ βλένες στα κακάκια του και δεν υπάρχει γάλα πηχτό υποαλλεργικό...

Με λίγα λόγια...φτιάξαμε την αλλεργία και χαλάσαμε την παλινδρόμηση η οποία χειροτέρεψε απο τους άπειρους εμετούς και τώρα ο γιατρός μου έδωσε το S26gf γιατί πιστέυει οτι η οισοφαγίτιδα είναι άσχημη κατάσταση και δεν λύνεται με το σιροπάκι που πέρνω κ μόνο..οπότε είμαστε σε επιφυλακή να δούμε τι θα κάνουμε σε περίπτωση που ξαναδούμε σημάδια αλλεργίας...μέχρι τότε πίνουμε γάλα αντιαναγωγικό για να ηρεμήσει ο οισοφάγος... Ο γιατρός μου είπε οτι υπάρχουν λύσεις και να μην στεναχωριέμαι αλλά δεν θέλει εφόσον μέχρι τώρα το παιδί έπαιρνε πολύ καλό βάρος και εχει τέλεια ανάπτυξη να τον βάλουμε στο νοσοκομείο να κάνει άπειρες εξετάσεις και κάποιες οχι τοσο ευκολες για το παιδί..προσπαθεί να ρεγουλάρει την κατάσταση χωρίς να τον επιβαρύνει πολύ. Εγώ απο την πλευρά μου του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και προχωράω όπως μου λέει! Η διαίσθηση μου λεέι οτι τα λέει καλά έτσι απλά!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο την Τετάρτη το απογευμα λοιπον το παιδί τρώει σαν τρελλό...του αρέσει πάραααααααααα πολύυυυυυυυυυυ αυτό το γάλα και εχει πάρει τα πάνω του...

μέχρι που με αφήνει να τον ταίζω και πάλι αν και ο γιατρός οταν του περιεγραψα την κατασταση μου ειπε οτι η αντιδραση του είναι απολυτα φυσιολογική γιατί συνδύασε την ολη φάση με τον πόνο...μου ειπε να τον ταίζει για λιγες μερες καποιος αλλος μεχρι να δει οτι πια δεν θα ποναει πολυ και μετα να επιστρεψει στην αγκαλια μου...εγω τον πηγα σιγα σιγα και τωρα τρωμε κανονικα αγκαλιτσα και παλι..ουφ καμια να μην τα περασει αυτα ειλικρινα...


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες!!!! μπράβο Αγγελικούλα... υπομονή και όλα θα στρώσουν!!! έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό το γάλα!!!

κοριτσάκια πάμε βόλτα σήμερα, πάμε να ετοιμαστούμε!!!!! σμουτς....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλησπερα!!!

και εμεις Γ.Ο.Π. εχουμε...

Αααααααχ!!!!! βρε Μελακι δικιο ειχες.... ενω θηλαζε η μικρη μου εφτυνε την θηλυ και εκλεγε και εμας ο γιατρος ελεγε μηπως εχει στοματιτιδα τελικα ειναι απο Γ.Ο.Π. γιατι της ανεβαινει το γαλατακι μαζι με τα γαστρικα υγρα και υποφερει το βλασταρι μου!!!! ο γιατρος μας ειναι παιδοαλλεργιολογος και Αγγελικουλα μου μας ειπε οτι τα μωρα με αλλεργια συνηθως πασχουν και απο Γ.Ο.Π. ειναι το αυγο και η κοτα που λεμε, περαστικουλια κοπελαρα μου!!!! ολα καλα θα πανε, φιλακια σε ολες!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή βασανισμένες μάνες...

Ολες ζόρια τραβάμε...και μεις εδώ ψιλοχαμός...ο άντρας μου με πυρετό φοβηθήκαμε για Η1Ν1 αλλά έκανε τεστ κ ευτυχώς βγήκε αρνητικό. Δε παύει όμως ναναι άρρωστος και σε απομόνωση μη μας κολλήσει. Εγώ εντελώς πτώμα...εντελώς όμως...δε καλοκοιμάται το μικρό (το χω μουρλάνει και στο θηλασμό να μην μου αρρωστήσει)....δε καλοκοιμάται το μεγάλο που έχει κυνόδοντες στα σκαριά...μούρλια. Και γω όταν έχω 1-2 ώρες να κοιμηθώ δε μπορώ απτην υπερένταση.

Με τη παλλινδρόμηση τα ξέρω καλά...τα χω φάει με το κουτάλι με τη Ζωή. Ευτυχώς η μικρή έχει τη νορμάλ παλλινδρόμηση που έχουν όλα τα μωρά...προσέχω κ γω πολύ...κάνω όλα αυτά που σας είχα πει παλιότερα και είμαστε οκ.

Τεσπά...περνάνε αυτά ευτυχώς και ξεχνιούνται.

Το ζύγισα το μικρό χτες...6150 κ κάπου 64εκ...θηρίο μου βγηκε...θα τη φτάσει την αδελφη της σε λίγο και θα γελάμε! Τι στο καλό όλοι στο σόι είμαστε μέτριοι. Καλοτρώει απότι φαινεται.

Πήραμε και τα βαφτιστικά της, δεν έπεσα στη παγίδα του "πακέτου" όπως πέρσι στη Ζωή και πήραμε όμορφα πραγματάκια όχι αυτά τα μικρομέγαλα που με χαλάνε πολύ. Κουκλί θαναι το μανάρι μου...

Τη Δευτέρα θα παραγγείλω προσκλητήρια και μπομπονιέρες από το "Χαμόγελο του παιδιού" όπως και πέρσι στη βάφτιση της Ζωής. Εχουν φερει και καινούργια σχεδια πολύ πολύ όμορφα. Μου έμειναν τα γλυκά...σκέφτομαι για παγωτατζή.

Αυτα!

Το διάλλειμα τέλος.

Εφυγα!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...