Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα Ζουνίτσα μου!!! Αμάν δεν λες τπτ στο τέλος θα φτάσουμε στον Ιούνιο κ πάλι ετσι θα είναι έλεος!!!

Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω με το θέμα της φραουλένιας μπορεί να μην ειναι κάτι σοβαρό δόξα το θεό αλλά όπως κ να το κάνεις μια ταλαιπωρία είναι γι αυτο ευχομαι να τελειώσουν όλα γρήγορα να ησυχάσει η καρδουλίτσα μου!! :-P

Όσο γι αυτό που είπες με το θήλαστρο...ουυυυυυυυυυ πανευκολο τι να σου πώ........μωρέ μακάρι να έπιανε τις θηλές μου κ θα σου έλεγα εγώ...φαντάσου είχα βάλει και σιλικόνης κ πάλι δεν έπιανε καλά...περιττό επίσης να σου πω οτι ήμουν χειρουργημένη 3 ώρες όταν ξεκίνησα να κάνω αντλήσεις για να εχω παραγωγή εφόσον ο μικρός ήταν στην εντατική..με κοιτούσαν οι διπλανες μου σαν να ήμουν ούφο...ξυπνούσα κάθε 3 ώρες για να αρμέγομαι..οχι οτι ειχα γάλα το πρωτόγαλα αλλα για να μην παει πίσω η παραγωγή...παρολ'αυτα δυστηχως δεν τα κατάφερα...ελπίζω στο επόμενο να το χειριστω καλυτερα το θεμα το σιγουρο ειναι οτι θα παρω γυναικα στο σπιτι να το δουμε επιτοπου γιατι στο μαιευτηριο με απογοητευσαν οτι δεν εχω καλες θηλες και εχω πολυ βαρυ στηθος κτλ..μπορει να ειναι κ αληθεια ολα αυτα αλλα αν ειχα σωστη βοηθεια μπορει κ να καταφερνα κατι καλυτερο..τεσπα δεν εχει νοημα τωρα..


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αγγελικουλα μου να σου πω τι ειδα οσο καιρο προσπαθουσα να την θηλασω...

1.ειδα επαγγελματιες υγειας να με επιβαιβεωνουν οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!!

2. ειδα παιδιατρους γιατι αλλαξα 3 για να καταληξω σε αυτον που εχουμε τωρα!!! να προσπαθουν να με πεισουν οτι τα παιδια που τρωνε με μπιμπερο ξερουμε τι τρωνε και δεν ανησυχουμε μην υποσιτιζονται )ξερεις ειναι ο μεγαλητερος φοβος της μαμας που θηλαζει)

ξυπνησε η κορη μου παω, θα μπω να συνεχισω αργοτερα και να ξερεις διαλεξεις τον πιο δυσκολο δρομο, γιατι ανετα θα μπορουσες να μην το εβγαζες με το θηλαστρο και μπραβο σου!!!

το εκανα 2 μηνες και ξερω ποσο ποναει σε σχεση με τον θηλασμο....φιλακια θα ξαναμπω!!!!!

Ετσι ειναι Μαργιούλα μου δυστηχώς...κ εγω έπεσα θύμα παρόλο που τα ήξερα γιατί ειχα παει και σε σεμινάριο...το υπερβολικό μου άγχος με έφαγε συν το οτι με πανικόβαλαν στο μαιευτήριο γιατί μου έλεγαν οτι είχα πολύ μεγάλο κ βαρύ στήθος και ανύπαρκτες θηλές μαλλον δεν θα τα κατάφερνα..τελικά οντως δεν τα κατάφερα αλλα φταίω κ εγω


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια πείτε μου την γνώμη σας και για το εξής αν έχετε την καλοσύνη..ΟΙ γονείς μου πριν απο 15 μέρες πήραν δωράκι στον μπέμπη αυτό που θα δείτε στην φωτογραφία κ αυτός εχει ξετρελαθεί μήπως δεν του κάνει καλό? δεν είναι περπατούρα απλά πρέπει το μωρό να μπορεί να στηρίζει καλά το κεφάλι του λέει..κ επειδή ο μικρός ήθελε συνέχεια να πηδάει στα πόδια μας κ γενικά του αρέσει πού το όρθιο γι αυτο του το πήραμε για πειτε μου γνώμες.

http://img231.imageshack.us/img231/3084/day154a.jpg

http://img825.imageshack.us/img825/741/day154b.jpg


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικούλα μου ότι θα σου έγραφα γι'αυτό. έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς και αυτόν που βγάζει η Μενεγάκη κάθε Δευτέρα οτι έχουν απαγορευτεί οι στράτες ή τύπου τέτοιες, ειδικά στα αγόρια, γιατί κάτι γίνεται με τα ποδαράκια τους ή στα γεννητικά τους όργανα επειδή πέφτει όλο το βάρος εκει. δεν ξέρω παραπάνω να σου πω. ψάξτο και ρώτα και τον παιδίατρο.


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικούλα μου ότι θα σου έγραφα γι'αυτό. έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς και αυτόν που βγάζει η Μενεγάκη κάθε Δευτέρα οτι έχουν απαγορευτεί οι στράτες ή τύπου τέτοιες, ειδικά στα αγόρια, γιατί κάτι γίνεται με τα ποδαράκια τους ή στα γεννητικά τους όργανα επειδή πέφτει όλο το βάρος εκει. δεν ξέρω παραπάνω να σου πω. ψάξτο και ρώτα και τον παιδίατρο.

Αχ μην μου λες τέτοια...και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ του αρέσει εκεί...σήμερα στις 5.00 έχουμε ραντεβού με τον παιδίατρο για το εμβολιάκι του οπότε θα ρωτήσω κ γι αυτό!

Δεν μου λες κατι άλλο... αν μας πει οτι θα ξεκινήσουμε κρεμούλα πρέπει να πάρω κ εγώ καρεκλάκι σαν το δικό σου? στέκετε εκει καλά? πάρκο εχεις πάρει? θα πάρεις? εγώ μετά την τούμπα σκεφτομαι να πάρω κ να τον βάζω μέσα με το γυμναστήριο του να παίζει να εχω το κεφάλι μου ήσυχο


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίτα, καρεκλάκι της πήρα από την αρχή του φαγητού για να μαθαίνει οτι εκεί τρώμε. και αργότερα θα την φέρνω και στο τραπέζι μαζί μας. πέφτει 2 θέσεις η πλάτη οπότε είναι βολικό. δεν κάθεται τελείως κάθετα. πάρκο δεν έχω βάλει ακόμα γιατί δεν κωλοκάθεται οπότε θα το βάλω αργότερα. θα μου δώσει η αδερφή μου. μια χαρά θα είναι μέσα στο πάρκο, να τον βάλεις. εγώ πχ στο ρηλάξ δεν μπορώ να την βάλω γιατί γυρνάει τούμπα. τώρα την βάζω στο γυμναστήριο πάνω στον καναπέ, στη γωνία του, έχω βγάλει τα μαξιλάρια οπότε ακόμα έχει χώρο.


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, καρεκλάκι της πήρα από την αρχή του φαγητού για να μαθαίνει οτι εκεί τρώμε. και αργότερα θα την φέρνω και στο τραπέζι μαζί μας. πέφτει 2 θέσεις η πλάτη οπότε είναι βολικό. δεν κάθεται τελείως κάθετα. πάρκο δεν έχω βάλει ακόμα γιατί δεν κωλοκάθεται οπότε θα το βάλω αργότερα. θα μου δώσει η αδερφή μου. μια χαρά θα είναι μέσα στο πάρκο, να τον βάλεις. εγώ πχ στο ρηλάξ δεν μπορώ να την βάλω γιατί γυρνάει τούμπα. τώρα την βάζω στο γυμναστήριο πάνω στον καναπέ, στη γωνία του, έχω βγάλει τα μαξιλάρια οπότε ακόμα έχει χώρο.

Πολύ σωστά τα λες άρα αφού μπορεί και στηρίζετε αν μου πει ο γιατρός οτι ξεκινάμε κρέμα θα του πάρω κ εγώ να τελειώνω. Σχετικά με το πάρκο και μενα δεν κάθετε με τον ποπό ακόμα αλλά το ήθελα πιο πολύ για να μην πέσει απο τον καναπέ αν και έχει χώρο αλλά επειδή κάηκα δεν θέλω να το ξαναζήσω..αύριο μάλλον θα πάω να τα πάρω.

Υπνόσακους χρησιμοποιείς? Θέλω να ρωτήσω αν έχει καλοκαιρινούς γιατί εμεις τους έχουμε βολευτεί πάραααα πολύυυυυυ


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μια χαρά ο λεβέντης σου!! 7 κιλά είναι τέλεια! Διάβασα τα posts σου το τελευταίο μήνα, με τις ανησυχίες σου για το βάρος (!!!). Τα μωράκια (όπως έγραψες και εσύ) βάζουν φρένο τον 4ο μήνα. Φαντάσου να συνέχιζε με τους ίδιους ρυθμούς: 1 έτους θα πήγαινε νήπιο. Εξάλλου για αυτό οι καμπύλες ανάπτυξης είναι καμπύλες, αλλιώς θα ήταν ευθείες . Και κάτι ακόμα: οι καμπύλες ανάπτυξης δεν δείχνουν στόχο (δηλ αν είμαστε στη 25η δεν σημαίνει ότι μπουστάρουμε το μωρό να φτάσει στην 90η), Απλά αν η ανάπτυξη του παιδιού την ακολουθεί είμαστε μια χαρά. Το γράφω και για τη margioula που η κόρη της είναι μια κούκλα!!

Σε καταλαβαίνω όμως απόλυτα, γιατί, αν και το περίμενα, μου κακοφάνηκε. Τον ζύγιζα κάθε μέρα!! Τώρα είμαστε 6,5 κιλά (ύψος δεν ξέρω ακόμα, την άλλη βδομάδα θα μάθω).

Αγγελικούλα, για το θηλασμό που στεναχωριέσαι: δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρίσκεις υποστήριξη. Δεν αρκεί σε ένα μαιευτήριο να σου λένε ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο κλπ κλπ κλπ. Θα πρέπει να είναι σε θέση να τον υποστηρίξουν, όχι μόνο στα εύκολα ή αυτονόητα. Αλλά στα δύσκολα, όπως στη περίπτωσή σου. Και εκείνες τις μέρες που οι ορμόνες και η ψυχολογία είναι περίεργα, είναι και οι παιδίατροι που σου λένε «δως του ξένο». Εγώ ήμουν τυχερή ως προς το ότι η αδελφούλα μου γέννησε 3 βδομάδες πριν. Ότι δυσκολία συνάντησε πήγαινα ρώταγα (και στο Έλενα). Όταν ήρθε η ώρα μου, αντιμετώπισα τα ίδια.

Το μόνο που με «τσάκισε» ψυχολογικά ήταν η ΓΟΠ και η αλλεργία που εμφάνισε (έβγαζε «ρουκέτες») και στην αρχή δεν ήξερα ότι πολλά παιδάκια το έχουν…. Και στο σπίτι, εκτός από τον αντρούλη μου, καμιά βοήθεια… Τεσπα, βλέπω το παιδάκι μας και χαίρομαι!!

(πω πω, από χθες ξεκίνησα να γράφω, σήμερα ποστάρω).

Θέλω πολύ να κανονίσουμε για έξοδο. Έχω προτίμηση στον Φλοίσβο. Αν κανονιστεί κάτι στείλτε pm Ή καλύτερα να σου στείλω το νούμερο του κινητού μου γιατί σπάνια μπαίνω ;;


DZLjp2.png

Μετά από 16 υπέροχους μήνες, αποθηλάσαμε.

3r0ap2.pngLVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και εμείς :) αυτές τις βγάλαμε στο νησί πριν απο λίγες μέρες!!!!

http://img838.imageshack.us/img838/2743/day141c.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/1231/day143a.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/1487/day143b.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/4323/day143f.jpg

http://img859.imageshack.us/img859/9729/day143g.jpg

http://img155.imageshack.us/img155/5589/day143i.jpg

δεν ξέρω αν το έκανα σωστά για να τις δείτε..

Κοριτσάκια πείτε μου την γνώμη σας και για το εξής αν έχετε την καλοσύνη..ΟΙ γονείς μου πριν απο 15 μέρες πήραν δωράκι στον μπέμπη αυτό που θα δείτε στην φωτογραφία κ αυτός εχει ξετρελαθεί μήπως δεν του κάνει καλό? δεν είναι περπατούρα απλά πρέπει το μωρό να μπορεί να στηρίζει καλά το κεφάλι του λέει..κ επειδή ο μικρός ήθελε συνέχεια να πηδάει στα πόδια μας κ γενικά του αρέσει πού το όρθιο γι αυτο του το πήραμε για πειτε μου γνώμες.

http://img231.imageshack.us/img231/3084/day154a.jpg

http://img825.imageshack.us/img825/741/day154b.jpg

Ειναι ομως ΚΟΥΚΛΟΣ!!!! καλα τι χαμογελο ειναι αυτο..... και ειναι ιδιος εσυ, σου μοιαζει παρα πολυ.... αγαπουλα εγω σε πιστευω απολυτα οτι το προσπαθησες με τον θηλασμο, αληθεια αν δεν σε βοηθησουν η αρχη ειναι δυσκολη, εγω εκεινο το διαστημα ειχα τον αντρα μου σπιτι και ευτυχως με βοηθησε παρααα πολυυυυυυ, οσο για την τυπου στρατα δεν ξερω καθολου, αλλα μου φαινεται πολυ χαρουμενος μεσα εκει, αλλα ρωτηστε και τον παιδιατρο για πιο σιγουρα!!!! να μου φιλησεις τον κουκλο σου!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μια χαρά ο λεβέντης σου!! 7 κιλά είναι τέλεια! Διάβασα τα posts σου το τελευταίο μήνα, με τις ανησυχίες σου για το βάρος (!!!). Τα μωράκια (όπως έγραψες και εσύ) βάζουν φρένο τον 4ο μήνα. Φαντάσου να συνέχιζε με τους ίδιους ρυθμούς: 1 έτους θα πήγαινε νήπιο. Εξάλλου για αυτό οι καμπύλες ανάπτυξης είναι καμπύλες, αλλιώς θα ήταν ευθείες . Και κάτι ακόμα: οι καμπύλες ανάπτυξης δεν δείχνουν στόχο (δηλ αν είμαστε στη 25η δεν σημαίνει ότι μπουστάρουμε το μωρό να φτάσει στην 90η), Απλά αν η ανάπτυξη του παιδιού την ακολουθεί είμαστε μια χαρά. Το γράφω και για τη margioula που η κόρη της είναι μια κούκλα!!

Σε καταλαβαίνω όμως απόλυτα, γιατί, αν και το περίμενα, μου κακοφάνηκε. Τον ζύγιζα κάθε μέρα!! Τώρα είμαστε 6,5 κιλά (ύψος δεν ξέρω ακόμα, την άλλη βδομάδα θα μάθω).

Αγγελικούλα, για το θηλασμό που στεναχωριέσαι: δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρίσκεις υποστήριξη. Δεν αρκεί σε ένα μαιευτήριο να σου λένε ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο κλπ κλπ κλπ. Θα πρέπει να είναι σε θέση να τον υποστηρίξουν, όχι μόνο στα εύκολα ή αυτονόητα. Αλλά στα δύσκολα, όπως στη περίπτωσή σου. Και εκείνες τις μέρες που οι ορμόνες και η ψυχολογία είναι περίεργα, είναι και οι παιδίατροι που σου λένε «δως του ξένο». Εγώ ήμουν τυχερή ως προς το ότι η αδελφούλα μου γέννησε 3 βδομάδες πριν. Ότι δυσκολία συνάντησε πήγαινα ρώταγα (και στο Έλενα). Όταν ήρθε η ώρα μου, αντιμετώπισα τα ίδια.

Το μόνο που με «τσάκισε» ψυχολογικά ήταν η ΓΟΠ και η αλλεργία που εμφάνισε (έβγαζε «ρουκέτες») και στην αρχή δεν ήξερα ότι πολλά παιδάκια το έχουν…. Και στο σπίτι, εκτός από τον αντρούλη μου, καμιά βοήθεια… Τεσπα, βλέπω το παιδάκι μας και χαίρομαι!!

(πω πω, από χθες ξεκίνησα να γράφω, σήμερα ποστάρω).

Θέλω πολύ να κανονίσουμε για έξοδο. Έχω προτίμηση στον Φλοίσβο. Αν κανονιστεί κάτι στείλτε pm Ή καλύτερα να σου στείλω το νούμερο του κινητού μου γιατί σπάνια μπαίνω ;;

Garoufaki μου εχεις δικιο για τις καμπυλες!! εφοσον εχετε γαστροοισοφαγικη και αλλεργια τα ξερεις πολυ καλα, αληθεια τι δεν τρως μονο γαλακτοκομικα? γιατι εμεις πλεον δεν τρωμε τιποτα σχεδον!! μονο ρυζι, ζυμαρικα, πατατα και κατσικακι!!! ολα τα υπολοιπα την πειραζουνε!!! φιλακια πολλα..

ΥΓ. ειχες καιρο να γραψεις και δεν θυμομουνα ποιο ηταν το νινι με τα ωραια ματια, θα καψετε καρδιες!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελική μια χαρά ο λεβέντης σου!! 7 κιλά είναι τέλεια! Διάβασα τα posts σου το τελευταίο μήνα, με τις ανησυχίες σου για το βάρος (!!!). Τα μωράκια (όπως έγραψες και εσύ) βάζουν φρένο τον 4ο μήνα. Φαντάσου να συνέχιζε με τους ίδιους ρυθμούς: 1 έτους θα πήγαινε νήπιο. Εξάλλου για αυτό οι καμπύλες ανάπτυξης είναι καμπύλες, αλλιώς θα ήταν ευθείες . Και κάτι ακόμα: οι καμπύλες ανάπτυξης δεν δείχνουν στόχο (δηλ αν είμαστε στη 25η δεν σημαίνει ότι μπουστάρουμε το μωρό να φτάσει στην 90η), Απλά αν η ανάπτυξη του παιδιού την ακολουθεί είμαστε μια χαρά. Το γράφω και για τη margioula που η κόρη της είναι μια κούκλα!!

Σε καταλαβαίνω όμως απόλυτα, γιατί, αν και το περίμενα, μου κακοφάνηκε. Τον ζύγιζα κάθε μέρα!! Τώρα είμαστε 6,5 κιλά (ύψος δεν ξέρω ακόμα, την άλλη βδομάδα θα μάθω).

Αγγελικούλα, για το θηλασμό που στεναχωριέσαι: δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρίσκεις υποστήριξη. Δεν αρκεί σε ένα μαιευτήριο να σου λένε ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο κλπ κλπ κλπ. Θα πρέπει να είναι σε θέση να τον υποστηρίξουν, όχι μόνο στα εύκολα ή αυτονόητα. Αλλά στα δύσκολα, όπως στη περίπτωσή σου. Και εκείνες τις μέρες που οι ορμόνες και η ψυχολογία είναι περίεργα, είναι και οι παιδίατροι που σου λένε «δως του ξένο». Εγώ ήμουν τυχερή ως προς το ότι η αδελφούλα μου γέννησε 3 βδομάδες πριν. Ότι δυσκολία συνάντησε πήγαινα ρώταγα (και στο Έλενα). Όταν ήρθε η ώρα μου, αντιμετώπισα τα ίδια.

Το μόνο που με «τσάκισε» ψυχολογικά ήταν η ΓΟΠ και η αλλεργία που εμφάνισε (έβγαζε «ρουκέτες») και στην αρχή δεν ήξερα ότι πολλά παιδάκια το έχουν…. Και στο σπίτι, εκτός από τον αντρούλη μου, καμιά βοήθεια… Τεσπα, βλέπω το παιδάκι μας και χαίρομαι!!

(πω πω, από χθες ξεκίνησα να γράφω, σήμερα ποστάρω).

Θέλω πολύ να κανονίσουμε για έξοδο. Έχω προτίμηση στον Φλοίσβο. Αν κανονιστεί κάτι στείλτε pm Ή καλύτερα να σου στείλω το νούμερο του κινητού μου γιατί σπάνια μπαίνω ;;

Κατερινάκι μου χαίρομαι τόσο πολύ που βλέπω νέα σου :P μου είχες λείψει πολύ εσύ κ ο γλύκας γιος σου (που μοιάζουν κιολας χαχαχαχαχ)

εχεις απόλυτο δίκιο για το βάρος κ τις καμπύλες αλλά όλες κάποια στιγμή μπαίνουμε σ αυτο το τριπάκι,κακώς πολύ κακώς

σχετικά με τον θηλασμό ξέρεις εσύ πόσο ήθελα να τα καταφέρω ειχαμε παρακολουθήσει κ αυτο το υπέροχο σεμινάριο αλλά αλλά...σίγουρα το νοσοκομείο που γέννησα παντως δεν βοηθησε.

σχετικά με την συνάντηση είμαι μέσα για τον ΦΛΟΙΣΒΟ


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Garoufaki μου εχεις δικιο για τις καμπυλες!! εφοσον εχετε γαστροοισοφαγικη και αλλεργια τα ξερεις πολυ καλα, αληθεια τι δεν τρως μονο γαλακτοκομικα? γιατι εμεις πλεον δεν τρωμε τιποτα σχεδον!! μονο ρυζι, ζυμαρικα, πατατα και κατσικακι!!! ολα τα υπολοιπα την πειραζουνε!!! φιλακια πολλα..

ΥΓ. ειχες καιρο να γραψεις και δεν θυμομουνα ποιο ηταν το νινι με τα ωραια ματια, θα καψετε καρδιες!!

Μαργιούλα όσο πέρναγε ο καιρός, όλο και κάτι άλλο τον πείραζε, και κατέληξα να κόψω όλα τα αλλεργιογόνα. Παρόλα αυτά, κάποιες μέρες έχουμε τα up μας και κάποιες τα down…

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)


DZLjp2.png

Μετά από 16 υπέροχους μήνες, αποθηλάσαμε.

3r0ap2.pngLVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέψαμε απο τον γιατρό!!! Λοιπόν είμαστε 7 κιλά και 69 πόντους παρακαλώ!!!!! Ο γιατρός είπε οτι θα γίνουμε πολύ ψηλά παιδιά (καμάριιιιι η μάναααααα)Επισης πρεπει να κουκουβαγίσω λίγακι και να πω οτι ενα ουα εκανε εκεινο το λεπτό και μετά γελούσε στον γιατρό η καρδούλα μου, τόσο που το σχολίασε κ ο ίδιος!!! χαχαχαχααχαα

θεώρησε οτι το βάρος μας ειναι μια χαρά και έτσι δεν ξεκινάμε απο τώρα κρεμούλες αλλά απο τον επόμενο μήνα πρώτα ο θεός. Τον ρώτησα και για το παιχνίδι της φωτογραφίας και μου είπε οτι εφόσον δεν είναι στράτα δηλαδή δεν κουνιέται τότε δεν υπα΄ρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αλλωστε λεει τωρα σιγά σιγά θα πρέπει να πατάνε κάτω κάπως οποτε σουπερ μου εφυγε κ αυτο το αγχος!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που είναι τα μπεμπάκια σας! Μargioula η κόρη σου είναι μια κούκλα, δεν μείνατε πίσω καλέ, απλά τα αγόρια μας βιάζονται να μεγαλώσουν.

Αγγελική τι όμορφο και χαρούμενο μωρό που είναι αυτό! Και έχεις κάθε δικαίωμα να καμαρώνεις τον γιόκα σου!

Ζουνίτσα κρίμα το μικρό ζουζουνάκι που πρέπει να κάνει την επεμβάσουλα. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ.

Garouf εμένα ο Φλοισβος από Ν. Ιωνία μου είναι κομματάκι μακριά (και με συγκοινωνίες λίγο δύσκολο) αλλά αν το κανονίσετε, θα βρω αμάξι και θα κατέβουμε.

Αχ αυτός ο θηλασμός! Απορώ αν υπάρχει καμιά μαμά που να θήλασε χωρίς προβλήματα...

Εγώ ξεκίνησα θέλοντας πολύ να θηλάσω, στο μαιευτήριο θήλασα (έδωσα και συμπλήρωμα γιατί δεν ηρεμούσε ο μικρούλης) αλλά όταν ήρθαμε σπίτι άρχισε να μειώνεται το βάρος του παιδιού και να αυξάνεται ο ίκτερος, οπότε ο παιδίατρος πρότεινε συμπλήρωμα. Οι θηλές μου εντωμεταξύ είχαν ματώσει εφόσον είχα το μωρό στο στήθος για 3ωρα και 4ωρα και δεν χόρταινε το καημενούλι. Σιγά σιγά το συμπλήρωμα έγινε το κύριο γεύμα και εγκατέληψα τον θηλασμό. Την 20η μέρα αποφάσισα να ξαναρχίσω τις προσπάθειες μετά από συνάντησή μου με σύμβουλο θηλασμού, οπότε ξεκίνησα με θήλαστρο για αύξηση της παραγωγής και το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα. Το θήλαστρο το κράτησα για έναν μήνα γιατί ήταν για μένα πολύ ψυχοφθόρο. Όταν ξεκίνησα με το θήλαστρο, μετά από τρεις 20λεπτες αντλήσεις έβγαζα 20ml και όταν το άφησα έβγαζα το πολύ 30ml σε κάθε άντληση. Τώρα συνεχίζω να βάζω το μωρό σε κάθε γεύμα στο στήθος (για μισή ώρα περίπου) και τα πρωινά δεν δίνω καθόλου συμπλήρωμα, αφενός γιατί το στήθος μου τρέχει γάλα, αφετέρου γιατί οσες φορές είχα ετοιμάσει γάλα, δεν το έπινε και το πετούσα. Αυτό προσωπικά το θεωρώ μεγάλη επιτυχία γιατί το μωράκι μου πήρε μητρικό γάλα (έστω και λίγο). Αν έμενα με τις συμβουλές των μαιών στο μαιευτήριο, τελικά δεν θα του έδινα καθόλου μητρικό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Αχ κορίτσια τι ωραία που μιλάτε για τα αγγελούδια σας!

Και που να δείτε ότι και στο τρίτο ακόμη τα ίδια πράγματα αισθάνεσαι!

Εγώ εχθές το βράδυ που ξύπνησε κατά τις μία του έλεγα μηνμεγαλώνεις άλλο εσύ μωράκι μου να μείνεις μικρούλι να σε έχει η μαμά το μωράκι της!Μεγάλα παιδιά έχουμε!Και είχε ξυπνήσει ο κακομοίρης με κλάματα γιατί ναι μεν ανακάλυψε το ότι μπορεί να πάει από ανάσκελα μπρούμητα αλλά δεν καταφέρνει το αντίθετο και κλαίει!

Ο δε μπαμπάς φωνάζει καθε μέρα να ακούσουμε όλοι που τον είπε "μπαμπά"!

Κορίτσια ο θηλασμός για μένα πλέον είναι το πιο αυτονόητο,απαραίτητο και σωστό πράγμα!Στην εξαιρετική περίπτωση που δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι,αλλά πάντα σπανιότατα δεν μπορεί πραγματικά η γυναίκα να θηλάσει!Η σκύλα που τα καταφέρνει βλέπετε δεν έχει σόγια και παιδιάτρους γύρω της!Εγώ καμένη είμαι στον μεγάλο μου γιο!Το πείσμα μου με βοήθησε με την κόρη μου και ναι τώρα στο μωρό έχω να πω πως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα,θήλασα από την αρχή και δεν σήκωσα μύγα στο σπαθί μου από κανέναν!

Να χαιρόμαστε όλες τα μπεμπάκια μας!

Δειλά δειλά να πω πως μια συνάντηση στο Φλοίσβο ΣΚ όμως με βρίσκει κι εμένα να θέλω.Ο άντρας μου πάει εκεί για ποδηλατάδα με την κόρη του σε κάθισμα στο ποδήλατο του και το μεγάλο γιο με δικό του ποδήλατο από πίσω.Γιατί λοιπόν κι εγώ να μην πάρω το καρότσι μου και το μπέμπη μου και να σας βρω εκεί?


B1nVp3.png MDOOp2.pngzkyMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...