Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα είμαι μανούλα διδύμων με δανικά ωράρια. Παλιά στο σπορ, μιας και τα μωράκια μου έφτασαν κιόλας 3,5 ετών. Λέμε με των άντρα μου να κάνουμε άλλη μια προσπάθεια (τελευταια) για να κάνουμε ακόμα ενα μωράκι. Εχου με βλαστοκυστες d5 Kai d6 αλλά μετά από τόσο χρόνια δεν θυμάμαι καθόλου τι θα πει αυτό... είμαι καλές πιστευετε?

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Della το αβοκαντο ώμο. Όταν το αγορασεις μην το βάλεις ψυγείο. Αστο να ωριμάσει. Όταν μαλακωσει είναι έτοιμο και μπαίνει παντού. Στην φρουτοκρεμα, στην κρεατοσουπα, σαν απογευματινό με λαδολεμονο. Είναι πολυ ωφέλιμο για τα μωρά. Στη φρουτοκρεμα δίνει πολυ ωραία υφή. Όταν η δικιά μου αφηνει φρουτοκρεμα κάνω πάρτυ. :D

Απο Θεσσαλονίκη είμαι. Οι γονείς μου, τα αδέρφια μου όλοι εκει. Μεγάλωσα στην περιοχή του Λαογραφικού μουσείου κοντά στην Μπότσαρη.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια τα φώτα σας!!!!

Όπως έχω ξαναγράψει η μικρή μου ποτέ δεν τρελάθηκε για κρεατόσουπα.. Τρώει γύρω στις 10 κουταλίτσες!

Λοιπόν σκέφτομαι να της κάνω μπιφτεκάκια στον ατμό και μετά να τα πατήσω με το πιρούνι ή αν τα καταφέρει να τα μασουλήσει μόνη της!

Έχει αλλεργία στο μοσχάρι οπότε σκέφτομαι για κιμά από αρνί ή χοιρινό βιολογικό ή βουβάλι.. Εσείς ποιο προτείνετε;

Επειδή όπως τα τρώμε εμείς θα της έρθει έντονη η κρεατίλα σκέφτομαι να χτυπήσω στο μούλτι ή στο μπλέντερ ωμά λαχανικά (πατάτα, καρότο, κολοκύθι, μπρόκολο, κουνουπίδι, κρεμμύδι, μαιντανό) και αυτό το μείγμα να το αναμείξω με τον κιμά.

Πως σας φαίνεται η ιδέα; :confused:


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina nana μια απλη ερωτηση...εσυ θα το ετρωγες???

Αυτο ακριβως με ρωτησε η παιδιατρος οταν της ειπα πως ηθελα να κανω σαλτσα ντοματας και καποια αλλα πραγματα...θα ετρωγες τοσες πολλες γευσεις μαζι?μπιφτεκακια και εγω σκεφτομαι να της κανω...οτι ειναι αλλεργικια στο μοσχαρακι πως το καταλαβες?Γεμισε εξανθηματα σε ολο το κορμακι της?


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Elzu να σου πω την αλήθεια εγώ θα το έτρωγα.. Κι αν σκεφτείς και οι αλεσμένες κρεατόσουπες τόσα πράγματα δεν έχουν μέσα; Δεν έχει μέσα το αλεσμένο κρέας, πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κανα 2 ακόμα λαχανικά, λάδι, λεμόνι κτλ;


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εννούσα όλα μαζί! Εναλλάξ! Η απορία μου δεν είναι στα λαχανικά, αυτά τα βρήσκω και στην τελική κάνω τα μισα με πατάτα, καρότο, μπρόκολο και τα άλλα μισά κολοκυθι, μαιντανό, κουνουπίδι. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα! Το πρόβλημα είναι αν ο τρόπος μαγειρέματος κτλ είναι οκ κι αν χρειάζεται κάτι για να δέσει..

Η αλλεργία είναι από 50 ημερων στην αγελαδινή πρωτείνη (αίμα στα κακά)!

Δεν θα φάει τίποτα γαλακτοκομικό (γάλα, γιαούρτι, τυρί, μπισκότα), μοσχαρι και τα ζώα που τρέφονται με μοσχάρι μέχρι να γίνει 2 χρονών τουλάχιστον κι εγώ το ίδιο όσο θηλάζω!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

αααα ειπα και εγω...νομιζα ολα μαζι...ναι σαν συνδιασμος ετσι ειναι καλα νομιζω...για να δεσει τι αλλο να χειαζεσαι???Νομιζω θα ειναι καλα ετσι...πω πω ποσο δυσκολα σου ειναι ε???Δεν εχεις τιποτα να δωσεις.Και εσυ πως την παλευεις???Δεν πινεις γαλα καθολου?Και κανει αυτο?Μηπως θα αποκτησεις και εσυ πολλα προβλημα απο έλλειψη ασβεστιου?ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ παντος...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα πελαγώσει και δε είχα τι να φάω, έχανα αβέρτα κιλα.. Τώρα έχει μπει ένας μπούσουλας και ξέρω τι την ενοχλεί. Εννοείται ότι δεν μπορώ να φάω τίποτα έξω μόνο με πολύ προσοχή και δεν μπορώ να φάω πράγματα που περιέχουν ορό γάλακτος, καζείνη κτλ όπως ψωμί του τοστ, ψωμί από φούρνο, φρυγανιές, βιτάμ.

Προσπαθώ να παίρνω ασβέστιο από άλλες πηγές κυρίως ξηρούς καρπούς, γάλα ρυζιού και ψάρια. Αν το σκεφτείς κανένα θηλαστικό στον κόσμο δεν χρειάζεται το γάλα άλλου θηλαστικού για να ζήσει! Το κατσικάκι όταν αποθηλάσει από την μαμά του δεν πίνει πια γάλα!

Σκοπός μου είναι όταν αποθηλάσει η μικρή να το έχει ξεπεράσει ή αν δεν το έχει ξεπεράσει να μη χρειάζεται άλλο ζωικό γάλα!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο θηλάζει παίρνει από το μητρικό. Αλλά οταν γίνει 1 έτους μπορεί να πίνει αμυγδαλόγαλα, να τρώει αμυγδαλοβούτυρο, ταχίνι, ψάρια. Και να συνεχίζει να θηλάζει όσο θέλει! Προς το παρόν δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να αργήσει να το ξεπεράσει ή να είναι μόνιμη αλλεργία. Πως λες σε παιδάκι ότι δε κάνει να φάει παγωτό, τοστ, σοκολάτα, ότι στα πάρτυ των φίλων της δεν κάνει να φάει τίποτα;; :(


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν το ειχε η μικρη μου δεν ξερω τι θα εκανα...που να τα βρεις αυτα εδω??και απο την αλλη που να εβρισκα τα λεφτα?Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Μακαρι να το περασει γρηγορα να μπορει να χαρει τα παρτι των φιλων της...μετα με εξετασεις αιματος θα το μαθεις?


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana,εγω θα ελεγα να δοκιμασεις τον προβειο κιμα.Αν τρωει ντοματα βαλε ντοματα μεσα λιγο να τον δεσεις τον κιμα.Εγω παντως σκεφτηκα στον γιο μου να φτιαξω κιμα με κρεμμυδακι και ντοματουλα και να το βαλω με λιγο ζυμαρικουλι το οποιο δοκιμαδαμε και δεν μας πειραζει.Αλλιως θα το εβαζα με ρυζακι.Εχουν στερεψει πια οι ιδεες για φαγητα.Α ρε καρντασινα!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Elzu μάλλον όταν πάρω το οκ απο την παιδιατρο του χρόνου μάλλον θα δοκιμάσω να φάω εγω και θα δω πως θα αντιδρασει. Αλλιώς υπάρχει και δοκιμή στο νοσοκομείο για να προλάβουν τυχόν αλλεργικες αντιδράσεις.

Della ωραία! Ρύζι με κιμά είναι το αγαπημένο μου! Εννοεις αλεσμενα ή κανονικά όπως τα τρώμε εμείς; Ο γιος σου τρώει το μεσημεριανό του;


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα του το αλεσω αλλα αν ειναι πιο εξοικειωμενο το μωρο νομιζω ευκολα θα το φαει πατημενο ακομα και με το πιρουνι.Εμενα το καμαρι μου το μεσημεριανο του το τσακιζει.Τρωει 240γρ.φαγητο και απο το στομα του δεν βγαινει ουτε μια σταλιτσα.Οταν τρωει το φαγητο του,η σαλιαρα του ειναι πεντακαθαρη!Ενω στα φρουτα εγω τα βαζω με το κουταλι και αυτος τα φτυνει και γεμιζει ολος ο τοπος φρουτα.Τωρα τελευταια κανει τσιριμονιες και στις απογευματινες κρεμες.Σκεφτεστε. να τα ετρωγε ολα οπως τρωει τοο μεσημεριανο;Οχι 9,100 θα ηταν αλλα θα ειχε φτασει κι εγω δεν ξερω που.Και μιλαμε για ενα μωρο σκετη κωλοφωτια.Δεν καθεται σχεδον καθολου.Δεν πειραζει,ας ειναι γερο το μαναρι μου κι ας με κουραζει.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...