Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 59 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

      Γιατί δε τη βλέπω??? Πάω στο προφίλ σου αλλά που είναι???? Γιατί το έχουν τόσο δύσκολο με τις φωτογραφίες?

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

εμεις πολυ γκρινια,ισως φταινε τα εμβολια δεν ξερω αλλα το βραδυ σχεδον δεν κοιμηθηκαμε....

εχω κ μια ερωτηση να κανω τα μωρακια σας κανουν ενα τρεμουλο στα ποδια τους καποιες φορες? την ωρα που τον θηλαζα αρχισε να τρεμει το ποδαρακι κ μου το εκανε κανα 2-3 φορες....

Μαρια μου ασε και μεις πολυ γκρινια τι να σου λεω...

Μην ανυσηχεις για το ποδαρακι σας. Θα δεις ολα καλα θα πανε..

Και μενα μου το εκανε αυτο οταν ετρωγε καποιες φορες και μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι ετσι ειναι τα μωρα.

Οσο αφορα το υπερηχο ισχυων το καναμε δυο φορες!!! Την πρωτη στο ιατρικο το καναμε οταν ηταν 1,5 περιπου και μας ειπαν πως το δεξι ποδαρακι ηταν λιγο ανωριμο. Την προηγουμενη εβδομαδα επαναλαβαμε στο Πεπαγνη και ολα ηταν φυσιολογικα!!! Μπορει και σας ακομα να μην ειναι ωρημο οπως λενε και στην συνεχεια θα φτιαξει θα το δεις!!!

Φιλια πολλα...:P


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γεια σας κορίτσια!!

Είπα να μπω και εγω στην παρεα σας με το μπεμπη...(3 μηνων και 1 εβδομαδας)

Διαβάζω τα όσα γράφετε κατά καιρούς και στην αρχή δεν πίστευα οτι υπαρχουν και άλλοι να περνάνε τα ίδια με εμάς την ίδια χρονική περίοδο. Τελικά όλα τα μωρά πάνω κάτω ίδια είναι.... άκουγα βέβαια και άλλους μου φίλους που όλοι έλεγαν.. ααα το δικό μας είναι πανήσυχο.. δεν ξέρουμε τι θα πει κλάμα.. Μας δουλεύουν? εντάξει δεν λέω ο δικός μου δεν κλαίει και πάρα πολύ αλλά την γκρίνια του την έχει.. Ειδικά απο το απόγευμα και μέχρι να κοιμηθεί στις 12 παρακαλώ! τον έχουμε όλο αγκαλία και βόλτες πάνω κάτω.. αν δε σταματήσουμε να ξεκουραστουμε κλοτσάει με το πόδι και αρχίζει πάλι την γκρίνια... Πάλι καλα που κοιμάται όλο το βράδυ... Χαίρομαι που δεν είμαι μόνη συμπάσχουμε όλες οι μανούλες!! Η μητέρα μου λέει πως κάθε μέρα που περνάει θα είναι όλο και καλύτερα!!!.... για να δούμε!!

Φιλιά σε όλες και κουράγιο.:):):)


aigAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μας.

Δυσκολα περναμε με τη κατασταση στη Λιβυη...τεσπά...θα δειξει.

Το μεγάλο καλά..όργιο σκέτο!

Το μικρό άγγελος...συγνωμη που θα το πω koykoybreli αλλα δε κλαιει....ε κανει κανα ουαααα αν πεινασει, τη πέφτει στο βυζι κ ολα καλά. Η τρωει τη πιπίλα της κ κοιμάται.

Μαλλον με λυπηθηκε ο Θεος να μην ακουσω πολυ κλαμα ακομα... εχω τη μεγαλη που τσιριζει κ για τα δυο!

Τη Κυριακη πήγα στην ημεριδα του IBCLC....πολυ ωραια θεματα και εξαιρετικοί ομιλητές...μορφωθηκα...έμαθα και πως να απαντάω σε καλοθελητές συμβουλάτορες του τύπου "εεεεε μη θηλάζεις άλλο φτάνει", "ακόμα να το βάλεις στο δωμάτιό του?", "μη το κρατάς αγκαλιά θα κακομάθει", "άστο να κλαίει θα μάθει", "μη το ταίζεις το βράδυ άστο να ξεμάθει". Ουστ....

Μαριλένα μήπως το χαμομήλι κ το ξένο που δίνεις έχουν μειώσει τη παραγωγή σου κ γι'αυτό κλαίει το μικρό στο στήθος? Αν τα δίνεις τακτικά μπορεί...Ειδικά το χαμομήλι...ο ΠΟΥ λέει όχι...


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Τη Κυριακη πήγα στην ημεριδα του IBCLC....πολυ ωραια θεματα και εξαιρετικοί ομιλητές...μορφωθηκα...έμαθα και πως να απαντάω σε καλοθελητές συμβουλάτορες του τύπου "εεεεε μη θηλάζεις άλλο φτάνει", "ακόμα να το βάλεις στο δωμάτιό του?", "μη το κρατάς αγκαλιά θα κακομάθει", "άστο να κλαίει θα μάθει", "μη το ταίζεις το βράδυ άστο να ξεμάθει". Ουστ....

για πες...

Εμεις εχουμε χαβα με τα ουλα μας, πηρα τον παιδιατρο τηλ και μου ειπε να παρω μια κρεμα για τα ουλα, κανενα μασητικο (πηρα 2 σαν παγωτο) και μια πιπιλα. Την κρεμα την εβαλα μια χαρα μου φανηκε η ανταποκριση, την πιπιλα και τα μασητικα δεν τα δεχεται, την αηδιαζουν! Να ηταν τροπος να βαλει ολο το χερι της μεσα στο στομα!!!!


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites

και εμεις cristy μια απο τα ιδια...

ενταξει ψιλοπαιρνει την πιπιλα ειδικα στον υπνο αλλα την ημερα ολο το χερι μεσα......

και εμας koykoybreli δεν εχει πολλα κλαματα μονο οταν πειναει. Ετσι ηταν και ο Μαριουλης μωρο αλλα τωρα απο φωνη αλλο τιποτα. Σηκωνει τον κοσμο......


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις σε γενικες γραμμες καλα ειμαστε αλλα η κουραση πλεον με τα δυο μωρα και τη δουλεια εχει χτυπησει κοκκινο. Μιλαμε ποναει ολο μου το σωμα. Χρειαζομαι επειγοντωε ενα σ/κ μαζαζ και σπα.........λεμε τωρα!!!!


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε κοριτσια... τι τραβαμε ολες ρε γμτ..!!!

Κι εγω με τη μεγαλη σε τρελες φορμες και το μωρο ακομα μπουκωμενο!! Ρε παιδια καλα τα μωρακια αλλα η ηλικια αυτη των 2 και κατι ειναι απολαυση. Το τι λεει το στομα τους ειναι απιστευτο.

Διαβασα ρε κοριτσια αυτα που γραφετε για τα ισχυα.. ειναι υποχρεωτικο για ολα τα παιδια να κανουν υπερηχο η σας το συνεστησε ο παιδιατρος σας?? Εγω δεν εχω κανει ουτε στην κορη μου και ουτε στο μωρο τωρα προγραμματιζα να κανω. Η παιδιατρος μου δεν εχει αναφερει κατι. Κανει και εκεινη αυτο που λεει η ζουνιτσα κατα την διαρκεια της εξετασης. Πιανει τα ποδαρακια του μωρου και τα πιεζει καπως σαν κυκλο... Ενημερωστε να μαθω, πρεπει να τους κανω υπερηχο???

Επισης ερωτηση σε ολες τις αγορομανες... Τι αποψη εχει ο παιδιατρος σας στο ζητημα αν πειραζουμε το πουλακι του μωρου για να ανοιξει η το αφηνουμε να δουμε αν ανοιξει μονο του? Εχετε ρωτησει? Πειτε μου σας παρακαλω γιατι με ενδιαφερει. Επισης οταν του κανουμε μπανακι το κατεβαζουμε για να το πλυνουμε και μεσα η δεν κανει???

Υπομονη... και αυτα ειναι μονο η αρχη!


f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες

cleo΄s mommy σε ευχαριστω για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο νωρις ακομα αλλα η παιδιατρος μου συστησε να το κοιταξω. Μου συστησε καποιο Βωρο με τον οποιο εχουμε κλεισει ηδη ραντεβου για τις 2 Απριλιου. Οσον αφορα το θεμα με το πουλακι εμενα η δικη μου μου εχει πει να το τραβαω λιγο μετα το μπανιο πραγμα το οποιο κανω και στα 2 μου αγορακια. Παντως ειναι καλυτερα πιστευω να το ανοιγεις λιγο-λιγο παρα αυτο που κανουν εκει γυρω στα 2 που σου το τραβανε αποτομα.

Αυτα

καλημερα


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

επισης ξεχασα

οσον αφορα την εξεταση ισχυων εμενα ηταν στις προαιρετικες στο Λητω που γεννησα και η παιδιατρος μου συστησε να την κανω και ετσι την εκανα και στους δυο.

Οσο για αυτη την ηλικια κοντα στα 2 συμφωνω ειναι αποθεωση. Νομιζω οτι ειναι η πιο ωραια ηλικια πραγματικα...


[IMG]http://lbyf.lilypie.com/6QhFp3.png?TWzLZ8D5[/IMG]
[IMG]http://lpmf.lilypie.com/K4Sgp2.png?UYTvmZAf[/IMG]
[IMG]http://lb3f.lilypie.com/Qk1Hp3.png?V2xKCBPp[/IMG]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαριλενα στον Βεληβασακη το κανατε στο ΠΕΠΑΓΝΗ? εμας αυτος ειπε οτι το αριστερο ποδι εχει δυσπλασια κ οτι χρειαζεται ιμαντες γιατι λεει ειναι μεγαλος.... τον αλλο μηνα παμε Αθηνα κ ετσι θα το παω κ εκει μεχρι τοτε μαρσιππος κ διπλο παμπερς...η γιατρος μας δεν βλεπει τοσο μεγαλο προβλημα....

καλοριζικο το σπιτι σας!!!! αντε να ηρε,ησετε κ να τα πουμε!

το πουλακι το κατεβαζω 5-6 φορες μετα το μπανιο δεν το πλενω εσωτερικα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μαμάδες και καλώς ήρθες koykoybreli.

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, κάθε πότε αλλάζετε θήλες και μπιμπερό. Εγώ χρησιμοποιώ πλαστικά μπιμπερό και θήλες σιλικόνης και κάτι πήρε το αυτί μου ότι πρέπει να αλλάζω θήλες κάθε μήνα. Από την αρχή και μέχρι τώρα δεν έχω αλλάξει καθόλου... Επίσης, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα θήλες χαμηλής ροής, υπάρχει λόγος να περάσω σε medium flow λόγω του ότι είναι πιο μεγάλο το μωρό μου ή όχι?

Κατά τα άλλα, ο δικός μου γκρινιάζει κλασσικά όταν είναι να φάει αλλά τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να γκρινιάζει και όταν μένει μόνος του (πχ για πάνω από 2 λεπτά). Επίσης, όταν κοιμάται μπορεί να βάλει τα κλάμματα χωρίς να ξυπνήσει, κλαίει δηλαδή με κλειστά τα μάτια (άλλο πάλι και τούτο).

Φιλιάαααα

Link to comment
Share on other sites

Και μεις εξέταση ισχίων κάναμε στο μαιευτήριο και στα δυο κοριτσάκια μας...μαζί με την οφθαλμιατρική και τον ωρλ.

Θηλές δε νομίζω να χρειάζεται αλλαγή αν το μωρό τρώει καλά και αν δεν είναι φθαρμένες.

Οντως η ηλικία των "μεγάλων" παιδιών μας είναι απόλαυση....τα μπεμποζόρια εχουν περάσει (άντε να βγουν κ τα τελευταία δόντια να ησυχάσω!!!) και έχουν τόση πλάκα. Υπάρχουν άλλα ζόρια όμως τώρα. Και η δικιά μου λυσσάει κάθε μέρα...λέει τα δικά της κ είναι τρέλα...και πόσο αγαπάει τη μικρή...δε το περίμενα!

Αλλά εγώ με το μωράκι έχω πάθει ζημιά...μεγάλο έρωτα ζω...ίσως επειδή είμαι πολύ πιο χαλαρή τώρα και απολαμβάνω...ίσως επειδή θηλάζω....ίσως επειδή είναι και πιο καλόβολο ετούτο...δοξα το θεό απολαμβάνω!

Χαλάλι η κούραση...σε νιώθω flosymmer...εγώ έχω τη πολυτέλεια για αρκετό καιρό ακόμα να μη δουλεύω αλλά και πάλι δύσκολα είναι...σωματικά και ψυχολογικά.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

mαριλένα μήπως το χαμομήλι κ το ξένο που δίνεις έχουν μειώσει τη παραγωγή σου κ γι'αυτό κλαίει το μικρό στο στήθος? Αν τα δίνεις τακτικά μπορεί...Ειδικά το χαμομήλι...ο ΠΟΥ λέει όχι...

Γεια σου Μελακι!!! δεν του δινω συνεχεια ξενο και ποτε δεν του δινω μονο το μπουκαλι! Πρωτα τον βαζω στο στηθος και αν δω οτι δεν ηρεμει μετα του κανω συμπληρωμα. Περιπου μια με δυο φορες το 24ωρο του δινω συμπληρωμα. Το χαμομηλι το ξεκινησαμε λογο κολικων και μετα λογο δυσκοιλιοτητας. Δεν του το δινω ομως οταν εχει γευμα αλλα μετα που θα τελειωσει το γευμα αν δω πως δεν μπορει να κοιμηθει του κανω λιγο και χαλαρωνει αμεσως..

Τις τελευταιες δυο μερες του εδωσα μονο συμπληρωμα στις 9 το βραδυ και ειπιε την πρωτη μερα 60 μλ και χτες 90!!! Το βραδυ καθε μια ωρα ειμαστε στο βυζι!!! Να δω τι θα γινει. Λογικα με τοσες φορες που τον βαζω θα επρεπε να εχει αυξηθει η παραγωγη...

Μαριλενα στον Βεληβασακη το κανατε στο ΠΕΠΑΓΝΗ? εμας αυτος ειπε οτι το αριστερο ποδι εχει δυσπλασια κ οτι χρειαζεται ιμαντες γιατι λεει ειναι μεγαλος.... τον αλλο μηνα παμε Αθηνα κ ετσι θα το παω κ εκει μεχρι τοτε μαρσιππος κ διπλο παμπερς...η γιατρος μας δεν βλεπει τοσο μεγαλο προβλημα....

καλοριζικο το σπιτι σας!!!! αντε να ηρε,ησετε κ να τα πουμε!

το πουλακι το κατεβαζω 5-6 φορες μετα το μπανιο δεν το πλενω εσωτερικα...

Οχι Μαρια μου δεν το εκανε ο Βεληβασακης...

Μην ανυσηχεις ολα θα πανε καλα...

σ'ευχαριστουμε για το σπιτι! Απο βδομαδα αν εχει καλο καιρο να παμε για καφε. Λεω να το τολμησω!!! Μου την εχει σβουρηξει εδω μεσα!!!

Εγω δεν κανω τιποτα στο πουλακι βρε κοριτσια...Θα ρωτησω την παιδιατρο και θα σας πω


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...