Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

Κοίταξε.. θέλω να πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά και θα γεννήσω φυσιολογικά.

Τον έχω ακούσει με τα ίδια μου τ αυτιά..να λέει σε ''μέλλοντα μπαμπά''.. ''Εσείς αποφασίζετε τι θα κάνουμε. Αν θέλετε να το πάρουμε, μπαίνετε αύριο εισαγωγή και τη Δευτέρα καισαρική. Αν θέλετε φυσιολογικό..τότε περιμένουμε.'' 

Τα ψιλοέχασε ο άνθρωπος..και του είπε να το συζητήσουν στο γραφείο του( γιατί έγινε ο παραπάνω διάλογος στο διάδρομο)

μαζί με τη γυναίκα του..που καθόταν παραπέρα! 

Πήρα κουράγιο πάντως ότι δεν τις ''σφάζει'' όλες..αλλά δίνει την επιλογή. Ξαναλέω αν όλα βαίνουν καλώς. Αν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.. πίεση, ισχυακό μωρό, πολύ μεγάλο κλπ..σε πάει καισαρική..πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει αίθουσα με θερμοκοιτίδες κλπ και θα κινδυνέψει το μωρό..στην έκτακτη ανάγκη μεταφέρεται αεροπορικώς Αθήνα..αλλά ποια μάνα διακινδυνεύει τη ζωή του μωρού της, όταν ο γιατρός της λέει ότι η σωστή μέθοδος είναι η καισαρική..αλλιώς να πάρει το βάρος πάνω της?


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 hours ago, sweet mommy είπε:

Κοίταξε.. θέλω να πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά και θα γεννήσω φυσιολογικά.

Τον έχω ακούσει με τα ίδια μου τ αυτιά..να λέει σε ''μέλλοντα μπαμπά''.. ''Εσείς αποφασίζετε τι θα κάνουμε. Αν θέλετε να το πάρουμε, μπαίνετε αύριο εισαγωγή και τη Δευτέρα καισαρική. Αν θέλετε φυσιολογικό..τότε περιμένουμε.'' 

Τα ψιλοέχασε ο άνθρωπος..και του είπε να το συζητήσουν στο γραφείο του( γιατί έγινε ο παραπάνω διάλογος στο διάδρομο)

μαζί με τη γυναίκα του..που καθόταν παραπέρα! 

Πήρα κουράγιο πάντως ότι δεν τις ''σφάζει'' όλες..αλλά δίνει την επιλογή. Ξαναλέω αν όλα βαίνουν καλώς. Αν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.. πίεση, ισχυακό μωρό, πολύ μεγάλο κλπ..σε πάει καισαρική..πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει αίθουσα με θερμοκοιτίδες κλπ και θα κινδυνέψει το μωρό..στην έκτακτη ανάγκη μεταφέρεται αεροπορικώς Αθήνα..αλλά ποια μάνα διακινδυνεύει τη ζωή του μωρού της, όταν ο γιατρός της λέει ότι η σωστή μέθοδος είναι η καισαρική..αλλιώς να πάρει το βάρος πάνω της?

Βρε πουλακι μου εννοειτε δεν θα διακυνδινεψεις την ζωη του παιδιου σου και εννοειτε οτι απο την στιγμη που αυτος σε παρακολουθει τοσο καιρο θα ξερει καλυτερα τι ειναι καλυτερο για σενα και το μωρο σου...απλα μου φανηκε λιγο απολυτος με το θεμα της καισαρικης σαν μονοδρομος ας πουμε...Τεσπα τζαμπα αγχωνεσαι οτι ειναι να γινει θα γινει εχουμε 2 μηνες ακομα ας μην ποναει το κεφαλι μας απο τωρα με το θεμα γεννας...ας ετοιμασουμε τωρα σιγα σιγα ρουχαλακια...το δωματιο...την προικα :)Ας χαρουμε την εγκυμοσυνη μας οσο μπορουμε καλυτερα γιατι και το αγχος δεν κανει καλο και ολα τα αλλα τα συζητας μαζι του απο κοντα...πολλα φιλια καλο απογευμα !

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα πβς ειστε τι κανετε???

Ζουζουνα μου δεν το ξερα οτι μπορει να παρουν θεση πριν τον 9ο ευτυχως..αντε περναει ο καιρος ανυπόμονω ολο και πιο πολυ να την κρατησω..

Sweet πολλα καλε τα λεφτα και εγω σε δημοσιο θα γεννησω..εχω κανονισει τι και πως απο τωρα αλλα θα μου βγει πολυ οικονομικα.. στο ελενα και ηδη εχω πει και κανονισει μονοκλινο 60 ευρω θα μου βγει η βραδια απο οτι μου ειπε ο γιατρος και ο ιδιος 400 αλλα παμε φυσιολογικα για επισκληριδιο ακομα δεν ξερω θα δουμε εκεινη την στιγμη αν δω πως δεν μπορω θα τους πω να μου κανουν..πάντως να επιμεινεις οσο μπορεις για φυσιολογικο εκτος βεβαια και συντρεξει αλλος λογος..

Κατα τα αλλα πως ειστε τι κανουν τα μπεμπακια??


3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

Καλά κ μεις. Η μικρή σταθερά με το κεφάλι κάτω απο τη β επιπέδου... Δλδ κάθε φορά που πάω στο γιατρό είναι κάτω. Δεν ξέρω αν ενδιάμεσα γυρνάει.. Με χτυπάει πια πολύ έντονα, ειδικά αν ακούει τα αγόρια να κάνουν το χαμό αγριευει και πονάω.. Εσας είναι ζωηρά?

Την ερχόμενη εβδομάδα πάω για εξετάσεις αίματος και γιατρό...Εσείς πως τα πάτε?

Να υποθέσω ετοιμάσατε βαλίτσα.. Εγώ ακόμη τπτ και άρχισα να έχω λίγο άγχος. Ελπίζω Σάββατο να βγώ για ψώνια και να αρχίσω την ετοιμασία.

Α όσο για τα χρήματα και μένα είναι αρκετά,υπολογίζω 2500 -  3000 . Ακόμη δεν έχω ρωτήσει ..Δεν το ξέρετε, η γέννα είναι μεγάλη μπίζνα


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα Αναστασία μουδεν νομιζω να γυρισει ετσι μου ειπε και η γιατρος για μενα οτι δεν θα γυρίσει..εγω κατι ψιλοπραγματα εχω ακομη και τελος επιτελους!!!!πολυ τρεξιμο και εχω κουραστει αλλα ευτυχως τελειωνουμε..Αναστασία μου εμενα η μπεμπα ειναι ηρεμη γενικα και πολυ υπναρου απο μενα θα πηρε!!! εσενα μπορει να ζωηρευει επειδη ακουει τα αδερφακια της μωρε και θελει να παιξει μαζι τους!! Πολλα λεφτα όντως συμφαιρει να εισαι γυναικολόγος στις μερες μας 


3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια και απο μενα και εμεις ας πουμε καλα μολις πριν γυρισα απο τον ορθοπαιδικο γιατι οπως ειπα και πιο πανω ειμαι κουτση :? μου ειπε οτι ειναι απο την μεση και μονο ξαπλα και θερμοφορα...πφφφφ αμαν αυτη η ξαπλα πως θα την παλεψω παλι ...Τεσπα αφου δεν ειναι τιποτα σοβαρο δοξα το θεο να λεω..

Η μπεμπα μου εμενα ποτε ειναι ζωηρη ποτε ειναι ησυχη ...αναλογα την ημερα .Οσο αναφορα τα πραγματα κρεβατακια και τα λοιπα τα πηρα αλλα δεν εκανα βαλιτσα ακομα..νομιζω ειναι νωρις ακομα να κανουμε βαλιτσα δεν ξερω παλι ...εσεις κανατε?Και μεχρι να γεννησουμε τον Μαρτη δεν θα θελουν ξανα πλυσιμο αν τα βαλουμε τα ρουχαλακια απο τωρα στην βαλιτσα?Ασε που θελει να ψωνισω λιγα φορμακια μπιμπερο πιπιλες τετοια δεν εχω παρει ακομα και με την μεση μου δυσκολα τα πραγματα..περιμενω να γινω καλυτερα...Α!Κοριτσια μου τι μαρκα μπιμπερο και πιπιλες θα παρετε?Εγω σκεφτομαι να παραγγειλω της μαμ αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα ξερετε καμια πιο καλη μαρκα?Απο κρεμες πηρα της frezyderm αλλα απο μπιμπερο δεν θυμαμαι τι ειχα παρει στην μεγαλη μου...


6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dr.Brown που ειναι σουπερ αντικολικα αλλα κ avent ποιο οικονομικα κ αθανατα  ...♥

 

Ουτε εγω εχω κανει βαλιτσα ακομη ...κ επειδη την ζουλαει πολυ η μικρη(ειναι κ 10κιλα)...το βλεπω να ερχεται νωριτερα οποτε πρεπει...:)

 

Εγω αυριο εχω υπερυχο κ στισ 20 doppler...k meta απο εναν μηνα παλι doppler για να δουμε λενε την κυστουλα ευτυχωσ στο ελενα το κοστος ειναι 38 ευρω...παλι καλα...

 

Εχω κανει τεραστια κοιλια...σαν να ειμαι στον 9...με ειδε ο γιοκας μου σημερα κ τρομαξε...10 κιλα εχω παρει αλλα η κοιλια ειναι ..τι να πω πελωρια..ουφφφ


JM2al1e.jpgJM2ap2.png8BFPp3.png

και 7χρονων ο γιοκας μας..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, anguen είπε:

Καλησπερα κοριτσια και απο μενα και εμεις ας πουμε καλα μολις πριν γυρισα απο τον ορθοπαιδικο γιατι οπως ειπα και πιο πανω ειμαι κουτση :? μου ειπε οτι ειναι απο την μεση και μονο ξαπλα και θερμοφορα...πφφφφ αμαν αυτη η ξαπλα πως θα την παλεψω παλι ...Τεσπα αφου δεν ειναι τιποτα σοβαρο δοξα το θεο να λεω..

Η μπεμπα μου εμενα ποτε ειναι ζωηρη ποτε ειναι ησυχη ...αναλογα την ημερα .Οσο αναφορα τα πραγματα κρεβατακια και τα λοιπα τα πηρα αλλα δεν εκανα βαλιτσα ακομα..νομιζω ειναι νωρις ακομα να κανουμε βαλιτσα δεν ξερω παλι ...εσεις κανατε?Και μεχρι να γεννησουμε τον Μαρτη δεν θα θελουν ξανα πλυσιμο αν τα βαλουμε τα ρουχαλακια απο τωρα στην βαλιτσα?Ασε που θελει να ψωνισω λιγα φορμακια μπιμπερο πιπιλες τετοια δεν εχω παρει ακομα και με την μεση μου δυσκολα τα πραγματα..περιμενω να γινω καλυτερα...Α!Κοριτσια μου τι μαρκα μπιμπερο και πιπιλες θα παρετε?Εγω σκεφτομαι να παραγγειλω της μαμ αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα ξερετε καμια πιο καλη μαρκα?Απο κρεμες πηρα της frezyderm αλλα απο μπιμπερο δεν θυμαμαι τι ειχα παρει στην μεγαλη μου...

Ευτυχώς που είσαι κ συ λίγο πιο χαλαρή Anguen και μου δίνεις κουράγιο!

Από τώρα βαλίτσα καλέ? Μη με κάνετε να μη κλείσω μάτι...απόψε! Έχω που έχω την χαρτούρα να κανονήσω.. ικα, συκα, εργοδότες.. μη με τρέχετε έτσι! Πλύσιμο ρούχων, σεντονιών,κουβερτών..αρχές Φλεβάρη θα κάνω. Σήμερα παραλάβαμε την κούνια και το καρότσι μας! Στρώμα δεν έχουμε πάρει ακόμα βέβαια..και πολλά μου λείπουν για να πω ότι φτιάχνω βαλίτσα! Σουτιέν θηλασμού πχ έχω ένα..θέλω να πάρω 2 ακόμα..επιθέματα,κρέμες και καλλυντικά του μωρού δεν έχω καθόλου.

Μπιμπερό..έχω ένα όλο κ όλο, μάρκα chicco κ δε νομίζω να πάρω άλλο πριν τη γέννα! Αισιοδοξώ ότι θα τα καταφέρω με το θηλασμό. Αν χρειαστεί κάποιο άλλο μπιμπερό..ή γάλα σκόνη..θα πάρουμε από το φαρμακείο απέναντι από το νοσοκομείο. Η μαμά μου, μου λέει ότι δε χρειάστηκε ποτέ γάλα σκόνη (πήρε 1 κουτί ο πατέρας μου κ το πέταξαν τελικά)..4 παιδιά τα θήλασε όλα πάνω από 6 μήνες! 

Όσον αφορά το θέμα της αμοιβής του γιατρού... πώς σου ζήτησε ο γιατρός σου Sonia 400ε, τη στιγμή που δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο? Υποτίθεται ότι αμοίβεται για τη δουλειά που κάνει! Εγώ που δε θα τα χω αυτά 400..τι θα γίνει? Δε θα με ξεγεννήσουν σε δημόσιο νοσοκομείο??? Θα μου πουν τράβα στο δρόμο και γέννα ή αφού γεννήσω θα μου πουν μας χρωστάς ? Έλεος πια!!! Άλλο να δίνεις φακελάκι..όποιο ποσό θέλεις εσύ..για να τον ευχαριστήσεις..και άλλο να απαιτούν!!! Για το δωμάτιο..δεν ήξερα ότι χρεώνεται κ το δημόσιο. Θα ρωτήσω. Τον Αύγουστο που νοσηλεύτηκα πάντως 4 βράδια δε μου ζήτησε κανείς χρήματα! Τελοσπάντων.. ελπίζω όλα να πάνε καλά..να γεννηθεί με το καλό ο μπεμπάκος κ δε με απασχολεί τίποτ άλλο! 

Φιλιά σε όλες!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, dudu είπε:

Dr.Brown που ειναι σουπερ αντικολικα αλλα κ avent ποιο οικονομικα κ αθανατα  ...♥

 

Ουτε εγω εχω κανει βαλιτσα ακομη ...κ επειδη την ζουλαει πολυ η μικρη(ειναι κ 10κιλα)...το βλεπω να ερχεται νωριτερα οποτε πρεπει...:)

 

Εχω κανει τεραστια κοιλια...σαν να ειμαι στον 9...με ειδε ο γιοκας μου σημερα κ τρομαξε...10 κιλα εχω παρει αλλα η κοιλια ειναι ..τι να πω πελωρια..ουφφφ

Για μπουκάλια δεν ξέρω τι να πώ, ποτέ δεν ήπιαμε ξένο γάλα..

Πόσο σε καταλαβαίνω. Και γω αγχώθηκα γτ κουράζομαι πολύ κ πονάω πολύ. Δυο μέρες ήμουν τεζα. Αν δεν είχα γεννήσει για να ξέρω τους πόνους σίγουρα θα έτρεχα νοσοκομείο. Πάντως είναι πολύ νωρίς να γεννηθούν τώρα, οπότε ηρεμία και συ κ γω..

κ μενα η κοιλιά μου νομίζω θα σκάσει.... κ εχουμε ακόμη 2 μήνες......


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, anastasia s είπε:

Για μπουκάλια δεν ξέρω τι να πώ, ποτέ δεν ήπιαμε ξένο γάλα..

Πόσο σε καταλαβαίνω. Και γω αγχώθηκα γτ κουράζομαι πολύ κ πονάω πολύ. Δυο μέρες ήμουν τεζα. Αν δεν είχα γεννήσει για να ξέρω τους πόνους σίγουρα θα έτρεχα νοσοκομείο. Πάντως είναι πολύ νωρίς να γεννηθούν τώρα, οπότε ηρεμία και συ κ γω..

κ μενα η κοιλιά μου νομίζω θα σκάσει.... κ εχουμε ακόμη 2 μήνες......

Καλησπερα...κ επισημα ο γιατρος ειπε ξεκουραση κ να μην σηκωνω την μικρη που ειναι κ δεκα κιλα...για να μην παθω ριξη μήτρας.. .μην σχιστουν τα ραμματα απο μεσα...εξηγησα πως εχει η κατασταση...κ μου ειπε....καταλαβαινω οτι κ να πω....πωσ να μην σηκωνεις ενα μωρο 10 μηνων...

 

Ειναι καλα η μπεμπα για μενα ανυσηχησαν μου γραψανε εξετασεις 100ευρω ευτυχως με το ικα ειναι δωρεαν...

 

Οσο για υην μικρουλα ειναι 1020 ...ενα κιλο δηλ. 27εβδομαδα..μεγαλο το βλεπω..χαχαχα


JM2al1e.jpgJM2ap2.png8BFPp3.png

και 7χρονων ο γιοκας μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Dudu κοριτσι μου θελει ξεκουραση κοπελα μου πως να μην παρεις την μπεμπα σου αγκαλιτσα αλλα τουλαχιστον προσπαθησε να μην την σηκωνεις απο κατω προς τα πανω και ως επι το πλειστον να την παιρνεις οταν καθεσαι και εσυ!Το αλλο το νινακι στην κοιλιτσα μια χαρα το βλεπω 1 κιλακι  φτου φτου...μεγαλωσαν και αυτα !Απο σπορακια γιναν ολοκληρα μωρακια.!!Οσο για τις εξετασεις που σου εγραψαν τι ακριβως ειναι ?Εγω τον προηγουμενο μηνα εκανα αιμα ουρα και την εξεταση για το ζαχαρο,ειναι πιο ειδικες?

Εχω και εγω ραντεβου την Δευτερα με την γιατρο μου και ανυπομονω να δω ποσο πηγε η μπουμπου μου και να με εξετασει και εμενα το ερειπιο γιατι σαν το γιοφυρι της αρτας καταντησα...

Anastasia μου ειμαστε στο τελευταιο διμηνο οι κοιλιτσα ειναι λογικο να μεγαλωνει και να σκληραινει οσο μεγαλωνουν τα μπεμπακια και εμενα τεραστια ειναι...Απλα και εσυ κοπελα μου ξεκουραση οσο μπορεις γιατι φαγαμε τοσο δρομο ας μεινουν στην κοιλιτσα μας μεχρι να μπουμε στον ενατο ειναι κριμα λογω καποιων πραγματων να ρισκαρουμε να γεννησουμε προωρα.Ας αναλαβουν και αλλοι καποια πραγματα που κανουμε εμεις δεν θα παθουν τιποτα να βοηθησουν τωρα που το εχεις αναγκη.!


6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, anguen είπε:

Dudu κοριτσι μου θελει ξεκουραση κοπελα μου πως να μην παρεις την μπεμπα σου αγκαλιτσα αλλα τουλαχιστον προσπαθησε να μην την σηκωνεις απο κατω προς τα πανω και ως επι το πλειστον να την παιρνεις οταν καθεσαι και εσυ!Το αλλο το νινακι στην κοιλιτσα μια χαρα το βλεπω 1 κιλακι  φτου φτου...μεγαλωσαν και αυτα !Απο σπορακια γιναν ολοκληρα μωρακια.!!Οσο για τις εξετασεις που σου εγραψαν τι ακριβως ειναι ?Εγω τον προηγουμενο μηνα εκανα αιμα ουρα και την εξεταση για το ζαχαρο,ειναι πιο ειδικες?

Εχω και εγω ραντεβου την Δευτερα με την γιατρο μου και ανυπομονω να δω ποσο πηγε η μπουμπου μου και να με εξετασει και εμενα το ερειπιο γιατι σαν το γιοφυρι της αρτας καταντησα...

Anastasia μου ειμαστε στο τελευταιο διμηνο οι κοιλιτσα ειναι λογικο να μεγαλωνει και να σκληραινει οσο μεγαλωνουν τα μπεμπακια και εμενα τεραστια ειναι...Απλα και εσυ κοπελα μου ξεκουραση οσο μπορεις γιατι φαγαμε τοσο δρομο ας μεινουν στην κοιλιτσα μας μεχρι να μπουμε στον ενατο ειναι κριμα λογω καποιων πραγματων να ρισκαρουμε να γεννησουμε προωρα.Ας αναλαβουν και αλλοι καποια πραγματα που κανουμε εμεις δεν θα παθουν τιποτα να βοηθησουν τωρα που το εχεις αναγκη.!

αχ κορίτσια μου τι μου κάνετε???καλησπέρα!!!!dudu κορίτσι μου..όντως θέλει προσοχή είναι κ η μικρή σου,μικρούλα μωρέ..περαστικά κοριτσάκι μου..

κατά τα άλλα εμείς καλά..κοντεύουμε...από λεφτά χονδρικά γύρω στο 3.000 θα πάει η γέννα....τώρα θα δούμε..βαλίτσα..όχι ακόμα δεν έχω κάνει είναι νωρίς..μέσα Φλεβάρη που θα κοντεύω να μπω στο μήνα μου τότε..εγώ μπαίνω 21/2 στον μήνα μου...οπότε από εκεί κ πέρα πρέπει να είμαστε σε ετοιμότητα...

μπιμπερό εγώ τα Dr.Brown είχα πάρει κ ήμουν ευχαριστημένη...αν κ μετά από 4.5 μηνών έδωσα αναγκαστικά λόγο αλλεργίας που μου παρουσίασε στην πρωτεΐνη του γάλακτος...τεσπα..ήταν πολλά κ έγινε έτσι..τώρα είμαι πιο ετοιμοπολεμη...κ μίλησα κ με την παιδίατρο κ θα σταματήσω τον μικρό από το προνηπιο που πάει μέχρι να 40ντισω..προληπτικά να προφυλάξουμε το μωρό από τις ιώσεις..αυτά τα νέα μου..

ρε κορίτσια πως γίνεται να τις νέες δημοσιεύσεις να είναι στο 1 αντι για το 38 που είναι?

Α..Κ να πάρετε από τα κεπ  πιστοποιητικό γάμου κ πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης γιατί τουλάχιστον στο ιδιωτικό το θες..φαντάζομαι κ στα Δημόσιο το ίδιο θα είναι..


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στο παρεάκι!

Λοιπόν σήμερα έβγαλα τα μάτια μου πάνω στον η/υ για να ενημερωθώ για τα βρεφικά στρώματα!

Περιττό να σας πω ότι καταμπερδεύτηκα! Άλλος έλεγε ότι ο κοκοφοίνικας βρωμάει..άλλος ότι το σκέτο λάτεξ είναι μαλακό και δεν ενδείκνυται για τα μωρά..άλλος ότι προτιμάει το στρώμα με τα ''ξεχωριστά'' ελατήρια..πραγματικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη! Όσες έχετε παιδάκια ήδη, τι στρώματα έχετε πάρει? ποιά η εμπειρία σας? 

Επίσης ένα άλλο ζήτημα..πάνω στο θέμα ''στρώμα''! Μετράτε τις εσωτερικές διαστάσεις της κούνιας? Εννοώ το πέρνουμε τσίμα τσίμα το στρώμα με τα κάγκελα? Ή μετράμε το τελάρο..ώστε να μπει το στρωματάκι μέσα? Όπως με τα δικά μας κρεβάτια δηλαδη. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!

Η κούνια μας έχει διαστάσεις 70χ130 εξωτερικά. Από μέσα όμως το τελάρο..παίρνει στρώμα 55χ128. Μπορεί να σχύει κάτι τέτοιο ή λέω βλακείες? Μου φαίνεται στο μάτι πιο σωστό..να μπαίνει το στρώμα στο τελάρο και να μην κουνιέται..επίσης έτσι μένει λίγο περιθώριο ώστε να μπει το σεντονάκι από κάτω..και η κουβερτούλα ανάμεσα σε κάγκελα κ στρώμα. Οι διαστάσεις στα περισσότερα στρώματα που είδα όμως ξεκινάνε από 60εκ πλάτος.. μπλέξιμο!!! Συγγνώμη για το σεντόνι. Κάθε άποψη καλοδεχούμενη! καληνύχτα!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα τι κανετε μολις σας διάβασα...

Dudu οσο μπορεις ξεκουρασου και να περνεις εννοειται την μπουμπου σου αγκαλιτσα αλλα οπως σου ειπαν καθιστη για να μην ζοριζετε και η αλλη σου μπουμπου...ολα θα πανε καλα μεχρι τέλους..

Sweet μου εγω Τον βλεπω εηω ιδιωτικα απλα θα γεννησω στο Έλενα και εφοσον θελω αυτον και οχι το γιατρο που θα εφημερεύει γι αυτο θα μου τα παρει αυτα τα χρηματα αν πηγαινα και δςν το καλουσα εγω εννοειται πως δεν θα πληρωνα κατι μην ανησυχείς εννοείται πως καμια δεν αφηνουν να γεννησει στο δρομο προς θεου...

Αναστασια μου η δικια σου μπουμπου πως ειναι??και εγω βαλίτσα δεν εχω φτιαξςι ουτε εχω πλυνει ακομα κατι στο μηνα μου μπαινω 6/2 επομενος αρχες φλεβαρη θα τα ετοιμασω γιατι εχουν φαγωθει ολοι οτι εχει πεσει πολυ η κοιλίτσα μου και πως θα γεννησω με το που μπω στο μηνα μου αγχωθηκα λιγο και δεν πολυ περπαταω οπως περπατουσα..βεβαια 19 εχω ντομπλερ και εκει οτι ειναι θα μου το πουν..

Οσο για το στρωμα το πηρα με την κουνια επιμενος δεν ειδα διαστάσεις εγω αλλα πηρα αυτο με κοκοφοινικα και λατεξ ειναι 2 σε 1 μου ειπαν οτι ειναι απο τα πολυ καλα και αυτο μου πρότειναν σχεδον ολοι τους θα δειξει ατην πορεια αν θαμυρισει η οχι..

 


3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, sweet mommy είπε:

Γεια χαρά στο παρεάκι!

Λοιπόν σήμερα έβγαλα τα μάτια μου πάνω στον η/υ για να ενημερωθώ για τα βρεφικά στρώματα!

Περιττό να σας πω ότι καταμπερδεύτηκα! Άλλος έλεγε ότι ο κοκοφοίνικας βρωμάει..άλλος ότι το σκέτο λάτεξ είναι μαλακό και δεν ενδείκνυται για τα μωρά..άλλος ότι προτιμάει το στρώμα με τα ''ξεχωριστά'' ελατήρια..πραγματικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη! Όσες έχετε παιδάκια ήδη, τι στρώματα έχετε πάρει? ποιά η εμπειρία σας? 

Επίσης ένα άλλο ζήτημα..πάνω στο θέμα ''στρώμα''! Μετράτε τις εσωτερικές διαστάσεις της κούνιας? Εννοώ το πέρνουμε τσίμα τσίμα το στρώμα με τα κάγκελα? Ή μετράμε το τελάρο..ώστε να μπει το στρωματάκι μέσα? Όπως με τα δικά μας κρεβάτια δηλαδη. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!

Η κούνια μας έχει διαστάσεις 70χ130 εξωτερικά. Από μέσα όμως το τελάρο..παίρνει στρώμα 55χ128. Μπορεί να σχύει κάτι τέτοιο ή λέω βλακείες? Μου φαίνεται στο μάτι πιο σωστό..να μπαίνει το στρώμα στο τελάρο και να μην κουνιέται..επίσης έτσι μένει λίγο περιθώριο ώστε να μπει το σεντονάκι από κάτω..και η κουβερτούλα ανάμεσα σε κάγκελα κ στρώμα. Οι διαστάσεις στα περισσότερα στρώματα που είδα όμως ξεκινάνε από 60εκ πλάτος.. μπλέξιμο!!! Συγγνώμη για το σεντόνι. Κάθε άποψη καλοδεχούμενη! καληνύχτα!

Ναι Ναι μετράς το μέσα κ εγώ είχα αφήσει κ 1 πόντο δεξιά κ αριστερά για να έχει χώρο να χωράει κ το πάπλωμα που οκ μπαίνει μετά τον χρόνο..

 

16 hours ago, sonia@ είπε:

Κοριτσια μου καλημερα τι κανετε μολις σας διάβασα...

Dudu οσο μπορεις ξεκουρασου και να περνεις εννοειται την μπουμπου σου αγκαλιτσα αλλα οπως σου ειπαν καθιστη για να μην ζοριζετε και η αλλη σου μπουμπου...ολα θα πανε καλα μεχρι τέλους..

Sweet μου εγω Τον βλεπω εηω ιδιωτικα απλα θα γεννησω στο Έλενα και εφοσον θελω αυτον και οχι το γιατρο που θα εφημερεύει γι αυτο θα μου τα παρει αυτα τα χρηματα αν πηγαινα και δςν το καλουσα εγω εννοειται πως δεν θα πληρωνα κατι μην ανησυχείς εννοείται πως καμια δεν αφηνουν να γεννησει στο δρομο προς θεου...

Αναστασια μου η δικια σου μπουμπου πως ειναι??και εγω βαλίτσα δεν εχω φτιαξςι ουτε εχω πλυνει ακομα κατι στο μηνα μου μπαινω 6/2 επομενος αρχες φλεβαρη θα τα ετοιμασω γιατι εχουν φαγωθει ολοι οτι εχει πεσει πολυ η κοιλίτσα μου και πως θα γεννησω με το που μπω στο μηνα μου αγχωθηκα λιγο και δεν πολυ περπαταω οπως περπατουσα..βεβαια 19 εχω ντομπλερ και εκει οτι ειναι θα μου το πουν..

Οσο για το στρωμα το πηρα με την κουνια επιμενος δεν ειδα διαστάσεις εγω αλλα πηρα αυτο με κοκοφοινικα και λατεξ ειναι 2 σε 1 μου ειπαν οτι ειναι απο τα πολυ καλα και αυτο μου πρότειναν σχεδον ολοι τους θα δειξει ατην πορεια αν θαμυρισει η οχι..

 

όντως κοριτσάκι μου ανά έχει κατέβει είναι καλό...καλό είναι πριν μπεις στο μήνα σ σιγά σιγά να τα φτιάξεις τα ρούχα του μωρού σου κ τα δικά σ κ να πλύνεις ότι είναι..μην τα κάνεις τελευταία στιγμή..εγώ φαντάσου λίγο πριν μπω στο μήνα μου θα φτιάξω την βαλίτσα ,τα άλλα είναι οκ έτοιμα πλυμμενα..κ μέσα Φλεβάρη γύρω στις 15/2, 6 μέρες πριν μπω στο μήνα μου θα την ετοιμάσω.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...