Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, ERIANTON είπε:

Συγνώμη αν νόμιζες ότι είχα τέτοια πρόθεση.Επειδη με ρώτησες αν τους ξέρω το είπα.Θα κάνω εκεί όλες τις εξετάσεις και ήθελα να δω ποιος θα μπορούσε να τύχει και σε μένα(γενικώς αποφεύγω να κάνω κριτική).

Οχι νταξει ολα καλα! Απλα τωρα αν μπω στο τριπακι ο ταδε ειναι καλος- ο αλλος δεν ειναι, μονο κακο στην ψυχολογια μου θα κανω. Θεωρω οτι ειναι συγκεκριμενα πραγματα αυτα που βλεπουν στην αυχενικη κ μικρη σημασια εχει ποιον θα τυχεις. Εγω δεν τους ψαχνω κ τοσο.Τωρα αν κανω καλα ή κακα δεν ξερω, ετσι στην τυχη πηγα κ στην πρωτη μου εγκυμοσυνη κ ολα καλα ηταν.

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι βρε συ τι δουλειά έχω να σου πω εγώ κάτι τέτοιο.Μίλαγα με μια γνωστή μου και μου είπε ότι συνήθως είναι συγκεκριμένοι  γιατροι.Στο αγόρι μου μου την είχε κάνει ο Γιαλελης και μου  ηταν πολύ συμπαθητικός ,για αυτό σε ρώτησα για τον συγκεκριμένο κι όλας.

Πήρα να κλείσω για Β επιπέδου και μου είπε ότι έχει ραντεβού 28/8.Το έκλεισα και τις είπα ότι το κλείνω αν και είναι στις τελευταίες μέρες οριακά.Θα περάσω από κει όταν παω για Αυχενική μπας και βρω τίποτα από καμία ακύρωση.Έκλεισα και για αμνιοπαρακεντηση γιατί το πιθανότερο είναι να την ζητήσει ο γιατρός λόγο της ηλικίας μου.Η μαμα μου είναι κάθετα αντίθετη βέβαια και ίσως κάνω το harmony test που είναι ακίνδυνο και κάνουν μόνο εξέταση αίματος.Ίδωμεν.....


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα στην παρέα. Να δωσω κι εγω το παρον μου. Δεκέμβριο, ευχομαστε να πανε οολα καλα, και να φτάσουμε μεχρι τον Δεκέμβριο, θα ερθουν τα διδιμακια μου. Πητ εχω 12/12.

Εχω ακομη μία κορούλα 2.5 χρόνων. Την γεννησα 03/12. Μαλλον ο Δεκέμβριος ειναι ο τυχερός μου μηνας ή ο Μάρτιος!!! 

Να σας ρωτησω, υπαρχει καμία αλλη με διδιμακια εδω ή καποια που ειχε αρκετες ζαλάδες κ ίλιγγο στην εγκυμοσύνη? Ποτε παίρνουν ρε κοριτσια? Στην μικρή μου μονο καουρες ειχα, τώρα δεν μπορώ να σταθω στα πόδια μου. 

  • Μου αρέσει 3

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marigula είπε:

 Καλησπέρα στην παρέα. Να δωσω κι εγω το παρον μου. Δεκέμβριο, ευχομαστε να πανε οολα καλα, και να φτάσουμε μεχρι τον Δεκέμβριο, θα ερθουν τα διδιμακια μου. Πητ εχω 12/12.

Εχω ακομη μία κορούλα 2.5 χρόνων. Την γεννησα 03/12. Μαλλον ο Δεκέμβριος ειναι ο τυχερός μου μηνας ή ο Μάρτιος!!! 

Να σας ρωτησω, υπαρχει καμία αλλη με διδιμακια εδω ή καποια που ειχε αρκετες ζαλάδες κ ίλιγγο στην εγκυμοσύνη? Ποτε παίρνουν ρε κοριτσια? Στην μικρή μου μονο καουρες ειχα, τώρα δεν μπορώ να σταθω στα πόδια μου. 

Γειά σου κοριτσι μου!! Τι ωραια...δύο ζουζουνια μαζί...με το καλο... πόσο εισαι;;; παίρνεις ουτροτζεσταν από το στομα;;; το ρωτάω γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τα έπαιρνα κ είχα απίστευτη ζαλαδα κ ιλιγγο..τα είχα δει όλα...τώρα τα βάζω κολπικα κ κομπλέ...  επίσης μετράς την πίεση σου όταν ζαλιζεσαι;

Αα..έχουμε ίδια πητ


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ERIANTON είπε:

Όχι βρε συ τι δουλειά έχω να σου πω εγώ κάτι τέτοιο.Μίλαγα με μια γνωστή μου και μου είπε ότι συνήθως είναι συγκεκριμένοι  γιατροι.Στο αγόρι μου μου την είχε κάνει ο Γιαλελης και μου  ηταν πολύ συμπαθητικός ,για αυτό σε ρώτησα για τον συγκεκριμένο κι όλας.

Πήρα να κλείσω για Β επιπέδου και μου είπε ότι έχει ραντεβού 28/8.Το έκλεισα και τις είπα ότι το κλείνω αν και είναι στις τελευταίες μέρες οριακά.Θα περάσω από κει όταν παω για Αυχενική μπας και βρω τίποτα από καμία ακύρωση.Έκλεισα και για αμνιοπαρακεντηση γιατί το πιθανότερο είναι να την ζητήσει ο γιατρός λόγο της ηλικίας μου.Η μαμα μου είναι κάθετα αντίθετη βέβαια και ίσως κάνω το harmony test που είναι ακίνδυνο και κάνουν μόνο εξέταση αίματος.Ίδωμεν.....

Υπαρχει τηλ που ρωτας για ραντεβου β επιπεδου; μου το δινεις; δηλ πριν τις 28/8 σου ειπε δεν εχει; γιατι εγω πρεπει να την κανω καπου τελη ιουλιου...

Για την αμνιο γενικα δεν εχω πολυ καλη γνωμη αλλα επειδη ειμαι μικρη δεν εχει χρειαστει να μπω στο διλημμα. Ελπιζω να πάνε ολα καλα ο,τι κ αν αποφασισεις!

2 ώρες πρίν, Marigula είπε:

 Καλησπέρα στην παρέα. Να δωσω κι εγω το παρον μου. Δεκέμβριο, ευχομαστε να πανε οολα καλα, και να φτάσουμε μεχρι τον Δεκέμβριο, θα ερθουν τα διδιμακια μου. Πητ εχω 12/12.

Εχω ακομη μία κορούλα 2.5 χρόνων. Την γεννησα 03/12. Μαλλον ο Δεκέμβριος ειναι ο τυχερός μου μηνας ή ο Μάρτιος!!! 

Να σας ρωτησω, υπαρχει καμία αλλη με διδιμακια εδω ή καποια που ειχε αρκετες ζαλάδες κ ίλιγγο στην εγκυμοσύνη? Ποτε παίρνουν ρε κοριτσια? Στην μικρή μου μονο καουρες ειχα, τώρα δεν μπορώ να σταθω στα πόδια μου. 

Καλως ηρθες κ με το καλο τα διδυμακια σου! Φυσιολογικα τα πιασατεεε; ειχα κ εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη αλλα δυστυχως το ενα παλινδρομησε κ τώρα εχω μια καταπληκτικη κορουλα ξανθια γαλανοματα που μας υπερ-καλυψε το κενο! Εσενα ειναι στον ιδιο σακο κ τα 2; 

Λογικα για καισαρικη θα πατε απ οσο ακουω αρα ισως μην φτασεις την πητ. Που θα γεννησεις;; 

Υπομονη κ με τις ζαλαδες, λογικα τα διδυμα θα ειναι ζόρι, σου ευχομαι πολυ κουραγιο!!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Marigula Διδυμακια;;!Τέλεια!Καλώς ήρθες και να σου περασουν  γρήγορα οι ζαλάδες! 

Κορίτσια, τα δίδυμα γενικα δε γεννιούνται νωρίτερα; Ασχέτως που στην Ελλάδα πανε και καισαρική, νομίζω οτι απο μονα τους ξεκινάνε πιο νωρίς τη διαδικασία. Διορθώστε με αν εχω λαθος εντύπωση...


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2017 at 4:47 ΜΜ, Elpidaaa είπε:

Καλησπέρα ασβέστιο μου είχε πει ο γιατρός να πάρω όταν ήμουν 7 μηνών κ αυτό μετά από εξετάσεις.  Πες του να σου γράψει την εξέταση κ βλέπεις μετά . 

Μπράβο κορίτσι μου πάντα καλά να είστε . Έχω πολύ αγωνία για μας που έχουμε ίδι παιδάκι τι φύλλο θα είναι :) εγώ θέλω και αγόρι για παρέα στον γιοκα μου αλλά και κορίτσι χεχε οπότε κ τα δύο πολύ καλοδεχουμενα  περιμένω πως και πως να μου πει το φυλλο για να κάνω όνειρα μέχρι να γεννησω. Στην πρώτη εγκυμοσύνη κορίτσια 6 μηνών έμαθα ότι είναι αγοράκι κ να φανταστείτε έιχα κάνει υπέρηχο σε 3 γιατρους για ένα άλο θέμα. 

Καλησπέρα κορίτσι μου . Εγώ ξεκίνησα με 36 σίδηρο κ πρέπει να ξεκινήσω το συμπλήρωμα. Ναι ίδια μέρα έχουμε την αυχενικη αλλά δεν είμαι Αθήνα:)

Πότε είναι η πητ σου να σε βάλω στο πινακακι μας 

 

:)Μανουλες Δεκεμβρίου 2017:)

-Rena87-  αυχενικη-31.05.17   ΠΗΤ-12.12.17

-Elpidaaa-  αυχενικη-30.05.17  ΠΗΤ-15.12.17 

-Dwroulita85- αυχενικη-? ΠΗΤ-15.12.17

-gaidaki-  αυχενικη-02.06.17  ΠΗΤ-16.12.17

-Eutuxia25-  αυχενικη-?  ΠΗΤ-17.12.17

-ERIANTON-   αυχενικη-30.05.17  ΠΗΤ- ?

7/6 θα κανω την αυχενική τελικα Ελπιδακι μου!! 

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Marigula είπε:

 Καλησπέρα στην παρέα. Να δωσω κι εγω το παρον μου. Δεκέμβριο, ευχομαστε να πανε οολα καλα, και να φτάσουμε μεχρι τον Δεκέμβριο, θα ερθουν τα διδιμακια μου. Πητ εχω 12/12.

Εχω ακομη μία κορούλα 2.5 χρόνων. Την γεννησα 03/12. Μαλλον ο Δεκέμβριος ειναι ο τυχερός μου μηνας ή ο Μάρτιος!!! 

Να σας ρωτησω, υπαρχει καμία αλλη με διδιμακια εδω ή καποια που ειχε αρκετες ζαλάδες κ ίλιγγο στην εγκυμοσύνη? Ποτε παίρνουν ρε κοριτσια? Στην μικρή μου μονο καουρες ειχα, τώρα δεν μπορώ να σταθω στα πόδια μου. 

Καλός ήρθες στην παρέα μας , με το καλό τα διδυμακια σου . Κ εγώ τώρα έχω πολύ διαφορετική εγκυμοσύνη απο την πρώτη μου φαίνεται πολύ περίεργο.  

:)Μανουλες Δεκεμβρίου 2017:)

-Rena87-  αυχενικη-31.05.17   ΠΗΤ-12.12.17

-Elpidaaa-  αυχενικη-30.05.17  ΠΗΤ-15.12.17 

-Dwroulita85- αυχενικη-07.06.17  ΠΗΤ-15.12.17

-gaidaki-  αυχενικη-02.06.17  ΠΗΤ-16.12.17

-Eutuxia25-  αυχενικη-06.06.17  ΠΗΤ-17.12.17

-ERIANTON-   αυχενικη-30.05.17  ΠΗΤ- ?

-marigula-   αυχενικη-?  ΠΗΤ-12.12.17


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και σας ευχαριστω!!!

Rena παιρνω κολπικα, 3 την ημερα, και η πιεση μου ειναι μια χαρα. Την παρακολουθω καθημερινως, οδηγιες του γιατρου. Το ειπα σήμερα στον γιατρο που πήγα για την αναλύση για το συνδρομο down και μου ειπε είναι λογο εγκυμοσυνης και τα διδιμακια δεν ειναι ευκολη εγκυμοσυνη.

Καισαρικη θα γεννησω κοριτσια. Είμαι από Πάφο - Κύπρο. Η εγκυμοσυνη μου, προεκυψε, μετα απο εμβρυομεταφορα που εγινε απο εμβρυα που ειχα στο ψυγειο μετα απο την δευτερη εξωσωματική που εκανα και απεκτησα την κορουλα μου. Στο δευτερο μωρακι απλά ήρθε απο μόνο του, αλλά η χαρα κρατησε μονο 2 μέρες αφού η χοριακη δεν προχωρησε. Συνολικα μεσα σε διαστημα 4 μηνων ειχα 3 βιοχημικές. Ετσι ειπαμε πριν αρχισουμε να ψαχνουμε διαφορα με βιοψια κτλ, να προχωρησουμε σε εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμένα. Ετσι εχουμε τα διδιμακια μας που ερχονται.

Ο γιατρος μου ειπε θα το παμε οσο γινετε πιο μακρια, θελουμε 38 εβδομαδες. Μακαρι να παμε μεχρι εκει, γιατι δυσκολη εγκυμοσυνη. Ο Θεος ειναι μεγαλος.

Αυχενική εκλεισα για 31/5.

Erianton να σε ρωτήσω, είναι υποχρεωτική η αμνιοπαρακεντηση σε αυτη την ηλικία; γιατι και εγω 37 είμαι, και σκεφτομαι διαφορα. Αυτή η αναλυση που αναφερες, γινετε στην Κύπρο, ξέρεις αν γινετε και στα δυδυμα;

 

  • Μου αρέσει 1

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Marigula είπε:

Καλημερα και σας ευχαριστω!!!

Rena παιρνω κολπικα, 3 την ημερα, και η πιεση μου ειναι μια χαρα. Την παρακολουθω καθημερινως, οδηγιες του γιατρου. Το ειπα σήμερα στον γιατρο που πήγα για την αναλύση για το συνδρομο down και μου ειπε είναι λογο εγκυμοσυνης και τα διδιμακια δεν ειναι ευκολη εγκυμοσυνη.

Καισαρικη θα γεννησω κοριτσια. Είμαι από Πάφο - Κύπρο. Η εγκυμοσυνη μου, προεκυψε, μετα απο εμβρυομεταφορα που εγινε απο εμβρυα που ειχα στο ψυγειο μετα απο την δευτερη εξωσωματική που εκανα και απεκτησα την κορουλα μου. Στο δευτερο μωρακι απλά ήρθε απο μόνο του, αλλά η χαρα κρατησε μονο 2 μέρες αφού η χοριακη δεν προχωρησε. Συνολικα μεσα σε διαστημα 4 μηνων ειχα 3 βιοχημικές. Ετσι ειπαμε πριν αρχισουμε να ψαχνουμε διαφορα με βιοψια κτλ, να προχωρησουμε σε εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμένα. Ετσι εχουμε τα διδιμακια μας που ερχονται.

Ο γιατρος μου ειπε θα το παμε οσο γινετε πιο μακρια, θελουμε 38 εβδομαδες. Μακαρι να παμε μεχρι εκει, γιατι δυσκολη εγκυμοσυνη. Ο Θεος ειναι μεγαλος.

Αυχενική εκλεισα για 31/5.

Erianton να σε ρωτήσω, είναι υποχρεωτική η αμνιοπαρακεντηση σε αυτη την ηλικία; γιατι και εγω 37 είμαι, και σκεφτομαι διαφορα. Αυτή η αναλυση που αναφερες, γινετε στην Κύπρο, ξέρεις αν γινετε και στα δυδυμα;

 

Όσο δύσκολη εγκυμοσύνη τόσο μεγάλη χαρά θα πάρεις με δύο μωράκια στα χερια σου. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά. Να ακούς τον γιατρό σου κ να τον ρωτάς για τα πάντα.  Εγώ κορίτσια 29 χρόνον έκανα αμνιοπαρακεντηση κ ήταν άσχημη εμπειρία... σε αυτην την εγκυμοσύνη μου δεν θα κάνω ότι κ να μου πούνε.  Είχα πάρει 3 γνώμες ειδικών κ οι 3 μου είπαν για αμνιοπαρακεντηση.  Ο θεός βοηθός σε όλες μας να φτάσουμε καλα ως το τέλος με γερά μωρα  ! 

  • Μου αρέσει 1

V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elpidaaa είπε:

Εγώ κορίτσια 29 χρόνον έκανα αμνιοπαρακεντηση κ ήταν άσχημη εμπειρία... σε αυτην την εγκυμοσύνη μου δεν θα κάνω ότι κ να μου πούνε.  Είχα πάρει 3 γνώμες ειδικών κ οι 3 μου είπαν για αμνιοπαρακεντηση.  Ο θεός βοηθός σε όλες μας να φτάσουμε καλα ως το τέλος με γερά μωρα  ! 

Η αλήθεια είναι ότι είναι ότι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ρίσκου.Ομως αν σου βάλει την ιδέα ο γιατρός τι μπορείς να κάνεις?Σε φίλη μου που είναι 39 δεν την έβαλε ο γιατρός της να την κανει.Δεν ξέρω και αυτοί οι γιατροί......,τσαντιζομαι Όταν υπάρχουν τόσες διαφορετικές απόψεις απο επιστήμονες που σπουδάζουν τα ίδια.Και η Αυχενική και το pappa είχαν βγει με υποψία? 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marigula είπε:

Καλημερα και σας ευχαριστω!!!

Rena παιρνω κολπικα, 3 την ημερα, και η πιεση μου ειναι μια χαρα. Την παρακολουθω καθημερινως, οδηγιες του γιατρου. Το ειπα σήμερα στον γιατρο που πήγα για την αναλύση για το συνδρομο down και μου ειπε είναι λογο εγκυμοσυνης και τα διδιμακια δεν ειναι ευκολη εγκυμοσυνη.

Καισαρικη θα γεννησω κοριτσια. Είμαι από Πάφο - Κύπρο. Η εγκυμοσυνη μου, προεκυψε, μετα απο εμβρυομεταφορα που εγινε απο εμβρυα που ειχα στο ψυγειο μετα απο την δευτερη εξωσωματική που εκανα και απεκτησα την κορουλα μου. Στο δευτερο μωρακι απλά ήρθε απο μόνο του, αλλά η χαρα κρατησε μονο 2 μέρες αφού η χοριακη δεν προχωρησε. Συνολικα μεσα σε διαστημα 4 μηνων ειχα 3 βιοχημικές. Ετσι ειπαμε πριν αρχισουμε να ψαχνουμε διαφορα με βιοψια κτλ, να προχωρησουμε σε εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμένα. Ετσι εχουμε τα διδιμακια μας που ερχονται.

Ο γιατρος μου ειπε θα το παμε οσο γινετε πιο μακρια, θελουμε 38 εβδομαδες. Μακαρι να παμε μεχρι εκει, γιατι δυσκολη εγκυμοσυνη. Ο Θεος ειναι μεγαλος.

Αυχενική εκλεισα για 31/5.

Erianton να σε ρωτήσω, είναι υποχρεωτική η αμνιοπαρακεντηση σε αυτη την ηλικία; γιατι και εγω 37 είμαι, και σκεφτομαι διαφορα. Αυτή η αναλυση που αναφερες, γινετε στην Κύπρο, ξέρεις αν γινετε και στα δυδυμα;

 

Σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!! Ολα σου πανε καλα κοπελα μου κ τα μωράκια σου να ναι γερα! Η παφως ειναι εξαιρετική πολη, εκανα το μεταπτυχιακό μου!! 

Κ εγω απο εξωσωματικη, πρωτη προσπάθεια. 

Η αμνιοπαρακέντηση δεν ειναι κατι, ειχα κανει στο πρωτο μου, δυστυχως το εχασα. Αλλα σαν διαδικασία πιο πολυ φοβάσαι αλλα δεν ειναι τιποτα. Πολλες κοπέλες το κανουν.


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marigula είπε:

 

Erianton να σε ρωτήσω, είναι υποχρεωτική η αμνιοπαρακεντηση σε αυτη την ηλικία; γιατι και εγω 37 είμαι, και σκεφτομαι διαφορα. Αυτή η αναλυση που αναφερες, γινετε στην Κύπρο, ξέρεις αν γινετε και στα δυδυμα;

 

Σίγουρα γίνεται στην Κύπρο γιατί απο Ελλάδα μέχρι πριν λιγο καιρό στέλναμε το αίμα για ανάλυση στην Κύπρο και στην Αγγλία.Που όπως αποδείχτηκε δεν ήταν και πολύ έγκυρα τα αποτελεσματα γιατί με την μεταφορά αλλοιώνεται το αίμα.Γίνεται και σε δίδυμη κύηση αλλά δεν ανιχνεύει φυλοσυνδετα χρωμοσώματα .Εδώ κοστίζει 450  Και σε ένα μόνο κέντρο εμβρυογεννιτικης  μου είπαν το ποσό των 950 ευρώ και οπως με ενημέρωσε η  κοπέλα "βρίσκουμε τα πάντα τα παντα".Μου το είπε δύο φορές για να δικαιολογήσει την διπλάσια αξία.Τα αποτελέσματα είναι 99,9% ακριβή,λένε.....

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...