Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    1761

  • marina mimi

    1737

  • inaki

    1682

  • Sofia_m

    1464

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας έχω πολυ καιρο να μπω αλλα είμαστε και πάλι εδώ!!Πως είστε;τα παιδάκια σας;εμείς μεγαλωνουμε σταθερά περνάμε διάφορες φάσεις γκρινιας,αφαγιας, κτλ αλλα κραταμε γερά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ, θύμισέ μου, ήσουν κι εσύ στο παρεάκι τότε που ήμασταν έγκυες, ε; Πότε γέννησες; Αγόρι ή κορίτσι;

Η μικρή έσκασε μύτη 2/12/09, ναι νομίζω μαζί είμασταν!τι κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου 4/12. Καλά είμαστε σε γενικές γραμμές. Η μπεμπού μεγαλώνει και είναι πολύ ζωηρή. Το Δεκέμβριο κάναμε γάμο και βάφτιση. Εγώ ακόμη προσπαθώ να βρω τις ισορροπίες μεταξύ παιδιού - σπιτιού - συζύγου - δουλειάς, κλπ... Μου λείπει πολύ λίγος, έστω και ελάχιστος χρόνος για τον εαυτό μου. Συνεχώς σκέφτομαι ότι όλες οι άλλες τα καταφέρνουν τέλεια κι είναι καλές νοικοκυρές, μάνες, εργαζόμενες, σύζυγοι, εκτός από μένα. Το 99,9% του χρόνου μου το αφιερώνω στη μικρή κι όταν κοιμάται 2 ωρίτσες μέσα στην ημέρα τρέχω σαν τρελή να προλάβω τα πάντα! Το καλοκαίρι δεν δουλεύω, είμαι καθηγήτρια, αλλά και πάλι δεν καταφέρνω να βρω χρόνο για οτιδήποτε αφού όλη τη μέρα μαζί της ασχολούμαι. Προσπαθώ να βρω τον τρόπο να το μειώσω αυτό σταδιακά ώστε να μην της κακοφανεί αλλά δεν το καταφέρνω. Είναι το παιδί που όση ώρα βάζεις πλυντήριο φέρνει τα παιχνίδια της μέσα στο μπάνιο για να είναι μαζί σου! Καταλαβαίνεις! Θα ήθελα πολύ να κάνω δεύτερο παιδί αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος ούτε το χρήμα...

Εσύ πώς τα πάς;


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου 4/12. Καλά είμαστε σε γενικές γραμμές. Η μπεμπού μεγαλώνει και είναι πολύ ζωηρή. Το Δεκέμβριο κάναμε γάμο και βάφτιση. Εγώ ακόμη προσπαθώ να βρω τις ισορροπίες μεταξύ παιδιού - σπιτιού - συζύγου - δουλειάς, κλπ... Μου λείπει πολύ λίγος, έστω και ελάχιστος χρόνος για τον εαυτό μου. Συνεχώς σκέφτομαι ότι όλες οι άλλες τα καταφέρνουν τέλεια κι είναι καλές νοικοκυρές, μάνες, εργαζόμενες, σύζυγοι, εκτός από μένα. Το 99,9% του χρόνου μου το αφιερώνω στη μικρή κι όταν κοιμάται 2 ωρίτσες μέσα στην ημέρα τρέχω σαν τρελή να προλάβω τα πάντα! Το καλοκαίρι δεν δουλεύω, είμαι καθηγήτρια, αλλά και πάλι δεν καταφέρνω να βρω χρόνο για οτιδήποτε αφού όλη τη μέρα μαζί της ασχολούμαι. Προσπαθώ να βρω τον τρόπο να το μειώσω αυτό σταδιακά ώστε να μην της κακοφανεί αλλά δεν το καταφέρνω. Είναι το παιδί που όση ώρα βάζεις πλυντήριο φέρνει τα παιχνίδια της μέσα στο μπάνιο για να είναι μαζί σου! Καταλαβαίνεις! Θα ήθελα πολύ να κάνω δεύτερο παιδί αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος ούτε το χρήμα...

Εσύ πώς τα πάς;

Αχχχχ σα να περιγράψεις τη δικιά μου!!!Εντάξει αφού υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι στην ίδια κατάσταση δε παραπονιεμαι άλλο.Μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να μεγαλωσω 10 παιδια με τον ίδιο χρόνο που χρειάζεται η μικρή.Κι εγω όλα θέλω να τα κάνω όταν κοιμηθεί το μεσημέρι αλλα δε προλαβαίνω και μερικές φορές φτιαχνω ένα καφέ και κάθομαι στον καναπέ κοιτώντας το κενό!Γενικά είναι πολυ απαιτητική κι απο μένα κι απ΄τον μπαμπά της τον οποίο δε τον αφήνει να κάτσει ούτε λεπτό μόλις έρθει απ΄τη δουλειά κι αυτός ο καημενος της κάνει όλα τα χάτηρια!!(και την έχει κακομαθει αισχρά).Εγω προς το παρόν για δεύτερο δε το σκέφτομαι, είμαι μονηστην Αθήνα μετακόμισαν απο Θεσσαλονίκη πέρσι λόγω του άντρα μου που έμενε εδω και δεν έχω κανέναν εδω επίσης η κατάσταση που υπάρχει δε σου δίνει και πολυ κουράγιο για άλλο παιδι.μένεις Αθήνα(συγνώμη δε θυμάμαι)?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Μυτιλήνη μένω. Εδώ τα πράγματα είναι πιο ήρεμα. Την Αθήνα δεν τη γουστάρω με τπτ, έχω μείνει 2-3 φορές εκεί για μεγάλο διάστημα και με σκοπό να μείνω μόνιμα αλλά ποτέ δεν τη πάλευα κι έφευγα. Βέβαια και η επαρχία -και πολύ περισσότερο ένα νησί- σε εγκλωβίζει και ειδικά το χειμώνα ψιλοσαλτάρεις. Δεν είναι άντε μπαίνω στο αμάξι και πάω μέχρι την Αράχωβα και κάνω μια εκδρομή. Θες αεροπλάνα, εισιτήρια, ιστορίες, κλπ...Αλλά δεν το αλλάζω με τπτ το να ξέρω ότι το παιδί μεγαλώνει στον καθαρό αέρα.

Δε μου λες, εσένα τρώει; Γιατί εμένα με το που χρόνισε το έκοψε το σπορ! όσο εύκολη ήταν σα μωρό, που δεν μας κούρασε καθόλου, τόσο απελπισία και αγανάκτηση είναι τώρα με το φαϊ της. Μιλάμε ότι επιστρατεύονται όλα τα μέσα που μπορείς να φανταστείς για να φάει αλλά τπτ! Τρέφεται αποκλειστικά με γάλα, γιαούρτι, τυρί, φρούτα, ταχίνι και αβγό. Τέλος, τίποτα άλλο. Από ανάπτυξη βέβαια, δεν έχει θέμα, είναι 13.700 και 90 cm αλλά ρε γμτ, μέχρι πού θα μας πάει αυτό; Είναι ώρες ώρες που με πιάνει τρελλή απελπισία. Από δόντια τα έχει βγάλει όλα και σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά οδοντόκρεμα, μέχρι τώρα της τα έπλενα μόνο με νερό. Εσύ έχεις χρησιμοποιήσει οδοντόκρεμα;


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Κοριτσια χαθηκα αλλα με τα μικρα στο μαιευτηριο και τα δρομολογια την Ιωαννα στο σπιτι μωρο και αυτη γινετε πανικος και με το ζορι κρατιεμε στα ποδια μου...Τα νεα μας λοιπον γεννησα στις 24/8δυστυχως πολυ πρωοορα o μεγαλος μας εμεινε μεσα μεχρι της 29/9 και τον πηραμε σπιτι 2450..ο μικρος μου εμεινε μεχρι 17/10 και τον πηραμε 2680 στο σπιτι,πινουν ξενο γαλα δυστυχως δεν μπορεσα να τους δωσω το δικο μου γιατι επαιρνα πολλα φαρμακα....Κατα τα αλλα ειμαστε πολυ καλα ειναι φαγανουληδες και εχουν ξεπερασει τα 3200και οι 2..ειναι ησυχοι και μονο μερικα απογευματα εχουμε κολικους και μουγκριζουμε....Εγω ειμαι καλα εχασα 15κιλα απο οταν γεννησα απο το τρεξιμο και ολα αυτα....Ευχομαι να ειστε και εσιες ολες καλα...φιλια....


YJl6p2.pngLnfIp3.png dBTEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...