Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

Για όσα ξωτικά θέλουν να.. "χιονίζει" στην οθόνη τους...! ;)

http://www.techsupportalert.com/content/add-falling-snow-your-windows-desktop.htm

Για όσα ξωτικά, θέλουν να εκτυπώσουν χριστουγεννιάτικες σελίδες και να ζωγραφίσουν τα βλασταράκια μας:

https://www.google.gr/search?q=christmas+printable+coloring+pages&client=firefox-b&biw=1333&bih=633&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjmgpm16JvQAhXIOBQKHS13CAsQsAQIGw

..και λίγη μαγεία:

magic_zpsb7qhakb3.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου έχει ξεφύγει ένα σημείο, ανάμεσα στους χιονανθρωπους! :tongue::tongue::tongue::tongue:

:mrgreen::mrgreen:

Αλήθεια κορίτσι μου, πουλάνε και μπισκοτόσπιτα που τα συναρμολογείς?

Για μια στιγμή επιασα τον εαυτό μου να ψάχνει που υπήρχε το κενό χαχαχαχα

Ναι έχει μπισκοτόσπιτα...αυτό ειναι

445308000039-thumb.jpg

Οταν μπορέσω, θα σας ανεβάσω και τις δικές μας δημιουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω και ανοίγω; Ας είναι! Καλημέρα ξωτικά! 44 ημέρες για τα Χριστούγεννα! Διανύουμε τον Νοέμβριο, μήνα που ξεκινούν οι ονομαστικές εορτές και σιγά σιγά μας σπρώχνουν προς τη μαγεία!

Να σας δείξω μερικά όμορφα στεφάνια;

e4825968a8d5a214d05bb77626d2184a.jpg

8631cf5dfa8fa78a256fde7df8dc8dfd.jpg

55ac67ec12fbafb361b671dcc2651a3a.jpg

cadce5f03ce2ad7dfa900efaec1d85c0.jpg

c225b85839b3dbad81e1f42cb4e04401.jpg

2fd21209a937ec5fb3163ebe7e03cb31.jpg

6a9104f55e26ce58025e047588c97d0f.jpg

1f376ada65ec7b31f95b37c7a0c4f5aa.jpg

d5c35935340a669083c116a9af2016ec.jpg

35ba35d26113e5acbca759e6e8e0e471.jpg

7f7305c76031c8b6b6b449b9950f51f0.jpg

9fc19ada102f887ea8a3f081651c42e2.jpg

c153e091ba942c35cf5753f8577b392f.jpg

efd4fcd9c9da4040d21724bff24906ef.jpg

4e961a71e860f7e6759ce9d95ad16ffa.jpg

f6250a39351262cdea36c0d4e8fbf345.jpg

675c3fd2ce82a66c302d98702cf3968a.jpg

4070e4601e28fa3ffad775bec1fa2f56.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιες είναι οι δικές σας οικογενειακές παραδόσεις; Και με αυτό εννοώ τι συνηθίζετε να κάνετε τις γιορτινές ήμερες σαν οικογένεια;

Εμείς στολίζουμε τέλος Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη. Φέτος, τώρα που κοίταξα το ημερολόγιο, καλά να είμαστε, θαρρώ πως 2/12 θα στολίσουμε το δέντρο μας!

Ο στολισμός μας ξεκινάει πάντα από το δέντρο και σταδιακά, χωρίς πίεση καμία, προσθέτω και όλα τα υπόλοιπα ανάλογα τα κέφια.

Αυτό πρακτικά σημαίνει, πως ότι κατασκευές ή αγορές έχουμε να κάνουμε, πρέπει έως τότε να έχουν ολοκληρωθεί.

Ήδη προγραμματίζω την επόμενη εβδομάδα να ξεκινήσω τα φετινά μας γούρια καθώς θα είναι υφασμάτινα μαξιλαράκια οπότε θέλουν δουλειά πριν και μετά το ράψιμο απ την πεθερά μου που έχει ραπτομηχανή.

Μόλις ολοκληρώσουμε τον στολισμό, κανονίζω ένα playdate απογευματινό με τις φίλες της κόρης μου και τις δικές μου (τις μαμάδες τους δηλαδή). Τα παιδιά παίζουν, οι μαμάδες πίνουν καφεδάκι και για 1 - 1.5 ωρίτσα ασχολούμαστε όλοι μαζί με χριστουγεννιάτικες κατασκευές!

Μια χρονιά, είχα φτιάξει ζυμαροστολιδάκια, είχαν στεγνώσει και ήταν έτοιμα για διακόσμηση απ τα παιδιά ενώ για να μη χάσουν την ευκαιρία να φτιάξουν και αυτά, είχα ετοιμάσει ζυμαράκι και έκαναν και αυτή τη διαδικασία. Το χαρήκαμε πολύ όλοι!

Φέτος δεν έχω αποφασίσει τι θα τα βάλω να κάνουν, θεωρώ πως θα καταλήξω σε διάφορες κατασκευές με ξυλάκια, όπως τις παρακάτω

9f4856b2c1be05488c51a08c8aba03c4.jpg

christmas-popsicle-stick-crafts-for-kids-.png

popsicle-stick-christmas-crafts-for-kids.png

christmas-popsicle-stick-kids-crafts.png

popsicle-stick-christmas-kids-crafts.png

popsicle-stick-christmas-crafts-for-kids-.png

Παράλληλα, απ το βράδυ της 1ης Δεκεμβρίου, ξεκινάμε το αγαπημένο μας βιβλίο. "24 υπέροχα παραμύθια για τα Χριστούγεννα"!

b147227.jpg

Μια εξαιρετική ιστορία για κάθε βράδυ έως αυτό των Χριστουγέννων! Κάθε χρόνο ανυπομονούμε να έρθει η ώρα! Διαβάζουμε στο κρεβάτι, δίπλα στο στολισμένο δεντράκι του δωματίου!

Πέρυσι, αγόρασα και το αντίστοιχο για την Πρωτοχρονιά, το "17 ιστορίες της Πρωτοχρονιάς"

remote.jpg.ashx?width=298&urlb64=aHR0cDovL2hkY292ZXJzLnBzaWNob2dpb3MuZ3IvR1IvOTc4OTYwNDUzNDg1Mi5qcGc&hmac=ir06_5vN27M

ώστε να έχουμε γιορτινές ιστορίες και για τις υπόλοιπες ημέρες των γιορτών!

Φέτος, τα δυο αυτά βιβλία θα αποτελέσουν το δώρο γενεθλίων στις δυο αδελφούλες φίλες της κόρης μου που κάνουν το πάρτυ τους τέλος Νοέμβρη και θαρρώ θα τα απολαύσουν!

Από την 1η Δεκεμβρίου φυσικά ξεκινάμε να ανοίγουμε το ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης! Πάντα, ακόμα κι αν έχω φτιάξει δικό μου, παίρνουμε και ένα απ το super market που κάθε μέρα έχει διαφορετικό σοκολατάκι σε χριστουγεννιάτικο σχήμα και διαφορετική γεύση!

Φυσικά, φτιάχνουμε γλυκάκια και κατασκευές (έστω και απλές ζωγραφιές), ακούμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια όλη μέρα, προετοιμάζουμε τα δώρα για τους αγαπημένους μας, πηγαίνουμε βόλτες στα στολισμένα σημεία της πόλης αλλά και στο "χριστουγεννιάτικο χωριό" της πόλης μας και συνήθως καταστρώνουμε τα πλάνα μας για το μέρος των γιορτών που περνάμε στην Αθήνα μαζί με τους παππούδες και τους υπόλοιπους συγγενείς και φίλους μας. Αυτό το τελευταίο, το ξεκινώ από νωρίς ώστε να κάνω οικονομία κάνοντας παράλληλα περισσότερα πράγματα!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα στεφάνια υπέροχα, αλλά ξεχώρισα αυτό με την κορδέλα-λινάτσα και την λέξη JOY. :P:p

Το βιβλίο με τις 17 Ιστορίες για Πρωτοχρονιά το έχουμε κι εμείς αλλά το διαβάζουμε πριν τα Χριστούγεννα αλλά και μετά, μέχρι να φτάσουμε στην Πρωτοχρονιά που έρχεται και ο Αγιος Βασίλης στο σπίτι μας.

Μία ειδικά ιστορία (σίγουρα ξέρεις ποια είναι), κάνει την μεγάλη μου κόρη να κλαίει. Συγκινείται πολύ εύκολα τα τελευταία χρόνια.

Πολύ ωραίες παραδόσεις ravt, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Α ναι! Αυτό το ξέχασα! Και σε εμάς ο Άγιος Βασίλης έρχεται την Πρωτοχρονιά. Φυσικά γράφουμε γράμμα και λαμβάνει απάντηση συνήθως μαζί με το δώρο. Το γράμμα το βάζουμε στην χριστουγεννιάτικη κάλτσα και τα πονηρά τα ξωτικούλια έρχονται και το παίρνουν (όποτε θέλουν, όχι αμέσως και καρφωθούμε!) αφήνοντας γλυκίσματα!

Φυσικά το βράδυ της παραμονής, αφήνουμε κάτω απ το δέντρο γαλατάκι και κέρασμα για τον Άγιο!

Αν φέτος είμαστε στο σπίτι μας την Πρωτοχρονιά, θα κάνω κάτι απ τα παρακάτω...

Πάρτε ιδέες για να κρατήσουμε τη μαγεία του Άγιου ζωντανή!

-Αφήστε πατημασιές από ζάχαρη άχνη!

85f322d99a5cfba963968bdfbeb7f86c.jpg

-Τυλίξτε κόκκινο κρεπ χαρτί έξω απ την πόρτα του παιδικού! Καλέ, τα ξωτικά το έκαναν για να βεβαιωθούν ότι δεν θα βγει έξω το παιδάκι την ώρα της παράδοσης των δώρων!

20100306_0275+cc.jpg

-Απαθανατίστε τον Άγιο Βασίλη επί το έργον! Πείτε στα παιδιά ότι θα βάλετε κρυφή κάμερα να καταγράψετε όποιον πάει κοντά στο δέντρο όσο εσείς κοιμάστε! Φορέστε στον μπαμπά στολή Άγιου Βασίλη, δώστε του και τον σάκο με τα παιχνίδια, και δείξτε το βίντεο στα παιδιά!

9a645418a1229d1460435e15b55dc1eb.jpg

Τέλος, δείτε τον Άγιο Βασίλη live στο σπίτι του! Είναι το γνωστό στις περισσότερες live streaming

http://santaclauslive.com/

Βαρέθηκε να κάθεται ο άνθρωπος!

6159963152739c38699e4a24cd269686.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα μια τέλεια συνταγή για τρουφάκια/σοκολατάκια και μου τρέχουν τα σάλια ακόμα! Περιέχουν τον απόλυτο χριστουγεννιάτικο συνδυασμό, σοκολάτα και κάστανο! Είναι πανεύκολα και μπορούν να αποτελέσουν ένα γλυκό της στιγμής, ένα όμορφο χειροποίητο δωράκι αλλά και να ρολάρετε το μείγμα σε λαδόκολλα και να το παγώσετε δημιουργώντας ένα "σαλάμι" σοκολάτας. Με λίγη φροντίδα στην εικόνα, μπορεί να αποτελέσει άνετα το γλυκό τελείωμα ενός εορταστικού γεύματος ή δείπνου!

Η Συνταγή:

ΥΛΙΚΑ

300 ΓΡ. ΠΡΑΛΙΝΑ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΟΥ

250 ΓΡ. ΚΑΣΤΑΝΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

100 ΓΡ. ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΤΥΠΟΥ ΠΤΙ-ΜΠΕΡ ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ

100 ΓΡ. ΚΑΚΑΟ ΣΕ ΣΚΟΝΗ

100 ΓΡ. ΤΡΟΥΦΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

100 ΓΡ. ΦΙΣΤΙΚΙ ΑΙΓΙΝΗΣ

50 ΓΡ. ΒΟΥΤΥΡΟ LURPAK (ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ)

1 ΣΦΗΝ. ΛΙΚΕΡ ΠΙΚΡΑΜΥΓΔΑΛΟ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζουμε σε ένα μπολ τα τριμμένα μπισκότα, τα βρασμένα κάστανα, το βούτυρο, την πραλίνα φουντουκιού, το λικέρ και ανακατεύουμε με το χέρι, μέχρι να γίνει ένα ενιαίο μείγμα.

Τυλίγουμε το μείγμα σε διάφανη μεμβράνη και το βάζουμε στο ψυγείο, για 30 λεπτά να σφίξει.

Στη συνέχεια πλάθουμε τα σοκολατάκια και τα περνάμε από τρούφα σοκολάτας, τριμμένο φιστίκι Αιγίνης ή σκόνη κακάο.

Υ.Γ. δικό μου: Τώρα στις γιορτές μπορείτε να καλύψετε με χρωματιστές τρούφες ή ζάχαρες και τοποθετώντας τα σε μια γιορτινή πιατέλα να έχετε ΤΟ δώρο!

85d604b3365d8bc3f1261cc2bcddc7d7.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια !!!!!!!!!καλα χριστουγεννα να εχουμε με υγεια πανω απο ολα!!ηθελα να σας ρωτησω που μπορουν να στειλουν γραμμα για να παρουμε και απαντηση απο τον Αγιο Βασίλη.....κοιταξα κατι site και εχουν βάλει το γραμμα 8 ευρω περίπου.....ξερετε εαν μπορουμε να στειλουμε γραμμα στον Αγιο Βασιλη στην Λαπωνία κανονικα κα να παρουμε απαντηση??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια !!!!!!!!!καλα χριστουγεννα να εχουμε με υγεια πανω απο ολα!!ηθελα να σας ρωτησω που μπορουν να στειλουν γραμμα για να παρουμε και απαντηση απο τον Αγιο Βασίλη.....κοιταξα κατι site και εχουν βάλει το γραμμα 8 ευρω περίπου.....ξερετε εαν μπορουμε να στειλουμε γραμμα στον Αγιο Βασιλη στην Λαπωνία κανονικα κα να παρουμε απαντηση??

Στον "κανονικό" Άγιο, είχα στείλει πριν αρκετά χρόνια, όταν ο γιος μου ήταν μπεμπούλης.

Εκτός του ότι ήταν πανάκριβο {με χρέωση κάρτας, αν θυμάμαι περίπου 35?}, το γράμμα ήταν στα αγγλικά, που έλαβα...

Εχω ακούσει, ότι τα ΕΛΤΑ στέλνουν κάποια απάντηση. Μπορεί μία κοπέλα να μας το επιβεβαιώσει?

Χθες είδα μια τέλεια συνταγή για τρουφάκια/σοκολατάκια και μου τρέχουν τα σάλια ακόμα! Περιέχουν τον απόλυτο χριστουγεννιάτικο συνδυασμό, σοκολάτα και κάστανο! Είναι πανεύκολα και μπορούν να αποτελέσουν ένα γλυκό της στιγμής, ένα όμορφο χειροποίητο δωράκι αλλά και να ρολάρετε το μείγμα σε λαδόκολλα και να το παγώσετε δημιουργώντας ένα "σαλάμι" σοκολάτας. Με λίγη φροντίδα στην εικόνα, μπορεί να αποτελέσει άνετα το γλυκό τελείωμα ενός εορταστικού γεύματος ή δείπνου!

Η Συνταγή:

ΥΛΙΚΑ

300 ΓΡ. ΠΡΑΛΙΝΑ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΟΥ

250 ΓΡ. ΚΑΣΤΑΝΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

100 ΓΡ. ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΤΥΠΟΥ ΠΤΙ-ΜΠΕΡ ΘΡΥΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ

100 ΓΡ. ΚΑΚΑΟ ΣΕ ΣΚΟΝΗ

100 ΓΡ. ΤΡΟΥΦΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

100 ΓΡ. ΦΙΣΤΙΚΙ ΑΙΓΙΝΗΣ

50 ΓΡ. ΒΟΥΤΥΡΟ LURPAK (ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ)

1 ΣΦΗΝ. ΛΙΚΕΡ ΠΙΚΡΑΜΥΓΔΑΛΟ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζουμε σε ένα μπολ τα τριμμένα μπισκότα, τα βρασμένα κάστανα, το βούτυρο, την πραλίνα φουντουκιού, το λικέρ και ανακατεύουμε με το χέρι, μέχρι να γίνει ένα ενιαίο μείγμα.

Τυλίγουμε το μείγμα σε διάφανη μεμβράνη και το βάζουμε στο ψυγείο, για 30 λεπτά να σφίξει.

Στη συνέχεια πλάθουμε τα σοκολατάκια και τα περνάμε από τρούφα σοκολάτας, τριμμένο φιστίκι Αιγίνης ή σκόνη κακάο.

Υ.Γ. δικό μου: Τώρα στις γιορτές μπορείτε να καλύψετε με χρωματιστές τρούφες ή ζάχαρες και τοποθετώντας τα σε μια γιορτινή πιατέλα να έχετε ΤΟ δώρο!

85d604b3365d8bc3f1261cc2bcddc7d7.jpg

Ραβτάκι μου, αγαπημένο,

Μου θυμίζουν τις τρούφες-σοκολατάκια, που κάνω... μιαμ μιαμ! Ευχαριστούμε!

Α ναι! Αυτό το ξέχασα! Και σε εμάς ο Άγιος Βασίλης έρχεται την Πρωτοχρονιά. Φυσικά γράφουμε γράμμα και λαμβάνει απάντηση συνήθως μαζί με το δώρο. Το γράμμα το βάζουμε στην χριστουγεννιάτικη κάλτσα και τα πονηρά τα ξωτικούλια έρχονται και το παίρνουν (όποτε θέλουν, όχι αμέσως και καρφωθούμε!) αφήνοντας γλυκίσματα!

Φυσικά το βράδυ της παραμονής, αφήνουμε κάτω απ το δέντρο γαλατάκι και κέρασμα για τον Άγιο!

Αν φέτος είμαστε στο σπίτι μας την Πρωτοχρονιά, θα κάνω κάτι απ τα παρακάτω...

Πάρτε ιδέες για να κρατήσουμε τη μαγεία του Άγιου ζωντανή!

-Αφήστε πατημασιές από ζάχαρη άχνη!

85f322d99a5cfba963968bdfbeb7f86c.jpg

Τέλος, δείτε τον Άγιο Βασίλη live στο σπίτι του! Είναι το γνωστό στις περισσότερες live streaming

http://santaclauslive.com/

Αχ, το χαζεύουμε πάντα αυτό το site... ειδικά, εκείνες τις μέρες! ;)

Υ.Γ. Θα βάλω ξεχωριστό ποστ για τις δικές μας οικογενειακές παραδόσεις.. τις λατρεύω, το ξέρεις! :P

Ποιες είναι οι δικές σας οικογενειακές παραδόσεις; Και με αυτό εννοώ τι συνηθίζετε να κάνετε τις γιορτινές ήμερες σαν οικογένεια;

Εμείς στολίζουμε τέλος Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη. Φέτος, τώρα που κοίταξα το ημερολόγιο, καλά να είμαστε, θαρρώ πως 2/12 θα στολίσουμε το δέντρο μας!

Ο στολισμός μας ξεκινάει πάντα από το δέντρο και σταδιακά, χωρίς πίεση καμία, προσθέτω και όλα τα υπόλοιπα ανάλογα τα κέφια.

Αυτό πρακτικά σημαίνει, πως ότι κατασκευές ή αγορές έχουμε να κάνουμε, πρέπει έως τότε να έχουν ολοκληρωθεί.

Ήδη προγραμματίζω την επόμενη εβδομάδα να ξεκινήσω τα φετινά μας γούρια καθώς θα είναι υφασμάτινα μαξιλαράκια οπότε θέλουν δουλειά πριν και μετά το ράψιμο απ την πεθερά μου που έχει ραπτομηχανή.

Μόλις ολοκληρώσουμε τον στολισμό, κανονίζω ένα playdate απογευματινό με τις φίλες της κόρης μου και τις δικές μου (τις μαμάδες τους δηλαδή). Τα παιδιά παίζουν, οι μαμάδες πίνουν καφεδάκι και για 1 - 1.5 ωρίτσα ασχολούμαστε όλοι μαζί με χριστουγεννιάτικες κατασκευές!

Μια χρονιά, είχα φτιάξει ζυμαροστολιδάκια, είχαν στεγνώσει και ήταν έτοιμα για διακόσμηση απ τα παιδιά ενώ για να μη χάσουν την ευκαιρία να φτιάξουν και αυτά, είχα ετοιμάσει ζυμαράκι και έκαναν και αυτή τη διαδικασία. Το χαρήκαμε πολύ όλοι!

Φέτος δεν έχω αποφασίσει τι θα τα βάλω να κάνουν, θεωρώ πως θα καταλήξω σε διάφορες κατασκευές με ξυλάκια, όπως τις παρακάτω

Μια εξαιρετική ιστορία για κάθε βράδυ έως αυτό των Χριστουγέννων! Κάθε χρόνο ανυπομονούμε να έρθει η ώρα! Διαβάζουμε στο κρεβάτι, δίπλα στο στολισμένο δεντράκι του δωματίου!

Πέρυσι, αγόρασα και το αντίστοιχο για την Πρωτοχρονιά, το "17 ιστορίες της Πρωτοχρονιάς"

ώστε να έχουμε γιορτινές ιστορίες και για τις υπόλοιπες ημέρες των γιορτών!

Φέτος, τα δυο αυτά βιβλία θα αποτελέσουν το δώρο γενεθλίων στις δυο αδελφούλες φίλες της κόρης μου που κάνουν το πάρτυ τους τέλος Νοέμβρη και θαρρώ θα τα απολαύσουν!

Από την 1η Δεκεμβρίου φυσικά ξεκινάμε να ανοίγουμε το ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης! Πάντα, ακόμα κι αν έχω φτιάξει δικό μου, παίρνουμε και ένα απ το super market που κάθε μέρα έχει διαφορετικό σοκολατάκι σε χριστουγεννιάτικο σχήμα και διαφορετική γεύση!

Φυσικά, φτιάχνουμε γλυκάκια και κατασκευές (έστω και απλές ζωγραφιές), ακούμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια όλη μέρα, προετοιμάζουμε τα δώρα για τους αγαπημένους μας, πηγαίνουμε βόλτες στα στολισμένα σημεία της πόλης αλλά και στο "χριστουγεννιάτικο χωριό" της πόλης μας και συνήθως καταστρώνουμε τα πλάνα μας για το μέρος των γιορτών που περνάμε στην Αθήνα μαζί με τους παππούδες και τους υπόλοιπους συγγενείς και φίλους μας. Αυτό το τελευταίο, το ξεκινώ από νωρίς ώστε να κάνω οικονομία κάνοντας παράλληλα περισσότερα πράγματα!

Πόσο μου αρέσει Ραβτάκι μου, που πάντα προσπαθεις για το καλύτερο!

Εύγε!

Ευχομαι να περάσετε υπέροχες, μοναδικές γιορτες!!

Για μια στιγμή επιασα τον εαυτό μου να ψάχνει που υπήρχε το κενό χαχαχαχα

Ναι έχει μπισκοτόσπιτα...αυτό ειναι

445308000039-thumb.jpg

Οταν μπορέσω, θα σας ανεβάσω και τις δικές μας δημιουργίες.

Θα περιμένω με ανυπομονησία!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά,

Ειδικά τα παλιότερα ξωτικά, που παρακολουθούν ή/και συμμετέχουν στο θέμα μας χρόνια, ξέρουν πως παρόλο που αγαπώ όλες τις φωτογραφίες που βάζουμε, έχω αδυναμία στις "πραγματικές". Σ αυτές δηλαδή, που είναι αληθινά δικές μας...σ αυτές που τραβήξαμε εμείς σε κάτι που είδαμε, στους στολισμούς μας, στα φαγητά μας κτλ... Δείχνουν μία πραγματικότητα που εμείς είδαμε, που εμείς βιώσαμε.

Χθες λοιπόν, πήγα με τον μικρο μου στην Καλλιθέα. Ήταν πολλά μαγαζιά στολισμένα! Ξετρελάθηκα! Hondos, Public, Απολλώνιο {υπέροχος στολισμός!}, Flying Tiger...

Στο Flying Tiger λοιπόν, που ξέρετε όσες γνωρίζετε τα καταστήματα, βρήκα ξανα υπέροχα και τόσο οικονομικά πραγματάκια!

Ξεκίνησα λοιπόν, με τις αγορές μας. Πήρα υπέροχα και πρωτότυπα, ξύλινα ταμπελάκια, για τα δώρα μας.. θα γράφουμε πάνω το όνομα της οικογένειας ή του ανθρώπου που το προορίζουμε. Δεν ειναι υπέροχα?

Κόστος 1?.

easy_zpsrdkj35wr.jpg

Επίσης, βρήκα αυτον τον υπέροχο 2πλο δίσκο, στην πιο οικονομική τιμή που μέχρι σήμερα έχω βρει... 5?!!! Και φυσικά το αγόρασα και ήδη κοσμεί την κουζίνα μας.

Περιμένω να στολίσω και να τον στολίσω και αυτόν ανάλογα!

Μου αρεσε τόσο και η τιμή του είναι πραγματικά απίστευτη, που θα τον αγοράσω και για κανα 2 φίλες μου. Νομίζω θα τους αρέσει. :P

easy1_zpsoky6vnk1.jpg

Είχαν τοσα πράγματα, σχετικό με το θεμα μας.. μικροστολίδια.. ξύλινα, γυάλινες μπάλες, δεντράκια σε διάφορα μεγέθη και πολλά πολλά άλλα...

Οργανωθείτε και ενημερώστε μας!!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά,

Ειδικά τα παλιότερα ξωτικά, που παρακολουθούν ή/και συμμετέχουν στο θέμα μας χρόνια, ξέρουν πως παρόλο που αγαπώ όλες τις φωτογραφίες που βάζουμε, έχω αδυναμία στις "πραγματικές". Σ αυτές δηλαδή, που είναι αληθινά δικές μας...σ αυτές που τραβήξαμε εμείς σε κάτι που είδαμε, στους στολισμούς μας, στα φαγητά μας κτλ... Δείχνουν μία πραγματικότητα που εμείς είδαμε, που εμείς βιώσαμε.

Χθες λοιπόν, πήγα με τον μικρο μου στην Καλλιθέα. Ήταν πολλά μαγαζιά στολισμένα! Ξετρελάθηκα! Hondos, Public, Απολλώνιο {υπέροχος στολισμός!}, Flying Tiger...

Στο Flying Tiger λοιπόν, που ξέρετε όσες γνωρίζετε τα καταστήματα, βρήκα ξανα υπέροχα και τόσο οικονομικά πραγματάκια!

Ξεκίνησα λοιπόν, με τις αγορές μας. Πήρα υπέροχα και πρωτότυπα, ξύλινα ταμπελάκια, για τα δώρα μας.. θα γράφουμε πάνω το όνομα της οικογένειας ή του ανθρώπου που το προορίζουμε. Δεν ειναι υπέροχα?

Κόστος 1?.

easy_zpsrdkj35wr.jpg

Επίσης, βρήκα αυτον τον υπέροχο 2πλο δίσκο, στην πιο οικονομική τιμή που μέχρι σήμερα έχω βρει... 5?!!! Και φυσικά το αγόρασα και ήδη κοσμεί την κουζίνα μας.

Περιμένω να στολίσω και να τον στολίσω και αυτόν ανάλογα!

Μου αρεσε τόσο και η τιμή του είναι πραγματικά απίστευτη, που θα τον αγοράσω και για κανα 2 φίλες μου. Νομίζω θα τους αρέσει. :P

easy1_zpsoky6vnk1.jpg

Είχαν τοσα πράγματα, σχετικό με το θεμα μας.. μικροστολίδια.. ξύλινα, γυάλινες μπάλες, δεντράκια σε διάφορα μεγέθη και πολλά πολλά άλλα...

Οργανωθείτε και ενημερώστε μας!!!

Με γειά!!

Πανέμορφα και τα δεντράκια και ο δίσκος.

Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτό το μαγαζί, αλλά μας έχουν φέρει 1-2 ωραία δώρα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Ειρήνη πολύ όμορφες οι αγορές σου, ο δίσκος εξαιρετικός! Με γειά!

Babe κι εγω θα ηθελα να μάθω για τα γράμματα. Τα δικά μας τα βάζουμε στην κάλτσα 1η του Δεκέμβρη και ως δια μαγείας ενα ωραίο πρωινό (δεν ξερουμε ακριβως πότε) εχουν εξαφανιστεί και στη θέση τους μπαίνουν ενα-δυο μικρά σοκολατάκια.

Ravt μαρέσει πολυ αυτο που κανετε με τα Χριστουγεννιάτικα παραμυθάκια. Θα ψαξω κι εγω να βρω τα βιβλία αυτα. Είναι για πολυ μικρές ηλικίες?

Λοιπον και οι φωτογραφίες που σας είχα υποσχεθεί.

Το δεντράκι και μπισκοτοσπιτο του γιου μου

50f1049b-e1ec-4f24-8f1c-ef6bb865a89f_zpspq6yuuvh.jpg

Της κόρης

80795ae5-28a0-4efe-a67d-708fd46a286c_zpsg0ag7ene.jpg

Και οι Καρυοθραύστες μου

5e77a2d9-8815-48fd-92a0-425f169a2037_zps0zoctwgz.jpg

Τωρα που τις βλέπω, δεν τοχω με τις φωτογραφίες, τα δεντράκια μας ειναι πολυ πιο όμορφα...:confused::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...