Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

cleo's mommy 10 ημέρες μας είπε μάσκες!

Για την αύξηση βάρους που λες κι εμένα πήρα το τελευταίο 20 ήμερο 100 γραμ.και το είπα στον παιδίατρο και μου είπε αλόίμονο αν έπαιρναν και τώρα τόσο βάρος όσο στην αρχή και γενικά από ότι ξέρω τα μωράκια που θηλάζουν βάζουν ένα απότομο φρένο κάποια στιγμή και επανέρχονται στην αύξηση του βάρους με πιο αργούς ρυθμούς.Ελπίζω να βοήθησα!

Με καθησυχασες λιγακι... ελπιζω να ειναι αυτο!! Πως ειστε εσεις???

Εμενα η αναπνοη του βραζει το παιδακι μου..

Babyofmine συγχαρητηρια για το δοντακι σας!!!! Νωρις η μικρουλα!! Με το καλο και τα υπολοιπα...

Οι υπολοιπες ολες καλα???


f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κοριτσια!!!

Λεναλεκ κι εμεις μια απο τα ιδια... το μωρακι μου παλι με ελαφρια βρογχιολιτιδα και ξεκιναμε μασκες aerolin και flixotide επισης... Μου ειπε οτι εφοσον επαθε τοσο μωρο βρογχιολιτιδα (ηταν 2μισι μηνων) τωρα θα ειναι πιο επιρρεπης και θα παθαινει πιο ευκολα... Πολυ στεναχωριεμαι.. Και το προλαβα πριν αρχισει η δυσπνοια αυτη τη φορα. Αλλα βηχει το παιδακι μου και το λυπαμαι πολυ...

Και το αλλο που με στεναχωρει ειναι οτι δεν παιρνει βαρος ο μικρος μου. Τις τελευταιες 15 μερες μονο 50 γρμ!!!! Δεν ειναι πολυ λιγο?? Δεν εχει πολυ ορεξη και εχω πολυ γαλα ρε γμτ. Ολη μερα με το στηθος εξω ειμαι και τον παρακαλαω να φαει λιγο παραπανω...

Γενικα ειμαι να σκασω. Ευχομαι μεχρι το Πασχα να ειμαστε καλα.

Λεναλεκ ποσες μερες σου ειπε μασκα ο γιατρος σου??

Ευχομαι να ειναι καλα τα μπεμπακια σας και τιποτα αλλο.. Αν ειναι καλα τα παιδακια μας ειμαστε κι εμεις..

Περαστικα!!!! παντως σιγουρα η ορεξη τους πεφτει οταν ειναι αρρωστουλικα οπως και η δικη μας... οσο για τα κιλα εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να παιρνει τα μισα απο οτι επαιρνε πριν αυτο ειναι το φυσιολογικο απο τον 3ο μηνα και μετα!!!

Περαστικούλια σε όσα μωράκια είναι άρρωστα' date='και καλό κουράγιο στις μανούλες!!!Εμείς ειμαστε καλά,είχαμε μόνο απίστευτη γκρίνια τις τελευταίες μέρες,τόσο που είχα αρχίσει να απελπίζομαι,αλλά....

ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΔΟΝΤΑΚΙ!!!!:-P

Μια ακρίτσα δηλαδή,δεν είναι εύκολα ορατό με το μάτι,αλλά αν ακουμπίσω επάνω "σκαλώνει"..Βιαστική η μπεμπούλα μου και στη γέννα και στα δόντια απ'ότι φαίνεται!!Το τι χαρά πήρα δε λέγεται!!!!!Τώρα γιατί το χάρηκα τόσο πολύ το δόντι,δεν ξέρω!Όταν μιλήσει ή περπατήσει δηλαδή τι θα γίνει;;;;[/quote']

καλως τα.... γρηγορα, γρηγορα ε!!!!

αντε και στα δικα μας..... κοριτσια την κορη μου την λεω φαφουτα και ξεκαρδιζεται στα γελια!!!

εντωμεταξυ εμενα ειχε 6 μερες να κανει κακα!!! πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι τα μωρα που θηλαζουνε μπορει να κανουνε 7 φορες μεσα σε μια μερα ή μια φορα στις 7 μερες και αν την βλεπω και δεν ζοριζετε να μην ανησυχω καθολου.... και οντως χθες το βραδυ ξαφνικα ακουω ενα προυτς.....ςςςς και αυτο ητανε, καλα ειλικρινα ο παιδιατρος μας ειναι απιστευτος με εχει κερδισει, με καθησυχαζει πραγματικα δε με αγχωνει για τιποτα, να ειναι καλα ο ανθρωπος γιατι με την προηγουμενη κοντεψα να τρελαθω!!!!! φιλακια σε ολες και περαστικουλια σε ολα τα μπεμπακια

ΨΥΛΟΠΟΛΥΤΕΚΝΗ καλόοοοοο το ανεκδοτο!!!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλως τα.... γρηγορα, γρηγορα ε!!!!

αντε και στα δικα μας..... κοριτσια την κορη μου την λεω φαφουτα και ξεκαρδιζεται στα γελια!!!

Και στα δικά σας Margioula!!

εντωμεταξυ εμενα ειχε 6 μερες να κανει κακα!!! πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι τα μωρα που θηλαζουνε μπορει να κανουνε 7 φορες μεσα σε μια μερα ή μια φορα στις 7 μερες και αν την βλεπω και δεν ζοριζετε να μην ανησυχω καθολου....

Κι εμένα που θηλάζει κάνει κάθε 3 ημέρες...Αλλες φορές 3 φορές την ίδια μέρα,άλλες 1...Οτι να'ναι με τα κακά μας!!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου γεια σας!!!!

babyofmine μπράβο!!!! ελπίζω να το περάσετε ησυχα.

κοριτσια μου τι να σας πω, δεν μαζευομαι στο σπίτι καθόλου, φεύγουμε στις 1 το μεσημέρι και γυρνάμε στις 9 το βράδυ. δεν μπορώ να μαζευτώ πάλι στο σπίτι μόνη μου με τίποτα. πάμε στη μαμά μου, εννοείται, η μικρή δεν χαλάει το πρόγραμμά της και εγώ έχω παρεούλα!!! και όταν γυρνάμε, έρχεται και ο καλός μου, τρώει, κάνουμε μπάνιο την μικρή την ταίζω και όλοι νάνι.....!!!!!! δεν μπορώ να κάτσω άλλο μέσα και μόνη μου!!

ευχομαι να φτιάξει ο καιρός, να περάσουν όλες οι ιωσούλες από τα μπεμπάκια και να είμαστε όλοι καλά και ευτυχισμένοι!!!!!

καλό σας βράδυ!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια...σας ευχομαι να σας ζησουν τα μωρα σας και να ειστε παντα ευτιχισμενες.Ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα παντα το διαβαζα.Γενννησα το Δεκεμβριο του 2010.

Χρειαζομαι την πειρα σας....Εν οψη Πασχα και καλοκαιρινων διακοπων,ψαχνω για παρκοκρεβατο..μηπως γνωριζει καμια καποιο καλο.........?

Ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

cleo's mommy πιστεύω ότι πάμε καλύτερα!Α μη τι άλλο τρώει χωρίς να πνίγεται από το βήχα του και δεν κάνει εμετό από αυτόν.Λιγότερο βήχα από την αρχή.Έχω και τη μικρή με βήχα η οποία όμως δεν έχει βροχιολίτιδα μόνο από τις μύξες της.Οπότε σε σύγκριση το ένα με το άλλο το μπέμπη τον βλέπω καλύτερα!Αν βήχει ακόμη και μετά τις 10 μ'ερες θα το ξαναδώ με τον παιδίατρο.50ρικάκια ευρώ να έχουμε και θα κάνουμε κι άλλη καμιά επίσκεψη μετά το Πάσχα.


B1nVp3.png MDOOp2.pngzkyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολες μας αγκαλια με τα μπουμπουκακια μας!!!

Τι κανετε? Εμεις σε γενικες γραμμες συνεχιζουμε τα ιδια..

Την Παρασκευη πηγαμε για εμβολιο αλλα τελικα δεν το καναμε γιατι ηταν το λαιμουδακι του μπεμπη μου λιγο ερεθησμενο και θα ξαναπαμε την Τριτη να δουμε αν ειναι καλυτερα... Επισης ειναι λιγο μπουκομενος και εβηξε καμια δυο φορες... Επισης ειναι γκρινιαρης πολυ...

Βρε κοριτσια εσας τα μπεμπακια σας γκρινιαζουν? Εμενα παρα πολυ...και οταν ειναι να κοιμηθει γινεται πολεμος!!! Ειναι παρα πολυ εκνευρισμενος...δεν ξερω τι να του κανω για να ηρεμησει. Τωρα 3 βραδυα θελω 40 λεπτα για να τον κοιμησω.. :shock: με εχει ξεζουμισει...

Ειμαι σιγουρη οτι φταινε τα ουλακια του γιατι θελει να φαει τα παντα, εχει σαλια και νευριαζει οταν δεν βρισκει κατι να βαλει στο στομα.. αλλα η γιατρος μου ειπε πως ειναι νωρις για να μου γραψει καποιο τζελ για τα ουλα..

Επισης πηγα να του αλλαξω το γαλα (διναμε ακομα για κολικους) και αμεσως ειχε ποναλακια...και ετσι πηραμε παλι για κολικους!!! Ποτε θα περασουν πια???

Και το αλλο θεμα ειναι οτι δεν θελει κανεναν παρα μονο εμενα και την μαμα μου!!! Χτες δεν ηθελε ουτε τον πατερα του!!! Τον σηκωνει και βαζει τα κλαμματα...και αυτος ο καημενος ειναι στεναχωρεμενος... Ηρθαν και ταπεθερικα μου χτες και οποτε τον σηκωναν το παιδι πλανταζε στο κλαμα..

Ερωτηση για οσες θηλαζουν...Τα νυχακια μας κανει να τα βαψουμε τωρα στο θηλασμο? Ανοιγει ο καιρος και ελεγα να τα φτιαξω μιας και νιωσω λιγακι γυναικα... :-P

Φιλια σε ολες!!! :tongue:


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εσας τα μπεμπακια σας γκρινιαζουν? Εμενα παρα πολυ...και οταν ειναι να κοιμηθει γινεται πολεμος!!! Ειναι παρα πολυ εκνευρισμενος...δεν ξερω τι να του κανω για να ηρεμησει. Τωρα 3 βραδυα θελω 40 λεπτα για να τον κοιμησω.. :shock: με εχει ξεζουμισει...

Το ίδιο ακριβώς κι εμένα,απίστευτη γκρίνια όλη την ημέρα, η οποία σταμάτησε μόλις βγήκε το δοντάκι της.Το βράδυ για τον ύπνο έχει καλυτερεύσει μεν,αλλά δεν έχει σταματήσει.Μα ποιος τα εμποδίζει πια να κοιμηθούν;;;;;

Και το αλλο θεμα ειναι οτι δεν θελει κανεναν παρα μονο εμενα και την μαμα μου!!! Χτες δεν ηθελε ουτε τον πατερα του!!! Τον σηκωνει και βαζει τα κλαμματα...και αυτος ο καημενος ειναι στεναχωρεμενος... Ηρθαν και ταπεθερικα μου χτες και οποτε τον σηκωναν το παιδι πλανταζε στο κλαμα..

Κι εμένα κολλημένη επάνω μου είναι,αλλά και με τον πατέρα της.Όταν όμως είναι αναστατωμένη ή νυστάζει,μόνο μαζί μου .Πιστευω ότι έχει να κάνει με τον θηλασμό αυτή η προσκόλληση.Με τους γονείς μου είναι οk,με τα πεθερικά μου ανάλογα με τα κέφια της,και κάθε φορά φαρμακωμένοι φευγουν οι άνθρωποι...

Ερωτηση για οσες θηλαζουν...Τα νυχακια μας κανει να τα βαψουμε τωρα στο θηλασμο? Ανοιγει ο καιρος και ελεγα να τα φτιαξω μιας και νιωσω λιγακι γυναικα..

Νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε...Για μαλλιά βαφή σίγουρα ναι,οπότε φαντάζομαι το ίδιο ισχυει και για τα νύχια.Εγ'ω τα έχω βάψει 2 φορές όλο κι όλο,και το μόνο που πρόσεξα ήταν να τα βάψω σε δωμάτιο που δεν θα έμπαινα μετά με το μωρό γιατί μυρίζει έντονα το βερνίκι.

Πάντως με ένα βάψιμο νυχιου αλλάζει η διάθεση βρε παιδί μου...

Χθες που βγήκαμε έξω για φαγητό ξεχάστηκα και ήπια πορτοκαλάδα με ανθρακικό.Δυο πορτοκαλάδες για την ακρίβεια.Και το συνειδητοποιησα αφού γυρίσαμε στο σπίτι.. Αλλά δεν ξέρω αν το ανθρακικό απαγορευεται μόνο στην περίοδο των κολικών,που για εμάς έχει τελειώσει πια..


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κι απο μας..!!!

Νομιζω οτι ειμαστε καλυτερα πια, αυριο τελειωνουν και οι μασκες και θα ερθει να τον ακουσει η παιδιατρος να μου πει. Αλλα νομιζω οτι εφτιαξε η αναπνοη του, δεν βηχει πια και ολα καλυτερα..

Μαριλενα εννοειται οτι βαφουμε νυχια... εγω εχω βαψει και τα μαλλια μου με Κορρε φυτικη βαφη προσφατα.

Babyofmine εγω πινω ανθρακικο καθε μερα εστω και 1 μικρο ποτηρι. Δεν τον εχει πειραξει...

Οι υπολοιπες πως ειστε????


f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σας κορίτσια καλά είστε; καιρό έχουμε να τα πούμε! Διαβάζω καλά δοντάκι; Δεν είναι πολύ μωρά;

Να σας ρωτήσω το βράδυ πόσες ώρες κοιμάστε; Γενικά μέσα στη διάρκεια της μέρας είναι ξύπνια αρκετά ή κοιμούνται; Εμένα είναι ξύπνια αρκετές ώρες αλλά το βράδυ κοιμόμαστε από τις 11-12 μέχρι 6-7. Ακούω για άλλα μωρά που κοιμούνται 9 - 9


CrCmp2.png

1295335bgma5fa4kz.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο cleos mummy! ευχομαι πληρη αναρρωση!!!!!!!!!!!

babyofmine δοντακι απο τοσο νωρις??? σε λιγο βρε θα σου ζητησει και αντρα!!!!

Εμεις ειχαμε παιδιατρο σημερα!!!! Ειμαστε 7,5 κιλα και 65 ποντους!!! Οι διπλες εγιναν 5 σε καθε μπουτι, οτι πρεπει για το πασχα!!!!!

Και ξεκινησαμε κρεμες! Η γιατρος εκρινε απο την νευρολογικη της εικονα και απο αυτα που της ειπα οτι ειναι ωριμη να ξεκινησει! και οντως σημερα της εφτιαξα μια μεζουρα απο την ρυζαλευρο βανιλια και την εφαγε ολη!!!!!!!!!!!!!!!!! μονο το δαχτυλο που δεν μου εφαγε!!!!! Καμια προσαρμογη με το κουταλι, ανοιξε αμεσως το στομα η χοντρουλα μου!


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites

Babyofmine εγω πινω ανθρακικο καθε μερα εστω και 1 μικρο ποτηρι. Δεν τον εχει πειραξει...

Δεν ξέρω μωρέ,μπορεί να είναι υπερβολή,αλλά η Πατσούρου το μόνο που λέει να μην καταναλώνεις κατά τη διάρκεια του θηλασμού είναι γάλα και ανθρακούχα...Και πάλι βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για τον πρώτο καιρό. Πάντως ούτε κι εμένα έπαθε τίποτα με τις 2 πορτοκαλάδες!!!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας κορίτσια καλά είστε; καιρό έχουμε να τα πούμε! Διαβάζω καλά δοντάκι; Δεν είναι πολύ μωρά;

Να σας ρωτήσω το βράδυ πόσες ώρες κοιμάστε; Γενικά μέσα στη διάρκεια της μέρας είναι ξύπνια αρκετά ή κοιμούνται; Εμένα είναι ξύπνια αρκετές ώρες αλλά το βράδυ κοιμόμαστε από τις 11-12 μέχρι 6-7. Ακούω για άλλα μωρά που κοιμούνται 9 - 9

Η δικιά μου είναι βιαστική!! Όπου να΄ναι σκαει και το διπλανό,έχει ήδη αρχίσει να φαίνεται ασπρο στο ουλο...

Όσο για τον ύπνο,εμένα κοιμάται από τις 9.30-10 ως τις 7-7.30,καμια φορά ως τις 8,αλλά μπορεί να τύχει να ξυπνήσει και στις 6,να θηλάσει και να ξανακοιμηθεί.Κατά τη διάρκεια της ημέρας μου κάνει ανάμεσα στα γευματα κάτι υπνάκους της μισής ώρας ή σαραντάλεπτους,ανάλογα με τα κέφια.. Μερικές φορές σκέφτομαι μήπως παρακοιμάται,σπάνια θα μείνει κανένα 3ωρο συνεχόμενο ξύπνια.


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

babyofmine δοντακι απο τοσο νωρις??? σε λιγο βρε θα σου ζητησει και αντρα!!!!

Εμεις ειχαμε παιδιατρο σημερα!!!! Ειμαστε 7,5 κιλα και 65 ποντους!!! Οι διπλες εγιναν 5 σε καθε μπουτι, οτι πρεπει για το πασχα!!!!!

Και ξεκινησαμε κρεμες! Η γιατρος εκρινε απο την νευρολογικη της εικονα και απο αυτα που της ειπα οτι ειναι ωριμη να ξεκινησει! και οντως σημερα της εφτιαξα μια μεζουρα απο την ρυζαλευρο βανιλια και την εφαγε ολη!!!!!!!!!!!!!!!!! μονο το δαχτυλο που δεν μου εφαγε!!!!! Καμια προσαρμογη με το κουταλι, ανοιξε αμεσως το στομα η χοντρουλα μου!

Αστα να πάνε!!Μένει να περπατήσει και να μου πει"εχε γεια μάνα" !!!:P

7,5 κιλά!!!Τέλεια!!!Αχ αυτες οι δίπλες στα μπούτια,το πώς κρατιέμαι να μην τη δαγκώσω τη δικια μου..

Κρεμούλες εεε???Τυχερούλες!!!Και την έφαγε όλη!!Ε,σου λέει,όλο γάλα γάλα γάλα,επιτέλους και κάτι διαφορετικό!!Ανυπομονώ να αρχίσουνε κι εμεις!!Την προτελευταία φορά που πήγαμε στον παιδίατρο μου είπε κατά τον 5ο μήνα.. Δηλαδή ποια είναι τα κριτήρια για να αρχίσει σου είπε;;

Και μια ερώτηση για τις αποκλειστικά θηλάζουσες..Κάθε πότε τρώνε τα μωράκια σας;;;Γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να με ανησυχεί το ότι συνεχίζει να τρωει ανά δυο ώρες-εκτός βέβαια από τις νύχτες.Δεν θα έπρεπε να τρωει σε μεγαλύτερα διαστήματα πια;;Το κάθε ένα βέβαια έχει τους ρυθμούς του,αλλά κι αυτο το διωρο περνάει πολύ γρήγορα..Όπου και να την παρω να πάμε δεν υπάρχει περίπτωση να μη χρειαστεί να θηλάσω.. Μιλάμε έχω θηλάσει παντού!


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...