Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Δεκεμβρίου 2015!


Dekoglo

Recommended Posts

καλησπέρα σοφια να ζησετε και να χαιρεστε το παιδακι σας.

εγω προσωπικα δεν τις συμπαθω τις κρεμες του εμποριου μες στα συντηρητικα και την ζαχαρη είναι. δεν είναι δυσκολο να φτιαχνουμε μονες μας κρεμουλες για τα μωρα μας. εμενα η δικια μου δεν ετρωγε και αναγκαστηκα να της παρω ρυζαλευρο βανιλια για να συνηθισει με κατι γλυκο το κουταλι ετσι ώστε να μπορεσει να φαει φρουτα και λαχανικα. αλλα για τα υπολοιπα φρουτοκρεμες, μπισκοτοκρεμες ειπα στην παιδιατρο ότι δεν το συζηταω καν παρολο που μου τις προτεινε για αργοτερα. δεν τις θεωρω απαγορευτικες απλα από την στιγμη που μπορω να δωσω κατι πιο "υγειινο" θα το προτιμησω


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαχανικά σου έφαγε? Εμένα ούτε να τα δεί, εμετό κάνει όσες φορές προσπάθησα να του δώσω. Τωρα που εισάγουμε και ζωμο κρέατος κάτι πάει να κάνει, αλλά μη φανταστείς ένα-δυο κουταλάκια. Άντε να μπεί και το κρέας, τότε σίγουρα θα φάει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

Σοφια να ζησετε και να χαιρεστε το μωρακι σας. Και εγω δεν ειμαι πολυ θετικη με τις κρεμες εμποριου αλλα δεν ειμαι απολυτη

εμεις τρωμε αχλαδι κ βερυκοκο προς το παρον κ θα ελεγα ανετα. βεβαια μεχρι να του δωσω την επομενη κουταλια στο μεταξυ ο μικρος τρωει τα δαχτυλακια του οποτε φανταζεστε πως γινομαδτε κ εμεις κ τα γυρω πραγματακια. επισης ο μικρος κανει αναγωγες κ μπορει ακομα και εξι ωρες μετα να βγαλει κ φρουτακι.


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λαχανικά σου έφαγε? Εμένα ούτε να τα δεί, εμετό κάνει όσες φορές προσπάθησα να του δώσω. Τωρα που εισάγουμε και ζωμο κρέατος κάτι πάει να κάνει, αλλά μη φανταστείς ένα-δυο κουταλάκια. Άντε να μπεί και το κρέας, τότε σίγουρα θα φάει.

Δεν ετρωγε γενικα η δικια μου ουτε φρουτα ουτε λαχανικα αναγουλιαζε και τα εφτυνε για αυτό της εδωσα κρεμα για να συνηθισει την την αισθηση του κουταλιου από 1 ιουλιου θα της ξεκινησω παλι λαχανικα και ελπιζω αυτή την φορα να παει καλυτερα


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες!!Τι κανετε??

Εμεις αρρωστησαμε...ευτυχως πολυ ελαφρια γαστρεντεριτιδα...(γιατι υπαρχουν ανεγκεφαλες μαμαδες!!!!!!):evil::evil: Μου ηρθε η αλλη σπιτι με αρρωστο το δικο της κι επαιρνε τον δικο μου αγκαλια και τον φιλαγε...αλλα φταει κι η μανα μου γιατι αυτη τον κρατουσε που δεν την εδιωξε!

Εγω επιασα δουλιτσα στην κοινοτητα του χωριου..δουλεια γραφειου 4ωρο..μια χαρα ευτυχως!

Μας επιασε γκρινια με την αρρωστια..μετα με τα δοντια..εκει που κοιμοταν ο καημενος εβγαζε μια κραυγη και ξανακοιμοταν!Υποφερουν τα ψυχακια...

Ευτυχως ομως τωρα συνηλθε εντελως!Ειναι οπως πριν....και το μονο που εκανε ξυπνουσε καμια βδομαδα τωρα 6 το πρωι ενω τον εβαζα 9:30-10:00 το βραδυ για υπνο...και εχθες τον εβαλα 20:15 τον ειχα κανει μπανιο εφαγε και ξυπνησε 7 με το ξυπνητηρι μου!!:P:p:D

Ξαγρυπνουσε προφανως πιο αργα και χαλουσε ο υπνος του!Βρικαμε παλι τη φορμα μας κι ολα καλα ευτυχως!!

Ξεκινησαμε και φρουτοοκρεμα το πρωι και τωρα θα εισαγω σιγα σιγα και τα φρουτα ενα ενα!!Αντε σε λιγο θα τρωμε και φαγακι της μαμας!!Ανυπομονω να του μαγειρεψω!!!!

Αυτα κοριτσια μου...πειτε μας κι εσεις τα νεα σας!!;);)


3ih6p2.png

Glezp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που χαθηκατε κοριτσια;;; τρωτε φρουτοκρεμες;;;; χαχαχα!!!

Εμεις ως μεγαλύτεροι που ειμαστε (6μηνων κ μιας εβδομαδας πλεον) τρωμε φαγακι μαγειρεμενο απο τη μανουλα. Πατατα καροτο κολοκυθι και απο δευτερα.... κοτοπουλο!!!! Εχουμε αρχισει να στεκομαστε στα τέσσερα και να κανουμε και δυο βηματακια μπουσουλητα. Πολυυυυ γελιο. Πεφτουμε με τα μουτρακια ντουπ κατω!!! Ευτυχως στα μαλακα... δειλα δειλα σημερα καθισαμε και απο μονοι μας στο παρκο.γυρναω ξαφνικα και τον βλεπω να καθεται!!


zGnhCSY.jpgzGnhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και καλή εβδομάδα!!!

Αυτά είναι τα ωραία, που αρχίζουν τα μπουσουλήματα και το τρέξιμο της μάνας από πίσω!!! Χεχεχχε!!! Από μέσα σε μέρα τα μικρά μας κάνουν νέα πράγματα, πρέπει να έχουμε τα μάτια μας χίλια πλέον! τωρα που αρχίζουν να κάθονται τα ζουζούνια μπορούμε να τα παίξουμε και πιο άνετα και να παίζουν και αυτά με περισσότερα παιχνίδια.

Με το φαγητάκι, τι κάνετε? μαγειρεύετε κάθε μέρα λαχανικά και κρεατάκι για να είναι φρέσκα? Ανα δύο ημέρες? ή βάζετε μαγειρεμένο στην κατάψυξη; Είναι λίγο σκότωμα το μαγείρεμα κάθε μέρα φαντάζομαι. Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα τα λαχανικά, ως τώρα είμαστε στις φρουτόκρεμες και ακόμα προσθέτουμε δειλά δειλά τα νέα φρουτάκια.

Μικρή Μανούλα καλή αρχή με τη δουλίτσα και κρίμα που ταλαιπωρηθήκατε. Εγώ είμαι πολύ αυστηρή με τις ασθένειες και το έχω περάσει στους γονείς μου και στον άντρα μου. Για τον λόγο αυτόν αποφεύγω ακόμα και τώρα τις επισκέψεις σπίτι - προτιμώ έξω - σπίτι συνήθως πολύ φίλους που ξέρω αν είναι καλά ή όχι και ακόμα και τότε πριν έρθει κάποιος τον ρωτάω στα ίσια και τονίζω να μην έιναι άρρωστος και έχω ανοικτά εννοείται παράθυρα κλπ.

Θέλει λίγο υπομονή ακόμα μέχρι να ξεπεταχτούν τα μικρά μας, εννοείται δε θα τις γλιτώσεις από χειμώνα τις γριπούλες και τις ιώσεις αλλα τουλάχιστον τότε να έχουν χρονίσει και να είναι λίγο πιο μεγάλα.

Φιλάκια στα μπεμπάκια σας!


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια? Βροχερή μέρα σήμερα και δε μπορούμε να πάμε και βολτούλα. Εμείς τρώμε φρουτοκρεμα και λαχανικά κρεατάκι όχι ακόμα. Την Κυριακή ήθελαν να μας επισκεφτούν μια ξαδέρφη μου με τον άντρα της και τα δύο παιδάκια της. Τέλος πάντων αφού ρώτησα αν όλοι είναι καλά τους είπα οκ ελάτε αλλά να ξέρετε το παιδί έχει πρόγραμμα κοιμάται γύρω στις 9 και μου λένε ενταξει. Αργότερα με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει θα καθυστερήσει με λίγο και της λέω Εντάξει λέω απλά να σας θύμησες ότι το παιδί 9 ώρα κοιμάται ναι το ξέρω μου λέει. Έρχεται το απόγευμα περιμένουμε περιμένουμε με τον άντρα μου τίποτα και που λέμε τσάμπα κλείστηκε μέσα και δε βγάλαμε και το παιδί βόλτα ακούμε κουδούνι. Η ώρα ήταν 8 και 10. Μπαίνουν μου λένε αργήσαμε λίγο ε προσφέρω καφέ παγωτά κτλ και μέχρι να τα κάνω αυτά και να κάτσω στο καναπέ βλέπω η ώρα έχει πάει 9 πάρα τέταρτο και το παιδί αρχίζει και γλαρωνει. Το βλέπει με τα πολλά και μου λέει γλαρωνει αρχίζει και νυσταζει. Ε ναι λέω και εγώ είναι η ώρα του για ύπνο. Με ρωτάει θα το κάνεις μπάνιο λέω ναι και μετά κλείνουν τα φώτα λέμε Καληνύχτα το νανούριζω και κοιμάταίσως ναι λέει τώρα θα φύγουμε και εμείς. Ε λέω Εντάξει το κατάλαβε θα φύγουν ας περιμένω λίγο ας μην γίνω αγενής. Τώρα θα φύγουμε τώρα θα φύγουμε η ώρα πήγε και τέταρτο και λέω στον άντρα μου έλα να την κάνουμε μπάνιο. Την κάναμε μπάνιο μέχρι να την ντύσω της έκανε και το γαλα της άντρας μου να την ταισω τους είπα τώρα κλείνω φως και προσπαθούσα να το κοιμησω ενώ ακουγόταν ομίλι ες από μέσα δεν είχαν φύγει! !!!! Ευτυχώς η μικρή κοιμήθηκε μετά απο κάνα 20λεπτο που την κουναγα γιατί ψιλό ξυπναγε από τις ομιλίες και ευτυχώς μέχρι να βγω είχαν φύγείσως γιατί θα τους έβριζα. Και αναρωτιέμαι είσαι μαμά με 2 παιδιά το έχεις περάσει δεν κατανοείς το πρόγραμμα και ότι δεν είναι καλό να το χαλάς?

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου ο καθενας κοιταει τη βολεψη του. Ετσι τσακωθηκα με την πεθερα μου. Τις ελεγα να ερθει πρωι να βλεπει το παιδι κ αυτη ηθελε να κανει βραδυνη επισκεψη. Της λεω την τελευταία φορα ελατε νωρις κατα τις εξι για να εχετε χρονο να το ευχαριστηθητε και μου ερχεται οκτω και μιση. Το κορυφαιο ηταν πως μου ειπε οτι περιμενε απο τις πεντε να περασει η ωρα για να ερθει. Τραβα ξενυχτα μετα ανθη για τις ορεξεις του αλλου... καλα εκανες κ το εβαλες για υπνο το μωρακι. Κι εγω πλεον δεν χαριζομαι.


zGnhCSY.jpgzGnhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Εγω δεν χαλασα ποτε για κανεναν και τιποτα το προγραμμα του παιδιου!Μια φορα η γιαγια μονο μου ειχε κανει χαλαστρα...ενω τον εβλεπε οτι νυσταζε τριβοταν κλπ..της ελεγα οτι πρεπει να τον βαλω για υπνο και μου ελεγε εγω ποτε θα τον χαρω....ο αντρας μου παρον δεν της ειπε τιποτα..το αποτελεσμα να τον πιασει υπερενταση και γκρινια αφου κρατιοταν για να του μιλαει η γιαγια και κοιμηθηκε με απιστευτη γκρινια κατα τις 11 απο τις 9 που επρεπε!Αρχισε ο αντρας μου να λεει μπααα τι επαθε το παιδι κτλ...και του το ειπα ορθα κοφτα κουμαντο στο παιδι μας εμεις και ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος γιατι αυτη καλα εκανε και χαρηκε αλλα μια ψυχουλα παιδευεται!Ε δεν ξανα αφησα κανεναν εγινα κακια αλλα το παιδακι μου ειναι ετσι οπως πρεπει και δεν εχει προβλημα κανενας...κι αν καποιοι θυμωνουν δεν με ενδιαφερει καθολου πλεον!Κανενας δεν ηταν και δεν ειναι διπλα μου στα δυσκολα ουτε με το παιδι ουτε γενικα..( και δεν θελω)οποτε ή θα μας ακουνε ή απλα δεν θα το βλεπουν!Ας διαλεξουν κι ας παρουν!την γιαγια την εχω προειδοποιησει πολλες φορες να μην τον φιλαει στα χερια και να μην τον πιανει στα μουτρα(γιατι δεν ειναι καθαρη)ΔΕΝ με ακουει ποτε....προχθες τον ειχα στα χερια εβγαζε ο μικρος σαλια και πηρε και τα σκουπισε η ιδια με τα δαχτυλα της εννοειται δεν ηταν πλυμενα και δεν ξερω και τι δουλειες ειχε κανει πριν!Εγκεφαλικο επαθα δεν μιλησα γιατι ειχε καιρο να τον δει και θα εκανα φασαρια αλλα ειναι η τελευταια φορα!Αν παθει κατι στοματιτιδα ή οτιδηποτε αλλο αυτη θα τυρανιεται ή μια αθωα ψυχουλα??ολη μερα εχουν τα χερια μεσα στο στομα ενα σορο μικροβια να εχω κι απο αλλους?Εχω βαρεθει να τον εχω σε εναν νιπτηρα και να τον πλενω...ΤΕΛΟΣ ή θα με ακουνε ή δεν τον ξαναακουμπανε!Θα γινω σκληρη και δεν με ενδιαφερει...ειναι αναισθητοι καλε ολοι!:-(:sad:


3ih6p2.png

Glezp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχυστηκα παλι πρωι πρωι!!χαχαχα

Τα αλλα νεα μας νεα τωρα...τρωμε μηλο αχλαδι και μπανανα και θα βαλω και χυμο πορτοκαλι αυριο να δω!

Το μονο που μας κανει τρεις μερες τωρα....μας φτυνει...χαχαχα μας φτυνει ολη μερα καθε ωρα...και στο φαι η μαμα μου δεν μπορει να τον κουμανταρει την πασαλιβει και στα μουτρα παντου..εμενα χθες που πηγε να με φτυσει παλι με την κρεμα του μιλησα αποτομα και το εκοψε!χαχαχα την γλιτωσα!Κατα τα αλλα μια χαρα...αυριο εχουμε και το εμβολιο θα κλαψουμε λιγο αλλα οκ!Ανυπομονω να δω ποσα πηρε..γιατι ψηλωσε πολυ μου φαινεται!;);)Κατα τα αλλα επικρατει μια τρελα οταν ειναι ξυπνιος!Προσπαθει να σηκωθει θελει να καθεται και να σκυβει μπροστα...μας τραβαει ολα τα τραπεζομαντηλα και τα τζαμια απο τα τραπεζια ειναι χαλια θελει να τα πιανει ολα αμα τον εχουμε καθιστο πανω μας!Γενικα σας λεω...επικρατει μια τρελα που την χαιρομαι απιστευτα βεβαια!!!!!!:P:p:D


3ih6p2.png

Glezp2.png

Link to comment
Share on other sites

Anthill k. Και mikri manoula και εγώ έτσι πιστεύω ότι το πρόγραμμα δεν πρέπει να χαλάει. Το κορυφαίο με πήρε την επόμενη να με ρωτήσει αν κοιμήθηκε το παιδί γιατί το είχε άγχος!!!! Τα δικά μας νέα είναι ότι γίναμε 6 μηνών πήγαμε σήμερα στην παιδίατρο κάναμε το εμβόλιο μας κλάψαμε εννοείται από την ώρα που την ξεντυσα μέχρι που φύγαμε..... Μετρηθηκαμε το βάρος μας είναι 8700 γρ χοντρουλιτσα χαχαχα και ύψος 70.5cm . Εμάς τα φρουτακια δεν μας πολυαρεσουν τα λαχανικά όμως τα τρώμε πολύ καλά. Από αύριο θα βράσω μαζί και κρεατάκι πρώτα θα δώσω το ζουμακι και σε κάνα δυο μέρες θα λιώσω και λίγο κρεατάκι κοτόπουλο για αρχή. Περιμένω να δω αν θα της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχετε δικιο.συμφωνω μαζι σας.και εμενα ο μικρος στις 9 με 9μιση εχει κοιμηθει.

Ερχοταν που λετε η πεθερα μου στις 8 να τον δει.τερμα ειπα του αντρα μου.θα τις λεμε εμεις ποτε να ερχεται και τι ωρα.

Και το θεϊκό που μου εκανε σημερα για δευτερη φορα,ηθελε να κανουμε βιντεοκληση να δει τον μικρο..!ελεος!

Επισης θελει να κανουμε λεει 20 παιδια!!

Πηγα να της πω ουτε χρηματικα μας βοηθας αλλα και τωρα σχεδον 6 μηνες καμια βοήθεια με το παιδι και θες και 20;;;


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανιστηκατε παλι ε;;;;

Εχω θεμα......εχετε ρωτησει ποτε μπορούμε να βαλουμε μαξιλαρι στα μικρα μας και ποτε πρεπει να καθονται στο καροτσι;;;

Αντε να σας δω μια-μια...που χαθηκατε;;;


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φορουλιναααα.

εγω την βαζω καθιστα πλεον στο καροτσι ειχα ρωτησει την παιδιατρο από τον προηγουμενο μηνα. όταν την βλεπω και νυσταζει της το ξαπλωνω. μαξιλαρακι της εχω από τον δευτερο μηνα κατω από το κατωσεντονο. λενε ότι δεν κανει μεχρι τον χρονο αλλα εγω πιστευω ότι από την στιγμη που γυριζει το κεφαλακι με ανεση και πλεον στριφογυριζουν από ανασκελα μπρούμυτα κτλ δεν υπαρχει φοβος. και στο καροτσι της εχω μαξιλαρακι από την αρχη.

Εμεις μεσα στην εβδομαδα παμε για εμβολιο. αααα και κλασικα δεν τρωμε μονο φτυνουμε. θα με τρελανει αυτό το παιδι.

και κορίτσια εμας όταν τυχαινει να εχουμε φιλους στο σπιτι η ειμαστε εξω δεν τρελαίνομαι κιολας να κοιμηθεί στις 9. αν αργησει και μια ωρα δεν εγινε και τιποτα.αν την δω ότι νυσταζει πολύ θα την κανω μπανιο και θα την κοιμησω αλλα δεν θα διωξω τους ανθρώπους απλα θα της κλεισω ην πορτα να μην ακουγόμαστε πολυ. βεβαια η δικια μου δεν χαλαει την ζαχαρενια της κοιμαται και με φασαρια δεν γκρινιαζει οποτε είναι και στο παιδι. εμεις ειμαστε ολη μερα μονες μας και χαιρομαι όταν ερχονται να μας δουν :)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...