Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα γλυκά μου ξωτικά!

Σήμερα, ο καιρός είναι άκρως Χριστουγεννιάτικος.

Κάντε λοιπόν μία κούπα καφέ, βάλτε χριστουγεννιάτικα τραγούδια στο youtube και ελάτε να μοιραστουμε μαγεία! :D

100.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εύκολη, εντυπωσιακή και οικονομική κατασκευή για εμάς τις μαμάδες!

d09074914f93c050ecf4e79e73bf49a8.jpg

Χαρτόνι από χαρτόκουτο, ψαλίδι και γούνα με το μέτρο από κατάστημα με είδη ραπτικής! Ε-ντυ-πω-σι-α-κο!

Όντως πολύ-πολύ ωραιο!

Για δες κι αυτό, αγαπημένη!

Το λάτρεψα και προσανατολίζομαι στο να είναι ένα από τις φετινές μου, λίγες, κατασκευές:

tree_zpsqojgyo8s.jpg

Από χαρτόνι και μόνο, που απλώς το ντύνεις με παλιό σου πουλόβερ.

Δεν είναι πανέμορφα?

Μου αρεσουν πολυ ολες οι κατασκευες που εχω δει και ανυπομονω να ξεκινησω μαζι με την μεγαλη μου.φετος θελω να φτιαξω το στεφανι μονη μου αλλα δεν πολυπιανουν τα χερια μου και θελω να βρω κατι απλο.

Σιγουρα θα φτιαξουμε τις καρτες που θα στειλουμε και μικρα δωρακια για γειτονες θειους δασκαλες και παππουδες.

Ούτε και μένα πιάνουν τόσο τα χέρια μου. Αλλά αυτά που αποφασίζω να φτιάξω, τα ψάχνω πολύ ώστε να κάνω το καλυτερο δυνατό. Μη στεναχωριέσαι! Είναι κάτι που κάνεις με αγάπη!

Εχεις κάποιο κατάστημα που να πουλάει τέτοια είδη, κοντά σου ώστε να πάρεις έστω τη βάση του στεφανιού?

Πέρυσι χάρισα το δέντρο μας στο νηπιαγωγείο. Ήταν τεράστιο πραγματικά (πάνω από 2,5 μέτρα) και το ευχαριστηθήκαμε για πολλά χρόνια.

Φέτος τα παιδάκια εκεί θα το στολίσουν όλα μαζί και επειδή είναι μεγάλο θα έχουν όλα την ευκαιρία να το στολίσουν.

Άρα φέτος θα χρειαστούμε νέο δέντρο....Περιμένω προτάσεις (κατά προτίμηση οικονομικές) αν και νομίζω πως αρκετές προσφορές γίνονται λίγο πριν τα Χριστούγεννα και όχι πιο νωρίς.

Τα χρώματα που προτιμώ είναι χρυσό, λευκό, καφέ, μπεζ. Επίσης λατρεύω οτιδήποτε έχει να κάνει με λινάτσα στο δέντρο αλλά και σε άλλα σημεία του σπιτιού.

Φέτος θα φτιάξω νέα στολίδια με μέθοδο ντεκουπάζ, θα χρησιμοποιήσω παρτιτούρες πάνω σε παλιές μπάλες. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα με όχι μεγάλη επιτυχία αλλά φέτος ξέρω πως να το κάνω καλύτερα. :-):smile:

Αυτό είναι το αγαπημένο μου στολίδι! Ένας χρυσός άγγελος πανέμορφος που σημαίνει πολλά για την οικογένεια μου.

55a824db-b9eb-48cd-b5ea-3a3bdd26d540_zpsba69dc70.jpg

Σκέφτεσαι δηλαδη, αγαπημένο μου ξωτικό, να πάρεις χρωματιστό δέντρο ή θα κρατήσεις το χρώμα μόνο για τον στολισμό σου?

Άρα, έχεις σκοπό, να κάνεις κάτι τέτοιο?

ed97a8e61130e87c71c66f97622b8690_zpslvhr4rcz.jpg

Αν ναι.. ΑΓΑΠΩ!! Όνειρο!

Τα ημερολόγια τα φτιάχνεις με κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή ή τελείως μόνη;

Εγώ προσωπικά, κορίτσι μου, στο pc μ ένα απλό word ή excel :wink: .

οι γλάστρες είναι πλαστικές;; και με τι τις ζωγραφίζεις;; με ειδικές μπογιές φαντάζομαι ε;

Όχι. Η γλάστρα που έκανα εγώ ήταν πήλινη και την έβαψα με κανονικό χρώμα γιατί μου είχε περισσέψει απο το βάψιμο του δωματίου του μικρού μου.

Τώρα, αν αποφασίσει κάποιος να κάνει κάτι ανάλογο, θα πάρει ειδική μπογιά για καλύτερη διάρκεια κτλ.

Καλημερα πουλυ χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που σκεφτομαι τα χριστουγεννα και τα δωρα απο τωρα :-)
Εγω απο δωρακια θα παρω πολλα απο το ebay λογο του οτι ειναι πιο οικονομικα.για τα πεθερικα μου θα τους κανω ενα ημερολογιο για το 2017 με τον μικρο. Επειδη τα τελευταία χρονια κανω ρεβεγιον το βραδυνπου έρχεται ο αγιος βασιλης φροντιζω να εχω δωρα για οποιον εχω καλεσμενο

Καλώς ήρθες, καλό μας ξωτικό!

Χαίρομαι που μας βρήκες!

Ελπίζω να το διασκεδάσεις!

Περιμένω να συμμετέχεις οποτε έχεις ορεξη αλλα και να μας γράψεις αναλυτικά πραγματάκια που κάνετε εσείς στην οικογένειά σας ή τα δωράκια που τελικά θ αποφασίσεις ν αγοράσεις!

Καλώς ήρθες!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

marmin συγχαρητήρια για τη δουλειά σου, πάνω απ όλα που το ψάχνεις ενώ δεν είσαι υποχρεωμένη! Τα ελκηθράκια είναι φτιαγμένα από ξυλάκια κατασκευών. Συγκεκριμένα έχουν 8 το καθένα ζωγραφισμένα όπως θέλει ο καθένας, λίγο σπάγγο και τη φωτογραφία.

Τέτοια είναι:

images?q=tbn:ANd9GcQukO9MAkwiNeBa2Rlrgog-ev-kYYP8B62s3PxM1FodY8-6mHZRkKff47yy

Για τις γλάστρες, εγώ χρησιμοποιώ ακρυλικά χρώματα (σα τέμπερες είναι και υπάρχουν για όλα τα βαλάντια) διότι είναι ευέλικτα. Χρησιμοποιούνται σε πολλά υλικά.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε πως οι μαθητές σου μπορούν να δημιουργήσουν ότι και τα παιδιά, σου δίνω παρακάτω μερικές ίσως και ανέξοδες λύσεις (μαζί και για τα δικά μας παιδιά στο σπίτι!)

Ξύλινα μανταλάκια, 3 διαφορετικές αποχρώσεις του πράσινου σε χαρτόνι κανσόν και μικρά πολύχρωμα χαρτάκια (μαζί και κίτρινο για το αστέρι). Λίγη κόλλα, και έτοιμα!

33cd4db07bf479e2916aeb9d9279a046.jpg

Χάρτινα φαναράκια, είτε για να κολληθούν σε γυάλινο κερί είτε για ρεσώ μπαταρίας!

Λευκό χαρτί, μαύρος και πορτοκαλί μαρκαδόρος μαζί με τη φαντασία μας, αρκούν!

a6fca7bd7b6515a815fcbf239b4eedd6.jpg

Βάζα που έχουμε όλοι στο σπίτι μας από τρόφιμα που έχουμε καταναλώσει, κουκουνάρια που μπορούμε να μαζέψουμε στη φύση, λίγο ψεύτικο χιόνι, ένα οικονομικό κεράκι, κορδέλες δαντέλας και κορδονάκια και έτοιμη μια υπέροχη κατασκευή που θα χει σουξέ στα bazaar σας!

a8506158195d01189fecc1fa7330fcf0.jpg

Χαρτί οντούλε, εκτυπωμένες παρτιτούρες, κόλλα και λίγη κορδελίτσα ή σπάγγος και έτοιμο το πρωτότυπο στολίδι!

6164605e0f7465d6ea43395b87ca338a.jpg

Όμορφη και εύκολη κατασκευή από χαρτόνια, δημιουργεί μια ωραία χριστουγεννιάτικη βάση για ένα γλυκό δωράκι! Τα γεμίζετε με γλυκίσματα και super!

07695370203662c70755e29da7b771ec.jpg

Ξυλάκια και ξύλινα μανταλάκια με λίγα είδη κατασκευής (πομ πομς και ματάκια), χρώμα και κόλλα και να σου κάμποσα αξιολατρευτα ταρανδάκια!

b7c5868ac084f185909d395ef0d567fe.jpg

Ιδέες για εύκολες και πολύ οικονομικές κατασκευές, άπειρες! Ελπίζω να σου έδωσα κάποιες για να αρχίσετε, σίγουρα θα βάλουμε κι άλλες τις επόμενες μέρες!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτάκι, υποθέτω θέλεις δέντρο γύρω στο 1.80 ύψος. Τόσο λευκό όσο και πράσινο (όσο πυκνό μπορεί να το δω διαδικτυακά), υπάρχει στο γνωστό πολυκατάστημα με 20.00. Θεωρώ πως είτε λευκό είτε πράσινο επιλέξεις, κάποια απ τα ωραία παλιά σου στολίδια μπορείς να τα βάλεις οπότε δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις όλα τα στολίδια.

Όπως θα κάνω και εγώ, έτσι κι εσύ μπορούμε με λίγη καλή διάθεση (και χρόνο-το σημαντικότερο)να φτιάξουμε στολίδια μόνες μας ώστε να δώσουμε άλλο ύφος στο δέντρο μας.

Μερικές ακόμα εύκολες ιδέες:

c0b02672dbea1e82c9bc5124e9dddac3.jpg

58aa80ead29ae9216779c9b26e0107f3.jpg

6d95c85dc06a64203b9b12843a312b13.jpg

74d7d9b4bfcf0e5aa707c4bc0373f709.jpg

06e09098b32c77db74924752e2d90afe.jpg

0e799573c018a51c27e0cf4ed164db83.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι δηλαδη, αγαπημένο μου ξωτικό, να πάρεις χρωματιστό δέντρο ή θα κρατήσεις το χρώμα μόνο για τον στολισμό σου?

Άρα, έχεις σκοπό, να κάνεις κάτι τέτοιο?

ed97a8e61130e87c71c66f97622b8690_zpslvhr4rcz.jpg

Αν ναι.. ΑΓΑΠΩ!! Όνειρο!

Μου αρέσουν τα χιονισμένα πράσινα δέντρα, δεν θα αγόραζα χρωματιστό δέντρο νομίζω.

Ακριβώς αυτό προσπάθησα Ειρήνη αλλά δεν μου βγήκε τόσο όμορφο. Αγαπώ κι εγώ αυτές τις μπάλες πολύ και γενικά οτιδήποτε έχει θέμα με νότες, παρτιτούρες, παλιούς χάρτες, παλιά βιβλία και τέτοια.

Φέτος έχω αγοράσει πιο κατάλληλα υλικά και θα κάνω ξανά προσπάθεια.

Τις προηγούμενες μπάλες τις έντυσα με παρτιτούρες που είχαν λέξεις και νότες πάνω, τις έβαψα στο τέλος από πάνω με βερνίκι νυχιών glitter ESSIE :tongue::tongue::tongue: το οποίο είναι και ακριβό και το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που ήθελα.Τις στολίσαμε βεβαίως αλλά αυτή την φορά θα τις κάνω πιο καλές.

Υ.Γ. κρίμα το βερνικάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι, υποθέτω θέλεις δέντρο γύρω στο 1.80 ύψος. Τόσο λευκό όσο και πράσινο (όσο πυκνό μπορεί να το δω διαδικτυακά), υπάρχει στο γνωστό πολυκατάστημα με 20.00. Θεωρώ πως είτε λευκό είτε πράσινο επιλέξεις, κάποια απ τα ωραία παλιά σου στολίδια μπορείς να τα βάλεις οπότε δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις όλα τα στολίδια.

Όπως θα κάνω και εγώ, έτσι κι εσύ μπορούμε με λίγη καλή διάθεση (και χρόνο-το σημαντικότερο)να φτιάξουμε στολίδια μόνες μας ώστε να δώσουμε άλλο ύφος στο δέντρο μας.

Μερικές ακόμα εύκολες ιδέες:

c0b02672dbea1e82c9bc5124e9dddac3.jpg

58aa80ead29ae9216779c9b26e0107f3.jpg

6d95c85dc06a64203b9b12843a312b13.jpg

74d7d9b4bfcf0e5aa707c4bc0373f709.jpg

06e09098b32c77db74924752e2d90afe.jpg

0e799573c018a51c27e0cf4ed164db83.jpg

Όλες οι φώτος υπέροχες αλλά αυτό το μπουκαλάκι στο τέλος το λάτρεψα!!!

Από το γνωστό μαγαζί δεν ψωνίζω σχεδόν ποτέ. Δεν θυμάμαι από πότε έχω να πάω καν.....Για να πάω πρέπει μόνο να χρειάζομαι κάτι που το έχει μόνο εκεί.

Προσπαθώ να θυμηθώ τα στημένα δέντρα που είχε αλλά θυμάμαι πως γενικά δεν μου γέμιζαν το μάτι. Πάντως αν χρειαστεί θα ρίξω μια ματιά κι από εκεί αν και είμαι σίγουρη πως θα βρω αλλού πολύ καλύτερο δέντρο.

Το δέντρο μας το παλιό ήταν αγορασμένο από μαγαζί με Χριστουγεννιάτικα είδη (εποχιακό) και η τιμή του ήταν πολύ υψηλή ακόμη και για τότε...στα παλιά χρόνια που δουλεύαμε και οι δύο μας....:rolleyes::rolleyes:. Είναι φοβερά πυκνό, σαν να είναι αληθινό έλατο, δεν μπορούσες να περάσεις καν το χέρι από μέσα του αν ήθελες να πιάσεις κάτι από την άλλη μεριά.

Στολισμό δεν θα αλλάξω, θα παίξω με κορδέλες, υφάσματα και τις μπάλες με τις παρτιτούρες και τα παλιά βιβλία που έγραψα παραπάνω.

Αχ αυτό το μπουκαλάκι, πολύ μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είδα στο αγαπημένο μου διαδικτυακό παιχνιδάδικο με 50-60 ευρώ. Δε ξέρω πόσα μπορείς να δώσεις, γι αυτό ανέφερα το οικονομικό πρώτα.

Το μπουκαλάκι είναι εύκολο να το κάνεις! Υπάρχουν τέτοια μπουκαλάκια, οικονομικά σε καταστήματα. Τα υπόλοιπα ξερεις. Τα κάνεις με ότι μπορείς να βρεις ή ήδη έχεις. Το φέρνεις στα μέτρα σου.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την κατασκευή αυτών των από χρόνια λατρεμένων μπαλιτσίων (χιχι) είναι ότι λόγω της καμπυλότητας της μπάλας, αν το χαρτί είναι χοντρό ή αν δεν είναι κομμένο σοφά σε μικρά κομμάτια, δύσκολα πετυχαίνεις το αποτέλεσμα των φωτογραφιών. Γι αυτό και δεν το χω τολμήσει τόσα χρόνια που τις κοιτάζω και πεθαίνω!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Άλλος τρόπος για μπαλίτσες με χαρτί από βιβλία ή εφημερίδες

c885369ca4a08f147a3509a8c938304c.jpg

Αν βρω έτσι "σκονισμένο" χαρτί, θα φτιάξω και Pom poms διαφόρων μεγεθών

323d97fdce246a5a823e88c727c28da2.jpg

Ή από χαρτί βιβλίων / εφημερίδων...

74557c66026ac62e4b78cfd3f78f9ad3.jpg

Χμμμμ.... Μεταλλικό χαρτί στα χρώματά μας;

500121f05227a78c8367ec2a1f6f8dd4.jpg


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο αγαπημένο μου διαδικτυακό παιχνιδάδικο με 50-60 ευρώ. Δε ξέρω πόσα μπορείς να δώσεις, γι αυτό ανέφερα το οικονομικό πρώτα.

Το μπουκαλάκι είναι εύκολο να το κάνεις! Υπάρχουν τέτοια μπουκαλάκια, οικονομικά σε καταστήματα. Τα υπόλοιπα ξερεις. Τα κάνεις με ότι μπορείς να βρεις ή ήδη έχεις. Το φέρνεις στα μέτρα σου.

Καλά κάνεις και το αναφέρεις βρε αφού εγώ ζήτησα βοήθεια για κάτι οικονομικό. Αλλά διατίθεμαι να κόψω κάτι από δικά μου έξοδα για να πάρω ένα δεντράκι της προκοπής :D:D:D. Οπότε ότι βρεις μου το λες και σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι!

Link to comment
Share on other sites

Άλλος τρόπος για μπαλίτσες με χαρτί από βιβλία ή εφημερίδες

c885369ca4a08f147a3509a8c938304c.jpg

Αν βρω έτσι "σκονισμένο" χαρτί, θα φτιάξω και Pom poms διαφόρων μεγεθών

323d97fdce246a5a823e88c727c28da2.jpg

Ή από χαρτί βιβλίων / εφημερίδων...

74557c66026ac62e4b78cfd3f78f9ad3.jpg

Χμμμμ.... Μεταλλικό χαρτί στα χρώματά μας;

500121f05227a78c8367ec2a1f6f8dd4.jpg

Υπέροχα όλα!!! Αυτά είναι πολύ του γούστου μου και τα χάρτινα και με τις πούλιες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...