Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Λείπαμε λιγες μέρες αλλά σας διάβαζα στα πεταχτά!

Η αλλαγή ωφέλησε την μικρή μου! Άρχισε να σηκώνεται σε όλα τα έπιπλα, στέκεται πολύ ώρα και παίζει όρθια, κάνει κάτι βηματάκια όταν κρατιέται από τον καναπε κτλ. Λέει και μαμά πλέον εκτός από μπαμπά :P

Elzu εγώ της δίνω μισή μπανάνα και τη δαγκώνει, κόβει κομματάκια και τα τρώει. Όταν της πέσει μεγάλο το κομμάτι που έκοψε φτύνει αυτό που περισσεύει. Επίσης ώριμο αχλάδι στο χεράκι της!


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπερα κουκλες.Ευχομαι ολες να ειστε καλα,το ιδιο και τα μπεμπακια.

Ελζου,κι εγω οπως ειπε η Νινα-Νανα μπανανιτσα και αχλαδακι του δινω.Βεβαια ο δικος μου δεν φτυνει ο,τι περισσευει,τα κραταει και τα αποθηκευει στο στομα του οποτε του τα βγαζω εγω.

Κιττυ,παιδαρος κι εσενα ο γιοκας ε;το ακτινιδιο αν το δωσεις πρεπει να βγαλεις τα σπορακια;εμεις εχουμε γιατρο τη Δευτερα και θα ρωτησω κι εγω.Ηθελα να του δωσω ακτινιδιο αλλα δεν ξερω για τα σπορακια.

Καλο μεσημερι.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με την μπανανα κοριτσια εχουμε ενα θεμα γι'αυτο και δεν της δινω...εχουμε τεραστιο προβλημα μετα στα κακακια μας...της ειχα δωσει δυο μερες τωρα και μετα μου ερχοταν να κλαψω οταν την εβλεπα μια ωρα κυριολεκτικα να προσπαθει να βγαλει μια μπιλιτσα...το μηλο δεν της αρεσει...το ετριψα λιγο τελικα και της το εδωσα...τιποτα...προς το παρον μαλλον θα μεινουμε στα μανταρινια...δεν ξερω αν θα βρω καλα αχλαδια...αυτα που ειχα βρει ηταν χαλια...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκλες.Ευχομαι ολες να ειστε καλα,το ιδιο και τα μπεμπακια.

Ελζου,κι εγω οπως ειπε η Νινα-Νανα μπανανιτσα και αχλαδακι του δινω.Βεβαια ο δικος μου δεν φτυνει ο,τι περισσευει,τα κραταει και τα αποθηκευει στο στομα του οποτε του τα βγαζω εγω.

Κιττυ,παιδαρος κι εσενα ο γιοκας ε;το ακτινιδιο αν το δωσεις πρεπει να βγαλεις τα σπορακια;εμεις εχουμε γιατρο τη Δευτερα και θα ρωτησω κι εγω.Ηθελα να του δωσω ακτινιδιο αλλα δεν ξερω για τα σπορακια.

Καλο μεσημερι.

Καλησπέρα !!!!!!!!

Della, ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια !!! μωρέ , ειναι απιθανα τα μωρακια μας......γελάει με νάζι στον κόσμο , κανει ντροπές........αααααχχχχχχχ....σου ερχεται να τον δαγκώσεις !!!!

απο το ακτινίδιο , δεν δινουμε το μερος με τα σποράκια. γενικά απο φρουτα μας ειπε τα παντα εκτος απο κερασι, φραουλα, συκο,σταφυλι (ειναι και εκτος εποχης αλλωστε). Τον ρωτησα να του δινω στο χερι και μου ειπε οτι τα μπροστινα δοντάκια ειναι κοπτηρες και οχι μασητηρες και γενικά καλό ειναι να μην μαθει οτι γυριζουμε γυρω-γυρω και μασουλαμε:P


Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....

και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!!!!!!

Della, ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια !!! μωρέ , ειναι απιθανα τα μωρακια μας......γελάει με νάζι στον κόσμο , κανει ντροπές........αααααχχχχχχχ....σου ερχεται να τον δαγκώσεις !!!!

απο το ακτινίδιο , δεν δινουμε το μερος με τα σποράκια. γενικά απο φρουτα μας ειπε τα παντα εκτος απο κερασι, φραουλα, συκο,σταφυλι (ειναι και εκτος εποχης αλλωστε). Τον ρωτησα να του δινω στο χερι και μου ειπε οτι τα μπροστινα δοντάκια ειναι κοπτηρες και οχι μασητηρες και γενικά καλό ειναι να μην μαθει οτι γυριζουμε γυρω-γυρω και μασουλαμε:P

Συμφωνώ! Ο γιατρός σου έχει δίκιο. Το παιδι πρέπει να τρώει στο καρεκλακι του.

Χρειάζονται αυστηρά όρια σε αυτο ειδικά αργότερα που θα τρέχουν πάνω κάτω στο σπίτι. Καλο είναι να μάθει ότι έχει 3-5 γεύματα και τις άλλες ώρες η κουζίνα κλείνει. Ούτε τσιμπολογημα, ούτε να μας βλέπει να τρώμε και να του δίνουμε λίγο γιατί ζηλεύει. Μόνο αν είναι η ώρα φαγητού του. Αν οι γονείς είναι ελαστικοι σε αυτά το παιδι κινδυνεύει απο τη συνηθεια του σνακ, του τσιμπολογηματος, απο παιδική παχυσαρκία και λάθος διατροφική συμπεριφορά.

Απο την άλλη σε αυτο που σου είπε για τα δόντια δεν έχει δίκιο. Τα μπροστά δόντια είναι μεν κοπτηρες αλλα τα ούλα του μωρού είναι πολυ σκληρά σαν τους μασητηρες. Στην ουσία κάνουν την ίδια δουλειά.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!!!

Della μπραβο που βγηκαν ολα καλα!!!:D

Elzu η Δημητρουλα σου ειναι μια κουκλα!!!

Εμενα η μικρουλα μου κανει κολπα,εδω και μια εδβομαδα δεν πινει το γαλα της, της εχω αλλαξει διαφορα και δεν πινει κανενα.Πινει ισα ισα να χορτασει και μετα το παραταει.Χθες το βραδυ στις 10 ηπιε μονο 30ml και ξυπνησε στις 8μιση και με το ζορι ηπιε 120ml...στα υπολοιπα γευματα δεν εχουμε προβλημα τρωει οπως ετρωγε...ξερετε καποιο γαλα που να ειναι ΠΟΛΥ γευστικο μοπας και αρχισει παλι να πινει το παλιοκοριτσο μου???

Φιλακια!!!


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Χθες φτιάξαμε μελομακάρονα και η μικρή μου κοιτούσε εκστασιασμένη!!!

Πως μεγαλώνουν τόσο γρήγορα βρε κορίτσια...σαν χθες μου φαίνεται που ήμασταν ακόμη στο μαιευτήριο!!!

Λοιπόν ιδέες για το που να συναντηθούμε...αν ο καιρός είναι καλός θα μπορούσαμε να βρεθούμε στο κέντρο π.χ να κάνουμε βόλτα στην Ακρόπολη ή στην Πλάκα. Καλό θα ήταν να βρούμε ένα μέρος που να βολεύει όλη την παρέα και επείσης θα έλεγα να αποφύγουμε παιδότοπους ή τουλάχιστον κλειστούς χώρους.

Μήπως να ξεκινήσουμε με το που μένει η καθεμιά για να βολευτούμε όλες???

Κάπου στα Σπάτα υπάρχει και ένας μεγάλος χώρος με πολλά παιχχνίδια (δεν έχω πάει, νομίζω είναι ανοιχτός), αλλά βολεύει κάτι τέτοιο?

Λοιπόν εμείς μένουμε Ηλιούπολη. Ας μαζέψουμε αρχικά περιοχές για να δουμε που μας βολεύει και θα βρούμε και το μέρος. Ολόκληρη Αθήνα, δε μπορεί κάτι θα βρεθέι!:D:lol:

Φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαμμυ μου σε ευχαριστω...ειναι χαρουμενος ανθρωπος...γελαει συνεχεια!Μηπως η μικρη σου ειναι λιγο μπουκωμενη?Μιλαει οπως μιλουσε?Εμενα αυτο που λες μου το εκανε οταν ειχε τα λαιμα της...ή ισως να βγαζει και κανενα δοντι...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Elzu και Della, στα μωρακια σας που δεν τους αρέσουν τα φρούτα έχετε να δοκιμασει να τα δώσετε βρασμενα; Η δικιά μου μέχρι 7 μηνών δεν ήθελε με τίποτα τα φρούτα ωμά. Το μήλο και το αχλαδι γίνονται φανταστικά στον ατμό σε 10-15΄ ή σε ένα κατσαρολακι με λίγο νεράκι.

Το ίδιο μπορούν να το φάνε μωρακια με δυσκοιλιοτητα. Το μήλο και το αχλαδι έχουν μια ουσία που ονομάζεται πηκτινη και προκαλεί δυσκοιλιοτητα. Με το βρασιμο διασπάται.

Βιβή εγω μένω Πατήσια. Αλλα μέχρι τον Απρίλιο μπορει να έχουμε μετακομίσει βόρεια.

Πάντως έχω ένα βιβλίο Athens for kids λέγεται. Έχει όλα τα μέρη της Αττικης που είναι κατάλληλα για παιδιά. Εμείς απο εκει παίρνουμε ιδέες για το που πηγαίνουμε βόλτα.


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα και αυτο το ειχα κανει γιατι ελιωναν πιο καλα ετσι αλλα τιποτα...βρε δεν πειραζει...αφου τα τρωει ετσι ολοκληρα τωρα...δεν σκαω...για κανα 2 εβδομαδες θα της δινω το ετοιμο και ηδη της δινω δυο μανταρινια ετσι τα τρωει...στην μεση και μαμ...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσάκια και μωράκια !Τι κάνετε?

Εμείς πολύ καλά!Ελζού κουκλίτσα η Δημητρούλα σας!Ειλικρινά ξετρελάθηκα!!!:D:D:D

Κορίτσια θα σας διαβάσω το βράδυ και θα γράψω τα νέα μου το βράδυ.

Σχολίασα μόνο την φωτ.της Δημητρούλας.Θα φάμε τώρα με τον αντρούλη μου και μετά θα ταίσω τον μπέμπη!Καλή υπόλοιπη Κυριακή!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Ελπιζω ολες να ειστε καλα.Εμεις περασαμε πολυ ωραια σημερα.Πηγαμε στο Αvenue ενω χθες ειχαμε παει mall.Πολυ ωραια αλλα πολυ κοσμο ρε κοριτσια.Ειδικα στο mall γινεται πανικος,δεν ειναι για να πας με καροτσι.Ασε που στο ασανσερ γινεται πανικος και εννοειται δεν τον βαλαμε.Τον πηρε ο αντρας μου αγκαλια και εγω πηρα το καροτσι και πηγαμε απο τις κυλιομενες.Ασε το τι γινεται μεσα στο parking.PANIC!Τελοσπαντων,περασαμε πολυ ωραια οποτε κακως γκρινιαζω τωρα.

Μammy,το θεμα με το γαλα το ειχα ψαξει οσο μπορουσα και τελικα κατεληξα στο HUMANA.Απο 3παιδιατρους το εχω διασταυρωσει και μου εχουν πει τα καλυτερα.Στο φαρμακειο ομως πρεπει να το παραγγελνεις,δεν ειναι σαν τα υπολοιπα που το βρισκεις ευκολα.Ειναι γερμανικη εταιρεια που εχει καθετη παραγωγη γαλακτος.Ειναι πολυ ευγευστο γιατι προσομοιαζει στο μητρικο αρκετα(λεμε τωρα).Ετσι βεβαια μου εχουν πει.Ο αδελφος μου αυτο εδιναν στην ανιψια μου και η κολλητη μου στα 3παιδακια της και εμαθα και απο τους δικους τους παιδιατρους τα καλυτερα.Εμεις βεβαια πινουμε ακομα HUMANA AR λογω αναγωγων αλλα τα παιδακια που ξερω επιναν το απλο.Αν θελεις δοκιμασε το.

Βιβη,εγω μενω Πειραια αλλα μπορω οπουδηποτε να παω.Εγω σκεφτηκα και το Ζαππειο στην Αιγλη.Α!Μπραβο για τα μελομακαρονα μου ανοιξες την ορεξη!

Nina-Nana,πολυ καλη ιδεα εδωσες για τα φρουτα.Θα του το κανω αυριο κιολας.Και να σκεφτεις οτι το ελεγε η μαμα μου και δεν την ακουγα.Αλλα εδω που τα λεμε,τα βαζακια εχουν βρασμενα φρουτα γι'αυτο μαλλον τους αρεσουν καλυτερα.Ευχαριστω πολυ!

Καλο απογευμα σε ολες!


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!! Τι κάνετε;

Elzu καλυτερα που τρώει φρούτα έτσι. Εμένα βαρέθηκε τα αλεσμενα. Της δίνω ολόκληρα και τα καταφέρνει μια χαρα με το μασουλημα. Αλλα εγω είμαι φοβιτσιαρα και συνέχεια την κοιταω στο στόμα μην πνίγει.

Della του άρεσαν βρασμενα τα φρούτα;

Κορίτσια μας έχει καλέσει να αλλάξουμε τον χρόνο η κουνιαδα μου αλλα είμαι προβληματισμενη. Θα αντέξει το μωρο; Εσείς τι θα κάνετε;


QVjlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina nana ναι ειναι καλυτερα..το θεμα ειναι οτι μπορω να της δωσω μονο μανταρινι γιατι ειναι μαλακο...και εγω την κοιταω συνεχεια στο στομα λογικο ειναι...εμεις πηγαμε χτες στις αδερφης μου και ηταν εκει αλλα 3 μικρα και τσιριζαν παιζοντας...η μικρη δεν αντεξε και πολυ την βαβουρα και φυγαμε...τωρα για χριστουγεννα το σκεφτομαι πολυ γιατι θα ειμαστε περιπου 20 ατομα...αλλα θα παμε γιατι θα ειναι μεσημερι οποτε ενταξει...για πρωτοχρονια δεν θα παμε πουθενα...για το μωρο θα ειναι ταλαιπωρια να το παρει ο υπνος και μετα να πρεπει να το ξεντυσεις για να κοιμηθει, να το ξυπνησεις για να του βαλεις πιτζαμες...οπως και σε 4 μερες που εχουμε τις φωτιες θα παμε μονο και μονο γιατι μενουμε με την πεθερα και θα την προσεχει..αλλιως δεν θα πηγαιναμε...ειναι δυσκολο αλλα μπορειται να κοιμηθητε εκει ενα βραδυ...ετσι ωστε και εσεις να περασετε καλα και η μικρη να μην αναστατωθει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...