Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Τι εγινε βρε gio μου παλι πυρετουλι ο Παναγιωτακης μας?? Ευχομαι να μην ειναι τιποτε το σημαντικο και να μην ξανανεβασει το πουλακι μου. Οσο Κατερινα μου για τα θερμομετρα και μενα μου σπανε τα νευρα, ευτυχως δεν χρειαστηκε να τα χρησιμοποιησω μεχρι στιγμης συστηματικα. Οπως και η neamanoula πηρα και εγω στην αρχη ενα ηλεκτρονικο 50 ευρω και φυσικα καθε φορα βγαζει θερμοκρασιες διαφορετικε ςκαι παντα υποθερμικες δηλαδη 36.1 κ.λ.π. οποτε δεν το χρησιμοποιω:mad: Επισης το απλο υδραργυρου μια που πηγα να το χρησιμοποιησω δεν μπορεσα με τιποτα καθως δεν καθοτανε, ετσι τωρα παρηγγειλα ενα omron απλο ηλεκτρονικο μασχαλης με ευκαπτη ακρουλα αλλα και παλι καθε φορα μου βγαζει διαφορετικα αλλα οχι με αποκλιση μεγαλη, ειναι γλωσσας, μασχαλης και ορθρου. Παντως οπως ειπε και η neamanoula τα απλα ειναι και τα πιο ακριβη.

daf μου νομιζω οτι μεταξυ μας το εχουμε ξαναθιξει το θεμα, δυσκολες οι κουμπαριες πραγματι και θελουν λεπτους χειρισμους. Εσυ ξερεις καλυτερα πως θα χειριστεις την κατασταση, παντως οταν υπαρχουν τετοια θεματα ειναι λουκι:rolleyes:

Εγω το πορτοκαλι το βαζω στη φρουτοκρεμα αλλα δεν νομιζω οτι του αρεσει ιδιαιτερα καθως σπανια την εχει φαει. Ετσι τωρα του στιβω με το χερι ενα μανταρινι και καπως ετσι τη βγαζουμε:rolleyes: Ψαρι ξεκιναμε και εμεις τωρα και ευχομαι να το φαει και απο λαχανικα προσπαθω να εχω ποικιλια στο καθημερινο διαιτολογιο με οτι υπαρχει στο ψυγειο μας απο αρακα, λαχανο, κρεμμυδι μεχρι σπανακι και κολοκυθα που σημειωτεον ακουσα οτι ειναι απο τα πιο θρεπτικα λαχανικα που υπαρχουν. Τα μονα που δεν πολυσυμπαθει ειναι τα μπροκολα και κουνουπιδια και ετσι δεν του τα βαζω.

Για το γιαουρτι να ρωτησω..το δινουμε το απογευμα σαν κυριως γευμα ή συμπληρωματικα της κρεμας? Ξεχασα να ρωτησω το γιατρο. Και επισης τωρα που ανοιξα το γαλα διαβασα οτι απο το 10ο μηνα δινουμε το 3, και αυτο ξεχασα να ρωτησω για πειτε, παιρνουμε το αλμιρον.

marigia baby lino δεν εχω παρει ποτε να σου πω την αληθεια αλλα θα δοκιμασω αν και δεν εχω ακουσει τα καλυτερα:rolleyes:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

gio μου, καλα εκανες κ ειπες για λαμπα κ το χα απορια, τα φυτα πως ζουν στο τεχνητο φως; λοιπον, ρωτησα τον συζυγυξ που ειναι φυτουκλης οπως ειπαμε, και μου ειπε οτι τα φυτα χρησιμοποιουν με διαφορετικο τροπο την ακτινοβολια και οτι η απαραιτητη για τον ανθρωπο προερχεται απο τον ηλιο και το φως του (υπεριωδεις ακτινες και οχι μονο το φως). δλδ δεν σου κανει σχεδον τιποτα μια λαμπα...

θα μου πεις, τα νεογνα που τα βαζουν στη λαμπα για τον ικτερο; δεν ξερω ποση ακτινοβολια ειναι εκει και σε τι ακριβως διαφερει, αλλα στην περιπτωση μας, αν δεν γινεται να βγουν εξω τα μικρα μας, τουλαχιστον καλο ειναι να παιζουν κοντα σε παραθυρο!!:tongue:

η μαμα σου τι ζωγραφιζει;500βατ ειναι οντως πολλα!!

περαστικα σας παντως, αν κ πιστευω κ εγω οτι ειναι δοντι!!η ερατουλα εκανε πυρετο (και 38,5 εφτασε) για μιαμιση μερα, κατα τα χριστουγεννα, τοτε που αρχιζαν τα μπροστινα της, θυμασαι που δεν ηξερα τι ηταν;

κατερινακι χαιρομαι που σου αρεσε το βιβλιο, κ εγω τωρα ειμαι μετα τη μεση εκει που λεει μη φοβαστε να ειστε γονεις, χεχεχε!!:tongue: και στον αντρα μου αρεσε παρα πολυ, βεβαια πιο πολυ του αρεσει η Ντολτο, αχ θα στο δωσω καποια στιγμη μιαςκ εισαι διαβαστερη!!

για τα θερμομετρα δεν εχω ιδεα, εχουμε κ εμεις 2 ηλεκτρονικα κ μια χαρα αξιοπιστα ειναι...δεν ειναι του αυτιου, ειναι τα συνηθισμενα. αν σου βγαζει σωστο αποτελεσμα στο μετωπο, καντο ετσι παντα.

θα πατε κρητη για τη βαφτιση;αν ναι, που;εχει κ ο αντρας μου σχεση με ενα μοναστηρι (μεγααααλη ιστορια) που περνουσε εκει τα παιδικα του καλοκαιρια....ειχαμε σκεφτει κ εμεις να κανουμε εκει τη βαφτιση αλλα πολυ μακρια για ολα τα σογια ,μιας κ οπως σου ειπα δεν ειναι ακριβως βερος κρητικος!:-P

παιδια με το φαγητο εμεις εχουμε ενα ψιλοπακετακι, καθοτι εμφανιστηκε αλλεργικη σε διαφορα, ευτυχως οχι σε πολλα. παντως ειναι φαγανο, δεν μπορειτε να πειτε:lol: !

οποτε δεν θα της δωσω ψαρι ακομα, για το πασχα μας κοβω, οπως κ εσπεριδοειδη, αβγο, μοσχαρι...εννοειται οχι στα γαλακτοκομικα, αλλα αυτα ετσι κ αλλιως τα θεωρω για πολλους πολλους λογους αχρηστη τροφη....:rolleyes: (συμφωνω λιγακι με τον παιδιατρο της gio...το αγελαδινο θεωρειται απο αρκετους υγιεινιστες το χειροτερο γαλα κ το βαζουν κ παντου ρε γμτ:mad:..)

εκτος ομως απο κατσικισιο τυρακι ή γιαουρτακι...αυτα αν τα ζητησει ,θα της τα δινω χωρις πολλες τυψεις:-P

λοιπον βλεπω ποικιλια παντως τα μωρα μας..η δικη μας αφου ξεπερασε τη δυσκοιλιοτητα πληρως, ευτυχως παναγιτσα μου, τρωει κοτοπουλο, κεχρι, βρωμη,ρυζι, φαγοπυρο, φακες κοκκινες, φασολια, λαχανικα απο λιγα σε καθε πιατο, φρουτα τα συνηθισμενα +αβοκαντο που το λατρευει κ τελος το μουσλι της για βραδυ με λιγο βρασμενο μηλο κ κανελα.

αυριο παμε παιδιατρο, να μας πει κ αυτος τη γνωμη του για τη διατροφη απο το χρονο κ επειτα..

με τις κουμπαριες εχετε δικιο κοριτσια αλλα ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα....θα ειμαι συντομη...(νομιζω:tongue:)επιλεξαμε ο καθενας απο εναν νονο , περισσοτερο επειδη δεν συνεννοηθηκαμε σωστα κ προεκυψε προταση..τελοσπαντων, ο μελλοντικος νονος ειναι απο τους ανθρωπους που δεν εχουν παιδια, δεν θα εκαναν ποτε κ γενικα τα συμπαθει αλλα δεν τρελαινεται κιολας. μπορει να συνεννοηθει μονο με εφηβους κ πανω...(αν κ αυτο σχετικο ειναι....χμμμ:rolleyes:). στην ερατω εχει παρει δωρο ενα σιντι κ αυτο επειδη με ρωτησε τι να της παρει. αυτα. τιποτα αλλο. τοσον καιρο δεν με εχει ρωτησει τι-πο-τα, ηταν να κανονισουμε να συναντηθουν με τη νονα (τη δικη μου) οταν ηρθε απο επαρχια η κοπελα αλλα δεν τρελαθηκε κιολας και ετσι δεν συναντηθηκαν κ επισης ηταν να ερθει σημερα στις 11, πηγε 11.30 κ ηταν ακομα σπιτι του. μη με ρωτατε τι εκανε, θα πω κακια.:mad:

με αυτα κ με εκεινα, ειπα στον αντρα μου να τα βγαλει περα μονος του με την επιλογη του(το γιατι κ πως τον επελεξε ειναι επισης μεγαααααλη ιστορια, τον εχει σαν ας μην πω πατερα, ας πω σαν αγαπημενο θειο), γιατι δεν θα λουζομαι εγω την απροθυμια του αλλου, ουτε θα αλλαζω το προγραμμα μου. οποτε αυριο θα κανουμε μια συζητηση εφ ολης της υλης, στην οποια πιστευω δεν θα μας κανει νερα, απλα εχω να κανω με εναν πολυ δυσκολο ανθρωπο που απλα θελω να ειναι ενταξει στην υποχρεωση που ανελαβε, αν τελικα ειναι προθυμος να την υποστηριξει(θα τεθει κ αυτο σαν ζητημα).

τωρα, με τη νονα....αλλη απο κει. μου τα ανεθεσε ολα γιατι οργανωνει το γαμο της κ μαλλον δεν εχει χρονο. δηλωσε επισης οτι θελει να ειναι ολα του γουστου μου κ να μη διαλεξει εκεινη μονη της. επισης μενει επαρχια κ ειπε οτι θα ερθει μεσα στον μαρτη να διαλεξουμε ρουχα κτλ κ επισης σταυρο. σαν νονα πιστευω θα ειναι καλη. ομως...ηρθε χριστουγεννα αθηνα με τον καλο της για εναν γαμο κ οκ, εκατσαν κ ολη μερα μαζι μας, επαιξαν με την ερατω (ειδικα ο 'νονος' θα γινει κ γ#$ τους μπαμπαδες, μιλαμε η ερατω τον καταλατρεψε!!!!:D) και την αλλη μερα θα πηγαιναμε να δουμε μπομπο κ τετοια...κ μου το ακυρωσε ρε παιδια γιατι τους καλεσαν σε τραπεζι.....κ δεν βρηκε ουτε μια ωρα για τη φιλη της να τα πουμε για τη βαφτιση, να παμε για ενα καφε χαλαρα....ναι ξερω, ειμαι ελαφρως υπερβολικη, αλλα δεν τη διαλεξα να ειναι καλη νονα μονο, αλλα κ καλη κουμπαρα....

κ τοσο καιρο εκανε ενα τηλεφωνο των 2λεπτων....εγω παλι κανενα, εχω τσαντιστει.:(

ξερω που εχω κανει βλακεια αν θελετε πειτε μου κ εσεις τη γνωμη σας, αλλα ειλικρινα σημερα με πηρε τοοοοσο απο κατω......:(

(παλι κατεβατο, παραπονο δεν εχετε:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

DAF μου τωρα τι να σου πρωτοπω??

Καταρχας μην στενοχωριεσαι και λυση θα βρεθει. Λοιπον οσον αφορα τον νονο σας, αν και μας τον περιεγραψες δεν μπορεσα ακριβως να καταλαβω τι σοι ανθρωπος και χαρακτηρας ειναι:confused: Απο οτι καταλαβα ειναι ψιλοαδιαφορος σε οτι αφορα τη βαφτιση αλλα και τη μικρη?? Ξερω περιπτωση φιλης μου που καναν κουμπαρους λογω του οτι ο αντρας της με τον κουμπαρο τα ειχαν συνεννοηθει απο παιδια, ξερετε απο αυτα που λεμε με τους κολλητους μας, θα σε παντρεψω θα με παντρεψεις κ.λ.π. αλλα ωσπου να ερθει η στιγμη αλλαζουν πολλα, λοιπον να μη ξεφευγω και τελικα απλα καναν την κουμπαρια και απο εκει και περα καμια επαφη λογω ασυμφωνιας χαρακτηρων:rolleyes: Οποτε καλυτερα ρωτηστε τον στα ισια αν επιθυμει ακομη να γινει νονος, αν του αρεσει ο ρολος αυτος κ.λ.π.

Για τη νονα τη δικαιολογω ισως επειδη θεωρει οτι εχετε χρονο μπροστα σας γι αυτο να μην αγχωθηκε και τελικα ανεβαλε το ραντεβου και επισης σιγουρα εχει τα δικα της αγχη τωρα με το γαμο και το ξερω οτι ειναι πολλα και σιγουρα θα δωσει εκει προτεραιοτητα. Δωστης χωρο και χρονο, αφου θελει εσυ να τα αναλαβεις ολα απλα ανελαβε τα κανε την υποχωρηση και γενικα μην την παρεξηγεις, ειπαμε παντρευεται η κοπελα! Απλα θεωρω οτι εισαι επηρεασμενη απο τον αλλο νονο και φοβασαι μη σου βγουν και οι δυο σκαρτοι αλλα αν η φιλεναδα σου ειναι ΟΚ τυπος δεν νομιζω να στη σκασει. Και εμεις τωρα τα Χριστουγεννα κατεβηκαμε στους κουμπαρους μας βολτα αλλα καθησαμε μονο δυο μερες, η νονα μας μας ειπε οτι θελανε να καθησουμε και αλλο, θελαν να χορτασουν το μικρο αλλα εμεις δεν μπορουσαμε κ.λ.π΄θελω να σου πω οτι ο καθενας εχει το προγραμμα του και αυτο βαζει σε προτεραιοτητα και γι αυτο αν ειναι σωστος σε ολα τα υπολοιπα ας ειμαστε πιο χαλαροι.

Αυτα!!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επιτέλους η HOL έφτιαξε τη βλάβη!!!

gio_kx πως είναι το μωράκι σήμερα; Ο πυρετούλης; Ελπίζω να είναι μια χαρα!!:P

Katerin@ και εγώ χρησιμοποιώ ένα απλό απο το φαρμακείο. Του το βάζω στη μασχάλη, του πιέζω λιγάκι το χέρι για να μην πέσει και αυτό είναι. Για να μην διαμαρτυρηθεί κάνουμε βολτούλες ή του τραγουδάω. μέσα σε 2-3 λεπτά αυτ'ο δείχνει. και όσες φορές το έβαλα τώρα που ήταν άρρωστος (ξέρετε ανα 5 λεπτά) δεν είχε απόκλιση η θερμοκρασία.

Daf είναι θέμα οι κουμπαριές....Όπως σου είπε και η ΠΕΖΗ καλα θα ήταν να ρωτήσεις τον "νονό" αν ακόμα θέλει να βαφτίσει την Ερατώ και να μην νιώθει υποχρέωση επειδή το είχατε πει πριν καιρό. Εμένα τον Γιάννη τον βάφτισε η κολλητή μου. Είχαμε και πρόταση από τον φίλο του άντρα μου, αλλά έβλεπα ότι δεν έδειχνε πολύ ενδιαφέρον(ούτε τηλ και μια φορά μόνο ήρθε να δεί εμάς και όχι το μωρό). Αντίθετα η νονά μας που μένει και εκείνη μακριά δείχνει περισσότερο ενδιαφέρον. Κάθε μέρα τηλ και ήρθε με τον αρραβωνιαστικό της για 3 μέρες να μας δει!

Πάντως κορίτσια κατα τη γνώμη ο νονός-νονά πρέπει να είναι κοντά στο μωρό(να μένει στην ίδια πόλη)....στο μέλλον θα μας λείπει η νονά μας! Anyway Daf ότι σκέφτεσαι πες το. δεν είναι κακό.

Αυτά για την ώρα. Πάω να κάνω καμιά δουλειά και τα λέμε!!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα μου σιδηρο δεν εχω δωσει παρολο που απο τις εξετασεις ηταν λιγακι χαμηλος. Βεβαια η φεριτινη μας ηταν ΟΚ γι αυτο και τον αποφυγαμε. Για ποιο λογο ρωτας?? Σου ειπε κατι ο γιατρος σου ή απλα ετσι??


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε ότι σε όλα τα παιδάκια δίνει σίδηρο από 3 ετών μέχρι και έτους... Όμως εγώ δεν του έδωσα γιατί μου φάνηκε καπως... Τώρα προβληματίζομαι αν πρέπει να του δώσω έστω 2-3 μήνες (οι εξετάσεις του όμως ήταν μια χαρά για σίδηρο....). ¨οποιον και να ρώτησα δεν 'εχει δώσει στο παιδί του....


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου φαίνεται κι εγώ θα τη βγάλω με το απλο θερμόμετρο να τελειώνουμε...

DaF το μοναστήρι είναι στη Βοιωτία, όχι Κρήτη! Είνα από Αθήνα σχετικά κοντά και είναι δικοί μας άνθρωποι. Εξάλλου είναι πανέμορφο, πολύ ωραία κτισμένο και προσεγμένο, πολύ πολύ καλό! Απλά προβληματίζομαι τι θα κάνουμε, θα δούμε έχουμε συζητήσεις αυτές τις μέρες...

Κι εσύ βλέπω προβληματίζεσαι, για τον νονό πάντως εγώ θα συμφωνήσω να του το φέρετε σαν ερώτηση αν πραγματικά το θέλει, εκθέτοντας ευγενικά την άποψή σας ότι ο νονός θα θέλατε να είναι μέσα στη ζωή του παιδιού. Είναι πάτνως λίγο δύσκολη η περίπτωση, έχεις δίκιο... Και για την φίλη σου θα συμφωνήσω με την Πεζή ότι μάλλον είναι λίγο στον κόσμο της με την καλή έννοια λόγω τρεξίματων για τον γάμο...Εφόσον έχεις δει ότι γενικά είναι ένας άνθρωπος που "κάνει" για νονά, δεν πιστέυω ότι έχεις πέσει έξω!

Κατερίνα σίδηρο ούτε εμείς έχουμε δώσει και έχω την εντύπωση ότι τον δίνουν σε παιδιά που δεν τρέφονται ικανοποιητικά, ειδικά στην μη πρόσληψη αρκετού γάλακτους, δεν νομίζω όμως ότι είσαστε τέτοια περίπτωση ή ότι θα έπρεπε να πάρετε προληπτικά! Αλλά γιατρός δεν είμαι, οπότε...Απλά σου γράφω κάτι που είναι σχετικό με τον σίδηρο, από ένα βιβλίο. Στο μεταφράζω, γιατί είναι στα αγγλικά (όχι ότι δεν ξέρεις αγγλικά, για ευκολία βρε παιδί μου!): Τα μωρά γεννιούνται με ένα απόθεμα σιδήρου που διαρκεί περίπου 6 μήνες. Μετά από αυτό, εξαρτώνται από τη διατροφή τους για τον σίδηρο που πρέπει να προσλάβουν. Αν δεν πίνουν τουλάχιστον 500 μλ γάλακτος (μητρικού ή φόρμουλας) ανά ημέρα, τότε μάλλον δεν προσλαμβάνουν την απαραίτητη ποσότητα σιδήρου και αυτό ίσως δημιουργήσει προβλήματα στην νοητική και σωματική τους ανάπτυξη.

Επίσης, κάτι άλλο που είναι ενδιαφέρον είναι ότι αν συνδυάσεις τροφές με σίδηρο (π.χ. κρέας ή συκώτι, λιπαρά ψάρια, φακές, κρόκο αυγού κ.ά με τρόφιμα που περιέχουν βιτ C (π.χ. μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, πατάτες, επσεριδοειδή, πεπόνι, φράουλες, παπάγια κ.ά.) έχεις μεγαλύτερη απορρόφηση του σιδήρου κατά 30%. Που σημαίνει κοινώς ότι όταν φτιάχνεις κρέας ή φακές καλύτερα να του βάζεις λίγο σπανάκι ή μπρόκολο ή κουνουπίδι!

ΣΑς φιλώ μετά από αυτά, είμαι σχεδόν εντελώς άυπνη και μετά πήγα στο ικέα για 4 ώρες παρακαλώ, παραγγείλαμε κάποαι πράγματα για το καινούριο σπίτι και είμσαι πραγματικά κομμάτια...Γιωργάκης απόψε στη γιαγιά μήπως αναπληρώσουμε λίγο ύπνο...

Φιλιάααααα


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατερινάκι όπως πάντα διαβασμένη!!!:P Δεν νομίζω ότι έχουμε τέτοιο θέμα. Μέχρι τον 9o μήνα τον θήλαζα. Τώρα που πίνουμε ξένο γάλα δεν μπορώ να πώ ότι πίνει 500ml αλλά πίνει περίπου 400ml + αβγό + γενικά τροφές όπως κρέας. Εμένα μου έκανε εντύπωση ότι χωρίς να δει εξετάσεις μου έδωσε συμπλήρωμα (τότε δεν είχα και Internet να σας ρωτήσω...) Άντε να του δώσω τώρα μέχρι να αρχίσει να πίνει γάλα περισσότερο!

Καινούριο σπίτι διαβάζω! Άντε με το καλό! :PΑ! και επίσης...τι ωραία λέξη "γιαγιά" .... Καλή ξεκούραση!!;)

Αυτά και από εμένα. Δεν έχω άλλα νέα για σήμερα. Πάω και εγώ να ξαπλώσω γιατί είμαι κομμάτια....έχω και τη νυχτερινή σκοπιά άλλωστε!!!:tongue::rolleyes::mrgreen:

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μας κοπελες μου !

Κατερινας σιδηρο δεν δίνω αλλά θυμαμαι πως η νυφη μου εδινε στον γιο της από 9 εως 12 μηνων χωρις να εχει το παιδάκι κάποιο προβλημα απλα προληπτικά.Του το εβαζε στο μπιμπερο και το επινε …

DaF μου καταρχην θεωρω πολύ σωστο που η Ερατουλα θα εχει 2 νονους ,εγω το μετανιωσα που δεν βαλαμε κι αλλον έναν νονο. Ο ενας θα συμπληρωνει τον αλλόν και το Ερατουλινη θα είναι διπλα κερδισμένο!!! Οσων αφορα τον φιλο του αντρα σου καλα θα κανεις να ξεκαθαρισεις το πώς ακριβως θα θελατε να είναι ο ρολος του (δηλ όχι τυπικος αλλά να βρισκεται κοντα και να επικοινωνει με το βαφτιστηρι του) Από την αντιδραση του θα καταλάβεις για το τι σκέφτεται να πράξει.. Τώρα για το ότι δεν πολυσυμπαθεί τα παιδιά δεν ανησυχώ καθόλου .. μόλις γνωριστεί καλύτερα με την Ερατω θα τον κερδίσει σίγουρα ..τέτοιο ζουζουνοχαμογελο δεν αφήνει κανέναν ασυγκίνητο ;):tongue:χι χι χι . Εκτός κι αν ο άνθρωπος είναι από άλλο πλανήτη τι να πω????

Όσων αφορά την φίλη σου θα σου έλεγα απλά να της δώσεις χρόνο

Για την ιστορία θα σου πω πως η νονά της μικρής( κολλητη του Κων/νου) είναι ακόμα φοιτήτρια και δεν έχει ακόμα φράγκο δικό της…..Στην γιορτη της ξερεις τι δωρο της έκανε???? Μισο κιλό γλυκα:shock::shock:… Τα πηρα στο κρανίο είναι αλήθεια… Τα Χριστουγεννα ηρθε με την μανα της να δει την μικρη και ήρθαν με αδεια χέρια και έπαθα πάλι ταπηροκρανιαση… τελικα της εφερε την Πρωτοχρονια (πάλι καλά) ένα φορεματάκι από φλις …Ακομα περιττό να σου πω πως όπου πάμε πληρώνουμε πάντα μα πάντα εμείς..

Αυτά είναι τα ασχημα, το καλό είναι πως ερχεται σχεδον κάθε βδομαδα και την βλέπει , της έχει τρελή αδυναμία και προθυμοποιήθηκε να την κρατησει αυτή τωρα που θα παω για δουλεια. Βεβαια η μερες πλησιαζουν κι αυτή δεν εχει ερθει να της κανω φροντιστηρια και όταν της ειπα πως ελα μια μερα να σου δειξω μερικά πραγματα για να δεις πως μπορεις να τα καταφερεις και να σου φύγει το αγχος η απάντηση ηταν αποστομωτική.. -Δεν εχω καθολου αγχος-:shock::shock:!!!! Αυτό είναι καλό η κακό τωρα??? Σημειωτεων πως ακόμα δεν εχει ερθει γιατι έχει εξεταστική (τελευταια της και παιρνει πτυχίο) Να αγχωθώ πείτε μου:rolleyes:????

Ουφ τα είπα και ξελάφρωσα κι εγώ…

Κατα τα αλλα η μικρη εχει δυο βραδια να κοιμηθει , ξυπναει 3 φορες καθε βράδυ και κανω μια ωρα για να την κοιμησω καθε φορα... Σκαει το πανω πλαινο δοντακι μας απο ειδα...

Απ την gio κανα νεο? Πως ειναι ο Παναγιωτης???


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερινα μου για ακομη μια φορα μας διαφωτισες, πολυ ενδιαφεροντα αυτα με τους συνδυασμους τροφιμων. Εμενα γενικοτερα ο παιδιατρος ειναι πολυ κατα των φαρμακων και οταν τον ρωτησα αν θα δωσουμε συμπηρωμα επειδη δεν ετρωγε απλα μου ειπε να προσπαθησουμε πανω σε αυτο και επισης οτι αν η φεριτινη ειναι καλη τοτε δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτα ακομη και αν ο σιδηρος φαινεται χαμηλος.

Με γεια και τα νεα επιπλα καλοριζικα στο σπιτακι σας.

Οσο για τους νονους, η αποφαση μας για τους κουμπαρους μας ηταν πολυ συνηδητοποιημενη επιολογη ασχετα αν στην πορεια μας τα χαλασαν με τις επισκεψεις τους (καποιες μπορει να θυμαστε τα βομβαρδισμενα τοπια που αφηνουν πισω τους:rolleyes:) αλλα παρολαυτα ειναι πολυ σοβαροι και υπευθυνα ατομα.Στις υποχρεωσεις τους αψογοι και φυσικα στη βαφτιση εδωσαν τον καλυτερο τους εαυτο στις ετοιμασιες! Απλα το μονο που με χαλαει και το θεωρω βασικο ειναι η αποσταση, δηλαδη ο μικρος θα τους βλεπει μια δυο φορες το χρονο και γι αυτο σε επομενο παιδακι θα φροντισω να επιλεξω νονο η νονα που να ειναι κοντα μας.

Αυτα...αυριο τσικνοπεμπτη ε??? Καποτε ετοιμαζομασταν μερες και κανονιζαμε τις εξοδους μας και τα παρτυ μασκε..φετος εχει μπεμπονι!!!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια και από εμάς.Μόλις κοιμήθηκε το ζουζούνι και είπα να δω τί κάνετε!:D

Ο Παναγιωτάκης της gio ήταν σήμερα μια χαρά, απύρετος αλλά το βράδυ είχε ανήσυχο ύπνο.Ίσως είναι από τα δοντάκια, ελπίζω απόψε να κοιμηθεί καλά.

ΠΕΖΗ αχχχ τί μου θύμισες τώρα λέγοντας ότι αυριο είναι Τσικνοπέμπτη..ούτε που κατάλαβα οτε ήρθε ενώ άλλες χρονιές μετρούσα τις μέρες και κανονίζαμε σε ποιο πάρτυ θα πάμε!Δεν πειράζει, φέτος ακόμη καλύτερα είμαστε με τα μπεμπόνια μας και δεν μας λείπει τίποτα.Αλήθεια θα τα ντύσετε τα μωρά καρναβαλάκια?Με τρελαίνουν οι στολές μωρών που ακόμη δεν είναι πριγκήπισσα και μπάτμαν όπως στα παιδάκια αλλά πιο αθώα πράγματα όπως λουλουδάκι, ζωάκια, μελισσούλα κτλ. είναι σκέτη γλύκα, εμείς όμως δεν νομίζω να ντυθούμε, δεν έχουμε να πάμε και κάπου..

katerina_s δεν κατάλαβα...χωρίς εξετάσεις πώς σου λέει ο γιατρός να δώσεις σίδηρο στο παιδί?να κάνεις εξετάσεις αίματος και να βγει κάποιο πρόβλημα το καταλαβαίνω, αλλά έτσι στο άσχετο..δεν ξέρω...εμείς δεν της δίνουμε και ούτε και ο γιατρός μας ανέφερε ποτέ κάτι σχετικό.400 γρ. γάλα είναι μια χαρά!:D

daf συμωφώ με όσα σου είπαν οι προηγούμενες στο θέμα κουμπαριάς, με κάλυψαν απόλυτα!

marigia για τη νονά που λες πολύ γέλασα, δεν είναι θέμα αφραγκίας γιατί πχ. για το κουτι γλυκά που έφερε ξόδεψε έστω 10 ευρώ, με αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να πάει στα τζάμπο και να πάρει ένα παιχνιδακι της μικρής που έτσι θα χαιρόταν κιόλας το παιδί, άρα δεν είναι θέμα αφραγκίας αλλά θέμα ηλικίας και ωριμότητας...σε 5 χρόνια θα το σκέφτεται και θα γελά κι αυτή..μην τη παρεξηγείς, και μπράβο της που θα την κρατάει τώρα που θα δουλεύεις, απλά επέμενε να έρθει για κανά "ιδιαίτερο" γιατί πες της πως αυτή μπορεί αν μην έχει άγχος, έχεις όμως εσύ!:wink:

Θεσσαλονίκη ακούει?????καφέ την Κυριακή!!!!!!!


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!!!!!απιστευτες εξελιξεις στο θεμα βαφτιση, θα σας κρατησω λιιιγο ακομα σε αγωνια...και......θα σας τα πω παρακατω!!!αν βιαζεστε απλα πηδηξτε μερικες γραμμες που θα αφιερωσω στην κατερινας!!!!:tongue:

για τον σιδηρο πολυ καλα τα λεει η κατερινα......επισης εχε υποψη σου οτι, αν δεν υπαρχει ελλειψη, απλα δεν χρειαζεται προληπτικα, καθοτι ειναι τοξικος. πολλοι γιατροι δινουν συμπληρωματα διατροφης 'προληπτικα' αλλα δεν σκεφτονται οτι, καθε τι με χημικη επεξεργασια ενδεχεται να εχει τις παρενεργειες του. η ταπεινη μου γνωμη, την οποια εκφραζει ο παιδιατρος μας, αλλα τα λεει πιο επιστημονικα ο ατιμος:tongue: ειναι οτι αν προσθεσεις στον οργανισμο κατι το οποιο δεν εχει αναγκη, θα δημιουργησεις καποια διαταραχη, σοβαρη ή μη, μακροπροθεσμα ή μη.....

η καταναλωση αγελαδινου γαλακτος λειτουργει ανταγωνιστικα με τον σιδηρο με αποτελεσμα μεχρι και την αναιμια...γι'αυτο σε μωρα που δεν θηλαζουν οι παιδιατροι δινουν συχνα συμπληρωμα σιδηρου, το οποιο τους εχει γινει εμμονη να το δινουν σε ΟΛΑ τα μωρα, ειτε υπαρχει πραγματικα αναγκη ειτε οχι. το αν υπαρχει αναγκη το βλεπει κανεις στις εξετασεις του παιδιου...εγω το 'προληπτικα' το μεταφραζω σε απολυτη εμπιστοσυνη στην επιστημη, η οποια κατα τη γνωμη μου παντα, κανει κακο.

αν το μωρο σου τρεφεται καλα με πρασινα φυλλωδη, μοσχαρακι κτλ κτλ (που και το μοσχαρακι καποιοι δεν το κρινουν ως εντελως απαραιτητο) ποιος ο λογος ανησυχιας;

φυσικα κ εννοειται οτι εσυ ξερεις καλυτερα, απλα σου λεω μια γνωμη!:D

marigia καλα ποσω χρονων ειναι η νονα; α ρε τι τραβας κ εσυ.....τα σεμιναρια να της τα κανεις παντως, αγχωμενη ξεαγχωμενη, αν το παιδι αρχισει να τσιριζει ή αν γεμιζει πανες με κακα και παραλληλα, ενω την αλλαζει, κουναει χερια ποδια να σηκωθει να φυγει κτλ κτλ (καταστασεις που ζουμε καθημερινα λεω:tongue::lol:) να τη δω τι θα κανει:rolleyes:

λοιπον!!!και τωρα παρτε ποπ κορν, καθηστε και απολαυστε!σεντονι τζαστ κοντινιουζ!!!!!:cool:

ο ....νονος μας ηταν να ερθει οπως ειπαμε σημερα στις 11.30. τελικα εμφανιστηκε στις 12:rolleyes:. με τον συζυγο ειχαμε πει να μην τον ρωτησουμε τελικα αν θελει να ειναι νονος γιατι θα τον προσβαλλουμε λεει (ο συζυγος λεει, οχι εγω)και απλα να του πουμε οτι θελουμε να ειναι συνεπης, να εχει συναισθηση της υποχρεωσης κτλ....με το που ερχεται και καθομαστε, και ενω παιρνουμε το τσαγακι μας:tongue: ξεκινα ο συζυγος να λεει:

"και τωρα, να πουμε και τα της βαφτισης"..

"αααα" κανει ο νονος "εδω εχουμε ενα μικρο θεματακι" (περιμενουμε κ εμεις να δουμε τι θεματακι, εγω αρχιζω να σουφρωνω χειλη και να προσπαθω να πνιξω γελακι του στυλ "να τα μααααας!!") "πρεπει να μεινω στην κρητη για 6 μηνες"

"μπαα;;;;γιατι;;;;" του κανουμε.

"ναι, ειναι κατι ευχαριστο γενικα, αλλα οχι για την υποθεση μας....θα φυγω το πασχα και θα γυρισω το φθινοπωρο, θα παω να δουλεψω σε ενα εστιατοριο, οποτε καταλαβαινετε...."

καγκελο ο συζυγος, αλλα οπως παντα ψυχραιμος,"α. ε, τοτε να το αφησουμε το θεμα με τις κουμπαριες, ε;"

"ναι , κ εγω νομιζω να μην τα μπερδευουμε..." λεει ο μολις πρωην νονος!

"καλα. ε, τοτε να αλλαξουμε θεμα" απαντα παντα ψυχραιμος ο συζυγος και εγω, περιττο να σας πω, μια ταραχη την πηρα αλλα μονο που δεν γελουσαν και τα μουστακια που δεν εχω!!!!ε ρε παιδια, δεν εκανε με την ΚΑΜΙΑ για νονος, πως να το κανουμε, στην ερατω δεν εδινε σημασια, σαν να μην υπηρχε στο χωρο!!!καλα κ η ερατω, που την ξερετε τι παιδι ειναι:wink: ,του ειχε γυρισει την πλατη κ ετρωγε το αβοκαντο της με μεγαλο ενδιαφερον σε στυλ χ$#@%καμε τωρα ποιος εισαι εσυ!:tongue::tongue:

σε ενα ειχε δικιο ο συζυγος, οτι πραγματι θα ηταν καλος σαν νονος, αλλα μονο μετα τα 13-14 της ερατως, οπου θα εβρισκε ενδιαφερον σε ενηλικες συζητησεις για το τι ειναι η ζωη κ το τι ειναι ο ανθρωπος...:rolleyes: αλλα μεεεεχρι τοτε....τι θα εκανε η ερατω;θα ετρωγε την απορριψη;

και ερχομαι σε αντιδραση νονας....ευτυχως ηταν πολυ κουλ για ολα......και μαλιστα....προτεινα επιτελους σε μια πολυ καλη μας φιλη και που λογω της μεγααααααλης ιστοριας που σας ελεγα πιο πανω, δεν ειχα προλαβει να το συζητησω τοτε με τον συζυγο και να του πω οτι τη θελω για 2η νονα.........αν και του το χτυπουσα καθε τρεις κ λιγο σε καθε ευκαιρια 'κρεμασματος' ή αδιαφοριας του πρωην 'νονου' και φυσικα, επειδη (ως φυσιολογικος ανθρωπος:cool::tongue:)λατρευει την ερατω και αυτη και ο συντροφος της, και επειδη ειχαν στενοχωρεθει που δεν τους το ειχαμε προτεινει τοσον καιρο (δεν ηξεραν οτι μπορουσαν κ εκεινοι να προτεινουν!!!) πεταξε απ τη χαρα της και θα βγουμε για φαγητο το σαββατο να το γιορτασουμε!!!!!!! μιλαμε πιο επεισοδιακες κουμπαριες δεν θα μπορουσα να εχω!!!!!:lol: ουφφφφφφφφφφ τελος καλο ολα καλα!!!κουτι το εστιατοριο μπορω να πω!!α κ για την ιστορια....ουτε στη βαφτιση δεν θα ρθει μπουχααχαχαχαχα!!!!:rolleyes::cool::tongue::lol:κορυφαιο ετσι;

λοιπον, το επιμυθιο ειναι (ή μαλλον τα επιμυθια)

1. οι γυναικες εχουμε παντα δικιο κ εχουμε οντως ενστικτο:tongue::tongue:

2.ρε χριστιανε, αφου δεν ηθελες απο την αρχη, δεν μας το 'λεγες 6 μηνες πριν ή μαλλον, καλυτερα , γιατι το προτεινες; γιατι δεν ειχες το θαρρος να το πεις τοσο καιρο και απεφευγες; δλδ....πολλοι ανθρωποι οντως αλλα λενε, αλλα κανουν, αλλα εννοουν κτλ κτλ

3.δεν θα ξανααγχωθω, ταραχτω, φρικαρω, απελπιστω με κανενος την αμφιθυμια, αν δεν μπορεις , αστο καλυτερα, θα μπορεσει καποιος αλλος που ταιριαζει πιο καλα σε αυτο που ψαχνω!τελεία!:cool:

αυτα τσουπρες μου!!!κ ομολογω οτι ειμαι πολυ χαρουμενη με τις νονες μας, αυτες ηθελα και θα ειναι και απιστευτα συμπληρωματικες!!

καλεεεεεε πηγαμε παιδιατρο σημερα κ ειμαστε μια χαρουλα !!!!74 εκ. και 9.300!!!μας ειπε και για τροφες , εισαγουμε κατα το πασχα ή αργοτερα τα πιθανα αλλεργιογονα(αβγο, μοσχαρι, ψαρι κτλ κτλ)!μεχρι τοτε ο,τι κανουμε !

Επεξεργάστηκαν by DaF
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω απο το καφεδακι..εννοειται πως θα το πιουμε αν ολα ειναι καλα..τηλεφωνα αναμεταξυ μας εχουμε οποτε Παρασκευη συνεννοουμαστε!!!;)

Καλα neamanoula μου ωραια τα μπεμπονια μας αλλα δε θα με χαλουσε και μια εξοδος αυριο..!! Α..εγω του πηρα στολη, οπως ειπες και εσυ κατι ζουζουνιαρικο για φετος λεοπαρδαλιτσα και ας μην εχουμε να παμε καπου, απλα να βγαλουμε καμια φωτογραφια να θυμομαστε τις πρωτες του αποκριες!!!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είστε απίστευτες!

Πάνω που πήγαινα να τελειώσω το post, βγήκαν τα δικά σας και τώρα φτου κι απʼτην αρχή!

Καφεδάκι είμαι μέσα την Κυριακή, Θεού θέλοντος και μωρού και συζύγου επιτρεπόντων!

Κατερίνα, θα ενημερώσω το σύζυγο για το ΙΚΕΑ! Για θερμόμετρο, κι εγώ δοκίμασα τα ηλεκτρονικά, αλλά μου έδειχαν διαφορετικές θερμοκρασίες ή υποθερμία κι έτσι χρησιμοποιώ το απλό που έχουμε και για μας.

Gio, περαστικά στο μωρουλίνι σου!

Neamanoula, είναι αλήθεια ότι είναι η πρώτη ταινία που βλέπεις από τη γέννηση της Χριστίνας ή δεν κατάλαβα καλά; Χάλια η ταινία, πολύ καταθλιπτική. Εντάξει, μιλάω υποκειμενικά πολύ, αλλά δεν αντέχω τέτοιες ταινίες, με επηρρεάζουν πολύ αρνητικά ...μμμ... γενικά οι ταινίες με επηρρεάζουν, γιʼαυτό προτιμώ τα happy end!

Daf, ναι, τελείωσα φιλολογικό. Γιατί είσαι τόσο αρνητική με τα γαλακτοκομικά; Είναι η κυριότερη πηγή ασβεστίου, απαραίτητα σε παιδιά και γυναίκες! Μου κάνει τρομερή εντύπωση! Χαίρομαι πάντως που άλλαξες κουμπάρους! Αυτό θα σου έγραφα κι εγώ να κάνεις και για τους δυο, για τον πρώτο επειδή φαινόταν ότι δεν έκανε και για τη φίλη σου επειδή μένει μακριά. Εμείς διαλέξαμε κουμπάρα από εδώ που μένουμε, γιατί θεωρώ ότι η νονά του παιδιού πρέπει να έχει σχέση μαζί του, να το βλέπει συχνά, να το ζει... Κι αν είναι άνθρωπος της προκοπής, τότε η σχέση και ο δεσμός που αναπτύσσεται είναι ανεκτίμητα. Και μιλάω από προσωπική πείρα! Α, διάβασα και το βιβλίο που προτείνεις και το βρήκα πολύ χρήσιμο για το μέλλον. Μπορεί κανείς να ανατρέξει σε αυτό όταν δεν ξέρει πώς να χειριστεί δύσκολες καταστάσεις με τα βλαστάρια του....

Νομίζω ότι κάλυψα όλα τα θέματα. Εξετάσεις σιδήρου δεν έχω κάνει στο μικρό ούτε του έχω δώσει συμπλήρωμα σιδήρου. Είναι άσπρος στο χρώμα –πήρε από μένα –αλλά τα μαγουλάκια του ροδίζουν. Όσο για το σίδηρο και το ασβέστιο, είναι όντως αντίθετα μεταξύ τους και για την απορρήφησή τους ΔΕΝ πρέπει να συνδυάζονται σε τροφές π.χ. τυρί-κρέας, γιατί αν ότι δεν συνδυαστούν κανένα από τα δυο δεν απορροφάται από τον οργανισμό.

Αυτά και σας καληνυχτώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...