Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Δεκεμβρίου 2015!


Dekoglo

Recommended Posts

Αχ μικρη μανουλα δοκιμασα και αραιη κ πηχτη και ζεστη και χλιαρη δεν ανοιγει καν το στομα μονο γελαει της φαινεται αστειο. θα την αφήσω λιγο και θα ξαναδοκιμασω αργοτερα. την κρεμα την δοκιμασα ωραια είναι στην γευση.

εμεις από δοντακια μονο σαλια. εγω 4 μηνων εβγαλα τα 2 πρωτα μου ειπε η μαμα μου η μικρη τωρα θα δουμε.

αφήστε που σημερα κανει ολη την ωρα μπα-μπα (δυσυλλαβο) και ο αντρας μου εχει κατουρηθει απ την χαρα του.

το φρεσκο μετα τον χρονο δε το ξεκιναμε? δεν ξερω


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας μανουλες και παλι!

Μαμα της Βαλεριας δοκιμασε να την ταιζεις κρεμα οπως οταν δινεις το γαλα!Σημερα που ημουν στη μαμα μου και δεν ειχα καρεκλακι με βολεψε καλυτερα στα χερια κοριτσια!Ισως ειναι και μικρουλια τι να πω!Καλα καθεται στο καρεκλακι αλλα για μενα ειναι πιο βολικο στα χερια!Δοκιμασε το κι αυτο!

Κι εμεις αλλαζουμε γαλα...Θα παιρνουμε αντιαναγωγικο να δουμε πως θα παει!Το ψυχακι μου ολο τα βγαζει...εχει παλλινδρομηση κι οσο παει χειροτερευει!

Αν δεν βελτιωθει θα τον παω για υπερηχο στομαχου..δεν γινεται!


3ih6p2.png

Glezp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μικρή μανούλα σε καταλαβαίνω το άγχος σου με τις αναγωγές. Ευχομαι να μην συνεχίσετε τις αναγωγές με την αλλαγή του γάλακτος και να πάνε όλα καλύτερα.

Εμείς από ημερών κάναμε αναγωγές σε κάθε γεύμα, δύο και τρεις φορές, και μερικές ρουκέτες. Κάναμε υπέρηχο μετά από οδηγία της ιατρού και ευτυχώς δεν έδειξε κάποια στένωση, επομένως οφείλεται σε ανωριμο πεπτικό σύστημα. Αυτό είναι τελικά πολύ σύνηθες - σπανιες είναι οι περιπτώσεις κάποιου παθολογικού προβλήματος. Επειδή θηλάζω το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να κόψω γαλακτοκομικά, αυγά κλπ που ίσως δημιουργούν αλλεργία, και για κάποιο καιρό δώσαμε και σιροπάκι για αποφυγή οισοφαγήτιδας. Ευτυχώς έβαζε καλό βάρος και σε αυτήν την φάση, έχουμε σταματήσει το σιρόπι, εγώ πεινάω και ονειρεύομαι τυράκια το βράδυ και ο μικρός εξακολουθεί να βγάζει φαγητό, ευτυχώς όχι σε κάθε γεύμα. Το μικρούλη δε όταν κοιμάται του ανεβαίνει το γαλατάκι - ξινίζει και κοκκινίζει και ζορίζεται.

Εμεις σήμερα φάγαμε 5 τσιμπιές αχλαδάκι για πρώτη φορά. Λέω τσιμπιές γιατί φοβόμουν και δε γέμιζα το κουταλάκι αλλά το έβαζα στην μυτούλα. Λοιπόν ο μικρός ξίνιζε και έδειχνε ότι δεν του πολυαρέσει αλλά δεν μου έσπρωχνε δυνατά το κουτάλι, απλά σε 1 - 2 μπουκίτσες έσπρωξε έξω το φαγητό με το στόμα. Νομίζω ήταν ήσυχος γιατί τον έπιασα στον ύπνο (νύσταζε) συνήθως όταν κάτι τον ενοχλεί με σπρώχνει, πχ πλέον δυσκολεύομαι να του βάλω ορό στη μυτούλα γιατί βάζει το χέρι του και με σπρώχνει, επομένως δε βιάζομαι να πανηγυρίσω ότι πήγαμε καλά! Περισσότερες εντυπώσεις από αύριο.

Ψάχνω και εγώ καρεκλάκι φαγητού, θέλω να δω του j... από κοντά γιατί μία φίλη μου που το έχει μου είπε απλά ότι είναι λίγο μικρο τώρα που ο γιος της είναι 18 μηνών και όταν τον βάζει να κάτσει εκεί αφαιρεί το τραπεζάκι. Σήμερα τον τάισα στο καρότσι σε καθιστή θέση.

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε? Αυτός ο καιρός τα έχει παίξει λίγο!

Λοιπόν....δοκιμάσαμε μηλαρακι! Ξυνισε την μούρη αλλά το έτρωγε! 2-3 κουταλιές της σούπας μας είπε για να δούμε για τυχόν αλλεργίες.

Ποιο κοριτσάκι ρώτησε πως θα τα κανουμε;

Εγώ έχω τον ατμομαγειρα της avent .5 λεπτά στον ατμό και μετά στο μπλέντερ. Αυτό που έχω είναι ατμομαγειρας-μπλέντερ.

Έγινε σούπερ! Αλοιφή! Και γλυκό καθόλου ξινό!

Οσες δεν έχετε ατμομαγειρα δοκιμάστε να το βράζετε λίγο και μετά στο μπλέντερ.

Προσπάθησα εχτές να το κάνω στον τρίτη χωρίς να το έχω βράσει και έβγαινε χάλια με κομμάτια.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Foroulina μου καλωςηρθες στις στερεες κι εσυ!!! συγνωμη αλλα αν το περασεις απο τον ατμο δεν χανει τις βιταμινες του ωμου φρουτου; τι σου εχει πει η γιατρος σου; εμεις σημερα βαλαμε και λιιιγη μπανανα και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκαμε... δεν πειραζει υπομονη...

Χθες μπουσουλησαμε για πρωτη φορα!!! Καναμε δυο ολοκληρα βηματακια πανω στο κρεββατι και μετα μπουπ!!! Φαρδυς πλατυς στο παπλωμα!!!

Εχουν απιστευτη πλακα. Εμας εκει που καθεται δυο τρεις φορες την εβδομαδα φωναζει μπαμπα. Γελαγα με τον αντρα μου που ελιωνε καθε φορα που το ακουγε. Μεχρι χθες που με εχασε απο το οπτικο του πεδιο και φωναξαμε... μαμαααα!!! Κερναω γλυκακι αν θελετε!!! Η ομορφοτερη μουσικη στα αυτια μου!!!


zGnhCSY.jpgzGnhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Foroulina μου καλωςηρθες στις στερεες κι εσυ!!! συγνωμη αλλα αν το περασεις απο τον ατμο δεν χανει τις βιταμινες του ωμου φρουτου; τι σου εχει πει η γιατρος σου; εμεις σημερα βαλαμε και λιιιγη μπανανα και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκαμε... δεν πειραζει υπομονη...

Χθες μπουσουλησαμε για πρωτη φορα!!! Καναμε δυο ολοκληρα βηματακια πανω στο κρεββατι και μετα μπουπ!!! Φαρδυς πλατυς στο παπλωμα!!!

Εχουν απιστευτη πλακα. Εμας εκει που καθεται δυο τρεις φορες την εβδομαδα φωναζει μπαμπα. Γελαγα με τον αντρα μου που ελιωνε καθε φορα που το ακουγε. Μεχρι χθες που με εχασε απο το οπτικο του πεδιο και φωναξαμε... μαμαααα!!! Κερναω γλυκακι αν θελετε!!! Η ομορφοτερη μουσικη στα αυτια μου!!!

Ευχαριστω ανθη μου!

Καλε ποσο ειπαμε οτι ειναι το μπεμπινι σου;φτιαξε ενα τικερακι!

Μπραβο χαζομαμα!χαχα!τελειο ε;;;;;εχεις τρελαθει;;;;

Θα σου γραψω τι ακριβως γραφει το βιβλιαρακι για τον συγκεκριμένο ατμομαγειρα.

"Το μαγειρεμα στον ατμο ειναι μια απο τις καλυτερες μεθοδους μαγειρεματος καθως βοηθα στη διατηρηση των γευσεων.το μαγειρεμα στον ατμο βοηθα να διατηρουνται τα βασικα συστατικα καθως οι χυμοι των τροφιμων απελευθερωνονται κατα την διαρκεια του μαγειρεματος στον ατμο για να αναμειχθουν και παλι μαζι με το φαγητο στη φαση αναμειξης.με αυτον τον τροπο διατηρουνται οσο δυνατον περισσότερα θρεπτικα συστατικα στο φαγητο προσφεροντας ετσι για υγιεινη διατροφη"

Το συγκεκριμενο προιον ειναι για μαγειρεμα για τα μωρα.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

για το μαγειρεμα στον ατμο ρωτησα την παιδιατρο μου και εμενα μ ειπε οτι δε χρειαζεται αλλα γενικα μπορει ειδικα σε φρουτα για τις πρωτες μερες να το κανεις γιατι φευγουν καποια αλλεργιογονα στοιχεια. βεβαια καθεμια απο εμας φυσικα ακουει και εμπιστευεται το γιατρο του, αλλα το εχω ξαναακουσει για τον ατμο για αυτο ρωτησα κ εγω τη γιατρο μου.

καλη αρχη φορουλινα. εγω το εκανα στον τριφτη το αχλαδακι. ενα μεστο και ζπυμερο εκει που τριβουμε πολυ λεπτο το τυρακι κ μου βγηκε μια χαρα.

κοριτσια - μακρια απο εμας - οταν λεμε για αλλεργια σε καποια τροφη φανταζομαι θα δουμε εξανθηματα και κοκκινιλες και καμια καντηλα;;; οχι κατι αλλο;;; σωστα; ξεχασα να ρωτησω τη γιατρο θα το πραξω συντομως

επισης σχετικα με τον εξοπλισμο που πρεπει να αποκτησουμε σιγα σιγσ οι μανουλες που εχουν κανει ηδη την αρχη τι θεωρουν απαραιτητο;

καρεκλακι φαγητου

απειρες σαλιαρες

κουταλακι πιατακι

θερμος ισως με μπολακια να σ κρατανε το φαγητο ζεστο για βολτα

τι αλλο π δε σκεφτομαι ωστε σιγα σιγα να τα αγορασουμε;;;

καλη ημερα και καλη εβδομαδα στα μπεμπακια μας


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λιλα μου καλημερα...ε ναι λογικα κοκκινιλες εξανθηματα κτλ.

Αυριο εχω παιδιατρο και θα την ρωτησω.

Ολα αυτα που ειπες πρεπει να προμηθευτείς!

Εγω απο ολα αυτα δεν εχω το θερμο.ειχα δει εναν που κραταει το φαγητο 8 ωρες νομιζω και ειχε 40 ευρω!πανακριβος!


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες χάθηκα αλλά σας διαβάζω. Λίγο τα χαλια λίγο τα καλοκαιρινά λίγο τα μαλκονια μαζί με τη μπουμπου ου να προλάβω. Εμείς ξεκινήσαμε φρούτακια με πολύ ξινιλα είχε πολύ πλάκα και να φανταστείτε η δικιά μου είναι και φάγανή. Τώρα τρώμε λίγο παραπάνω το μήλο σκέτο δε μας άρεσε καθόλου βάλαμε λίγο αχλάδι καλύτερα το πορτοκάλι ουδέτερο αλλά η μπανάνα που βάλαμε σήμερα μας καλύτερα φάγαμε γύρω στις 3 κουταλιές παραπάνω. Τρώει η μπέμπα η σάλια τα της το φόρμα κι το εσωτερικό φόρμα κι και φυσικά εγώ γιατί θεωρεί πολύ λογικό να σκούπιζεται στην μπλουζα μου. Το καλύτερο όμως σήμερα ανοίγει το στόμα και εγώ χάρηκα ότι ήθελε να φάει της βάζω γρήγορα μια κουταλιά και φτερνίζεται!!!! Μπορείτε να φανταστείτε το αποτέλεσμα άσε που γέλαγα και με κοίταζε σου λέει τι κάνεις εγώ φτερνιστηκα. Γενικά για να φάμε καμιά δεκαριά κουταλιές μας παίρνει κάνα μισάωρο. Την κρατάω στα χέρια για αρχή .Εμείς αποκλείεται να μπούσουλα σου με πότε νομίζω γιατί όλο αγκαλιά είμαστε χαχαχα Όταν αποφασίζουμε να καθίσουμε καθόμαστε στον ποπο. Είναι στο ρίλαξ βάζει δύναμη στους αγκώνες και σηκώνεται. Γενικότερα κάθε μέρα κάνει κάτι διαφορετικό και πολύ μ αρέσει. Λέει διάφορα ακαταλαβιστικα ιδίως όταν θυμώνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα κορίτσια.

εμεις κααααπως καλυτερα με την κρεμα. όχι ότι τρωει αλλα τουλάχιστον δεν με φτυνει στα μουτρα και δεν τραβιέται. ανοιγει το στομα αλλα της τρεχει εξω η κρεμα και ενας θεος ξερει αν καταπινει τιποτα.

οσο για τον ατμομαγειρα εγω νομιζω ότι είναι η καλυτερη επιλογή γιατι πιστευω διατηρουν τα τροφιμα τις βιταμίνες τους σε σχεση με το να τα βρασεις. σκέφτομαι να παρω ΑΝ ξεκινησει να τρωει ποτε


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια ομορφα!

Καναμε εμβολιο πριν λιγο.ολα καλα...εκλαψε πολυ λιγο!

Το βαρος μας ειπε μια χαρα 8780.

Μας ειπε ξεκιναμε με μηλο,αχλαδι,μπανανα,βερυκοκο και απο τη αλλη εβδομαδα πατατα,γλυκοπατατα,καροτο και κολοκυθι.

Δωρα μου αυτο με το φτερνισμα ηταν θεϊκό! Χαχαχαχαχα!

Μανουλα βαλεριας μην απελπιζεσαι....διασκεδασε το!χαχαχα!

Και μην ξεχνας η δικη σου ειναι κοκετα...θελει να κρατησει σιλουέτα το κοριτσι!


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια ομορφα!

Καναμε εμβολιο πριν λιγο.ολα καλα...εκλαψε πολυ λιγο!

Το βαρος μας ειπε μια χαρα 8780.

Μας ειπε ξεκιναμε με μηλο,αχλαδι,μπανανα,βερυκοκο και απο τη αλλη εβδομαδα πατατα,γλυκοπατατα,καροτο και κολοκυθι.

Δωρα μου αυτο με το φτερνισμα ηταν θεϊκό! Χαχαχαχαχα!

Μανουλα βαλεριας μην απελπιζεσαι....διασκεδασε το!χαχαχα!

Και μην ξεχνας η δικη σου ειναι κοκετα...θελει να κρατησει σιλουέτα το κοριτσι!

Ναι να βαζει τα χερια στα δικα μας τα πιατα ξερει να φαει κανα φρουτο δεν ξερει η σιλουετα την μαρανε. μια χαρα ειστε εσεις. τα φρουτα όλα μαζι λιωμενα η ένα ένα εισαγωγή?


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι να βαζει τα χερια στα δικα μας τα πιατα ξερει να φαει κανα φρουτο δεν ξερει η σιλουετα την μαρανε. μια χαρα ειστε εσεις. τα φρουτα όλα μαζι λιωμενα η ένα ένα εισαγωγή?

Χαχα!ενα-ενα και καθε 3 μερες θα το αλλαζω.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!!

Έχω πολύ καιρό να σας διαβάσω... Παντρεύτηκα με θρησκευτικό και βαπτίσαμε και το αγγελούδι μας... και το όνομα αυτού Αλέξανδρος! Περάσαμε και ένα κρυοματάκι ελαφρύ ευτυχώς.

Α! βγάλαμε και δυο δοντάκια, τα δυο κάτω... ένας γλύκας είναι.

Αρχίσαμε φρούτα, ρυζάλευρο και σιγά σιγά κάνουμε και εισαγωγή στα λαχανικά και κρέας. Μας πήγε λίγο πίσω το κρύωμα με το φαγητό, ήθελε στήθος συνέχεια και τώρα πάλι από την αρχή.

Εσείς πως τα πάτε??? Τα μικρακια σας πως είναι??? Με το φαγητό τι κάνετε βρε κορίτσια??? Κρεμούλες εμπορίου δίνετε? Ή τις θεωρείτε απαγορευτικές? Προτιμάτε πιο φυσικές τροφές? Η παιδιάτρος μου τις σύστησε σαν ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...