Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

      Κ αυτό που λες σκέφτομαι ! Γενικά όλα Μ φταίνε κ μένα τώρα .  Έχεις δίκιο ας είναι όλα καλά κ ας είναι όποτε θέλει

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είστε? 

Εμείς καλά από ζαλάδες κ πρήξιμο στο στήθος. Πήρα τον γιατρό σήμερα γιατι δεν άντεχα κι μου είπε ειναι φυσιολογικό οι ορμόνες μου είναι στα ύψη!!! 

Επίσης κορίτσια μου, ανέβασα κι μια πίεση... Αύριο πρωί πρωί σε νεφρολογο. Έκανα κι στην πρώτη μου ψηλή πίεση. Έτσι αντιδρά ο οργανισμός μου. 

Απο πονακια οχι κ τόσο. Μπορω να πω στην μικρή μου ειχα παρα πολλα, τωρσ οχι κατι ιδιαίτερο. Αχ ποτέ να έρθει η μερα που θαχ τρεχω σε γλυκό παλι, για να νιώθω τις κλωτσιές. 

Αγωνία τώρα μέχρι τις 31 για την αυχενική. 

Καλό βράδυ φιλενάδες!!!! 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα !!Είμαι καλά αν εξερεσεις το ότι έφαγα ένα σοκολατάκια γεμιστό με λικέρ και αηδιασα και από 20.00 λέω μπας και βγάλω τίποτα .Ο γιος μου έφαγε και αυτός ότι βρήκε από γλυκά και μου έλεγε και αυτός ότι του έρχεται εμετός και ηταν αναστατωμενος ευτυχως όμως τον πήρε ο ύπνος .Μάλλον μας γυροφέρνει καμία ίωση? Τι να πω?

@Marigoula σε όλη την εγκυμοσύνη είχες υψηλή πίεση?επερνες φαρμακευτική αγωγή?περαστικά πάντως,κοίτα να το ρυθμίσεις.Εγώ κάθε που παω στον γιατρό  ανεβαίνει στο 14  με 8.Γέννησα 4 μέρες πριν την πητ γιατί είχα 16 με 10 και ο γιατρός δεν ήθελε να με αφήσει Έτσι?

Τώρα που την μετράω κάθε μέρα εδώ και 10 μέρες ειναι μέχρι 12,5 το ανώτερο.Η αλήθεια είναι ότι όταν παω σε φαρμακείο για να την μετρήσω με κυριεύει πανικός.Τώρα που την μετράω στο σπίτι σα να το συνήθισα.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Erianton μου, σε όλη μου την εγκυμοσυνη, ήμουν με ενα πιεσομετρο στο χερι. Επερνα φαρμακευτικη αγωγή, μεχρι και 6 μήνες μετα την γέννα. Μετα από μονη της η πιεση περνα. Ελεγα πως δεν θα το ειχα και τώρα αλλά από την πρωτη μέρα ο γιατρος μου με εχει παλι με ενα πιεσομετρο στο χερι. Τι να πω; Και τώρα με βλέπω με φαρμακα!!! Δεν την γλιτώνω. Και ο νεφρολογος ρε κοριτσια δεν τρώγετε, να μετρήση μία πιεση, να κοιταξει για φουσκωμα και να δώσει οδηγίες για φαρμακα, 50 ευρω. Εεεε ρε παιδί μου, πρεπει να αγοράσω, ενα μηχανάκη που βγάζει ευρω!!!!

Η μεγάλη πιεση δεν είναι και τόσο να είναι ψηλή, τον γυναικολογο δεν τον πολύ ενδιαφερει! αυτό που την νοιαζει είναι η μικρή, δεν πρεπει να ξεπερνα το 8,5!!! Απότι εμαθα, ψηλώνουν οι ηλεκτρολήτες και πειραζουν στομάχι, πνευμονες, παθαινεις εκλαψία και αντε να μας γυρευουν μετα, και μαμα και μωρά!!!

Μια χαρά ξυπνησαμε και σήμερα!!!

Μιλάμε κοριτσια μου!!!

Φιλια

 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!

@Marigoula Νεφρολογο Πρέπει να συμβουλευτείς?Εγώ έκλεισα ραντεβού με καρδιολόγο  του Ελενα.Δεν μου είπε για νεφρά τίποτα όσον αφορά την πίεση .Σε δημόσιο μαιευτήριο δεν μπορείς να απευθυνθείς ,στο Έλενα έχει γιατρούς όλων των ειδικοτητων εκτός από γυναικολόγος που βοηθάνε αρκετά.Το καρδιολογικο του κέντρο είναι πολύ καλό.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια πως ειστε; εμεις καλα, ξεφυγαμε λιγο το σκ..

Για την πιεση που λετε εμενα η γιατρος μου ειχε πει να τη μετραω προς το τελος της εγκυμοσύνης..κ τωρα για την ωρα δεν την εχω μετρησει ποτε. Θα ρωτησω τον γιατρο οταν παω. @Marigula πηγαινε σε δημοσιο γιατρο οπως λεει κ η erianton. Προφανως κ δεν εχουμε ολοι τη δυνατοτητα να μοιραζουμε 50ευρα σε γιατρους.

Απο συμπτωματα εγω ειμαι καλα σε γενικες γραμμες αλλα επειδη ειμαι κ φοβητσιαρα προσπαθω να μην κουραζομαι πολυ.. Δεν ειναι παντα ευκολο αλλα το προσπαθω. Δυστυχως δεν εχω κ πολυ βοηθεια απο συγγενεις..

Αυχενικη δεν εκανε ακομα καμια αλλη κοπελα;;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, ήρθα, αρχισαμε φαρμακευτηκή αγώγή για την πιεση!!! Το περιμένα!!!

Σε νεφρολογο πρεπει να πας για την πιεση στην εγκυμοσυνη και οχι σε καρδιολογο! Ο καρδιολογος δεν μπορει να σε βοηθηση.  Ο νεφρολογος θα κοιταξει και σηκωτι και νεφρα που επηρεαζουνται απο την πιεση της εγκυμοσυνης. Εκ πειρας σας το λεω κοριτσια, γιατι εχουμε οικογενιακο γιατρο καρδιολογο και οταν τον ρωτησα μου ειπε νεφρολογο και οταν το ειπα στον γυναικολογο μου και αυτος νεφρολογο.

Δυστηχως δεν εχουμε γιατρο καλο στο δημοσιο. Σε καμια ειδικοτητα! Για να καταλάβετε, νεφρολογος δεν υπαρχει, γυναικολογος δεν υπαρχει, αφου ειχε δύο και οι δυο ειναι φυλακη. Ο ενας για παρανομες υιοθεσίες μωρων και ο άλλος για μιζες εκατομμυριων!!! Εχεις εμπιστοσυνη; Το δημοσιο νοσοκομειο μας είναι ενα ερειπιο, να φανταστειτε χθες, ειχε διακοπη ρευματος και δεν λειτουργουσαν τα εφεδρικα... με αλλα λογια μακρια!!! Μια κοπελα προχθες εκλεισε στο δημοσιο για αυχενικη, πήγε και την εστειλαν Λεμεσο, 1 ώρα δρομο! Οταν πήγε εκει και μετα απο αρκετη ωρα στο περιμενε την εστειλαν πίσω στην Πάφο, γιατι απλά δεν ειχε γιατρο να την δει! Τελικα η κοπελα αυχενικη δεν εκανε και βγηκε στα καναλια και φωναζε! Χάλια η κατασταση κοριτσια!

Γι αυτο εκανα ασφαλεια. Πληρωνεις τον γιατρο και μετα στου επιστρεφουν το 70%. Αλλά παλι αντε να τα κρατας για να πας και κατσε περιμενε να σου τα επιστρεψει η ασφαλεια!!!

 

 

 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Marigula είπε:

κοριτσια, ήρθα, αρχισαμε φαρμακευτηκή αγώγή για την πιεση!!! Το περιμένα!!!

Σε νεφρολογο πρεπει να πας για την πιεση στην εγκυμοσυνη και οχι σε καρδιολογο! Ο καρδιολογος δεν μπορει να σε βοηθηση.  Ο νεφρολογος θα κοιταξει και σηκωτι και νεφρα που επηρεαζουνται απο την πιεση της εγκυμοσυνης. Εκ πειρας σας το λεω κοριτσια, γιατι εχουμε οικογενιακο γιατρο καρδιολογο και οταν τον ρωτησα μου ειπε νεφρολογο και οταν το ειπα στον γυναικολογο μου και αυτος νεφρολογο.

Δυστηχως δεν εχουμε γιατρο καλο στο δημοσιο. Σε καμια ειδικοτητα! Για να καταλάβετε, νεφρολογος δεν υπαρχει, γυναικολογος δεν υπαρχει, αφου ειχε δύο και οι δυο ειναι φυλακη. Ο ενας για παρανομες υιοθεσίες μωρων και ο άλλος για μιζες εκατομμυριων!!! Εχεις εμπιστοσυνη; Το δημοσιο νοσοκομειο μας είναι ενα ερειπιο, να φανταστειτε χθες, ειχε διακοπη ρευματος και δεν λειτουργουσαν τα εφεδρικα... με αλλα λογια μακρια!!! Μια κοπελα προχθες εκλεισε στο δημοσιο για αυχενικη, πήγε και την εστειλαν Λεμεσο, 1 ώρα δρομο! Οταν πήγε εκει και μετα απο αρκετη ωρα στο περιμενε την εστειλαν πίσω στην Πάφο, γιατι απλά δεν ειχε γιατρο να την δει! Τελικα η κοπελα αυχενικη δεν εκανε και βγηκε στα καναλια και φωναζε! Χάλια η κατασταση κοριτσια!

Γι αυτο εκανα ασφαλεια. Πληρωνεις τον γιατρο και μετα στου επιστρεφουν το 70%. Αλλά παλι αντε να τα κρατας για να πας και κατσε περιμενε να σου τα επιστρεψει η ασφαλεια!!!

 

 

 

Ξέχασα ......

είσαι από Κυπρο.Δηλαδή πουθενά στην Κύπρο δεν έχει κάποιο ικανοποιητικό σύστημα υγείας?

Σαν θεραπεία σου έδωσε διουρητικά?Τουλάχιστον να πέρνεις και κάποιο ποσό σαν επιστροφή χαρά είναι.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marigula είπε:

κοριτσια, ήρθα, αρχισαμε φαρμακευτηκή αγώγή για την πιεση!!! Το περιμένα!!!

Σε νεφρολογο πρεπει να πας για την πιεση στην εγκυμοσυνη και οχι σε καρδιολογο! Ο καρδιολογος δεν μπορει να σε βοηθηση.  Ο νεφρολογος θα κοιταξει και σηκωτι και νεφρα που επηρεαζουνται απο την πιεση της εγκυμοσυνης. Εκ πειρας σας το λεω κοριτσια, γιατι εχουμε οικογενιακο γιατρο καρδιολογο και οταν τον ρωτησα μου ειπε νεφρολογο και οταν το ειπα στον γυναικολογο μου και αυτος νεφρολογο.

Δυστηχως δεν εχουμε γιατρο καλο στο δημοσιο. Σε καμια ειδικοτητα! Για να καταλάβετε, νεφρολογος δεν υπαρχει, γυναικολογος δεν υπαρχει, αφου ειχε δύο και οι δυο ειναι φυλακη. Ο ενας για παρανομες υιοθεσίες μωρων και ο άλλος για μιζες εκατομμυριων!!! Εχεις εμπιστοσυνη; Το δημοσιο νοσοκομειο μας είναι ενα ερειπιο, να φανταστειτε χθες, ειχε διακοπη ρευματος και δεν λειτουργουσαν τα εφεδρικα... με αλλα λογια μακρια!!! Μια κοπελα προχθες εκλεισε στο δημοσιο για αυχενικη, πήγε και την εστειλαν Λεμεσο, 1 ώρα δρομο! Οταν πήγε εκει και μετα απο αρκετη ωρα στο περιμενε την εστειλαν πίσω στην Πάφο, γιατι απλά δεν ειχε γιατρο να την δει! Τελικα η κοπελα αυχενικη δεν εκανε και βγηκε στα καναλια και φωναζε! Χάλια η κατασταση κοριτσια!

Γι αυτο εκανα ασφαλεια. Πληρωνεις τον γιατρο και μετα στου επιστρεφουν το 70%. Αλλά παλι αντε να τα κρατας για να πας και κατσε περιμενε να σου τα επιστρεψει η ασφαλεια!!!

 

 

 

Αχ τι καλα! Κ σκεψου αν ολα αυτα συμβαινουν στην κυπρο, τι θα γινεται κ εδω!!  Που την κυπρο την εχουμε κ για προτυπο κατα καποιον τροπο.. 

Πάντως εξακολουθει να μου κανει εντυπωση δε σου κρυβω οτι στην κυπρο δεν εχει σχεδον καθολου δημοσια περιθαλψη. Μηπως μενεις σε πολυ μικρη πολη για αυτο συμβαινουν αυτα; υπομονη μονο αυτο μπορω να σου πω!

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα με υγεία.  Λίγες μέρες μας μένουν για την αυχενικη.  :) αντε  να περάσουν.  Από σήμερα επιτέλους πήρα την απόφαση να ξεκινήσω το σίδηρο κ μου έκανε άνω κάτω το στομάχι . 

16 ώρες πρίν, Marigula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είστε? 

Εμείς καλά από ζαλάδες κ πρήξιμο στο στήθος. Πήρα τον γιατρό σήμερα γιατι δεν άντεχα κι μου είπε ειναι φυσιολογικό οι ορμόνες μου είναι στα ύψη!!! 

Επίσης κορίτσια μου, ανέβασα κι μια πίεση... Αύριο πρωί πρωί σε νεφρολογο. Έκανα κι στην πρώτη μου ψηλή πίεση. Έτσι αντιδρά ο οργανισμός μου. 

Απο πονακια οχι κ τόσο. Μπορω να πω στην μικρή μου ειχα παρα πολλα, τωρσ οχι κατι ιδιαίτερο. Αχ ποτέ να έρθει η μερα που θαχ τρεχω σε γλυκό παλι, για να νιώθω τις κλωτσιές. 

Αγωνία τώρα μέχρι τις 31 για την αυχενική. 

Καλό βράδυ φιλενάδες!!!! 

Είχες προεκλαμψια στην πρώτη σου εγκυμοσύνη? Εγώ ναι και ειχα νοσηλεύτει 2 φορές ήταν πολύ δύσκολη κατάσταση.  Κ εγώ από την αρχή ανέβαζα πίεση. 

5 ώρες πρίν, Marigula είπε:

Καλημερα!!!

Erianton μου, σε όλη μου την εγκυμοσυνη, ήμουν με ενα πιεσομετρο στο χερι. Επερνα φαρμακευτικη αγωγή, μεχρι και 6 μήνες μετα την γέννα. Μετα από μονη της η πιεση περνα. Ελεγα πως δεν θα το ειχα και τώρα αλλά από την πρωτη μέρα ο γιατρος μου με εχει παλι με ενα πιεσομετρο στο χερι. Τι να πω; Και τώρα με βλέπω με φαρμακα!!! Δεν την γλιτώνω. Και ο νεφρολογος ρε κοριτσια δεν τρώγετε, να μετρήση μία πιεση, να κοιταξει για φουσκωμα και να δώσει οδηγίες για φαρμακα, 50 ευρω. Εεεε ρε παιδί μου, πρεπει να αγοράσω, ενα μηχανάκη που βγάζει ευρω!!!!

Η μεγάλη πιεση δεν είναι και τόσο να είναι ψηλή, τον γυναικολογο δεν τον πολύ ενδιαφερει! αυτό που την νοιαζει είναι η μικρή, δεν πρεπει να ξεπερνα το 8,5!!! Απότι εμαθα, ψηλώνουν οι ηλεκτρολήτες και πειραζουν στομάχι, πνευμονες, παθαινεις εκλαψία και αντε να μας γυρευουν μετα, και μαμα και μωρά!!!

Μια χαρά ξυπνησαμε και σήμερα!!!

Μιλάμε κοριτσια μου!!!

Φιλια

 

Εμένα ήταν 18 η μεγάλη 12 η 14 η μικρή και ένιωθα τραγικά άσχημα. 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 13 λεπτά , Elpidaaa είπε:

 

Εμένα ήταν 18 η μεγάλη 12 η 14 η μικρή και ένιωθα τραγικά άσχημα. 

Ο Χριστός και η Παναγία.Ρε συ αυτό είναι τρομαχτικό.σκέψου εγώ πανικοβαλλομαι με το 14 και 9.Ούτε με τα φάρμακα έπεφτε?Όταν γεννήσες επανήλθε?Είχες απευθυνθεί και εσυ σε νεφρολογο?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ERIANTON είπε:

 

Ο Χριστός και η Παναγία.Ρε συ αυτό είναι τρομαχτικό.σκέψου εγώ πανικοβαλλομαι με το 14 και 9.Ούτε με τα φάρμακα έπεφτε?Όταν γεννήσες επανήλθε?Είχες απευθυνθεί και εσυ σε νεφρολογο?

Γενικά με ετρεχαν σε όλες τις ειδικότητες κ στην κλινική κ στα επειγοντα.  Όταν γέννησα μετά χειρότερα ήταν! Έπρεπε να αφήνω το  μωρό μου κ να με τρεχει στα νοσοκομεία ο άντρας μου . Πιο πολύ με παρακολούθησε καθηγητής υπερτασολογιας.  Σε ένα με δύο μήνες μετά την γέννα ηρεμησα κ σταμάτησα τα φάρμακα . Τώρα με την ψυχή στο στόμα είμαι μην αρχίσει το ίδιο γιατί έχω κ ένα παιδί ! 

Κ θυμάμαι σίγουρα πως όλοι λέγαν για την μικρή μου πίεση. 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ERIANTON είπε:

Σαν θεραπεία σου έδωσε διουρητικά?Τουλάχιστον να πέρνεις και κάποιο ποσό σαν επιστροφή χαρά είναι.

Δεν ειναι διουρητικά! Δεν ξερω ακριβως τι ειναι. Μου τα ονομασε χαπια πιεσης εγκυμοσυνης, που τα δίνουν εδω και 50 χρονια. . Διουρητικά δεν ειναι γιατι δεν παω τουαλετα περισσοτερο απο το συνιθησμενο μου.

 

3 ώρες πρίν, IoannaMas είπε:

Αχ τι καλα! Κ σκεψου αν ολα αυτα συμβαινουν στην κυπρο, τι θα γινεται κ εδω!!  Που την κυπρο την εχουμε κ για προτυπο κατα καποιον τροπο.. 

Πάντως εξακολουθει να μου κανει εντυπωση δε σου κρυβω οτι στην κυπρο δεν εχει σχεδον καθολου δημοσια περιθαλψη. Μηπως μενεις σε πολυ μικρη πολη για αυτο συμβαινουν αυτα; υπομονη μονο αυτο μπορω να σου πω!

Η δημοσια υγεία είναι ενα θεμα αρκετα χαλια εδω. Τώρα προσπαθουν να φτιάξουν το ΓΕΣΥ. Κάτι που δεν θα υπαρχουν κλινικες και δημοσια θα γίνουν ολα ενα, ο καθε γιατρος θα βλέπει το ιστορικο σου και θα πληρωνεις ενα μικρο ποσο εσυ και το υπολοιπο το κρατος! Αλλοι λενε ειναι καλο, αλλοι λενε οχι. Ο χρόνος θα δειξει. Ιωαννα μου, παντου τα ιδια ειναι. Ρώτησα τον γιατρο μου προχθες αν επειδη ειναι δυδυμη κυηση αν πρεπει να γεννησω Μακάρειο (ειναι δημοσιο νοσοκομειο που ειναι μονο για νοεγνα -  παιδια και εγκυμονουσες) που ενταξει καπου το ειχα ψηλα, μου ειπε πως ειναι καθετος οχι, και θα γεννησω στην κλινικη του, αφου καισαρικες βάζουν πλεον και κανουν και μαθητευομενοι, χωρις την επιβλεψη καποιου γιατρου, και ο καλυτερος πλεον παιδιατρος εκει, θα ιδιωτευση. Ετσι δεν εχει εμπιστουσνη.

3 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Είχες προεκλαμψια στην πρώτη σου εγκυμοσύνη? Εγώ ναι και ειχα νοσηλεύτει 2 φορές ήταν πολύ δύσκολη κατάσταση.  Κ εγώ από την αρχή ανέβαζα πίεση. 

Εμένα ήταν 18 η μεγάλη 12 η 14 η μικρή και ένιωθα τραγικά άσχημα. 

οχι καλή μου, η προεκλαμψία εμφανιζετε στην 20-24 εβδομαδα και μετα. Η ψηλή πιεση όπως εχω εγω, εμφανιζετε απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Γυρω στην 10η εβδομαδα που αρχιζει η μεγαλη ροη αιματος προς το μωρο. Γι αυτο κοπελες μου, μετρατε την, απο την αρχη, να ειστε σιγουρες.

Αν εβλεπε ο γυναικολογος μου τετοια πιεση 18-14, θα παθαινε καρδιακο την ιδια στιγμη. Με 14/9 και του ανεβαινε η πιεση του καημενου στο κεφαλι!!!

Δεν σου εδωσαν κατι να παιρνεις; Καποιο φαρμακο κατι;

Τι μαγειρευουμε αποψε καλε; Το μεσημερι εφτιαξα αυγοσαλατα, με αβοκατο, αλλα με χαλασε. Το στομαχι μου ανακατευετε! Λέω να φτιαξω μακαρονια με κιμα!! (χωρις αλατι.. αντε δω πως τρωγετε :( )


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Marigula είπε:

Δεν ειναι διουρητικά! Δεν ξερω ακριβως τι ειναι. Μου τα ονομασε χαπια πιεσης εγκυμοσυνης, που τα δίνουν εδω και 50 χρονια. . Διουρητικά δεν ειναι γιατι δεν παω τουαλετα περισσοτερο απο το συνιθησμενο μου.

 

Η δημοσια υγεία είναι ενα θεμα αρκετα χαλια εδω. Τώρα προσπαθουν να φτιάξουν το ΓΕΣΥ. Κάτι που δεν θα υπαρχουν κλινικες και δημοσια θα γίνουν ολα ενα, ο καθε γιατρος θα βλέπει το ιστορικο σου και θα πληρωνεις ενα μικρο ποσο εσυ και το υπολοιπο το κρατος! Αλλοι λενε ειναι καλο, αλλοι λενε οχι. Ο χρόνος θα δειξει. Ιωαννα μου, παντου τα ιδια ειναι. Ρώτησα τον γιατρο μου προχθες αν επειδη ειναι δυδυμη κυηση αν πρεπει να γεννησω Μακάρειο (ειναι δημοσιο νοσοκομειο που ειναι μονο για νοεγνα -  παιδια και εγκυμονουσες) που ενταξει καπου το ειχα ψηλα, μου ειπε πως ειναι καθετος οχι, και θα γεννησω στην κλινικη του, αφου καισαρικες βάζουν πλεον και κανουν και μαθητευομενοι, χωρις την επιβλεψη καποιου γιατρου, και ο καλυτερος πλεον παιδιατρος εκει, θα ιδιωτευση. Ετσι δεν εχει εμπιστουσνη.

οχι καλή μου, η προεκλαμψία εμφανιζετε στην 20-24 εβδομαδα και μετα. Η ψηλή πιεση όπως εχω εγω, εμφανιζετε απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Γυρω στην 10η εβδομαδα που αρχιζει η μεγαλη ροη αιματος προς το μωρο. Γι αυτο κοπελες μου, μετρατε την, απο την αρχη, να ειστε σιγουρες.

Αν εβλεπε ο γυναικολογος μου τετοια πιεση 18-14, θα παθαινε καρδιακο την ιδια στιγμη. Με 14/9 και του ανεβαινε η πιεση του καημενου στο κεφαλι!!!

Δεν σου εδωσαν κατι να παιρνεις; Καποιο φαρμακο κατι;

Τι μαγειρευουμε αποψε καλε; Το μεσημερι εφτιαξα αυγοσαλατα, με αβοκατο, αλλα με χαλασε. Το στομαχι μου ανακατευετε! Λέω να φτιαξω μακαρονια με κιμα!! (χωρις αλατι.. αντε δω πως τρωγετε :( )

Φυσικά κ έπαιρνα φάρμακα κ είχα προεκλαμψια απο την αρχη ! Είχα ανεβασμενα λευκά στα ουρα κ είχα φουσκωσει. Μετά τον 6 7 μήνα τα πράγματα χειρότερεψαν κ νοσηλεύομουν.  

πρίν από 26 λεπτά , Marigula είπε:

Δεν ειναι διουρητικά! Δεν ξερω ακριβως τι ειναι. Μου τα ονομασε χαπια πιεσης εγκυμοσυνης, που τα δίνουν εδω και 50 χρονια. . Διουρητικά δεν ειναι γιατι δεν παω τουαλετα περισσοτερο απο το συνιθησμενο μου.

 

Η δημοσια υγεία είναι ενα θεμα αρκετα χαλια εδω. Τώρα προσπαθουν να φτιάξουν το ΓΕΣΥ. Κάτι που δεν θα υπαρχουν κλινικες και δημοσια θα γίνουν ολα ενα, ο καθε γιατρος θα βλέπει το ιστορικο σου και θα πληρωνεις ενα μικρο ποσο εσυ και το υπολοιπο το κρατος! Αλλοι λενε ειναι καλο, αλλοι λενε οχι. Ο χρόνος θα δειξει. Ιωαννα μου, παντου τα ιδια ειναι. Ρώτησα τον γιατρο μου προχθες αν επειδη ειναι δυδυμη κυηση αν πρεπει να γεννησω Μακάρειο (ειναι δημοσιο νοσοκομειο που ειναι μονο για νοεγνα -  παιδια και εγκυμονουσες) που ενταξει καπου το ειχα ψηλα, μου ειπε πως ειναι καθετος οχι, και θα γεννησω στην κλινικη του, αφου καισαρικες βάζουν πλεον και κανουν και μαθητευομενοι, χωρις την επιβλεψη καποιου γιατρου, και ο καλυτερος πλεον παιδιατρος εκει, θα ιδιωτευση. Ετσι δεν εχει εμπιστουσνη.

οχι καλή μου, η προεκλαμψία εμφανιζετε στην 20-24 εβδομαδα και μετα. Η ψηλή πιεση όπως εχω εγω, εμφανιζετε απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Γυρω στην 10η εβδομαδα που αρχιζει η μεγαλη ροη αιματος προς το μωρο. Γι αυτο κοπελες μου, μετρατε την, απο την αρχη, να ειστε σιγουρες.

Αν εβλεπε ο γυναικολογος μου τετοια πιεση 18-14, θα παθαινε καρδιακο την ιδια στιγμη. Με 14/9 και του ανεβαινε η πιεση του καημενου στο κεφαλι!!!

Δεν σου εδωσαν κατι να παιρνεις; Καποιο φαρμακο κατι;

Τι μαγειρευουμε αποψε καλε; Το μεσημερι εφτιαξα αυγοσαλατα, με αβοκατο, αλλα με χαλασε. Το στομαχι μου ανακατευετε! Λέω να φτιαξω μακαρονια με κιμα!! (χωρις αλατι.. αντε δω πως τρωγετε :( )

Χωρίς αλάτι είναι ένα θέμα!  Εγώ το ρίχνω στις κόκκινες σαλτες όταν δεν πρέπει να φάω αλάτι. 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αλάτι το εχω κόψει.Όπου υπάρχει οκ αλλά από αλατιερα δεν Ρίχνω.Η δική μου πίεση ανεβαίνει από το άγχος.Έχω συνέχεια ταχυκαρδίες και με χαλάει.Δεν έχει αλλάξει κατι με την εγκυμοσύνη.Όπως ήμουν έιμαι.Όλα να πάνε καλά κορίτσι μου και να μην χρειαστεί τιποτα @Elpidaaa.

Η προεκλαμψια εκτός από την πίεση τι αλλά συμπτώματα έχει?

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ERIANTON είπε:

Εγώ το αλάτι το εχω κόψει.Όπου υπάρχει οκ αλλά από αλατιερα δεν Ρίχνω.Η δική μου πίεση ανεβαίνει από το άγχος.Έχω συνέχεια ταχυκαρδίες και με χαλάει.Δεν έχει αλλάξει κατι με την εγκυμοσύνη.Όπως ήμουν έιμαι.Όλα να πάνε καλά κορίτσι μου και να μην χρειαστεί τιποτα @Elpidaaa.

Η προεκλαμψια εκτός από την πίεση τι αλλά συμπτώματα έχει?

Ευχαριστώ κορίτσι μου. Αυτό το κοιτάς αρχικά με την εξέταση ούρων. Κοιτάς για πρηξιμο στα άκρα. Εγώ τουλάχιστον αυτά είχα. Μην το σκέφτεσαι καν . Όλα καλά θα μας πάνε.  


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...