Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2017


Ειρήνη

Recommended Posts

 

Καλησπέρα ξωτικά

Μπορει να μην γράφω συχνα αλλα σας διαβάζω καθημερινα και μου εχετε δώσει ενα σωρο ιδέες οι οποίες εχουν μπει στην to do list.

Afroditaki ξαναεφτιαξα το κεικ πορτοκάλι με περισσοτερο χυμο αυτη τη φορα και ειχε οντως διαφορα, ισως επειδη εβαλα και κομματακια σοκολατας μεσα, ονειροοοο!!!

Ravt ευχαριστουμε πολυ για την συνταγη για τα ζυμαροστολιδάκια, μπηκαν κι αυτα στη λιστα μου, θα τα φτιάξω οπωσδηποτε φετος μαζι με τα παιδάκια μου, θα το καταευχαριστηθούν. Επισης ξεκίνησα κι εγω να βλέπω χριστουγεννιάτικα εργα χοχοχο.

Ειρήνη τελειο το μαγαζι αυτο (flying tiger), όμορφα πραγματα και σε χαμηλές τιμές, κριμα που δεν εχει στην περιοχη μου.:-(

 

 Ελεγα να αλλάξω δέντρο  (αυτο που εχω κλείνει 20ετία φετος) αλλα τελικα θα μεινω με το ιδιο γιατι αυτο που θελω ειναι λιγο ακριβο. Ισως το παρω μετα τις γιορτές αν πεσουν οι τιμές ή βρω καμια προσφορά. Ξεκινησα την γενικη μου και λεω το αλλο Σ/Κ να αρχισουμε το στόλισμα, θα δουμε.

Σκεφτομαι να φτιάξω αυτο τον χιονάνθρωπο για την είσοδο του σπιτιού. Ειναι με τρεις γλάστρες η μια πανω στην αλλη. Εσεις πως στολιζετε τις εξώπορτες/εισόδους/αυλές σας?

diy-outdoor-christmas-decor-2.jpg

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπημένα μου ξωτικά.

Εύχομαι να είστε όλες καλά, να νιώθετε ήρεμες και να έχετε περάσει ένα όμορφο σαβ/κο.

Έρχονται! Είναι τόσο κοντά, πια!

Δείτε, πάρτε ιδέες και ταξιδέψτε!

TNC1S5l.jpg

Υ.Γ. Ραβτάκι μου, όνειρο οι δημοσιεύσεις σου. Σκέφτομαι να κάνω το κοκτέιλ σαμπάνιας, για να μας κανακέψω σε κάποια φάση αλλά λάτρεψα και το στολισμό των σκαλιών. Ονειρο!

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξωτικά!

Σήμερα πήγαμε στο χωριό και μάζεψα κουκουνάρια! Είμαι πολύ πολύ χαρούμενη που προχωράω τις κατασκευές μου!

Στην επιστροφή, μια βόλτα μέσα απ την πόλη, μου απέδειξε πως δεν είμαστε οι μόνες! Ήδη τα μαγαζιά στήνουν χριστουγεννιάτικες βιτρίνες! 

Ονειρευτείτε, χαλαρώστε και σχεδιάστε!

75d26e8936a018f19c0d086f7aa3c264.jpg

 

797750c976cce7c843fc3661af43b179.jpg

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες! 

Τι γλυκιά φάτνη! Όμορφη κατασκευή για τα παιδιά μας!

ab43662788ba826642bbf3d7e19fe2fa.jpg

 

Μόλις πήρα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ιδέα για να στολίσω ένα μικρό δεντράκι στην κουζίνα μου με...τρόφιμα! Δείτε!

35be194c6f76dca66bfcdb6b824902cf.jpg

Believe για να απαντήσω στην ερώτησή σου περί εξωτερικών χώρων, προσωπικά κάνω πολύ λίγα πράγματα έξω. Τοποθετούμε μια σειρά λαμπάκια στο κάτω μπροστινό μπαλκόνι καθώς επίσης και έναν φωτιζόμενο τάρανδο πάνω στο τραπέζι. Στολίζω την εξώπορτα και αυτό ήταν. Επειδή διακοσμητικά έχω διάφορα, ίσως φέτος κάνω το κάτι παραπάνω στον εξωτερικό χώρο.

Πάρτε ιδέες κι εσείς

a0dc71bfe580bbda7430b2b4093a3e01.jpg

 

98c28c0759d297700eec241cde5913c2.jpg

 

d74bd67713f08deaf03f1fdb3353ebd0.jpg

 

8425e298888439b2ced8046f8c91cac1.jpg

 

be725ca691a8c8922097749c469e86c0.jpg

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσπαθήστε να βάλετε φωτογραφία να μου πείτε αν το ποστ σας είναι υπό έγκριση γιατί θα μας τρελάνουν! Είναι το 2ο ποστ μου από χθες το βράδυ που έχει μόνο φωτογραφίες και μου το μπλοκάρει. Αν μας κόψαν και τις φωτογραφίες, πάει το θέμα μας!

  • Μπερδεμένη/-ος 1

YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, ξωτικά μου.

Θα σας γράψω αργότερα περισσότερα αλλά για την ώρα, ας χαζέψουμε ακόμα μία ιδέα, με το αγαπημένο μας πια, "κασελάκι":

B4VGeut.jpg

Καλή συνέχεια, για την ώρα, ξωτικά μου!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Just now, ravT είπε:

Κορίτσια προσπαθήστε να βάλετε φωτογραφία να μου πείτε αν το ποστ σας είναι υπό έγκριση γιατί θα μας τρελάνουν! Είναι το 2ο ποστ μου από χθες το βράδυ που έχει μόνο φωτογραφίες και μου το μπλοκάρει. Αν μας κόψαν και τις φωτογραφίες, πάει το θέμα μας!

Ναι κοριτσι μου!
Μόλις δημοσίευσα ένα μήνυμα με μία φωτογραφία μου, την οποία είχα αποθηκευμένη στο pc μου {δεν έκανα απευθείας δημοσίευση} και είναι σε αναμονή....! :shock:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

το αγαπημένο μου θέμα!  μπορεί να μη συμμετέχω αλλά πάντα σας διαβάζω! έχω και γω αγάπη για στολισμούς και αυτή την υπέροχη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και κάθε χρόνο κρατιέμαι να μη στολίσω από οκτώβρη! τέλειες φωτό & υπέροχες ιδέες έχετε ανεβάσει! :-D

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα ξωτικά του θέματος, εύχομαι να στε όλοι καλά.

Ήρθε η ώρα να γράψω κ εγώ. Παρακολουθώ κάθε χρόνο το θέμα αυτό με μεγάλη αγάπη, όπως επίσης και το easy.

Αγαπάω την συγκεκριμένη εποχή γιατί έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια και θέλω τώρα να φτιάξω νέες με τα παιδιά μου.

Το πρόβλημα - παράπονό μου είναι ότι μου αρέσουν όλα όσα βλέπω σε φωτογραφίες, σε αναρτήσεις σε site, σε βιτρίνες, σε περιοδικά όλα όλα μα όλα. Έχω φάκελο ανα έτος με το θέμα.Εκτυπώνω από νωρίς τι θέλω να φτιάξω, λίστες με δώρα για συγγενείς και φίλους κλπ κλπ, τα ξέρετε.

Και θα μου πείτε ποιο είναι το πρόβλημα με αυτό;

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να τα φτιάξω όλα και αγχώνομαι  να φτιάξω γλυκά - συνταγές, στολισμούς στο σπίτι, πράγματα και όμορφα στολίδια με τα παιδιά, να αγοράσω ή να φτιάξω δώρα για τα παιδιά και για κάποιος αγαπημένους μου,  βόλτες και επισκέψεις αλλά δεν προλαβαίνω και στο τέλος απογοητεύομαι, εκνευρίζομαι, στεναχωριέμαι.

Λέω ότι φταίει η μη σωστή οργάνωσή μου και του χρόνου θα είμαι πιο οργανωμένη. Και κάθε χρόνο μία από τα ίδια. Έχω μία αποθήκη εκτός από το δέντρο με χριστουγεννιάτικα (κούτες, σακούλες γεμάτα στολίδια από τα παιδικά μου χρόνια που έχω πάρει από το πατρικό, καινούργια και ολο και κάτι προσθέτω).

Ξενικάμε με τα παιδιά να φτιάξουμε κάτι με ενθουσιασμό και καταλήγω μόνη μου να ξενυχτάω για να το φέρω εις πέρας.

Βάζω φαντασία αγάπη μεράκι να φτιάξω χειροποίητα στολίδια, δωράκια με περυτίλιγμα και στολισμό, γλυκά, λικέρ κ.α  δωράκια με για μικρούς μεγάλους και βλέπω να καταλήγουν σε μία άκρη αν όχι στα σκουπίδια.

Και να σε "πειράζουν" μερικοί λέγοντάς σου ότι: "τι κάθεσαι και κάνεις και σπαταλάς το χρόνο σου"; (και τα χρήματα θα πω εγώ). Μα εμένα όμως μου αρέσει τόσο μα τόσο πολύ.

Βέβαια πέρα από το χρηματικό το οποίο φυσικά δεν περισσεύει και κάθε χρόνο σπάω το κεφάλι μου να δω τι θα φτιάξω - αγοράσω για οικονομικά δωράκια,  με αντάλλαγμα σε χρόνο, κούραση και εκνευρισμό.

Φέτος λέω - θέλω - θα προσπαθήσω να το ξεκινήσω αλλιώς, με λιγότερη προετοιμασία, λιγότερα έξοδα, λιγότερο χρόνο, λιγότερο άγχος και περισσότερο χρόνο με την οικογένειά μου και τους αγαπημένους μου φίλους και ανθρώπους.

Ποια είναι η απόψή σας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου ξωτικά καλησπέρα και πάλι.

Σας γράφω για να σας ενημερώσω πως σιγά-σιγά κάνουν σε ακομα περισσότερα καταστήματα τα αγαπημένα μας χριστούγεννα!

Από βόλτα μας, το Σάββατο, στο Μοναστηράκι, είδαμε το Pallet Stores Στοκ, να έχει αυτή τη βιτρίνα:

Wsl8SOE.jpg

Σας φιλώ και επανέρχομαι!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Vaskokkal σε καταλαβαίνω πολύ...συμφωνώ κ εγώ ότι τα τόσα πολλά που θέλω να κάνω-αγοράσω κλπ κ συνήθως σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα καταλήγουν να με αγχώνουν...Τα τελευταία χρόνια που κ γω το συνειδητοποίησα αυτό κάνω τα εξής μόνο: από χειροποίητα φτιάχνω μόνο με τα παιδιά στολίδια με ζύμη με κορν φλάουρ, από άλλες κατασκευές λίγα πράγματα κ μόνο αν κ εφόσον υπάρχει χρόνος κ το θέλουν κ τα παιδιά....τα δώρα δυστυχώς λόγω οικονομικών τα ξεκίνησα από τώρα κ παίρνω κάθε 15νθήμερο που πληρώνομαι από ένα....το μόνο που μένει για τις τελευταίες μέρες είναι τα γλυκά που πρέπει να επιλέξω κ να φτιάξω κ να αμπαλάρω για νονές-γιαγιάδες κλπ...αυτό συνήθως με κουράζει περισσότερο απ όλα γιατί θέλει μεγάλη ποσότητα...αυτά όμως, δεν κάνω άλλα, όντως προτιμώ να ζήσω τις στιγμές πιο ανέμελα με την οικογένεια!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το ξωτικό μου!

Δεν πειράζει που δεν γράφεις συχνά! Να κάνεις, όπως έχεις όρεξη και θέλεις, κοριτσάκι μου! Αρκεί, να νιώθεις καλά.

Αχ.. και που να σου πω, πως πήγα και σήμερα στης Ερμού...! Είχαν βάλει τόσα πολλά χριστουγεννιάτικα... χαμός! Θα σας βάλω φωτογραφίες, κορίτσια μου. Πήρα μερικά πραγματάκια γιατί οργανώνω, σιγά-σιγά αλλά σταθερά, τα δώρα μου.

Για το δέντρο, σε καταλαβαίνω αλλά οπως ξέρεις, μάτια μου, όλες στα ίδια είμαστε... μην χάνεις το κέφι σου και κάνε το καλύτερο που μπορείς!

Φυσικά και να το φτιάξεις! Ειναι υπέροχη ιδέα και δεν το έχω δει πουθενά! Σίγουρα θα ξετρελαθούν όλοι και κυρίως η οικογένειά σου!

Είναι ένα θέμα, που με απασχολεί και μένα φέτος, οπως έγραψα και σε πρώτερο μήνυμά μου.

Στα χρόνια που πέρασαν, έχω χρησιμοποιήσει διάφορους τρόπους οπως:

Στολισμός σαν "πακέτο-δρου", με κορδέλα / ύφασμα κ.α.

Κρέμασμα πινακίδων με χριστουγεννιάτικο περιεχόμενο

Τοποθέτηση διάφορων χριστουγεννιάτικων διακοσμητικών...

Φέτος, δεν ξέρω ακριβώς τι θα κάνω ακόμα. Βλέπω διάφορες λύσεις και εννοείται θα σας ενημερώσω!

Σε φιλώ, κοριτσάκι μου!

On 29/10/2017 at 2:51 ΜΜ, believe είπε:

Καλησπέρα ξωτικά

Μπορει να μην γράφω συχνα αλλα σας διαβάζω καθημερινα και μου εχετε δώσει ενα σωρο ιδέες οι οποίες εχουν μπει στην to do list.

Ειρήνη τελειο το μαγαζι αυτο (flying tiger), όμορφα πραγματα και σε χαμηλές τιμές, κριμα που δεν εχει στην περιοχη μου.:-(

 

 Ελεγα να αλλάξω δέντρο  (αυτο που εχω κλείνει 20ετία φετος) αλλα τελικα θα μεινω με το ιδιο γιατι αυτο που θελω ειναι λιγο ακριβο. Ισως το παρω μετα τις γιορτές αν πεσουν οι τιμές ή βρω καμια προσφορά. Ξεκινησα την γενικη μου και λεω το αλλο Σ/Κ να αρχισουμε το στόλισμα, θα δουμε.

Σκεφτομαι να φτιάξω αυτο τον χιονάνθρωπο για την είσοδο του σπιτιού. Ειναι με τρεις γλάστρες η μια πανω στην αλλη. Εσεις πως στολιζετε τις εξώπορτες/εισόδους/αυλές σας?

 

20 ώρες πρίν, ravT είπε:

Στην επιστροφή, μια βόλτα μέσα απ την πόλη, μου απέδειξε πως δεν είμαστε οι μόνες! Ήδη τα μαγαζιά στήνουν χριστουγεννιάτικες βιτρίνες! 

Ονειρευτείτε, χαλαρώστε και σχεδιάστε!

.. ω ναι!!!

3 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

το αγαπημένο μου θέμα!  μπορεί να μη συμμετέχω αλλά πάντα σας διαβάζω! έχω και γω αγάπη για στολισμούς και αυτή την υπέροχη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και κάθε χρόνο κρατιέμαι να μη στολίσω από οκτώβρη! τέλειες φωτό & υπέροχες ιδέες έχετε ανεβάσει! :-D

...  εγώ να δεις! :D Το άλλο σαβ/κο στρώνω και μετά σιγά-σιγά.. στολίζωω!

Χαίρομαι πολύ που είσαι κοντά μας και να συμμετέχεις όπως εσύ επιθυμείς! Αρκεί που μας διαβάζεις και παίρνεις πράγματα!

Σε φιλώ!

  • Μου αρέσει 1

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2017 at 2:51 ΜΜ, believe είπε:

 

Καλησπέρα ξωτικά

Μπορει να μην γράφω συχνα αλλα σας διαβάζω καθημερινα και μου εχετε δώσει ενα σωρο ιδέες οι οποίες εχουν μπει στην to do list.

Afroditaki ξαναεφτιαξα το κεικ πορτοκάλι με περισσοτερο χυμο αυτη τη φορα και ειχε οντως διαφορα, ισως επειδη εβαλα και κομματακια σοκολατας μεσα, ονειροοοο!!!

Ravt ευχαριστουμε πολυ για την συνταγη για τα ζυμαροστολιδάκια, μπηκαν κι αυτα στη λιστα μου, θα τα φτιάξω οπωσδηποτε φετος μαζι με τα παιδάκια μου, θα το καταευχαριστηθούν. Επισης ξεκίνησα κι εγω να βλέπω χριστουγεννιάτικα εργα χοχοχο.

Ειρήνη τελειο το μαγαζι αυτο (flying tiger), όμορφα πραγματα και σε χαμηλές τιμές, κριμα που δεν εχει στην περιοχη μου.:-(

 

 Ελεγα να αλλάξω δέντρο  (αυτο που εχω κλείνει 20ετία φετος) αλλα τελικα θα μεινω με το ιδιο γιατι αυτο που θελω ειναι λιγο ακριβο. Ισως το παρω μετα τις γιορτές αν πεσουν οι τιμές ή βρω καμια προσφορά. Ξεκινησα την γενικη μου και λεω το αλλο Σ/Κ να αρχισουμε το στόλισμα, θα δουμε.

Σκεφτομαι να φτιάξω αυτο τον χιονάνθρωπο για την είσοδο του σπιτιού. Ειναι με τρεις γλάστρες η μια πανω στην αλλη. Εσεις πως στολιζετε τις εξώπορτες/εισόδους/αυλές σας?

diy-outdoor-christmas-decor-2.jpg

 

Χαιρομαι που σου αρεσε. Μια συναδελφος το βρηκε πολυ πορτοκαλε! και μειωσε ακομη περισσοτερο τον χυμο. Εγω αντιθετα οσο πιο πορτοκαλι μυριζει τοσο μου αρεσει. Θα συμφωνησω απολυτα, με σταγονες σοκολατας ειναι ονειρο.

Αν μπορεις να κανεις υπομονη για μια χρονια, τοτε θα βρεις καλες προσφορες μετα τις γιορτες. Λιγοτερο καλες γυρω στις 10-15 μερες πριν τα Χριστουγεννα. Εγω αγορασα νεο δεντρο περυσι στα μεσα του Νοεμβρη. Στις αρχες Δεκεμβριου, κοστιζε 30.00 ευρω φθηνοτερα. Αν το ηξερα, θα περιμενα σιγουρα!

7 ώρες πρίν, ravT είπε:

Κορίτσια προσπαθήστε να βάλετε φωτογραφία να μου πείτε αν το ποστ σας είναι υπό έγκριση γιατί θα μας τρελάνουν! Είναι το 2ο ποστ μου από χθες το βράδυ που έχει μόνο φωτογραφίες και μου το μπλοκάρει. Αν μας κόψαν και τις φωτογραφίες, πάει το θέμα μας!

Θα βαλω οταν γυρισω σπιτι και θα σας ενημερωσω. Ελπιζω να μην συμβαινει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vaskokkal είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα ξωτικά του θέματος, εύχομαι να στε όλοι καλά.

Ήρθε η ώρα να γράψω κ εγώ. Παρακολουθώ κάθε χρόνο το θέμα αυτό με μεγάλη αγάπη, όπως επίσης και το easy.

Αγαπάω την συγκεκριμένη εποχή γιατί έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια και θέλω τώρα να φτιάξω νέες με τα παιδιά μου.

Το πρόβλημα - παράπονό μου είναι ότι μου αρέσουν όλα όσα βλέπω σε φωτογραφίες, σε αναρτήσεις σε site, σε βιτρίνες, σε περιοδικά όλα όλα μα όλα. Έχω φάκελο ανα έτος με το θέμα.Εκτυπώνω από νωρίς τι θέλω να φτιάξω, λίστες με δώρα για συγγενείς και φίλους κλπ κλπ, τα ξέρετε.

Και γω, κάπως έτσι και συνήθως τις τροποποιώ κάθε χρονο, για να μην βαριέμαι και να με κρατώ "ορεξάτη".

Και θα μου πείτε ποιο είναι το πρόβλημα με αυτό;

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να τα φτιάξω όλα και αγχώνομαι  να φτιάξω γλυκά - συνταγές, στολισμούς στο σπίτι, πράγματα και όμορφα στολίδια με τα παιδιά, να αγοράσω ή να φτιάξω δώρα για τα παιδιά και για κάποιος αγαπημένους μου,  βόλτες και επισκέψεις αλλά δεν προλαβαίνω και στο τέλος απογοητεύομαι, εκνευρίζομαι, στεναχωριέμαι.

Σε καταλαβαίνω αλλά γιατί να αγχώνεσαι? Αφού ξέρεις ότι δεν γίνεται να φτιάξεις όσα έχεις στο νου σου. Μα ακόμα και να τα φτιαξεις, δύσκολα θα είναι σαν αυτές τις φωτογραφίες των περιοδικών ακριβώς επειδή αυτές οι φωτογραφίες, σχεδόν πάντα, είναι πειραγμένες. Μείνε στο ουσιαστικό, δηλαδή στο να κάνεις πράγματα/συνταγές/διακοσμητικά, που σ αρεσουν, σε εμπνέουν και μην στεναχωριέσαι. Καθόλου!

Λέω ότι φταίει η μη σωστή οργάνωσή μου και του χρόνου θα είμαι πιο οργανωμένη. Και κάθε χρόνο μία από τα ίδια. Έχω μία αποθήκη εκτός από το δέντρο με χριστουγεννιάτικα (κούτες, σακούλες γεμάτα στολίδια από τα παιδικά μου χρόνια που έχω πάρει από το πατρικό, καινούργια και ολο και κάτι προσθέτω).

Μπράβο! Υπέροχη παράδοση!

Ξενικάμε με τα παιδιά να φτιάξουμε κάτι με ενθουσιασμό και καταλήγω μόνη μου να ξενυχτάω για να το φέρω εις πέρας.

Βάζω φαντασία αγάπη μεράκι να φτιάξω χειροποίητα στολίδια, δωράκια με περυτίλιγμα και στολισμό, γλυκά, λικέρ κ.α  δωράκια με για μικρούς μεγάλους και βλέπω να καταλήγουν σε μία άκρη αν όχι στα σκουπίδια.

Συνήθως, βάζουμε υψηλούς στόχους. Και αυτό, δεν είναι καθόλου κακό, για μένα, τουλάχιστον. Το μόνο κακό σ αυτό είναι, όταν καμιά φορά δεν τους πετύχουμε [για διάφορους λόγους}, απογοητευομαστε πολύ. Οχι, κοριτσάκι μου. Δες το λίγο διαφορετικά. Και δεν βγήκε η ώρα να γινει το στολίδι και τα παιδιά τα παράτησαν. Συμβαίνει. Αν έχεις όρεξη να το κάνεις εσύ, να το ολοκληρώσεις, ωραία. Αν όχι, πέτα το. Μην πιέζεσαι, δεν αξίζει!

Και να σε "πειράζουν" μερικοί λέγοντάς σου ότι: "τι κάθεσαι και κάνεις και σπαταλάς το χρόνο σου"; (και τα χρήματα θα πω εγώ). Μα εμένα όμως μου αρέσει τόσο μα τόσο πολύ.

Αυτό, δεν αφορά κανέναν. Μόνο εσένα. Το αν εσυ θέλεις ν ασχοληθείς με κάτι, ποτέ για σένα δεν θα είναι χάσιμο χρόνου. Οπότε, δεν σε αφορά το τι λένε οι άλλοι. Εγώ, π.χ. ασχολούμαι με τα χριστουγεννα εδώ και εβδομάδες. Ενοχλώ κανέναν? Δεν με αφορά δηλαδή, η άποψη αυτή.

Βέβαια πέρα από το χρηματικό το οποίο φυσικά δεν περισσεύει και κάθε χρόνο σπάω το κεφάλι μου να δω τι θα φτιάξω - αγοράσω για οικονομικά δωράκια,  με αντάλλαγμα σε χρόνο, κούραση και εκνευρισμό.

Φέτος λέω - θέλω - θα προσπαθήσω να το ξεκινήσω αλλιώς, με λιγότερη προετοιμασία, λιγότερα έξοδα, λιγότερο χρόνο, λιγότερο άγχος και περισσότερο χρόνο με την οικογένειά μου και τους αγαπημένους μου φίλους και ανθρώπους.

Προτείνω, επειδή ζητάς την άποψή μας και μόνο, να κάνεις κατά πως νιώθεις. Αν πισστεύεις οτι φορτώθηκες αρκετά, ξε-φορτώσου τα. Αν θέλεις να διαθέσεις λιγότερο χρόνο, να το κάνεις. Αν θέλεις να διαθέσεις περισσότερα χρήματα, να το κάνεις. Αν θέλεις να βγεις περισσότερο έξω, να το κάνεις. Μην πιέζεσαι, ειδικά για πράγματα που περνούν από το χέρι μας. Αρκουν τόσα που δεν περνούν! 

Ηρεμία.. πολύ σημαντική, κορίτσι μου!

Ποια είναι η απόψή σας.

Καλώς το κορίτσι μας και φέτος! Πολύ χαίρομαι που σε καλωσορίζω και φέτος!!

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και θα σου απαντήσω σημείο-σημείο, όπως τα σκέφτομαι εγώ, κορίτσι μου.

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...