Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια !! Εμείς προσωρινά κόψαμε το θηλασμό γιατί το μωρό είχε εμετούς κ ανησυχία έντονη , πήγαμε νοσοκομειο κ μας κράτησαν 2 μερες στη Μενν . Μας είπαν μπορει όλο αυτό να προέρχεται λογω αλλεργίας στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος ( είχε κ η κόρη μου αλλεργία κ έπινε αντιαλλεργικο γαλα μεχρι το χρόνο ) κ μου είπαν 20 μερες να δωςουμε αντιαλλεργικο γαλα στο μωρό κ μετα να κανουμε πρόκληση αλλεργίας με το δικό μου . Μου είπαν θα μπορούσα να κανω αποχή απο γσλακυομικά κρυφά κ φανερά αλλα μπορει να ξεχάστε να φάω κάτι κ να παει η δοκιμή δώρον άδωρον ! Κ έτσι τωρα μάζευε το γαλα με θηλαστρο το βάζω κατάψυξη μεχρι να δω τι θα γινει με τον μπέμπη κ αν θα μπορέσει να το πιει τελικά αν δεν είναι αλλεργικός . Βλεπω όμως ο μικρούλης ήδη με 2 μερες που πίνει αντιαλλεργικο σταμάτησαν οι εμετοί του . Να σας ρωτήσω απο κολικούς έχετε ; Το βραδυ ποσες ωρες κοιμούνται ;


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια, σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες! :-D

Kanti, με το καλό! Έχεις τόσο θετική στάση στο θέμα του τοκετού και βγάζεις μια ήρεμη αισιοδοξία όταν αναφέρεσαι σ'αυτό, που είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε όπως τα θες :wink:!

25/03/2016 - kiki v - κοριτσάκι - 3460 γρ. - 51 π.

Χθες επιστρέψαμε σπιτάκι μας. Η νύχτα μας ήταν σχετικά ξάγρυπνη αλλά ήρεμη. Είναι νωρίς ακόμη και δεν έχει συσσωρευτεί η κούραση, η μικρούλα δεν υποφέρει ακόμη από πονάκια και πέραν του ότι τρώει συνέχεια είναι ήρεμη, οπότε διευκολύνεται η προσαρμογή όλων μας στα νέα δεδομένα. Η μεγάλη μας το χαίρεται! Λίγο σαν "καινούριο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω". Άμα "παλιώσει" δεν ξέρω τι θα γίνει :tongue:!

Θα πάρω και την παιδίατρο σήμερα να έρθει, να δούμε τι κάνουμε με το βάρος γιατί στο μαιευτήριο χάσαμε αρκετά :|.

Α, μήπως ξέρει καμία στο ικα πότε πρέπει να πάμε;

Ελπίζω να είστε όλες καλά! Βλέπω το πινακάκι και κάποιες κοντεύετε να σαραντίσετε! :-D

Γεια σας κορίτσια!

Κική γέννησα χθες έναν μπεμπούλη 3150γρ. 51 εκ. με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Μεγάλη εμπειρία. Θα σας την διηγηθώ με λεπτομέρειες όταν με το καλό επιστρέψω στο σπίτι. Είμαστε ακόμη στο νοσοκομείο.Στέλνω σε όλες σας φιλιά.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου και από εμας. Κική και kanti να σας ζησουνε τα μωρακια σας και καλη προσαρμογη! Εμείς πάμε καλά με τον μπεμπουλη δόξα τω θεώ. Το βραδυ ξυπναει καθε 3 ώρες και την ημερα ταιζω καθε δύο ώρες περίπου εκτός από κάποιες φορές που εχουμε άλματα ανάπτυξης και τρώμε συνεχώς! Η μικρή μου όμως με κουραζει πολυ δεν ακούει και έχει άλλαξει συμπεριφορα κανει σαν κατσίκι! Είναι φορές που δεν προλαβαίνω ούτε να φάω! Ελπίζω ότι είναι παροδικό αλλιώς βλέπω να καταρρεω.. Γιουλη περαστικά σας βρε να πάνε ολα καλά. Κοντευουμε τα σαράντα μπας και αρχισουμε να πηγαίνουμε καμία βολτουλα σιγα σιγά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμας!

Για να μπω στο πινακακι...γεννησα 2/3 κοριτσακι 2,720 48πόντους

Εμεις καλά, πολυ φαγανη η μικρη , θηλάζει ασταματητα....πίνει 3-4 συμπληρωματα ξενο την εβδομαδα, κυρίως όταν χρειαστεί να βγω. Πήρε σχεδόν 300 γρ σε 10 μέρες!

Ο γιος μου 15μηνων, το εχει παρει πολύ καλα προς το παρόν...ελπίζω να μην αλλάξει αυτο!

Σας φιλω

Ζωή

Link to comment
Share on other sites

Γεννήσαμε!!!!

20/02/2016 - aggelikinikos - αγοράκι & κοριτσάκι - 3100 γρ & 2460 γρ

22/02/2016 - giouli16 - αγοράκι - 3550 γρ - 51 εκ.

25/02/2016 - zacharoula1982 - αγοράκι - 3040 γρ - 48 εκ.

02/03/2016 - Zωή* - κοριτσακι - 2720 γρ. - 48 εκ.

03/03/2016 - Vasoula29 - αγοράκι - 3500 γρ - 51 εκ.

04/03/2016 - FilioPi - κοριτσάκι - 3800 γρ - 54 εκ.

04/03/2016 - MELA88

18/03/2016 - eleni2010 - αγοράκι - 2330 γρ - 49 εκ.

25/03/2016 - kiki v - κοριτσάκι - 3460 γρ. - 51 εκ.

29/03/2016 - Kanti - αγοράκι - 3150γρ. - 51 εκ.

Να μας ζήσουν!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!!! Τι κάνετε; Εμεις έχουμε πάλι μπλεξίματα... Το βράδυ ανέβασε πυρετό ο γιόκας και τρέχουμε.... ευτυχως μόνο δεκατα έκανε αλλά απομονώσαμε το μωρο (περισσότερο απο οσο το ειχαμε) και κάνω την προσευχη μου να μην κολλήσει το μωρο!!! Δεν ξέρω τι να πω, πολυ γκαντεμια ρε παιδί μου, με εχει παρει πολυ απο κάτω με ολα αυτα. Τωρα την μπουμπου την φροντίζει η μαμά μου γιατί εγώ εχω περισσότερη επαφή με τα αλλα παιδια και μου λειπει το μικρό μου..... ουφ....ορμόνες.....

Οταν λες ησυχο εννοεις μαμ κακα νανι? Το βραδυ ποσες ωρες κοιμουνται εσας σερι?

Ελένη μου, ναι, ετσι είναι! Πολύ ήσυχη! Καταρχην δεν κλαίει οταν ξυπναει και πεινάει, κάνει μόνο μουγκρησματακια! Αφου ανησυχω τα βράδια μήπωσ δεν την ακούω αμέσως οταν ξυπνάει! Μετά θα την αλλάξω, θα φαει το γάλα της, θα την κρατήσω λίγο να ρευτεί και θα κοιμηθεί στην αγκαλιά μου! Τις τελευταιες μέρες που έχει πονακια της παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο να κοιμηθεί....

Γεια σας κοριτσάκια !! Εμείς προσωρινά κόψαμε το θηλασμό γιατί το μωρό είχε εμετούς κ ανησυχία έντονη , πήγαμε νοσοκομειο κ μας κράτησαν 2 μερες στη Μενν . Μας είπαν μπορει όλο αυτό να προέρχεται λογω αλλεργίας στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος ( είχε κ η κόρη μου αλλεργία κ έπινε αντιαλλεργικο γαλα μεχρι το χρόνο ) κ μου είπαν 20 μερες να δωςουμε αντιαλλεργικο γαλα στο μωρό κ μετα να κανουμε πρόκληση αλλεργίας με το δικό μου . Μου είπαν θα μπορούσα να κανω αποχή απο γσλακυομικά κρυφά κ φανερά αλλα μπορει να ξεχάστε να φάω κάτι κ να παει η δοκιμή δώρον άδωρον ! Κ έτσι τωρα μάζευε το γαλα με θηλαστρο το βάζω κατάψυξη μεχρι να δω τι θα γινει με τον μπέμπη κ αν θα μπορέσει να το πιει τελικά αν δεν είναι αλλεργικός . Βλεπω όμως ο μικρούλης ήδη με 2 μερες που πίνει αντιαλλεργικο σταμάτησαν οι εμετοί του . Να σας ρωτήσω απο κολικούς έχετε ; Το βραδυ ποσες ωρες κοιμούνται ;

Γιούλη περαστικά σας! Ελπίζω γρήγορα να συνέλθει το μικράκι! Εμείς έχουμε πονάκια, δεν ξέρω αν ειναι κολικοί αλλά σφίγγεται η κοιλίτσα της! Το βράδυ αρχίσαμε τα 6ωρα! Γιούπι!!! Μέσα στην μέρα όμως κάνει συνήθως 4ωρα. Νομίζω είναι το γάλα σκόνη που ευθυνεται γι αυτο... καθαρίζει 150 ml την φορα!

Γεια σας κορίτσια!

Κική γέννησα χθες έναν μπεμπούλη 3150γρ. 51 εκ. με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Μεγάλη εμπειρία. Θα σας την διηγηθώ με λεπτομέρειες όταν με το καλό επιστρέψω στο σπίτι. Είμαστε ακόμη στο νοσοκομείο.Στέλνω σε όλες σας φιλιά.

Καντι να σου ζήσει!!!! Με το καλό και στο σπίτι σας!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κική γέννησα χθες έναν μπεμπούλη 3150γρ. 51 εκ. με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Μεγάλη εμπειρία. Θα σας την διηγηθώ με λεπτομέρειες όταν με το καλό επιστρέψω στο σπίτι. Είμαστε ακόμη στο νοσοκομείο.Στέλνω σε όλες σας φιλιά.

Να σου ζήσει, κορίτσι! Τώρα αρχίζουν τα πιο ωραία :wink:!

Γεια σας κορίτσια μου και από εμας. Κική και kanti να σας ζησουνε τα μωρακια σας και καλη προσαρμογη! Εμείς πάμε καλά με τον μπεμπουλη δόξα τω θεώ. Το βραδυ ξυπναει καθε 3 ώρες και την ημερα ταιζω καθε δύο ώρες περίπου εκτός από κάποιες φορές που εχουμε άλματα ανάπτυξης και τρώμε συνεχώς! Η μικρή μου όμως με κουραζει πολυ δεν ακούει και έχει άλλαξει συμπεριφορα κανει σαν κατσίκι! Είναι φορές που δεν προλαβαίνω ούτε να φάω! Ελπίζω ότι είναι παροδικό αλλιώς βλέπω να καταρρεω.. Γιουλη περαστικά σας βρε να πάνε ολα καλά. Κοντευουμε τα σαράντα μπας και αρχισουμε να πηγαίνουμε καμία βολτουλα σιγα σιγά..

Θα στρώσει, μωρέ, η κατάσταση. Φαινεται, πάντως, ότι αυτή η διαφορά ηλικίας, 1,5-3 χρόνια, που θεωρείται (και είναι κατά τη γνώμη μου) η καλύτερη από άποψη αδελφικής σχέσης, είναι κι αυτή που παρουσιάζει τα μεγαλύτερα θέματα ζήλιας στη φάση της προσαρμογής. Σίγουρα, βέβαια, παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες, η ιδιοσυγκρασία του μεγαλύτερου παιδιού ίσως, το πόσο απαιτητικό μπορεί να είναι το μωρό, η συνδρομή παππούδο-γιαγιάδων κλπ. Μην απογοητεύεσαι, φάση είναι, θα περάσει :-).

Filiopi, δεν είναι γκαντεμιά, ρε συ. Κυκλοφορούν, δυστυχώς, ακόμη ένα σωρό ιώσεις :?. Περαστικά σας! Πάλι καλά που είναι ακόμη η μαμά σου μαζί σας!

Γιούλη μου, αφού είναι καλύτερα ο μικρούλης, μόνο αυτό έχει σημασία! Ταλαιπωρηθήκατε, όμως, ε;

Η μπουμπού εξακολουθεί στο ίδιο μοτίβο, πολλά γεύματα μέσα στην ημέρα, αλλά όταν δεν τρώει είναι ήρεμη ή κοιμάται. Αφού αυτό σχολιάζαμε με τον άντρα μου σήμερα το πρωί ότι ακόμη δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι την έχουμε σπίτι. Φυσικά, για μας είναι νωρίς ακόμη, πιστεύω μετά το πρώτο 15ήμερο θα δείξει καλύτερα.

Σαν αύριο γεννήθηκε η μεγάλη μας κόρη! Την Κυριακή το πρωί θα της κάνουμε μια μικρή υπαίθρια γιορτούλα. 6 χρονών, απίστευτο μου φαίνεται!

Φιλιά, κορίτσια! Καλή δύναμη σε όλες! :-D


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει, κορίτσι! Τώρα αρχίζουν τα πιο ωραία :wink:!

Θα στρώσει, μωρέ, η κατάσταση. Φαινεται, πάντως, ότι αυτή η διαφορά ηλικίας, 1,5-3 χρόνια, που θεωρείται (και είναι κατά τη γνώμη μου) η καλύτερη από άποψη αδελφικής σχέσης, είναι κι αυτή που παρουσιάζει τα μεγαλύτερα θέματα ζήλιας στη φάση της προσαρμογής. Σίγουρα, βέβαια, παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες, η ιδιοσυγκρασία του μεγαλύτερου παιδιού ίσως, το πόσο απαιτητικό μπορεί να είναι το μωρό, η συνδρομή παππούδο-γιαγιάδων κλπ. Μην απογοητεύεσαι, φάση είναι, θα περάσει :-).

Filiopi, δεν είναι γκαντεμιά, ρε συ. Κυκλοφορούν, δυστυχώς, ακόμη ένα σωρό ιώσεις :?. Περαστικά σας! Πάλι καλά που είναι ακόμη η μαμά σου μαζί σας!

Γιούλη μου, αφού είναι καλύτερα ο μικρούλης, μόνο αυτό έχει σημασία! Ταλαιπωρηθήκατε, όμως, ε;

Η μπουμπού εξακολουθεί στο ίδιο μοτίβο, πολλά γεύματα μέσα στην ημέρα, αλλά όταν δεν τρώει είναι ήρεμη ή κοιμάται. Αφού αυτό σχολιάζαμε με τον άντρα μου σήμερα το πρωί ότι ακόμη δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι την έχουμε σπίτι. Φυσικά, για μας είναι νωρίς ακόμη, πιστεύω μετά το πρώτο 15ήμερο θα δείξει καλύτερα.

Σαν αύριο γεννήθηκε η μεγάλη μας κόρη! Την Κυριακή το πρωί θα της κάνουμε μια μικρή υπαίθρια γιορτούλα. 6 χρονών, απίστευτο μου φαίνεται!

Φιλιά, κορίτσια! Καλή δύναμη σε όλες! :-D

Καλησπερα κοριτσια μπαίνω σφηνα στο καφε σας να ευχηθω στην παλια μου φιλεναδα! Κικη μου να σου ζησει! Καλο σαραντισμο! Πολυ χαρηκα μπραβο σου! Με το καλο κ τα υπόλοιπα κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μπαίνω σφηνα στο καφε σας να ευχηθω στην παλια μου φιλεναδα! Κικη μου να σου ζησει! Καλο σαραντισμο! Πολυ χαρηκα μπραβο σου! Με το καλο κ τα υπόλοιπα κοριτσια!

Γιωτούλι μου, έχεις π.μ. ;)


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια...τοσο καιρό ειχα χαθεί λόγο προβλήματος στο Internet απο τι βλέπω γεννησαμε ολες να μας ζήσουν τα μπεμπακια μας να είναι γερα κ καλοτυχα...Εγω γέννησα 21 Φεβρουαρίου στης 5 το πρωι με φυσιολογικό τοκετο κ εκανα μια μπουμπου 3150 ειχα πολύ ευκολη γεννα.... :-) Σε γενικες γραμμές στο σπίτι τα παμε αρκετά καλα μονο που έχουμε κολικούς....θηλάζω κ ολα γενικα ειναι πολύ όμορφα πλέων εχει αλλάξει η ζωη μας όλη.....!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας τι κάνετε κορίτσια μου; Τα μπεμπέ σας; Εμείς σαραντίσαμε και όλα φαίνεται σιγά σιγά να παίρνουν το δρόμο τους! Εφυγε και η βοηθεια μας - η μαμά μου- και τώρα πλέον αναλαμβάνω μεγαλύτερη δράση!!! Χα χα χα! Ευτυχώς έφτιαξε λίγο ο καιρός και θα μπορώ να παίρνω την μπουμπού μαζί μου όταν χρειάζεται να βγω! Εχτές πήγαμε στον παιδίατρο να μας δει: 5200γρ και 60 εκ το θηριάκι μου! Τρώει 180 ml περίπου ανά 4 - 5 ώρες και το καταλαβαίνω αισθητά στα χέρια μου πως μεγάλωσε!!! Σιγά σιγά φαίνεται να υποχωρούν και τα πονάκια της. Γενικά είναι ήσυχη και αυτό διευκολύνει πολύ τα πράγματα! Εσείς για πειτε τι νέα από τα ζουζούνια σας;


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μπαινω να σας ευχηθω καλό Πάσχα και καλά να περάσετε με τα παιδάκια σας! Εμείς είμαστε καλά περάσαμε και εμεις μια ιωσουλα κόλλησε η μεγάλη μου τον μπεμπη αλλα ευτυχώς ολα καλα! Ο μπεμπης είναι ησυχουλης τρώει και κοιμαται. Βέβαια κουράζομαι αρκετά γιατί θηλαζουμε ανά δύο με τρεις ώρες. Ομως εχουμε αρχισει και κοιμόμαστε το βραδυ ενα πενταωρο.. Η μεγάλη μου συνηθισε και αυτη την εικονα του μωρου στο στηθος οπότε παμε καλά γιατι στην αρχη ζηλευαμε λιγάκι.Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Να ευχηθώ κι εγώ καλό Πάσχα σε όλες τις Φεβρουαρο-Μαρτιό μανούλες, μπεμπάκια και στις οικογένειές σας! Να είμαστε καλά και να περάσουμε όμορφα αυτές τις μέρες :-D!

Εμείς είμαστε καλά, η μπέμπα μεγαλώνει καλά, τρώει πολύ συχνά, μάξιμουμ 2ωρο μέσα στη μέρα, μάξιμουμ 3ωρο τη νύχτα (καλά, έχει κάνει και 2-3 φορές 4ωρο αλλά δεν το "μετράω") και είναι ήσυχη, παρά την παλινδρόμιση που έχει η καϋμενούλα! Επειδή πήρε βάρος καλό (1 κιλό σε 25 μέρες) κι επειδή φαίνεται να την ανακουφίζουν οι πρακτικοί τρόποι αντιμετώπισης της ΓΟΠ (τάισμα σε σχετικά όρθια θέση, κράτημα σε όρθια θέση για 20' μετά από το γεύμα, ελαφριά κλίση στο στρώμα της, αποχή δική μου από γαλακτοκομικά κρυφά και φανερά), δεν χρειαζόμστε ευτυχώς σιρόπι.

Η μεγάλη μας εξακολουθεί να είναι ενθουσιασμένη με την μπέμπα και νομίζω βοηθάει και το ότι λόγω καιρού είμαστε πολύ εκτός σπιτιού, ποδήλατο, βόλτες κλπ. Η μπέμπα έξω στο sling λιώνει στον ύπνο, οπότε είμαστε όλοι ευχαριστημένοι :-D.

Περιμένω πώς και πώς αυτές τις μέρες που θα έχει άδεια κι ο μπαμπάς μας να είμαστε όλοι μαζί. Το Πάσχα θα φάμε στην αυλή μας με συγγενείς και φίλους. Πρώτη άνοιξη που μας βρίσκει σε σπίτι με αυλή κι είπαμε να την εκμεταλλευτούμε :wink:!

Εσείς, κοριτσάκια; Τα νέα σας;

Πολλές πολλές ευχές σε όλες για σας και τις οικογένειές σας :-D!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Καλή Ανάσταση και καλό πάσχα να έχουμε! Να περάσετε όλες όμορφα με τις οικογένειες σας! Είναι το πρώτο Πάσχα των μωρών μας! Να τα χαιρόμαστε και να μεγαλώνουν με υγεία!!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...