Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

5 hours ago, Farmakotriftena said:

Κι εμένα άρχισαν να πονάνε πάλι οι θηλες μου. Το έχω καταπονησει  πολύ το στήθος μου. Θηλασμός μια ώρα κάθε τρείς και λίγο συν θήλαστρο μετά από κάθε θηλασμό. Έχω πεθάνει. 30/6 έχω θέσει ημερομηνία.  Αν μέχρι τότε δεν δω αποτέλεσμα με θήλαστρο χάπια  για την προλακτινη  τσάι και τριγωνελλα ε θα τα παρατήσω.  Τουλάχιστον προσπάθησα πραγματικά! 

@Farmakotriftena εσύ θηλάζεις αποκλειστικά;

Εγώ ξεκίνησα και μαγιά μπύρας αλλα δίνω και συμπλήρωμα καθως η μικρουλα μου ενω γεννηθηκε με μαγουληθρες βλεπω τις φωτογραφίες μια εβδομάδα μετα και τα μαγουλάκια εξαφανίστηκαν :cry:

Κάνουμε το καλυτερο που μπορούμε αλλά αν δεν φτάνει το γάλα μου τι να κάνω.

Ειχα μαία ακομα και στην καισαρικη μου την έδωσε να θηλάσω στην ανάνηψη, rooming in στο δωμάτιο, φτιάξαμε το χαλινό με το που εντοπίστηκε και έκανα όλα όσα μπορουσα για επιτυχη θηλασμό αλλά δεν μου έκατσε.

Ειναι κ αυτες οι ορμόνες που κλαίω με το παραμικρό ρε γαμωτο! Μετα τις 40 μερες αλλαζει κ η ψυχολογια της λεχώνας αραγε; :shock:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια!

Να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!

Απο τοτε που εχω να γραψω γεννησατε σχεδον ολες :)

Η μπεμπα μας ειναι ηδη 3 εβδομαδων ... 

Τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχαμε τρεχαματα με ικτερο ... με αποκλειστικο θηλασμο ανεβαινε ... οποτε δωσαμε και σκονη. 

Βγηκε με 9 απο την κλινικη στο 2ο 24ωρο ημερα Παρασκευη. Και στην κλινικη ειχα αποκλειστικο θηλασμο και στο σπιτι για την μερα που γυρισαμε. Την επομενη που πηγαμε ξανα στην κλινικη για να παρουν απο την μπεμπα αιμα για τον ελεγχο των νοσηματων καναμε και μια μετρηση και ειχε παει στα 14! Ξανα πηγα το επομενο πρωι αφου ειχαμε δωσει 3-4  φορες ξενο και πηγε στο 16,5! Ειμασταν οριακα για φωτοθεραπεια! Οποτε δωσαμε και μαραθο! Επινε κατι καθε 2 ωρες! Ειμασταν στην κλινικη 2 φορες την μερα για μετρηση ... Μεχρι που την Τεταρτη εφτασε στο 12 και ειπαμε ενταξει ειμαστα ας επιστρεψουμε στον αποκλειστικο θηλασμο. Μας ειδε και ο παιδιατρος εκεινη την μερα και ειχε χασει γραμμαρια ... κατι αναμενομενο βεβαια ... Μεχρι 2750 θα ειμασταν ησυχοι ειπε ... Τοτε ειμασταν στα 2890. Πηγαμε ξανα μετα απο 2 μερες και ειμασταν στα 2810. Και ξαναπηγαμε μετα απο 2 μερες και το βαρος 2760 ... Αποκλειστικος θηλασμος απο Τεταρτη μεχρι Κυριακη. Καναμε και με μετρηση για τον ικτερο ... 19,5!! Και καναμε εισαγωγη στην κλινικη για φωτοθεραπεια για 1 24ωρο! Την ειχαμε γλιτωσει μια βδομαδα νωριτερα αλλα οχι εκεινη την μερα! Τοτε εδωσα μονο ξενο ... Και σα να αρχισα να εχω θεμα με το στηθος αφου δεν θηλασα καθολου ... Σαν αρχη μαστιτιδας θα ελεγα ... Μιλησα με την μαια και μου ειπε να θηλαζω, να βγαζω με θηλαστρο και να βαζω κρυες κομπρεσες ... Και στο μπανιο εκανα μαλαξεις. Πηρε καποιες μερες και περασε θα ελεγα η ιστορια ... Οσο για τον ικτερο ... μια βδομαδα μετα ηταν στο 8,8 με μεικτη διατροφη ... κατι που συνεχιζουμε ακομη ... μια βδομαδα μετα την τελευταια μετρηση. Θα παμε και στον γιατρο να δουμε το βαρος. Τωρα θηλαζω και μετα δινω σκονη. Αλλες φορες δινω μονο σκονη. Και καποιες φορες κανω και αντλησεις. Δυστυχως δεν μπορω να τα κανω ολα ... λογω χρονου περισσοτερο θα ελεγα ... 

Το στηθος ... και ιδιαιτερα στις αρχες ... αλλα και τωρα ... ποναει στον θηλασμο  και οχι μονο ... Ειναι μικρο το στομα της και τεραστιο το στηθος μου, η θηλη και η αλως! Περιμενω να μεγαλωσει για να πιανει καλυτερα ... Οταν την βλεπω οτι δεν το παλευει ή δεν το παλευω εγω ... δινω κατευθειαν μπιμπερο. Αποκλειστικο θηλασμο δεν το σκεφτομαστε γιατι δεν μπορω να ξαναπερασω αυτο με τον ικτερο ... Το γαλα μου δεν βοηθουσε καθολου στο να πεσει η τιμη του ...  Διαβασα οτι μπορει να συμβαινει αυτο σε καποιες ... 

Ξυπνησε ο μικρος μου ... θα επανερθω ...

Link to comment
Share on other sites

@mamSof και εγω ειχα θεματάκι με τον ίκτερο και το βάρος της μικρής.

Αυτή ήταν η αφορμή της μικτής διατροφής! Θηλάζω και μετά δινω ξένο 3 φορες τη μέρα (προς το παρον). Γιατι ξεκινήσαμε με ένα γευμα συμπληρωμα αλλα δεν επεφτε ο ίκτερος και επιπλέον το παιδάκι δεν έπαιρνε βάρος! 

Τωρα το ζυγιζουμε καθε 2 μέρες και μιλάμε με την παιδίατρο.

@mamSofΜε τη μικτή διατροφη πως είναι απο κενώσεις? 

Όσες κάνετε αποστείρωση κρατάτε εντος ψυγείου αποστειρωμένα μπουκάλια? Αν ειναι να βγείτε έξω εχετε σε θερμός το αποστειρωμένο νερό; Επειδη προσφατα ξεκινησα την αποστείρωση εχω γεμίσει απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες

Και εμείς τα έχουμε δει όλα με τον θηλασμο. Δεν δίνω ξένο αλλά έχω τον άντρα μου που φοβάται την σκιά του και λέει θα ξανανεβει ο ίκτερος και θα χάσει βάρος και κάτι βλακειες και μου την έχει δώσει.  Και είμαστε πολύ κοντά στον αποκλειστικο. Μάλλον θα πρέπει να κάνω κάνα φονικό να τον πετύχω.  Έχω εντωμεταξυ μια ζυγαριά που είχα πάρει από τζαμπο και μου βγάζει στο ίδιο ζύγισμα 3 διαφορετικές μετρήσεις.... 

Ώστε farmakotriftena και για τα χείλη η λανολινη ε? Και μου χάρισε ο φαρμακοποιός μου ο γλυκούλης ένα βαζάκι! 

Τελικά τώρα που κάνω τον απολογισμό μου, το τεκνό κύριος.  Ούτε πρόκληση ούτε τίποτα. Και φυσιολογικά! Σωστός!

Να σας ζήσουν κορίτσια σε οποίες γέννησανε τώρα! !!!!!:)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!! Αποκλειστικό θηλασμό κι εμείς, Με πόνο βέβαια και με πολλή επιμονή από την πρώτη μέρα  (τώρα είμαστε στη 16η)... ευτυχώς παίρνει βάρος συνέχεια.. έχει έρωτα με το στήθος μου και ειναι πια πολύ κουραστικό γιατί θέλει συνεχεια να τη βάζω. Κάνει ότι πεινάει και μόλις τη βάζω νανουριζεται, το θέλει για πιπίλισμα κ μπορεί να τραβήξει και 3 ώρες όλο αυτό  (τη βάζω, νανουριζεται, πάω να την αφήσω στην κούνια, ξανά από την αρχή!!) Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να της δώσω πιπίλα! Έχει δώσει καμία?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, annaefin είπε:

Καλημέρα μανούλες!! Αποκλειστικό θηλασμό κι εμείς, Με πόνο βέβαια και με πολλή επιμονή από την πρώτη μέρα  (τώρα είμαστε στη 16η)... ευτυχώς παίρνει βάρος συνέχεια.. έχει έρωτα με το στήθος μου και ειναι πια πολύ κουραστικό γιατί θέλει συνεχεια να τη βάζω. Κάνει ότι πεινάει και μόλις τη βάζω νανουριζεται, το θέλει για πιπίλισμα κ μπορεί να τραβήξει και 3 ώρες όλο αυτό  (τη βάζω, νανουριζεται, πάω να την αφήσω στην κούνια, ξανά από την αρχή!!) Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να της δώσω πιπίλα! Έχει δώσει καμία?

Καλημερα!!

Κι εμεις τα ιδια..17 ημερων σημερα..ενω τις πρωτες δυο εβδομαδες ηταν ησυχος τα τελευταια 2 βραδια τα χω δει ολα..απο τις 11 μεχρι τις 5 το πρωι ψιλοτρωει, μετα ποναει, τον παιρνει ο υπνος οταν τον βαζω να ρευτει ( κραταει ενα 20λεπτο τουλαχιστον γτ μου βγαλε ρουκετες 2 φορες την προηγουμενη εβδομαδα και τα χρειαστηκα.. ρευεται δυσκολα) και μολις τον αφηνω στο λικνο μετα απο δεκα λεπτα ξυπναει και γκρινιαζει.. στηθος ολες αυτες τις ωρες.. το πρωι ειναι ηρεμος και κοιμαται περισσοτερο..

Για πιπίλα μου το ειπαν κι εμενα αλλα τις πρωτες 40 μερες δεν το συνιστούν γιατι μπορει να προκαλεσεο συχγυση θηλων.. οποτε λεω να κανω υπομονή μεχρι τα 40 να δουμε τι γινεται γιατι γενικα δεν ειμαι πολυ υπερ της πιπιλας.. εγω την εκοψα με το ζορι στα 3.5..

Εχει αντλησει καμια γαλα με το χερι;

Πρεπει να παω στο γιατρο για τα ραμματα και θα τον αφησω μια ωρα αλλα θελω να αφησω γαλα σε περιπτωση που ξυπνησει.. για θηλαστρο δε το σκέφτομαι γιατι εχω πολυ γαλα και δε θελω να αυξησω παραγωγη η να μειωθει..αλλα δεν ξερω που να συλλεξω το γαλα και που να το φυλαξω.. εχει καμια ιδεα;;

 

Τελικα αυτο που λενε κοιμησου οταν κοιμαται θα το εφαρμοσω σημερα πρωτα ο Θεος μπας και βγαλουμε το βραδυ.. αλλιως δε γινεται..βαλθηκα να κανω πράγματα και να μην κοιμαμαι και το πληρωσα..

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

γέννησα κι εγώ στις 10 ιουνίου με τεχνητούς πόνους. εκείνη τη μέρα συμπλήρωνα τις 40 εβδομάδες και μου είπε ο γιατρός να πάω πρωί πρωί της κυριακής για να γεννησώ με τεχνητούς. 

δύσκολος τοκετός, πέρασαν αρκετές ώρες για να πάρει μπρος. σκληρός τράχηλος οπίσθιος, το μωρό δεν κατέβαινε και όταν το πήρε απόφαση ερχόταν στραβά.  

οπότε έβαζε χέρι ο γιατρός για να το φέρει στο σωστό δρόμο.  χωρίς επισκληρίδιο. ας μην περιγράψω άλλο χχααχχ! όλα τώρα έχουν τελειώσει και είμαστε σπίτι με τον μπέμπαρό μου!

κι ενώ ο άλλος μου γιος ήταν σαν μωρό ένα αγγελούδι, ο μπέμπης είναι ζωηρός. 

θέλει μόνιμα στήθος στο στόμα με αποτέλεσμα να πονούν οι θήλες μου, ύπνος και ξεκούραση 5ωρο διακεκομμένο το πολύ, μέσα στο 24ωρο και όλα τα παρελκόμενα! αλλά θα μπει σε μια σειρά, πού θα πάει!

μ έχει μπερδέψει πολύ με το φαγητό. ώρες ώρες δεν μπορώ να διακρίνω αν πεινάει ή θέλει να πιπιλήσει.

ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά τελικά ο γιατρός είπε να δίνω και συμπλήρωμα αν χρειαστεί για να χορτάσει. 

πιπίλα τόλμησα να δώσω , ύστερα απο συνεννόηση με τον παιδίατρο, αλλά δεν την παίρνει με τίποτα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2018 at 6:37 ΜΜ, Sunshine84 είπε:

@Farmakotriftena εσύ θηλάζεις αποκλειστικά;

Εγώ ξεκίνησα και μαγιά μπύρας αλλα δίνω και συμπλήρωμα καθως η μικρουλα μου ενω γεννηθηκε με μαγουληθρες βλεπω τις φωτογραφίες μια εβδομάδα μετα και τα μαγουλάκια εξαφανίστηκαν :cry:

Κάνουμε το καλυτερο που μπορούμε αλλά αν δεν φτάνει το γάλα μου τι να κάνω.

Ειχα μαία ακομα και στην καισαρικη μου την έδωσε να θηλάσω στην ανάνηψη, rooming in στο δωμάτιο, φτιάξαμε το χαλινό με το που εντοπίστηκε και έκανα όλα όσα μπορουσα για επιτυχη θηλασμό αλλά δεν μου έκατσε.

Ειναι κ αυτες οι ορμόνες που κλαίω με το παραμικρό ρε γαμωτο! Μετα τις 40 μερες αλλαζει κ η ψυχολογια της λεχώνας αραγε; :shock:

 

Κι εγώ μεικτή κάνω αλλά τον βάζω στο στήθος συνέχεια. Βασικά είναι πειναλας  και κάθε 1-2 τσιρίζει για φαγητό.  Βάζω και θήλαστρο αλλά τπτ2. Μέχρι τέλος του μήνα κι εγώ θα το προσπαθήσω κι αν δεν δω καλυτερεύσει σταματάω γιατί αγγίζω την κατάθλιψη. 

@Aggeliki22 δεν ξέρω τι να πω με μένα. Μάλλον έχω πρόβλημα παραγωγής.  Γιατί όχι μπύρες και βότανα.. . Χάπια παίρνω που κάνουν πρόκληση Της προλακτινης. Φαντάσου ότι με αυτό το χάπι συν θήλαστρο θηλάζουν γυναίκες που υιοθετούν παιδιά.  Σε κάθε άντληση βγάζω 30 με 35ml.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια...εγω πηγα σημερα στο γιατρο.. αυριο κλεινω την 39 και μπενω στη 40..  ο Απολλωνας ειναι πολυυυ ψηλα ακομα... εχω ριξει περπατημα full αλλα τιποτα.. μου ειπε ο γιατρος οχι πολυ κουραση γιατι ο πλακουντας ειναι grade 3 full γερασμενος δηλαδη..ο διαβητης με εχει κουρασει αφανταστα.. και ειπαμε να περιμενουμε εως την Τριτη που κλεινω τις 40 βδομαδες μηπως και κατεβει γιανα γεννησω φυσικα.. αλλιως μετα αν θελω προκληση ειναι πολυ προθημος να μου την κανει απλα να ξερω οτι θα φαω μεγαλη ταλαιπωρια αν δεν εχει κατεβει.  Σκεφτομαι μηπως αν δε κατεβει μεχρι την Τριτη να παω κατευθειαν για καισαρικη..  δε ξερω.. εχω στεναχωρεθει λιγακι αλλιως τα περιμενα αλλιως ηρθαν. Θελω φυσικη γεννα ,  δε θελω να επιλεξω εγω ποτε θα βγει το παιδι.. ουτε τεχνητους πονους θελω..αλλα απτην αλλη οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες μου ειπε να γεννησω φυσικα αν ειναι ακομα τοσο ψηλα και τοσο σκληρος ο τραχηλος και με τη μουριτσα να κοιταει αναποδα.. Δε το περιμενα οτι θα σκεφτομαι σοβαρα την καισαρικη..Ωωωχ μανα μου.. ΠΕΡΠΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΑΑ ΠΦΦΦΦΦΦΦ:confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Korina12 είπε:

Κοριτσια...εγω πηγα σημερα στο γιατρο.. αυριο κλεινω την 39 και μπενω στη 40..  ο Απολλωνας ειναι πολυυυ ψηλα ακομα... εχω ριξει περπατημα full αλλα τιποτα.. μου ειπε ο γιατρος οχι πολυ κουραση γιατι ο πλακουντας ειναι grade 3 full γερασμενος δηλαδη..ο διαβητης με εχει κουρασει αφανταστα.. και ειπαμε να περιμενουμε εως την Τριτη που κλεινω τις 40 βδομαδες μηπως και κατεβει γιανα γεννησω φυσικα.. αλλιως μετα αν θελω προκληση ειναι πολυ προθημος να μου την κανει απλα να ξερω οτι θα φαω μεγαλη ταλαιπωρια αν δεν εχει κατεβει.  Σκεφτομαι μηπως αν δε κατεβει μεχρι την Τριτη να παω κατευθειαν για καισαρικη..  δε ξερω.. εχω στεναχωρεθει λιγακι αλλιως τα περιμενα αλλιως ηρθαν. Θελω φυσικη γεννα ,  δε θελω να επιλεξω εγω ποτε θα βγει το παιδι.. ουτε τεχνητους πονους θελω..αλλα απτην αλλη οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες μου ειπε να γεννησω φυσικα αν ειναι ακομα τοσο ψηλα και τοσο σκληρος ο τραχηλος και με τη μουριτσα να κοιταει αναποδα.. Δε το περιμενα οτι θα σκεφτομαι σοβαρα την καισαρικη..Ωωωχ μανα μου.. ΠΕΡΠΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΑΑ ΠΦΦΦΦΦΦΦ:confused:

με το καλο!!! κ μην ανχωνεσε γερο να ειναι με οποιο τροπο κ να βγει!!! παντως χαρας το κουραγιο σου αν εφτανα εγω 40 εβδομαδων θα παρακαλουσα για καισαρικη αυριο κιολας πια προκληση πια τριτη θα του ελεγα παμε τωρα μαιευτηριο !! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/6/2018 at 6:37 ΜΜ, Sunshine84 είπε:

@Farmakotriftena εσύ θηλάζεις αποκλειστικά;

Εγώ ξεκίνησα και μαγιά μπύρας αλλα δίνω και συμπλήρωμα καθως η μικρουλα μου ενω γεννηθηκε με μαγουληθρες βλεπω τις φωτογραφίες μια εβδομάδα μετα και τα μαγουλάκια εξαφανίστηκαν :cry:

Κάνουμε το καλυτερο που μπορούμε αλλά αν δεν φτάνει το γάλα μου τι να κάνω.

Ειχα μαία ακομα και στην καισαρικη μου την έδωσε να θηλάσω στην ανάνηψη, rooming in στο δωμάτιο, φτιάξαμε το χαλινό με το που εντοπίστηκε και έκανα όλα όσα μπορουσα για επιτυχη θηλασμό αλλά δεν μου έκατσε.

Ειναι κ αυτες οι ορμόνες που κλαίω με το παραμικρό ρε γαμωτο! Μετα τις 40 μερες αλλαζει κ η ψυχολογια της λεχώνας αραγε; :shock:

 

Θα αλλαξει η ψυχολογια..και λογικα να εισαι ετσι...μεχρι να συνιθεισις λιγο μετα θα εισαι οκ...τωρα θα ειναι 40μερες η λιγο παρα πανω αλλα θα αλλαξει ειδικα οσο θα μεγαλωνει θα ειναι καλυτερα πιστεψε μ ....

On 18/6/2018 at 12:27 ΠΜ, mamSof είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Να σας ζησουν τα μπεμπακια σας!

Απο τοτε που εχω να γραψω γεννησατε σχεδον ολες :)

Η μπεμπα μας ειναι ηδη 3 εβδομαδων ... 

Τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχαμε τρεχαματα με ικτερο ... με αποκλειστικο θηλασμο ανεβαινε ... οποτε δωσαμε και σκονη. 

Βγηκε με 9 απο την κλινικη στο 2ο 24ωρο ημερα Παρασκευη. Και στην κλινικη ειχα αποκλειστικο θηλασμο και στο σπιτι για την μερα που γυρισαμε. Την επομενη που πηγαμε ξανα στην κλινικη για να παρουν απο την μπεμπα αιμα για τον ελεγχο των νοσηματων καναμε και μια μετρηση και ειχε παει στα 14! Ξανα πηγα το επομενο πρωι αφου ειχαμε δωσει 3-4  φορες ξενο και πηγε στο 16,5! Ειμασταν οριακα για φωτοθεραπεια! Οποτε δωσαμε και μαραθο! Επινε κατι καθε 2 ωρες! Ειμασταν στην κλινικη 2 φορες την μερα για μετρηση ... Μεχρι που την Τεταρτη εφτασε στο 12 και ειπαμε ενταξει ειμαστα ας επιστρεψουμε στον αποκλειστικο θηλασμο. Μας ειδε και ο παιδιατρος εκεινη την μερα και ειχε χασει γραμμαρια ... κατι αναμενομενο βεβαια ... Μεχρι 2750 θα ειμασταν ησυχοι ειπε ... Τοτε ειμασταν στα 2890. Πηγαμε ξανα μετα απο 2 μερες και ειμασταν στα 2810. Και ξαναπηγαμε μετα απο 2 μερες και το βαρος 2760 ... Αποκλειστικος θηλασμος απο Τεταρτη μεχρι Κυριακη. Καναμε και με μετρηση για τον ικτερο ... 19,5!! Και καναμε εισαγωγη στην κλινικη για φωτοθεραπεια για 1 24ωρο! Την ειχαμε γλιτωσει μια βδομαδα νωριτερα αλλα οχι εκεινη την μερα! Τοτε εδωσα μονο ξενο ... Και σα να αρχισα να εχω θεμα με το στηθος αφου δεν θηλασα καθολου ... Σαν αρχη μαστιτιδας θα ελεγα ... Μιλησα με την μαια και μου ειπε να θηλαζω, να βγαζω με θηλαστρο και να βαζω κρυες κομπρεσες ... Και στο μπανιο εκανα μαλαξεις. Πηρε καποιες μερες και περασε θα ελεγα η ιστορια ... Οσο για τον ικτερο ... μια βδομαδα μετα ηταν στο 8,8 με μεικτη διατροφη ... κατι που συνεχιζουμε ακομη ... μια βδομαδα μετα την τελευταια μετρηση. Θα παμε και στον γιατρο να δουμε το βαρος. Τωρα θηλαζω και μετα δινω σκονη. Αλλες φορες δινω μονο σκονη. Και καποιες φορες κανω και αντλησεις. Δυστυχως δεν μπορω να τα κανω ολα ... λογω χρονου περισσοτερο θα ελεγα ... 

Το στηθος ... και ιδιαιτερα στις αρχες ... αλλα και τωρα ... ποναει στον θηλασμο  και οχι μονο ... Ειναι μικρο το στομα της και τεραστιο το στηθος μου, η θηλη και η αλως! Περιμενω να μεγαλωσει για να πιανει καλυτερα ... Οταν την βλεπω οτι δεν το παλευει ή δεν το παλευω εγω ... δινω κατευθειαν μπιμπερο. Αποκλειστικο θηλασμο δεν το σκεφτομαστε γιατι δεν μπορω να ξαναπερασω αυτο με τον ικτερο ... Το γαλα μου δεν βοηθουσε καθολου στο να πεσει η τιμη του ...  Διαβασα οτι μπορει να συμβαινει αυτο σε καποιες ... 

Ξυπνησε ο μικρος μου ... θα επανερθω ...

Καλα εσυ ειχες τρεχαματα ....περαστικα να ειναι μονο.....οντως ο θηλασμος δν βοηθαει να πεσει ο ικτερος γτ με το μπουκαλι πινει πολυ περισσοτερο παρα με το στηθος ...και οσο πιο πολυ πινει τοσο κατουραει μ αποτελεσμα να κατεβενει και ο ικτερος...

19 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ μεικτή κάνω αλλά τον βάζω στο στήθος συνέχεια. Βασικά είναι πειναλας  και κάθε 1-2 τσιρίζει για φαγητό.  Βάζω και θήλαστρο αλλά τπτ2. Μέχρι τέλος του μήνα κι εγώ θα το προσπαθήσω κι αν δεν δω καλυτερεύσει σταματάω γιατί αγγίζω την κατάθλιψη. 

@Aggeliki22 δεν ξέρω τι να πω με μένα. Μάλλον έχω πρόβλημα παραγωγής.  Γιατί όχι μπύρες και βότανα.. . Χάπια παίρνω που κάνουν πρόκληση Της προλακτινης. Φαντάσου ότι με αυτό το χάπι συν θήλαστρο θηλάζουν γυναίκες που υιοθετούν παιδιά.  Σε κάθε άντληση βγάζω 30 με 35ml.

Γτ δν μιλας με αλλη συμβουλο θηλασμου....μηπως και σε βοηθειση....εχω ακουσι οτι ειναι και ψυχολογικο δλδ οτι φταιει και αυτο στο οτι δν παει καλα ο θηλασμοε...

20 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

γέννησα κι εγώ στις 10 ιουνίου με τεχνητούς πόνους. εκείνη τη μέρα συμπλήρωνα τις 40 εβδομάδες και μου είπε ο γιατρός να πάω πρωί πρωί της κυριακής για να γεννησώ με τεχνητούς. 

δύσκολος τοκετός, πέρασαν αρκετές ώρες για να πάρει μπρος. σκληρός τράχηλος οπίσθιος, το μωρό δεν κατέβαινε και όταν το πήρε απόφαση ερχόταν στραβά.  

οπότε έβαζε χέρι ο γιατρός για να το φέρει στο σωστό δρόμο.  χωρίς επισκληρίδιο. ας μην περιγράψω άλλο χχααχχ! όλα τώρα έχουν τελειώσει και είμαστε σπίτι με τον μπέμπαρό μου!

κι ενώ ο άλλος μου γιος ήταν σαν μωρό ένα αγγελούδι, ο μπέμπης είναι ζωηρός. 

θέλει μόνιμα στήθος στο στόμα με αποτέλεσμα να πονούν οι θήλες μου, ύπνος και ξεκούραση 5ωρο διακεκομμένο το πολύ, μέσα στο 24ωρο και όλα τα παρελκόμενα! αλλά θα μπει σε μια σειρά, πού θα πάει!

μ έχει μπερδέψει πολύ με το φαγητό. ώρες ώρες δεν μπορώ να διακρίνω αν πεινάει ή θέλει να πιπιλήσει.

ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά τελικά ο γιατρός είπε να δίνω και συμπλήρωμα αν χρειαστεί για να χορτάσει. 

πιπίλα τόλμησα να δώσω , ύστερα απο συνεννόηση με τον παιδίατρο, αλλά δεν την παίρνει με τίποτα

Να σου ζησει το μωρο δυνατο και γερο....και υπομονη ...χαχαχαχ

14 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Κοριτσια...εγω πηγα σημερα στο γιατρο.. αυριο κλεινω την 39 και μπενω στη 40..  ο Απολλωνας ειναι πολυυυ ψηλα ακομα... εχω ριξει περπατημα full αλλα τιποτα.. μου ειπε ο γιατρος οχι πολυ κουραση γιατι ο πλακουντας ειναι grade 3 full γερασμενος δηλαδη..ο διαβητης με εχει κουρασει αφανταστα.. και ειπαμε να περιμενουμε εως την Τριτη που κλεινω τις 40 βδομαδες μηπως και κατεβει γιανα γεννησω φυσικα.. αλλιως μετα αν θελω προκληση ειναι πολυ προθημος να μου την κανει απλα να ξερω οτι θα φαω μεγαλη ταλαιπωρια αν δεν εχει κατεβει.  Σκεφτομαι μηπως αν δε κατεβει μεχρι την Τριτη να παω κατευθειαν για καισαρικη..  δε ξερω.. εχω στεναχωρεθει λιγακι αλλιως τα περιμενα αλλιως ηρθαν. Θελω φυσικη γεννα ,  δε θελω να επιλεξω εγω ποτε θα βγει το παιδι.. ουτε τεχνητους πονους θελω..αλλα απτην αλλη οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες μου ειπε να γεννησω φυσικα αν ειναι ακομα τοσο ψηλα και τοσο σκληρος ο τραχηλος και με τη μουριτσα να κοιταει αναποδα.. Δε το περιμενα οτι θα σκεφτομαι σοβαρα την καισαρικη..Ωωωχ μανα μου.. ΠΕΡΠΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΑΑ ΠΦΦΦΦΦΦΦ:confused:

Ελα υπομονη κοριτσι...και οπως και να ερθει ας ερθει με το καλο υγιες και δν εχει σημασια πως ...πιστεψε μ ...και εγω πηγα να φαω νυστερι...τελευτεα στιγμη γλιτοσα....αλλα αμα το ετρωγα δν θα χαλιομουν ...το μονο που με στεναωρισε ηταν οτι δν θα μπορουσα να επερνα αγκαλια το πρωτο μ παιδακι ..και θα επρεπε ν περιμενω να γινομουν κλ ...αυτο κ τπτ αλλο

Κοριτσια εγω το πηρα αππφασι τελος θηλασμος ...θα δωσω ξενο και απο θηλαστρο ...οσο βγαλω και οσο παει ...δν μπωρο αλλο κουραστικα ....οσο για πιπιλα εγω δινω ..αλλα μολις τις κοψω τελειως το στηθος ...τοτε ...αλλα κατα τα αλλα ημαστε οκ ..γενικα ησιχι...εγω χαλαρη ...αλλα...να ηταν και π θηλασμος οκ...θα ημουν ευτυχησμενη ...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Κοριτσια...εγω πηγα σημερα στο γιατρο.. αυριο κλεινω την 39 και μπενω στη 40..  ο Απολλωνας ειναι πολυυυ ψηλα ακομα... εχω ριξει περπατημα full αλλα τιποτα.. μου ειπε ο γιατρος οχι πολυ κουραση γιατι ο πλακουντας ειναι grade 3 full γερασμενος δηλαδη..ο διαβητης με εχει κουρασει αφανταστα.. και ειπαμε να περιμενουμε εως την Τριτη που κλεινω τις 40 βδομαδες μηπως και κατεβει γιανα γεννησω φυσικα.. αλλιως μετα αν θελω προκληση ειναι πολυ προθημος να μου την κανει απλα να ξερω οτι θα φαω μεγαλη ταλαιπωρια αν δεν εχει κατεβει.  Σκεφτομαι μηπως αν δε κατεβει μεχρι την Τριτη να παω κατευθειαν για καισαρικη..  δε ξερω.. εχω στεναχωρεθει λιγακι αλλιως τα περιμενα αλλιως ηρθαν. Θελω φυσικη γεννα ,  δε θελω να επιλεξω εγω ποτε θα βγει το παιδι.. ουτε τεχνητους πονους θελω..αλλα απτην αλλη οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες μου ειπε να γεννησω φυσικα αν ειναι ακομα τοσο ψηλα και τοσο σκληρος ο τραχηλος και με τη μουριτσα να κοιταει αναποδα.. Δε το περιμενα οτι θα σκεφτομαι σοβαρα την καισαρικη..Ωωωχ μανα μου.. ΠΕΡΠΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΑΑ ΠΦΦΦΦΦΦΦ:confused:

Σε καταλαβαίνω, και εγώ τέτοιες σκέψεις κάνω από την Παρασκευή αλλά πρέπει να είμαστε χαλαρες και ψυχραιμες... Ας είμαστε καλά και ας έρθουν όπως θέλουν, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι... Κρίμα να στενοχωριομαστε και να χαλάμε τις τελευταίες μέρες της εγκυμοσύνης μας :)


Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 ακόμα να γεννήσεις;;; Αφού νιώθω ότι είσαι η επόμενη...

@Diana. συναδέλφισσα τι κάνεις;; Πώς είναι ο γιος σου; Πώς το πήρε η κόρη σου; το φαρμακείο σου, σου λείπει; εμένα Πολύ...

 

@Aggeliki22 εσύ πως είσαι κορίτσι μου; Δεν μπαίνω στη διαδικασία να έρθω σε επαφή και με άλλη σύμβουλο. Ήδη αυτή η υπερπροσπάθεια μου με έχει ρίξει πολύ..μια νέα σύμβουλος προφανώς θα μου δώσει και διαφορετικά πράγματα να κάνω και ήδη κάνω πολλά. Με το θήλαστρο έχω απελπιστεί.  Σπατάλη χρόνο που δεν μου περισσεύει κιόλας. Σήμερα δεν άντεξα να κάνω κάθε φορά μετά το μωρό και θήλαστρο. 

Βασικά αν δεν φοβόμουν αυτή την περιβόητη "σύγχυση θηλων" θα έκανα ότι και η @mamSof πρώτα θηλασμό και μετά μπουκάλι.  Κάθομαι και παιδευομαι με σωληνακια levin και μ@λ@κι@ς. Και δεν ξέρω αν όταν τελικά παθαίνουν συγχυση; ;;; 

@mamSof όλα καλά με την κορούλα σου!! Κοιμάσαι καθόλου; είναι ηρεμη;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα τπτ ακόμα @Farmakotriftena, το μόνο καλό είναι ότι από χθες σαν να έχω λίγες συσπασεις και λίγα πονακια που και που αλλά μη φανταστείς τπτ ιδιαίτερο... 

Εσύ το προσπαθείς πολύ βλέπω, μπράβο σου, αλλά καλά το σκέφτεσαι όσο αντεξεις, δεν θα τρελαθεις κιόλας :)

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@KarMar84 ακόμα να γεννήσεις;;; Αφού νιώθω ότι είσαι η επόμενη...

@Diana. συναδέλφισσα τι κάνεις;; Πώς είναι ο γιος σου; Πώς το πήρε η κόρη σου; το φαρμακείο σου, σου λείπει; εμένα Πολύ...

 

@Aggeliki22 εσύ πως είσαι κορίτσι μου; Δεν μπαίνω στη διαδικασία να έρθω σε επαφή και με άλλη σύμβουλο. Ήδη αυτή η υπερπροσπάθεια μου με έχει ρίξει πολύ..μια νέα σύμβουλος προφανώς θα μου δώσει και διαφορετικά πράγματα να κάνω και ήδη κάνω πολλά. Με το θήλαστρο έχω απελπιστεί.  Σπατάλη χρόνο που δεν μου περισσεύει κιόλας. Σήμερα δεν άντεξα να κάνω κάθε φορά μετά το μωρό και θήλαστρο. 

Βασικά αν δεν φοβόμουν αυτή την περιβόητη "σύγχυση θηλων" θα έκανα ότι και η @mamSof πρώτα θηλασμό και μετά μπουκάλι.  Κάθομαι και παιδευομαι με σωληνακια levin και μ@λ@κι@ς. Και δεν ξέρω αν όταν τελικά παθαίνουν συγχυση; ;;; 

@mamSof όλα καλά με την κορούλα σου!! Κοιμάσαι καθόλου; είναι ηρεμη;

Εμεις εκει που καπως τον βρηκαμε με το  θηλασμο ξεκινησαν η κολικοι και ο κακος χαμος ..και το πηρα αποφασι οτι θα τις δινω το δικο μ γαλα μ θηλαστρο αφου βγαζω αρκετα ...μαζι με συμπληρωμα...και οσο παει....δν μπωρο να καθομαι με τις ωρες στο στηθος ..δυστηχως εχω πολλες εξωτερικες δουλειες ....αλλα μ κανει και τις θηλες να τσουζουν ...αλλα δν θα τις κοψω αποτομα το στηθος σιγα σιγα γτ παρο ολο αυτα ωρες ωρες μ αρεσει πολυ οταν ημαστε αγκαλιτσα και κανει αυτες τις γκριματσες τις απολαυσεις...αλλα εκτος απο τις δουλειες θελω να ασχολουμε κ με το γιο . Μ ..γτ και αυτος ειναι μικρουλις 22μηνων...και ειδικα τωρα που ξεκινισες να με φωναζει μαμα και με ζηταει ...εε με εχει στηλει ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...