Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

18 hours ago, Babezu είπε:

Αντε κοριτσι μου με το καλο αυριο να κρατήσεις στην αγκαλιά σου την μικρή πριγκίπισσα σου!

Sweet στο σεμινάριο μου πηγα έλεγαν οτι καλο ειναι να απαιτείς (γιατι στην ουσία πελατησ Είσαι) να μη δώσουν ξένο γάλα γιατι οι ανάγκες του μωρού τις πρώτες τρεις μέρες δεν ειναι μεγαλύτερες απο τις λίγες σταγόνες που βγάζει το στήθος της μανούλας. Τωρα βεβαια αυτο δεν μπορεις να το ελέγξεις οποτε οταν γυρίσεις με το μωρο στο σπιτι αν το μωρο θελει να ειναι στο στήθος θα το εχεις συνέχεια εκει χωρίς να ακούς τη γνώμη του καθενός οτι δεν εχεις γάλα δώσε ξένο. Ο θηλασμός εδραιώνεται στο μήνα εκει κοντα στο σαραντίσμο. Αρα μη φοβάσαι δε θα πάθει σύγχυση μονο απο τις 3-4 μέρες του μαιευτηρίου.

οσο για την αλλη σου ερώτηση μου κανει εντύπωση που σε ωρα επισκεπτηρίου είχαν το μωρο μαζι με τη μαμα. Εγω για παράδειγμα που θα ζητήσω να εχω rooming in τις ώρες του επισκεπτηρίου θα ζηταω απο τις μαίες να το παίρνουν. Οςο για τους παππούδες και λοιπουσ συγγενείς θα ακολουθήσω αυτο που είπες πλύσιμο χέρια, σεντόνι αγκαλιάς και θα τους απαγορεύσω δια ροπάλου να  το φιλάνε γιατι οι παππούδες ξεχνιούνται. Αλλα η μάσκα και μένα μιυ φαινεται υπερβολική.

η αληθεια ειναι οτι τα νεογέννητα κρυώνουν γιατι εχουν συνηθίσει στους 36 βαθμούς μεσα στη κοιλιά. Εγω για την έξοδο  θα βάλω βελουτε φορμάκι στο μωρο, ζακέτα, θα το σκεπάζω με σεντόνι, φλις και τη βελουτε, εκτός και αν η μαία μου μου πει οτι ειναι υπερβολή. 

Κ εγώ κορίτσια συμφωνώ...Η μάσκα είναι υπερβολή όντως..απλά αρκεί όσοι έρχονται να μας δουν να μην είναι άρρωστοι κ να μην μιλάνε το μωρό στα χέρια ή στο πρόσωπο...εγώ προσωπικά δεν είπα να το πάρει κανένας..οπότε αφού δεν μου είπαν κιόλας καλύτερα...

τώρα για το αντισηπτικό ή μαία μου είπε το σωστό λέει είναι πρώτα αντισηπτικό κ μετά πλύσιμο χεριών με σαπούνι για να φύγουν τα μικρόβια που έχουν σκοτωθεί..αλλά μόνο κ πλύσιμο χεριών είσαι οκ...όχι όμως μόνο αντισηπτικό.

rooming in  Κ εγώ θα κάνω να σ πω αυτή την φορά...για να έχω αποκλειστικό θηλασμό,τώρα σε επισκεπτήριο μπορώ να λέω να μου το παίρνουν για λίγο κ να τους λέω εγώ  όταν είναι η ώρα του να φαει,να μου τον φέρνουν..γιατί θα κρατάω χρόνο 2 με 2.5ώρες είναι το ιδανικό στο να τρώνε...τώρα για το ξένο ούτε εγώ συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται καθόλου τις πρώτες μέρες γιατί του φτάνει τις μανούλας κ μονο

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 hours ago, *ζουζουνα*!!! είπε:

Κ εγώ κορίτσια συμφωνώ...Η μάσκα είναι υπερβολή όντως..απλά αρκεί όσοι έρχονται να μας δουν να μην είναι άρρωστοι κ να μην μιλάνε το μωρό στα χέρια ή στο πρόσωπο...εγώ προσωπικά δεν είπα να το πάρει κανένας..οπότε αφού δεν μου είπαν κιόλας καλύτερα...

τώρα για το αντισηπτικό ή μαία μου είπε το σωστό λέει είναι πρώτα αντισηπτικό κ μετά πλύσιμο χεριών με σαπούνι για να φύγουν τα μικρόβια που έχουν σκοτωθεί..αλλά μόνο κ πλύσιμο χεριών είσαι οκ...όχι όμως μόνο αντισηπτικό.

rooming in  Κ εγώ θα κάνω να σ πω αυτή την φορά...για να έχω αποκλειστικό θηλασμό,τώρα σε επισκεπτήριο μπορώ να λέω να μου το παίρνουν για λίγο κ να τους λέω εγώ  όταν είναι η ώρα του να φαει,να μου τον φέρνουν..γιατί θα κρατάω χρόνο 2 με 2.5ώρες είναι το ιδανικό στο να τρώνε...τώρα για το ξένο ούτε εγώ συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται καθόλου τις πρώτες μέρες γιατί του φτάνει τις μανούλας κ μονο

καλησπέρα,

τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν τρώνε με το ρολόι. Ίσως μόνο τις πρώτες μέρες, που κοιμούνται πολύ. Μετά, τα δικά μου τουλάχιστον τρώγανε όποτε ήθελαν. Σίγουρα συχνότερα και απο το δίωρο. Αυτό μου είχε πει και ο παιδίατρος. τρώνε όποτε θέλουν. Όσα τρώνε ξένο κρατάμε χρόνο γτ είναι πολύ χορταστικό.

Όσο για τα μικρόβια, νομίζω πως όσοι λιγότεροι έρθουν να δουν το μωρό το πρώτο δίμηνο τόσο καλύτερα.

  • Μου αρέσει 4

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Babezu..μη σου κάνει εντύπωση που το μωρό ήταν δίπλα στη μαμά του. Εδώ είναι επαρχία και τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά απ ότι στην Αθήνα. Είναι δεδομένο ότι το μωρό είναι όλη την ώρα δίπλα στη μαμά του..το παίρνουν μόνο να τ αλλάξουν και να το πλύνουν οι μαίες.Άντε και σε καμία περίπτωση που η μάνα είναι τελείως χάλια από την κασαρική..και θέλει να κοιμηθεί (και να μην την ξυπνήσει το μωρό).

Δεν τηρούνται ώρες επισκεπτηρίου, ούτε σου κάνει έλεγχο κανείς..Εμείς είχαμε πάει 8.30 το  βράδυ (είχαμε πάρει τηλ τον πατέρα..κ πήγαμε για παρέα δική του περισσότερο..αν η μαμά μπορούσε κ ήθελε θα μπαίναμε δωμάτιο..αν δεν ήταν καλά, δε θα μπαίναμε καν μέσα..Καθόμασταν στο σαλόνι του νοσοκομείου). 

Έπειτα στα θετικά είναι ότι είναι καινούρια η μαιευτική πτέρυγα..και στην ουσία είσαι σε δωμάτιο πεντακάθαρο, δίκλινο..(δε βάζουν 2 μαμάδες μαζί σχεδόν ποτέ)..οπότε στο δίπλα κοιμάται ο μπαμπάς! Έχει 2-3 καρέκλες..μπορούν να μπουν πάνω από 2 συγγενείς..αλλά από διακριτικότητα φαντάζομαι δε μπαίνει όλο το σόι μαζί. Και αν είναι ώρα κοινής ησυχίας..θα κάνουν παρατήρηση οι μαίες για ησυχία ή να βγουν έξω οι πολλοί.

Α! Δε νομίζω να είσαι υπερβολική με το ντύσιμο του μωρού στην έξοδο! Μια χαρά!

Για το θηλασμό..αν του δώσουν και ξένο, δε θα αρχίσω να φωνάζω.Γενικώς δεν είμαι απαιτητικός άνθρωπος! Και αφού μου λέτε..ότι οι 3-4 μέρες με το ξένο,δεν επηρεάζουν τον θηλασμό..οκ. Μακάρι να πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 2

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, anastasia s είπε:

καλησπέρα,

τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν τρώνε με το ρολόι. Ίσως μόνο τις πρώτες μέρες, που κοιμούνται πολύ. Μετά, τα δικά μου τουλάχιστον τρώγανε όποτε ήθελαν. Σίγουρα συχνότερα και απο το δίωρο. Αυτό μου είχε πει και ο παιδίατρος. τρώνε όποτε θέλουν. Όσα τρώνε ξένο κρατάμε χρόνο γτ είναι πολύ χορταστικό.

Όσο για τα μικρόβια, νομίζω πως όσοι λιγότεροι έρθουν να δουν το μωρό το πρώτο δίμηνο τόσο καλύτερα.

κοίτα εμένα ο πρώτος στις 2 ώρες έτρωγε το πολύ με 2.5...3ωρο ποτέ δεν ειμασταν εμείς...κ όντως μπορεί κ πιο συχνά...είναι ανάλογα στο παιδί..εγώ απλά είπα το ανώτερο που μπορείς να το αφήσεις είναι αυτό άντε μέχρι 3ωρο,τώρα από εκεί κ πέρα εννοείται ότι αν πεινάσει στη μια ώρα θα του δώσεις....

όσο για τις επισκέψεις...συνήθως μετά τις 40 μέρες έρχονται κάποιοι να δουν το μωρό...τώρα θα δείξει...θα δω μήπως κάνει τα εμβόλια του ,τα ξεκινήσει κ μετά έρθουν..


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Ζουζούνα..επισκέψεις στο σπίτι..εννοείται μετά τις 40 μέρες..αλλά στο μαιευτήριο συνήθως θα ρθει καμιά φίλη, καμιά ξαδέρφη. Οι κοντινοί σου τελοσπάντων! 

Εμένα σήμερα ήρθε η αδερφούλα μου από Θεσ/νίκη. Έχω να τη δω από το Νοέμβριο. Θα μείνει ώσπου να γεννηθεί ο πρώτος της ανηψιός! Ελπίζω και παραπάνω δηλαδή...καλά θα ταν να την έχω κοντά μου και για παρεούλα όταν βγω από το νοσοκομείο!

Μπήκα στο μήνα μου σήμερα...είμαστε έτοιμοι και περιμένουμε!!!

 

  • Μου αρέσει 2

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, sweet mommy είπε:

Ζουζούνα..επισκέψεις στο σπίτι..εννοείται μετά τις 40 μέρες..αλλά στο μαιευτήριο συνήθως θα ρθει καμιά φίλη, καμιά ξαδέρφη. Οι κοντινοί σου τελοσπάντων! 

Εμένα σήμερα ήρθε η αδερφούλα μου από Θεσ/νίκη. Έχω να τη δω από το Νοέμβριο. Θα μείνει ώσπου να γεννηθεί ο πρώτος της ανηψιός! Ελπίζω και παραπάνω δηλαδή...καλά θα ταν να την έχω κοντά μου και για παρεούλα όταν βγω από το νοσοκομείο!

Μπήκα στο μήνα μου σήμερα...είμαστε έτοιμοι και περιμένουμε!!!

 

άντε με το καλό..το ξέρω δυστυχώς στο μαιευτήριο πολύ θα έρθουν....αλλά οκ..τι να κάνουμε...συγγενείς είναι..


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλα κουλουμα σημερα ειχαμε εμεις!!!!!

γεννησα.... με επιασαν οι πονοι τα ξημερωματα και στις 14:09 γεννηθηκε φυσιολογικα η μπεμπουλα μου

2730 και ειναι κουκλα. Ειμαι τρισευτυχισμενη... σας ευχομαι τα καλυτερα και με εναν πονο οπως ακριβως ηταν ο δικος μου τοκετος.

θα μπω για λεπτομερειες τις επομενες μερες..

φιλακια πολλα

  • Μου αρέσει 3

Nv6Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Babezu είπε:

Κοριτσια καλα κουλουμα σημερα ειχαμε εμεις!!!!!

γεννησα.... με επιασαν οι πονοι τα ξημερωματα και στις 14:09 γεννηθηκε φυσιολογικα η μπεμπουλα μου

2730 και ειναι κουκλα. Ειμαι τρισευτυχισμενη... σας ευχομαι τα καλυτερα και με εναν πονο οπως ακριβως ηταν ο δικος μου τοκετος.

θα μπω για λεπτομερειες τις επομενες μερες..

φιλακια πολλα

πω πω...τι να πω..εσένα όντως δεν σε περίμενα!!να σας ζήσει κοριτσάκι μου!!!!περιμένουμε τις λεπτομέρειες...κάλους θηλασμους εύχομαι...κ υπομονή,οι πρώτες 20 μέρες είναι δύσκολες μετά θα βρείτε τον ρυθμό σας αν αποφασίσεις να θηλασεις.

  • Μου αρέσει 2

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει κοριτσακι μου,γερη και τυχερη να ειναι!Αχ τι καλα που ξεμπερδεψατε κοριτσια και κρατατε τα μωρακια σας!!!Τελειααα!

Καλη Σαρακοστη κοριτσια μου και ολες οι υπολοιπες με ενα πονο...

Εχω ερωτηση σε αυτες που γεννησαν φυσιολογικα...Τις τελευταιες μερες εχω πονους περιοδου σαν τραβηγματα εντονα στην μεση...τι ειναι αυτο τωρα?Συσπασεις?Δεν το εχω συνεχεια αλλα οταν με πιανουν νιωθω εντονη δυσφορια...να καλεσω την γιατρο μου η ειναι φυσιολογικο?

  • Μου αρέσει 2

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, anguen είπε:

Να σου ζησει κοριτσακι μου,γερη και τυχερη να ειναι!Αχ τι καλα που ξεμπερδεψατε κοριτσια και κρατατε τα μωρακια σας!!!Τελειααα!

Καλη Σαρακοστη κοριτσια μου και ολες οι υπολοιπες με ενα πονο...

Εχω ερωτηση σε αυτες που γεννησαν φυσιολογικα...Τις τελευταιες μερες εχω πονους περιοδου σαν τραβηγματα εντονα στην μεση...τι ειναι αυτο τωρα?Συσπασεις?Δεν το εχω συνεχεια αλλα οταν με πιανουν νιωθω εντονη δυσφορια...να καλεσω την γιατρο μου η ειναι φυσιολογικο?

Έτσι είναι όταν είναι να γεννήσεις απλά συνήθως πετρωνει κ η κοιλιά κ πονάς ταυτόχρονα αυτό είναι η σύσπαση που λέμε...κ για γέννα είναι ρυθμικά δλδ αν κρατήσεις χρόνο...είναι ανά 35 με 40 λεπτά ...μετά ανά... 20..15...10...5...3...1..αλλά συνήθως τα πρώτα λεπτά παίρνουν χρόνο...κάπως έτσι πάνε....καλό είναι να το πεις στο γιατρό σου.εγώ έτσι είμαι κ πολύ πιο έντονα από την Τετάρτη Κ μετά..συν το πόνο στην μήτρα που νιώθω...

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή σαρακοστή κορίτσια!

Babezu μου να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γερή και καλότυχη να ναι..και πάντα να σας δίνει χαρές!!!

Κοντοζυγώνουμε όλες μας....πο πο! Απίστευτο μου φαίνεται!

Αύριο έχω γιατρό και καρδιοτοκογράφο..για να δούμε τι θα μας πει..ο μπεμπούλης κάνει βουτιές πάντως!

Χτες δε κοιμήθηκα καθόλου..γύρναγα σαν κοκορέτσι..σε slow motion βέβαια!

Μανούλες Μαρτίου..από αύριο επίσημα μπαίνει ''ο μήνας μας!'' 

Με το καλό να δεχτούμε την Άνοιξη και τα λουλουδάκια μας!!!

  • Μου αρέσει 3

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζουζουνα σημερα εχω τετοια τραβηγματα αρκετα εντονα και ανα 45 λεπτα περιπου...μιλησα με την γιατρο μου γιατι μου φανηκαν κατι πρωτοφανες...και μου ειπε να καταγραψω την συχνοτητα και εαν γινονται εντονοτερες...!Εμενα μου φαινεται νωρις για να ειναι πονοι τοκετου στην 36η εβδομαδα τι να πω θα δειξει αν θα σταματησουν η αν αυξηθουν...εκτος αυτου κατω απο μεσα ειχα κατι δυνατες σουβλιες δευτερολεπτου... τι ηταν αυτο παλι δεν ξερω...στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα ουτε τραβηγματα ουτε πονους στην κοιλια και στην μεση τιποτα και εξου και η προκληση που ειχε γινει στο τελος της 40ης εβδομαδας και μετα αναγκαστικη καισαρικη λογω μη εξελιξεως...Μ πιεζει και η μικρη και με ποναει κατω χαμηλα πολυυυ...ειχα που ειχα την ισχιαλγια τωρα αν προστεθει και αυτο ως απλο συμπτωμα δεν ξερω τι θα κανω...

  • Μου αρέσει 1

6dWAp2.png 7fbJp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Babezu είπε:

Κοριτσια καλα κουλουμα σημερα ειχαμε εμεις!!!!!

γεννησα.... με επιασαν οι πονοι τα ξημερωματα και στις 14:09 γεννηθηκε φυσιολογικα η μπεμπουλα μου

2730 και ειναι κουκλα. Ειμαι τρισευτυχισμενη... σας ευχομαι τα καλυτερα και με εναν πονο οπως ακριβως ηταν ο δικος μου τοκετος.

θα μπω για λεπτομερειες τις επομενες μερες..

φιλακια πολλα

Να σας ζησει.. Γερο κ τυχερο το μωρακι σας.. Μας προλαβες ολες...  

Εγω πηγα γιατρο σημερα.  Αρκετές συσπασεις κ πονο εχω κ γω. Μου συνεστησε ξεκουραση κ αυριο να παω για εξ αίματος κ καρδιολογο.Παρασκευη να με ξαναδει..Αυτα απο δω....

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, anguen είπε:

Ζουζουνα σημερα εχω τετοια τραβηγματα αρκετα εντονα και ανα 45 λεπτα περιπου...μιλησα με την γιατρο μου γιατι μου φανηκαν κατι πρωτοφανες...και μου ειπε να καταγραψω την συχνοτητα και εαν γινονται εντονοτερες...!Εμενα μου φαινεται νωρις για να ειναι πονοι τοκετου στην 36η εβδομαδα τι να πω θα δειξει αν θα σταματησουν η αν αυξηθουν...εκτος αυτου κατω απο μεσα ειχα κατι δυνατες σουβλιες δευτερολεπτου... τι ηταν αυτο παλι δεν ξερω...στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα ουτε τραβηγματα ουτε πονους στην κοιλια και στην μεση τιποτα και εξου και η προκληση που ειχε γινει στο τελος της 40ης εβδομαδας και μετα αναγκαστικη καισαρικη λογω μη εξελιξεως...Μ πιεζει και η μικρη και με ποναει κατω χαμηλα πολυυυ...ειχα που ειχα την ισχιαλγια τωρα αν προστεθει και αυτο ως απλο συμπτωμα δεν ξερω τι θα κανω...

Εγώ κυριολεκτικά πια περπατάω με πολύ πόνο...χαμηλά...εγώ δεν έχω ακόμα τακτικά πόνους,συνήθως έχω το βράδυ όμως εδώ κ 5 μέρες μετά τις 11 το βράδυ κ είχα κ για μισή ώρα ανά 7 λεπτά πονακια περιόδου...αλλά μετά σταματάνε ευτυχώς..εχθές είχα 2 καλές συσπάσεις με διάφορα 40 λεπτών αλλά δεν συνεχίστηκαν..οπότε παρακολουθώ κ περιμένω...την Δευτέρα θα με δει εμένα ,ελπίζω να προλάβει να με δει...Όσο για την βδομάδα νωρίς δεν είναι από την στιγμή που μπήκες στον μήνα σ ,μπορεί να πάρεις κ μια μέρα πόνο..απλά 36 ή 37 εβδομάδων θεωρείται το μωρό πρόωρο..γι'αυτό μου είπε εμένα όσο μπορώ να μην μετακινουμε μέχρι να κλείσω κ τις 38..έχω 1 βδομάδα ακόμα ευτυχώς..εύχομαι να τις φτασω

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Bebezu μου συγχαρητήρια μπράβο κοπέλα μου να σου ζησει κακότυχη και γερή τι όμορφα νέα...εγώ χάθηκα λίγο τρέχω γιατι είναι όλα καινούρια για μένα και πρέπει να προσαρμοστω... Με το καλό να υπό δεχτούμε Κάιντα υπολοιπα μωρακια της παρέας μας..

  • Μου αρέσει 2

3yKGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...