Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ρινικό οστό απών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες,

ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας.Μέσα στα τελευταία 3 χρόνια έκανα 2 αποβολές, παλλίνδρομες, υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση όπου μου αφαιρέθηκαν 2 πολύποδες και ένα ινομύωμα καθώς επίσης μου διέγνωσαν ότι είχα 2 σάλπιγγες κλειστές  που δεν άνοιξαν ούτε κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Μόνη λύση η εξωσωματική...Μετά από την επώδυνη διαδικασία της ωοληψίας έκανα εμβρυομεταφορά και τελικά έμεινα έγκυος. Στην αυχενική την προηγούμενη εβδομάδα έδειξε απουσία ρινικού οστού, ένδειξη για σύνδρομο down

( 1/300).Οι υπόλοιπες μετρήσεις και εξετάσεις ήταν φυσιολογικές. Έκανα μη επεμβατικό έλεγχο με αίμα και περιμένω τα αποτελέσματα σε 15 μέρες.

Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω καν πως να το διαχειριστώ όλο αυτό. Οι μέρες δεν περνάνε και κοντεύω να τρελαθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.λυπαμαι πολυ για αυτο που περνας.την αυχενικη την εκανες σε εξειδικευμενο κεντρο?η παπ α τι εδειξε?σου προτεινε αμνιοκεντηση κ δεν δεχτηκες?

Παντα υπαρχει η πιθανοτητα να εγινε λαθος στην αυχενικη,γιατι δεν την κανεις σε καποιο αλλο κεντρο για δευτερη γνωμη?1στα 300 δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα εχει το παιδακι,μονο η αμνιο μας δειχνει στα σιγουρα,γιαυτο σε ρωτησα γιατι δεν σου εκαναν αμνιο.ακομη κ ο μη επεμβατικος ελεγχος να μην βγει καλος,δεν ειναι τιποτα σιγουρο.εγω θα πηγενα για 2 αυχενικη γιατι θα τρελενομουν τοσες μερες στην αναμονη. 


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mairI 34 είπε:

Καλημέρα σε όλες,

ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας.Μέσα στα τελευταία 3 χρόνια έκανα 2 αποβολές, παλλίνδρομες, υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση όπου μου αφαιρέθηκαν 2 πολύποδες και ένα ινομύωμα καθώς επίσης μου διέγνωσαν ότι είχα 2 σάλπιγγες κλειστές  που δεν άνοιξαν ούτε κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Μόνη λύση η εξωσωματική...Μετά από την επώδυνη διαδικασία της ωοληψίας έκανα εμβρυομεταφορά και τελικά έμεινα έγκυος. Στην αυχενική την προηγούμενη εβδομάδα έδειξε απουσία ρινικού οστού, ένδειξη για σύνδρομο down

( 1/300).Οι υπόλοιπες μετρήσεις και εξετάσεις ήταν φυσιολογικές. Έκανα μη επεμβατικό έλεγχο με αίμα και περιμένω τα αποτελέσματα σε 15 μέρες.

Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω καν πως να το διαχειριστώ όλο αυτό. Οι μέρες δεν περνάνε και κοντεύω να τρελαθώ.

Στις ποσες εβδομαδες την εκανες την αυχενικη? Πολλες φορες αν την κανεις στην αρχη των προβλεπομενων εβδομαδων το μωρο ειναι λιγο μικροτερο κ δεν φαινετε το ρινικο. Το εχω ξανακουσει κ απο αλλες κοπελες κ το μωρο ηταν μια χαρα. Τροφοβλαστη δεν προλαβες να κανεις? Παντως οτι κ να δειξει το μη επεμβατικο τεστ μετα συστηνετε αμνιοπαρακεντηση απαραιτητη για εγκυρο αποτελεσμα κ επισεις ανιχνευονται γυρω στα 120 αλλα συνδρομα. Καταλαβαινω οτι θα φοβασαι ομως ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις αποβολης πλεον με τις επεμβατικες μεθοδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Την έκανα σε πιστοποιημένο κέντρο. Ο γιατρός μου υπολόγιζε οτι ήμουν 13 και 2 όμως στην αυχενική είδε η εμβρυολόγος οτι ήμουν 13 και 6 οπότε τελευταία μέρα που θα μπορούσα να κάνω την εξέταση. Επίσης το μωρό δεν είχε καλή θέση. Τόσο ο γιατρός , όσο η εμβρυολόγος και το κέντρο εξωσωματικης μου συνέστησαν το μη επεμβατικό έλεγχο μιας και το πρόβλημα ήταν μόνο αυτό.Και σε 3 εβδομάδες θα επαναλάβω τον υπέρηχο να δούμε αν φάνηκε το οστό.Μου εξήγησαν οτι αν βγει πάλι πρόβλημα από τον μη επεμβατικό ελεγχο θα πρέπει να κάνω αμνιο.

πρίν από 2 λεπτά , belleblue είπε:

Γιατί δεν κάνεις λήψη χοριακής λάχνης/τροφοβλάστη;στο πρότειναν; 

 

πρίν από 2 λεπτά , belleblue είπε:

Γιατί δεν κάνεις λήψη χοριακής λάχνης/τροφοβλάστη;στο πρότειναν; 

όχι δεν μου το προτειναν.

7 ώρες πρίν, Faith 30 είπε:

Καλησπερα.λυπαμαι πολυ για αυτο που περνας.την αυχενικη την εκανες σε εξειδικευμενο κεντρο?η παπ α τι εδειξε?σου προτεινε αμνιοκεντηση κ δεν δεχτηκες?

Παντα υπαρχει η πιθανοτητα να εγινε λαθος στην αυχενικη,γιατι δεν την κανεις σε καποιο αλλο κεντρο για δευτερη γνωμη?1στα 300 δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα εχει το παιδακι,μονο η αμνιο μας δειχνει στα σιγουρα,γιαυτο σε ρωτησα γιατι δεν σου εκαναν αμνιο.ακομη κ ο μη επεμβατικος ελεγχος να μην βγει καλος,δεν ειναι τιποτα σιγουρο.εγω θα πηγενα για 2 αυχενικη γιατι θα τρελενομουν τοσες μερες στην αναμονη. 

το papp-a και οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν φυσιολογικά.

Λόγω εξωσωματικής μου πρότειναν τον μη επεμβατικό έλεγχο και σε περίπτωση που δείξει κάτι άσχημο θα κάνω αμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα περασε το οριο για δευτερη αυχενικη.ειναι θετικο το οτι οι υπολοιπες μετρησεις στην αυχενικη κ το παπ α βγηκαν καλες.πιστευω οτι καλα εκαναν κ σου τα προτειναν με αυτη την σειρα.αν βγεναν ολα χαλια,τοτε θα σου προτειναν κατευθειαν αμνιο.υπαρχουν πολλες ελπιδες ετσι οπως τα λες,δυστηχως δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα αλλο εκτος απο υπομονη,προσευχη,υπομονη κοριτσι μου.


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Faith 30 είπε:

Αρα περασε το οριο για δευτερη αυχενικη.ειναι θετικο το οτι οι υπολοιπες μετρησεις στην αυχενικη κ το παπ α βγηκαν καλες.πιστευω οτι καλα εκαναν κ σου τα προτειναν με αυτη την σειρα.αν βγεναν ολα χαλια,τοτε θα σου προτειναν κατευθειαν αμνιο.υπαρχουν πολλες ελπιδες ετσι οπως τα λες,δυστηχως δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα αλλο εκτος απο υπομονη,προσευχη,υπομονη κοριτσι μου.

σε ευαχριστώ πολύ! ελπίζω να πάνε όλα καλά  τελικά!πολλές οι μέρες και μεγάλη η αγωνία

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ.Μας είπε ότι δε βλέπει ρινικό οστό.οι αίματος άψογες για την ηλικία μου .Κάνε και 2η Αυχενική ΑΛΛΟΥ.μη περιμένεις. Εμάς ήθελε να πάρει τα 500 της αμνιο η έστω τα 450 από την αίματος. 

Η πλάκα είναι ότι ο γυναικολόγος μου είχε δει ρινικό στον υπέρηχο και όταν πήγα εκεί μετά την Αυχενική άρχισε τα καντιλια η μύτη ξεκάθαρα φαινόταν. Μια χαρά είναι το παιδι μου .13 μηνων αντάρτης !!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...