Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

On 4/1/2017 at 1:11 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Πώς είστε? Εγώ τελικά θα πάω αύριο στο γιατρό..μιας κ θέλω να μου γράψει κ φάρμακα.

Ο μπέμπης έχει λίγες μέρες που χορεύει.. ακόμα και το βράδυ, όπως είμαι ξαπλωμένη στο πλάι..νιώθω ότι σκάβει να μπει μέσα στο στρώμα! χαχα..

Σκέφτηκα ν ανοίξω ένα θεματάκι στην ομάδα! Αφού υπάρχουν ήδη μανούλες θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας περιγράψετε (σε μας τις μέλλουσες) την εμπειρία του/των τοκετού/τών σας! Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό, με επισκληρίδιο (ποιά η γνώμη σας γι αυτήν?), ή με καισαρική τομή? Πόσες ώρες κράτησε ο τοκετός σας, πόσο σας πήρε ν αναρρώσετε... τα πάντα! Όσο πιο αναλυτικές γίνετε τόσο το καλύτερο.. δε βαριόμαστε ν ακούμε.. ίσα ίσα ενημερωνόμαστε περισσότερο! 

Περιμένω ''κατεβατά'' από τις ήδη μαμάδες και νεάκια από τις υπόλοιπες... 

φιλιά σε όλες!!!

αχ..τι μου θύμισες τώρα...άντε θα σ πω την δική μου ιστορία στον 1ο γιο μου..στον 2ο δεν ξέρω πως θα είναι θα δείξει...

λοιπόν γέννησα στις 39+3 μέρες φυσιολογικά με επισκληριδιο από μόνη μου..δλδ με έπιασαν οι πόνοι ξημερώματα Κυριακής 23/12/12 γύρω στις 4,30...περίμενα 1 ώρα να δω πως θα πάει ,ώσπου είδα ροζ βλεννα,πήρα τηλ την γιατρό μου κ μου είπε μπήκες σε διαδικασία τοκετού..δώσαμε ραντεβού στο νοσοκομείο στις 10.00 το πρωί να με δει..διαστολή είχα μόνο 2εκ αλλά με κράτησαν γιατί μου είπαν θα γεννήσεις σήμερα..οπότε μην πηγαινοερχεστε κ έτσι έκατσα...όμως ο μικρός ήταν ψηλά...κ τότε από τις 10.00 το πρωί μέχρι τις 14.00 το μεσημέρι μου είπε η γιατρός μου θα περπατάς κ θα ανεβοκατεβαινεις τα σκαλιά,οι πόνοι όλο κ πιο συχνοί πιο έντονοι σταδιακά..τεσπα στις 14.00 ,μου είχε πει η γιατρός ότι αν δεν έχει κατέβει μέχρι τότε θα σ σπάσω τα νερά για να τον βοηθήσουμε να κατέβει κ έτσι έγινε..μου τα έσπασε κ σιγά σιγά κατεβαινε,είχα κ πολύ καλές συσπάσεις κ περίμενα μέχρι να έχω διαστολή 4εκ Κ μετά θα μπορούσα να κάνω επισκληριδιο κ έτσι έγινε..άντεξα έναν μεγάλο πόνο κ μετά με την επισκληριδιο σούπερ..ένιωθα τόσο όσο να σπρώχνω..τώρα σίγουρα θα είχε πάει 3..το μεσημέρι..μετά δεν είχα ρολόι να σας πω..τεσπα συνεχίζω..αφού σπρώχνω κάθε φορά που έχω την σύσπαση (με πολύ δύναμη γιατί πειναγα τόσο πολύ που δεν είχα κουράγιο,γιατί έπρεπε να είναι νηστικη,τουλάχιστον δεν έκανα κλισμα γιατί πριν φύγω το πρωί για το νοσοκομείο είχα ενεργηθει) νιώθεις σαν μπούκωμα όπως θέλεις τουαλέτα αλλά από μπροστά αυτό...λοιπόν αφού πια έφτασα στα 8 εκ διαστολή,τσουπ μου βάζουν κ τους τεχνητούς κ μετά φαινόταν το κεφάλιε πια ήταν 10 εκ ,με πήγαν αμέσως στο χειρουργείο γιατί έβγαινε...γρήγορα....ίσα που μου έβαλαν τα πόδια πάνω  πρόλαβε η γιατρός μου να βάλει γάντια κ να πιάσει το μωρό..κ 5.30 το απόγευμα  βγήκε ο άντρας μου 3450 κιλά κ 51 πόντους...(μετά από 1 λεπτό κ ούτε βγήκε κ ο πλακούντα ).βέβαια δεν πρόλαβε να με κόψει κ σχηστικα κ με έραβε μετά 1 ώρα..εκεί μου βάλανε άλλη μια δόση επισκληριδιο στο ράψιμο ..μια χαρά δεν κατάλαβα τπτ..επίσης νιώθεις λίγο τρέμουλο μετά την γέννα εκεί όταν με έραβε..σαν να έχεις πυρετό ,ρίγος δλδ αλλά είναι φυσιολογικό...μετά με πήγαν στην ανάνηψη κ μετά από κάνα 2 ωρο στο δωμάτιο...αυτά...


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζουζούνα..σ ευχαριστώ για την περιγραφή σου. Ήσουν αναλυτικότατη! Οπότε..είσαι υπέρ της επισκληριδίου αναλγησίας!

Βοηθάει στο να συνεργαστείς με το γιατρό ε?  Δεν καθυστερεί τον τοκετό?

Εύχομαι και ελπίζω να ζήσω κ γω έναν τοκετό σαν τον δικό σου (και λιγότερες ώρες να κρατήσει..δε με χαλάει..χαχα). 

Θεωρώ..πως ήταν λάθος του γιατρού σου να μην προλάβει να σου κάνει ένα κοψιματάκι ώστε να βοηθηθείς..αφού ο τοκετός εξελισσόταν σιγά σιγά. Άντε με το καλό και στο 2ο μωράκι σου..να γίνουν όλα τσακ μπαμ..κ να μην καταλάβεις πότε έφτασε στην αγκαλιά σου!

Εγώ πήγα σήμερα γιατρό..ο μπέμπης 1.300! Έχει πάρει και θέση..αν και μου πε ο γιατρός ότι αυτό μπορεί κ ν αλλάξει.

Μου κανε παρατήρηση ότι έχω πρηστεί στο πρόσωπο...όμως πίεση καλή ευτυχώς (11-7).  Από κιλά πήρα 2 στις γιορτές..συνολικά +14 από την αρχή! προσοχήηηηηη!!!  Πρέπει να πάρει ο μπέμπης 2 κιλάκια και γω να μείνω στα ίδια. Γίνεται???


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2017 at 8:54 ΠΜ, sweet mommy είπε:

Ζουζούνα..σ ευχαριστώ για την περιγραφή σου. Ήσουν αναλυτικότατη! Οπότε..είσαι υπέρ της επισκληριδίου αναλγησίας!

Βοηθάει στο να συνεργαστείς με το γιατρό ε?  Δεν καθυστερεί τον τοκετό?

Εύχομαι και ελπίζω να ζήσω κ γω έναν τοκετό σαν τον δικό σου (και λιγότερες ώρες να κρατήσει..δε με χαλάει..χαχα). 

Θεωρώ..πως ήταν λάθος του γιατρού σου να μην προλάβει να σου κάνει ένα κοψιματάκι ώστε να βοηθηθείς..αφού ο τοκετός εξελισσόταν σιγά σιγά. Άντε με το καλό και στο 2ο μωράκι σου..να γίνουν όλα τσακ μπαμ..κ να μην καταλάβεις πότε έφτασε στην αγκαλιά σου!

Εγώ πήγα σήμερα γιατρό..ο μπέμπης 1.300! Έχει πάρει και θέση..αν και μου πε ο γιατρός ότι αυτό μπορεί κ ν αλλάξει.

Μου κανε παρατήρηση ότι έχω πρηστεί στο πρόσωπο...όμως πίεση καλή ευτυχώς (11-7).  Από κιλά πήρα 2 στις γιορτές..συνολικά +14 από την αρχή! προσοχήηηηηη!!!  Πρέπει να πάρει ο μπέμπης 2 κιλάκια και γω να μείνω στα ίδια. Γίνεται???

χαχαχαχαχαχα δεν ξέρω αν γίνεται...δύσκολο..να μην πάρεις μόνο εσύ..εγώ είμαι σταθερά στα 10 κιλά συν κ βλέπουμε εχθές είχα ενδοκρινολογο όλα καλά..Τώρα θα σ πω..για το κόψιμο δεν φταίει η γιατρός μου,φταιγανε οι μαιες που δεν την ενημέρωσαν γρήγορα..τεσπα..πάντως κ πάλι θα με άφηνε να σχιστω γιατί έχεις καλύτερη ανάρρωση μετά Κ δεν πονάς πολύ..το ίδιο μου είπε θα κάναμε κ σε 2η γέννα..κ τώρα που έχω άλλη γιατρό γιατί η δικιά έχει φύγει στο εξωτερικό εδώ κ 1 χρόνο μου το άφησε φλου που την ρώτησα..οπότε μάλλον ισχύει..εξάλλου αυτή που έχω τώρα είναι πιο έμπειρη οπότε δεν φοβάμαι καθόλου..κ στην πρώτη είχα φουλ εμπιστοσύνη...

τώρα για την επισκληριδιο δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό ότι καθυστερεί..ίσα ίσα στο 12 σύνολο Μια χαρά κ εύκολος τοκετός κ για πρώτος μια χαρά είναι..μα από την στιγμή φαντάσου που μου έσπασε τα νερά ήταν μόνο 3.5 ώρες κ γέννησα άρα θεωρείται γρήγορος..απλά εμένα δεν είχε κατέβει αρκετά χαμηλά κ με το σπασιμων των νερών τον βοήθησε κ τσουπ βγήκε πολύ γρήγορα..σ εύχομαι να έχεις γρήγορο τοκετό..αλλά πάντα στο 1ο αργείς λίγο..μόνο να είναι εύκολος εγώ αυτό εύχομαι..κ ο μικρός μια χαρά είναι!!!άντε μπράβο!!!


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Ξέρετε πως γίνεται..να μην πάρω άλλα κιλά... Να πετάξω τα μελομακάρονα!!! Δε μου πάει η καρδιά όμως! 

Δε πειράζει..χαλάλι! Θα τα χάσουμε μετά!

Όσον αφορά  το κόψιμο..δεν ξέρω κατά πόσο πονάς λιγότερο ή περισσότερο μετά. Έχω την εντύπωση πως τα ράμματα σε τραβάνε μετά ούτως ή άλλως. Αναρωτιέμαι όμως.. δεν αλλάζει η ανατομία σου αν σκιστείς πάνω στη γέννα? (χαζή ερώτηση ίσως!). Δεν το χω ψάξει.. αλλά πιθανολογώ ότι το μαχαίρι του γιατρού βοηθάει ώστε να μην αλλάξεις ανατομικά. Εκτός αν είσαι τόσο τυχερή..που χωρίς μαχαίρι..είσαι τόσο ελαστική που δε σκιστείς καθόλου(το χω ακούσει κ αυτό). Συγγνώμη για την ανατριχιαστική περιγραφή... αλλά αν δεν συζητήσουμε εδώ γι αυτές τις ανησυχίες μας..τότε πού? Οι γιατροί δεν είναι περιγραφικοί συνήθως για να μη σε τρομοκρατούν!

 

 


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, αν γεννήσεις φυσιολογικά sweet mommy θα δείς πως έστω και λίγο αλλάζει η περιοχή..... Λογικό και επόμενο...

Η δική μου ιστορία γέννας, η πρώτη μοιάζει πολύ με της ζουζούνας.... 5.30 το πρωί ξύπνησα με πόνους, κατά τη 1.00 το μεσημέρι πήγα στην κλινική με διαστολή 6 και 4.30 το απογευμα γέννησα....Φυσικά με έκοψε και μένα και μου έκανε και πολλά ράμματα εσωτερικά Η δέυτερη γέννα μου ήταν καισαρική, οπότε δεν έχω πολλά να πώ, απλά οτι δυο εβδομάδες μετά πονούσα ακόμη, ενω στο φυσιολογικό την ίδια μέρα ήμουν οκ...


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα! 

Ξέρετε πως γίνεται..να μην πάρω άλλα κιλά... Να πετάξω τα μελομακάρονα!!! Δε μου πάει η καρδιά όμως! 

Δε πειράζει..χαλάλι! Θα τα χάσουμε μετά!

 

 

 

Όσο για τα γλυκά, εγώ τα πέταξα.. Ναι ναι...... Για να είμαι ήσυχη.... Τώρα αν θέλω να φάω κάτι τρώω μια φρυγανιά με ταχίνι. Δεν ξέρω απο θερμίδες πως είναι, αλλά νομίζω πως τρώω γλυκο... Α ανακάλυψα και το σιτάρι(κόλυβα) με κανέλα και σταφίδες. Χορταστικό θρεπτικό και σαν..... γλυκό.... Τώρα θα κάνω και κέικ ολικής, με σιρόπι αγάβης.. Δεν ξέρω πως θα βγεί....

Ο γιατρός μου είπε μακρυά απο ζάχαρη, τρώγε φαγητό καλύτερα.. Αυτό κάνω κυρίως και θα σας πω 19/1 που θα πάω, πόσα κιλά έβαλα.

Και γω είχα χάσει τα 28 που πήρα σε δυο χρόνια, σε δυο εγγυμοσύνες... Βέβαια είχα πάρει απο 14 χωρίς τρελό φαγητό. Μην σκέφτεσαι όλη την ώρα τα κιλά, γιατί σκέφτεσαι και το φαγητό..


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα! 

Ξέρετε πως γίνεται..να μην πάρω άλλα κιλά... Να πετάξω τα μελομακάρονα!!! Δε μου πάει η καρδιά όμως! 

Δε πειράζει..χαλάλι! Θα τα χάσουμε μετά!

Όσον αφορά  το κόψιμο..δεν ξέρω κατά πόσο πονάς λιγότερο ή περισσότερο μετά. Έχω την εντύπωση πως τα ράμματα σε τραβάνε μετά ούτως ή άλλως. Αναρωτιέμαι όμως.. δεν αλλάζει η ανατομία σου αν σκιστείς πάνω στη γέννα? (χαζή ερώτηση ίσως!). Δεν το χω ψάξει.. αλλά πιθανολογώ ότι το μαχαίρι του γιατρού βοηθάει ώστε να μην αλλάξεις ανατομικά. Εκτός αν είσαι τόσο τυχερή..που χωρίς μαχαίρι..είσαι τόσο ελαστική που δε σκιστείς καθόλου(το χω ακούσει κ αυτό). Συγγνώμη για την ανατριχιαστική περιγραφή... αλλά αν δεν συζητήσουμε εδώ γι αυτές τις ανησυχίες μας..τότε πού? Οι γιατροί δεν είναι περιγραφικοί συνήθως για να μη σε τρομοκρατούν!

 

 

Η φίλη μου πονάνε πιο πολύ μετά που την έκοψε..γενικά έχεις γρηγοροτερη επούλωση με το αν σχιστεις από μόνη σου..οκ..εμένα ήταν κ λίγο μεγάλος 3450 κ γι'αυτό ίσως κ σύμφωνα με τον σωματοτυπο ,παίζει ρόλο..πάντως μετά μου έβαζαν όσο ήμουν εκεί υποθετα βολταρεν στον ποπο κ ήμουν μια χαρά..Ε λίγο δεν μπορείς να κάτσεις πολύ ώρα καθοριστεί για το πιανεσαι αλλά είναι φυσιολογικό..τώρα ανατομικά έτσι κι αλλιώς αλλάζεις όπως λέει κ η Αναστασία εφόσον γεννήσεις φυσιολογικά..αυτό δεν παίζει ρόλο στο αν θα σε κόψει ή όχι.αυτά..απλά αν σε κόψει ελέγχει να κοπεις πιο σωστά κ ίσια..αυτό..αλλά σε μένα δεν πρόλαβε κ σε αυτό δεν ευθυνοταν η ίδια..αλλά οι μαιες που άργησαν να την ειδοποιήσουν..γιατί Ναι μεν εκεί ήταν άλλα ερχόταν στο 20λεπτό με 30 λεπτό να με δει..τώρα όμως θα έχω δικιά μου μαία κ θα είναι διαφορετικά..τότε δεν είχα ,ήταν του μητέρα.

9 hours ago, anastasia s είπε:

Όσο για τα γλυκά, εγώ τα πέταξα.. Ναι ναι...... Για να είμαι ήσυχη.... Τώρα αν θέλω να φάω κάτι τρώω μια φρυγανιά με ταχίνι. Δεν ξέρω απο θερμίδες πως είναι, αλλά νομίζω πως τρώω γλυκο... Α ανακάλυψα και το σιτάρι(κόλυβα) με κανέλα και σταφίδες. Χορταστικό και σαν γλυκό....

χαχαχαχαχαχα..να ξέρεις κ το ταχίνι παχαίνει αρκετά αλλά κ τα κολυβα με την ζάχαρη εννοείται πως παχαίνουν αρκετά..τώρα αν τρως λίγο φαντάζομαι είσαι οκ..


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, anastasia s είπε:

Χαχαχα, αν γεννήσεις φυσιολογικά sweet mommy θα δείς πως έστω και λίγο αλλάζει η περιοχή..... Λογικό και επόμενο...

Η δική μου ιστορία γέννας, η πρώτη μοιάζει πολύ με της ζουζούνας.... 5.30 το πρωί ξύπνησα με πόνους, κατά τη 1.00 το μεσημέρι πήγα στην κλινική με διαστολή 6 και 4.30 το απογευμα γέννησα....Φυσικά με έκοψε και μένα και μου έκανε και πολλά ράμματα εσωτερικά Η δέυτερη γέννα μου ήταν καισαρική, οπότε δεν έχω πολλά να πώ, απλά οτι δυο εβδομάδες μετά πονούσα ακόμη, ενω στο φυσιολογικό την ίδια μέρα ήμουν οκ...

Να προσθέσω ο φτ έγινε χωρίς επισκληρίδιο.Πόνεσα πολύ η αλήθεια είναι, αλλά χαλάλι.... Μετά με νάρκωσε για τη ραφή.. Βέβαια κάθε τοκετός και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός... Εγώ στην κτ χωρίς παυσίπονη ένεση δεν μπορούσα να σηκωθώ, άλλες κοπέλες έλεγαν οτι δεν πονούσαν.

2 minutes ago, *ζουζουνα*!!! είπε:

 

χαχαχαχαχαχα..να ξέρεις κ το ταχίνι παχαίνει αρκετά αλλά κ τα κολυβα με την ζάχαρη εννοείται πως παχαίνουν αρκετά..τώρα αν τρως λίγο φαντάζομαι είσαι οκ..

Χωρίς ζάχαρη φυσικά.. Αν είναι να βάλω ζάχαρη, δεν τρώω καλύτερα παγωτόοοοοοοο

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα τι ομορφες ιστοριες μακάρι να ζησουμε και εμεις μια παρομοια..εγω κοριτσια μου σημερα πηγα στην γιατρο η μπεμπα ειχε παρει θεση απο την προηγουμενη φορα και εμεινε εκει λογικα μου ειπε δεν θα αλλαξει και εφτασε 1910 γραμμαρια..

Εσεις πως ειστε sweet μου αυτο με τα κιλα το παθα και εγω εφτασα +15 και μου ειπε Προσοχή και τετοια να μην παρω αλλα αλλα πως ???


3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποοο..δε θέλω να το σκέφτομαι το μετά τη γέννα ! Φοβάμαι πολύ τις βελόνες..δεν έχω πάρει ράμματα ποτέ στη ζωή μου! Ελπίζω να σου κάνουν μια τοπική αναισθησία..! Ας αλλάξω θέμα..αγχώνομαι!

Περιμένουμε το καρότσι και την κούνια του μπεμπούλη από Δευτέρα! Έχει βάλει κρύο και βροχές και δε ξέρω με το βάψιμο τι θα γίνει..αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα προλάβουμε όλα σιγά σιγά!

Α!! Το ντόμπλερ στο νοσοκομείο θα μου το κάνει ο γιατρός μου μου είπε... ησύχασα λίγο..γιατί ποιος έχει 150αριές ευρώ για πέταμα τέτοιες  μέρες?  Μακάρι να ναι όλα καλά και σε αυτήν την εξέταση..θα μου φύγει μεγάλο άγχος! 

Sonia σε ποια εβδομάδα είσαι..θύμησε μου..πήγε κιόλας 2 κιλά η μπουμπού?? 


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 hours ago, sweet mommy είπε:

Ποοο..δε θέλω να το σκέφτομαι το μετά τη γέννα ! Φοβάμαι πολύ τις βελόνες..δεν έχω πάρει ράμματα ποτέ στη ζωή μου! Ελπίζω να σου κάνουν μια τοπική αναισθησία..! Ας αλλάξω θέμα..αγχώνομαι!

Περιμένουμε το καρότσι και την κούνια του μπεμπούλη από Δευτέρα! Έχει βάλει κρύο και βροχές και δε ξέρω με το βάψιμο τι θα γίνει..αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα προλάβουμε όλα σιγά σιγά!

Α!! Το ντόμπλερ στο νοσοκομείο θα μου το κάνει ο γιατρός μου μου είπε... ησύχασα λίγο..γιατί ποιος έχει 150αριές ευρώ για πέταμα τέτοιες  μέρες?  Μακάρι να ναι όλα καλά και σε αυτήν την εξέταση..θα μου φύγει μεγάλο άγχος! 

Sonia σε ποια εβδομάδα είσαι..θύμησε μου..πήγε κιόλας 2 κιλά η μπουμπού?? 

Όχι βρε άμα κάνεις επισκληριδιο σ βάζουν κι άλλη δόση από το σωληνάκι που έχουν είδη έτοιμο πάνω σου όταν είναι να σε ραψουν..δεν πονάει καθόλου...

κ εμένα έχει πάρει θέση εδώ κ 2 φορές πριν που είχα πάει δλδ πάνω από μήνα και..έτσι είναι μετά τον 6ο μήνα παίρνουν θέση...

σονια μου τέλεια μια χαρά είναι η μπέμπα !!!!τώρα για κιλά εγώ σήμερα πήγα στα συν 11...για να δούμε...προσέχω πολύ κ η αλήθεια είναι ότι προσέχω κ δεν κινούμαι κιόλας οπότε πάλι καλά λέω..

 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό..για το θέμα της επισκληριδίου. Αν είναι υπέρ δηλαδή ή κατά..

Συνήθως (επειδή είμαστε σε νησί,και δεν υπάρχουν τα μέσα για να αντιμετωσπιστεί κάτι έκτακτο) προτιμά να κάνει καισαρικές. Πρέπει να ναι όλα τέλεια για να σου δώσει το οκ για φ.τ. 

Να πω ότι 2/10 γυναίκες γεννάνε με φ.τ. Την επόμενη φορά που θα τον επισκεπτώ θα τον ρωτήσω για την επισκληρίδιο.

Αναισθησιολόγος υπάρχει, γιατί να μην επεμβαίνει και στον φ.τ? 


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sweet mommy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό..για το θέμα της επισκληριδίου. Αν είναι υπέρ δηλαδή ή κατά..

Συνήθως (επειδή είμαστε σε νησί,και δεν υπάρχουν τα μέσα για να αντιμετωσπιστεί κάτι έκτακτο) προτιμά να κάνει καισαρικές. Πρέπει να ναι όλα τέλεια για να σου δώσει το οκ για φ.τ. 

Να πω ότι 2/10 γυναίκες γεννάνε με φ.τ. Την επόμενη φορά που θα τον επισκεπτώ θα τον ρωτήσω για την επισκληρίδιο.

Αναισθησιολόγος υπάρχει, γιατί να μην επεμβαίνει και στον φ.τ? 

Καλησπερα κοριτσι μου...να επιμεινεις να γεννησεις φυσιολογικα εφοσον δεν συντρεχει καποιος λογος για καισαρικη...οι περισσοτεροι γιατροι προτιμουν την καισαρικη κοριτσι μου για τα λεφτα που περνουν και για κανεναν αλλο λογο...Εγω ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα ...το φοβομουν αλλα ηθελα φυσιολογικο τοκετο...πετυχα ομως στην περιπτωση που δεν ειχα και πολλα περιθωρια καθως ειχα κλεισει και τον ενατο και μπηκα μεσα προγραμματισμενα για προκληση τοκετου με τεχνικους πονους.

Αφου λοιπον περασα ολη την προετοιμασια με υποθετα ενεσεις και ορους ο τραχηλος μου ηταν ακομα μακρυς και στενος οποτε ο γιατρος δεν μου αφησε επιλογες περα της καισαρικης που και ακομα πιστευω πως αν ηθελε ισως να μπορουσα να καταφερω να γεννησω την μπουμπου μου φυσιολογικα..

Η μικρη μου ειχε γεννηθει αρκετα μεγαλη 3750 ηταν αφρατουλα το πουλακι μου ...Τελος παντων θελω να καταληξω στην αναρρωση ...εκανα να αναρρωσω περιπου 14-20 μερες πονουσα και δεν ημουν πληρως λειτουργικη ενω η κουνιαδα μου με φυσιολογικο τοκετο την επομενη μερα ηταν ορθια και δεν πονουσε ...

Φοβομαστε τον πονο του τοκετου και καταφευγουμε σε καισαρικη ομως αυτο που πολλοι δεν ξερουν ειναι οτι ποναμε διπλα μετα την γεννα εμεις της καισαρικης...

Να της το κανεις συζητηση και πλεον με την επισκληριδιο που δεν πονας τοσο πολυ στον φυσιολογικο δεν βρισκω τον λογο να σε βαλει να φας μαχαιρι με το ετσι θελω.Φιλακια πολλα και συγνωμη αν σε κουρασα με την πολυλογια μου :-P


6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Anguen μου, εννοείται και δε με κούρασες. Ίσα ίσα σ ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Το θέμα είναι ότι εδώ στο νησί.. ή αποφασίζεις να εμπιστευτείς τον γιατρό του δημόσιου νοσοκομείου και να σε ξεγεννήσει αυτός με όποιον τρόπο σου υποδείξει.. ή αν μπορείς και έχεις την οικονομική δυνατότητα.. να σε παρακολουθεί ένας από τους 2-3 ιδιωτικούς γιατρούς που υπάρχουν εδώ..και να κανονήσεις να γεννήσεις Πάτρα όταν έρθει η ώρα, σε μαιευτήριο με το οποίο συνεργάζονται. Το κόστος είναι 3000 κλινική κ 3000 ο γιατρός! + τα έξοδα του ταξιδιού και της διαμονής στην Πάτρα..ώσπου να γεννήσεις( μπορεί να μείνεις 15-20 μέρες στην αναμονή). Εγώ αποφάσισα να γεννήσω στο δημόσιο νοσοκομείο και πηγαίνω τακτικά και στον ιδιώτη γιατρό..για μια 2η γνώμη. Αν συνέτρεχε λόγος, ο γιατρός του δημόσιου δε θα με αναλάμβανε και θα με έστελνε να γεννήσω εκτός νησιού (όπως έχει κάνει σε άλλες περιπτώσεις). Είναι έμπειρος γιατρός, απλά αυστηρός και λιγομίλητος..δεν είναι θέμα χρημάτων αν κάνει καισαρική ή όχι, αλλά θέμα συνθηκών. Είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Θα με ηρεμούσε όμως αν ήξερα ότι δέχεται την επισκληρίδιο σε φ.τ... όσο περνάει ο καιρός μπαίνω σε σκέψεις για κεινη τη μέρα! Σε καμιά βδομάδα που θα ξαναπάω ελπίζω να μου λυθούν οι απορίες!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sweet mommy είπε:

Anguen μου, εννοείται και δε με κούρασες. Ίσα ίσα σ ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Το θέμα είναι ότι εδώ στο νησί.. ή αποφασίζεις να εμπιστευτείς τον γιατρό του δημόσιου νοσοκομείου και να σε ξεγεννήσει αυτός με όποιον τρόπο σου υποδείξει.. ή αν μπορείς και έχεις την οικονομική δυνατότητα.. να σε παρακολουθεί ένας από τους 2-3 ιδιωτικούς γιατρούς που υπάρχουν εδώ..και να κανονήσεις να γεννήσεις Πάτρα όταν έρθει η ώρα, σε μαιευτήριο με το οποίο συνεργάζονται. Το κόστος είναι 3000 κλινική κ 3000 ο γιατρός! + τα έξοδα του ταξιδιού και της διαμονής στην Πάτρα..ώσπου να γεννήσεις( μπορεί να μείνεις 15-20 μέρες στην αναμονή). Εγώ αποφάσισα να γεννήσω στο δημόσιο νοσοκομείο και πηγαίνω τακτικά και στον ιδιώτη γιατρό..για μια 2η γνώμη. Αν συνέτρεχε λόγος, ο γιατρός του δημόσιου δε θα με αναλάμβανε και θα με έστελνε να γεννήσω εκτός νησιού (όπως έχει κάνει σε άλλες περιπτώσεις). Είναι έμπειρος γιατρός, απλά αυστηρός και λιγομίλητος..δεν είναι θέμα χρημάτων αν κάνει καισαρική ή όχι, αλλά θέμα συνθηκών. Είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Θα με ηρεμούσε όμως αν ήξερα ότι δέχεται την επισκληρίδιο σε φ.τ... όσο περνάει ο καιρός μπαίνω σε σκέψεις για κεινη τη μέρα! Σε καμιά βδομάδα που θα ξαναπάω ελπίζω να μου λυθούν οι απορίες!

Πω πωωω μιλαμε εχουμε ξεφυγει νομιζω....6 χιλιαδες, σε σουιτα στο beverli hills θα σε βαλουν να γεννησεις?Αχ δεν πανε καλα οι ανθρωποι και οσο αναφορα για τον γιατρο του δημοσιου νομιζω πως πιο αντιεπαγγελματια δεν εχω ξαναακουσει ακου εκει...τι να τον κανεις αγαπη μου τον γιατρο αν δεν μπορει να σου προσφερει την πιο απλη και φυσικη μεθοδο..τον φυσιολογικο τοκετο?Δηλαδη για να καταλαβω πιστευει αυτος ο γιατρος οτι πιο πολλες επιπλοκες φερνει ο φυσιολογικος τοκετος απο την καισαρικη?Αχ κοριτσια δεν ξερω μου φενεται λιγο παραλογο...μπορει να εχω και αδικο τι να πω...Τεσπα ξερω οτι δεν εχεις επιλογες ...κανε μια μεθοδικη συζητηση μαζι του να σου εξηγησει ολους τους λογους που κανει μονο καισαρικη και μετα τι να πω αν τον εμπιστευεσαι τοσο και δεν υπαρχει αλλη λυση ουτε η πρωτη θα εισαι ουτε η τελευταια που θα φαει μαχαιρι ...θα φαμε μαζι και θα περασουμε το λουκι αλλα μπρος στα μωρα μας ο πονος θα ειναι ενα τιποτα!

  • Μου αρέσει 2

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...