Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

Δε χρειάζεσαι καν πλάστη αν δεν έχεις. Αντικολλητικό χαρτί - ζύμη - αντικολλητικό χαρτί. Πάτα λιγο με το χέρι σου να απλωθεί κάπως η ζύμη, πάρε ένα γυάλινο μπουκάλι και κάντο πλάστη. Άνοιξε έως ένα επιθυμητό πάχος. Έτσι δε λερώνεις, δε λερώνεσαι, κάνεις τη δουλειά σου.

Επίσης, δεν είναι ανάγκη να αγοράσει κάποιος κουπ πατ αν δεν έχει. Μια χαρά είναι και ένα ποτήρι.

..πως φαινεται η χρυσοχέρα, ε ξωτικά?! :P

Μπράβο Ραβτάκι μου! Τι σπουδαία η συμβουλή σου! Σ ευχαριστώ! Θα το κάνω! Τέλος, μ έπεισες!

Αγόρασα υπέροχα, χριστουγεννιάτικα κουπ πατ για μπισκοτα και θέλω να τα χρησιμοποιήσω. Με τη συνταγή του Ερσακίου μας, με 4 μόνο υλικά, θα το τολμήσω...

Αραγε, θα τολμήσουν τ αγόρια μου να φάνε? :lol::lol::lol:

Υ.Γ. Ερσάκι, Ραβ και λοιπές χρυσοχέρες:

Να είναι σε σχετικά, λεπτό πάχος?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχει σημασία το πάχος στην εμφάνιση αλλά στο ψήσιμο. Προσωπικά προσπαθώ να τα έχω στο μισό μου δάχτυλο. Περίπου 1 εκατοστό δηλαδή. Αν η συνταγή λέει πάχος και χρόνο ψησίματος, ακόμα καλύτερα. Εγώ πάντα οταν ειναι να τα στολίσω κάνω αυτή που έβαλε η Μαρίτα. Καθώς είναι βουτύρου και όχι σοκολάτας, μόλις πάρουν λίγο χρωματάκι, είναι έτοιμα. Το βλέπω έτσι δηλαδή.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το πάχος στην εμφάνιση αλλά στο ψήσιμο. Προσωπικά προσπαθώ να τα έχω στο μισό μου δάχτυλο. Περίπου 1 εκατοστό δηλαδή. Αν η συνταγή λέει πάχος και χρόνο ψησίματος, ακόμα καλύτερα. Εγώ πάντα οταν ειναι να τα στολίσω κάνω αυτή που έβαλε η Μαρίτα. Καθώς είναι βουτύρου και όχι σοκολάτας, μόλις πάρουν λίγο χρωματάκι, είναι έτοιμα. Το βλέπω έτσι δηλαδή.

Εξαιρετικά χρήσιμες οι συνταγές, για μένα που δεν ξέρω.

Σ ευχαριστώ πολύ!

Θα τολμήσω συντομα και θα σας βάλω φωτογραφία και εντυπώσεις!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη δες εδω τα μπισκότα τα δικά μου με τη συνταγή την εύκολη, είναι από ενα Blog μαγειρικής που κάναμε σαν project με μαθητές μου, η φωτό είναι δικιά μου εννοείται http://kouzinast2.blogspot.gr/2016/02/blog-post_14.html

Τι να σου πω, γίνονται πολύ νόστιμα, θερμιδοφόρα βέβαια....θα τα καταφέρεις σίγουρα, απλά να σου πω ότι επειδή το ζυμαράκι είναι κάπως μαλακό για τα δεδομένα μου εγω δεν το ανοίγω φύλλο, κουπ πατ κλπ, ισως βαριέμαι κιόλας απλά παίρνω στο χέρι μου μπαλάκι μικρό και ή όπως είναι το πατάω να γίνει στρόγγυλο μπισκοτάκι και το τοποθετώ σε ταψάκι με λαδόκολλα ή το πατάω λίγο στην παλάμη μου και εκει κόβω ενα σχεδιάκι με κουπ πατ, έτσι δηλ έκανα τις καρδούλες της φωτό...γενικά δηλ. εμένα με δυσκολευει αυτό το ζυμαράκι να το ανοίξω φύλλο, εσένα βέβαια μπορεί να σε βολέψει να το κάνεις ετσι..μην το κάνεις πολύ πολύ λεπτό, γιατί γίνεται πολύ εύθραυστο μετά και ψήσιμο 10-12 λεπτά μόνο, ας φαίνονται πολύ μαλακά, μόλις σταθούν λίγο και κρυώσουν θα ναι πολύ καλά. καλή επιτυχία!:D


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας έχω ήδη δείξει το περυσινό χριστουγεννιάτικο χωριό μου. Επειδή θέλω να το μεγαλώσω αρκετά αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση να αγοράσω όσα σπιτάκια θα ήθελα, σκέφτηκα να κάνω κάποια από χαρτόνι. Είχαμε χαρτόνια που μου άρεσαν οπότε για 1 ωρίτσα στρώθηκα και έφτιαξα δυο. Δεν είναι τέλεια, είναι όμως χειροποίητα!

Θα αγοράσω ρεσώ μπαταρίας και θα τοποθετήσω από ένα μέσα στα σπιτάκια ώστε μόλις τα ανάβω να βγαίνει φως απ τις τρυπούλες παραθύρων και πόρτας.

Πως σας φαίνονται;

2133xqq.jpg

2e3bgwh.jpg

Σύντομα θα φτιάξω άλλα δυο από κουτιά τροφίμων που έχουν το σωστό σχήμα και μέγεθος. Θα τα ντύσω με χαρτί και θα ανοίξω πόρτες και παράθυρα ώστε το φως του ρεσω να τα λούζει εξίσου με τα άλλα.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Αν και τα Χριστούγενναμου φαίνονται μακρυά, παρακολουθώ το θεμα σας το οποίο φέτος πρέπει να ομολογήσω μου αρέσει πιο πολύ από τις άλλες χρονιές. Κάθε χρόνο σας παρακολουθώ γιατί έχετε ωραίες ιδέες απλά με κουράζουν οι πολλές πολλές εικόνες και συνήθως δυστυχώς το παρατάω.

Φέτος όμως βλέπω ότι βάζετε εικόνες από δικές σας δημιουργίες το οποίο όπως σωστά κάπου διάβασα να γράφει η Ειρήνη, έχουν πιο αξία από όλα αυτά τα στολισμένα σαλόνια από περιοδικά.

Εχω ήδη κρατήσει κάτι συνταγές που είδα και ελπίζω να τις κάνω, και φυσικά ενδιαφερόμαστε για προσφορές που βάζετε - πρέπει να πάω Ικεα σύντομα, ευχαριστούμε Αφροδίτη!

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο δέντρο φέτος αν κι κάθε χρόνο λέω το ίδιο και αυτά που μου αρέσουν είναι ακριβά και δε το παίρνω απόφαση.

Ξερετε που μπορώ να κοιτάξω για δεντράκι ωραίο και σχετικά οικονομικό; 60-70 ευρώ λέω σας φαίνονται λίγα;

Καλώς την.

Όπως σου έγραψε και η ravt, είμαι κι εγώ στην ίδια φάση....αναζήτησης.

Στο ΙΚΕΑ έχει ένα ψεύτικο που κάνει 119.00 χωρίς την έκπτωση 20% αλλά πάρα πολύ πλαστικό, δεν θα το έπαιρνα.

Στο jumbo δεν έχω πάει να δω γιατί δεν το συμπαθώ σαν μαγαζί αλλά θα πάω αυτή την εβδομάδα γιατί είμαι περίεργη. Επίσης θα πάω και στο Praktiker, δεν έχει πολλά δέντρα αλλά θέλω να δω πως είναι από κοντά.

Πέρυσι στα pallet stores είχε προσφορά ενα πολύ ωραίο δέντρο γύρω στα 55.00 ευρώ 2 εβδομάδες πριν τα Χριστούγεννα. Κακώς δεν το πήρα τελικά αλλά έως τότε δεν είχα αποφασίσει τελείως να χαρίσω το δικό μας στο νηπιαγωγείο (κάτι που τελικά έκανα).

Οποία από τις 2 βρει κάτι αξιόλογο και οικονομικό, το λέει.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ravt!!!! Μην τυχόν και σταματήσεις να γράφεις και να κάνεις αναρτήσεις όπως κανείς πάντα.

Λατρεύουμε φωτογραφίες, παίρνουμε πιο πολλές ιδέες και γενικά ταξιδεύουμε πολύ!!!

Όλα χρειάζονται :P

Αλίμονο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι εννοείτε με τις πολλές φωτογραφίες. Φέτος δεν το έκανα παρά μόνο στην πρόσφατη ανάρτηση με ιδέες για το στρώσιμο του γιορτινού τραπεζιού. Αυτό δεν θα ξανακάνω... Καταλαβαίνω πως δυσκολεύεται ο αναγνώστης από κινητό ή με όχι καλό σήμα wifi.

Εμένα δε με ενόχλησαν ποτέ οι φωτογραφίες αλλά σαφέστατα αυτές πρέπει να προσφέρουν κάτι και να είναι έναυσμα για ανταλλαγή απόψεων.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Αν και λίγο εξαφανισμένη λόγω φόρτου εργασίας, σας διαβάζω.

Καφεδάκι και φύγαμε :P:p

xmas122510.jpg

Γλυκό πρωινό με τάρτες πάνω στην 3πατη πιατέλα του ΙΚΕΑ, έτσι για να σας γλυκάνω πρωί πρωί.

tumblr_lwo2633raO1qc0c1k.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πήρα μια από Lidl όταν είχε βγάλει και μια απ το Vicko (δεν ξέρω αν έχετε στην Αθήνα) αλλά ναι εχει και στα Jumbo εννοείται πολύ ωραίες

l

Σε ευχαριστώ πολύ!

Στο παιχνιδομάγαζο δε ψωνίζω λόγω ιδεολογίας οπότε θα κοιτάξω αλλού.

Καλημέρα στα ξωτικά!

Μαρίτα μου η Αφροδίτη ήταν σε ανάλογη φάση αλλά δεν ξέρω αν το έψαξε τελικά. Δέντρα υπάρχουν πολλά και σε διάφορες τιμές. Το θέμα είναι πως αν δεν πας επιτόπου να τα δεις ώστε να κατανοήσεις πυκνότητα φυλλώματος, όγκο και χρώμα, δύσκολα καταλαβαίνεις αν σου κάνει ή όχι.

Εχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες...αν δε το δεις από κοντά δε βγάζεις συμπέρασμα.

Καλώς την.

Όπως σου έγραψε και η ravt, είμαι κι εγώ στην ίδια φάση....αναζήτησης.

Στο ΙΚΕΑ έχει ένα ψεύτικο που κάνει 119.00 χωρίς την έκπτωση 20% αλλά πάρα πολύ πλαστικό, δεν θα το έπαιρνα.

Στο jumbo δεν έχω πάει να δω γιατί δεν το συμπαθώ σαν μαγαζί αλλά θα πάω αυτή την εβδομάδα γιατί είμαι περίεργη. Επίσης θα πάω και στο Praktiker, δεν έχει πολλά δέντρα αλλά θέλω να δω πως είναι από κοντά.

Πέρυσι στα pallet stores είχε προσφορά ενα πολύ ωραίο δέντρο γύρω στα 55.00 ευρώ 2 εβδομάδες πριν τα Χριστούγεννα. Κακώς δεν το πήρα τελικά αλλά έως τότε δεν είχα αποφασίσει τελείως να χαρίσω το δικό μας στο νηπιαγωγείο (κάτι που τελικά έκανα).

Οποία από τις 2 βρει κάτι αξιόλογο και οικονομικό, το λέει.

Φιλιά.

Πέρισυ είχα δει κάποια και εγώ στο pallet (έτσι δε λέγεται αυτό που ειναι στο κατω όροφο στο Athens;) αλλά πάλι δε μπορούσα οικονομικά να το στηρίξω.

Θα ρωτησω όμως την φιλενάδα μου γιατί τώρα που το συζητάμε πέρισυ έψαχνε και αυτή και τελικά ψώνισε από ένα μαγαζί με εποχιακά είδη στη Καλλιθέα πάνω στη Θησέως αλλά δε ξέρω που ακριβώς.

Χαίρομαι που ψάχνουμε παρέα για να ανταλλάσουμε πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ήδη δείξει το περυσινό χριστουγεννιάτικο χωριό μου. Επειδή θέλω να το μεγαλώσω αρκετά αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση να αγοράσω όσα σπιτάκια θα ήθελα, σκέφτηκα να κάνω κάποια από χαρτόνι. Είχαμε χαρτόνια που μου άρεσαν οπότε για 1 ωρίτσα στρώθηκα και έφτιαξα δυο. Δεν είναι τέλεια, είναι όμως χειροποίητα!

Θα αγοράσω ρεσώ μπαταρίας και θα τοποθετήσω από ένα μέσα στα σπιτάκια ώστε μόλις τα ανάβω να βγαίνει φως απ τις τρυπούλες παραθύρων και πόρτας.

Πως σας φαίνονται;

2133xqq.jpg

2e3bgwh.jpg

Σύντομα θα φτιάξω άλλα δυο από κουτιά τροφίμων που έχουν το σωστό σχήμα και μέγεθος. Θα τα ντύσω με χαρτί και θα ανοίξω πόρτες και παράθυρα ώστε το φως του ρεσω να τα λούζει εξίσου με τα άλλα.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ πολύ! Πιάνει το χέρι σου εσένα ραβτάκι μου και τα κάνεις όλα να φαίνονται τόσο απλά...σε ζηλεύω πραγματικά!

Ευχαριστούμε που μας δίνεις τόσες ιδέες...δε μπορεί κάποια θα καταφέρω να κάνω στο τέλος!

Αα μου αρεσε πολύ και αυτες οι κατασκευές με την αντίστοφη μέτρηση. Αν θέλουμε να το κάνουμε πρέπει να τα έχουμε έτοιμα στις 30/11 σωστά;;;Ωχ δε προλαβαίνω χαχαχα

Καλημερούδια!

Αν και λίγο εξαφανισμένη λόγω φόρτου εργασίας, σας διαβάζω.

Καφεδάκι και φύγαμε :P:p

xmas122510.jpg

Ενας καφές σε τόσο όμορφη και χαρούμενη κούπα πάντα κάνει την ημέρα να ξεκινάει γλυκά. Ειδικά αν το πίνεις δίπλα στο τζάκι αχχχ!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τελευταίο ποστ - σας τρέλανα αλλα ήθελα να είναι ξεχωριστό ποστ για να μη χαθεί μέσα στις αναρτήσεις μου.

Δε εννοούσα κάτι βρε κορίτσια μου για συγκεκριμένο άτομο όσο αφορα τις φωτογραφίες. Σας το είπα κιόλας ότι φέτος το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί εκτός από εικόνες έχει και συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Αν και φέτος σταματήσει η ωραία αυτή συζήτηση και μείνουν μόνο οι εκόνες δεν θα είναι ενδιαφέρον, όπως αν σταματήσουν οι εικόνες και μείνει μόνο η συζητήση.

Εχει νόημα αυτό που λέω ή τα μπέρδεψα:confused:

Νομίζω πως πρέπει να συνεχίσουμε όπως ξεκινήσαμε με λίγα από όλα! Συμφωνείτε;:D

φιλιά σε όλες

υγ. πάντως ο καιρός αρχίζει σιγά σιγά να μας βάζει σε mood χριστουγεννων:)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τελευταίο ποστ - σας τρέλανα αλλα ήθελα να είναι ξεχωριστό ποστ για να μη χαθεί μέσα στις αναρτήσεις μου.

Δε εννοούσα κάτι βρε κορίτσια μου για συγκεκριμένο άτομο όσο αφορα τις φωτογραφίες. Σας το είπα κιόλας ότι φέτος το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί εκτός από εικόνες έχει και συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Αν και φέτος σταματήσει η ωραία αυτή συζήτηση και μείνουν μόνο οι εκόνες δεν θα είναι ενδιαφέρον, όπως αν σταματήσουν οι εικόνες και μείνει μόνο η συζητήση.

Εχει νόημα αυτό που λέω ή τα μπέρδεψα:confused:

Νομίζω πως πρέπει να συνεχίσουμε όπως ξεκινήσαμε με λίγα από όλα! Συμφωνείτε;:D

φιλιά σε όλες

υγ. πάντως ο καιρός αρχίζει σιγά σιγά να μας βάζει σε mood χριστουγεννων:)

Έχει μεγάλο νόημα και όσες παρακολουθούμε το θέμα χρόνια τώρα, καταλαβαίνουμε τι εννοείς.

Όλα χρειάζονται και οι φωτογραφίες και η ανταλλαγή απόψεων και οι πλακίτσες :P:p:p.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...