Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2017


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα ξωτικά! 52 ημέρες για τα Χριστούγεννα! Αυτό σημαίνει πως είμαστε πολύ κοντά πια! 

Νάσια μου πολύ ωραίο το "χωριό" από χαρτόνι!

Έχω χρόνια που το γλυκοκοιτάζω αυτό το φαναράκι και φέτος μάλλον θα το πάρω! Είναι όμορφο σκούρο κόκκινο!

96ef6f1635557e69d7959642ee82224e.jpg

 

Ίσως σήμερα καταφέρω να σας δείξω τι έχω φτιάξει ως τώρα, αν μπορέσω να προχωρήσω λίγο τις μπαλίτσες μου. 

Αφροδίτη εννοείται θα βάλω φωτογραφίες! 

 

  • Μου αρέσει 2

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπημένες μου καλησπέρα!

Διανύω τόσο τρεχάτες μέρες, όσο δεν μπορώ να σας περιγραψω με λόγια! Σκεφτείτε σήμερα, με πονάει ο αχίλλειος τένοντας, παρά το ότι πάντα περπατάω πάρα πολυ. Λογικό όμως.

Δεν το βάζουμε κάτω φυσικά και πάντα έχουμε στην καρδιά και στο μυαλό μας, τις υπέροχες μαγικές μέρες που έρχονται!

Αναφέρω σε όλο το στράτευμα, οτι ετοιμάστηκε το πρώτο μας δωράκι "αγάπης". Είναι, στον αδερφό του άντρα μου, στην Αμερική.

Οταν λοιπόν, πριν 2 μήνες, ηταν εδώ, λάτρευε να τρώει τα ελληνικά μας φαγητά και φυσικά χωριάτικη με ρίγανη. Τη λατρεύει, παιδιά ! Ετσι λοιπον, αποφασίσαμε, να του ετοιμάσουμε ένα μικρό δωράκι, με ελληνικά προϊόντα που λατρεύει, οπως

Μαστίχα χίου (2 γεύσεις)

Ρίγανη, εννοείται!

Μπισκότα Μιράντα, με σοκολάτα και

Λουκούμια

Δεν είναι η τελική μορφή του δώρου {το ετοίμασα χθες την νύχτα, πολύ αργά και δεν είχα το κουράγιο ν ανοίξω ξανά το κινητό για να σας το φωτογραφίσω αλλά παίρνετε μία γεύση}, γιατί χώρεσα ακόμα μερικά πραγματάκια {από τα παραπάνω} και στη βάση του, τακτοποίησα καλύτερα το πετσετάκι, που του έβαλα για καλύτερη εμφάνιση.

Διάλεξα ένα κουτί από τα flying tiger, σε χριστουγεννιάτικο μοτίβο:

twRBHGD.jpg

Του έκανα αμπαλάζ, με χαρτί που αγόρασα από το ίδιο μαγαζί, κόλλησα τις πλευρές, με κολλητική ταινία με χρυσό-γκλίτερ και έτοιμο:

hHRPuWs.jpg

... αύριο το πρωί, το ταχυδρομώ!

Υπέροχες, αληθινές εικόνες, από την καθημερινότητά μας!

Σας φιλώ γλυκά μου ξωτικά !

  • Μου αρέσει 3

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2017 at 6:06 ΜΜ, NASIA είπε:

Καλέ πότε το ανοίξατε το θέμα μας και δεν το πήρα χαμπάρι.

Καλές γιορτές να έχουμε κορίτσια και μακάρι φέτος οι γιορτές αυτές να είναι ξεχωριστές για τον καθένα μας.Πολλές οικογενειακές στιγμές γιατί αυτές μένουν.Και χτίστε αναμνήσεις στα παιδιά σας αυτό παλεύω κάθε χρόνο μέσα από μυρωδιές από τα παραδοσιακά γλυκά και φαγητά και κάποιες επισκέψεις που κάνουμε σε διάφορα μέρη.

Σας υποδέχομαι λοιπόν και εγώ με την αγαπημένη μου φωτό των χριστουγέννων

Αγαπημένη μου Νασιούλα, καλώς ήρθες!!!

Είναι και μένα, από τις πιο αγαπημένες μου φωτογραφίες, αυτή! Σ ευχαριστώ, που μου την θύμισες! Και πόσο δίκιο έχεις για το χτίσιμο των αναμνήσεων, με την οικογενειά μας.....!

On 31/10/2017 at 6:25 ΜΜ, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Για κατασκευές με τα παιδιά μας και ειδικά για όσους τους αρέσουν τα χωριά, τα σπιτάκια και οι ''μικρόκοσμοι''.

Αφροδιτούλα μου,

Τετοια, υπέροχα σπιτάκια, είχε στο ΙΚΕΑ, να ξέρεις!

Υ.Γ.Πάλι έχω μήνυμα σε αναμονή...


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου, υπέροχο το δώρο σας! Πραγματικά στους ξενιτεμένους μας τα καλύτερα δώρα που μπορούμε να κάνουμε, είναι τα παραδοσιακά προϊόντα μας! Έχω κι εγώ τη φίλη μου στην Ολλανδία και παρότι θα έρθει σε λίγες ημέρες, θέλω να της κάνω έκπληξη με την αποστολή δώρου. Μαζί με το γούρι που θα της φτιάξω, θα βάλω προϊόντα που ξέρω πως αγαπάνε οικογενειακώς και πως τους λείπουν εκεί! Πολύ ωραία ιδέα μου έδωσες και σ ευχαριστώ!

Σήμερα δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με τα Χριστουγεννιάτικα αλλά ξαφνιάστηκα ευχάριστα απ τον σύζυγο... Με ρώτησε σήμερα "Πότε θα στολίσουμε;" ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ! Σα τα μούτρα μας τους έχουμε κάνει! 

Σας εύχομαι να έχετε ένα όμορφο βράδυ με μερικές ταξιδιάρικες εικόνες...

4e45fea877fc8d3d77dbb7e5ec42988b.jpg

 

5534046dba48995101dd0177c787b6a1.jpg

 

a1c59691d70cf0940aa9dd770b25f2c9.jpg

 

e1100fd784b78ef4b160d29dd1ab6ff3.jpg

 

359851e4de0d89ccf5b42d91827c4b75.jpg

 

b2eacc40aa1b42d818c031460765f209.jpg

 

0da23d97a6807ec35bc8a4f4c599e3cf.jpg

 

 

  • Μου αρέσει 4

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρηνη υπεροχο δωρο! Κι εγω κανω τετοια δωρα σε φιλους στο εξωτερικο (και οι περισσοτεροι δεν ειναι καν Ελληνες) αλλα την ριγανη την εχουν σε τεραστια εκτιμηση και παντα την περιμενουν. Στελνω κανελα, κιμινο, σαφραν και διαφορα αλλα μπαχαρικα που ειναι πανακριβα εξω αλλα κυριως δυσευρετα. Επισης ενας φιλος Ελληνας, θελει παντα φρεσκοαλεσμενο Ελληνικο καφε. 

Πανεμορφο αμπαλαζ! Θα χαρει πολυ οταν το λαβει και το ανοιξει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ravT είπε:

Ωχ Αφροδίτη... Κουταβάκι θέλουν; Δύσκολα τα πράγματα!

Το ξερω....δεν προκειται να παρω σκυλακι προς το παρον, τους ειπα πως ο Αγιος δεν κανει ζωντανα ζωακια δωρο και μετα με ρωτησε η μικρη μηπως ειμαι εγω ο Αγιος (με υφακι)

:shock:

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ravT είπε:

Ειρήνη μου, υπέροχο το δώρο σας! Πραγματικά στους ξενιτεμένους μας τα καλύτερα δώρα που μπορούμε να κάνουμε, είναι τα παραδοσιακά προϊόντα μας! Έχω κι εγώ τη φίλη μου στην Ολλανδία και παρότι θα έρθει σε λίγες ημέρες, θέλω να της κάνω έκπληξη με την αποστολή δώρου. Μαζί με το γούρι που θα της φτιάξω, θα βάλω προϊόντα που ξέρω πως αγαπάνε οικογενειακώς και πως τους λείπουν εκεί! Πολύ ωραία ιδέα μου έδωσες και σ ευχαριστώ!

Σήμερα δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με τα Χριστουγεννιάτικα αλλά ξαφνιάστηκα ευχάριστα απ τον σύζυγο... Με ρώτησε σήμερα "Πότε θα στολίσουμε;" ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ! Σα τα μούτρα μας τους έχουμε κάνει! 

Σας εύχομαι να έχετε ένα όμορφο βράδυ με μερικές ταξιδιάρικες εικόνες...

Σ ευχαριστώ, για τα καλά σου λογια, Ραβτάκι μου! Χαίρομαι που σου άρεσε! Ο αδερφός του άντρα μου, λατρεύει τα συγκεκριμένα προιόντα οπότε τολμήσαμε, για φέτος. Προσωπικά, ξέρεις, λατρεύω αυτου του είδους τα δώρα!

χαχαχαχα!!! Εμένα, για να καταλάβεις την τρέλα που ξέρει οτι έχω, κάθε Αυγουστο, μου λέει "Αργησες φέτος! Πότε θα ξεκινήσεις????!!!" :lol:

16 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Ειρηνη υπεροχο δωρο! Κι εγω κανω τετοια δωρα σε φιλους στο εξωτερικο (και οι περισσοτεροι δεν ειναι καν Ελληνες) αλλα την ριγανη την εχουν σε τεραστια εκτιμηση και παντα την περιμενουν. Στελνω κανελα, κιμινο, σαφραν και διαφορα αλλα μπαχαρικα που ειναι πανακριβα εξω αλλα κυριως δυσευρετα. Επισης ενας φιλος Ελληνας, θελει παντα φρεσκοαλεσμενο Ελληνικο καφε. 

Πανεμορφο αμπαλαζ! Θα χαρει πολυ οταν το λαβει και το ανοιξει! 

Σ ευχαριστώ Αφροδιτάκο μου! Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!!!
Αλήθεια, τα μπαχαρικά ειναι ακριβά, σε κάποιες χώρες του εξωτερικού; Δεν το ηξερα και είναι εξαιρετικά χρήσιμη πληροφορία!

2 ώρες πρίν, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Το ξερω....δεν προκειται να παρω σκυλακι προς το παρον, τους ειπα πως ο Αγιος δεν κανει ζωντανα ζωακια δωρο και μετα με ρωτησε η μικρη μηπως ειμαι εγω ο Αγιος (με υφακι)

:shock:

Ωχ... ζόρικο δωράκι ε?

Νομίζω, οτι απάντησες υπέροχα, ματάκια μου!

Εμάς, το φιογκάκι, την περασμένη, έριξε την βόμβα! "Μαμά, εσύ και ο μπαμπάς είστε ο άγιος Βασίλης;!" Και του εξηγήσαμε...


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι του ειπες βρε καρδουλα μου;

Ειναι πανακριβα!!! Και αν τα βρουν....

Μια καλη μου φιλη στην Αγγλια, θελει για δωρο Jacobs φουντουκι για καφε φιλτρου. Δεν υπαρχει πουθενα.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

καλέ εσείς είστε γρήγορες ξεκινήσατε ήδη τα δώρα.Εγώ φέτος θα καταλήξω σε γούρια για δώρα και βιβλία.Νομίζω το καλύτερο δώρο για τους ξενιτεμένους είναι όντως προϊόντα από τον τόπο μας.Ειρήνη μου την καλύτερη επιλογή έκανες,μπράβο!!!

Και εμάς ανά διαστήματα λένε τα μικρά ότι εμείς είμαστε ο Άγιος Βασίλης αλλά όπως έκανα και με τον μεγάλο μου τους λέω πάντα να πάνε να δουν το ημερολόγιο τι λέει 1/1 και ειδικά τώρα που έχουν ξεκινήσει και θρησκευτικά και τα δύο τα μικρά έρχονται και μου λένε ότι γιορτάζει ο Άγιος Βασίλειος οπότε ξεκαθαρίζουμε άμεσα ότι Άγιος Βασίλης υπάρχει απλά τους εξηγώ ότι επειδή κανένας δεν τον έχει δει κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πώς είναι  οπότε μπορεί και να μην είναι ο κόκκινος χοντρούλης αλλά ένας αδυνατούλης με φτωχικά ρούχα που του αρέσει να κάνει δώρα. Έπειτα τους αναφέρω το έθιμο με την βασιλόπιτα ότι δηλαδή πολύ παλιά ξένοι κατακτητές ήθελαν να κατακτήσουν την πόλη του Αγίου Βασιλείου και πώς αν τους έδιναν σε αντάλλαγμα χρυσό θα τους άφηναν ελεύθερους.Έτσι ο Άγιος ζήτησε από όλο τον κόσμο να του φέρει ότι χρυσό είχαν και αυτό έκαναν.Την ημέρα όμως που ήταν να παραδώσουν στους εχθρούς τον χρυσό από θαύμα αυτοί είχαν φύγει μακρυά και έτσι ήταν ελεύθεροι.Τότε ο Άγιος επειδή δεν ήξερε τί είχε δώσει ο καθένας έδωσε εντολή να φτιάξουν πίτες και μέσα σε αυτές να κρύψουν και από ένα χρυσαφικό.Όταν τις μοίρασε στον κόσμο από θαύμα ο καθένας βρήκε στην πίτα του το χρυσαφικό που είχε δώσει για να σωθεί η πόλη και για αυτό βάζουμε το φλουρί στις βασιλόπιτες.Από τότε ο Άγιος το βράδυ της Πρωτοχρονιάς αφήνει και από ένα δωράκι σε όλα τα παιδάκια και αναλόγως αν αυτά ήταν καλά ή κακά κατά την διάρκεια της χρονιάς αντίστοιχο είναι και το δωράκι.

Ξέρω πώς βαθιά μέσα τους ξέρουν ότι τα δώρα τα δίνουμε εμείς όμως μου αρέσει που τουλάχιστον δείχνουν να πιστεύουν στην ιστορία του Αγίου Βασιλείου.Μέσα στην τόση μαυρίλα που μας τριγυρίζει γιατί να μην έχουμε την ψευδαίσθηση ότι υπάρχει ένας Άγιος που φέρνει δώρα σε όλα τα παιδάκια;Και πιστεύω ότι και αυτά το θέλουν για αυτό και πολλά παιδιά ακόμα και αν τους πεις ξεκάθαρα ότι Άγιος Βασίλης δεν υπάρχει με αυτήν την μορφή αυτά συνεχίζουν να πιστεύουν.

Επίσης κάθε χρόνο μπαίνουμε στο Live από το χωριό του Αι-Βασίλη http://santaclausoffice.com/en/ και τους φεύγει ο καημός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Τι του ειπες βρε καρδουλα μου;

Ειναι πανακριβα!!! Και αν τα βρουν....

Μια καλη μου φιλη στην Αγγλια, θελει για δωρο Jacobs φουντουκι για καφε φιλτρου. Δεν υπαρχει πουθενα.....

...την αλήθεια, Αφροδιτούλα μου. Προφανώς, έγινε κάποια συζήτηση {είχαν γίνει και στο παρελθόν, στο σχολείο} και κάποιος τον "έκραξε" επειδή πίστευε ακόμα. Με ρώτησε στα ίσα, αν εμείς ήμασταν ο Αγιος.

Επαθε σοκ γιατί του απάντησα απευθείας "Ναι, αγάπη μου", αν και προσπαθησε να το μην δειξει το μεγεθος του σοκ που επαθε, ειδα τα ματια του και τις ερωτησεις που ακολουθησαν. Τον αφησα να ρωτησει οτι ηθελε και απαντουσα μονο στις ερωτησεις που εκανε. Δεν ειπα περισσότερα, γιατί δεν ηθελα να τον στεναχωρησω περισσότερο.. καταλαβαινεις.

Ευτυχώς 2-3 μέρες μετά, γελούσαμε μ αυτό. Φυσικά, το χει ακομα μέσα του.

===================================

Ξωτικά μου

Ας ονειρευτούμε λιγάκι, ας ταξιδέψουμε και ας πάρουμε ιδέες:

7r5Kusi.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Ειρήνη μου πολύ πολύ όμορφο το δώρο και το αμπαλάζ!Λοιπόν μόλις σήμερα παρέλαβα κ εγώ το πρώτο δώρο που είχα παραγγείλει On line για μια από τις δασκάλες μας -από Sephora μια παλέτα με σκιές, ενα κραγιόν κ μια όζα- και σκέφτομαι κ εγω να το συσκευάσω κάπως έτσι, με κάποιο από τα κουτάκια του Tiger, έχει τόσα όμορφα!! Τώρα το απόγευμα που θα κατέβω κέντρο θα περάσω από Tiger μήπως καταλήξω σε κανένα...

Επίσης να αναφέρω ότι κάπου στο Internet είδα έναν στολισμό που ίσως το φτιάξω φέτος με τα παιδιά...στολισμό ψυγείου!!Ζωγραφική σε χαρτί δυο ματάκια, μια μυτούλα, ένα χαμόγελο και ένα κόκκινο κασκόλ  όλα με Χριστουγεννιάτικη διάθεση εννοείται - ίσως κ κάτι τύπου σκουφί για το "κεφάλι" - κόψιμο κ κόλλημα με ταινία στο ψυγείο!Πολύ όμορφο ήταν κ φαίνεται απλό!

  • Μου αρέσει 1

Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...