Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Έπεσε 45 η χοριακη,οπότε σταματάω τα φάρμακα και θα μου έρθει περίοδος.Ευτυχως δεν ήταν κατι σοβαρό ☺️Μου είπε να προσπαθήσουμε τον επόμενο μήνα πάλι,για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.Θα το πάρω πολύ χαλαρά αυτή τη φορά,όπως στη δεύτερη εμβρυομεταφορά,που τελικά έπιασε και γέννησα την κορούλα μου❤️

      Συγχαρητήρια για τις χοριακες σας κορίτσια,έτσι να γεμίζει μωράκια το φόρουμ ❤️Θα έρθουν κ άλλα πολλά,είμαι σίγουρη ❤️ 🥰 

Cafe Ιανουάριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις ευχες!

προσπ,περαστικα να ειναι,γρηγορα,και μην απογοητευεσαι.

μιαμαμα,περαστικα στην μαμα σου.

αχ,γι'αυτο πανω απ'ολα υγεια να εχουμε!

καλο βραδυ!


as1cEPS0g410010MjkyZHwwNjIwZHw.gif"]as1cEPS0g410010MjkyZHwwNjIwZHw.gif[/url]

countdown-1370581200z1394773200zp.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    8175

  • miamama

    5658

  • jesgk

    4748

  • maestria77

    4508

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όντως Προσπ στον ίκτερο δε βοηθάει ο θηλασμός και η αδελφή μου είχε σταματήσει για κάποιες μέρες γιατί έκανε ίκτερο η μικρότερή της και ήταν μέρες (αφού είχε φύγει η αδελφή μου απ' το νοσοκομείο) μέσα η μικρή.

Αλλά, σοβαρά τώρα, το σημαντικό είναι να γίνει καλά το μωρό, μη τρελαίνεσαι!

Περαστικά του του "κιτρινούλη", ξέρουμε όλες ότι δεν είναι κάτι σοβαρό ο ίκτερος, ίσα ίσα για να ταλαιπωρεί τα μωρά τα καημένα είναι (πανάθεμά τον). Περαστικά του κι άλλο κακό να μην τον βρει!!! :D


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites

προσπ για διαβασε λιγο και αυτο...ειναι του παπαβεντση (παιδιατρος γνωστος εδω πανω) που ειναι και πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA/

εγω παντως δεν καταλαβαινω γιατι σου απαγορεψαν το θηλασμο για 3 μερες....να δινεις συμπληρωμα το καταλαβαινω οκ για ασφαλεια (και εγω αυτο θα εκανα ασχετα τι λεει το παραπανω αρθρο για αποκλειστικο) αλλα γιατι απαγορεψαν το θηλασμο τελειως????? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τον βάλουν στη λάμπα Δέσποινα, στην κλινική, δεν θα 'ναι συνέχεια εκεί η Δήμητρα.

Ε; Καλά κατάλαβα;

ε και???γιατι η δημητρα που νομιζεις οτι θα ειναι???? και δεν ειναι θερμοκοιτιδα ρε λαμπα ειναι! το βγαζεις το θηλαζεις το ξαναβαζεις! και δεν τα εχουν ολη μερα παιδι μου στη λαμπα καποιες ωρες ειναι..

τεσπα..το παιδι να ναι καλα και ολα τα αλλα περισσευουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

Προσπ μεγάλη προσοχή στην μικρή. Θέλει να την έχετε απο κοντά και γλυκομίλητα...ξέρω και εμένα οι ιστερίες μου ανάβουν τα λαμπάκια αλλά είναι ιδιάζουσα η περίπτωση..και εσύ λεχώνα με τις ορμόνες να κάνουν πάρτυ πόσο υπομονή να κάνεις???

Ήθελα να σε ρωτήσω τα επιδόματα κυοφορίας , λοχείας και τοκετού τα πήρες? Θυμάμαι το 2009 όταν γέννησα τα είχε πάρει την επόμενη μέρα ο άντρας μου με εξουσιοδότηση που του είχα κάνει πριν μπω να γεννήσω και πληρώσαμε την κλινική. Βλέπω να με αφήνει εκεί αυτή την φορά.....:tongue:


Link to comment
Share on other sites

prosperitsaaaa ΝΑ ΖΗΣΕΙ!!!!!!!

ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Δεν μπηκα μερες τωρα επειδη ειχα κ τα 2, ω ναι, κ τα 2 αρρωστα. Σου γραφω πολύ γρηγορα τι εκανα εγω, δεν ειδα τι σου εστειλε η δεσπω.

Κ εμενα εκανε ικτερο στο μαιευτηριο κ μου ειπαν φυσικα να δωσω ξενο.Εγω ομως τους προτεινα να αντλώ το δικό μου κ να της το δινω κ ετσι να μην την περνει ο υπνος στο φαι κ να ειμαστε σιγουροι οτι περνει υγρα. Ετσι κ εγινε, μια μερα μονο αντλησα κ της εδινα κ επεσε. Οχι τελειως αφου με το μητρικο ειναι πιο αργη η πτωση αλλά επεσε ετσι που να μην χρειαστει καποια αλλη παρεμβαση. Δεν ξερω αν στην περιπτωσγ σου γινεται ή στο 14 ικτερο λειτουργεις διαφορετικα. Παντως μετε το μπουκαλι παντα στηθος να μην το ξεχασει.. εχω τηλ λλλ αν θελεις... μπορεις να παρεις κ τηλ στην Πατσουρου (ειχα παρει κ με ειχαν βοηθησει) ή στον Παπαβεντση (δεν ξερω αν δινει τηλ συμβουλες)..

Φευγω τρεχαλααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια...

προσπ βρήκα αυτό από τον Σπύρο παζάνη τον παιδίατρο..

ΙΚΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ

-Εάν το παιδί πάει στο σπίτι και εμφανίσει αργότερα κίτρινη χροιά του δέρματος η μητέρα θα πρέπει να ζητήσει αμέσως βοήθεια.

-Σε γενικές γραμμές σχεδόν ποτέ δεν χρειάζεται να σταματήσει ο θηλασμός εξαιτίας του ικτέρου. Όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο αλλά δεν είναι και καλό για το μωρό.

-Μερικά παιδιά παρουσιάζουν αυξημένο ίκτερο επειδή δεν κάνουν αρκετές κενώσεις. Παράδειγμα αποτελούν τα νεογέννητα με υποθυροειδισμό, απόφραξη του εντέρου και άλλα προβλήματα.

-Τα μωρά που δεν θηλάζουν αρκετά συχνά ή δεν θηλάζουν αρκετά δεν κάνουν αρκετές κενώσεις με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να πάθουν ίκτερο. Αυτός ο τύπος του ικτέρου εμφανίζεται συνήθως στις πρώτες 2 με 4 ημέρες και ονομάζεται ίκτερος σχετιζόμενος με μητρικό θηλασμό. Όχι όμως επειδή δημιουργεί πρόβλημα το μητρικό γάλα αλλά διότι το παιδί δεν σιτίζεται αρκετά από μητρικό γάλα. Έτσι πολλοί πιστεύουν ότι συχνά τα νεογέννητα παθαίνουν ίκτερο τις πρώτες μέρες της ζωής τους από το μητρικό γάλα, ενώ αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι παθαίνουν ίκτερο γιατί δεν παίρνουν αρκετό μητρικό γάλα. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ο θηλασμός αλλά η έλλειψη θηλασμού και αυτό που πρέπει να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση είναι να διορθώσουμε τον θηλασμό.

-Υπάρχει και μία περίπτωση ένα παιδί να παρουσιάσει ίκτερο από μητρικό γάλα καθώς υποτίθεται ότι υπάρχει καμιά φορά μια ακίνδυνη ουσία μέσα στο μητρικό γάλα η οποία μπορεί να δημιουργήσει ίκτερο. Αυτός όμως ο ίκτερος εμφανίζεται μετά την πρώτη βδομάδα της ζωής και συνήθως η χολερυθρίνη αυξάνεται μετά την δεύτερη εβδομάδα ζωής και παραμένει σε υψηλά επίπεδα για άλλες 2 με 3 βδομάδες ως παρατεινόμενος ίκτερος και στη συνέχεια υποχωρεί.

-Παρατεινόμενος ίκτερος από μητρικό γάλα μπορεί να παρατηρηθεί σε ποσοστό 20% με 30% των μωρών που θηλάζουν και μπορεί να διαρκέσει μέχρι 3 μήνες μετά την γέννηση.

-Η διάγνωση μπαίνει εξ' αποκλεισμού εφόσον είμαστε σίγουροι ότι το μωρό τρέφεται σωστά και καταπίνει μητρικό γάλα κατά την διάρκεια του θηλασμού. Αυτός ο ίκτερος δεν είναι επικίνδυνος για το μωρό και δεν πρέπει ποτέ να σταματάμε τον θηλασμό αντίθετα σε αυτές τις περιπτώσεις η χολερυθρίνη μάλλον κάνει καλό προστατεύοντας από επικίνδυνες οξειδωτικές ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορφουμάμααααα!!!

Πότε φευγετε με το καλό?? Στο είπα οτι είσαι το πρότυπό μου:P ??

Ερώτηση: αυτά τα όμορφα χαρτόνια που χρησιμοποιησες για να φτιάξεις την κάρτα την ευχετηρια στη βάφτιση από που τα παίρνεις?? Εγώ όλο τα ίδια κ τα ίδια βαρετά βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε τι πρότυπο?στα λεφτά που δεν έχουμε?χιχι

ή στα κιλά??χαχα

λέμε τέλος του μήνα,το αυτοκίνητο παλεύουμε να πάρει ένας κινέζος να ησυχάσουμε..

τα χαρτόνια τα παίρνω από το lidl όταν φέρνει... και από το www.scrapbooking.gr ,επίσης υπάρχει και το http://www.enjoyscrapping.gr/ έχω κερδίσει χαρτιά από αυτή τη κοπέλα,πολύ καλή.σε βιβλιαράκια είναι συνήθως...για ψάξε.

Link to comment
Share on other sites

α αυτό...τι άλλο να κάνουμε?άφραγκοι είμαστε,χρεωμένοι είμαστε...

για εμάς τα χειρότερα έχουν έρθει ήδη εδώ και καιρό,τα τωρινά πλέον δεν μας επηρεάζουν....

στον ύπνο μου βλέπω συνέχεια ότι μου έρχονται λεφτά...μα που είναι κρυμμένα?

το scrabooking.gr νομίζω ότι έχει κάπου κατάστημα,ψάξε στο σίτε τους...

πάντως στην ώρα τους τα στέλνουν,παραγγέλνει κόσμος,είναι ασφαλής..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο Γιάννης έκανε έναν ωραίο εμετό πρωί πρωί, αφού πονούσε η κοιλιά του και με ξενύχτησε το βράδυ ελαφρώς, και τον κράτησα φυσικά σπίτι. Μέσα στο άγχος μην κολλήσουμε τπτ, αν κι εγώ πρέπει να 'χω κολλήσει ήδη. Δεν μπορώ όμως ν' αρρωστήσω τώρα, απλώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!

Καλημέρα!


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites

προσπ για διαβασε λιγο και αυτο...ειναι του παπαβεντση (παιδιατρος γνωστος εδω πανω) που ειναι και πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA/

εγω παντως δεν καταλαβαινω γιατι σου απαγορεψαν το θηλασμο για 3 μερες....να δινεις συμπληρωμα το καταλαβαινω οκ για ασφαλεια (και εγω αυτο θα εκανα ασχετα τι λεει το παραπανω αρθρο για αποκλειστικο) αλλα γιατι απαγορεψαν το θηλασμο τελειως????? :confused:

ευχαριστω βρε κοριτσια..

desp πηρα τηλε την παιδιατρο μου (με μικρη αμφιβολια λεω οτι δεν ξερει μαλλον τι της γινεται..) και της λεω: "δινω ξενο στο μωρο και πινει απο 50 εως 70 ml ανα 3-4 ωρες (η δοσολογια που μου δινει αυτη ειναι τα 90 ml) και τον βαζω στο στηθος για 2 λεπτα (ειλικρινα οχι παραπανω) ισα για να μην χανεται η επαφη.. ναι, θηλαζει και πινει λιγο στο διλεπτο"

εκεινη λεει οτι δεν πρεπει καθολου να τον βαζω στο στηθος και στην ερωτηση μου "γιατι" η απαντηση ειναι αοριστη ..τυπου: ειναι τεχνασμα..

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

αφηστε που η κακομοιρα οσο θηλαζα μεχρι εχθες το μεσημερι καθε γευμα ειχα και λερωμενη πανα και απο το μεσημερι που αρχισαμε το ξενο και τις αντλησεις καναμε αμαν να δουμε σκατο στη πανα και ειναι κουτσουλιες..

τελος παντων.. maestria ξεπερασα το σκοπελος το ψυχολογικο σχετικα με το τριημερο αλλα η λογικη μου δεν μπορει να χωρεσει το γιατι δεν πρεπει να μπει στο στηθος εστω ενδεικτικα..δεν θεωρω απαντηση τα παραπνω της παιδιατρου...

YIOUPI σε ευχαριστω για την παρεμβαση και στο θεμα συμπληρωμα με το αντλημενο ουτε συζητηση απο κανεναν απο τους γιατρους που εχω μιλησει.. παντως οι μαιες στο μαιευτηριο μου ελεγαν "δεν υπαρχει λογος να διακοπει ο μητρικος θηλασμος απλα μπορεις παραλληλα με λιγη υπομονη ημερων να δωσεις και ξενο μαζι"..

ο καθενας λεει οτι θελει..

σημερα παντως βρηκα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενα σημειο στο σπιτι που εβαλα το λικνο και ετυχε να χει ηλιο, εβαλα εκει τον μικρο στην αρχη με κλιματισμο τον αφησα με την κοιλιτσα εκτεθειμενη στο φως για λιγο και τωρα τον εχω με το φορμακι στο φως του ηλιου και κοιμαται.. δινω και το ξενο.. τα γ@#$$ με τις δυο νυχτερινες αντλησεις εχθες τη νυχτα αφου με πηρε ο υπνος και το 100αρι το χω στο 4ωρο και οχι στο 3ωρο..μια χαρα.. αντε να δουμε αν μεθαυριο θα χω καταφερει κατι η θα εχω τυψεις που αφηνα το μωρο 2 λεπτα να πιπιλαει το στηθος μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...