Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμοσύνη μετά τα 35


Recommended Posts

Ντόλη μου,

έχεις δίκιο. Δεν θα κάνω την ένεση, θα πάω αύριο στον υπέρηχο (δυστυχώς δεν θα είναι ο Φάρος αλλά ο Αναστασόπουλος-καλός είναι?) και ας ελπίσω σε ένα θαύμα, να έχει μεγαλώσει λίγο το ενδομήτριο.

Εντωμεταξύ κορίτσια η θερμοκρασία μου είναι άλλα ντάλλων. Σήμερα είχα 36,9 λες και έγινε ωορρηξία ήδη. Μπορεί να είναι από τη ζέστη όμως και επειδή χτες βγήκα ήπια και κοιμήθηκα λίγες ώρες.

Yοla μου, καλά έκανες που αποφάσισες να μην κάνεις την ένεση, τουλάχιστον όχι ακόμη. Το ενδομήτριο πρέπει να είναι πάνω από 7, αν και έχουν καταγραφεί περιπτώσεις εμφύτευσης και με λεπτότερο. Μήπως είναι Αναγνωστόπουλος και όχι Αναστασόπουλος; Γιατί τους έχω γνωρίσει (!!!!!) όλους και δεν ξέρω κανέναν Αναστασόπουλο. Αν είναι πάντως ο Αναγνωστόπουλος, είναι ευγενέστατος και πολύ συμπαθητικός, ο πιο νέος και ο γλυκύτερος όλων. Το πρωί θα πας;


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακι μου μη στεναχωριεσαι...

Καταρχας 16 χιλ ωαριο αποκλειεται να εσκασε οποτε η αυηση της θερμοκρασιας ειναι τυχαια, οπως εχουμε ξαναπει πρεπει να μεινει ανεβασμενη 3 μερες συνεχομενα για να δειει ωορρηξια...

Οποτε μαλλον ειναι τυχαιο και φταιει και η ζεστη.....

Για το ενδομητριο επρεπε να σε ειχε ενημερωσει ο μακακας και μαλλον θα πρεπει να κανεις ενεσεις τον επομενο μηνα για να γλυτωσεις απο το θεμα αυτο.....

Τωρα θα δεις καποιον γιατρο?

Και εγω συμφωνω οτι 16 χιλ ειναι μικρο για να γινει η πρεγκνυλ

Βίλλυ μου τίποτα δεν θα κάνω τον επόμενο. Θα μαζέψω όσες εξετάσεις έχω κάνει και θα πάω τον Σεπτέμβριο στον καθηγητή που ξεγέννησε την κόρη μου και δεν πήγαινα τόσο καιρό επειδή δεν έχει υπέρηχο. Η εμπειρία του είναι πανεπιστημιακή και μπορεί να με κατευθύνει και στα ιατρεία του δημόσιου νοσοκομείου Αττικόν που εργάζεται σε κάποιον γνωστό του γιατρό που θα εμπιστεύεται. Γιατί αν πηγαίνεις στα τυφλά και μη συστημένη όπως έκανα μέχρι τώρα σε τρώει η μαρμάγκα και η ασχετοσύνη του κάθε "επαγγελματία".


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Yοla μου, καλά έκανες που αποφάσισες να μην κάνεις την ένεση, τουλάχιστον όχι ακόμη. Το ενδομήτριο πρέπει να είναι πάνω από 7, αν και έχουν καταγραφεί περιπτώσεις εμφύτευσης και με λεπτότερο. Μήπως είναι Αναγνωστόπουλος και όχι Αναστασόπουλος; Γιατί τους έχω γνωρίσει (!!!!!) όλους και δεν ξέρω κανέναν Αναστασόπουλο. Αν είναι πάντως ο Αναγνωστόπουλος, είναι ευγενέστατος και πολύ συμπαθητικός, ο πιο νέος και ο γλυκύτερος όλων. Το πρωί θα πας;

όχι Ντόλη μου το απόγευμα. Μήπως γιαυατό δεν το έχεις ακούσει επειδή πας πάντα πρωϊ?


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

όχι Ντόλη μου το απόγευμα. Μήπως γιαυατό δεν το έχεις ακούσει επειδή πας πάντα πρωϊ?

Με έβαλες σε σκέψεις :confused:και έτσι αποφάσισα να ψάξω όλο το αρχείο με τα υπερηχογραφήματά μου... Τελικά τον βρήκα . Στον Αναστασόπουλο έκανα πέρυσι τον Ιούνιο, αλλά δεν τον θυμάμαι..Είπα κι εγώ. Άφησα και κάποιον από το ΛΗΤΩ που δεν με έχει χουφτώσει;:mrgreen::mrgreen:


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

πήγα χτες στο Λητώ και έκανα υπέρηχο με τον κο Φάρο ή Φόρο ο οποίος ήταν κατατοπιστικότατος και πολύ πρόθυμος να μου εξηγεί ό,τι βλέπαμε.

Οι ωοθήκες μου είχαν η μεν αριστερή ένα ωάριο 16mm το οποίο μου είπε λογικά θα σκάσει Παρασκευή και η μεν δεξιά 2 άλλα ένα το 11,5 και ένα των 12 mm. Το άσχημο είναι και αυτό που με ανησυχεί ότι το ενδομήτριό μου ήταν χτες 11η μέρα 4,5 χιλιοστά. Πολύ λεπτό δεν είναι κοριτσάκια?

Θα κάνω την ένεση απόψε και θα πάω πάλι αύριο για υπέρηχο να δούμε αν έγινε ή πρόκειται να γίνει ωορρηξία και μετά πάλι από Δευτέρα. Πολύ ωραίο αυτό το πακέτο, με 82 ευρώ έχω δικαίωμα για 4 υπερήχους σε ένα κύκλο. Αυτό σημαίνει παρακολούθηση και όχι ό,τι έκανα μέχρι σήμερα με τον άλλο που πήγαινα 11η μέρα και μετά πάλι τον επόμενο μήνα.

Yola μου,

σου είπε ότι το ωοθηλάκιο θα σκάσει αύριο?? Εγώ πιστεύω ότι με τίποτα δεν θα σκάσει αύριο...Αφού ήσουν στην 11η μέρα και είχε φτάσει τα 16 μμ σημαίνει ότι μεγαλώνει με μέσο ρυθμό 1.45, άρα αύριο παρασκευή θα είναι 17.45 που σημαίνει ότι σε καμία περίπτωση δεν θα είναι ώριμο...Πρέπει να ειίναι πάνω από 20 για να θεωρηθεί ώριμο...Τι διάλο σου λέει?????? Τη 14η σου μέρα θα είναι λίγο παραπάνω από 20...Με έχουν κουράσει οι γιατροί, όλο κοτσάνες είναι...Η γνώμη μου είναι να μην την κάνεις την ένεση...

Το ενδομήτριο είναι όντως λεπτό, γιατί ρε γμτ???? Αν κάνεις την ένεση την 14η θα έχει μεγαλώσει, ίσως τότε να υπάρχουν καλύτερες προϋποθέσεις εμφύτευσης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ άρχισα πάλι σερπαφαρ σήμερα, προλαβαίνω να κάνω μία σπερματέγχυση...Δεν ξέρω και πολλά, αν μπορεί κάποια να μου πει τι παίζεται...και το κυριότερο τι να συζητήσω με τον γιατρό, θα συναντηθούμε την τετάρτη...Ποια μέθοδος σπερματέγχυσης είναι η καλύτερη???? ξέρει καμιά?

Link to comment
Share on other sites

Mywish, τα ποσοστά σύλληψης σε κάθε κύκλο είναι γνωστά. Εγώ θα πρότεινα να συνεχίσεις μέχρι το επιτρεπόμενο όριο και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις. Δεν γνωρίζω και πολλά για τα ποσοστά επιτυχίας της σπερματέγχυσης. Πόσες πιθανότητες παραπάνω δίνει;

Μη φανταστείς ότι τα ποσοστά εκτοξεύονται στο διάστημα με την σπερματέγχυση...Απλώς έτσι όπως το σκέφτηκα, από τη στιγμή που δεν ξέρω αν φταίει το ότι δεν γίνεται γονιμοποίηση ή εμφύτευση, με την σπερματέγχυση τουλάχιστον αυξάνονται οι πιθανότητες γονιμοποίησης, συν του ότι ελέγχεται το σπέρμα...Τον τελευταίο καιρο που προσπαθούμε ο άντρας μου ήταν πολύ κουρασμένος, καταπονημένος θα έλεγα, ίσως δεν έδωσε και τον καλύτερό του "εαυτό"! Τουλάχιστον με το καθάρισμα που γίνεται θα είμαστε σίγουροι για το σπέρμα.. Ενας άλλος παράγοντας είναι ότι έχω πρόσθια κάμψη μήτρας και προφανώς με τον καθετήρα ίσως αυξάνονται κάποιες πιθανότητες...Δεν ξέρω, μπορεί να σκέφτομαι και μπούρδες, αλλά τι να πει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστείς ότι τα ποσοστά εκτοξεύονται στο διάστημα με την σπερματέγχυση...Απλώς έτσι όπως το σκέφτηκα, από τη στιγμή που δεν ξέρω αν φταίει το ότι δεν γίνεται γονιμοποίηση ή εμφύτευση, με την σπερματέγχυση τουλάχιστον αυξάνονται οι πιθανότητες γονιμοποίησης, συν του ότι ελέγχεται το σπέρμα...Τον τελευταίο καιρο που προσπαθούμε ο άντρας μου ήταν πολύ κουρασμένος, καταπονημένος θα έλεγα, ίσως δεν έδωσε και τον καλύτερό του "εαυτό"! Τουλάχιστον με το καθάρισμα που γίνεται θα είμαστε σίγουροι για το σπέρμα.. Ενας άλλος παράγοντας είναι ότι έχω πρόσθια κάμψη μήτρας και προφανώς με τον καθετήρα ίσως αυξάνονται κάποιες πιθανότητες...Δεν ξέρω, μπορεί να σκέφτομαι και μπούρδες, αλλά τι να πει κανεις...

Μy wish,

Κι εγώ έχω πρόσθια κάμψη και πρόσθια κλίση.Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό λες? Νόμιζα στην οπίσθια κάμψη ότι ήταν λίγο περισσότερο πρόβλημα η σύλληψη.

Έχεις δίκιο σε αυτά που μου είπες για το ωάριο. Δεν έκανα την ένεση αλλά αρχίσαμε τις επαφές και θα πάω το απόγευμα να δω αν μεγάλωσε το ενδομήτριο και πόσο. Σήμερα έπεσε από το 37,9 στο 37,3!!!! Οπότε η ωορρηξία θα γίνει μέσα σε αυτές τις μέρες. Με τους υπέρηχους πάντως νοιώθω πολύ πιο σίγουρη και κακώς έχασα τόσους κύκλους με τους βλάκες που θέλουν να λένε ότι κάνουν παρακολούθηση.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε σκέψεις :confused:και έτσι αποφάσισα να ψάξω όλο το αρχείο με τα υπερηχογραφήματά μου... Τελικά τον βρήκα . Στον Αναστασόπουλο έκανα πέρυσι τον Ιούνιο, αλλά δεν τον θυμάμαι..Είπα κι εγώ. Άφησα και κάποιον από το ΛΗΤΩ που δεν με έχει χουφτώσει;:mrgreen::mrgreen:

Καλοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!1

Με εκανες και γελασα Ντολακι!!!!!!!!!!!!:D:D:D


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου!!!!

mywish...καπου διαβασα οτι τα πσοστα επυτιχιας της σπερματεγχυσεις ειναι γυρω στα 25% βεβαια δεν ξερω αν αυτο το ποσοστα ειναι σε ατομα που εχουνε καποιο προβλημα με το σπερμα κυριως η ειναι γενικος σε ατομα με ανεξηγητη υπογονιμοτητα.

yola....κι'εγω προσθια κλιση καμψη εχω της μητρας και ο τοτε γιατρος που μου ειχε κανει τον υπερηχο μου ειχε πει μια χαρα ειναι δεν μου ειπε για τυχον θεματα με την θεση.


z4cb4220a63fd7.gif

187564hv7srq238i.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια καλημέρα από μια επίσης απογοητευμένη. Mywish αν τα δικά σου αυγά έγιναν μαρέγκα, τα δικά μου έγιναν σίγουρα ομελέτα. Ήρθε τελικά η περίοδος...σιγά μη με ξεχνούσε..Ουφ..κουράστηκα.

Πρόσθια κάμψη και κλίση έχω κι εγώ και αυτό θεωρείται ότι διευκολύνει τη σύλληψη. Η οπίσθια κλίση, όπως σωστά είπε η Yola, δυσκολεύει λίγο την κατάσταση.

Άρχισα να σκέφτομαι κι εγώ την πιθανότητα σπερματέγχυσης. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν πολλές μέθοδοι. Θα συζητήσω κι εγώ με τον γιατρό, να συγκρίνουμε τις προτάσεις τους.

Να αλλάξω και λίγο θέμα...Σχετικά με την συνάντηση, που λέτε να γίνει; Γιατί η Πλάκα που πήγαμε την πρώτη φορά ήταν πανέμορφη, αλλά οι θερμοκρασίες δεν θα αστειεύονται την επόμενη εβδομάδα.


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξω και λίγο θέμα...Σχετικά με την συνάντηση, που λέτε να γίνει; Γιατί η Πλάκα που πήγαμε την πρώτη φορά ήταν πανέμορφη, αλλά οι θερμοκρασίες δεν θα αστειεύονται την επόμενη εβδομάδα.

Πάντως να ξέρετε έχω μια κάρτα με την οποία έχω έκπτωση 20% σε flocafe και la pasteria. Μπορούμε για δροσιά να βρεθούμε στο mall που έχει τρένο και προαστικό και συνδυάζει και ψώνια με τις εκπτώσεις.

Μόνο ήθελα να μάθω αν μπορούμε να βρεθούμε Τρίτη γιατί Τετάρτη όλοι έχουμε και κάποιον Ηλία.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ άρχισα πάλι σερπαφαρ σήμερα, προλαβαίνω να κάνω μία σπερματέγχυση...Δεν ξέρω και πολλά, αν μπορεί κάποια να μου πει τι παίζεται...και το κυριότερο τι να συζητήσω με τον γιατρό, θα συναντηθούμε την τετάρτη...Ποια μέθοδος σπερματέγχυσης είναι η καλύτερη???? ξέρει καμιά?

Υπάρχει αυτή η καινούργια του Μάμα που ρίχνουν 10ml σπέρμα δηλαδή πιο πολύ από τους άλλους. Για ρώτατον τί πιστεύει για αυτήν και τί ποσοστά υπάρχουν σε ζευγάρια με πρόβλημα ή όχι σπέρματος γιατί νομίζω είναι διαφορετικά.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΟΛΗ...μην απογοητευεσε κοριτσακι μου ξερω και σε καταλαβαινω πως νιωθεις άλλα περιμενουμε και άλλα ερχοντε.... αλλα απο τι στιγμη που υπαρχουνε κι'αλλοι τροποι προχωραμε ειπαμε θα εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια τιποτα δεν τελειωσε ακομα...ενα θα σου πω εδω και μια εβδομαδα δεν εχω βγει απο το σπιτι μου και ο λογος ειναι οτι κατεβαζω 7 χαπια την ημερα ξεκιναω πρωι πρωι με του θυροειδη συνεχιζω με primolut κατα της 12 περνω το φολλικο το μεησμερη μετα το φαγητο περνω το glucophage και το απογευμα ξεκιναμε παλι το ιδιο προγραμμα φολικο μετα primolut και πριν παω για νανι glucophage τα οποια χαπια μου διμιουργουνε στομαχικες διαταραχες και παω 6-7 φορες την μερα τουαλετα χθες τολμισα να βγω να παω με τον αντρα μου super market και παρατησαμε τα ψωνια στην μεση και ηρθαμε σπιτι τρεχοντας....θα μου πεις οκ δεν περνας και κανενα δραμα αλλα αυτη η κλεισουρα στο σπιτι μου την εχει δωσει και δεν αφηνει και το μυαλο μου να ξεκωλισει απο το θεμα παιδι... και μετα σου λενε μην αγχωνεσε


z4cb4220a63fd7.gif

187564hv7srq238i.gif

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΟΛΗ...μην απογοητευεσε κοριτσακι μου ξερω και σε καταλαβαινω πως νιωθεις άλλα περιμενουμε και άλλα ερχοντε.... αλλα απο τι στιγμη που υπαρχουνε κι'αλλοι τροποι προχωραμε ειπαμε θα εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια τιποτα δεν τελειωσε ακομα...ενα θα σου πω εδω και μια εβδομαδα δεν εχω βγει απο το σπιτι μου και ο λογος ειναι οτι κατεβαζω 7 χαπια την ημερα ξεκιναω πρωι πρωι με του θυροειδη συνεχιζω με primolut κατα της 12 περνω το φολλικο το μεησμερη μετα το φαγητο περνω το glucophage και το απογευμα ξεκιναμε παλι το ιδιο προγραμμα φολικο μετα primolut και πριν παω για νανι glucophage τα οποια χαπια μου διμιουργουνε στομαχικες διαταραχες και παω 6-7 φορες την μερα τουαλετα χθες τολμισα να βγω να παω με τον αντρα μου super market και παρατησαμε τα ψωνια στην μεση και ηρθαμε σπιτι τρεχοντας....θα μου πεις οκ δεν περνας και κανενα δραμα αλλα αυτη η κλεισουρα στο σπιτι μου την εχει δωσει και δεν αφηνει και το μυαλο μου να ξεκωλισει απο το θεμα παιδι... και μετα σου λενε μην αγχωνεσε

Καλή μου, η ψυχολογία μου είναι παρωδικά πεσμένη...ελπίζω να ανακάμψω σύντομα..Σκέφτομαι συνέχεια ότι τώρα θα είχα τον μπεμπάκο μου και άλλα τέτοια...

Προμηθεύτηκες το κουτάκι με τις θεσούλες για τα φάρμακα; Λέω κι εγώ να το κάνω..Εμένα το προγραμμά μου είναι το εξής:

Πρωί Τ4, λίγο αργότερα το πρωινό χάπι της πίεσης, κατά τις 12 φυλλικό, το μεσημέρι μετά το φαγητό glucophage και το απόγευμα το άπογευματινό χάπι της πίεσης. Άντε μετά να μην αισθάνεσαι σαν κ@λ@γρια:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:.

Πάντως τώρα, πέρα από την πλάκα, αρχικά έπαιρνα κι εγώ δύο glucophage τα οποία μου δημιουργούσαν απίστευτες διάρροιες. όταν το ανέφερα στον καρδιολόγο μου που είναι και φίλος μου, μου είπε ότι στο πιο πρόσφατο συνέδριο που παρακολούθησε, καταρρίφθηκε η δόση των δύο glucophage και ότι η πιο ενδεδειγμένη δόση πλέον είναι ένα την ημέρα.


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...