Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Ιανουάριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλημέρα κοριτσάκια...

προσπ βρήκα αυτό από τον Σπύρο παζάνη τον παιδίατρο..

ΙΚΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ

-Εάν το παιδί πάει στο σπίτι και εμφανίσει αργότερα κίτρινη χροιά του δέρματος η μητέρα θα πρέπει να ζητήσει αμέσως βοήθεια.

-Σε γενικές γραμμές σχεδόν ποτέ δεν χρειάζεται να σταματήσει ο θηλασμός εξαιτίας του ικτέρου. Όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο αλλά δεν είναι και καλό για το μωρό.

-Μερικά παιδιά παρουσιάζουν αυξημένο ίκτερο επειδή δεν κάνουν αρκετές κενώσεις. Παράδειγμα αποτελούν τα νεογέννητα με υποθυροειδισμό, απόφραξη του εντέρου και άλλα προβλήματα.

-Τα μωρά που δεν θηλάζουν αρκετά συχνά ή δεν θηλάζουν αρκετά δεν κάνουν αρκετές κενώσεις με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να πάθουν ίκτερο. Αυτός ο τύπος του ικτέρου εμφανίζεται συνήθως στις πρώτες 2 με 4 ημέρες και ονομάζεται ίκτερος σχετιζόμενος με μητρικό θηλασμό. Όχι όμως επειδή δημιουργεί πρόβλημα το μητρικό γάλα αλλά διότι το παιδί δεν σιτίζεται αρκετά από μητρικό γάλα. Έτσι πολλοί πιστεύουν ότι συχνά τα νεογέννητα παθαίνουν ίκτερο τις πρώτες μέρες της ζωής τους από το μητρικό γάλα, ενώ αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι παθαίνουν ίκτερο γιατί δεν παίρνουν αρκετό μητρικό γάλα. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ο θηλασμός αλλά η έλλειψη θηλασμού και αυτό που πρέπει να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση είναι να διορθώσουμε τον θηλασμό.

-Υπάρχει και μία περίπτωση ένα παιδί να παρουσιάσει ίκτερο από μητρικό γάλα καθώς υποτίθεται ότι υπάρχει καμιά φορά μια ακίνδυνη ουσία μέσα στο μητρικό γάλα η οποία μπορεί να δημιουργήσει ίκτερο. Αυτός όμως ο ίκτερος εμφανίζεται μετά την πρώτη βδομάδα της ζωής και συνήθως η χολερυθρίνη αυξάνεται μετά την δεύτερη εβδομάδα ζωής και παραμένει σε υψηλά επίπεδα για άλλες 2 με 3 βδομάδες ως παρατεινόμενος ίκτερος και στη συνέχεια υποχωρεί.

-Παρατεινόμενος ίκτερος από μητρικό γάλα μπορεί να παρατηρηθεί σε ποσοστό 20% με 30% των μωρών που θηλάζουν και μπορεί να διαρκέσει μέχρι 3 μήνες μετά την γέννηση.

-Η διάγνωση μπαίνει εξ' αποκλεισμού εφόσον είμαστε σίγουροι ότι το μωρό τρέφεται σωστά και καταπίνει μητρικό γάλα κατά την διάρκεια του θηλασμού. Αυτός ο ίκτερος δεν είναι επικίνδυνος για το μωρό και δεν πρέπει ποτέ να σταματάμε τον θηλασμό αντίθετα σε αυτές τις περιπτώσεις η χολερυθρίνη μάλλον κάνει καλό προστατεύοντας από επικίνδυνες οξειδωτικές ουσίες.

αγαπη μου σε εχυαριστω για την παραθεση.. εχω βρει το παρομοιο αρθρο.. η παιδιατρος μου μαλλον δεν το χει διαβασει ποτε..

μεχρι και ο πατερας μου ο ΑΣΧΕΤΟΣ με πηρε χθες τηλεφωνο και εβριζε επειδη ο αδελφος μου περασε ικτερο με παραονη 3 μερες επιπλεον στο μαιευτηριο και μου λεγε οτι μονο ο θηλασμος δεν πρεπει να διακοπτεται..

εγω πιστευω στο θηλασμο σαφως δεν ειμαι αρνητικη απολυτα αν ειναι προσωρινο και ακινδυνο να χορηγηθει συμπληρωμα αλλα δεν μπορω να ησυχαζω σε ασαφειες του καθενα..

και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια και την στηριξη..

οντως ειμια λεχωνα σε κριση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    8175

  • miamama

    5658

  • jesgk

    4748

  • maestria77

    4508

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το αμαξάκι μας μόλις πουλήθηκε!!!!!!!

πούπι!!!!!(γιούπι όπως λέει και η έλλη!!)

οπότε μπαίνουμε στην τελική ευθεία,κλείνουμε εισιτήρια και ξεκινάμε πακετάρισμα...

μέχρι τις 21 πρέπει να έχω τελειώσει,γιατί θα πάω γιάννενα με τη μαμά μου να κάνει την επέμβαση...λογικα 28-30 αναχωρούμε!!!

πω πω αγχώθηκα!!

προσπ κράτα γερά,όλα καλά θα πάνε!!

Link to comment
Share on other sites

το αμαξάκι μας μόλις πουλήθηκε!!!!!!!

πούπι!!!!!(γιούπι όπως λέει και η έλλη!!)

οπότε μπαίνουμε στην τελική ευθεία,κλείνουμε εισιτήρια και ξεκινάμε πακετάρισμα...

μέχρι τις 21 πρέπει να έχω τελειώσει,γιατί θα πάω γιάννενα με τη μαμά μου να κάνει την επέμβαση...λογικα 28-30 αναχωρούμε!!!

πω πω αγχώθηκα!!

προσπ κράτα γερά,όλα καλά θα πάνε!!

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια...

χριστίνα τέλεια νέα! Άντε με το καλό να βρείτε τον δρόμο σας επιτέλους...

Μαεστρία περαστικά στον Γιαννάκι, καμιά γαστρεντερίτιδα να'ναι?

Πρόσπ αν είναι ασάφεια η διακοπή του θηλασμού έχεις απόλυτο δίκιο να αντιδράς έτσι. Γενικώς η παιδίατρός σου είναι υπέρ του θηλασμού? Άλλες γνώμες, γιατρών πάντα, πήρες?

Δεν μου είπες, τα επιδόματα σου τα έδωσαν ή αναμένεις όταν και αν...


Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια!!τώρα ξεκινάει το πραγματικό τρέξιμο!!

χθες ξεκίνησα και τις ενεσούλες μου,ελπίζω να με πιάσουν.

λέτε για επιδόματα...άγνωστη λέξη για μένα,δεν έχω πάρει ποτέ...

θα πάρω όμως στη σουηδία,δεν μπορεί!!

Link to comment
Share on other sites

θα γραφτείτε σε σχολείο για τη γλώσσα?

Βουνό μου φαίνεται...αλλά τόσος κόσμος που έφυγε και σε μεγάλη ηλικία έξω σαν τη μητρική τους την μιλάνε. Η αρχή είναι δύσκολη.....μετά πες πως δεν γεννήθηκες στην Ελλάδα...και πλάκα πλάκα μην το διαλαλείς πολύ πολύ....:tongue:προσπάθησε να το ξεχάσεις...:tongue:


Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια...

χριστίνα τέλεια νέα! Άντε με το καλό να βρείτε τον δρόμο σας επιτέλους...

Μαεστρία περαστικά στον Γιαννάκι, καμιά γαστρεντερίτιδα να'ναι?

Πρόσπ αν είναι ασάφεια η διακοπή του θηλασμού έχεις απόλυτο δίκιο να αντιδράς έτσι. Γενικώς η παιδίατρός σου είναι υπέρ του θηλασμού? Άλλες γνώμες, γιατρών πάντα, πήρες?

Δεν μου είπες, τα επιδόματα σου τα έδωσαν ή αναμένεις όταν και αν...

maestria περαστικα βρε συ..

viki το επιδομα κυοφοριας το χω παρει κανονικα..

χθες πηγε η κουνιαδα για το λοχειας - τοκετου και ελειπε μια βεβαιωση απο το ταμειο του ανδρα μου και το πηγε σημερα και της ειπαν πως αν ειχε ολοκληρωθει η διαδικασια χθες θα επαιρνα τα χρηματα στις 15 του μηνα (τρεχοντος).. αλλα επειδη πηγαν σημερα θα τα παρω λεει 1η του Δεκεμβρη...

αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεε μεχρι τοτε τι θα εχει γινει και αν θα τα πληρωθω..

ειναι και τα πολιτικα στη μεση ρε γμτ..

και με αυτα πρεπει να πληρωσω τον μαιευτηρα μου και να περασω και για τοα χριστουγεννα.. μετα αντε να δουμε αν θα παρω το εξαμηνο και ποτε θα με πληρωσουν ξανα..

γνωμες αλλων γιατρων πηρα 3 απο το μαιευτηριο, πηρα γνωμη απο μαιες που φροντιζουν αλλα παιδακια με ικτερο (αυτες ειανι υπερ του συνδυασμου μητρικο και ξενο..βλεπουν παντα ), διαδικτυακα οτι μπορεσα..

και απο την συμβουλο θηλασμου βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

θα γραφτείτε σε σχολείο για τη γλώσσα?

Βουνό μου φαίνεται...αλλά τόσος κόσμος που έφυγε και σε μεγάλη ηλικία έξω σαν τη μητρική τους την μιλάνε. Η αρχή είναι δύσκολη.....μετά πες πως δεν γεννήθηκες στην Ελλάδα...και πλάκα πλάκα μην το διαλαλείς πολύ πολύ....:tongue:προσπάθησε να το ξεχάσεις...:tongue:

πρέπει να βρούμε δουλειά πρώτα να πάρουμε τον αριθμό τους,κάτι σαν το αφμ και μετά θα κάνουμε δωρεάν μαθήματα σουηδικά. ο Σ ξέρει ήδη κάποια για να συνεννοηθούμε...να σου πω δεν με αγχώνει τόσο η γλώσσα γιατί μιλάνε άπταιστα αγγλικά και είναι άνθρωποι που βοηθάνε...άσε το σκεφτόμουν αυτό όταν θα λέμε ότι είμαστε έλληνες!!αλλά οι σουηδοί δεν είναι καθόλου ρατσιστές,υπάρχουν και νόμοι γι'αυτό. είναι οι πρώτοι στον κόσμο που έχουν σχολείο για παιδιά χωρίς να μιλάνε για το φύλο,κορίτσια-αγόρια...είναι όλα παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!

μιαμαμα πραγματικά δεν χρειάζεται να έχεις κανένα άγχος αφού θα τα αφήσεις όλα τα άγχη εδώ....5-10 ρουχαλάκια μαζί σας και όνειρα μόνο....!

Ρε κορίτσια η μικρή έχει τρία παραμυθάκια παζλ, τη χιονάτη , την κοκκινοσκουφίτσα και τον κοντορεβυθούλη. Τις προάλλες μου ζήτησε να τις τα πάρουμε και σε dvd να τα βλέπει. Πάει εχθές ο άντρας μου σε ένα περίπτερο στο κέντρο όπου πουλάει αποκλειστικά τέτοια πράγματα και βρίσκει την χιονάτη σε έκδοση disney . Υπέροχα γραφικά, υπέροχες μουσικές , διάρκεια μιάμισης ώρας αλλά......ρε 'σεις είχε κάτι σκηνές που πραγματικά μου θύμιζε παιδικό θρίλερ:shock::shock::shock: Το τσιράκι της μητριάς να κυνηγάει τη χιονάτη με το χασαπομάχαιρο να της ξεριζώσει την καρδιά για να την προσφέρει μέσα σε ένα κουτί στην μητριά όπως του είχε ζητήσει προηγουμένως:shock::shock: Η χιονάτη στριμωγμένη και το μαχαίρι να την απειλεί πάνω απο την μούρη της...και ενώ η χιονάτη τρέχει να ξεφύγει το δάσος μεταμορφώνεται και αυτό...οι ρίζες των δέντρων γίνονται άγρια χέρια και γενικώς παίρνουν άγρια μορφή....

Η μικρή χώθηκε στην αγκαλιά μου για να το παρακολουθήσει και μου έλεγε κράτα με. πήγα να το βγάλω αλλά δεν με άφησε , ήθελε να το δει.

υποτίθεται πως όλα αυτά είναι μελετημένα απο ψυχολόγους κλπ...και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τη disney...

θεωρώ πως μπορούσαν να αντικαταστήσουν αυτές τις σκηνές με πιο απλές. Ας κυνηγούσε την χιονάτη για να την κλείσει σε ένα δωμάτιο, όχι με μαχαίρια να της ξεριζώσει την καρδιά...Τί να πω...να είναι πραγματικά μελετημένα και οι μελέτες να έχουν άλλη άποψη?

Και πηγαίνοντας στο σχολείο μου είπε η μικρή πως θα μας περιμένει να σχολάσουμε για να δούμε πάλι όλοι μαζί την χιονάτη....αισθάνομαι οτι το παιδί μου βλέπει θρίλερ...αφού φοβόμουν μην κοιμηθεί ανήσυχα το βράδυ. ευτυχώς δε συνέβη.

Η κυρία απο το περίπτερο είπε πως έχει κάποια ακομα disney καταπληκτικά, θα της πάρω εκείνα μπας και δεν ξαναζητήσει την χιονάτη... εκτός και αν είμαι υπερβολική:rolleyes:

σας κούρασα ε?

Α, τις προάλλες πήγα κομμωτήριο για κούρεμα και χτενίστηκα κι όλας, μετα συζύγου και τέκνου. Σήμερα πιάνω τα μαλλιά μου κοτσίδα. Μόλις με βλέπει η μικρή γυρνάει και μου λέει: Λε μαμααααααά! Γιατί έπιασες κοτσίδα τα μαλλιά σου? Θα τα χαλάσεις! Σε κάνανε πολύ όμοφη στο κομμωτήλιο αφού....Ε, τί να σου πω τώλα λε μαμά....:tongue:


Link to comment
Share on other sites

καλημέραααα!!

βίκυ μου το άγχος που έχω είναι για εδώ...έχω ξεκαθάρισμα στα πράγματα,ποια θα πάρω μαζί μας,ποια θα πακετάρω για να έρθουν αργότερα...κάποια πράγματα δεν ξέρω τι να να τα κάνω...θα χαρίσω μερικά...

είναι ολόκληρο νοικοκυριό που έχουμε σκάσει ένα σωρό λεφτά...και δεν μπορώ να τα πουλήσω...

όλοι λένε αν δεν τα πουλήσεις,αν δεν τα θέλεις,τα θέλω...

δλδ εμείς θα θέλουμε πάλι να τα αγοράσουμε από την αρχή,αλλά κάποιοι θέλουν να τα καβατζώσουν...(δεν ξέρω και πως γράφεται αυτό)

τεσπά...αυτά...

καλά το παραμύθι έτσι όπως το περιγράφεις πρέπει να είναι απαίσιο,ούτε η έλλη θέλει να βλέπει τέτοια,από όσες barbie έχουμε βλέπει μόνο 2 γιαυτό το λόγο,γιατί δεν έχουν τίποτα σε κακό...

με την κουνιάδα μου που είναι νηπιαγωγός αυτό λέγαμε προχθές...για την χιονάτη και την κοκινοσκουφίτσα,ότι είναι για πιο μεγάλα παιδιά, υπάρχουν άλλα καλύτερα μου να της παίρνω σε παραμύθια....

τα παιδάκια μας βλέπουν όμορφες!!εμένα μου λέει "κούκα!!"(κούκλα)

Link to comment
Share on other sites

Α, τις προάλλες πήγα κομμωτήριο για κούρεμα και χτενίστηκα κι όλας, μετα συζύγου και τέκνου. Σήμερα πιάνω τα μαλλιά μου κοτσίδα. Μόλις με βλέπει η μικρή γυρνάει και μου λέει: Λε μαμααααααά! Γιατί έπιασες κοτσίδα τα μαλλιά σου? Θα τα χαλάσεις! Σε κάνανε πολύ όμοφη στο κομμωτήλιο αφού....Ε, τί να σου πω τώλα λε μαμά....:tongue:

ΘΕΑ η Γωγώκα! Θα σε κρατάει σε εκγρήγορση! :D

καλημέραααα!!

βίκυ μου το άγχος που έχω είναι για εδώ...έχω ξεκαθάρισμα στα πράγματα,ποια θα πάρω μαζί μας,ποια θα πακετάρω για να έρθουν αργότερα...κάποια πράγματα δεν ξέρω τι να να τα κάνω...θα χαρίσω μερικά..

Σε περιμένουν πολλές δουλειές κορίτσι, αλλά όλα θα γίνουν. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

Ο Γιάννης είναι μια χαρά σήμερα, αν και τον κράτησα προληπτικά, αλλά είναι μέσα στη γκρίνια. Όταν είναι σπίτι ζηλεύει περισσότερο, γιατί με βλέπει που ασχολούμαι με τη μικρή και δεν ειναι κι ο χάζμπαντ καθημερινές εδώ, γι' αντιπερισπασμό. :rolleyes:

Κατά τ' άλλα ευτυχώς κοιμήθηκα το πρωί, ήταν και τα δύο ήσυχα, αν και σωματικά είμαι ένα ερείπιο!!!


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

μιαμαμα πραγματικά δεν χρειάζεται να έχεις κανένα άγχος αφού θα τα αφήσεις όλα τα άγχη εδώ....5-10 ρουχαλάκια μαζί σας και όνειρα μόνο....!

Ρε κορίτσια η μικρή έχει τρία παραμυθάκια παζλ, τη χιονάτη , την κοκκινοσκουφίτσα και τον κοντορεβυθούλη. Τις προάλλες μου ζήτησε να τις τα πάρουμε και σε dvd να τα βλέπει. Πάει εχθές ο άντρας μου σε ένα περίπτερο στο κέντρο όπου πουλάει αποκλειστικά τέτοια πράγματα και βρίσκει την χιονάτη σε έκδοση disney . Υπέροχα γραφικά, υπέροχες μουσικές , διάρκεια μιάμισης ώρας αλλά......ρε 'σεις είχε κάτι σκηνές που πραγματικά μου θύμιζε παιδικό θρίλερ:shock::shock::shock: Το τσιράκι της μητριάς να κυνηγάει τη χιονάτη με το χασαπομάχαιρο να της ξεριζώσει την καρδιά για να την προσφέρει μέσα σε ένα κουτί στην μητριά όπως του είχε ζητήσει προηγουμένως:shock::shock: Η χιονάτη στριμωγμένη και το μαχαίρι να την απειλεί πάνω απο την μούρη της...και ενώ η χιονάτη τρέχει να ξεφύγει το δάσος μεταμορφώνεται και αυτό...οι ρίζες των δέντρων γίνονται άγρια χέρια και γενικώς παίρνουν άγρια μορφή....

Η μικρή χώθηκε στην αγκαλιά μου για να το παρακολουθήσει και μου έλεγε κράτα με. πήγα να το βγάλω αλλά δεν με άφησε , ήθελε να το δει.

υποτίθεται πως όλα αυτά είναι μελετημένα απο ψυχολόγους κλπ...και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τη disney...

θεωρώ πως μπορούσαν να αντικαταστήσουν αυτές τις σκηνές με πιο απλές. Ας κυνηγούσε την χιονάτη για να την κλείσει σε ένα δωμάτιο, όχι με μαχαίρια να της ξεριζώσει την καρδιά...Τί να πω...να είναι πραγματικά μελετημένα και οι μελέτες να έχουν άλλη άποψη?

Και πηγαίνοντας στο σχολείο μου είπε η μικρή πως θα μας περιμένει να σχολάσουμε για να δούμε πάλι όλοι μαζί την χιονάτη....αισθάνομαι οτι το παιδί μου βλέπει θρίλερ...αφού φοβόμουν μην κοιμηθεί ανήσυχα το βράδυ. ευτυχώς δε συνέβη.

Η κυρία απο το περίπτερο είπε πως έχει κάποια ακομα disney καταπληκτικά, θα της πάρω εκείνα μπας και δεν ξαναζητήσει την χιονάτη... εκτός και αν είμαι υπερβολική:rolleyes:

σας κούρασα ε?

Α, τις προάλλες πήγα κομμωτήριο για κούρεμα και χτενίστηκα κι όλας, μετα συζύγου και τέκνου. Σήμερα πιάνω τα μαλλιά μου κοτσίδα. Μόλις με βλέπει η μικρή γυρνάει και μου λέει: Λε μαμααααααά! Γιατί έπιασες κοτσίδα τα μαλλιά σου? Θα τα χαλάσεις! Σε κάνανε πολύ όμοφη στο κομμωτήλιο αφού....Ε, τί να σου πω τώλα λε μαμά....:tongue:

αμ το οτι το λεξιλογιο ειναι πλουσιο σε "ηλιθιε, βλακα, χαζε.." και αλλα φοβερα..disney...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...