Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

Πανεύκολο είναι Μυρτούλα! Λιώνεις σε μπαιν μαρί την αγαπημένη σου σοκολάτα και γεμίζεις τα καλούπια. Αφήνεις εκτός ψυγείου να σφίξουν πριν ξεφορμάρεις. Ανάλογα τα γούστα, μπορεί να έχουν γέμιση ή και επικάλυψη. Μπορείς δηλαδή να βάλεις ένα φουντούκι σε κάθε σοκολατάκι (που μπορεί να ναι και καραμελωμένο -Παναγία μου τρέχουν σάλια!-) και μόλις σφίξουν μπορείς να κάνεις γραμμές με λευκή σοκολάτα. Όνειρο!

Καλή επιτυχία, αναμένουμε φώτο!

ναι ετσι τα σκέφτομαι και γω Ravt....thank you, εννοείται θα σας δείξω!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πανεύκολο είναι Μυρτούλα! Λιώνεις σε μπαιν μαρί την αγαπημένη σου σοκολάτα και γεμίζεις τα καλούπια. Αφήνεις εκτός ψυγείου να σφίξουν πριν ξεφορμάρεις. Ανάλογα τα γούστα, μπορεί να έχουν γέμιση ή και επικάλυψη. Μπορείς δηλαδή να βάλεις ένα φουντούκι σε κάθε σοκολατάκι (που μπορεί να ναι και καραμελωμένο -Παναγία μου τρέχουν σάλια!-) και μόλις σφίξουν μπορείς να κάνεις γραμμές με λευκή σοκολάτα. Όνειρο!

Καλή επιτυχία, αναμένουμε φώτο!

...Ραβτάκι μου,

Μου έτρεξαν τα σάλια, κυριολεκτικά! :tongue::tongue::tongue::tongue:

Υ.Γ. Ερσάκι μου, θέλεις να μας επισκεφτείς? :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ παιδια τι υπεροχες ιδεες...

Νταξη τα σοκολατακια θα τα κανω και εγω...ειναι πολυ γλυκια εκπληξη...

Εγω ετοιμασα καποια δωρα( οπως σας εβαλα τις προαλες τα κορνιζακια για τους παπουδες) εκανα για τις κουνιαδες μου δυο γυαλινα βαζα με διαφορες κρεμουλες σαπουνακια και χαρτομαντιλα μεσα

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_140623.jpg.html

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_140623.jpg.html

Και για την ανιψια του αντρα μου και την κουνιαδα μου απο ενα ρολοι

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_143350.jpg.html

Το μονο που λειπει ειναι μια κοκκινη κορδελα


eNortjKzUjIyNLQ0NleyBlwwFX4C1A,,90.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

...τελειώσαμε τα διαβάσματα και μέχρι να πάω για δουλειά, συνεχίζουμε το στόλισμα.... :P:p:p

DSC00726.jpg

Ειρήνη ξεκίνησες το στόλισμα!!!! Αχχ μπράβο, πολύ χαίρομαι, η μπάλα δε πανέμορφη και η φωτογραφία μοιάζει επαγγελματική. Τό'χεις! ;)

ναι ετσι τα σκέφτομαι και γω Ravt....thank you, εννοείται θα σας δείξω!

Κι εγω σκεφτόμουν να φτιάξω σοκολατάκια που θα τα συνδυάσω με λικέρ ρόδι (για δωράκια στις δασκάλες μας)αλλα το φοβόμουν λίγο κι ελεγα να πάρω ετοιμα. Ομως μου φάνηκε πολυ απλός ο τρόπος που μας ειπε η ravT (ευχαριστώ)και θα το δοκιμάσω. Το λικέρ μου αν και πρωτάρα πέτυχε!

Αχ παιδια τι υπεροχες ιδεες...

Νταξη τα σοκολατακια θα τα κανω και εγω...ειναι πολυ γλυκια εκπληξη...

Εγω ετοιμασα καποια δωρα( οπως σας εβαλα τις προαλες τα κορνιζακια για τους παπουδες) εκανα για τις κουνιαδες μου δυο γυαλινα βαζα με διαφορες

Το μονο που λειπει ειναι μια κοκκινη κορδελα

Πολύ όμορφα τα δωράκια που ετοίμασες. Μαρέσουν παρα πολυ αυτα τα ρολόγια.

Κορίτσια, έχετε καμιά συνταγή για χριστουγεννιάτικα μπισκότα, δοκιμασμένη, να μου προτείνετε? Και εύκολη εννοείται.:rolleyes::D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Μαρίτα !

Σ ευχαριστούμε για τα σχόλια! Το έχεις καταλάβει πως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Η μαγεία ειναι ν ανταλλαξουμε ιδέες, απόψεις, σχέδια και ιστορίες... όχι μόνο φωτογραφίες περιοδικών, που φυσικά κι αυτές χρειάζονται, απλώς με μετρο!

Που κοντά είσαι? Σε ποια προαστεια? Δυτικά, Νοτια, Βόρεια, Ανατολικά?

Ανεξάρτητα, ίσως σε Leroy.. ή praktiker ? Εχει πάει καμια κοπέλα να μας δώσει εντυπώσεις από ποιότητες και τιμές?

Και πάλι, καλώς μας ήρθες!

Σε ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!

Είμαι κοντά στα δυστικά προάστια, πράκτικερ εχω πολύ κοντά μου μάλλον πρέπει να πάω μια βόλτα από εκεί. Το Leroy εχει πολύ όμορφα πράγματα γενικά αλλά πρέπει να κατέβω Αθήνα-ίσως ρίξω μια ματιά πρώτα στο σάιτ τους.

Το ξέω ότι συμφωνούμε :D

καλησπέρα! Λοιπόν κάθε χρόνο φτιάχνω κάτι χειροποίητο (γλύκισμα) που να μπαίνει σε όμορφο κουτί χάρτινο ή μεταλλικό για να συνοδεύσει τα δώρα σε νονές, γιαγιάδες κλπ. Φέτος σκέφτηκα να κάνω σοκολατάκια. Ετσι προμηθεύτηκα τις κατάλληλες φόρμες σιλικόνης για σοκολατάκια με χριστουγεννιάτικα σχέδια. Πιστεύω ότι θα ναι πανεύκολο, έχει κάνει καμιά σας?

Φοβερή η ιδέα σου!Από που πήρες τη φόρμα σιλικόνης; (σε παρακαλώ μη μου πεις το ακατανόμαστο παιχνιδομάγαζο;;;;)

Εγω ετοιμασα καποια δωρα( οπως σας εβαλα τις προαλες τα κορνιζακια για τους παπουδες) εκανα για τις κουνιαδες μου δυο γυαλινα βαζα με διαφορες κρεμουλες σαπουνακια και χαρτομαντιλα μεσα

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_140623.jpg.html

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_140623.jpg.html

Και για την ανιψια του αντρα μου και την κουνιαδα μου απο ενα ρολοι

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_143350.jpg.html

Το μονο που λειπει ειναι μια κοκκινη κορδελα

Πολύ πολύ όμορφα! Συγχαρητήρια!

Για μπισκότα έχω φτιάξει αυτή τη συνταγή από τη γνωστή παρέα χωρίς το ξυλάκι και την ζαχαρόπαστα, τα έβαλα μέσα σε χριστουγεννιάτικες κούπες και τα έκανα δώρο στις δασκάλες της στο νήπιο.

https://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η ιδέα σου!Από που πήρες τη φόρμα σιλικόνης; (σε παρακαλώ μη μου πεις το ακατανόμαστο παιχνιδομάγαζο;;;;)

πήρα μια από Lidl όταν είχε βγάλει και μια απ το Vicko (δεν ξέρω αν έχετε στην Αθήνα) αλλά ναι εχει και στα Jumbo εννοείται πολύ ωραίες

μπισκότα εγω κάνω και αυτά, είναι πανεύκολα και πολύ νόστιμα http://www.daddy-cool.gr/sintages/sokolatenia-mpiskota-voutirou-me-4-ilika.html


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα ξωτικά!

Μαρίτα μου η Αφροδίτη ήταν σε ανάλογη φάση αλλά δεν ξέρω αν το έψαξε τελικά. Δέντρα υπάρχουν πολλά και σε διάφορες τιμές. Το θέμα είναι πως αν δεν πας επιτόπου να τα δεις ώστε να κατανοήσεις πυκνότητα φυλλώματος, όγκο και χρώμα, δύσκολα καταλαβαίνεις αν σου κάνει ή όχι.

Κατανοώ ότι οι πολλές φωτογραφίες κουράζουν, το είχαμε συζητήσει και πέρυσι. Επειδή πολλές φορές εγώ βάζω πολλές φωτογραφίες με στόχο να πάρουμε ιδέες και μόνο, αφού βλέπω πως δεν προτιμάται, το σταματώ. Η πρόθεσή μου ήταν αυτή και επειδή το αρχείο μου είναι πολύ μεγάλο, διαφορετικά δεν θα προσέφερα ότι μπορώ στο θέμα. Δεν πειράζει όμως. Άλλωστε δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί κανείς να βρει με ένα google search.

Σήμερα θα ήθελα να δείξω δραστηριότητες για τα παιδιά μας, λίγο πιο διαφορετικές απ όσες ήδη γνωρίζουμε...

Μια ωραία δραστηριότητα που μας φέρνει κοντά στα Χριστούγεννα και αντλεί έμπνευση απ τα ημερολόγια αντίστροφης μέτρησης, είναι μια κατασκευή η οποία "δουλευεται" ελάχιστα καθημερινά και το αποτέλεσμα φαίνεται την ημέρα των Χριστουγέννων οπότε και ολοκληρώνεται.

Αυτό μπορεί να είναι ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο στο οποίο το παιδί τοποθετεί ένα στολίδι την ημέρα...

Είτε από τσόχα...

0f687fd87b12637b8fa819c2f5a373c6.jpg

Είτε από μακετόχαρτο...

1d0f092fdf607b0eb356342e11142ff1.jpg

Ή ένα απλό εκτυπωμένο χαρτί για τα μικρότερα ώστε ακόμα και μόνο ζωγραφίζοντας ένα κουτάκι την ημέρα, τα Χριστούγεννα θα έχουν φτιάξει το δεντράκι τους!

d3a3291561cc74fb2aefa7bd186043ae.jpg

Tο μούσι του Άγιου Βασίλη που είτε το μεγαλώνουμε...

2de8c35fa75c59132d91194ca47f0146.jpg

Είτε το μειώνουμε!

15ffad563a66f5097de3bc13db064819.jpg

Πόσο ωραίος μπορεί να είναι ένας χαρτονένιος χιονάνθρωπος που με τη μυτούλα του μας δείχνει πόσες ημέρες έχουν μείνει για τα Χριστούγεννα;

62b4f21143e7ff54e8cd3b62af6866c2.jpg

Τέλος, όμορφες κορνίζες φτιαγμένες από εμάς και τα παιδιά μας. Στη θέση της φωτογραφίας, βάφουμε με μπογιά μαυροπίνακα (ή αγοράζουμε αυτοκόλλητα μαυροπίνακα) και το παιδί με μια κιμωλία γράφει ποια ημέρα διανύουμε!

c158f2d061110949d033f956363191f7.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΘΑ πω ακριβως το ιδιο με την ravT,

οι εικονες εστω και απ τα περιοδικα και τις βιτρινες μας ταξιδευουν και γεμιζουμε τις μπαταριες μας .φτανει το οτι ζουμε σε μια εποχη με δυσκολιες καθημερινες ...

τα ονειρα με χρυσοσκονη αλλωστε παντα ηταν για εμας τα κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ ότι οι πολλές φωτογραφίες κουράζουν, το είχαμε συζητήσει και πέρυσι. Επειδή πολλές φορές εγώ βάζω πολλές φωτογραφίες με στόχο να πάρουμε ιδέες και μόνο, αφού βλέπω πως δεν προτιμάται, το σταματώ. Η πρόθεσή μου ήταν αυτή και επειδή το αρχείο μου είναι πολύ μεγάλο, διαφορετικά δεν θα προσέφερα ότι μπορώ στο θέμα. Δεν πειράζει όμως. Άλλωστε δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί κανείς να βρει με ένα google search.

Αγαπημένο ξωτικό,

Θα ήθελα, προσωπικά, να σε παρακαλέσω, να μην σταματήσεις να βάζεις φωτογραφίες. Το σχόλιο δεν ήταν για σένα {συγκεκριμένα δεν ήταν για κάποιο άτομο} αφού ξέρεις ότι ποτέ δεν κάνω προσωπικά σχόλια, δεν είναι το στυλ μου, δεν μπαινω καν στη διαδικασία.

Μιλούσα συγκεκριμένα για 2 χρονιές, που το θέμα μας είχε κατακλυστεί από φωτογραφίες και καθόλου συζήτηση μεταξύ μας.

Αν θεωρούσα ότι κάτι τέτοιο γίνεται και τώρα θα το έλεγα δημόσια.

Εσύ προσφέρεις πολλά στο θέμα αυτό, έχεις το στυλ σου {όπως έχει η κάθε μία από μας} και φυσικά αυτό θέλουμε. Το προσωπικό γούστο, στυλ, ύφος και σχόλια, του κάθε ξωτικού!

Συνέχισε, με το στυλ σου, το χρειαζομαστε! ;);)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, θέλω θέλω:D:D:D:D

...θα φέρεις και σοκολατάκια και τα μπισκοτάκια, που αναφέρεις παραπάτω και με ξεσήκωσες...???? :tongue::tongue::tongue::tongue:

Αχ παιδια τι υπεροχες ιδεες...

Νταξη τα σοκολατακια θα τα κανω και εγω...ειναι πολυ γλυκια εκπληξη...

Εγω ετοιμασα καποια δωρα( οπως σας εβαλα τις προαλες τα κορνιζακια για τους παπουδες) εκανα για τις κουνιαδες μου δυο γυαλινα βαζα με διαφορες κρεμουλες σαπουνακια και χαρτομαντιλα μεσα

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_140623.jpg.html

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_140623.jpg.html

Και για την ανιψια του αντρα μου και την κουνιαδα μου απο ενα ρολοι

http://s1191.photobucket.com/user/mj_lia/media/Mobile%20Uploads/IMG_20161114_143350.jpg.html

Το μονο που λειπει ειναι μια κοκκινη κορδελα

Μπράβο, κορίτσι μου!!!

Προχωράς τις δουλίτσες και τα δωράκια σου! Χίλια μπράβο, που σκέφτεσαι τους αγαπημένους σας!

Ειρήνη ξεκίνησες το στόλισμα!!!! Αχχ μπράβο, πολύ χαίρομαι, η μπάλα δε πανέμορφη και η φωτογραφία μοιάζει επαγγελματική. Τό'χεις! ;)

Κι εγω σκεφτόμουν να φτιάξω σοκολατάκια που θα τα συνδυάσω με λικέρ ρόδι (για δωράκια στις δασκάλες μας)αλλα το φοβόμουν λίγο κι ελεγα να πάρω ετοιμα. Ομως μου φάνηκε πολυ απλός ο τρόπος που μας ειπε η ravT (ευχαριστώ)και θα το δοκιμάσω. Το λικέρ μου αν και πρωτάρα πέτυχε!

Κορίτσια, έχετε καμιά συνταγή για χριστουγεννιάτικα μπισκότα, δοκιμασμένη, να μου προτείνετε? Και εύκολη εννοείται.:rolleyes::D:D

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου! Είναι από το κινητό η φωτογραφία, χωρίς κανένα φίλτρο {δεν το χω καθόλου με τα φιλτρα :tongue: }. Σ ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι που σου άρεσαν οι βασικές μου μπάλες.

... και συνεχίζω με τον στολισμό.. θα μου πάρει μέρες μάλλον αφού μέχρι τώρα δεν βρίσκω σε σκούρο καφέ κάποιες μπάλες που να μου αρέσουν. Μάλλον βρήκαν αλλά κόστιζαν 6,5? η μία και ούτε καν... :|

Δεν τα παρατάω όμως. Σήμερα, αγόρασα 10 υπέροχα διακοσμητικά λουλούδια, για το δέντρο μου, σε λευκό-χρυσο αλλά θα σας βάλω ξεχωριστή δημοσίευση, ώστε να μπορέσω ν ανεβάσω τις φωτογραφίες που τράβηξα για σας.

Αχ και γω θα ήθελα κάτι σε ευκολο μπισκότο.. δεν ξερω καν αν το χω βρε κορίτσια μου...

Σε ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!

Είμαι κοντά στα δυστικά προάστια, πράκτικερ εχω πολύ κοντά μου μάλλον πρέπει να πάω μια βόλτα από εκεί. Το Leroy εχει πολύ όμορφα πράγματα γενικά αλλά πρέπει να κατέβω Αθήνα-ίσως ρίξω μια ματιά πρώτα στο σάιτ τους.

Νομίζω πως μαι βόλτα σε μερικά μαγαζιά, θα βοηθούσε.

Στις "καλές" εποχές, είχαμε πάρει ένα δέντρο-όνειρο απο το carrefour και μάλιστα σε εξαιρετική τιμή. Τώρα δυστυχώς... :|

μπισκότα εγω κάνω και αυτά, είναι πανεύκολα και πολύ νόστιμα http://www.daddy-cool.gr/sintages/sokolatenia-mpiskota-voutirou-me-4-ilika.html

Ερσάκι μου, αυτά φαίνονται τόσο μα τοσο εύκολα. Με τον πλάστη.. δεν ξέρω αν το χω.. είναι ευκολο?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι καν πλάστη αν δεν έχεις. Αντικολλητικό χαρτί - ζύμη - αντικολλητικό χαρτί. Πάτα λιγο με το χέρι σου να απλωθεί κάπως η ζύμη, πάρε ένα γυάλινο μπουκάλι και κάντο πλάστη. Άνοιξε έως ένα επιθυμητό πάχος. Έτσι δε λερώνεις, δε λερώνεσαι, κάνεις τη δουλειά σου.

Επίσης, δεν είναι ανάγκη να αγοράσει κάποιος κουπ πατ αν δεν έχει. Μια χαρά είναι και ένα ποτήρι.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...