Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Ευχαριστώ Δωρουλιτα μου . Πήγαμε κάναμε τον υπέρηχο 160 η καρδούλα του μωρού  <3  . 30 του μηνός κλείσαμε για αυχενικη διαφάνεια. Για δυσκοιλιοτητα μου έδωσε φάρμακο αν είμαι χάλια.  Κ ξεκινάω σίδηρο. Αυτά τα νέα μας . Λέω να γράψουμε στο πίνακα μας τις αυχενικες μας . Για πείτε εσείς πότε θα κάνετε?

 

Τι ωραια νεα! Μπραβο ελπιδακι μου!! Την αλλη βδομαδα που μπαινω στην 10βδ θα μου δωσει οδηγίες. Εγω παιρνω σίδηρο απο την αρχη. Αλλα μ εχει φερει δυσκοιλιότητα. Τι δαμάσκηνα τι φρούτα κ λαχανικά τιποτα!! Μονο με το σοκολατένιο γαλατάκι μου ερχεται! Τι εχει μεσα δεν ξερω!! Αχαχαχ 

πρίν από 26 λεπτά , gaidaki είπε:

@Elpidaaa Ωραίο το μικρούλι σας!

Εγω , περιέργως, δεν εχω δυσκοιλιότητα.Εχω κάνει την (επιστημινικοτατη σκέψη) πως ισως βοηθάει η προγεστερόνη. Και καλά οπως στην περίοδο που επιτείνεται η κινητικότητα του εντέρου.-Ξέρω την εχω προχωρήσει την ιατρική σκέψη :shock:

Εχω Αυχενική διαφάνεια στις 2/6.

Εγώ μετά το προγεννητικο ξεκινησα να παίρνω Τ4 για θυρεοειδή, ενω νορμάλ δεν εχω.Για να ρυθμιστεί κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Στον σωματοτυπο σας βλέπετε διάφορα, ειδικά για όσες ειναι η δεύτερη εγκυμοσύνη;Εγώ λιγα πράγματα ακόμα, πχ ενώ κουμπωνουν τα παντελόνια μου, επθλεγω να μη ζοριστω κ δεν τα κουμπωνω.Επειδη λένε οτι στη δεύτερη εγκυμοσύνη "φουσκωνεις" πιο γρήγορα.

 

Εχω δει τρελη διαφορα! Βεβαια ειμαι απο εξωσωματικη κ πέρα απο τα ενα σωρό φαρμακα παιρνω και κορτιζόνη. Ελπιζω να μου την κόψουν.. εχω κατακράτηση, πολλα υγρα κ αϋπνία. Τωρα ξεκινησα νερο με λεμονι. Δεν ξερω αν ειναι καλο κοριτσια αλλα με ανακουφίζει κ απο τις αναγούλες. 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, gaidaki είπε:

@Elpidaaa Ωραίο το μικρούλι σας!

Εγω , περιέργως, δεν εχω δυσκοιλιότητα.Εχω κάνει την (επιστημινικοτατη σκέψη) πως ισως βοηθάει η προγεστερόνη. Και καλά οπως στην περίοδο που επιτείνεται η κινητικότητα του εντέρου.-Ξέρω την εχω προχωρήσει την ιατρική σκέψη :shock:

Εχω Αυχενική διαφάνεια στις 2/6.

Εγώ μετά το προγεννητικο ξεκινησα να παίρνω Τ4 για θυρεοειδή, ενω νορμάλ δεν εχω.Για να ρυθμιστεί κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Στον σωματοτυπο σας βλέπετε διάφορα, ειδικά για όσες ειναι η δεύτερη εγκυμοσύνη;Εγώ λιγα πράγματα ακόμα, πχ ενώ κουμπωνουν τα παντελόνια μου, επθλεγω να μη ζοριστω κ δεν τα κουμπωνω.Επειδη λένε οτι στη δεύτερη εγκυμοσύνη "φουσκωνεις" πιο γρήγορα.

 

Κ εγώ από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα τα τ4 αλλά δυστυχώς για πάντα. Κ αυξάνει κ την δώση ο γιατρός όσο πάει.  

Όσο για το σώμα.  Η αλήθεια είναι έχω φοβερή κατακρατιση από τον πρώτο μήνα. Κ κοιλίτσα έχει πεταχτεί λίγο.  Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη άργησε να φανεί η εγκυμοσύνη τώρα είναι πολύ διαφορετικα :)

2 ώρες πρίν, Dwroulita85 είπε:

Τι ωραια νεα! Μπραβο ελπιδακι μου!! Την αλλη βδομαδα που μπαινω στην 10βδ θα μου δωσει οδηγίες. Εγω παιρνω σίδηρο απο την αρχη. Αλλα μ εχει φερει δυσκοιλιότητα. Τι δαμάσκηνα τι φρούτα κ λαχανικά τιποτα!! Μονο με το σοκολατένιο γαλατάκι μου ερχεται! Τι εχει μεσα δεν ξερω!! Αχαχαχ 

Εχω δει τρελη διαφορα! Βεβαια ειμαι απο εξωσωματικη κ πέρα απο τα ενα σωρό φαρμακα παιρνω και κορτιζόνη. Ελπιζω να μου την κόψουν.. εχω κατακράτηση, πολλα υγρα κ αϋπνία. Τωρα ξεκινησα νερο με λεμονι. Δεν ξερω αν ειναι καλο κοριτσια αλλα με ανακουφίζει κ απο τις αναγούλες. 

Το νερό με το λεμόνι αραιωνει το αίμα κ ρίχνει την πίεση.  Στην δική μου περίπτωση γινόμουν χάλια μετά το λεμόνι.  Κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου . Πιστεύω θα μας περάσουν σύντομα οι αναγουλες όπως στις περισσότερες έγκυες.  


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

 

:)Μανουλες Δεκεμβρίου 2017:)

-Rena87-  αυχενικη-31.05.17   ΠΗΤ-12.12.17

-Elpidaaa-  αυχενικη-30.05.17  ΠΗΤ-15.12.17 

-Dwroulita85-  ΠΗΤ-15.12.17

-gaidaki-   ΠΗΤ-16.12.17

-Eutuxia25-   ΠΗΤ-17.12.17

Κ εγώ  ξυπνάω τα βράδια για δύο λόγους ή για το μωρό η για το στομάχι μου . Χθες ίπια γάλα πάνω στον ύπνο μου σαν να ηρεμησα και κοιμήθηκα. Γενικά δεν πίνω γάλα. 

Ελπίδα μου τι ωραια το μωράκι σου!!! Πιο χάπι σου έδωσε για δυσκοιλιοτητα; εμένα πονάνε συνέχεια τα εντερα και είμαι συνεχώς φουσκωμενη ακόμα κ με νερό.. ειδικά αν φάω βράδυ υποφερω 

4 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Κ εγώ από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα τα τ4 αλλά δυστυχώς για πάντα. Κ αυξάνει κ την δώση ο γιατρός όσο πάει.  

Όσο για το σώμα.  Η αλήθεια είναι έχω φοβερή κατακρατιση από τον πρώτο μήνα. Κ κοιλίτσα έχει πεταχτεί λίγο.  Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη άργησε να φανεί η εγκυμοσύνη τώρα είναι πολύ διαφορετικα :)

Το νερό με το λεμόνι αραιωνει το αίμα κ ρίχνει την πίεση.  Στην δική μου περίπτωση γινόμουν χάλια μετά το λεμόνι.  Κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου . Πιστεύω θα μας περάσουν σύντομα οι αναγουλες όπως στις περισσότερες έγκυες.  

Α κ εμένα το λεμόνι μου κάνει αδυναμία!!! Εγω τώρα άρχισα άλλη κακιά συνήθεια... ενώ δεν πινω αναψυκτικά... τώρα μετά το φαγητό μου έρχεται να πινω κόκα κόλα.. νομίζω πως δεν κάνει αλλά δε ξέρω τι επαθα ... κ νομιζω οτι μου κάνει κ χειρότερα τα εντερα αλλά έλα που τη ζητάω...

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Κ εγώ από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα τα τ4 αλλά δυστυχώς για πάντα. Κ αυξάνει κ την δώση ο γιατρός όσο πάει.  

Όσο για το σώμα.  Η αλήθεια είναι έχω φοβερή κατακρατιση από τον πρώτο μήνα. Κ κοιλίτσα έχει πεταχτεί λίγο.  Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη άργησε να φανεί η εγκυμοσύνη τώρα είναι πολύ διαφορετικα :)

Το νερό με το λεμόνι αραιωνει το αίμα κ ρίχνει την πίεση.  Στην δική μου περίπτωση γινόμουν χάλια μετά το λεμόνι.  Κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου . Πιστεύω θα μας περάσουν σύντομα οι αναγουλες όπως στις περισσότερες έγκυες.  

Κανω μ αντιπηκτικες ενέσεις. Λέτε να κανω χαζομάρα;; πωωωωω κ αυτη η κατακράτηση πως θα φυγει;; 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Elpidaaa Τέτοια λέγε μου... :-( θα δούμε... 

Κορίτσια εχει αρχίσει και ....με απατά σοβαρά η μνήμη μου! Ξεχναω πού εχω βαλει κάποια πράγματα! Εχω διαβάσει άρθρα που εξηγουν ότι δεν ειναι αρμονικό, και δεν το επικαλούμαι ως δικαιολογία, αλλα...και μονο που σκέφτομαι σχεδον συνέχεια την εγκυμοσύνη κ το μωρό... :?

  • Μου αρέσει 1

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

:)Μανουλες Δεκεμβρίου 2017:)

-Rena87-  αυχενικη-31.05.17   ΠΗΤ-12.12.17

-Elpidaaa-  αυχενικη-30.05.17  ΠΗΤ-15.12.17 

-Dwroulita85-  ΠΗΤ-15.12.17

-gaidaki-  αυχενικη-02.06.17  ΠΗΤ-16.12.17

-Eutuxia25-   ΠΗΤ-17.12.17

Καλησπέρα κορίτσια μου.  Για την κατακρατηση πρώτα ευθύνονται οι ορμόνες κ μετά η διατροφή.  Κανονικά πρέπει να τρώμε μια σαλάτα με ένα κομμάτι κρέας αλλά λιγάκι δύσκολο α! Κ πολύ νερό.  Η μνήμη μου χάλασε από τα μέσα τις πρώτης μου εγκυμοσύνης κ έτσι παρέμεινε.  Εγώ το έχω συζητήσει με τον γιατρό κ είπε είναι από την εγκυμοσύνη κ να κοιτάμε την b12 . 

Πως νιώθετε? Εγώ τρέχω κ δεν φτάνω με το στομάχι μου . Μόνο όταν φάω ήρεμει μετά ξανά πάλι...με αποτέλεσμα να τρώω αναγκαστικά παραπάνω κ αυτό με ρίχνει την ψυχολογία γιατί ίδι 2 κιλά έβαλα.  Κ μεις με τόν θυροειδη πολύ δύσκολα τα πάμε με αυτό το θέμα.  

Είμαστε μόνο 5 μανουλες Δεκεμβρίου ακόμη? :) ελπίζω να μας έρθουν κ άλλες σιγά σιγά.  

9 εβδομάδων αύριο ουαουυυ μεγαλώνουμε 

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κ γω τα δικα μ μιας κ χω μερες...λοιπον...πρωτον μετακομισα πολυ κουραση...και κατι που με ανησυχεί παρατηρησα πως με πιάνουν πονακια χαμηλα οταν ζοριζομαι...δευτερον εγω χανω δεν περνω λογο του οτι ελαχιστα φαγητα δεν με ανακατευουν ...φουσκώνουν αηδιαζουν...και αυτο με ανησυχεί αφου ξεκινησα 55 και εχω πέσει στα 53 ... τρίτον ολο θελω να κοιμαμαι δεν εχω δυναμη ποια εγω που ολη μερα ημουν στη τσιτα...τέταρτον εγω το βραδυ εχω πιο έντονη ανακατωσούρα παρα το πρωι..πεμπτον η κοιλια μου μοιαζει πεντε μηνων οχι δυο.με λιγα λογια σε ολα αναποδη...

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eutuxia25 είπε:

Ας πω κ γω τα δικα μ μιας κ χω μερες...λοιπον...πρωτον μετακομισα πολυ κουραση...και κατι που με ανησυχεί παρατηρησα πως με πιάνουν πονακια χαμηλα οταν ζοριζομαι...δευτερον εγω χανω δεν περνω λογο του οτι ελαχιστα φαγητα δεν με ανακατευουν ...φουσκώνουν αηδιαζουν...και αυτο με ανησυχεί αφου ξεκινησα 55 και εχω πέσει στα 53 ... τρίτον ολο θελω να κοιμαμαι δεν εχω δυναμη ποια εγω που ολη μερα ημουν στη τσιτα...τέταρτον εγω το βραδυ εχω πιο έντονη ανακατωσούρα παρα το πρωι..πεμπτον η κοιλια μου μοιαζει πεντε μηνων οχι δυο.με λιγα λογια σε ολα αναποδη...

Αντέ ωραία.  Καλά που μετακόμισες  τώρα κ όχι με την κοιλιά στο στόμα.  Όσο για τον ύπνο υποφερω γιατί κ εγώ όλο νυσταζω κ έχω παιδί 2 χρόνων που ούτε να κάτσω στον καναπέ μπορώ.  Άστα πολύ δύσκολο κομμάτι. Είσαι αδυνατουλα μια χαρούλα θα πάει η εγκυμοσύνη σου. Κάτσε να περάσει η φάση με το στομάχι κ όλα καλά θα είναι. 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Eutuxia25 είπε:

Ας πω κ γω τα δικα μ μιας κ χω μερες...λοιπον...πρωτον μετακομισα πολυ κουραση...και κατι που με ανησυχεί παρατηρησα πως με πιάνουν πονακια χαμηλα οταν ζοριζομαι...δευτερον εγω χανω δεν περνω λογο του οτι ελαχιστα φαγητα δεν με ανακατευουν ...φουσκώνουν αηδιαζουν...και αυτο με ανησυχεί αφου ξεκινησα 55 και εχω πέσει στα 53 ... τρίτον ολο θελω να κοιμαμαι δεν εχω δυναμη ποια εγω που ολη μερα ημουν στη τσιτα...τέταρτον εγω το βραδυ εχω πιο έντονη ανακατωσούρα παρα το πρωι..πεμπτον η κοιλια μου μοιαζει πεντε μηνων οχι δυο.με λιγα λογια σε ολα αναποδη...

Ευτυχίααααααα...... Σε νιώθω σε όλα... καταρχήν τα πονακια μη σε τρομάζουν..εγω κ όταν ανεβαίνω τα σκαλιά με πονουσε ειδικά όταν ζοριζομαι...κ επειδή δουλεύω κ δε μπορω να ξαπλωνω όταν ποναω μου έδωσε μαγνησιο κ έχω ηρεμησει...  επίσης..η αναγουλα μου ξεκίνησε το πρωί...μετα για 2 βδομάδα βράδυ..τβρα οπότε τις έρθει... μια πρωί...μια βράδυ..μια μόνο μετά το φαγητό..  άφησα τελευταίο κ καλύτερο το εντέρο.. δυσκοιλιοτητα.. κουνιουνται κ πονάνε κ η κοιλια μου είναι πράγματι 5 μηνών κ οχι 2.5...   επίσης αδυναμία φουλ... 

Εγω λέω να χαιρόμαστε για όλα αυτά..γιατι ο ντοκ μου είπε ότι όσο εμείς είμαστε σκατα...αυτο είναι μια χαρά!! Δεν έχει άλλο τρόπο τώρα να μας δηλώσει την παρουσία του!! Οπότε υπομονή κ με κάθε αναγουλα κ αδυναμία να γελάς.. γιατι τι μπεμπακι σου χαμόγελα!!

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Που χάθηκαν οι εγκυουλες μας . Τι κάνετε πως πάνε τα πράγματα? Ποια έχει κοντά ραντεβού στον γιατρό? 

Καλησπερα ελπιδακι μου! Αυριο το απογευμα θα παμε γυναικολογο. Να δουμε πως προχωράει το μικρο μας κ να μας δωσει το οκ για αυχενική κ έξτρα εξετασεις.. αυριο θα ειμαι 9βδ κ 4 ημ. 

Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια αυτη όμορφη μπάρα με την ηλικία του μικρού σας που τι βρήκατε κ τι φτιάξατε;; θελωωωωωωωωω Αχαχαχαχα!! 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dwroulita85 είπε:

Καλησπερα ελπιδακι μου! Αυριο το απογευμα θα παμε γυναικολογο. Να δουμε πως προχωράει το μικρο μας κ να μας δωσει το οκ για αυχενική κ έξτρα εξετασεις.. αυριο θα ειμαι 9βδ κ 4 ημ. 

Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια αυτη όμορφη μπάρα με την ηλικία του μικρού σας που τι βρήκατε κ τι φτιάξατε;; θελωωωωωωωωω Αχαχαχαχα!! 

Ωραία περιμένουμε νεακια αύριο.  Πάτα πάνω σε αυτήν την μπάρα και σε βάζει στο σιτε τους . Φτιάξε μια κ μετά θα σου δώσει τον κωδικό τον οποίο θα κάνεις επικόλληση στις ρυθμίσεις σου στην υπογραφή. Για δοκίμασε


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια πως ειστε; @Eutuxia25 κανατε την εξέταση της αναιμιας τελικα; τα υπολοιπα κοριτσια τι γίνεστε; 

Εγω πηγα σημερα για την αυχενικη τελικα πητ μου εγραφε ο υπερηχος 28/11 , πηγαμε ηδη 3 μερες αργοτερα.ολα πολυ καλα στην αυχενικη ηταν κινητικοτατο το μωρο δεν μπορουσε καλα καλα να το μετρησει γιατι εκανε τουμπες. Φοβερό ηταν! Κ μου ειπε υπαρχει υποψια για αγορι αλλα να μην το εχουμε κ σιγουρο. Αντε να δουμε αν θα βγει ο γιος τελικά χαχα

Κατι αλλο,ξεκινησατε ασβεστιο; μου ειπε ο γιατρος να ξεκινησω αλλα δεν είμαι σιγουρη, στην κορη μου δεν επαιρνα στην εγκυμοσύνη, μονο στον θηλασμο..

πρίν από 1 λεπτό , Dwroulita85 είπε:

Για να δουμε, το εκανα;; 

Μπα!! Αχαχαχα 

Αντιγραφεις απ το bb code αυτο που αρχιζει img!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε κορίτσια κι εγω τωρα θα εγραφα πού ειναι ο κόσμος!

@IoannaMas Με το καλο να ειναι καλα και...ο,τι θελετε απο φυλο! Εγω εχω γιατρο την επόμενη Παρασκευή και σε 3 Παρασκευές αυχενική.

Ασβέστιο κι εγω επαιρνα μόνο στο θηλασμό.

 


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...