Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

μανούλες Νοεμβρίου 2016 !!!


annoula_

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα κοριτσια χριστος ανεστη!χαθηκα τελειως!γενικαμε τους εμετους ,τη δουλεια και τα αλλα 3 μωρα τα ειχα παιξει!!τωρα ειμαι λιγακι καλυτερα.εχω κανει και την αυχενικη ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μανουλεσ και κοιλιτσεσ κΑλησπερα από μένα! Είμαι η ιωαννα.. Μπαίνω ξανά σε παρέα με μελλουσεσ μανουλεσ αφου περιμενω τον Νοέμβριο το δεύτερο θαυματακι μου! Ο γιατρός μου είπε για 10-17 με τελική στις 17. Είμαι ήδη ένα μήνα και στο κρεβάτι λόγω αποκολλησησ.. Έχω άδεια από τη δουλειά μου λόγω αυτού και εμετων! Και η κατάσταση συνεχίζετΑι.. Με μικροπονακιΑ χωρις όμως ανησυχια.. ΚΙ με το καλό αύριο γυρνάω στη δουλειά μου.. Σας εύχομΑι ν έχετε όλες τέλειο μήνες εγκυμοσύνες και να κρατήσετε τα μικρά σας αστέρια στα χέρια σας με χαρά και υγεια!


ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΛΛΗΗΗΗΗΗΗ ΑΓΑΠΗΗΗΗΗ!

countdown-1371186000z1395378000zp.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μανουλεσ και κοιλιτσεσ κΑλησπερα από μένα! Είμαι η ιωαννα.. Μπαίνω ξανά σε παρέα με μελλουσεσ μανουλεσ αφου περιμενω τον Νοέμβριο το δεύτερο θαυματακι μου! Ο γιατρός μου είπε για 10-17 με τελική στις 17. Είμαι ήδη ένα μήνα και στο κρεβάτι λόγω αποκολλησησ.. Έχω άδεια από τη δουλειά μου λόγω αυτού και εμετων! Και η κατάσταση συνεχίζετΑι.. Με μικροπονακιΑ χωρις όμως ανησυχια.. ΚΙ με το καλό αύριο γυρνάω στη δουλειά μου.. Σας εύχομΑι ν έχετε όλες τέλειο μήνες εγκυμοσύνες και να κρατήσετε τα μικρά σας αστέρια στα χέρια σας με χαρά και υγεια!

καλως ηρθες στην παρέα μας!με το καλο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοιλιτσες!τι κανετε;χρονια πολλα!τελικα ανασταση καναμε στο κρεββατι αγκαλια εγω με τη μικρη να κοιμομαστε:tongue:ισαβελλα,ιζαμπελα κ βικυ συγχαρητηρια για τις αυχενικες!εμεις εχουμε ραντεβου τριτη κ αυχενικη την αλλη παρασκευη..απο υγρα εγω ειχα πολλα στην κορη στο δευτερο τριμηνο αλλα διαφανα κ σαν νερακι.νομιζω απο τη ζεστη.ιδρωτας.αλλα επειδη ειναι σοβαρο θεμα να το αναφερετε στο γιατρο σας για καλλιεργεια η ελεγχο αμνιακων.απο προικα μαλλον δ θα χρειαστω ανεξαρτητα φυλου.τα περισσοτερα ηταν δωρα η απο τοπικα μαγαζια η χειροποιητα.εχω κ απο λητω.κ τα mother are πολυ καλα.απο μπεμπουλινο εχω ψωνισει.κ το κρεβατι καλο φαινεται αλλα δ ξερω αντοχες γτ η κορη δ το χει τιμησει..δοανη το ειδατε το σπορακι;τζοαννακο καλως ηρθες!δυσκολη εγκυμοσυνη..με βαση το τικερακι εχεις μια κορουλα δυο ετων;οι υπολοιπες καλα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία. ...το ψυχανεμιζομαι πως ανήκω στο 5% των γυναικών που έχουν αναγουλες και εμετούς μέχρι το τέλος. . . Επίσης ο αντρας μου ,αν ισχύει η πρόβλεψη μου, ο άντρας μου λέω θα περάσει φρικτά. ...Έχω γκρίνια Δυστυχώς. ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κορίτσια εσείς που έχετε ήδη παιδιά δεν μας δίνετε πάνω κάτω μια ιδέα του τι θα χρειαστούμε, αρχικά,για τα μωρά? Πχ στο νοσοκομείο μαζί τι χρειάζονται??

Βικη Γιατί όχι καρότσι 3 σε 1 ???

Καρεκλάκι αυτοκινήτου μέχρι ποσά κιλά?

Φορμακια το μηδέν? ??

Καλλυντικά μωρού ??

Τι στο καλο είναι η υγρή πούδρα? ?????

Α Επίσης είχατε μπανακι εσείς για να τοκάνετε μπανιο? ??

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εσείς που έχετε ήδη παιδιά δεν μας δίνετε πάνω κάτω μια ιδέα του τι θα χρειαστούμε, αρχικά,για τα μωρά? Πχ στο νοσοκομείο μαζί τι χρειάζονται??

Βικη Γιατί όχι καρότσι 3 σε 1 ???

Καρεκλάκι αυτοκινήτου μέχρι ποσά κιλά?

Φορμακια το μηδέν? ??

Καλλυντικά μωρού ??

Τι στο καλο είναι η υγρή πούδρα? ?????

Α Επίσης είχατε μπανακι εσείς για να τοκάνετε μπανιο? ??

Ειχα μια ωραια λιστα σαν πρωτομανουλα θα την ψαξω να τη βαλω.απλα ειναι υποκειμενικα αυτα κ το τι θα βολεψει καθε μαμα κ μωρο.εμεις ειχανε μπανιεριτσα με βαση.ενα εξαμηνο.μετα μπανιερα.οποτε δ θα λεγα οτι ειναι στα πολυ απαραιτητα.

Καλλυντικα οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο.κ οσο πιο φυσικα.αμυγδαλελαιο.κεραλοιφη.αλλιως τα freezyderm,fissan,pharmasept,weleda,mustela κ proderm.

Για το μεγεθος καλυτερα αν ειναι κ μεγαλουτσικο το μωρακι να παρετε πολυ λιγα 0 κ 1.πχ 2-3.0-3θελει αρκετα.την εποχη που γενναμε κοντομανικα κ μακρυμανικα απο 6?

Στο καροτσι 3σε1 το καρεκλακι αυτοκινητου ειναι για 0-13κιλα.δλδ για ενα χρονο ανετα.αλλα η κορη μου λογω υψους κ τεντωματων δ βολευοταν κ το αλλαξαμε στο εννιαμηνο.οποτε θα προτεινα ενα καρεκλακι 0-18κ.κ μετα 18-36.επισης το καροτσι μας δε βγηκε πολυ γερο.οι αναρτησεις χαλια.πιστευω τα καλυτερα ειναι inglesina κ pegperego.κ το chi co καλο ειναι.να εχει μεγαλες ροδες.να μαζευει ευκολα.να ειναι ελαφρυ.κ να χωραει σε ασανσερ κ πορτμπαγκαζ.η μικρη μου κοιμηθηκε στο πορτμπεμπε συνολο κανενα τετραμηνο.μετα συνηθισε την απλα του μεγαλου κρεβατιου.σε αλλα αρεσει να ειναι στριμωγμενα.

Εχω κ λιστα για μαιευτηριο.ιδιωτικο η δημοσιο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..μια κ η μικρη εχει λιωσει στον υπνο βρηκα τη λιστα τη σουλουπωσα κ θα την ανεβασω.μετα θα βαλω κ κτ λινκ.απλα εξαρταται κ που μενει η καθε μια.τον καιρο.αν εχετε στεγνωτηριο.κ απο το μωρο.τα αγιρακια συνηθιζουν να κατουρανε οταν τα αλλαζεις κ ετσι αλλαζεις τα παντα.καποια μωρακια κανουν πολλα κακα κ πολλες φορες λερωνονται.επισης εξαρταται κ απο το πως θες να το μεγαλωσεις.πχ θα κοιμαται στο δωματιο του η μαζι σας;εγω πχ δ βαζω κρεμα σε καθε αλλαγμα(στα αγορακια μπορει να χρειαζεται δ ξερω)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..στο θεμα μπανιο εκτος από το μπανιερακι θα χρειαστείς

2μπουρνουζοπετσετες

σαμπουαν-αφρολουτρο

ενυδατικη κρεμα

λαδακι για μασαζ

ψαλιδακι για τα νυχια

χτενα

θερμομετρο μπανιου(όχι απαραίτητα.ελεγχεις τη θερμοκρασια με τον αγκωνα)

μπορειτε να αγορασετε αρκετες πανες πριν τη γεννα ν1 κ2.αλλα το 1 δεν είναι για πολύ καιρο.τα νεογέννητα θελουν 8-10 πανες τη μερα.μπορειτε να δειτε κ για υφασμάτινες.κρεμα συγκαματος.κ μωρομαντηλαειδικα για νεογέννητα.καλυτερα είναι ομως στην αρχη με νερακι.

εκτος από καροτσι εμενα με βολεψε ο μαρσιπος,υφασματινος.στο σκεπτικο του babywearing.το καθισματακι αυτοκινητου είναι απαραιτητο από την πρωτη μερα!μετα αναλογα τις ανάγκες της κάθε οικογενειας,κουνια η λικνο.το λικνο είναι για λιγοτερο καιρο.

σε μεγαλο σπιτι μπορει να είναι χρησιμο το παρκο η η ενδοεπικοινωνια.

θερμομετρο εμεις εχουμε μονο κλασικο μασχαλης ηλεκτρονικο.

αποστειρωμένες γαζες κ φυσιολογικος ορος για καθαρισμο ματιων,αυτιων κ μυτης.

προσωπικα δ χρησιμοποιησα αλλα αν αργει να πεσει ο αφαλος οινόπνευμα κ ειδικο αντισηπτικο.

ειχα αντισηπτικο χεριων για τους επισκεπτες.

επισης υπαρχει ο αποφρακτήρας μυτης για μυξουλες αλλα δ είναι απαραίτητος από την πρωτη μερα.

επισης μπορειτε να χρησιμοποιείτε υπνοσακο.καποιοι προτεινουν μετα το τριμηνο.

Link to comment
Share on other sites

από ρουχακια

6γανελακια

2-3ζευγαρια καλτσακια

4φορμακια

6μπυτζαμακια

(δ είναι διαφορετικα.απλα τα μπυτζαμακια είναι πιο απλα.κ φορμακια εχει κ βελουτέ)

6σαλιαρες

10πανακια ωμου για γουλιες

1-3ζακετακια διαφορετικου παχους για διαφορετικες θερμοκρασίες

1-3σκουφακια διαφορετικου παχους

φορμα εξοδου(ένα ολοσωμο μπουφαν)

από λευκα ειδη

2-3σετ σεντονια κ σκεπασματα

1-2 κουβέρτες για το καροτσι(αναλογα ποσο συχνα θα βγαινετε για να στεγνωνει)

4σελτεδακια(αυτά τα αδιάβροχα,για να τα στρωνετε εκει που κοιμαται μην εχετε διαρροες η να αλαζετε το μωρο)

4πανες χασε-αγκαλιας.ειναι σαν ελαφρυ πικε.της στρωνετε οπου ακουμπάτε το μωρο η για να το τυλίξετε,να το παρει καποιος αγκαλια.

3μικρες πετσετες για τοπικο πλυσιμο

ισως αλλαξιερα αναλογα το σπιτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...