Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κορίτσια τι κάνετε? εμείς κλείσαμε τα 2.

Το πιστεύετε??? πότε πέρασε ο καιρός....!!!

Κάναμε τα γενέθλια μας σε παιδότοπο (ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!) επειδή υπολόγισα από τα περσινά μας γενέθλια ότι έβγαινε το ίδιο στην τιμή και μάλιστα χωρίς καθόλου κούραση, οπότε μια χαρά. Είχαμε 25 μεγάλους και 10 παιδάκια. Περάσαμε τέλεια, μαζέψαμε πολλά ρούχα και παιχνίδια (και λεφτάκια η μαμά! :wink: και εννοείτε ότι του χρόνου θα το ξανακάνω! Άντε με το καλό να έρθουν και τα δικά σας γενέθλια και να χαρείτε τα ζουζούνια σας. Φιλάκια!!!

--- Και φυσικά και καινούριο tickerάκι...!!!---

Γειά σου Εφάκι!!! Να χαίρεσαι και τις δύο!!! Έλα ντε πότε πέρασε ο καιρός; Μου φαίνεται κι εμένα περίεργο να βλέπω περσινές φωτογραφίες της Δήμητρας, άσε που στις λίγο πιο παλιές σχεδόν δεν την αναγνωρίζω. Ήτανε τόσο...μωρό!! Πόσο αλλάζουν!!! Ενώ εμείς...

Ωραίο θα ήτανε το πάρτυ σας Εφάκι, εγώ όμως επειδή θα έχω λίγα παιδάκια (περίπου 5) θα το κάνω στο σπίτι, θα έχουμε και Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, καθώς τα γενέθλια είναι στις 23 Δεκεμβρίου :-)

Πέρυσι δεν κάναμε πάρτυ γιατί είχαμε τη μικρούλα μας άρρωστη, φέτος, καλώς εχόντων των πραγμάτων στις 23 Δεκεμβρίου θα σβήσουμε 2 κεράκια! Άρχισα να της κάνω προπόνηση στο τραγουδάκι αλλά προς το παρόν προτιμά τα κάλαντα :-)))

Τί κάνετε οι υπόλοιπες μανούλες και παιδάκια; Πώς είναι οι ετοιμασίες για τα Χριστούγεννα; Χαίρονται τα μικράκια με το Χριστουγενιάτικο δέντρο; Η δικιά μου το στολίζει και το ξεστολίζει κάθε μέρα, είναι και μικρό, δεν σπάνε και τα στολίδια, στα μέτρα της δηλαδή :-)

Θα πάτε αλήθεια στη γιορτή του parents που γίνεται στον Πειραιά την Τετάρτη; Εγώ θα προσπαθήσω, αν και έχει απεργία εκείνη τη μέρα.


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πωπωπω το μωρο μας μεγαλωσε!!! σε λιγο καιρο θα εχουμε και εμεις γενεθλια αλλα θα τα γιορτασουμε σε παιδοτοπο κλασσικα μαζι με του μεγαλου τα γενεθλια!!!!!!!! το καλο του να εχεις ιδια ΠΗΤ και στα 2 παιδια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά σε όλες σας να σας ζήσουν τα παιδάκια σας.

Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να βρω ελάχιστο χρόνο να μπω στο καφέ μας. Η μικρή μου μεγάλωσε, έχουμε πήξει στα παιχνίδια αφού όλοι φέρνουν δωράκι παιχνιδάκι και λέμε τα πάντα.

Επίσης, συνεχίζουμε τον θηλασμό αφού είναι τόσο ισχυρόγνωμη και δεν θέλει με τίποτα να καταλάβει ότι πρέπει να σταματήσουμε σιγά σιγά. Βέβαια, κι εγώ δεν αντέχω τα κλάματα και δεν το παίρνω απόφαση να κάνω ριζοσπαστικές κινήσεις.

Κατα τ αλλα, όλα καλά. Περιμένω τα νέα σας!


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες σας να σας ζήσουν τα παιδάκια σας.

Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να βρω ελάχιστο χρόνο να μπω στο καφέ μας. Η μικρή μου μεγάλωσε, έχουμε πήξει στα παιχνίδια αφού όλοι φέρνουν δωράκι παιχνιδάκι και λέμε τα πάντα.

Επίσης, συνεχίζουμε τον θηλασμό αφού είναι τόσο ισχυρόγνωμη και δεν θέλει με τίποτα να καταλάβει ότι πρέπει να σταματήσουμε σιγά σιγά. Βέβαια, κι εγώ δεν αντέχω τα κλάματα και δεν το παίρνω απόφαση να κάνω ριζοσπαστικές κινήσεις.

Κατα τ αλλα, όλα καλά. Περιμένω τα νέα σας!

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!

Ξεκλέβω λίγο χρόνο από το γραφείο :-)

melita και η δικιά μου έχει πάθει πλάκα με όλα τα παιχνίδια που της φέρνουν! Τρελλαινεται να βάζει τις κούκλες για ύπνο, να τις ταίζει, να τους μιλάει, επίσης μιλάει σε ό,τι έχει επάνω του ζωγραφισμένο μάτια-στόμα, όπως μπαλόνια, χιονανθρώπους-στολίδια, κτλ.

Κι εμείς τα ίδια με το θηλασμό! Εντός των ημερών θα αγοράσουμε μονό κρεβατάκι για τη δεσποινίδα να αρχίσει να κοιμάται στο δωμάτιό της γιατί με την κούνια δεν τα καταφέραμε, χτυπούσε στα κάγκελα και ξυπνούσε και κατέληγε στο κρεβάτι μας μέχρι που αχρηστεύτηκε τελείως και κοιμάται μόνο στο κρεβάτι μας :-(

Ελπίζω να συνηθίσει στο δωμάτιο, δείχνει και τάσεις αυτονομίας και ανεξαρτησίας ("το δικό μου κλε(β)ατάκι") αλλά ο θηλασμός μου φαίνεται θα συνεχιστεί μέρχι να πάει πανεπιστήμιο :-(((


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

χαθηκαμε κοριτσια..............τι κανετε; και εμεις σκεφτομαστε τωρα που ερχεται το πασχα να αλλαξουμε απο κουνια σε κρεββατι....πως πηγε με οσες το επιχειρησαν ηδη;

Γειά σου pocoyo! Ναι, χαθήκαμε, κρίμα!

Εμείς αλλάξαμε σε κρεβάτι τον Ιανουάριο, όταν έκλεισε η Δήμητρα τα 2. Αν και κοιμόμασταν στο ίδιο μεγάλο κρεβάτι όλοι μαζί τους τελευταίους 6 μήνες, η αλλαγή έγινε μέσα σε μία βραδιά και μάλιστα στο καινούργιο δικό της δωμάτιο (δεν είχαμε πριν γιατί μέναμε σε μικρό δυάρι).

Η κούνια ήταν ήδη στοδωμάτιο αλά έπαιζε μόνο εκεί και δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Μια μέρα πριν εγκαταστήσουμε το νέο κρεβάτι εξαφανίσαμε την κούνια.

Το κρεβατάκι μας το χρηματοδότησε η νονά της Δημητρας και είναι η γνωστή κουκέτα από το ΙΚΕΑ που χρησιμοποιούμε όμως ανάποδα με το κρεβατάκι κάτω και τον ουρανό με τα αστέρια επάνω :-). Αμέσως το λάτρεψε, το ονόμασε όχι κρεβάτι αλλά "σπιτάκι" και ξεκινήσαμε να άιζουμε εκεί για να το συνηθίσει. Επειδή θηλάζει ακόμα μπαίνω μαζί της συνήθως τα βράδια στο κρεβάτι (είναι 90εκ Χ 2μ :-)και αφού κοιμάται φεύγω. Καμια φορά ξυπνάει τη νύχτα και πηγαίνω (σα ζόμπι ειναι η αλήθεια) αλλά γρήγορα παρηγοριέται. Δεν την ξαναβάλαμε ποτέ στο κρεβάτι μας.

Ερώτηση προς pocoyo: δεν θυμάμαι αν σε έχω ξαναρωτήσει, αλλά το nick σου τί σχέση έχει με το ισπανικό καρτούν; Εμείς ειμαστε μεγάλοι φαν και πρόσφατα παραγγείλαμε από το amazon και τρία κουκλάκια, τον πόκογιο, την Έλλη και τον Πάτο και δεν τους αποχωρίζεται η μικρή :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!! πω πω πόσο καιρό έχω να μπω!!!

εμείς σε λίγες μέρες λέμε να τη βάλουμε σε μονό κρεβάτι. Κοιμάται στη κούνια αλλά έρχεται και σε μας. Χαίρομαι evi που δε ξανάρθε στο κρεβάτι σας, ελπίζω το ίδιο εύκολα να συνηθίσει και η δικιά μας. Έχω λίγο άγχος γι'αυτό. Τη θηλάζω κι εγώ ακόμη αλλά εδώ και 2 εβδομαδες περίπου της έκοψα το ημερήσιο γάλα και κράτησα προς το παρόν μόνο το βραδυνό.

Εφάκι και Δέσποινα να σας ζήσουν και τα νέα μωράκια!!! Πως τα βλέπετε τα πράγματα τώρα; Όλα καλά; Εύκολα; Οι υπόλοιπες σκέφτεστε για 2ο; Εμείς πάντως αποφασίσαμε για μετά τα 3 και βλέπουμε.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πόσο χαίρομαι που σας διαβάζω και πάλι βρε κορίτσια! Με τόση δουλειά που έχω δεν βρήκα χρόνο να γράψω.

Λοιπόν, με ευχαρίστηση διαβάζω ότι υπάρχουν και θηλάζουσες εδώ ακόμη όπως και εγώ. Μάλιστα, θεωρώ ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να σταματήσω τον θηλασμό αφού και μόνο στο άκουσμα βάζει τα κλάματα.

Τι γίνεται με το γιογιό? εμείς το έχουμε σπίτι και όποτε θέλει μετά και από δική μου προτροπή το χρησιμοποιεί, αν και προτιμά το μπεμπιλίνο.

Έχουμε πολλές αλλαγές να δούμε έως το τέλος του καλοκαιριού θέλω να πιστεύω!


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πόσο χαίρομαι που σας διαβάζω και πάλι βρε κορίτσια! Με τόση δουλειά που έχω δεν βρήκα χρόνο να γράψω.

Λοιπόν, με ευχαρίστηση διαβάζω ότι υπάρχουν και θηλάζουσες εδώ ακόμη όπως και εγώ. Μάλιστα, θεωρώ ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να σταματήσω τον θηλασμό αφού και μόνο στο άκουσμα βάζει τα κλάματα.

Τι γίνεται με το γιογιό? εμείς το έχουμε σπίτι και όποτε θέλει μετά και από δική μου προτροπή το χρησιμοποιεί, αν και προτιμά το μπεμπιλίνο.

Έχουμε πολλές αλλαγές να δούμε έως το τέλος του καλοκαιριού θέλω να πιστεύω!

A, μελιτα μου, κι εγώ αναρωτιέμαι αν θα κόψουμε πρώτα την πάνα ή τον θηλασμό! Αλήθεια πώς τα καταφέραμε και μαζευτήκαμε τόσες θηλάζουσες μακροχρόνια εδώ μέσα; γενικά σπανίζει το είδος!

Από σήμερα της φόρεσα βρακάκι (το προετοιμάζαμε με συζήτηση και κάθισμα στο γιογιό εδώ και μέρες) και τρεις φορές έκανε τσίσα πάνω της, στο γιογιό τίποτα. Τις δύο πρώτες φορές έλεγε με έκπληξη "μαμά έγινα μούσκεμα!" και την τρίτη φορά -δημόσια, αποτομήσαμε βόλτα σε πλατεία χωρίς πάνα- είπε "μαμά πάλι έκανα τσίσα". Αυτό δείχνει ότι τόσο καιρό δεν έχει ιδέα για το μηχανισμό του όλου πράγματος!!! Πάντως της αρέσει πολύ η ιδέα να μη φοράει πάνα αλλά βρακάκι, το οποίο αποκαλεί "μαγιό" :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τέλος ο θηλασμός από 24/5!!!!! Τελικά το κόψιμο του ημερήσιου ήταν πιο δύσκολο από το νυχτερινό! Απίστευτο! Δε το περίμενα!

Επίσης, τη βάλαμε σε μονό κρεβάτι και στο δικό της δωμάτιο εδώ και κανά μήνα και κοιμάται μια χαρά. Αν ξυπνήσει για γάλα, έρχεται σε μας. Κι αυτό το περίμενα πιο δύσκολο και μου φαίνεται ότι μερικά πράγματα είναι στο μυαλό μας μόνο!!!

Εμείς βγάλαμε την ημερήσια πάνα από το Νοέμβριο. Σας προτείνω να τα συνηθίσετε στο ειδικό κάθισμα της τουαλέτας για πιο εύκολα δηλαδή.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια μετά από πολύυυυυυ καιρό!!!!

Τι κάνετε; εύχομαι να είστε ακόμα διακοπούλες!

Λοιπόν εμείς κάναμε μια απόπειρα να κόψουμε την πάνα μέσα Ιουνίου(όταν ήταν δηλαδή ακριβώς δυόμιση) αλλά πετύχαμε μόνο στα τσίσα, τα κακάκια της τα κρατούσε 5 μέρες και είχα ανησυχήσει φοβερά και πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο μας και μου είπε ότι αφού δεν είναι θέμα διατροφής (της είχα εξηγήσει τι είχε φάει αναλυτικά αυτές τις μέρες), τότε είναι καθαρά ψυχολογικό και έπρεπε να σταματήσουμε. Μου είπε να της βάλω ξανά πάνα και να προσπαθήσω τον επόμενο μήνα. Έτσι και έγινε. Βγάλαμε ξανά την πάνα στις 30 Ιουλίου και μέσα σε μια εβδομάδα καθάρισε εντελώς και από τσισάκια και από κακάκια. Μιλάω μόνο για την ημέρα φυσικά. Το βράδυ ξυπνάει μερικές φορές ξημερώματα και μου ζητάει να πάμε τουαλέτα αλλά το πρωί η πάνα της είναι μούσκεμα. Μάλλον αργότερα την παίρνει βαθιά ο ύπνος και δεν τα παίρνει χαμπάρι. Ε, που θα πάει θα το κόψουμε κι αυτό.

Αυτά με την μεγάλη μου! Η μικρή μου όχι απλά περπατάει, τρέχει οπότε φαντάζεστε τι γίνεται στο σπίτι και με τις δύο.

Όσο για τον ύπνο, κοιμούνται και οι δύο στο παιδικό η καθεμία στο κρεβατάκι της.

Αυτά!!!!!

Ααααααααα!!! και οι διαστάσεις μας (για την μεγάλη)

βάρος: 17,500 και ύψος 1,02 (!!!!!!) σαν να μεγάλωσε αρκετά το παιδάκι μου!!

Τα λέμε κορίτσια, φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Τί κάνετε, καλό χειμώνα!

Εφάκι πολύ καλά όλα με τις κορούλες σου! Βρε πότε μεγάλωσε η μικρή και περπατάει κιόλας????

Η δικιά μας δεύτερη χρονιά παιδικό σταθμό. Πέρυσι ήταν στα "βρέφη Α" και ήταν από τα μεγαλύτερα αλλά φέτος τη βάλανε και είναι στα "νήπια μικρά" η μικρότερη των μικρότερων, αφού όπως όλα μας εδώ είναι το Δεκέμβριο του 08. Παρά τις ανησυχίες μας τα πάει πολύ καλά. Του χρόνου προνήπια, δεν το πιστεύω!!!

Όσο για την πάνα, δυστυχώς εμείς δεν τα έχουμε πάει καλά. Το καλοκαίρι πήγαμε στους γονείς μου εκεί που παραθερίζουν και η μητέρα μου από υπερβολικό ζήλο να βοηθήσει μάλλον την έκανε να νοιώσει πιεσμένη και άρχισε να κρατάει όχι τα κακά αλλά τα τσίσα σε βαθμό σκασμού. Πάνω από 12 ώρες κάποιες φορές, ίδρωνε, κρύωνε και αρνούνταν να τα κάνει είτε στην πάνα, είτε στο γιογιό. Κρατούσε και τα κακά αλλά όχι τόσο έντονα. Αναστατωθήκαμε πολύ, και αποφασίσαμε -αφού συζητήσαμε και με την ψυχολόγο του παιδικού σταθμού- να μην την πιέσουμε άλλο αλλά αργότερα, γύρω στα τρίτα γενέθλια, να επαναφέρουμε το θέμα. Δεν ξέρω τί θα κάνουμε, και τώρα κάθε φορά που κάνει κακά κρύβεται κάω από το τραπέζι μην τυχόν και την πάω στο γιο-γιο και πολύ συχνά δεν θέλει ούτε να αλλάξουμε πάνα :-(

Κατά τα άλλα είμαστε μια χαρά, φέτος δεν έχει αρρωστήσει ακόμα καθόλου :-)

Τραγουδάει με απιστευτη φωνή και ξέρει περισσότερους στίχους από όλους μας, ζωγραφίζει ανθρωπάκια, πάιζει θέατρο, λατρεέι τα μαύρα λουστρινένια παπούτσια με ασημί λεπτομέρειες :-) και φυσικά το χορό.

Όσο για δραστηριότητες, την πάω κάθε Σάββατο και κάνει μουσικοκινητικη σε ένα τοπικό ωδείο και περνάμε ωραία!

Είχα σκεφτεί και για πισίνα γιατί φέτος της άρεσε πολύ η θάλασσα (πέρυσι τη φοβόταν και σιχαινότανε...την άμμο...) αλλά το απέκλεισα για λόγους οικονομικούς και ταλαιπωρίας.

Εσείς, τι κάνετε; τα στέλνετε παιδικό σταθμό; δραστηρότητες;


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να που ξαναμαζευτήκαμε!

Κι εμείς είμαστε καλά.

Όσον αφορά την πάνα, παρά τις προσπάθειες δεν έχουμε καταφέρει και πολλά. Κάποιες μέρες όταν είμαι εγώ σπίτι την αφήνω με βρακάκι ή γυμνή όλη μέρα και πάει στο γιο γιό άλλες όμως ζητάει επίμονα την πάνα. Της έχω πάρει και καθισματάκι για την τουαλέτα και κάθεται και εκεί που και που αλλά ακόμα εξαρτιώμαστε από την πάνα.

Δεν την έστειλα παιδικό αφού είναι μακριά και η μητέρα μου που την προσέχει τα πρωινά δεν μπορεί να την πηγαινοφέρνει. Έτσι, μένει σπίτι και έχει μάθει να βάζει μόνη της dvd δυστυχώς. Παίζει, χορεύει, ζωγραφίζει και γενικώς είναι μέσα σε όλα.

Ακόμη δεν σκέφτομαι για τρίτο αφού έχουμε εκκρεμότητες με την πρώτη. Πρέπει να αρχίσει να κοιμάται στο δικό της δωμάτιο, να σταματήσουμε το θηλασμό και να βγάλουμε τις πάνες. Ουφ κουράστηκα και΄μόνο που τα σκέφτηκα!


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν σκέφτομαι για τρίτο αφού έχουμε εκκρεμότητες με την πρώτη. Πρέπει να αρχίσει να κοιμάται στο δικό της δωμάτιο, να σταματήσουμε το θηλασμό και να βγάλουμε τις πάνες. Ουφ κουράστηκα και΄μόνο που τα σκέφτηκα!

Για τρίτο! Εμείς ούτε δεύτερο!:P Από τις εκκρεμότητες εμείς κλείσαμε μόνο με την πρώτη, δηλαδή πανεύκολα πήγε στο δικό της δωμάτιο. Αλλά ακόμα θηλάζει το βράδυ για να κοιμηθεί! Το δύσκολο όμως για μας είναι η πάνα...


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕ!!!!!!Κουριτσιααααααα!!!!!!!! ανοιξε το καφε!!!!

χαιρομαι που ολες ειστε μια χαρα (οι 2 σας δηλαδη!) και τα μπουμπουκια μας μεγαλωνουν και εχουν τα ιδια κουσουρια!!!!! και εμεις οπως καταλαβατε τα ιδια με την πανα...αν και παει στην λεκανη (αν θελει...) δεν θελει με τιποτα να βαλει βρακι...πανα πανα και παλι πανα...αντε να δουμε ποτε...εμενα εχει αποθρασυνθει κιολας!!!μου λεει "περιμενε λιγο να κανω τσισα μου...κανει...αλλαξε με ΤΩΡΑ!!!! Αιντε να βγαλεις ακρη....ο μικρος πιο γρηγορα θα τη βγαλει μου φαινεται...χρονισε και αυτο πριν λιγες μερες και περπαταει (τρεχει για να ειμαι ακριβης!) και ειναι τρελοκομειο το σπιτι με τα δυο...γκρινια γελια φωνες πανικος!...ειναι πολυ ωραια αλλα πολυυυυυυ κουραση....Η μελινα ξεκινησε φετος παιδικο (ω ναι η πιο μικρουλα και αυτη στην ταξη) και της αρεσει παρα πολυ! εχει μαθει απιστευτα πολλα τραγουδια και γενικα φαινεται ενθουσιασμενη...καθε πρωι μολις ερχεται το σχολικο χοροπηδαει και καθε μεσημερι που γυριζει κατεβαζει μουτρα και λεει ¨"θελω να παω παλι κολειο...."

το καλυτερο ειναι οτι τρωει και φρουτα εκει που τα ειχε κοψει και κοιμαται ξερη το μεσημερι και το βραδυ απο τις 8μιση...παραδεισος!!!!

με το φαγητο εχουμε τεραστιο προβλημα...εσας τρωνε γενικα??ασιτια ρε παιδια...λαχανικα και οσπρια ακομα τζιφος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...