Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

      Αυριο σε ποια μέρα θα είσαι? Καλύτερα να μην κάνεις  πριν την έβδομη πάντως

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

gio μου η καλυτερη προστασια για τις ιωσεις ειναι η καθημερινη εκεθεση σε ηλιο και αν δεν βγαινει ο ατιμος, σε φως τουλαχιστον για 20'(=συνθεση βιταμινης D)

εχω μια απιστευτη γκρινιαση σημερα, μαλλον κολλησα απο την ερατω, 'οξεια γκρινιαση' οπως της λεω κ ολα μου τη σπανε...:mad: ενταξει οχι εντελως χωρις λογο κ αιτια.....εχω σπαστει με τις κουμπαριες μου πολυ μα παρα πολυ.....πρεπει να κανω κατι αμεσα , γιατι δεν λεω τι θελω και πως σκεφτομαι οτι πρεπει να γινουν τα πραγματα....τελοσπαντων .

'περαστικα' στα γλυκα ζοντακια!

Συμπεθερούλα μου μην ταράζεσαι!!!!Να πείς την άποψη σου αλλά μην χαλάσεις την καρδιά σου για τα χαζά της βάφτισης!!!!-My opinion of course-!!!!Και εγώ κολλούσα να μιλήσω και τελικά είχα τις ίδιες απόψεις με την κουμπάρα μου, αν δεν της το έλεγα όμως θα μου έμενε η πίκρα και εκείνης η ρετσινιά!!!!Αν θες βοήθεια εδω είμαστε-το έχουμε ήδη περάσει το λούκι άλλωστε!!!

Για τον ήλιο που λες, εδω και λιγο καιρό που κρύωσε ο καιρός δεν τον βγάζουμε έξω, παρά μόνο την Κυριάκή συνήθως αλλά σε φως είναι όλη την ήμέρα-500W φωτιστικό έχει η μαμά μου στο σαλόνι της για να ζωγραφίζει και πιστέψτε με είναι πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε gio περαστικά βρε κούκλα, τί έγινε πάλι?Ελπίζω να είναι από τα δοντάκια και να μην ξανανεβάσει.Δεν νομίζω να είναι από την κυριακάτικη βόλτα, 2 μέρες μετά θα ανέβαζε πυρετό?θα ανέβαζε ή Κυριακή βράδυ ή Δευτέρα.θα σε τηλ. αργότερα γιατί τώρα κοιμάται το μωρό.

Το πορτοκάλι και εγώ το στίβω και βάζω το χυμό μισού πορτοκαλιού στη φρουτόκρεμα, με μία μπανάνα, μισό μήλο, μισί αχλάδι και ένα μπισκότο παπαδοπούδου για να σφίξει.Τρώμε μοσχάρι-πατάτα-καρότο-κολοκύθι καμιά φορά σπανάκι, κοτόπουλο με ρύζι ή τραχανά ή αστράκι μακαρόνι.Αυτά, τώρα ξεκινάμε και ψάρι οπότε θα εμπλουτίσουμε τα γεύματα μας!:D


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ψάρι φάγαμε πρώτη φορά το Σάββατο. Καλά πήγε!!! Ο μικρος τρώει 1 μπανάνα ένα μικρο αχλάδι και ένα φιρίκι! Τα τσακίζει. Τώρα του έδωσα τραχανά και πρόσθεσα καρότο, κολοκυθάκι, μπρόκολο και κρέας. το έφαγε!!:shock:


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ψάρι φάγαμε πρώτη φορά το Σάββατο. Καλά πήγε!!! Ο μικρος τρώει 1 μπανάνα ένα μικρο αχλάδι και ένα φιρίκι! Τα τσακίζει. Τώρα του έδωσα τραχανά και πρόσθεσα καρότο, κολοκυθάκι, μπρόκολο και κρέας. το έφαγε!!:shock:

Μπραβο καλέ το παιδί !!! Κι εμεις απο τις λίγες φορες που εφαγε χωρις πολλά καμώματα... κοτοπουλο-μπροκολο-καροτο-πατατα. Το καροτι ειναι το αγαπημενο μασ οπως καταλαβατε... μονο στο σπανακορυζο δεν το βαζω... Ψαρι ποτε ξεκινατε καλε ?? εμας στο χρονο μας ειπε...


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμάς marigia μας το έβαλε από τις 14/01 δηλ 9,5 μηνών. Λες να είναι νωρίς; εχω ένα θέμα με την παιδίατρο.... κάτι με χαλάει. πορτοκάλι πότε φάγατε εσεις πρώτη φορά; εμείς πάλι 9,5 μηνών


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά του βάζω στο φαγητο πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι-ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ- πατζάρι, σπανάκι και πλέον λάχανο και πράσο κ.α. πράσινα!!!!Όσπρια μου είπε ο γιατρός όχι ακόμη...οι συνδιασμοί γίνονται με ρύζι, μαλλιά αγγέλου, κριθαράκι, κουσκούς, μακαρονάκι και φυσικά μοσχάρι, κοτόπουλο και ψάράκι (μιάμιαμ....)!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμάς marigia μας το έβαλε από τις 14/01 δηλ 9,5 μηνών. Λες να είναι νωρίς; εχω ένα θέμα με την παιδίατρο.... κάτι με χαλάει. πορτοκάλι πότε φάγατε εσεις πρώτη φορά; εμείς πάλι 9,5 μηνών

Μιά απο τα ίδια-ψάρι τρώμε 3 μήνες τώρα και το τρώει μιά χαρά!!!Επίσης το πορτοκάλι το άρχίσαμε εδώ και κανένα 2-3μηνο!!!!

Γενικά ο παιδίατρος μας είναι λίγο συντηριτικός, πχ γιαούρτι μου είπε στα 2 χρόνια περίπου...λόγω αγελαδινούς γάλακτος!!!!Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

εμάς marigia μας το έβαλε από τις 14/01 δηλ 9,5 μηνών. Λες να είναι νωρίς; εχω ένα θέμα με την παιδίατρο.... κάτι με χαλάει. πορτοκάλι πότε φάγατε εσεις πρώτη φορά; εμείς πάλι 9,5 μηνών

Πορτοκαλι απο 6 μηνων ξεκινησε να τρωει ενα στα φρουτα και ενα στιμενο και στραγγισμενο στο μπιμπερο .

gIo κι εσεις ετσι το πινετε ε?

Ουπσ με φωναζει παω κοριτσακια φιλακια ...


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιά απο τα ίδια-ψάρι τρώμε 3 μήνες τώρα και το τρώει μιά χαρά!!!Επίσης το πορτοκάλι το άρχίσαμε εδώ και κανένα 2-3μηνο!!!!

Γενικά ο παιδίατρος μας είναι λίγο συντηριτικός, πχ γιαούρτι μου είπε στα 2 χρόνια περίπου...λόγω αγελαδινούς γάλακτος!!!!Τι να πω...

εγώ πάλι του δίνω advance γιαουρτάκι....και του αρέσει πάρα πολύ!! Εμάνα πάλι μου είπε στη θάλασσα μετα τον 2 χρόνο...:shock:


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι του δίνω advance γιαουρτάκι....και του αρέσει πάρα πολύ!! Εμάνα πάλι μου είπε στη θάλασσα μετα τον 2 χρόνο...:shock:

:confused::confused::confused: Καθένας με τα κουφά του!!!!

marigia όχι απλά πίνουμε το πορτοκάλάκι αλλά το πινουμε συνήθως και όλο~100μλ σύν ένα στιμένο στο φρούτο...2 την ημέρα και πάλι έχουμε πυρέτό...:mad::mad::mad:-ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΛΕΝΕ :mad::mad::mad:!!!

Τόση βιταμίνη C που πάει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:confused::confused::confused: Καθένας με τα κουφά του!!!!

marigia όχι απλά πίνουμε το πορτοκάλάκι αλλά το πινουμε συνήθως και όλο~100μλ σύν ένα στιμένο στο φρούτο...2 την ημέρα και πάλι έχουμε πυρέτό...:mad::mad::mad:-ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΛΕΝΕ :mad::mad::mad:!!!

Τόση βιταμίνη C που πάει?

Έλα θα περάσει μην σκάς! Όλα καλά θα έιναι!

Α! Σίδηρο δίνετε στα ζουζούνια σας;


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Gio μου περαστικά, ουφ τι κακό κι αυτό με τους πυρετούς, ταλαιπωρούνται τα ζουζούνια...Ελπίζω σύντομα να είναι καλά.

Κατερίνα ερχόμαστε Χαλκίδα για να δούμε τα πεθερικά μου και τις αδερφές του άντρα μου, αν και έχουμε να έρθουμε καιρό τώρα, από τις γιορτές δηλαδή. Ωραία θα ήταν αν κανονίσουμε βόλτα στην παραλία!!!

Εμείς τη διατροφή τη συζητήσαμε και με τη σύμβουλο και τα βάλαμε όλα σιγά σιγά από το πρώτο δίμηνο που αρχίσαμε στερεές, εκτός από το πορτοκάλι, τα όσπρια και τον κρόκο αυγού που μπήκαν στο 8-9μηνο, το γιαούρτι (κατσικίσιο όχι αγελαδινό)τώρα στο 10 μηνο. Ψάρι, όλα τα λαχανικά και φρούτα, γενικά ποικιλία και συνδυασμοί όχι κάθε μέρα το ίδιο, έχει σημασία για να συνηθίζουν γέυσεις από τώρα και φυσικά το καθένα με τα θρεπτικά συστατικά του. Αν δεν το παρακάνει κανείς στις ποσότητες και στη συχνότητα είναι δύσκολο να εμφανίσουν αλλεργίες ακόμα και με "ευαίσθητα" τρόφιμα π.χ. ψάρι.

DaF το βιβλίο που λες το διάβασα πριν λίγο καιό και μου άρεσε πολύ, και είναι και πολύ χρήσιμο για εφήβους, αλλά και για μικροτερα παιδιά, το νόημα είναι ένα, ότι γονιός είσαι εσύ, όσο και αν μερικές φορές τα βρίσκεις σκούρα! Όπως λέει και ένας αγαπημένος χαρακτήρας τηλεοπτικής σειράς Suck it up!!

Κορίτσια τα έχω πάρει σήμερα εντελώς. ΒΟηθήστε με σας παρακαλώ γιατί θα τα πάρω όλα και θα τα σπάσω. Τα θερμόμετρα εννοω. Έχω μεγάλο πρόβλημα, σήμερα νόμιζα ότι ο μικρός έχει 37,1 και αποδείχθηκε ότι ήταν λάθος μέτρηση.

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής: στην αρχή χρησιμοποιούσα την πιπίλα, τώρα τη βγάζει και παίζει οπότε δεν προλαβαίνει να μετρήσει. Μετά πήρα ένα της κίκο ηλεκτρονικό, 5 φορές το έβαζες 5 διαφορετικές μετρήσεις σου έβγαζε. Μετά άρχισα να του βάζω το κλασικό με τον υδράργυρο που ναι μεν είναι ακριβές αλλά θέλεις να στήσεις ολόκληρη επιχείρηση για να πετύχει. Μετά ξαναπήρα ένα ηλεκτρονικο από το φαρμακείο, είπα μήπως ήταν βλακεία της κίκο αλλά μια από τα ίδια, άλλα αντί άλλων. Τώρα πήρα ένα που είναι για μέτωπο και αυτί (και πανάκριβο) και έτσι την πάτησα σήμερα. Δηλαδή αφού νόμιζα ότι ο μικρός έχει δέκατα, λέω κάτσε, το βάζω στο δικό μου αυτί και είχα λέει 37,7. Τρομάρα του. Η πλάκα είναι ότι στο μέτωπο μου έβγαζε κανονική θερμοκρασία αλλά στο αυτί επέμενε (το έκανα πολλές φορές ) ότι έχω πυρετό. :mad::-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x Τι κάνετε εσείς? Πείτε ρε κορίτσια γιατί τα έχω πάρει άσχημα με το κ@λοθερμόμετρα!!!!


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

DaF με τις κουμπαριές θέλει λίγο "χειρισμό", νομίζω ότι αν είσαι ειλικρινής αλλά συζητήσιμη θα είσαστε όλοι εντάξει!

Είμαστε κι εμείς σε σκέψεις για την βάπτιση, μήπως δεν κάνουμε κι εμείς τραπέζι, πολλά τα λεφτά Άρη....Απλά θελουμε να κάνουμε το μυστήριο σε ένα συγκεκριμενο μοναστήρι με το οποίο συνδέεται η οικογένεια του άντρα μου, αλλά μετά δεν μπορείς φαντάζομαι να κάνεις catering στο προάυλιο, σαν εναλλακτική του τραπεζιού, οπότε τζίφος. Για να δούμε ....


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

daf τί έγινε ρε συ με τις κουμπαριές?Πάντως χαλάρωσε και αν σε ενοχλεί κάτι μίλα τους με ωραίο τρόπο για να λυθούν όλες οι παρεξηγήσεις.Παλαιότερα είχα κι εγώ κάποια θεματάκια, δεν μίλησα και το μετάνιωσα πολύ, γιατί ακόμη με πνίγουν...ότι έχεις να τους πεις πες το, κι όλα καλά θα πάνε.

katerin@ με τα θερμόμετρα είχα κι εγώ ένα θεματάκι,,είχα πάρει ηλεκτρικό πανάκριβο και αχρησιμοποίητο εντελώς χάλασε....το πήγα προς αντικατάσταση αλλά ντεν...και ειδικά χωρίς την απόδειξη αφού την είχα πετάξει.Λοιπόν, λύση βρήκα με το ωραιότατο κανονικό θερμόμετρο (που κάνει και 2 ευρώ!!) που έχουμε και για εμάς τους μεγάλους. Της το έβαζα στη μασχάλη και της πίεζα το χεράκι, ενώ στο άλλο χεράκι της έδινα παιχνίδια για να απασχολείτε 2 λεπτά που θέλει για τη σωστή μέτρηση. Κανένα πρόβλημα και πανεύκολο!:rolleyes:


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...