Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , ERIANTON είπε:

@Dwroulita85 με την αμνιοπαρακεντηση που έκανες το έχασες?

Οχι.. καμια σχεση. Σταμάτησε η καρδια γιατι ειχε σύνδρομο. Επισης γενικα ατροφουσε γιατι υπήρχε ασυμβατότητα με εμενα λόγω μετάλλαξης μου στα αιμοπετάλια. Στην αμνιοπαρακέντηση το ειδαμε. Επίσης αυτο που ανέφερες υπάρχουν 2 ειδών εξετασεις. Ο κανονικός κ ο μοριακός. Στο κανονικο δεν έδειξε τιποτα. Στον μοριακό έδειξε οτι ειχε σύνδρομο το μωρο. Ειναι πιο ακριβός γιατι δείχνει πιο αναλυτικά κ πιο πολλα σύνδρομα. 

Πολλες γνωστές μου εχουν κανει αμνιοπαρακέντηση Οχι μονο ηλικίας αλλα γιατι ειχαν δει κατι στην β επιπέδου κ φοβήθηκαν. Εχουν γεννήσει γερα μωρά. 

Επισης υπάρχει κ ο μη επεμβατικος έλεγχος που γινεται στις 13-17 βδομαδες αν δεν κανω λάθος. 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ERIANTON είπε:

 Πολύ στενάχωρο 

Ειναι, κ δεν ηθελα να το αναφέρω γιατι ολες ειμαστε σε αλλη φαση. Κ γω προσπαθώ πολυ να μην το σκεφτομαι. Αλλα.. μετα εχασα αλλα δυο. Κ ειμαι σχετικά μικρη, 31. Κ γι αυτο εκανα εξωσωματικη με προεμφυτευτικο. 

Τεσπα, ελπιζω να βοήθησα. Ας κρατήσουμε πως σαν διαδικασία δεν ειναι τιποτα. Αισιοδοξία, ελπιδα κ προσευχή. Ολα θα πανε καλα!! ❤

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ERIANTON είπε:

Η αλήθεια είναι ότι είναι ότι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ρίσκου.Ομως αν σου βάλει την ιδέα ο γιατρός τι μπορείς να κάνεις?Σε φίλη μου που είναι 39 δεν την έβαλε ο γιατρός της να την κανει.Δεν ξέρω και αυτοί οι γιατροί......,τσαντιζομαι Όταν υπάρχουν τόσες διαφορετικές απόψεις απο επιστήμονες που σπουδάζουν τα ίδια.Και η Αυχενική και το pappa είχαν βγει με υποψία? 

Ναι κορίτσι μου από την αυχενικη άρχισαν τα όργανα. 

Πως νιώθετε κορίτσια? Έχετε καθόλου πονακια χαμηλα η τραβηγματα?? 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Elpidaaa είπε:

Ναι κορίτσι μου από την αυχενικη άρχισαν τα όργανα. 

Πως νιώθετε κορίτσια? Έχετε καθόλου πονακια χαμηλα η τραβηγματα?? 

Ναι εχω πολλα αλλα μου ειπε ο γυναικολόγος οτι μπορει να ναι κ απο τα ουτροτζεσταν. Στο πλάι αριστερά εχω μερικά τσιμπήματα. Κ προχτές ενα τεράστιο σφαχτη δεξιά!! Αχαχχα ετσι για να μην παραπονιέμαι εχω κ απ τις δυο! Καλα επειδη μ εχουν ξαπλα τα νοιωθω πιο εντονα. 

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν σηκώνομαι από τον καναπέ που κάθομαι με πιάνει ένας έντονος αλλά στιγμιαίος πονος .Και ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό.

Ανυπομονώ να νιώσω κάτι ,ένα κουνηματακι ένα ,knock knock.Τον γιο μου τον άκουσα με μια δυνατή κλωτσιά ακριβώς στις 16 εβδομάδες.Λένε ότι στις μετέπειτα εγκυμοσύνες τα νιώθουμε νωρίτερα.

  • Μου αρέσει 2

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω πονακια κ ειδικά όταν σηκώνω τον γιο μου. Οι αναγουλες έχουν γίνει η ρουτίνα πλέον.  Κ εγώ ανυπομονώ τόσο πολύ να νιώσω αυτά τα φτερουγισματα χαμηλά στην κοιλίτσα πω πω ακόμη να το πιστέψω :)


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Όσο δύσκολη εγκυμοσύνη τόσο μεγάλη χαρά θα πάρεις με δύο μωράκια στα χερια σου. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά. Να ακούς τον γιατρό σου κ να τον ρωτάς για τα πάντα.  Εγώ κορίτσια 28 χρόνον έκανα αμνιοπαρακεντηση κ ήταν άσχημη εμπειρία... σε αυτην την εγκυμοσύνη μου δεν θα κάνω ότι κ να μου πούνε.  Είχα πάρει 3 γνώμες ειδικών κ οι 3 μου είπαν για αμνιοπαρακεντηση.  Ο θεός βοηθός σε όλες μας να φτάσουμε καλα ως το τέλος με γερά μωρα  ! 

 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κανετε;;; πως πατε;  όλες καλα; εμένα ηρέμησαν λίγο οι αναγουλες μου με το που πέρασε η 10η βδομάδα... δεν τις έχω οοολη τη μέρα... 

Να ρωτήσω κάτι που αγχωσε;  από προχθές δεν αισθάνομαι τόσο πονο κ τόσο πρηξιμο στο στήθος μου. Κ σημερα ειδικά που ξύπνησα σχεδόν καθόλου πονο κ λιγο πρησμενο..  να ανησυχώ; εσάς πως είναι το στηθος σας; τι αγωνία θεε μου...μεχρι της 31 να δω αν είναι καλά... 


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια Ρενακι!!!

Όλα μια Χαρούλα είναι.Φυσιολογικό είναι.

Εμένα πονάει πολύ σε κάποιον σημεία το στήθος μου και εχει κάτι που πιάνω το είπα στον γιατρό και μου είπε θα το δούμε μετα το τρίμηνο αν συνεχίζει και πονάει όπου θα αρχίσει να ξεπριζεται,όποτε μάλλον είνΑι φυσιολογικό.Πιστεύω ότι ο οργανισμός έχει τους δικούς του μηχανισμούς και αν δεν πάει κάτι Καλά το δείχνει.Άντε να σου περάσουν εντελώς οι αναγουλες.

Την Αυχενική θα κάνεις τότε?(στις 31)?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rena87 είπε:

Κορίτσια τι κανετε;;; πως πατε;  όλες καλα; εμένα ηρέμησαν λίγο οι αναγουλες μου με το που πέρασε η 10η βδομάδα... δεν τις έχω οοολη τη μέρα... 

Να ρωτήσω κάτι που αγχωσε;  από προχθές δεν αισθάνομαι τόσο πονο κ τόσο πρηξιμο στο στήθος μου. Κ σημερα ειδικά που ξύπνησα σχεδόν καθόλου πονο κ λιγο πρησμενο..  να ανησυχώ; εσάς πως είναι το στηθος σας; τι αγωνία θεε μου...μεχρι της 31 να δω αν είναι καλά... 

Καλήμερα Rena . Εγώ μόνο χθες δεν είχα αναγουλες αλλά είχα φάει πολλά μουσμουλα και πιστεύω με βοήθησαν. Μην ανησυχείς για το στήθος είναι ορμόνικο. Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη καθόλου δεν πόνουσε τώρα όμως πονάει κ έχει πρηστει. Κάνε ένα τηλ στον γιατρό για να μην έχεις αγωνια.  


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Dwroulita85 Περναει ο καιρος για ..."φτου ξελευτερια, ε;" Ελπιζω να σου πανε ολα καλα και να κυκλοφορείς ελεύθερα σε λιγο καιρο!

@Elpidaaa Σηκώνεις αγκαλια το γιο σου;; Εμένα μου εχει λειψει αυτο ...σχεδόν 1,5 μήνα τωρα...

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα σε όλες για...τη Δευτέρα που έρχεται!

Την Παρασκευή εχω γιατρό και την άλλη Παρασκευή την αυχενική.Λιγο άγχος και πολύ ανυπομονησία!:?

  • Μου αρέσει 1

gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , gaidaki είπε:

@Dwroulita85 Περναει ο καιρος για ..."φτου ξελευτερια, ε;" Ελπιζω να σου πανε ολα καλα και να κυκλοφορείς ελεύθερα σε λιγο καιρο!

@Elpidaaa Σηκώνεις αγκαλια το γιο σου;; Εμένα μου εχει λειψει αυτο ...σχεδόν 1,5 μήνα τωρα...

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα σε όλες για...τη Δευτέρα που έρχεται!

Την Παρασκευή εχω γιατρό και την άλλη Παρασκευή την αυχενική.Λιγο άγχος και πολύ ανυπομονησία!:?

Ναι κορίτσι μου αναγκαστικά σηκώνω γιατί μόνοι είμαστε . Ο άντρας μου τα βράδια έρχεται. Και μπάνιο κάνουμε κ σκαρφάλωνει όλη μέρα τρέχω να τον προλάβω κ καθαρίζω και πανες βγάζω βάζω με το ζωρι ... σήμερα το βράδυ πολύ κουραστικά κ πόνουσε πολύ η μέση μου κ κοιλίτσα.  

Αντέ να κάνουμε την αυχενικη μας να ηρεμισουμε λιγουλάκι :) Καλή Κυριακή κ από μενα .

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...